Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ľudský druh

35
reakcií
1935
prečítaní
Tému 27. mája 2015, 20:14 založil Jungman.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
19. 07. 2018
9
05. 06. 2017
39
19. 11. 2017
12
13. 01. 2013
116
28. 03. 2011
0
29. 08. 2010
170
 
 


1.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 20:14 avatar
Zdá sa Vám niečo podozrivé na počasí za posledné roky? Mne sa zdalo a preto som sa začal zaujímať o geológiu v širšom zmysle a podozvedal som sa veľa zaujímavého. Hlavne v posledných desaťročiach sa človek o tejto planéte naučil najviac, keďže sa mu vďaka satelitom ponúkol ucelený pohľad na túto planétu a jej fungovanie. Nie jeden geológ po týchto najnovších zisteniach poznamenal, že táto planéta je jeden veľký živý organizmus. My žijeme na živom tvorovi, ktorého sa snažíme posledné dve storočia zabiť. Je to súčet premnohých ľudských aktivít, ktoré priviedli túto planétu do nerovnovážneho stavu. Počnúc ťažbou surovín, pokračujúc extrémnym znečisťovaním priemyslom, končiac vojnami. Testy jadrových bomb, ako aj nepočetné bombardovania vypustili do atmosféry za posledné desaťročia kvantá tepla. Predstavte si, že v centre jadrovej explózie je teplota vysoká ako v jadre slnka a atmosféra planéty sa s tým musí vysporiadať. Predstavte si, že denne jazdí po planéte cez 1 miliardu automobilov a každý jeden vpúšťa do atmosféry neprirodzené teplo. Ďalej fabriky, lietadlá, rozne stroje a prístroje a v neposlednom rade ľudské obydlia, to všetko je enormná produkcia neprirodzeného tepla, proti ktorému sa planéta snaží brániť, aby bola schopná uchovať podmienky pre život a ako vieme už dávno, tak život je krehká záležitosť. Vzhľadom k tomu, aké podmienky panujú vo vesmíre, je život na planéte právom považovaný mnohými za zázrak.
Zem sa snaží proti teplu bojovať ochladzovaním a preto je v posledných rokoch toľko hurikánov, tornád, záplav a podobne. Čím viac tepla do atmosféry Zeme vypustíme, tým extrémnejšie počasie bude, až sa napokon planéta celá prekryje ľadom na celé desaťročia, storočia a možno tisícročia, až dovtedy, kým sa neutralizuje všetko nadmerné teplo. Už táto jedna skutočnosť stačí k vymazaniu ľudského druhu z povrchu planéty, ale my toho robíme ešte podstatne viac, čo tu už nebudem ďalej rozoberať, pretože viem, aký je človek lenivý tvor a tie výnimky si to iste dohľadajú sami.
Dnes som sa dočítal ďalšie z rady vyjadrení vedy k tomuto problému a znie následovne:

"Postihne nás rovnaký osud ako ľudí na Veľkonočnom ostrove a to beriem do úvahy, že klimatické zmeny sa ešte len začínajú," povedal Fenner, ktorý narážal na pôvodných obyvateľov čílskeho ostrova. Tí zničili všetky lesy na ostrove, čím sa pôda začala zosúvať a dochádzalo k erózii, studne a potoky vyschli, čo viedlo k hladomoru, vojnám či kanibalizmu.

"Priemyselná revolúcia poskytla priestor obdobiu, ktoré na planéte vyvolalo efekt súperiaci s ktoroukoľvek ľadovou dobou či dopadom kométy," dodal. Vedec zdôrazňuje, že ľudstvo aj "napriek mnohým upozorneniam kráča po chodníku svojej vlastnej biologickej záhuby". Podľa Fennera ide o "nezvratnú situáciu a je už príliš neskoro, aby sa tomu dalo zabrániť".
Austrálsky vedec Frank Fenner

