hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  láska a vzťahy  /  téma

Leto '68: Šumava bola generálkou na Dunaj

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 23.8.2020 21:33 Čeka
posledná zmena 24.8.2020 19:57
1
23.08.2020, 21:33
Bol to čas vojenských manévrov. Jedny striedali druhé, prebiehali v Poľsku, vo východnom Nemecku, v Maďarsku i na sovietskej Ukrajine. Ale najväčšie cvičenie, pod kódovým označením Šumava, sa konalo v júni 1968 na území bývalého Československa. Kto vtedy z nezasvätených mohol tušiť, že je generálkou na operáciu Dunaj - na obsadenie Československa spojeneckými armádami?

Moskva sa pokúšala "umravniť“ Alexandra Dubčeka a ďalších reformátorov v Prahe najprv politickými prostriedkami. Sovietsky líder Leonid Brežnev nechal už koncom marca 1968 pozvať Dubčeka na schôdzku najvyšších predstaviteľov varšavského paktu do Drážďan (vtedy v NDR), kde mu spoločne „naprávali hlavu“.

Nepochodili, lebo v apríli pokračovalo v Československu odstraňovanie dogmatikov z dôležitých pozícií v straníckych a štátnych orgánoch, prestala fungovať cenzúra, prebúdzala sa občianska spoločnosť. Politické vedenie prijalo najdôležitejší dokument Pražskej jari a celého obrodného procesu – Akčný program. Čítame v ňom aj nasledujúcu vetu: "Socializmus sa môže rozvíjať len tak, že otvorí priestor pre uplatnenie rôznych záujmov ľudí a na tomto základe bude demokraticky rozvíjať jednotu všetkých pracujúcich.“ Začalo sa hovoriť o "socializme s ľudskou tvárou“ a o špecifickom modeli socializmu, odlišnom od totalitného sovietskeho.

Začiatkom mája pozval Brežnev Dubčeka "na koberec“ priamo do Kremľa. Dohováral mu medzi štyrmi očami i pred celou československou delegáciou. Dubček obhajoval reformnú politiku a obavy z "reštaurácie kapitalizmu“ v ČSSR označil za prehnané, nezodpovedajúce skutočnosti.

Podľa svedectva Vasila Biľaka z roku 1990 na záver tejto moskovskej návštevy prišli Brežnev a spol. s návrhom rozmiestniť jednu sovietsku divíziu na západných hraniciach Československa, kde vraj NATO sústreďuje svoje jednotky. Naša delegácia si ponuku vypočula, ale neprijala ju. To sa stalo 4. mája a už o tri dni na zasadnutí sovietskeho politbyra používal Brežnev iné počty. "Na hranici s NSR stojí 21 nemeckých a amerických divízií a českí priatelia proti nim nič súce nemajú,“ tvrdil. "Ak bude desať našich divízií stáť na hraniciach s NSR, nastane úplne iná situácia.“ Čiže koľko vlastne sovietskych divízií tam Brežnev chcel mať?

Pripomeňme si, že v tom čase len Československo a Rumunsko – spomedzi členských štátov Varšavskej zmluvy – nemalo na svojom území sovietske základne (Albánsko od roku 1962 prerušilo svoju činnosť v tomto vojenskom pakte a v septembri 1968 z neho vystúpilo).

Prvýkrát Brežnev nadhodil možnosť rozmiestnenia sovietskych divízií na západných hraniciach ČSSR ešte vo februári 1967 Dubčekovmu predchodcovi Antonínovi Novotnému. Vtedy bola reč o dvoch divíziách. Verejnosť by to neprijala a v danej vnútropolitickej situácii by to nahrávalo neprajníkom režimu, namietal údajne Novotný. Brežnev ďalej nenaliehal, nebolo treba. ČSSR v tom čase bola "pevnou súčasťou socialistického spoločenstva“, nie ako v lete 1968, keď sa stala jeho "slabým článkom“. Vari len neočakával, že Dubček bude povoľnejší?

