Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Lajčákovo ministerstvo dáva státisíce eur ročne mimovládke GLOBSEC

30
reakcií
576
prečítaní
Tému 22. januára 2019, 20:35 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 1. 2019, 20:35 avatar
Lajčákovo ministerstvo dáva státisíce eur ročne mimovládke GLOBSEC na propagandu proti Rusku

Vládny poslanec Ľuboš Blaha pokračuje v kritike vlastných radov. Po kritike ministerstva zahraničných vecí za bezpečnostnú stratégiu SR, otvoril tému financovania mimovládok.
Prednedávnom sa odohrala roztržka medzi poslancom a predsedom európskeho výboru SMERu Ľubošom Blahom a ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ohľadom bezpečnostnej stratégie SR .

Blaha však v kritike ministerstva pokračuje. Na mušku si zobral financovanie mimovládnych organizácií. Kontrétne sa zameral na mimovládku GLOBSEC.
“Pozrel som sa bližšie na mimovládku GLOBSEC a poviem vám úprimne, priatelia, padne vám sánka. Toto stojí za to si prečítať. Toto je normálne, že chobotnica,” píše udivene poslanec Blaha v statuse na sociálnej sieti.
SMERácky poslanec píše, že k bližšiemu pozretiu sa na financovanie GLOBSECU ho viedol článok na denníku SME od Daniela Mila, ktorý je zároveň zamestnancom tejto mimovládky.
“V denníku SME na mňa v týchto dňoch zaútočil zamestnanec tejto organizácie Daniel Milo, a to veľmi nevyberaným spôsobom – jeho hejty voči Rusku sú na úrovni Adolfa Hitlera. Jeho článok považujem za obludný, a preto som sa rozhodol bližšie preskúmať, čo je vlastne zač ten GLOBSEC, pre ktorý pracuje.”

Blaha zistil, že GLOBSEC dostáva obrovské sumy peňazí od rezortu zahraničia:
Milión eur len za tento rok.
Len tento rok ministerstvo zahraničia odkleplo GLOBSEC-u 340 000 eur na organizáciu konferencie.
Na ďalšiu konferenciu v Tatrách to bolo 100 000 eur a keďže prispeli aj ďalšie rezorty, dvojdňová konferencia v Tatrách tak vyšla štát na 370 000 eur.
Liberálne médiá, ktoré za iných okolností rozoberajú každý cent pri výdavkoch štátu, veselo tlieskali. Ako inak.

Ale to nie je všetko. GLOBSEC dostal aj zákazku na to, aby vyprodukoval niekoľko textov či “školení” na tému hybridnej vojny.
Čiže – za peniaze štátu si niekto bude veselo kopať do Ruska a produkovať nezmyselné propagandistické pamflety. GLOBSEC-u za toto pristane na účte 320 000 eur.
To sme už dohromady na milióne eur pre GLOBSEC len za tento rok! ”

Poslenec SMERu tvrdí, že táto mimovládka šíri nebezpečnú rusofóbiu za štátne peniaze:
Rusofóbia za štátne?
S miliónom eur na účte nie je problém financovať oddaných zamestnancov, ktorí v prípade potreby napíšu do SME nenávistný článoček proti Blahovi, či iným “nepriateľom ľudu”, keď si dovolia vyjadriť iný názor. Aké jednoduché!
Ak k tomu pridáme ďalšie granty od rôznych atlantických kamarátov, GLOBSEC sa topí v peniazoch. A jedinou úlohou tejto mimovládky je mobilizovať verejnú mienku proti Rusku.
A samozrejme – tvoriť jednostrannú propagandu v prospech NATO. Za peniaze daňových poplatníkov a zahraničných donorov.”

Podľa Blahu nie Rusko ,ale mimovládka GLOBSEC vedie hybridnú vojnu :

GLOBSEC vedie hybridnú vojnu
Ale keď tu niekto financuje pochybné mimovládky na to, aby v médiách jednostranne propagovali americké záujmy, tak to už vraj hybridná vojna nie je – to vlastne netreba zisťovať, odkiaľ majú granty, platy, financie. Nikoho nezaujíma, kto platí Daniela Mila. A za čo.
Prepáčte, ale ak si niečo zaslúži pomenovanie hybridná vojna, tak potom je to práve to, čo robí GLOBSEC. Mimovládka, ktorá je platená za to, aby útočila na vládnych poslancov.”

