Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ľudovít Štúr – vzor slovenského intelektuála

21
reakcií
2010
prečítaní
Tému 6. februára 2013, 20:40 založil Romanov.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 12. 2019
21
20. 12. 2019
11
05. 01. 2016
187
 
 


1.
označiť príspevok

Romanov muž
   6. 2. 2013, 20:40 avatar
I keď som ateista, za vzor slovenského intelektuála by som navrhol Ľudovíta Štúra. Spĺňal základný predpoklad intelektuála – presah úzkeho sčítaného pohľadu do širokospektrálneho prostredia a vo svojej dobe s črtami moderného intelektuála. Dalo by sa povedať, že je prvým slovenským intelektuálom, ktorý sa vedome transformoval na angažovaného politika so silným národotvorným akcentom. Prekonal dovtedajšie bariéry – malosť a nerozvinutosť slovenského prostredia, absenciu šľachtického pôvodu, ale aj štátu či aspoň ohraničeného územia, deficit politickej tradície a politického myslenia. To, čo takpovediac mal k dispozícii, bola úzka, ale silná elita inteligencie, ktorá sa začínala intenzívne národne profilovať a prebúdzať ľud.


3.
označiť príspevok

Krištof
   6. 2. 2013, 20:55 avatar
Toto ma minule zaujalo: Vybrané myšlienky Ľudovíta Štúra www.stur.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Krištof
   6. 2. 2013, 21:25 avatar
Matej Bel (* 24. marec 1684, Očová – † 29. august 1749, Bratislava) polyhistor, encyklopedista, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Diderota...
Encyklopédia Slovenska uvádza, že bol uhorský patriot, vlastenec v dobovom poňatí, no zároveň aj uvedomelý Slovák a Slovan. V Notitiách i v ostatných dielach vyzdvihol kladné vlastnosti slovenského ľudu, najmä pracovitosť a podnikavosť, obhajoval starobylosť slovanského národa v dobovom poňatí, jeho veľkosť a rozšírenosť v Európe, ako aj autochtónnosť Slovákov v Uhorsku. V úvode Doležalovej Grammatica slavo-bohemica zhrnul názory starších i súčasných historikov, ako aj svoje, na minulosť Slovanov a Slovákov, na slovanský jazyk a jeho nárečia, vyzdvihoval češtinu-bibličtinu, ktorú používali Slováci.
Peter Cabadaj píše, že... Slovenské povedomie prejavil vo viacerých svojich dielach: V Notíciách vyzdvihol populačnú silu, pracovitosť a podnikavosť slovenského ľudu, pri opise národnostných bojov v mestách očividne podporoval Slovákov proti nemeckému patriciátu, vyzdvihol schopnosť slovenských vzdelancov plebejského pôvodu (...), bránil autochtónnosť a rovnoprávnosť Slovákov v Uhorsku.
Podľa E. Kowalskej Mateja Bela vníma slovenská historiografia ako autoritu okrem iného v oblasti histórie a jazykovedy a autora, ktorý prispel k formovaniu názorov na minulosť Slovákov...Slovákov považoval za pôvodné obyvateľstvo Panónie, za potomkov starovekých Jazygov a Sarmatov, ktorí splynuli so Slovanmi. Vyzdvihoval ich podiel na budovaní Uhorského kráľovstva, a najmä dlhú cirkevnú tradíciu, založenú misiou Cyrila a Metoda. S tým súvisela aj jeho nadšená chvála slovenského jazyka...
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Romanov


2.
označiť príspevok

luke85 muž
   6. 2. 2013, 20:43 avatar
Ja navrhujem Sama Chalupku a jeho zatiaľ neprekonanú báseň Mor ho!, ktorú keby ste dobre pochopili, inak by to v našej krajine vyzeralo.


