Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Lazar a Boháč - bol boháč v očistci, alebo v pekle ?

37
reakcií
283
prečítaní
Tému 19. septembra 2020, 22:47 založil tomas12345.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 12. 2013
119
25. 02. 2012
20
02. 07. 2016
34
26. 06. 2017
5
 
 


1.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   19. 9. 2020, 22:47 avatar
Evanjelium podla Lukáša 16: 19-25

1) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje oči a videl Abraháma zďaleka a Lazara v jeho lone."

Poznámka : Nedávalo by moc zmysel, prečo by tí, čo sú v pekle videli tých čo sú v nebi, a naopak, tí, čo boli v nebi, videli tých čo boli v pekle. U tých čo boli v nebi, musel byť takýto pohľad na ľudí v pekle frustrujúci. Na druhej strane, ak by išlo o ľudí z očistca, nebol by pohľad ľudí z neba na nich taký frustrujúci, pretože by vedeli, že títo ľudia, po odtrpení svojho trestu pojdu do neba. Rovnako tak nedáva zmysel, prečo by sa ľudia v pekle mali pozerať na pekné scény neba. Pokiaľ by však išlo o ľudí z očistca, dávalo by to zmysel, pretože pohľad na nebo, dá dotyčným trpiacim dušiam v očistci silu a nádej vytrvať po určitý čas v utrpení.

2) 2) "24 Vtedy zavolal boháč a povedal: Otče Abraháme, zmiluj sa nado mnou a pošli Lazara, aby omočil koniec svojho prsta vo vode a ovlažil môj jazyk, lebo sa mučím v tomto plameni."

Poznámka : Ak je boháč v pekle, tak veľmi dobre vie, že akákoľvek jeho prosba je vopred zbytočná. Ak by bol ale boháč v očistci, potom by bola teoretická šanca, že jeho prosba o kvapku vody bude vyslyšaná. Tak napríklad, veriaci, ktorí sa modlia za duše v očistci, dušiam v očistci možu zmierniť ich utrpenie. A preto aj kebyže je boháč v očistci, a niekto z veriacich bratov by sa za neho modlil, alebo by sa mu rozhodol pomoct, mohol by sa mu čiastočne zmierniť trest v očistci, a preto by boháč mohol dostať aj kvapku vody.
Lenže boháč zomrel, a kedže si nestihol na Zemi vytvoriť veriacich kamarátov, nik sa za neho nemodlil, a nik sa mu nijakým sposobom v očistci nesnažil pomocť, ani Lazár, a to je aj dovod, prečo boháč nedostal od Lazára ani kvapku vody, hoci o nu prosil, pretože vedel, že existovala šanca, že sa mu vyhovie.

3) "25 A Abrahám povedal: Dieťa, rozpamätaj sa, že si ty vzal svoje dobré vo svojom živote a Lazar podobne zlé; a tak teraz on sa tu teší, a ty sa mučíš."

Poznámka : Tu Abrahám nazval boháča, "dieťatom". Výraz "dieťa", "deti" sa používal v Písme na označenie veriacich a v konečnom dosledku spasených kresťanov. Nie je možné, aby takýto výraz použil Abrahám na boháča, ak by bol už naiszo odsúdený v pekle. Ježiš síce nazval Judáša priateľom, ale to bolo ešte predtým ako ho Judáš zradil, čiže v tom čase ked bol Judáš nazvaný priateľom, ešte Judáš nebol odsúdený, ešte sa mohol zachrániť a mohol a mal šancu byť spasení.

4) "26 A nad to nado všetko medzi nami a vami je upevnená veliká priepasť, aby tí, ktorí chcú prejsť odtiaľto k vám, nemohli, ani aby sa tí tamztade k nám nedostali."

Poznámka : Pod veľkou priepastou sa tu asi nemyslí veľká vzdialenostná priepasť, kedže boháč videl v diaľke Lazára, a preto vzdialenosť medzi nebom o očistcom bola len niekolko desiatok metrov. Pravdepodobne sa tu teda myslí veľká duchovná priepasť a nie vzdialenostná priepasť.
Medzi nebom a miestom kde bol boháč, je teda veľká duchovná priepasť, avšak pozor, nehovorí sa tu o nekonečne veľkej priepasti, ale "len" o velkej priepasti, čo znamená, že duchovná priepasť medzi nebom a boháčovým miestom - očistcom, je konečná, a nie nekonečná akoby tomu bolo v prípade neba a pekla.

