Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Lasica, Fialová a ďalší umelci posielajú obom premiérom otvorený list

29
reakcií
166
prečítaní
Tému 20. marca 2020, 13:07 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 13:07 avatar
Lasica, Fialová a ďalší umelci posielajú obom premiérom otvorený list
17.03.2020 22:20 (celé znenie)

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie napísali premiérovi - súčasnému aj budúcemu otvorený list.

Vážený pán premiér Peter Pellegrini, vážený pán designovaný premiér Igor Matovič,
dovoľujeme si vás osloviť v mene Slovenskej filmovej a televíznej a0kadémie, verejnoprospešnej záujmovej organizácie združujúcej významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. SFTA sa okrem iného podieľa aj na vytváraní systémového prostredia pre audiovizuálny priemysel a vystupuje na ochranu záujmov jej tvorcov.

S podporou ďalších profesných združení a asociácií pôsobiacich v audiovízii sa obraciame na vás oboch, súčasného i budúceho čelného predstaviteľa nášho štátu a členov vašich vládnych kabinetov.
Uvedomujeme si, že výmena vlády a správy tejto krajiny prebieha v nezávideniahodnej situácii, kedy Slovensko spolu s celým svetom bojuje proti šíriacej sa pandémii koronavírusu, ktorej všetky dôsledky si dnes asi nevieme predstaviť. Práve preto sme sa však rozhodli nečakať a konáme.

Slovenská filmová a televízna akadémia v spolupráci so všetkými relevantnými organizáciami pôsobiacimi v audiovizuálnom priemysle zastupuje tisícky ľudí, ktorých sa dôsledky pandémie dotknú zrejme najviac. Reprezentujeme totiž nielen autorov a výkonných umelcov, z ktorých mnohých zavedené opatrenia obrali o jediný príjem, ale aj ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby a malé podnikateľské subjekty pracujúce v audiovízii. Profesné skupiny, ako produkční, kameramani, osvetľovači, kostyméri, maskéri, technici stavieb, rekvizitári, patinéri, šoféri, helperi a pod., tí všetci zostali v dôsledku preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 bez akéhokoľvek príjmu. Nikto z nich nie je v stálom zamestnaneckom pomere, nikto nepracuje na paušál, všetci sú platení v rámci
odpracovaných dní a hodín, nikto z nich si nemôže zriadiť „homeoffice“ a pracovať z domu.

Ich náročná práca je projektová, vyžaduje cestovanie, stretávanie sa vo veľkých skupinách (filmový štáb má nezriedka viac ako 100 ľudí). To sú podmienky, ktoré sú v súčasnosti nezabezpečiteľné a tak prišlo k masívnemu rušeniu televíznych a filmových výrob, dabingov, nakrúcaniu reklám, kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, a to najmenej na obdobie najbližších dvoch až troch mesiacov. Nespochybňujeme oprávnenosť, ani zmysel navrhnutých opatrení. Či už ide o dôsledok nariadenia vlády alebo hlavného hygienika SR, rozumieme, že všetky sú realizované s cieľom zamedziť rozširovaniu koronavírusu a jeho
následných tragických dôsledkov.

Skutočnosť je však neúprosná. V dôsledku zrušenia vyššie uvedených akcií prichádzajú tisícky slovenských rodín o všetky svoje príjmy.
Príjmy, z ktorých živia svoje deti, platia nájom alebo hypotekárne úvery, elektrinu, plyn, leasingové splátky, spotrebné úvery a v neposlednom rade dane a odvody štátu. Máloktorá rodina pôsobiaca v audiovízii má vytvorené také finančné rezervy a úspory, aby vedela bez
problémov zvládnuť výpadok príjmu jedného rodiča, a už vôbec nie oboch. V našom „fachu“ totiž nie je nič výnimočné, ak sú rodičia alebo partneri zároveň aj pracovnými kolegami.

Prebiehajúca kríza teda rodinu pôsobiacu v audiovizuálnom prostredí zasiahne fatálne a spôsobí jej existenčné problémy.

Vážený pán premiér Pellegrini, vážený pán designovaný premiér Matovič,
vzhľadom na uvádzané fakty sa na vás obraciame s prosbou o pomoc pri našej snahe preklenúť toto pre nás likvidačné obdobie. My všetci pracujúci v audiovízii sme súčasťou kreatívneho priemyslu, ktorý ako vieme je odvetvím budúcnosti. Je to sektor, ktorý môže čoskoro slúžiť a živiť aj ďalšie odvetvia nášho hospodárstva ako je IT, doprava, služby, školstvo a pod, nenechajte ho prosím padnúť na kolená.
Slovenská filmová a televízna akadémia vás žiada o urgentné a konkrétne návrhy riešení našich rastúcich existenčných problémov, a to napríklad formou bezúročnej pôžičky poskytovanej autorom, výkonným umelcom, SZČO alebo malým podnikateľom pôsobiacim v audiovízii, odkladom splátok hypotekárnych a iných úverov a leasingových zmlúv a
odkladom platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Akákoľvek z vyššie uvedených foriem pomoci, v ideálnom prípade ich kombinácia, bude významným krokom k zabezpečeniu základných životných potrieb našich rodín.

K tejto výzve sa doteraz pripojili nasledovné profesné organizácie a združenia: Asociácia nezávislých producentov, Asociácia producentov animovaného filmu, Asociácia slovenských filmových strihačov, Asociácia slovenských kameramanov, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Únia filmových distributérov, Združenie prevádzkovateľov kín Slovenska.

S nádejou a úctou

Wanda Adamík Hrycová - prezidentka SFTA

za prezídium SFTA:
Katarína Krnáčová – producentka, viceprezidentka SFTA
Tibor Búza – viceprezident SFTA
Peter Dubecký - riaditeľ Slovenského filmového ústavu
Peter Nágel – umelecký riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Artfilm
Peter Bebjak – režisér, producent
Vladislav Struhár – režisér a programátor
Norbert Hudec – kameraman, viceprezident Asociácie slovenských kameramanov
Michal Drobný – člen rady Únie filmových distributérov, Združenie Prevádzkovateľov Kín
Maroš Hečko – producent, scenárista

Signatári:
Milan Lasica – režisér, herec, spisovateľ
Martin Šulík – režisér
Zuzana Mistríková – producentka, prezidentka Asociácie nezávislých producentov
Katarína Kerekesová – režisérka, producentka, riaditeľka Asociácie producentov animovaného filmu
Martin Šmatlák – riaditeľ Audiovizuálneho fondu
Marek Leščák – scenárista
Michal Novinski – hudobný skladateľ
Patrik Pašš – producent
Marko Škop – režisér, producent
Peter Kerekes – režisér, producent
Jozef Heriban – spisovateľ, scenárista, člen Rady Audiovizuálneho fondu
Miloslav Luther – režisér, člen Rady Audiovizuálneho fondu
Maroš Šlapeta – strihač, prezident Asociácie slovenských filmových strihačov
Lukáš Teren – kameraman, prezident Asociácie slovenských kameramanov
Jonáš Karásek – režisér
Marián Urban – producent, riaditeľ Slovenskej asociácie producentov v audiovízii
Zuzana Kronerová - herečka
Zuzana Fialová - herečka
Dušan Trančík - režisér
Ivana Sujová - riaditeľka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča
Jana Vozárová - riaditeľka LITA, autorskej spoločnosti
Marián Greksa - hudobník

www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A precitajte si reakcie pod facebookom!

Občania sa vzbúrili a vysmiali sa Vám celebrity, vyzývajú Vás pomáhať národu, ak niečo k Slovensku cítia. Roboty je dosť, len sa treba poobzerať, ako to robíme my občania, neplačeme, neprosíme a neponižujeme sa. Občania Vám vystavili účet za Vaše správanie voči
Slovensku a z nás občanov ste si robili srandu či v seriáloch, filmoch napr. Sviňa, z divadiel mnohí odchádzali znechutení, preto si Vás nevážime a neobdivujeme.

Administrátor • 18 h

TAK SOM SA NASRAL....
VŠETKÝM členom Blogérskych novín a každému, kto to bude čítať, sa vopred ospravedlňujem za môj "láskyplný" vulgarizmus, ale nemôžem inak.
Zároveň Vás prosím, zdieľajte to do všetkých možných skupín, lebo toto je už naozaj vrchol.

OTVORENÝ LIST SLOVENSKÝM PSEUDOUMELCOM!!!
Vy pane, ktorý nosíte priezvisko zvieraťa od pradávna naše domácnosti zbavujúceho drobnej hydiny a kradnete ju z našich dvorov a Vy všetci ostatní šmejdi z brandže, ktorá si hovorí umelecká!
Choďte sa s Vašim dopisom premiérom vypchať a vytrite si s ním tie Vaše hnusné zaparené rite z prečmudených, prehulených a prepitých večerov.
Nemáte v sebe ani kúska hanby, pokory a úcty k okolitému svetu, lebo Vás zaujíma len Vás plný bachor, z tučných, niekedy aj tisíc eur denne převyšujících honorárov plné vačky peňazí, trávy a kokaínu.
Ste bezohľadný kreténi, ktorí miesto toho, aby išli príkladom, vydali sa do ulíc, pomohli starým ľuďom nad 65 rokov upokojujúcim slovom, nákupom, prípadne finančnou pomocou, Vy tu idete vyplakávať za ušlými ziskami.
Nehanbíte sa !!!???
Nie je to tak dávno, čo ste tu za peniaze mimovládok pomáhali rozvracať tento štát, tancovali ste na hroboch nevinných ľudí, ktorých nechali sprosto zavraždiť Vaši chlebodárci, aby to tu celé morálne rozložili a všetko pronárodné odstavili.
A Vy teraz nemáte chrbtovú kosť si pýtať od tohoto štátu na Vašu úbohú seriálovú činnosť.
Od pádu socializmu ste nič poriadne a pre naše deti poučné nenatočili, len samé sračky amorálneho hnoja, točíte len samé bezduché seriály, kde sa vyspíte každý s každým a praktikujete amorálny spôsob života, rozkládající túto spoločnosť úplne do základov.
Čo si vy kurvy nejdete pýtať od Sorosa a tej ostatnej čvargy???
Tancovali ste ako oni pískali, tak nech Vám za Váš folklór zaplatia.
Čo nejdete za podvodníkom a zlodejom Kiskom, za ktorého "morálku" ste sa stavali a vydávali vyhlásenia.
Choďte si Vy prašiví kojoti pýtať na americkú ambasádu, ktorej ste sa pchali do kloaky a velebíte ju.
NÁM obyčajným ľuďom, ktorí si aj tak radšej pozrieme filmy a inscenácie z obdobia našich slovenských velikánov a nie tie Vaše zvratky, po ktorých by na Starom Hrozenkove porodila aj jalová krava, dajte láskavo pokoj!
Nebuďte posraní a choďte si zarobiť von, do Vašej vysnívanej západnej Európy a Ameriky, alebo sa chyťte poriadnej roboty a skúste ísť makať tak, ako 75 % Slovákov.
To Vám nevonia, lebo by ste sa posrali celý až za ušami a zasmradili by ste našu krajinu ešte viac, ako teraz.
Všetci zápasíme s prašivým vírom, ktorý nám sem tiež tak ako všetko zlo na tejto zemeguli zasiali tí, ktorých Vy velebíte, ale verte, že my sa z Vás neposerieme.
Je najvyšší čas Vám povedať, že nás je mnohonásobná väčšina, ktorí o Vaše "umenie" absolútne nestojíme a ste nám z celej duše ukradnutí. Len toľko som Vám chcel napísať, Vy bastardi, že sa z Vás nedosereme a sme na to náležite pripravení si s Vami vytrieť zadok.
Toaletného papiera sme si zakúpili dosť a vyzbrojili sa...
Bozajte ma vriť!

Váš Maroš


2.
označiť príspevok

kesha1
   20. 3. 2020, 13:16 avatar
Kasafran, umelcom treba jednoznačne pomôcť, ako nakoniec každému.
Porovnávať, kto je užitočnejší nemá zmysel.
Ľudovo povedané :
Čo máš z toho, že si odkrojíš klobásku, ale v televízore nebudú nič dávať ?  


3.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 13:17 avatar
Bez televízora prežiješ ale bez klobásky nie
Súhlasí Boris, Kasafran


4.
označiť príspevok

kesha1
   20. 3. 2020, 13:18 avatar
Bez chodenia do kostola prežiješ, ako nič.
Televízor ti bude chýbať  


5.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 13:19 avatar
Jediné čo treba k životu je žrádlo a cigarety


6.
označiť príspevok

kesha1
   20. 3. 2020, 13:20 avatar
A internet
Súhlasí Kasafran


7.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 3. 2020, 13:26 avatar
A vodu a vzduch
Súhlasí Immanuel, Kasafran


9.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 15:59 avatar
(5) EnaXnay,
ak chceš žiť a prežiť, potom Ti odporúčam, aby si čo najskôr vymenil cigarety za jednu zo životodarných tekutín...


10.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 16:05 avatar
Kasafran, poviem ti tajomstvo

Nikto to neprežije
Súhlasí -era-


8.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 3. 2020, 14:01 avatar
Biedna existencia....
Súhlasí Kasafran


11.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 16:07 avatar
(8) Boris,
najmä tá Lasicova a celej jeho "vyvolenej" suity neprestajne sa snažiacej formovať podľa svojich predstáv ne/vedomie občanov Slovenska ktorejkoľvek inej národnosti...


12.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 16:16 avatar
(10) EnaXnaY,
to tajomstvo je mi známe už veľmi dávno - a preto robím všetko tak, aby som jeho realizáciu čo najviac oddialil. Tomu tajomstvu som dal ultimátum - nech sa ani neopováži ku mne priblížiť do mojej stovky, až potom budem ochotný s ním rokovať o ďalších podmienkach...
Odporúčam Ti, aby si spravil niečo podobné...


13.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 16:17 avatar
JA si myslím, že môžeš oddiaľovať koľko len chceš a čo má prísť, príde


14.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 16:35 avatar
(13) EnaXnaY,
nože sa aspoň byľku zamysli nad tým, či skutočne nemôžeš vo svojich zajtrajškoch nič zmeniť len preto, že si to teraz myslíš? Potom, kde je dofrasa Tvoja (Immanuelova) všemohúcnosť aj nad sebou samým...?


15.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 16:37 avatar
No asi to nebude s tou všemohúcnosťou BOHA až taká pravda
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 3. 2020, 16:43 avatar
Určite to nebude až taká pravda, ako si niekto predstavuje


17.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 16:44 avatar
JA výraz VŠEMOHÚCI chápem tak, že VŠETKO čo chce (a sa dá), môže


18.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 16:50 avatar
(16) Era,
skús nám sformulovať, akou si predstavuješ tú svoju pravdu...


19.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 16:54 avatar
(17) EnaXnaY,
ale no - čo chápeš pod tým, že môže len to, čo chce a čo sa dá? On, nebodaj, aj niečo nedokáže...?


20.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 16:55 avatar
Nieže MôŽE len to čo chce

Ale že všetko čo chce, MôŽE


21.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 17:12 avatar
A asi budú aj veci, ktoré sa nedajú vykonať aj keby chcel


22.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 17:14 avatar
(20) EnaXnaY,
ďakujem, také vysvetlenie je len z časti relevantné.
Ale čo by si odpovedal na tvrdenie:
Nieže nemôže len to, čo nechce - ale, že všetko, čo nechce ani nemôže...
Jeho chcenie, alebo nechcenie je postavené nad jeho všemohúcnosťou? Keď budem ním ja, potom spravím aj to, čo nechcem a nespravím ani to, čo chcem...


23.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 17:19 avatar
Pod všemohúcnosťou sa myslí SLOBODA v konaní


24.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 17:20 avatar
Teda ako píšeš, môže aj čo nechce a nemusí aj čo chce Ale aj môže čo chce a nemusí čo nechce


25.
označiť príspevok

ZBielychKarpatov
   20. 3. 2020, 17:23 avatar
Z toho jasne vyplýva, že môže, aj keď nechce a nemusí aj keď musí, lebo nechce keď môže a nesmie keď nesmie???    


26.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 17:26 avatar
VŠE MOHÚCI = VŠETKO MôŽE (čo sa dá)


27.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 17:54 avatar
(26) EnaXnaY,
veď som Ťa už upozornil, aby si sa v roli Všetkého Mohúceho neobmedzoval len na to, čo sa dá! Veď ktože Ti môže obmedziť alebo určiť okruh toho ČO SA DÁ...?


28.
označiť príspevok

Immanuel
   20. 3. 2020, 17:55 avatar
To vychádza z LOGIKY

Čo sa nedá to nemôžem


29.
označiť príspevok

ZBielychKarpatov
   20. 3. 2020, 18:06 avatar
akéhokoľvek príjmu. Nikto z nich nie je v stálom zamestnaneckom pomere, nikto nepracuje na paušál, všetci sú platení v rámci
odpracovaných dní a hodín, nikto z nich si nemôže zriadiť „homeoffice“ a pracovať z domu.
Tak nech si páni umelci predstavia, že sú aj takí živnostníci, ktorí pracujú v prenajatých priestoroch a štát im prevádzky zavrel. Ale nájom platia, tak isto aj faktúry za tovar a služby musia zaplatiť a nikto z pánov "umelcov" ich nepodporí, ale nariekajú, lebo nepracujú, lebo zrazu sa pre nich tučné honoráre riadne stenčili, ja ich chápem, lebo každá sviňa na svoj žalúdok myslí.  
Súhlasí Kasafran, Čeka


30.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 3. 2020, 19:00 avatar
(29) Jasnýmyseľ,
voľáky novinársky škriatok Ti niekde schoval zaťiatok ich tvrdenia, ale dobre som tomu porozumel...
Veď aké úspory/hotovosť si môžu zo svojich príjmov dovoliť na preklenutie svojej pár týždennej "nečinnosti"...?
Idem si pozrieť TN...
Súhlasí ZBielychKarpatov
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:20,  USA zasahujú do vnútorných záležitosti aj Slovenska cez svojich-poskokov
dnes, 07:17,  "Keď sa zjaví po druhý raz, nebude to preto, aby odstránil hriech, ale zjaví sa tým,...
dnes, 07:03,  Ved Nad je americký agent
dnes, 07:02,  Edo prestan šíriť dezinformacie
dnes, 06:58,  Praveze USA chcú ovládnuť Venezuelu kvôli rope
dnes, 06:26,  Americká elita dostáva posledné roky ranu za ranou. Pýcha predchádza pád.
dnes, 06:21,  Samozrejme, že za to môže predošlá vláda. Igor Matovič to vysvetľuje: Veľmi ma mrzí,...
dnes, 06:19,  To si len namýšľajú. Len namýšľajú.
dnes, 05:33,  Nemýľ sa! Svedkovia sú Jehovov národ! Ale stalo sa im to, čo v Izraelskom národe! (Rimanom...
dnes, 04:52,  Našťastie.*19
dnes, 04:52,  Rozhovor s ex-jehovistkou: Svědkové Jehovovi jsou ovládáni strachem Daniela byla až do...
dnes, 04:51,  Rozhovor s ex-jehovistkou: Svědkové Jehovovi jsou ovládáni strachem Daniela byla až do...
dnes, 03:56,  toto je spartáááááááá *39 youtube.com/watch?v=bLeHQFBMtmk
dnes, 03:29,  youtube.com/watch?v=L6P3nI6VnlY
dnes, 02:14,  115. konverzáciu ?? prepáč ale ty si pre mna jebnuty človek. bez urázky .
dnes, 02:06,  Ako vždy, na otázky, ktoré ich zatlačia 'do kúta' nemajú odpoveď...:-)
dnes, 01:51,  Sme si dristy mohli ušetriť, keby si zas nezačala rýpať ;)
dnes, 01:51,  Ešte, ak na niečo nezabudnem, by som sa chcel vyjadriť k niektorým otázkam na mňa 1,...
dnes, 01:47,  Si divná ;) Lebo vždy tú konverzáciu so MNOU začneš ;)
dnes, 01:24,  113. sorry, ale drístanie s tebou ma neobohacuje . keby som mala IQ 70. ale nemám . nuda
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ponúkať priateľstvo tomu, kto túži po láske, je ako umierajúcemu od smädu dávať chlieb.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(110 998 bytes in 0,580 seconds)