4.
označiť príspevok

Romanov muž
   6. 2. 2013, 21:00 avatar
Ľudovít Štúr:
"Preto nech neprejde jediný deň bez toho,
Aby ste vy, Slovania a synovia týchto kmeňov,
nevykonali jediný dobrý skutok pre svoj kmeň,
obraňujte jeho právo, vzdelávajte ho a nestaňte sa
nikdy služobníkmi jeho cudzích vládcov".
Súhlasí luke85


8.
označiť príspevok

luke85 muž
   6. 2. 2013, 21:12 avatar
"a nestaňte sa nikdy služobníkmi jeho cudzích vládcov"

To je tiež dobré. Túto vetu si tiež cením.
Súhlasí Romanov


5.
označiť príspevok

luke85 muž
   6. 2. 2013, 21:03 avatar
Samo Chalupka:

Pravda, bohy vydaná, káže nám Slovänom:
pána mať je neprávosť a väčšia byť pánom.

[Väčšina chce vládnuť, a preto väčšina skončí ovládaná - karmický dôsledok.]

Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

[tj. lepšie je zomrieť v boji ako sa vzdať a žiť ako otrok. To dnes málo ľudí chápe.]


6.
označiť príspevok

luke85 muž
   6. 2. 2013, 21:04 avatar


7.
označiť príspevok

luke85 muž
   6. 2. 2013, 21:08 avatar
Zúri boj a našina stala si dokola:
to vie, že premoc rímsku jej moc nepredolá:
lež, brať moja, ak už len padnúť mi máš v boji,
__to že mi padni, ako víťazom pristojí__.

[A ako pristojí padnúť víťazom?:]

Lež každý na junáckej spočíva posteli,
na kope vrahov, zbitých od jeho oceli.

[Sa učte odvahe, vy ciciaci!]


10.
označiť príspevok

Vladko muž
   7. 2. 2013, 07:51 avatar
Vzor intelektuála by sme mali hľadať skôr medzi súčasníkmi, lenže súčasný režim červených pohrobkov nie je prajný, tak ako nebol komunistický režim. Romantickí intelektuáli - štúrovci vymreli a ich nasledovníci nedostanú priestor v tejto proletárskej chamradi.
Súhlasí luke85


12.
označiť príspevok

havran
   7. 2. 2013, 10:05 avatar
Vladko - skús byť prosím ťa konkretnejší a definuj tu proletársku chamraď a povedz kto to vlastne je a najmä prečo sa proletarizujú stále viac ľudia v našej spoločnosti - ak máš problém s pojmami , môžeme si ich najprv vyjasniť. 
Súhlasí luke85


14.
označiť príspevok

Vladko muž
   7. 2. 2013, 10:30 avatar
12
Ako chceš ty vyjasňovať pojmy, keď nerozumieš termínu, čo je to proletárska chamraď? Stavaj sa len do polohy, ktorá ti zodpovedá, ďalší milimeter naviac ťa zosmiešňuje a ty to predsa nechceš.


18.
označiť príspevok

havran
   7. 2. 2013, 11:38 avatar
Vladko - ty máš asi vyfarbené pojmy jednou farbou. História však hovorí , že práve to jednofarebné videnie spoločnosti vedie vždy k tragédiam. Taký bol i fašizmus , aj Stalinov komunizmus , ktorý však v praxi bol len pokus o maskovanú utópiu. Ľudia však dozrievajú na celom svete a to nemožno nevidieť. Veď snahy cirkvi o modernizáciu a tiež modernizácia riadenia spoločnosti v kapitalistických krajinách naznačuje smer vývoja spoločnosti.Zaujímavý je aj vývoj vo východných krajinách a južnej Amerike. Mám syna , čo hodne cestuje , teraz je v Indii a vidí tam evidentné posuny v materiálnom raste , ale i v sociálnom myslení ľudí.Tá tvoja veta:Stavaj sa len do polohy, ktorá ti zodpovedá, ďalší milimeter naviac ťa zosmiešňuje a ty to predsa nechceš." je prejavom slepého ega , ktoré sa ešte nevybatolilo a zjavne si ešte nakrmený "materským mliekom" svojho prostredia a tvoja poznámka je kontraproduktívna.