Blaha považuje tieto zistenia za škandál rezortu diplomacie a plánuje naďalej zisťovať koľko takýchto nastrčených mimovládok na Slovensku pôsobí a koľko z nich financuje štát či zahraničné nadácie.
“Štát takéto pochybné mimovládky jednoducho nesmie financovať ani jediným centom. Sú extrémne jednostranné, agresívne a nebezpečné,” zakončil Blaha.
Súhlasí nrbatas, Boris, milky945


2.
označiť príspevok

nrbatas muž
   23. 1. 2019, 01:13 avatar
Keď to Ficovi a jeho voličom vyhovuje, tak čo? A keď sa to pánovi Blahovi nepáči, tak protestuje a má na to právo. Ja by som sa ho spýtal, čo hľadá v strane SMER-SD. Na tú odpoverď by som bol zvedavý.
A Roberta Fica by som sa spýtal, čo má proti "Sorosovým deťom!", keď vo svojej strane má "dospelých Sorosovcov". Aj na tú odpoveď by som bol zvedavý. Na veľa Ficových odpovedí by som bol zvedavý. Ale kto mu tie správne otázky položí? A kto ho prinúti na ne odpovedať?

No nič. Nech ráno aspoň Peter Tóth prehovorí...
Súhlasí Boris, Kasafran


3.
označiť príspevok

Boris muž
   23. 1. 2019, 05:01 avatar
Predpokladám, že sú vlády vydierané. AKo sme sa pred pár rokmi dozvedeli, tak NSA odpočúva a sleduje elektronickú korešpondenciu na celej planéte. To znamená, že veľmi pravdepodobne má dôkazy o nejakej korupčnej činnosti politikov, ktorými ich vydiera a tí potom robia na príkaz rozhodnutia, ktoré pre nich, ani pre ich krajiny niesu dobré. Ak by ich však odmietli vykonávať, dostali by sa na povrch usvedčujúce materiály a to evidentne nechce žiaden z nich riskovať.
Iba tak dokážem akceptovať, že si Ficko postupne ponapúštal do krajiny živle, štedro ich financoval a doteraz financuje, ktoré sa nakoniec ukázali ako bažiace po moci a chcú aj samotného Ficka pochovať, ale on proti nim nič nepodniká. To isté platí na Merkelovú a ostatné politické špičky Európy.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 1. 2019, 09:23 avatar
Boris,
z bývalého premiéra Fica sa stal Báthoričkin Ficko zrejme až v roku 2017, keď sa rozhodol z vládnej kasy podporovať aktivity nielen Sorosových detí, ale aj starcov a nasmerovať ich mimo Smeru-SD. Akonáhle to spravil, Sorosovcov "posadil" na koňa a začal im robiť nežiadúceho koniara! Ktovie, či mu to pošepky neodporučil Sorosov "poskok" Lajčák...?
A už im to išlo ako po masle - február 2017 Kuciakova vražda, demonštrácie za odstúpenie vlády, za vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, odstúpenie Fica z postu premiéra, jeho nahradenie Pellegrínym, atď. až doteraz. A slovenskí kaviarenskí povaľači - kiskoidi, všetkých profesných druhov netrpezlivo očakávajú svoj deň totálneho Víťazstva nad pravdou, láskou a spravodlivosťou...!


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:20 avatar
Sme v hybridnej vojne a Rusko voči europe ako i našej krajine vedie hybridnu vojnu . Šírením klamstiev vymyslených bludov a manipupatívných dezinformácií .

Tejto špinavej vojne sa treba venovať oveľa oveľa viac ako sa venuje .
Žial vláda uplne ignoruje správy SIS ako i správy okolitých krajín i celej EU .
To sa už tento rok zmení a zásadne .

Lajčák: Boj proti dezinformáciám by sa mal odraziť aj v zložení EK
Miroslav Lajčák upozornil, že EÚ vlani v decembri prijala akčný plán boja proti dezinformáciám, ktorý obsahuje desať konkrétnych opatrení v štyroch oblastiach.