Neviem, či je to skutočne koniec, ale myslím si, že áno. Každá bunka mojho tela s tým súhlasí, nech sa tej myšlienke rozum akokoľvek bráni a preto som sa rozhodol vyjadriť tento apel na ľudí. Ak je to náš koniec, tak by sme sa aspoň ku sklonku našej existencie mohli začať správať v dobrom duchu, byť k sebe dobrí a dožiť tých pár rokov ako inteligentný a dobrý druh. Namýšlam si, že toho sme schopní presne tak isto, ako takmer každý človek, ktorý sa o sebe dozvie, že zomiera na nejakú vážnu chorobu a zrazu v sebe nájde cnosť, zrazu chce naprávať všetky svoje pochybenia, zrazu vie byť ku každému dobrosrdečný. Možno je to strach z toho, čo príde po smrti.
Nieje mi celkom jasné, prečo naše vlády na túto skutočnosť nepoukazujú, asi si myslia, že by nastala panika. Ja som presvedčený, že by nastal pravý opak, pokora.
Ako by ste sa správali po tom, ak by ste boli presvedčení, že nás čakajú posledné roky existencie? Reagovali by ste panikou? Rabovaním? Zabíjaním? Alebo by ste sa konečne zastavili a venovali sa s láskou najbližším?
Súhlasí bystrik, Peťo


24.
označiť príspevok

bystrik muž
   28. 5. 2015, 07:53 avatar
ľudstvo si kope vlastný hrob, už je takmer vykopaný, len niektorí prestali, na ich šťastie, lebo pochopili, že to nie pre iného, ale pre seba----


2.
označiť príspevok

Karola žena
   27. 5. 2015, 20:46 avatar
dávnejšie sa o tomto písalo, nakoľko enormne silné zemetrasenia spôsobili výkyv zemskej osi ../nepamätám sa o aký stupeň/, čo zapríčinilo aj čiastočné narušenie zemskej rovnováhy , ..s čím úzko súvisa aj tieto zmeny počasia, .samozrejme jedno s druhým..napr. rôzne zaťaženie zamorením atmosféry a goesféry s čím súvisí aj kopec prírodných katastrof ..atp.
Súhlasí Nadja


3.
označiť príspevok

Nadja žena
   27. 5. 2015, 20:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 20:56 avatar
Nie zemetrasenia, ale prirodzená rotácia Zeme neustále mení os a to neznamená predzvesť doby ľadovej, ale len veľmi pomaličké presúvanie pólov.


5.
označiť príspevok

Nadja žena
   27. 5. 2015, 20:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 21:13 avatar
Prepólovanie nemože byť za nami, pretože sa deje neustále.
Nedá sa orientovať podľa nejakých časových úsekov. Podľa toho mali už dávno nastať aj extrémne slnečné erupcie, ktoré tu boli naposledy v 18 storočí.
Ovšem tento hore opísaný jav je sledovateľný a dokázateľný. Postupuje každý rok do extrémnejšej fázy. Tiež sme si mohli všimnúť, že ozónová vrstva už nejakú dobu poskytuje nižšiu ochranu proti slnečnému žiareniu, čo tiež napomáha postupnému otepľovaniu planéty.


7.
označiť príspevok

Sloven muž
   27. 5. 2015, 21:22 avatar
Súhlasí bystrik


8.
označiť príspevok

Nadja žena
   27. 5. 2015, 21:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 23:46 avatar
Je to možné, hľadám, ale nevidím dovod, prečo by tomu tak nemohlo byť. Treba si však uvedomiť, že ľudský druh sa stal svojím počtom, ako aj schopnosťami a možnosťami ďalšou planetárnou silou, čo znamená, že má významný vplyv na celú planétu podobne, ako slnko, či voda, čo bolo odkomunikované a odsúhlasené na medzinárodnej úrovni a oficiálne. Náš zásah do ekosystému je nepopreteľný. Vieme o prirodzenom vymieraní zvieracích druhov, no napríklad človek tomuto javu dopomohol niekoľko stonásobne. Ak vieme, čo znamená pojem biodiverzita, tak musí byť jasné, že sposobujeme zásadné zmeny v celom biologickom reťazci tejto planéty, a niekde sme už aj sposobili nenapraviteľné škody, ktoré majú stále viac narastajúce následky, no ale to je už další dovod a teda aj téma, ktorú som tu už nechcel rozoberať. Ďalej by sme sa mohli baviť o zmenách vzdušných prúdov planéty na základe vylesňovania a najnovšie masového stavania veterných elektrární, chemia, ktorý je už prakticky neodbúrateľná a zahrnutá v poľnohospodárskych a stravovacích cykloch a tak ďalej.
Súhlasí bystrik