Ak to nejde priamou cestou, skúsime vás dostať ľsťou, povedali si v Moskve. A prišli s požiadavkou usporiadať čo najskôr na území ČSSR veľké vojenské cvičenie spojeneckých síl. Navrhovali ho už v apríli, teraz však boli neodbytní a československá strana to z taktických dôvodov nemohla odmietať.
Pred Jakubovským všetci zalezú

O niečo neskôr, ale ešte stále v máji 1968, sa v Moskve konala tajná schôdzka lídrov ZSSR, NDR, Poľska, Bulharska a Maďarska. Dohodli sa, že cvičiace spojenecké vojská zostanú v Československu čo najdlhšie ako opora tunajších "zdravých síl“ v politickom vedení krajiny. "Mohol by to byť jeden z rozhodujúcich momentov v zvrate udalostí,“ povedal na schôdzke Brežnev.

V tom čase sa v ústrednom výbore i v predsedníctve KSČ už jasne črtali jeho reformné i protireformné krídlo. Biľak, ktorý bol prvým tajomníkom na Slovensku a v januári 1968 podporil nástup Dubčeka na čelo KSČ, v máji sa už stával jeho vytrvalým kritikom. A začal sa raz v Mukačeve, inokedy v Užhorode tajne stretávať s Piotrom Šelestom, členom sovietskeho politbyra a straníckym šéfom Ukrajiny. Toho poveril sám Brežnev, aby "prostredníctvom Slovákov vplýval na Čechov“ a usmerňoval "zdravé jadro“ v KSČ.

Vďaka zverejneným Šelestovým denníkom (na Ukrajine vyšli v ruštine v roku 1994) vieme, o čom rokovali. Prvýkrát sa stretli už 23. mája 1968 a Biľak nástojil na tom, aby sa cvičenie konalo čo najskôr: "Len čo sa u nás objaví ruský vojak, všetky tie politické krysy zalezú do svojich dier,“ tvrdil Šelestovi, "a keď sa objaví Jakubovskij (maršal Ivan Jakubovskij, hlavný veliteľ Spojených ozbrojených síl Varšavskej zmluvy – pozn. red.), mnohým sa ochladia hlavy. Posmelí to komunistov a všetok ľud v boji proti pravicovým elementom.“

Koncom mája sa v Prahe uskutočnilo zasadnutie ÚV KSČ. Pod tlakom Moskvy sa na ňom hovorilo aj o nebezpečenstve "pravicového oportunizmu a antisocialistických síl“, zároveň však členovia najvyššieho politického orgánu v krajine odhlasovali pokračovanie demokratizácie spoločnosti v duchu Akčného programu. Predovšetkým však rozhodli o zvolaní zjazdu KSČ na 9. septembra 1968. Dalo sa predpokladať, že na tomto snemovaní delegátov z celej republiky zvíťazia reformné sily v strane a možno, dokonca, reformní radikáli, ktorí sa usilovali o určitú pluralitu politického systému.

Moskva musela tomu stoj čo stoj zabrániť a nič nechcela nechať na náhodu. Preto už v apríli rozbehla plánovanie vojenskej intervencie do Československa ako krajného riešenia. Medzitým urýchľovala prípravy jej svojráznej predohry – vojenského cvičenia pod názvom Šumava. Už od 24. mája prichádzali do ČSSR tímy sovietskych expertov, aby tu robili prieskum výcvikových priestorov, letísk, pohraničných priechodov a budúcich trás cvičiacich jednotiek. Skupiny spojárov zo sovietskych vojsk dislokovaných v Poľsku a NDR budovali rozsiahle rádioreléové a káblové spojovacie siete. Podľa zistení českého historika Antonína Benčíka už 30. mája 1968 – takmer tri týždne pred začiatkom samotného cvičenia – bolo u nás 2 190 vojakov a 793 vozidiel Sovietskej armády.

odkaz
none
2

1. Čeka 23.08.2020, 21:33

Bol to čas vojenských manévrov. Jedny striedali druhé, prebiehali v Poľsku, vo východnom Nemecku, v Maďarsku i na sovietskej Ukrajine. Ale najväčšie cvičenie, pod kódovým označením Šumava, sa konalo v júni 1968 na území bývalého Československa. Kto vtedy z nezasvätených mohol tušiť, že je generálkou na operáciu Dunaj - na obsadenie Československa spojeneckými armádami?

Moskva sa pokúšala "umravniť“ Alexandra Dubčeka a ďalších reformátorov v Prahe najprv politickými prostriedkami. Soviet...

24.08.2020, 19:57
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 94 541 B vygenerované za : 0.174 s unikátne zobrazenia tém : 50 314 unikátne zobrazenia blogov : 898 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook