Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

..Lukáško, kto do teba kameňom…

31
reakcií
1111
prečítaní
Tému 21. marca 2012, 21:10 založil facepalm.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
17. 08. 2011
23
 
 


1.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:10 avatar
Prešiel som veľký kus cesty, ako som sľúbil, nezastavil som sa pred ničím. Dlhý čas trvalo, než som ich vystopoval, no aj keby sa ukryli hlboko v zemi, pod kameňmi, keby sa zahrabali do toho najlbšieho pekla, i tam by som ich našiel, vyhrabal a urobil čo je treba urobiť. Nedovolím im spokojne dýchať, nedoprajem jednej kľudnej noci, spokojného spánku. Nemôžu si byť istý nikým a ničím,
okrem jediného – všade kde sa pohnú im budem dýchať na krk dychom smrti. No ešte predtým zažijú najhoršie chvíle konca svojho života, a peklo, do ktorého ich pošlem im bude pripadať ako raj po tom, čo im spravím. Vzali mi to najdrahšie, čo som mal a môj život už nemá zmysel, ostáva mi len jediné, po čom ešte túžim – pomsta, ktorá je najsladším ovocím stromu života!

Je pomsta „sladká“?

V laboratóriu sú umiestnené dve klietky, medzi ktorými je stôl plný všakovakých dobrôt. V každej klietke sedí jeden šimpanz, pričom klietky sú od stola rovnako vzdialené a práve tak, aby každá opica dosiahla na špeciality kuchyne. Je tu ešte malý bonus – ku každej klietke vedie od stola lano – ak nejaká opica zaťahá za lano, celý stôl sa vysype a už nebude možné vziať si banán alebo inú dobrotu. Každý zo šimpanzov to veľmi dobre vie – už si to mali možnosť vyskúšať. Všetko prebieha tak ako má, opice sa ládujú až do prasknutia všetkým možným. Čo sa však stane, ak si jedna z nich pritiahne stôl viac k sebe, z dosahu druhej? Pomstí sa druhá opica vysypaním stola?

Keby len to! Najprv spustí poriadny hysák, lomcuje klietkou a nakoniec trhá za lano a celý stôl a všetky dobroty sú zrazu mimo dosahu oboch. NA!

Lenže to sú opice, im stačí málo.. A čo takto „oko za oko, zub za zub“, alebo ešte lepšie „vezmi dve oči za jeden zub“?

Vyhrážky alebo upozornenia, že pomsta bude sladká? Zdá sa, že pomsta je sladká, alebo aspoň príjemná, pretože (ako píše Ariely) sa nám pri nej aktivuje v mozgu centrum pociťovania uspokojenia. Poznáte to aj vy? Predavačka je na vás odporná a vy už uvažujete nad tým ako jej to vrátite – vyvlečiete tovar, nahúkate na ňu, alebo jej inak znepríjemníte už tak určite veľmi „príjemný“ deň…

Kvôli pomste, či už malej alebo tej veľkej a krvilačnej sme ochotní investovať, špekulovať, časovať, snovať a intrigovať a tým aj stratiť omnoho viac, než nás pôvodne problém stál. Pretože chceme dať pocítiť, aké to je a okrem toho i ukázať, že nie sme nikomu nič dlžní. Nie všetci sme brutálne pomstychtiví, no pomstu máme v krvi a to až tak, že sa mienime pomstiť i za úplné banality. Spomeňte si, možno už dnes ste mali viac krát nábeh niekomu osladiť život, buď do vás niekto drgol, alebo sa niekto predbehol, či v okienku sedel kvalitne vymetený jedinec a vlak už pískal..
Čašníčka sa správa drzo – nedostane prepitné.
Osoba sa predbehla – pustiť jej dvere pred nosom.
Na úrade má teta zlú náladu – tresknime poriadne dverami, nech má lepšiu.
Dávajú nám sprosté otázky? – odpovedajme sprosto.
Úradník sa snaží vyviesť nás bez rebríka na poval? – naservírujme mu sarkazmus až praskne od jedu.

Môžeme uvažovať nad tým, že pomsta drží pohromade túto našu spoločnosť – zákony, postihy, sankcie, to všetko je istou formou pomsty spoločnosti voči priestupkom. U Vikingov sa dokonca rozhodovalo, či bude pomsta krvná, alebo „finančná“ v závislosti od kalkulácie strát.

Keď sa pozorne pozrieme, uvidíme, ako sa našou spoločnosťou vinie pradivo pomsty:
Správa sa k vám predajca zle – máme knihu sťažností. Nereklamovali vám výrobok – sťažujte sa.. Niekedy, a dnes omnoho častejšie než kedykoľvek predtým funguje slovné podanie pomsty pomocou ohovorenia – a najhoršie sú na tom firmy. Nepáči sa vám prístup nejakej spoločnosti? Tresknite to na internet, založte facebook-antiskupinu a potopte ich. Je to veľmi rozšírená prax.

Agent a šéf
Dan Ariely vo svojej knihe spomína model Agenta a Šéfa. Ak vám napríklad nepríjemná čašníčka vydá z 10€ ako z 20€ (urobí si škodu) asi si peniaze necháte. Lenže ona je v tomto systéme iba Agentom, pričom stratu bude mať reštaurácia a teda Šéf. Takýchto prípadov je tiež nespočetne. Myslíte si, že nám záleží, kto bude mať stratu? Podľa výskumov vôbec nie, ak nám ide o pomstu, je jedno kto si to zlíže. A to je problém pomsty.

Ak trestáme tých, ktorí si nezaslúžili, v ich očiach im krivdíme a roztáča sa kolotoč pomsty do vysokých obrátok, až je z toho každému zle. Predstavte si, že ráno prišiel na poštu veľmi otravný chlapík ktorý urazil pracovníčku. Tá, celá rozhnevaná, si svoju pomstu vyleje na vás, a vy urobíte čo? Možno ukradnete všetky perá a zahodíte voľné hárky a šeky, čím akurát poriadne vytočíte ďalších návštevníkov a zloba pokračuje stále dokola. Pracovníčky sú nepríjemné, rady dlhé, ľudia sa správajú ako dobytok a zloba nikdy nekončí.

Kto do teba kameňom…
Táto veta znie možno pekne, ale realita býva iná. Na to, aby sa spoločnosť vedela zbaviť niektorých neprijateľných javov potrebuje vyvinúť tlak. A ten sa krajcom chleba vyvíja len veľmi ťažko. Vezmime v príklad násilné správanie na ženách – je menej časté v spoločnostiach, kde prevládala pomsta zabitím. Násilník si netrúfol na ženu s dobrým sociálnym postavením a veľkým počtom blízkych – ich pomsta by bola ukrutná.

Pomsta však nemusí byť vždy len násilná, človek je špekulant. Psychický teror, strata súkromia, majetku, zázemia, ekonomické odplaty.
Príkladov pomsty je vo svete mnoho, stačí sa nad tým zamyslieť. Internet sa malými pomstami len tak hemží a Facebook je na to priam stvorený – už ste niekoho vyblokovali, od jedu, z vašich priateľov alebo aspoň sa odstránili z jeho fotiek?

Všimnime si ako častý je motív pomsty v tradičnej aj populárnej kultúre, literatúre a filme. Je to stáleprítomný prst ktorý ukazuje, že sa nevypláca robiť iným to, čo nechceme aby robili nám. Pomstitelia sa zjavujú všade, pomsta mŕtvych, pomstitelia, superhrdinovia, karma, boží zásah… „Sväté“ knihy bývajú peknou zbierkou všakovakých príkladov pomsty..

Zbavenie kliatby
Hrozíte sa následkov pomsty? Nemusí to byť až tak hrozné. Okrem pomsty si človek vymyslel aj niečo čo ju dokáže potlačiť, alebo aspoň zmierniť v tých ľahších prípadoch. Je to Ospravedlnenie, ktoré má priam zázračné účinky. Ospravedlnenie a prívetivosť dokáže urobiť divy a zbaviť nás kliatby krutej pomsty. Len musí prísť včas a úprimne, pokiaľ je hlava ešte horúca.

Použime rozum
Naučiť nás to môže jedno – primalé sankcie a primalý tlak na patologické javy sa môžu vypomstiť v ich náraste. Práve hrozba tvrdej odplaty môže dlhodobo držať na uzde tie najhroznejšie činy, ako sú vraždy a násilné činy. Na druhú stranu zbytočné vracanie každej krivdy z nás môže urobiť veľmi nepríjemného človeka. Nie všetko je však len čierno biele.

Z pomsty môžeme čerpať – pohrozením, že nemienime veci nechať iba tak môžeme eliminovať snahu druhých podviesť nás. Vyplatí sa to pri reklamáciách, alebo riešeniach rôznych drobnejších problémov.

Riadiaci pracovníci, majitelia firiem – Šéfovia by mohli skúsiť menej štvať zamestnancov, ktorí by odštartovali koleso zloby čo by viedlo k stratám celej firmy.

Niekedy je dobré použiť rozum, trochu skalkulovať či nám stojí pomsta za to, pár krát sa nadýchnuť a možno sa zbaviť problémov. Neuvrhnúť pomstu na nevinných. Inokedy použiť ospravedlnenia a vyhnúť sa tak problémom.

Uvedomením si toho, akým silným motorom je pre človeka pomsta, ako dokáže aktivovať všetky možné sily a schopnosti, ako vie byť krutá, by sme mohli predísť rôznym konfliktom. Hlavne dnes..

Pomsta za to stojí, ale nie vždy. No bez nej by sme možno neboli tam kde sme. Nehovorím ale, že sme v raji ;-)
Súhlasí dubák, Lea Smeja, pete1100


31.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   22. 3. 2012, 20:53 avatar
Facepalm vynikajuci clanok. Skoda, ze je tak dlhy, odradi mnohych citat. Ale jasne ukazuje na nasu ludsku povahu, preto nevykonat pomstu si ziada vela sil a sebazapretia, aby sa retaz zla nesirila dalej. Typicku pomstu, prejavy zlosti vidime aj tu na internete, aj tu na DF ako bolo v clanku napisane.
Súhlasí facepalm


32.
označiť príspevok

pete1100 muž
   26. 3. 2012, 18:54 avatar
Ono vykonanie pomsty prinesie len uspokojenie na kratku dobu. Co je krajsie ak sa clovek vzda pomsty a vtedy ten kto ublizil je viacej pokoreny ako ked sa mu niekdo pomsti.
Súhlasí luke85


2.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 3. 2012, 21:12 avatar
kliatby, niektorým idu tak lahko..


4.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:13 avatar
..Kto vidí v okopírovanom článku kliatbu..?.. ...Nechápačka....


3.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 3. 2012, 21:12 avatar
a preco nie je pomsta skor horka?
Súhlasí luke85


6.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:13 avatar
Možnože je aj sladkokyslá, ako uhorky.


7.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:13 avatar
..Je.. ..Pre adresáta...?..


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 3. 2012, 21:15 avatar
pre adresata je skor bolestiva...


5.
označiť príspevok

*game* žena
   21. 3. 2012, 21:13 avatar
Pomsta je nechutny sposob zasivania vlastnych ran..a je trpka.


9.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:16 avatar
..Neklam....


12.
označiť príspevok

*game* žena
   21. 3. 2012, 21:19 avatar
Chces citat nieco konkretne?
A preco nemam klamat? ))


10.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:17 avatar
Ja sa nikomu nemstím, chcem len napraviť svet. A je mi ľúto, že svet za to strašne trpí, ale je to utrpenie takého typu, ako keď si vyťahuješ z tela šíp. Trochu to zadrhne kde-tu, ale v konečnom dôsledku nejde o pomstu, ale o pomoc, najmä židom v tomto prípade, lebo tí to skutočne najviac potrebujú, čím voči nim odčiňujem aj svoju starú špinavú karmu a ďakujem im za to, že mi dali k tomu vôbec šancu.


11.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:18 avatar
..Stretneme sa v pekle....


13.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:19 avatar
Obidvaja ako odsúdenci?


14.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:20 avatar
..V tvojom pekle... Lukáško...


15.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:22 avatar
Som nevedel, že vlastním nejaké.


16.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:24 avatar
..Peklo nevlastníš.....Peklo žiješ.. ..Lukáško..


17.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:27 avatar
To hej. Ale ja som doňho teba nepozval. To ste sa tam dostali sami, dokonca proti mojej vôli.


18.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:29 avatar
..Nepotrebujem tvoje pozvanie... ...Lukáško...


19.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:30 avatar
Takže si sa sama prizvala trpieť spolu so mnou?


20.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:35 avatar
..Lukáško... ..A teraz daj tú o mačičke a psíčkovi.....


21.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:36 avatar
Nuž, čo mi ostáva iné, než čakať, kedy ma už konečne navštíviš.


22.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:37 avatar
..Dám si na čas.. ...Lukáško.. ..Vychutnaj si svoje peklo... ..Až do dna... ..Do roka a do dňa...


23.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:39 avatar
To už tu možno dávno nebudem, lebo šak kríza, vojna...


24.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:40 avatar
..Možno.....


25.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 21:42 avatar
Tak mi povedz pravdu.


26.
označiť príspevok

facepalm
   21. 3. 2012, 21:45 avatar
..Lukáško.. ...Smrť prináša pravdu....
Súhlasí Boris_I., luke85


27.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   21. 3. 2012, 21:55 avatar
ked to tak dobre vies, tak dufam, ze ma uz prestanes otravovat s picovinami.
 


28.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 3. 2012, 22:12 avatar
26/ Teším sa spolu s Borisom na smrť.
Súhlasí facepalm


29.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   21. 3. 2012, 23:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

luke85 muž
   22. 3. 2012, 07:55 avatar
Ja by som bol ochotný aj verejne sa ponížiť, napr. pobehať si holý po ulici, len ak by to urýchlilo rozpad židovskej svetovlády.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:40,  Nejako hlúpo si to napísal. SMER voľby vyhrá. A druhí budú kotlebovci. Takže prehrajú...
dnes, 01:36,  Bijjou, môžeš aj ty pomôcť.*19
dnes, 01:34,  Je humanistická zbierka: Protect Humanists At Risk. Prispeješ? Pozri:...
dnes, 01:31,  Nie, lebo riskujem, že nebudem na to mať. Môžem prispievať malými čiastkami. Pri povedzme...
dnes, 01:28,  Budeš môj priateľ, keď sa Ti podarí osloviť Kasafrana a Havrana, aby prispeli priamo do...
dnes, 01:24,  83. prečo maj sa . ja nikam nejdem az zajtra *39
dnes, 01:21,  Ok. Tak na mňa už nikdy nereaguj. Maj sa.
dnes, 01:19,  80. sorry, nenamáhaj sa, ja si tvoje videá uz nepozerám.
dnes, 00:59,  niektoré ženy ešte pred 50 rokom života si myslia, muž nie je našou národnou vlajkou
dnes, 00:46,  super
dnes, 00:45,  ja nie som Jánošík. *21
dnes, 00:45,  https://www.mojevideo.sk/video/1950d/nadavky_v_slovenskych_filmoch.html Ináč 0:23. Scarlet...
dnes, 00:45,  samozrejme
dnes, 00:44,  75. ale prd, ja ta mám na háku . a odteraz uz definívne *39
dnes, 00:42,  Ondrej. ve´d Kristus podporoval farizejov. Budte čím chcete. Ste super *18*03
dnes, 00:40,  Ako vidim naozaj nechapeš.....ale nedivim sa ti, odvrhol si Boha v Starom zákone, a povýšil...
dnes, 00:40,  Peter. Uvedom si, že stačí vyzerať múdro. Horšie je byť múdry a vyzerať ako hlupák. *21
dnes, 00:39,  Ja nepotrebujem na teba útočiť. No všimol som si že ty sa v tom vyžívaš. *21 "hej...
dnes, 00:38,  a sú aj takí šťastlivci, ktorí pochopili, ak stávkuješ vsádzaš vlastný život
dnes, 00:37,  No vidíš aj ja presne naopak!! Pri inteligentných ľuďoch vyzerám múdro. *13*13*13*13*13...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Všetci sme iní, ale všetci sme si rovní.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(103 173 bytes in 0,427 seconds)