5) "aby tí, ktorí chcú prejsť odtiaľto k vám, nemohli, ani aby sa tí tamztade k nám nedostali."

Poznámka : Kto z neba by chcel prejsť do večného pekla a trpieť naveky v pekle ? Nikto!!! Avšak z neba do očistca by aj dnes boli schopní mnohí dojsť . Mnohí kresťania by sa dnes obetovali za svojich blízkých aby si namiesto nich odtrpeli ich trest v očistci po určitú dobu. Aj Ježiš odtrpel dočasný trest za nás. Rovnako tak by sa našlo mnoho tých čo sú v nebi, ktorí by si ochotne po určitú dobu odtrpeli trest za tých, čo sú v očistci. Tento verše je teda definitívnym nezvratným dokazom toho že ide o očistec.

6) "27 A povedal im: Prosím ťa tedy, otče, žeby si ho poslal do domu môjho otca, 28 lebo mám päť bratov, nech im dôrazne svedčí, aby neprišli aj oni do tohoto miesta múk."

Poznámka : Boháč tu oroduje za svojich bratov. Sú však tí, čo sú v pekle, schopní dobrých skutkov ? Ved tí čo sú v pekle sú odlúčení od Boha, a ked je človek zcela odlúčený od Boha, nemože mať v sebe milosť, ani nejakú ochotu či myšlienky na dobrý skutok, akým orodovanie za svojich blízkých určite je.

7) Evanjelium podľa Matúša 13:42
a uvrhnú ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami.
Poznámka : V ohnivej peci - v pekle, teda bude plač a škrípanie zubami, Ježiš túto informáciu zopakoval v evanjeliach celkovo 6 krát. Ako však v príbehu o Boháčovi a Lazárovi vidíme, nebolo tam opísané žiadne škrípanie zubami, ani žiaden plač, a preto sa boháč nenachádzal v pekle, ale v očistci.

.................................................................................................................................................................................................................

PROTIARGUMENTY :

1) Boháč žil v prepychu, može takýto človek v konečnom dosledku byť po určitom čase spasení ?

ODPOVEĎ : Aj lotor na kríži, hoci bol zlodej a hriešnik, napriek tomu v posledných chvilach svojho života úprimne olutoval svoje hriechy a Boh mu odpustil. Možno aj tu nastala podobná situácia, kedy sa boháč v poslednej chvíli, alebo krátko pred svojou smrťou uvedomil, a úprimne oľutoval svoje hriechy. A navyše, okrem boháčovho správania k Lazárovi, nevieme ako sa boháč správal v iných sférach života, k ostatným ľudom, možno že tam boháč spravil nejaké dobré skutky, niečo za čo sa v konečnom dosledku vyhol večnému trestu v pekle.

2) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje oči" - všetky preklady píšu o tom, že boháč bol v pekle.

Poznámka : Prekladatelia boli presvedčení o tom, že boháč sa nachádza v pekle, a preto grécke slovo ??? ktoré sa používalo na označenie podsvetia, v tomto prípade preložili ako peklo, pričom správny preklad by mal byť podsvetie a výraz podsvetie dáva úplne iný význam ako výraz "peklo".

Ak chcel apoštol Lukáš presvedčiť čitatelov, že miesto v ktorom sa nachádza boháč je peklo, neurobil to moc presvedčivo, pretože výraz "podsvetie", v Novom Zákone nie je typickým označením pre peklo. Oveľa lepšie by sa peklo opísalo výrazom "gehenna", alebo ohnivé jazero, než výrazom "podsvetie".

3) Prečo Boháč nedostal ani kvapku vody ak by bol v očistci ?

Poznámka : Pretože si mal odtrpieť velmi tvrdý očistec.