23.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2015, 00:08 avatar
"Náš zásah do ekosystému je nepopreteľný."......ale mnohí ešte na toto pravdivé zistenie nedorástli!


9.
označiť príspevok

Karola žena
   27. 5. 2015, 21:36 avatar
naozaj netuším...písalo sa vtedy o tom..že to je jedna s príčin.., to chce odborníka na slovo vzatého..aby nám vysvetlil tieto veci...


10.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 22:04 avatar
Tiež sa toho hodne písalo o emisiách CO2, čo sa preukázalo ako totálna hlúposť, keďže jedna bežná sopka dokáže za deň vychŕliť viac CO2, ako naša celá civilizácie za celú priemyselnú éru. Ak Vám možem odporučiť:
http://www.youtube.com/watch?v=0DP5W0FRhx8 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   27. 5. 2015, 22:41 avatar
Sopky za rok vyprodukujú stotinku z toho, čo ľudia pálením fosílnych palív:
hvo.wr.usgs.gov Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Which produces more CO2, volcanic or human activity?
volcanoes.usgs.gov Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Volcanic Gases and Climate Change Overview
Súhlasí Lemmy


18.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 22:58 avatar
To sú zavádzajúce informácie. Vrty na póloch potvrdili, že sopečná činnosť produkovala nepomerne viac CO2, ako človek dnes. Podobnými "štúdiami" ako uvádzate boli média zaplavené z dovodu predaja zelených technológií. Takzvané citové vydieranie. Fungovalo to a stále funguje. Ľudia nakupujú zelené technológie, ktoré síce produkujú o zlomok menej CO2, ale ich výroba je stále rovnako zamorujúca, ako pred tým. To je marketing a nachádza sa vo vede, ako aj v každom inom odvetví, kde sa točia peniaze.


19.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   27. 5. 2015, 23:09 avatar
Ničím nepodložené tvrdenia...


20.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 23:12 avatar
Súhlasím, je to tvrdenie proti tvrdeniu. Podobne, ako že v priebehu pár rokov bolo mlieko 3x pre človeka škodlivé a 4x neškodlivé. A to všetko nám vždy tvrdí veda. Tým nechcem vedu (tiež z nej čerpám) dehonestovať, len píšem, ako sa veci majú.


11.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 5. 2015, 22:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

Jungman
   27. 5. 2015, 22:26 avatar
Poznám tento cynický výrok a dovolím si s ním nesúhlasiť.
Ľudský život nezávisí od toho, či rozštiepi jadro atómu. Stačilo by nám byť jednoducho skromnejší a nemusíme sa zabíjať.
Súhlasí Shagara


13.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 5. 2015, 22:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Shagara muž
   27. 5. 2015, 22:41 avatar
Ćím to asi bude,....Scarlet?


16.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 5. 2015, 22:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Shagara muž
   27. 5. 2015, 22:51 avatar
Nie Scarlet,...bude to ľudmi,ktorí si dávajú za svoj nick číslo -666. Alebo ktorí ho majú na ruke/obrazne povedané/. Sama sa definuješ v koho službách si. A práve z toho zdroja vanie "vietor" ničenia zeme,morálky a ľudskosti. Teda,beriem tvoju sebareflexiu,...je výstižná!


21.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 5. 2015, 23:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

asmodei muž
   28. 5. 2015, 08:10 avatar
same antropocentricke hluposti

ano clovek svojou cinnostou meni klimaticke podmienky a je mozne ze sposobi ze sa mu bude na Zemi zit tazsie a sposobi vymieranie mnohych druhov zivocichov; treba si ale uvedomit ze tato planeta "nepatri" vyssim zivocichom, tych je spomedzi vsetkych druhov len mizivych par percent - tie tvory, ktorych je tu najviac sa to dotkne len malo pretoze sa dokazu efektivne adaptovat, nezabudajte ze v minulosti uz vyhynulo 98% vsetkych druhov a zivot aj nadalej prekvita ci uz s nami alebo bez nas (a stale bude, aj ked to bude vo forme nam nevyhovujucej a cudzej)


26.
označiť príspevok

Jungman
   28. 5. 2015, 19:08 avatar
Mám dojem, že ste nečítal tému a ak áno, tak ste ju nepochopil. Zem tu bude aj naďalej a ako ľudoop ste sa tu odprezentoval tým pádom sám.


27.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2015, 19:48 avatar
Jungman, v "1" súhlasím predovšetkým s Frankom Fennerom (s citátmi, ktoré si uviedol /ak nevadí budem radšej tykať... ak si však proti, napíš, len mi potom musíš prepáčiť, keď sa pomýlim... /) ostatné pokladám za polopravdy, v lepšom prípade za obrazné, "básnické" vyjadrenia... Problémom nie sú ani tak kvantá tepla, ktoré vypúšťajú jadrové explózie, automobily, lietadlá... problémom je rádioaktivita, smog... plasty... ropné škvrny... všetok ten bordel, ktorý tvoríme... všetok ten humus, ktorým robíme na našej planéty zhubné smetisko, smetisko, z ktorého sa len ťažko, stále ťažšie a ťažšie život vysporiadáva, a stále viac a viac i hynie...
... nemyslím si, že sme na "sklonku našej existencie"... napriek tomu by sme sa však mali spojiť a konečne už začať markantnejšie, vážnejšie, razantnejšie... v tomto smere konať a to predovšetkým vedecky, ale to neznamená, že laicky, vstupovaním do vlastného svedomia a pod. už nie, že všetok tento problém nechať len na vedu... tváriť sa "my nič, my muzikanti", prípadne vyzúvať sa, že jednotlivec aj tak nič nezmôže...
...konečne sa zastaviť a venovať sa s láskou nielen najbližším, človek mal už dávno, a neustále... nech je znečisťovanie také, alebo makové, nech je koniec sveta zajtra, alebo kdesi v nekonečne... 


28.
označiť príspevok

Jungman
   28. 5. 2015, 21:38 avatar
J.Tull, s kľudom tykajte, ja budem vykať, tak ma naučili. Nevidím v tom problém.
Súhlasím, znečistenie je vážnym činiteľom tiež, avšak nerozumiem celkom Vašemu vyjadreniu v zmysle súhlasu s Frankom Fennerom, pričom nižšie píšete, že si nemyslíte, že sme na sklonku našej existencie, čím s Fennerom vlastne nesúhlasíte  
Tie polopravdy s Vami veľmi rád prediskutujem a je samozrejme možné, že som uviedol nejakú nepresnosť. Svoj "básnický" prejav už ospravedlniť nedokážem, keďže taká nejaká je moja osobnosť a sposob myslenia. So záverom nemožem inak, ako súhlasiť.