Brusel 21. januára (TASR) - Európske krajiny musia urobiť všetko pre to, aby rôzne dezinformačné kampane neohrozili tohoročné májové voľby do Európskeho parlamentu (EP), a snahy čeliť šíreniu lživých informácií musia byť odzrkadlené aj v zložení portfólií budúcej Európskej komisie. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák to vyhlásil v pondelok v rámci rokovaní Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Lajčák upozornil, že EÚ vlani v decembri prijala akčný plán boja proti dezinformáciám, ktorý obsahuje desať konkrétnych opatrení v štyroch oblastiach. Spresnil, že ide o fenomén tejto doby, keď je veľa informácií, ktoré sa dajú ťažko overovať, ale zároveň krajiny EÚ majú veľa dôkazov o tom, že sa premyslene a cielene šíria dezinformácie.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že prvá súvisiaca debata na úrovni ministrov bola v januári tohto roku, a to v Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, kde sa diskutovalo o internej, vnútroeurópskej dimenzii šírenia zavádzajúcich správ. Spresnil, že v pondelok sa Rada ministrov zamerala na vonkajšiu dimenziu tohto javu.

"Dohodli sme sa na tom, že treba urobiť všetko pre to, aby sa májové voľby do europarlamentu nestali obeťou premyslenej dezinformačnej kampane, pretože potom by sme s tými následkami museli žiť a znášať ich," opísal situáciu. Dodal, že ministri sa zhodli na tom, že treba dôraznejšie spolupracovať aj s partnermi mimo EÚ, najmä z krajinami Východného partnerstva a západného Balkánu, ktoré sú rovnako vystavené dezinformáciám. "Môžeme sa navzájom poučiť," skonštatoval Lajčák.

Podľa jeho slov sa krajiny EÚ v tejto oblasti musia viac zamerať aj na diskusie vo vnútri spoločnosti, čo znamená dialóg s rôznymi občianskymi organizáciami, think-tankmi a iniciatívami, ktoré hľadajú a identifikujú dezinformácie a falošné správy.

"Zaznelo tiež, že si potrebujeme lepšie vyjasniť, kto robí čo v tejto oblasti v rámci štruktúr EÚ, aby bolo jasné, že nedochádza k duplikáciám a že sa zbytočne nemíňajú finančné prostriedky," upozornil Lajčák. V rámci bruselských rokovaní sa pripojil k tým názorom, podľa ktorých by aspekt účinného boja proti dezinformáciám mal byť odzrkadlený aj v zložení portfólií budúcej Európskej komisie (fungovať začne v novembri) a rovnako by na to mali byť vyčlenené adekvátne financie v rámci viacročného finančného rámca pre obdobie 2021-2027.

Lajčák na otázku TASR, či sú v EÚ krajiny, ktoré sa považujú za viac vystavené dezinformáciám ako iné štáty, odpovedal, že ide o fenomén platný pre všetkých rovnako. Dodal, že aj na Slovensku vidíme, že sa vedome šíria lživé informácie, ktoré majú za cieľ prekrútiť pravdu a ľuďom vnucovať veci, ktoré pravdou nie sú.


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:21 avatar
Týždeň vo svetových médiách: Rusi šíria na Slovensku mnoho dezinformácií

Načo potrebujú Rusi 4162 vagónov na 3000 vojakov a 280 tankov? Okrem nadchádzajúcich tajomných manévrov ruskej armády v Bielorusku sa v tomto prehľade tlače dočítate aj o ohlasoch na leteckú šou na Sliači či povodniach v Texase.
Stars and Stripes.com: NATO svoje záväzky voči Slovensku splní

Na Sliači sa minulý víkend konala letecká šou, z ktorej priniesol svoju reportáž aj prestížny americký server Stars and Stripes.com. Okrem odborného popisu leteckých manévrov, ktoré na Sliači predviedli americkí letci, autori reportáže oslovili aj veľvyslanca USA na Slovensku.

Adam Sterling pre žurnalistov, svojich krajanov, mimoriadne úprimne skonštatoval, že podľa neho „Rusi majú na Slovensku špeciálne záujmy“, pričom dodal: „Boríme sa tu s množstvom ruských dezinformácií, kvôli ktorým musíme zápasiť o sympatie obyvateľov“.

Podľa Timothyho Faya, zástupcu veliteľa U.S. Air Forces in Europe - Air Forces Africa jei letecká šou vhodná príležitosť ukázať, že Američania si stoja za svojimi záväzkami v NATO i na Slovensku – lebo Slovensko je pre alianciu strategickým územím.

A to by nás malo tešiť.

Lidovky.cz: Čo je cieľom ruského vojenského cvičenia v Bielorusku?

Odpoveďou na prípadnú otázku že prečo je aj článok, ako obyčajne skvelej, Petry Procházkovej v Lidových novinách. Autorka urobila „výcuc“ všetkých dostupných a relevantných informácií o nadchádzajúcom ruskom vojenskom cvičení Západ v Bielorusku a nič pozitívne pre regionálnu bezpečnosť jej z toho nevychádza. Posúďte sami:

„Cvičení Západ se nekoná poprvé, ale jak napsala ruská Novaja gazeta, tentokrát to bude „nejméně předvídatelný Západ ze všech Západů“. Dle oficiálních prohlášení Moskvy je hlavním cílem nacvičit si obranu Běloruska pro případ agrese.

Ruské ministerstvo obrany přitom zdůrazňuje, že celkem se cvičení zúčastní do 13 tisíc vojáků, z Ruska přijede pouhých 3000 osob a 280 kusů těžké techniky. Na převoz bude zapotřebí 4162 vagonů. Právě tento údaj znejistěl novináře i západní pozorovatele. Na 3000 vojáků a 280 tanků či obrněných transportérů nikdo tolik vagonů nepotřebuje.....Velitel amerických pozemních vojsk v Evropě, generál Ben Hodges, se domnívá, že na cvičení přijede asi sto tisíc ruských vojáků. To by ale znamenalo, že Moskva i Minsk porušují mezinárodní dohody – podle nich by mělo být cvičení, jehož se účastní více než 13 tisíc vojáků, kontrolováno zahraničními pozorovateli. Ruští opoziční novináři v této souvislosti poukazují na prozíravě zvolený oficiální počet 12 700 vojáků....“

Litva sa podľa článku obáva, že Rusi si budú v Minsku nacvičovať útok na Suvalský koridor, ktorý by mohol spojiť Bielorusko s Kaliningradskou enklávou. Podľa Lidoviek sú však vydesení predovšetkým Ukrajinci, „kteří pokládají manévry u svých hranic přinejmenším za provokaci, ne-li za pokus odebrat Ukrajině další kus území.“

Áno, presne pre toto je dobré byť členom NATO, pre toto je dobré, že sme pre alianciu strategickým územím. Kyjev žiadnu záruku článku 5, podľa ktorého by suverenitu krajiny v prípade ďaľšej eventuálnej „bratskej pomoci“ Rusov museli prísť chrániť aliančné vojská, nemá. My ju, našťastie, máme.
USA Today: Severná Kórea, Trump a jadrové zbrane

Opovážlivosť režimu v Pchjongjangu narastá. Vystreliť raketu schopnú niesť jadrové hlavice ponad územie Japonska už nemožno označiť len za „ďaľšiu provokáciu“. Tomu zodpovedajú aj komentáre amerických médií, ktoré upozorňujú, že situácia začína byť vážna.

USA Today, jeden z najmasovejších „ľudových“ denníkov, sa v tejto súvislosti nezaoberá intelektuálnou plejádou možných riešení konfliktu, ale hlavne Trumpovým posolstvom Kim Čong-unovi že „všetky možnosti sú na stole“. Vrátane tej jadrovej.

A USA Today sa to nepáči. Konkrétne autor vystupuje proti tomu, aby jedna osoba, to jest americký prezident mal výlučnú právomoc rozhodnúť o použití jadrovej zbrane.

Dobrý a jasný komentár.
Welt.de: Islamisti vyzývajú k teroru v európskych vlakoch

Nemecká tajná služba má podľa denníka Die Welt informácie o tom, že ISIS vyzýva k teroristickým činom na európskych železniciach. Krajina, kde by k útokom malo dôjsť presne špecifikovaná nie je.