11.
označiť príspevok

kolac
   7. 2. 2013, 10:00 avatar
Je tu ešte jeden politik, ktorý sa mu podobá , je to robert Fico.Splňa predpoklad intelektuála - presah širokého neščítaného ľudu do úzkospektrálneho prostredia a na túto dobu so znakmi skúseného blafovača s predispozíciou na kradnutie.Da sa povedať, že je druhýn slovenským intelektuálom po Mečiarovi, ktorý sa vedome premenil na politika so silným majetkotvorným akcentom. Prekonal všetky aj terajšie bariéry malosť a nerozvinutosť prostredia absenciu sedliackého pôvodu ale aj štátu, či územia, dostatok politickej arogantnosti a politickej obmedzenosti. To čo ma k dispozícii je úzka ale silná skupina chlebodarcov, ktorá sa začína intenzívne majektovo profilovať a uspávať národ.


15.
označiť príspevok

Vladko muž
   7. 2. 2013, 10:32 avatar
Hovoriť o Ficovi v súvislosti s pojmom intelektuál už vyzerá trápne.
Súhlasí luke85


16.
označiť príspevok

havran
   7. 2. 2013, 10:41 avatar
Vladko - skús tu vymenovať intelektuálne založených politikov , ak nájdeš na Slovensku aspoň jedného , tak sa s chuti zasmejem.    


17.
označiť príspevok

Vladko muž
   7. 2. 2013, 11:07 avatar
16
Už v tvojej otázke je odpoveď. V tomto ti dávam za pravdu.
Súhlasí havran


13.
označiť príspevok

havran
   7. 2. 2013, 10:11 avatar
kolac - preddispozíciu na kradnutie má každý politik a ukradne na koľko mu stačí jeho osobná inteligencia, tak ako si menoval , len si mal pokračovať až po toho svätuškára s hlavičkou na bok. V tom som nekompromisný.Pripúšťam nadpozemskú inteligenciu , no veriť politikovi a cirkevným hodnostárom - to chce značnú dávku tuposti.


19.
označiť príspevok

Vladko muž
   7. 2. 2013, 14:49 avatar
18
"si ešte nakrmený "materským mliekom"" Tak z toho mám radosť, materské mlieko je zdravé a výživné, na rozdiel od nakŕmenia vražedných ideológií: Komunizmu a fašizmu. Na rozdiel od teba svet nevidím čierno bielo. Pozerám sa na veci a udalosti z nadhľadu, preto ľuďom tvojho typu moje názory nevyhovujú, a to je dobré. Pasuješ sa za človeka (zjavne na DF nie si sám), ktorý zjedol všetku múdrosť sveta, preto som ti napísal: "Stavaj sa len do polohy, ktorá ti zodpovedá..." A to, že tvoj syn chodí po svete, je podľa mojej mienky to najlepšie, čo môže byť. Nič nie je lepšie, ako vidieť a počuť - na vlastné oči a uši a takto získavať skúsenosti.
Ja sa ani nečudujem, že na Slovensku ide ako ide, pri takých názoroch ako je tvoj :-((
Patríš medzi tých, ktorí len poučujú druhých. Ale aby si nemal dojem, že som voči tebe zaujatý, tak najväčším hovnom na DF je bezkonkurenčne Vlado.
Súhlasí luke85


20.
označiť príspevok

luke85 muž
   7. 2. 2013, 19:42 avatar
"aby si nemal dojem, že som voči tebe zaujatý, tak najväčším hovnom na DF je bezkonkurenčne Vlado"

Dávam plný súhlas! Je to fakt kokot.
Súhlasí Vladko


21.
označiť príspevok

Sinaja žena
   7. 2. 2013, 20:01 avatar
ho-hó chlapi, to bola fakt veľmi dôležitá poznámka..
Súhlasí luke85, Vladko


22.
označiť príspevok

Romanov muž
   7. 2. 2013, 23:31 avatar
Keď sa po 24 hodinách vraciam na DF k téme: Ľudovít Štúr – vzor slovenského intelektuála, zisťujem ako málo ľudí vie osloviť.
Pritom sa až núka koľko všelijakých názorov by mohlo byť vyjadrených, či už Ľ. Štúrovi, zakladateľovi spisovného slovenského jazyka, alebo hľadania vzoru slovenského intelektuála. Inokedy veľavravní (a pritom nič nepovediaci) diskutéri zaplavujúci debaty nezmyslami (najmä vulgarizmami) dnes sú ticho. Oni totiž, keď prestanú používať vulgarizmy, tak vlastne nemajú, čo povedať. Ale máme tu aj takých samopasovaných premúdretých, a zrazu sú ticho - nič - nula. Taká nula ako oni sú sami.
To zrazu niet čo povedať na adresu jedného z najväčších Slovákov? To sme Slováci? Ľ. Štúr bol aj evanjelickým farárom, na svoju dobu pokrokovým, bol pedagógom, a my za 24 hodín nemáme k tejto významnej osobnosti dejín Slovenska, čo povedať? Hanba takému národu, čo si neváži vlastné dejinné osobnosti. Samozrejme to neplatí pre celý národ, ale parazitujúcich jednotlivcov, ktorí, málo robia a veľa trovia.
Tá naša slovenská sloboda a demokracia je len jedna z mnohých možných kultúr. Každá kultúra má pre nás určitú hodnotu. Lenže takmer polovica slovenskej populácie považuje našu slovenskú za prežitú, umierajúcu. Všetko to cudzie je im vítanejšie a vdychujú to plnými dúškami.
Súhlasí zarra
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:33,  A ty nevieš vyhláskovať ani slovo Ko-ko-t, bo si kokot. *13*13*13
dnes, 16:29,  KJiska je daňový podvodník, pozemkový mafián, úžerník a kamarát fašistu Porošenka....
dnes, 16:28,  Už včera bolo neskoro . Na čo ty vlastne žiješ ? Aby si prepíjal ten invalidak čom máš...
dnes, 16:26,  Ten vie vyhláskovať aj slovo Vla-sť*13*13*13
dnes, 16:25,  Reakcia šroba je zrkadlením jeho vyjadrovania a IQ povolanie kominár nezvládol a tak ako...
dnes, 16:22,  Bijjou nie len kvalitný program ale hlavne strana za ľudí má riešenia na aplikáciu svojho...
dnes, 16:22,  18. šrób, v skutku inteligentná reakcia *13 *13 *13
dnes, 16:21,  osvieteny, Neo - ve - re - né informácie *39
dnes, 16:19,  16/hahahhahaahahahTy a logika????hahahahahahah Do pice ja umrem!!!!!!!hahhahahahaha
dnes, 16:18,  15. šrób ty si koho volič? kotlebu všakze *21 je to zrejmééé *27*39
dnes, 16:16,  11. tomiq , niéé ty nejdeš s tvojím IQ húpacieho koníka volit niekoho ako Kiska, kto má...
dnes, 16:15,  11/ Co cakas od hovnozruta??? Zabrzdeny mal si dnes aj duplu????:))))
dnes, 16:12,  era *13*13*13 pravdu máš *13*13*13
dnes, 16:07,  Neverím. To nezvládneš :)
dnes, 16:02,  Chlapča to nie je hoax to je oficialny záznam UPN s priloženým dobovým rozsudkom ....
dnes, 15:49,  Tie tvoje hoaxy a dezinformácie už čítať nebudem, ako ty neakceptuješ pravdu a nechceš...
dnes, 15:44,  Aj to je reakcia ,ktorá má veľkú výpovednú hodnotu. Ba až potvrdenie hlúposti .
dnes, 15:40,  Na kokota ako si ty už viac nebudem reagovať. Koniec oznamu.
dnes, 15:38,  tomiq až raz budeš veľký chlap . Mal by si napísať aspoň ospravedlnenie že si zase raz...
dnes, 15:12,  no tak.*21
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 912 bytes in 0,452 seconds)