19 Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. 20 Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. 21 Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy. 22 Keď žobrák umrel, anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel aj boháč a pochovali ho. 23 A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka videl Abraháma a Lazára v jeho lone. 24 I zvolal: »Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou a pošli Lazára, nech si namočí aspoň koniec prsta vo vode a zvlaží mi jazyk, lebo sa hrozne trápim v tomto plameni!« 25 No Abrahám povedal: »Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš.26 A okrem toho je medzi nami a vami veľká priepasť, takže nik - čo ako by chcel - nemôže prejsť odtiaľto k vám ani odtiaľ prekročiť k nám.« 27 Tu povedal: »Prosím ťa, Otče, pošli ho do domu môjho otca. 28 Mám totiž piatich bratov; nech ich zaprisahá, aby sa nedostali aj oni na toto miesto múk.« 29 Abrahám mu odpovedal: »Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú.« 30 Ale on vravel: »Nie, otec Abrahám. Ak príde k nim niekto z mŕtvych, budú robiť pokánie.« 31 Odpovedal mu: »Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal.«“

PROTIARGUMENTY :

23 verš : "A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka videl Abraháma a Lazára v jeho lone."

Poznámka : všetky preklady píšu o tom, že boháč bol v pekle.
Prekladatelia boli presvedčení o tom, že boháč sa nachádza v pekle, a preto grécke slovo ??? ktoré sa používalo na označenie podsvetia, v tomto prípade preložili ako peklo, pričom správny preklad by mal byť podsvetie, a výraz "podsvetie" dáva radikálne iný význam ako slovo "peklo".


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   20. 9. 2020, 07:35 avatar
dolámeme Ti kosti falošný superman
Súhlasí Shagara


3.
označiť príspevok

ninka
   20. 9. 2020, 07:37 avatar
Dobré ránko, gabriel pb... Včera som toho mala veľa na programe, tak som Vás zanedbala.
Čo ste robili? Máme nedeľu, aké tichúčko vade, pravda...  


4.
označiť príspevok

Myslitel
   20. 9. 2020, 08:25 avatar
Pane Boze, ty clovece si vobec uvedomujes ze cely ten pribeh o Lazarovi a bohacovi bolo len PODOBIZNOU, akymsi zobrazenim veci ktore neexistuju ani neexistovali, ale len pre lepsie pochopenie ich Jezis povedal? Podobizen?
A na tom zakladas svoje katolicke presvedcenie o akomsi ocistci?
Ved tvoja cirkev na tom blude zarabala miliony po cele starocia predavanim odpustkov pre tych co zomreli.
HANBA!
Nie nadarmo tvoja cirkev ludom zakazovala mat a citat svoju vlastnu Bibliu.
Lebo jednoduche fakty z nej protirecia katolickej dogme. Stratila by dogmu, moc a hlavne MONEY.
O tom to cely cas je a bolo.

-------
Podobenstvo - alegoria - symbolicke vyjadrenie abstraktnej predstavy konkretnym obrazom.
A ty, tvoja cirkev, ste to obratili na hlavu, ste na tom zalozili doslovnu dogmu ktorej mnoho milionov ludi uverilo.
A tvoja cirkev dala takych ako som ja, scitanych s otvorenou slobodnou myslou, skrz svojich politikov vo vlade v stredoveku upalit za ziva.

Ze sa nehanbite zastavat sa tej byrokratickej institucie ktora si privlastnila privlastok akoby Boha na Zemi.


6.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   20. 9. 2020, 10:40 avatar
V podobenstvach sa nevyskytujú osoby s menami ako bol napríklad Lázár, a ani Písmo nehovorí o tom že "povedal im podobenstvo". Vôbec nič teda nenaznačuje tomu žeby malo ísť o podobenstvo, takže nemáte dôvod tvrdiť že sa o podobenstvo jedna. Za podobenstvo to považuješ len preto, že to nepasuje tvojmu uceniu.
Súhlasí ondrej61


8.
označiť príspevok

Myslitel
   20. 9. 2020, 13:20 avatar
Skor ta tvoja teoria pasuje tvojmu uceniu.
Z kontextu jasne vyplyva ze islo o podobenstvo.
Jezis hovoril vo vela podobenstvach. Pred a Potom.
Tie sa neberu doslova. Kazdy normalny dospely clovek tomu rozumie.
Len male decko vie zobrat podobenstvo za doslovnu skutocnost.
Mudry si z jeho podobenstiev vie zobrat nauku.
Katolicka cirkev berie veriacich akoby za male decka ktore akoze ani nevedia citat.
Preto zakazovala obycajnym ludom citat Bibliu vo svojom jazyku po DLHE STAROCIA.


21.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 01:05 avatar
8: Hovor k téme, kde tam z kontextu jasne vyplýva že išlo o podobenstvo ?


38.
označiť príspevok

Myslitel
   26. 9. 2020, 11:31 avatar
21 - Podobenstvo o Lazarovi a bohacovi neuci o pekle.

Z kontextu nevidiet ze islo o podobenstvo?
Obidve pribehy z Luk. 16:1-31 boli len podobiznou, ktorou Jezis chcel lepsie vysvetlit hlbsie myslienky, nie akusi vieru v peklo a uz vobec nie o ocistci. O ocistci sa tam ani nehovori, lebo do Kristovej nauky vobec nepatri. Dokonca o ocistci sa nepise nikde v Biblii.

Ved citaj celu 16. kapitolu od zaciatku. Su tam len dva pribehy.
v 1. polovici jasne vidiet ze islo o prirovnanie, podobizen o bohacovi a jeho nezodpovednom spravcovi, aby Jezis vysvetlil co chcel.
V 2. polovici v podobizni o bohacovi a žobrakovi menom Lazar, jasne vidno ze znova ide o podobizen.
Preco Jezis spomenul meno zobraka?
Niektore preklady pisu ze sa volal Eliazar.
Jeho meno Lazar bolo vtedy pouzivane ako prezyvka pre zobrakov, alebo ludi v nudzi, to meno bolo odvodene z takeho vyznamu.
Meno Eliazar zas znamenalo Pomoc od Boha.
Clovek v nudzi potrebuje pomoc od Boha.

Preco Jezis v podobenstve spomenul aj Abrahama?
Ked toto vies, clovek hned lahsie pochopi celu pointu podobenstva.
Ucenici, Zidia, to vedeli.
Eliazar bol totiz Abrahamov sluha (1.Moj.15:1-2)
Podobenstvo poukazuje na to, ze aj sluha, mal nadej na pozehnanie cez slub dany Abrahamovi.
Abraham veril v vzkriesenie, a jeho sluha tiez, preto aj on, obycajny sluha, mal taku istu nadej s Abrahamom.
Podobenstvom sa to Jezis snazil ukazat.
Kazdy z ucenikov ktori pocuvali to podobenstvo, vedeli o danom slube Abrahamovi a o jeho sluhovi.
Pre nich asi nebolo tazke pochopit suvislost.
Byt v naruci Abrahama je symbolicka rec, byt pod jeho ochranou, pod slubom ktory dal Boh Abrahamovi.

Byt v naruci, - je podobny symbolicky vyraz ktory pouzil Mojzis v 4.Moj. 11:12
Podobne v Jana 1:18, je tiez symbolicky vyraz. Jezis nie je doslova v naruci Otca, ale symbolicky je v Nebi v Otcovom naruci, pod ochranou Otca.
A vobec, Abraham nesiel po smrti do Neba (1.Moj. 25:8), jeho pozostatky stale lezia v hrobke Machpelah v Hebrone.

Tak isto je to s peklom. Symbolicky znamena dokonale znicenie, nie večné utrpenie.
Co zhori, stane sa popolom. (Malachias 4:1-3; Zalm 37:10; Iz. 47:14)
Co znamena Biblicky večný ohen?
To iste co znamenal ked Boh znicil Sodomu a Gomoru, . Ziadne z tych miest uz davno nehori.
Obrazna rec, vecny ohen znamena ze boli znicene naozaj dokonale. (Juda 7)

Takze tu je ten kontext ktory ukazuje ze pribeh o bohacovi a Lazarovi bol podobiznou.


9.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   20. 9. 2020, 13:27 avatar
v tom s tebou suhlasim, tu sa nejedna o podobenstvo ale vo velmi konkretnu udalosť.......ale čo sa týka ocistca, tak musim nesuhlasiť.....ved ocistec je proti Boziemu planu.....clovek sa musi znovuzrodiť a ocistovať neustale kým žije.....potom už neurobi nic je proste neskoro....
Satan sa vzdy snaži cloveka vlakať do takej pasce....z ktorej niet uniku....ocistec je jedna z tých klamstiev....satan robi vsetko preto, aby clovek nepochopil a neuchopil znovuzrodenie už v tomto živote.....ktorý žijeme v tele....


11.
označiť príspevok

Myslitel
   20. 9. 2020, 14:45 avatar
Ukaz ondreju, prosim, kde a ako Jezis naznacil ze islo o skutocnu udalost.
Lebo mne, ako to citam, z akehokolvek pohladu, vyplyva ze islo LEN a LEN o obrazny priklad v reci ktoru Kristus hovoril.


12.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 9. 2020, 14:48 avatar
Keď zomrie dajme tomu 15 ročný mal možnosť sa znovuzrodiť a očistiť ?


13.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   20. 9. 2020, 20:24 avatar
No ono najmä ide o to, že očistec narúša Kristovu potrebnú obetu pre nás. Ak máš očistec, už nemusíš veriť iba v Krista, že Ťa vykúpil a očistil od hriechov. ... už môžeš veriť aj v to, že keď už aj nedobehnem nejako k cieľu, tak si potrpím 'len' zopár rokov v očistci a potom do neba. ... ale to sa samozrejme obraciaš Kristovi chrbtom a hovoríš, že Ho nepotrebuješ. .. nechcela by som nikdy v živote niečo také uveriť.
Súhlasí Myslitel


14.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   20. 9. 2020, 20:26 avatar
Ja sama by som naletela na hoc čo, aj na veľa životov aj na anjelkárstvo, veď som ja bola modlárka. ....


15.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 9. 2020, 20:26 avatar
Aj Kristovi si naletela


17.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   20. 9. 2020, 20:28 avatar
Ja neviem lietať.


16.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   20. 9. 2020, 20:27 avatar
Teraz sa za to hanbím.    ...ale som šťastná. ..


18.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 9. 2020, 20:28 avatar
Ach hlúpučká, teraz už je neskoro


22.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 01:07 avatar
13: Nenarúša, Ježišovou obetou sme dostali len možnosť odpsutenia hriechov, ale ešte nie automatické odpustenie hriechov. Len Ježišovou obetou sa spaseným automaticky neodpustili všetky hriechy, pretože ešte bol potrebný aj krst k odpusteniu hriechov, aj pokánie, a prečo by tam potom nemohol okrem pokánia a krstu patriť v niektorých prípadoch ešte aj očistec ?


25.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   21. 9. 2020, 02:25 avatar
Máme byť ako dieťa.


27.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 13:36 avatar
Nerozumiem Zuzka, ako to súvisi s mojou odpovedou v 22


29.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   21. 9. 2020, 13:51 avatar
Dieťa si neuvedomuje nič naokolo, keď sa hádže do náručia rodiča. Často krát Ti rozopnú ruky, že sa na Teba hodia, len tak zo srandy, z lásky, a ty nie si ani pripravený, že to urobia, ale ich chytíš.

Tak aj my, v spasení dôverovať len Kristovi, a nič naokolo, žiadne zásluhy nie sú. Len Ježišove. ..


26.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 13:36 avatar
9: Ondrej, tak ked súhlasíš že sa jedná o skutočný príbeh, pusti sa do vysvetlovania, ako je možné, že existuju ludia co by chceli prejsť z neba do pekla ?


28.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 9. 2020, 13:40 avatar
z neba do pekla?.......   
Súhlasí -era-


30.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 14:06 avatar
28: Ano, lebo v tom príbehu o Lazárovi sa hovorí, že sú takí ludia čo by chceli prejsť z neba do pekla.


31.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 9. 2020, 14:11 avatar
30. Tak potom asi neviem čítať    


34.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 9. 2020, 22:45 avatar
30, .... a aj z tohoto faktu vidno, že tu ide o podobenstvo a nie o skutočný príbeh. Alebo si myslíš, že existuje nejaká diaľnica z neba do pekla a tí, čo sú v nich môžu prechádzať z jedného miesta do druhého?
Chlapi, nebláznite! Však je to jednoduché ako facka. A Biblia navyše hovorí , že v hádese /podsvetí/ nie je nikto živý, a že tam .... "niet žiadnej činnosti"!
Tak ako môže niekto prechádzať, alebo hovoriť s niekym , kto je v nebi???
PEKLO NEEXISTUJE !!!
Boh nie je sadista!


5.
označiť príspevok

teolog
   20. 9. 2020, 08:31 avatar
Ilustrácia o Lazarovi a boháčovi je symbolický predobra...protiobraz spoznáme, keď spoznáme biblický čistý jazyk...:-) - Sofoniáš 3:9.


7.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   20. 9. 2020, 10:42 avatar
Predobraz čoho ?
Súhlasí ondrej61


20.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 9. 2020, 23:12 avatar
7, .... je to podobenstvo, ...... čo je vymyslený/fiktívny/ príbeh, z ktorého plynie morálne alebo duchovné poučenie“.
Ale nemožno ho chápať doslovne.
A na posledné pomazanie, spoveď,ľútosť na smrteľnej posteli by som sa nikdy nespoliehal.
Však načo sa snažiť žiť podľa Božích prikázaní, ... ved potom oľutujem a šup ho do neba rýchlosťou 3 mach.
A príklad "zločinca" je ojedinelý, .... ale aj ešte počas milénia musí prejaviť vieru v Krista, získať presné poznanie a žiť podľa toho aby v záverečnej skúške milénia nezlyhal!


23.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 01:10 avatar
20: Na základe čoho tvrdíš že ide o podobenstvo ? V podobenstve sa predsa nevyskutujú mená ľudí ako bol Lazár.

Však jasne ja ani nehovorím aby sme ssa spoliehali na Boha až v poslednej chvíli.

Co tým myslíš že ešte aj počas milénia musí ten lotor na kríži ešte prejaviť vieru v Krista ?


33.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 9. 2020, 22:39 avatar
23, ..... kde je napísané, že v podobenstve nemôže byť použité meno/časť/?
Povedz ako môžu byť všetci vzkriesení, čo idú do neba v "lone Abrahámovom"?
Ako možno vidieť z pekla do neba, hlavne ak je tu veľká priepasť?
Ako môže niekomu kvaka vody v pekle uhasiť smäd?
Hlavne ak vieme, že z neba do pekla nie sú nejaké vychádzky?
Ako sa môže niekto rozprávať kto je v pekle , s tým čo je v nebi?
A ako toto všetko mohlo prebehnúť, keď vzkriesenie bude až pri druhom príchode Krista?
A ako mohol byť niekto v nebi, keď v čase keď Ježiš rozprával dané podobenstvo, ešte nebola ..... "zasvätená cesta do neba"?
A ako mohol Lazár predbehnúť vo vzkriesení Ježiša, keď Ježiš je .... "prvý ktorý bol vzkriesený do neba"?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teda, všetko čo som vymenoval sú jasné znaky obrazného poučenia, podobenstva. A nie reálny, skutočný príbeh.
A ak tie znaky nevidíš, tak nevidíš nič!


10.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 9. 2020, 13:28 avatar
Pre mňa je zaujímavé niečo iné, čo som si teraz uvedomil. A to, že je tam uvedené:

"Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú."

A nie je tam napríklad že "majú Písmo, nech ho študujú"
Súhlasí Shagara, Astax1, ninka


32.
označiť príspevok

Astax1 muž
   21. 9. 2020, 20:45 avatar
"Kto vás počúva, mňa počúva, a kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Kto však pohŕda mnou, pohŕda tým, ktorý ma poslal" Lk 10, 16
Súhlasí Zuzka8


35.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 9. 2020, 22:46 avatar
32, .... správne. Len tu sa natíska otázka, prečo teda RKC nepočúva svojho učiteľa, vodcu Ježiša?


37.
označiť príspevok

Astax1 muž
   22. 9. 2020, 20:33 avatar
35. Úprimne, je to tvoj subjektívny názor, ktorý ale nie je objektívna pravda. Celé učenie Cirkvi vychádza z kristológie.

Relevantnejšia otázka je, prečo tí, čo sú mimo Cirkvi, kde sa počítaš aj ty, nepočúvate pastierov Cirkvi založenej Kristom, ktorí dostali primát "vyučovať"? Tento primát prešiel pravidelným nástupníctvom od apoštolov a učeníkov až k jej súčasným pastierom.

A preto žiadni iní "pastieri", ktorí nevyšli z kontinuity tohto nástupníctva, nemajú primát vyučovať. To sa týka aj vášho zboru, pretože vy ste vyšli len "v posledných dňoch". 2 Tim 4, 3


19.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 9. 2020, 23:05 avatar
1, ...... v čase, keď Ježiš rozprával dané podobenstvo/fiktívny príbeh s poučením/ ešte "nebola otvorená cesta do neba" ako píše Pavol. Až keď Ježiš zomrel /a roztrhla sa opona v chráme, ktorá znázorňovala jeho telo,obeť/ mohli ísť ľudia do neba, ale aj to až pri druhom príchode Krista. Nikto nemohol pred týmto časom ísť do neba, alebo neexistujúceho pekla.
Odmenu/trest/ získame všetci až v patričný čas. Kto tvrdí opak klame.
Ak by bol obrazný Lazár v nebi, tak by bol prv v nebi ako ježiš , ktorý je "prvé/prvý,ktorý bol vzkriesený/ ovocie zo vzkriesených"!
Sám Ježiš povedal: .... „Nikto nevystúpil do neba, iba ten, kto zostúpil z neba, Syn človeka.“ ?(Ján 3:13)
Teda, Tomáš, ty potom označuješ Ježiša za klamára, za predpokladu že veríš tomu, čo si napísal!
Alebo tie jeho slová ako chápeš?
--------------------------------------------------
Za dalšie, aj Jeruzalemská Biblia v poznámke pod čiarou pripúšťa, že tu ide "naozaj o fiktívny príbeh bez vzťahu k nejakej reálnej skutočnosti, a že tu išlo naozaj len o poučenie"!
Povedz, .... ako sa môže niekto rozprávať kto je v pekle, a kto v nebi, ak tvrdíte , že "peklo je niekde v strede zeme"???
Písali ste o tom aj tu na DF-
Hlavne ak medzi týmito zložkami/peklo,nebo/ je "veľká priepasť"? A podotýkam nie nejaká "duchovná priepasť"!
Ako môže kvapka na končeku prsta pomôcť niekomu, kto trpí hlavne duševnými mukami? Nakoľko asi nevieš, že RKC inovovala už peklo a vypustila telesné muky spôsobené doslovným ohňom?!
A ak by tam bol/ale aj nebol/ oheň, pomohlo by to boháčovi, tá kvapka? Nevyparila by sa v ohni pekla?
A možno prechádzať z neba do pekla ako sa každému chce?
Tomáš, prečítaj si ten príspevok Eru/č.10/ a konaj podľa toho. Potom budeš možno v obraze.
A RKC a iní so slovom "hádes" narábajú ako sa im to hodí. Raz dané slovo je - "peklo" potom zas "podsvetie", inokedy zas "hrob", alebo "ríša smrti", "záhrobie" a podobne. Takto len niekto manipuluje masy duchovne nevzdelaných ovečiek.
milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .... PEKLO, namierte naň hadice! Paradox večných múk.
---------------------------------------------
wol.jw.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   21. 9. 2020, 01:24 avatar
19: V tom čase existovali dve nebá. Jedno existovali hore na nebesiach, v ktorom sa ešte žiaden človek nenachádzal, a jedno dočasné nebo existovalo dolu v podsvetí. Lazár sa nachádzal v tom dočasnom nebi v podsvetí.

Neviem prečo Jeruzalemská biblia uvádza to čo uvádza, ked Tradícia Cirkvi videla v príbehu o Boháčovi a Lazárovi vždy reálny príbeh. Každopádne poznámky Jeruzalemskej Biblie nie sú oficiálnym učením RKC, ktorým je katechizmus, a navyše ja už nie som vyznávačom učenia súčasnej RKC - RKC po 2 Vatikánskom koncile v 1962-1965, ale som vyznávačom učenia Tradičnej RKC - RKC pred 2 Vatikánskym koncilom.

Ak sa v podsvetí nachádza aj dočasné nebo, tak je to možné.

"Hlavne ak medzi týmito zložkami/peklo,nebo/ je "veľká priepasť"? A podotýkam nie nejaká "duchovná priepasť"!"

Tak pokial by išlo o vzdialenostnu priepasť, asi nebola až tak veľká, ked Boháč videl svojimi očami v dialke Lazára.

"Ako môže kvapka na končeku prsta pomôcť niekomu, kto trpí hlavne duševnými mukami? Nakoľko asi nevieš, že RKC inovovala už peklo a vypustila telesné muky spôsobené doslovným ohňom?!"

Aj v reálnych príbehoch sa možu nachádzať rozne básnicke prvky, antonyma, synonyma. Rovnako tak ako aj Ježiš v Jeruzaleme, hovoril niekdy v symbolizmoch, to však ale neznamená, že Ježišove skutky na Zemi boli len vymysleným príbehom a preto aj v prípade boháča a Lazára, zato že je tam jeden dva symbolizmy to ešte neznamená že ten príbeh bol vymyslený.

A ako RKC inovovala peklo ? Daj mi prosím ťa nejaký zdroj odkial máš túto informáciu.

"A možno prechádzať z neba do pekla ako sa každému chce?" Z neba do očistca. A nie nemože, hoci niektorí by si to želali.


36.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 9. 2020, 23:07 avatar
24, .... čo? V "podsvetí sa nachádza dočasné nebo"? Tomáš ty si strieľaš zo mňa?
Najprv si definuj to, čo je "nebo" a čo "podsvetie", ale nie podla katechizmu, ale podla Biblie.
Doma mám neúrekom takých tvrdení, kde mnohí katolícki a aj protestantskí pisatelia, kňazi poukazujú, ako aj katechizmus na "hlavný trest pekla spočívajúci v odlúčenosti od Boha"!
A myslím si, že aj pápež to potvrdil, že daný oheň nemáme chápať doslovne, ale že tam ide o duševné muky!
Samozrejme, čo potom s videniami svätých ktorí mali rozdielny pohľad na peklo, a tvrdia že tam ide aj o telesné muky?
A inak, mnohí tvrdia o "mnohých peklách/stupňoch/" a podobne. Hotová komédia, blázinec.
Alebo si môžme vybrať, čomu môžme veriť?
A ak duchovné bytosti /démoni/ budú v pekle, .... povedz ako im môže ublížiť doslovný oheň?
A ako môžu .... "škrípať zubami" keď nemajú zuby?   
Alebo zuby dodáme neskôr, aby neboli démoni vo výhode oproti iným? 
Ale napíš ty, kde sa v katechizme píše, že sú tam aj doslovné, telesné muky?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:26,  33, ........ môžeme aj duby váľať. Dnes sa nezakazuje nikomu pracovať, ani v sobotu a ani v...
dnes, 03:12,  Pribudli... *51*52*53*54*39
dnes, 02:08,  Zvierata Boh sudiť nebude, to je taký pud, alebo čo. Človek vie dobre čo robí a ma aj...
dnes, 02:00,  Ale sranda je že pobludili aj zvieratká...
dnes, 01:57,  Edo veru, celý svet je už pomaly Sodoma a Gomora........Boh ľudí takto nestvoril....Oni...
dnes, 01:49,  Ondro veď to píšem keď ich boh chce trestať a súdiť ja mu nebránim , keď ich takých...
dnes, 01:46,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/122361244_4371754562851019_5951690858296958742_n....
dnes, 01:42,  Edo, ani ja ich nesúdim, Božie Slovo ich súdi. Oni samozrejme nemusia eriť v Boha, ale je...
dnes, 01:42,  Z domova Veľa práce s náhodami „Najprv ťa ignorujú, potom sa ti smejú, potom s...
dnes, 01:35,  No to čo si to ten pápež zase dovolil??? Je on vôbec katolík?*13*13*13 Chromík už je...
dnes, 01:33,  Príde Krištof a zase bude o kus pápežskejší *13
dnes, 01:32,  Osobne neviem posúdiť či treba lesbičku či geya trestať upáliť alebo vyvrhnuť na okraj...
dnes, 01:25,  Ondrej ja nepíšem či je to správne ani či je to proti bohu alebo biblii. Iba som odcitoval...
dnes, 01:20,  To je proti Bohu. Je ine to tým ludom tolerovať, nech si doma robia čo chcú....Tí ľudia by...
dnes, 01:19,  Americké úrady začínajú vyšetrovať nedávno zverejnené e-maily ohľadom obchodných...
dnes, 01:09,  Hoaxy a podvody - Polícia SR HOAX: POLÍCIA NIE JE OPRÁVNENÁ POKUTOVAŤ NENOSENIE...
dnes, 01:03,  “Sú božími deťmi a majú právo na rodinu”, citujú pápeža svetové médiá. Podporu...
dnes, 00:59,  (všimol si aj na Slovensku trpiaci ruský emigrant Jevgenij Paľcev). Donald sa po zhliadnutí...
dnes, 00:57,  Papež by mal čitať Božie Slovo.... Božiu pravdu zamenili za lož a korili sa a slúžili...
dnes, 00:57,  Reku starý kolchozník Lukašenko sa vzorne stará o bieloruské sady!!!! No a potom sa naši...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čo si nevysvetlil slovami, palicou nevyjasníš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(158 214 bytes in 0,295 seconds)