29.
označiť príspevok

J.Tull
   30. 5. 2015, 11:14 avatar
Jungman, citovali ste Fennera, „prekopírujem“:
"Postihne nás rovnaký osud ako ľudí na Veľkonočnom ostrove a to beriem do úvahy, že klimatické zmeny sa ešte len začínajú," povedal Fenner, ktorý narážal na pôvodných obyvateľov čilského ostrova. Tí zničili všetky lesy na ostrove, čím sa pôda začala zosúvať a dochádzalo k erózii, studne a potoky vyschli, čo viedlo k hladomoru, vojnám či kanibalizmu (Podobne dopadli viaceré národy /indiáni z plošiny Nazca... / )*
"Priemyselná revolúcia poskytla priestor obdobiu, ktoré na planéte vyvolalo efekt súperiaci s ktoroukoľvek ľadovou dobou či dopadom kométy ... napriek mnohým upozorneniam kráča po chodníku svojej vlastnej biologickej záhuby"
Kde je tam:
„že sme na sklonku našej existencie“?
Možno sa mýlim, ale z uvedených citátov nevyplýva, že nám ostáva len „tých pár rokov“ (aj dobu ľadovú sme prežili... )... Veď „klimatické zmeny sa ešte len začínajú“... ani pôvodní obyvatelia čilského ostrova (planiny Nazca... Mayovia?... ) „nevymizli z večera do rána“...
V histórii ľudstva tu boli neustále rôzne, jemne povedané, „prorocké reči“ o sklonku našej existencie a nie je tomu inak ani dnes... už dávno pred kresťanmi (ktorí verili, že požiarom Ríma prišiel koniec sveta, o ktorom hovoril Ježiš, že je už blízko... ) tu boli „neomylné predpovede“, „eschatológie“ o blízkom konci sveta... nie tak dávno sa ľudia „pobláznili“ z mayského kalendára, „fantazmagorickej“ planéty Nibiru a pod... (napríklad poslovia grálu „prorokujú“ „neustále““...  ). Všetky tieto „prorocké reči“ boli/sú skôr kuvikaním (kuvikaním sú preto, lebo nič neriešia... len presviedčajú k viere daného proroka... ) a viac škodia, ako prospievajú...
S Fennerom súhlasím v tom, že ľudstvo „napriek mnohým upozorneniam kráča po chodníku svojej vlastnej biologickej záhuby". Týmto chodníkom sa vydalo už vtedy, keď opustilo „prírodný svet“ a začalo tvoriť svoj vlastný. Žili sme v symbióze s prírodou, kým sme „nestvorili“ zrno, ryžu, kukuricu... žili v symbióze, kým sme si nezačali privlastňovať zem (a to zakrátko predovšetkým zbojstvom... )... zahryzli sme do jablka a uchvátil nás rozum, ktorý spoznával, odhaľoval, odkrýval tajomstvá „sveta...“ umožňoval stále viac tvoriť, ale i efektívnejšie zabíjať...začali sme sa považovať za pánov veškerenstva a pretvárame prírodu na svoj obraz... Náš rozum vytvoril účinný spôsob podmaňovania prírody – vedu. Objavili sme a využili jej sily... veda priniesla priemyselnú revolúciu... parný stroj... až po atómovú bombu... priniesla dobro, ale i nevídané zlo... paradoxne, sama upozorňuje na zlo, ktoré pomocou nej bolo stvorené a môžeme (ak už nie je neskoro... ) ho odstrániť len s ňou... kuvikanie – s prepáčením za výraz - nám nepomôže...


30.
označiť príspevok

Jungman
   31. 5. 2015, 12:36 avatar
J.Tull, Vy neviete, aký osud postihol ľudí na veľkonočnom ostrove? Vymreli a to je aj Fennerova rétorika.
Mám dojem, že operujete z hľadiska viery, nie faktov. Človek v nám známej histórií ešte nikdy nemal taký vplyv na planétu, ako má dnes. Porovnávate neporovnateľné.
K záveru na margo mojho "kuvikania" použijem príklad. Takmer každý alkoholik nedbá na varovania ohľadom jeho zdravia až do momentu, kedy mu lekár neoznámi fatálnu diagnózu.


31.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 5. 2015, 18:34 avatar
Jungman,; nerozumiem Vám... obyvatelia Rapa Nui, indiáni planiny Nazca, možno aj Mayovia... vymreli ničením lesom, aby mohli pestovať svoje "kultúry"...neuvedomovali si, že tým spôsobovali nedostatok životodarnej vlahy vo svojom prostredí... lenže nevymreli "z večera do rána"... túto cestu - ničenia, vypaľovania lesov, odvodňovania mokradí .... nastúpilo ľudstvo, keď "stvorilo“ zrno, ryžu, kukuricu..." keď lesy pretváralo na polia, teda v podstate na stepi... dopad tejto, vo svojej podstate rovnakej neuvedomelej "činnosti" bol rozdielny vďaka rozdielnym "geoklimatickým" podmienkam...
Dnes je "nivočenie" prírody, planéty neporovnateľne väčšie, tých faktorov ovplyvňujúcich našu planétu v negatívnom smere je ďaleko viac, nijako to nespochybňujem, práve naopak... a na rozdiel od starovekých civilizácii o tom vieme... lenže nie od náboženstiev, ale relevantne nám na tento neblahý stav, smerujúci až k našej katastrofe poukazuje veda a nie náboženstvá, ktoré ním vrtia, využívajú na vlastnú propagandu...   


32.
označiť príspevok

Jungman
   31. 5. 2015, 20:45 avatar
J.Tull, ostrov vymrel z tých istých dovodov, prečo vymrieme aj my, prípadne drvivá vačšina ľudského druhu. Zdevastovaním svojho životného prostredia. Iné podmienky, ale ten istý výsledok.
Hovoria nám o tom náboženstvá v spodobeniach a hovorí nám to aj veda.
Súhlasí J.Tull


33.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2015, 15:35 avatar
Jungman, v podstate súhlasím. Devastujeme životné prostredie a to stále viac... „kráčame po chodníku svojej vlastnej biologickej záhuby"...
Tvrdím však (zopakujem):
„Týmto chodníkom sme sa vydali už vtedy, keď sme opustili „prírodný svet“ a začali tvoriť svoj vlastný“* „...túto cestu - ničenia, vypaľovania lesov, odvodňovania mokradí .... nastúpilo ľudstvo, keď "stvorilo“ zrno, ryžu, kukuricu..." keď lesy pretváralo na polia, teda v podstate na stepi...
„pôvodní obyvatelia čilského ostrova (planiny Nazca... Mayovia?... ) „nevymizli z večera do rána“...
„z uvedených citátov (Fennerových)* nevyplýva, že nám ostáva len „tých pár rokov“...
...dnes o devastácii životného prostredia vieme... kým pôvodní obyvatelia Rapa Nui, planiny Nazca, Mayovia... staroveké civilizácii... nemohli vedieť čo činia, nemohli vedieť aké dopady na životné prostredia má klčovanie lesov, zakladanie polí... sú to relatívne nové poznatky, v staroveku, za feudalizmu, ale ani za vrcholiaceho kapitalizmus...sme ich ešte nemali. Napriek tomu, že dnes sú už všeobecne známe, naďalej rúbeme lesy... napríklad biedou sužovaná Etiópia vytína vzácne stromy a vyrába z nich drevené uhlie, lebo inak by (za dnešného ekonomického stavu vecí... ) vymrela hladom. My, obyvatelia „vyspelých štátov“, si potom na tomto ich drevenom uhlí grilujeme všakovaké dobroty, o ktorých Etiópčania ani nesnívajú...
... nechcem sa moc púšťať do odborných vecí... som laik v tejto oblasti... niečo málo neodborne však napíšem... Polia sú v podstate, čo sa týka vplyvu na životné prostredie, stepami. A tie vytvárajú suchú a teplú klímu. Preto je dôležitý pomer medzi nimi a lesmi... Ich teplotné pôsobenie je však malé v porovnaní s tým, ktoré vytvárajú naše betónové mestá, asfaltové cesty a najmä skleníkový efekt i „ozónová diera“...
Roztápanie ľadovcov nielen ochladzuje oceán, ktorý je akýmsi teplotným akumulátorom, tepelným tlmičom, zotrvačníkom, ale ho i zrieďuje, čo môže mať za následok ochladenie a spolu zo zmenou morských prúdov, najmä golfského, priniesť dobu ľadovú...
Globálne otepľovanie však nie je jediným problémom. Tvoríme jedy, (nielen tie, ktorými vytvárame skleníkový efekt) a zamorujeme nimi celú planétu. Od výfukových plynov, plastov, ropných škvŕn... až po chemické postreky, kadejaké náhradky potravín, ich výrobu...
Neviem posúdiť nakoľko a čo všetko je možné ešte zachrániť a na čo je už neskoro, ale kuvikanie nám nijako nepomôže. Pokúsim sa vysvetliť na príklade.
Myslím, že to bol geológ Arthur Holmes „otec modernej geochronológie“, ktorý dokázal, že ropnými produktmi zamorujeme životné prostredie, dokázal, že veľký nárast množstvo olova v prírode priamo súvisí s používaním spaľovacích motorov... nebojácne sa pustil do boja s „odborníkmi (právnikmi...)“ dobre platenými automobilovými a naftárskymi spoločnosťami... neváhal obetovať kariéru, pohodlný život...
Nekuvikal, relevantne konal... Prepáčte mi, budem preháňať... Nepomôže nám, keď si budeme sypať popol na hlavu, vzpínať oči k nebu, modliť sa za odpustenie, kuvikať o blížiacom sa súdnom dni... viac nám pomôže nasledovať príklad Arthura Holmesa... nie každý sme vedcom, ale dokážeme triediť odpad, nepoužívať automobil... správať sa environmentálne... zabraňovať „čiernym skládkam“, sadiť stromy... podporovať vedcov, projekty... rozvoj k prírode šetrných technológií... spoločenstvá, združenia, či už náboženské, alebo ateistické, by mohli urobiť v tomto smere oveľa viac ako jednotlivci, len nájsť spoločnú reč... problém je ten, že nevedia... radšej propagujú samých seba... miesto spolupráce, spojenia síl za dobrú vec, vedú „vojny kto z koho“...


34.
označiť príspevok

Jungman
   2. 6. 2015, 09:40 avatar
J.Tull, nehnevajte sa, ale ja jednoducho nerozumiem, o čom to tu vypisujete.
Podľa Vás kuvikal aj taký Ľudovít Štúr, ktorý apeloval na celú krajinu? A čo dosiahol s tým svojím kuvikaním? Čo dosiahol svojím kuvikaním John Lennon, keď apeloval za zastavenie vojny?
Podľa mňa zle chápete to, o čo sa títo ľudia snažili, ako sa o to snažili a čo dosiahli. Sú záležitosti, s ktorými sa musíme pobiť sami, ale sú záležitosti, s ktorými sami nepohneme a jediné, čo možeme robiť, je apelovať na všetkých ostatných, aby sme s tým spoločne niečo spravili.


36.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2015, 13:14 avatar
Jungman, možno si len nerozumieme... keď som písal o kuvikaní mal som na mysli všetky tie rôznorodým náboženským myslením (dnes aj "UFO myslením"... ) ovplyvnené nič neriešiace proroctvá od "počiatkov" ľudstva až po dnešok... väčšina z nich odpútavala pozornosť od skutočných problémov, riešení (v minulých dobách neboli poznatky... ) ...iste ste zachytili i Vy tie "kuvičie" hlasy ohľadne Mayského kalendára, či planéty Nibiru... aby som spomenul len nedávne... je ich však, väčších či menších, oveľa viac a to nielen "samovražedno sektárských"...
Ako príklad riešenia som uviedol "boj" Arthura Holmesa z gigantickými spoločnosťami, ktorý spočiatku vyzeral ako boj s veternými mlynmi... a predsa vďaka jeho obetavosti, donútil "rafinérky" k znižovaniu olova a mnohým ďalším opatreniam, ktoré neskôr urobili... je mnoho jemu podobných vedcov, len žiaľ o nich vieme veľmi málo hoci by si zaslúžili plnú podporu... problém je ten, že netvoria zisk, že "mocipáni" nevidia návratnosť investícii, ale naopak vidia v nich skôr brzdu v ich podnikaní...
...nemám rád konšpiračné teórie, ale myslím si, že nebyť "ropného priemyslu" už dávno tu máme dopravné prostriedky fungujúce bez znečisťovania, zamorovania životného prostredia jedmi... vývoj spaľovacích motorov bol/je lepšia financovaný ako vývoj alternatívy... a podobne je to so všetkým... "výrobca jedov" radšej zaplatí pokutu, než by investoval do environmentálnych technológii... človek sa radšej odvezie autom, než by išiel peši, na bicykli... prípadne hromadnou dopravou (ktorá by tiež mohla byť "čistejšia" k živ. prostrediu...)... jednoduchšie je netriediť odpad, zahodiť plast tam, kde sme spotrebovali jeho obsah... atď. atď.... a komuže sa už chce sadiť nejakú zeleň, keď z toho nekuká žiadny zisk...
... som rád, že ste otvorili takúto tému, len ten záver mi vyznel ako "náboženské kuvikanie" (v tom zmysle ako som uviedol vyššie... ) Iste mali by sme sa správať v dobrom duchu, byť k sebe dobrí... ale mali by sme sa správať v dobrom duchu, byť dobrí aj k prírode, k našej planéte...
Súhlasí Jungman


35.
označiť príspevok

pollio
   2. 6. 2015, 11:56 avatar
správne, treba začať od seba.
problém je však v tom, že väčšina ľudí buď má existenčné starosti alebo dopady klímy berie ako hotovú vec s ktorou nič neurobí.
No a čo sa týka ľudského druhu:
"Boh požehnal Noacha i jeho synov a povedal im: Ploďte sa, množte sa a naplňte zem!"
Takže sme tu na Zemi správne
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:03,  133, ..... ale taká cirkev (neviditeľná) neexistuje. A týmto spôsobom ideš ale proti...
včera, 23:57,  210, ..... Nie! Osobný kontakt je potrebný, a má sa to diať podľa Písma. Myslíš si, že...
včera, 23:53,  187, ..... teda to nerobí zadarmo. Bral aj Kristus peniaze, keď vyučoval a viedol zbor?
včera, 23:51,  213, ..... Teda, tých čo je najviac , ..... tí majú pravdu? Ale to nikdy v histórií...
včera, 23:39,  215, ..... Chápem, ..... však nemôžeš priznať, že trinitari veria v "iného...
včera, 23:31,  48, ...... a potom keď si to vyskúšaš, ..... čo budeš ďalej????? Animista? Alebo kvaker?*10
včera, 23:27,  12, ..... neviem na čo narážaš, ..... kde nájdem tvoju otázku?
včera, 23:25,  11, .... áno, Boží synovia, ..... anjeli sú Božím výtvorom. Napríklad, ...... aj...
včera, 23:21,  13, ..... teda veríš v troch bohov? Ale to je modlárstvo!*15 No vidíš, nakoniec si sa...
včera, 23:18,  A na ktoré otázky, Tomáško?*10
včera, 23:08,  Funguje ;)
včera, 23:07,  Znova testujem ;)
včera, 23:00,  Testujem počítanie príspevkov v téme ;)
včera, 22:57,  Testujem počítanie príspevkov v téme ;)
včera, 22:36,  Jasné, že SOM ;) Dobrú nôcku ;)
včera, 22:35,  Skrátka si šikula, ale ja musím teraz isť spať, ráno fičím do robotky, pa :)
včera, 22:34,  Hej, ale veľa kódu mám v lipke a tu len prilepím ;)
včera, 22:33,  No veď vieš, že ja vulgárna nebývam, tak jasne že to musí byť tvoja chyba *03 No hej, tu...
včera, 22:33,  Už SOM to napravil ;)
včera, 22:30,  Lebo ešte neaktualizujem zoznam online používateľov ;)
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(125 877 bytes in 0,164 seconds)