Die Welt nie je bulvár a nemecká tajná služba nie je známa tým, že by paniku šírila zbytočne. Pri dôslednosti kontrol na letiskách skutočne nie je vylúčené, že teroristi sa sústredia na železnice. Načim zvýšiť pri cestách ostražitosť.
Business Insider/AP: Médiá počas katastrof v úlohe záchrancov

Hurikán Harvey v Texase sa bohužiaľ neobišiel bez obetí na životoch. A mohlo ich byť viac – nebyť médií, ktoré počas takýchto katastrof doslova zachraňujú životy.

Ako v prípade vyslobodenia vodiča uviaznutého v zatopenom kamióne. V priamom prenose na neho šerifa s loďou upozornila televízia CBS/KHOU; o udalosti spolu s videom informuje Business Insider.

Fotka babičiek, uviaznutých v domove dôchodcov, ktorú príbuzná majiteľky zariadenia umiestnila na Twitter, tiež viedla nakoniec k ich okamžitej záchrane. Viac v reportáži AP.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:23 avatar
Facebook zrušil stovky účtov, stránok a skupín s väzbami na Rusko

LONDÝN 17. januára (WebNoviny.sk) – Americká spoločnosť Facebook zrušila na rovnomennej sociálnej sieti stovky stránok, skupín a účtov s väzbami na Rusko, ktoré boli podľa nej súčasťou dvoch veľkých dezinformačných operácií.

Spoločnosť vo štvrtok oznámila, že začala konať po tom, ako objavila dve siete, ktoré „sa angažovali v koordinovanom neautentickom správaní sa“ na Facebooku aj službe Instagram.

Šéf kybernetickej bezpečnosti Facebooku Nathaniel Gleicher v blogovom príspevku uviedol, že jedna sieť fungovala v krajinách strednej a východnej Európy a ďalšia sa zameriavala na Ukrajinu.

Ľudia, ktorí viedli tieto účty, sa prezentovali ako nezávislé spravodajské zdroje a zverejňovali príspevky napríklad o protestných hnutiach či postojoch proti NATO. Jedna sieť, ktorá pozostávala z 364 stránok a účtov, bola podľa Gleichera napojená na zamestnancov ruského štátneho dezinformačného média Sputnik.


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:24 avatar
Je slovenský verejný priestor pod vplyvom ruskej dezinformačnej kampane?

Zvýšenú dôležitosť boja s dezinformáciami ukazujú viaceré výskumy, ktoré sa zaoberajú pôsobením kremeľskej dezinformačnej kampane.

Pretrvávajúce napätie medzi Ruskom a Západom má za následok nielen zvýšenú aktivitu dezinformačných webov, ale aj snahy rôznych prorusky orientovaných organizácií a médií o ovplyvňovanie verejnej mienky v Slovenskej republike. Všimla si ich aj Slovenská informačná služba (SIS). Informovala o tom už vo svojej výročnej správe z roku 2014, v podobnom duchu sa niesla aj výročná správa z roku 2015.

Think-tank Evropské hodnoty v spolupráci s ďalšími organizáciami prednedávnom prišli s dvomi výskumami o vplyve Ruska v krajinách Európskej únie.

Aj Slovensko sa ako člen Európskej únie a NATO taktiež stalo terčom snáh proruských síl ovplyvniť verejnú mienku. Napriek členstvu v týchto medzinárodných organizáciách spája Slovenskú republiku s Ruskou federáciou viacrozmerný vzťah.

V prvom rade treba spomenúť, že časť slovenskej populácie zaujíma pozitívny vzťah k Ruskej federácii (podľa posledného eurobarometra je to vyše 50 percent). Ten pramení okrem iného z histórie. Sympatie k Rusku možno sledovať už v 19. storočí v ideológii panslavizmu. Názory na Rusko nie sú v súčasnej slovenskej politike jednotné. Kým prezident Andrej Kiska voči nemu zastáva antagonistickú pozíciu, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák balansuje medzi podporou Ukrajiny a snahou o konštruktívny dialóg s Ruskom. Premiér Robert Fico je naproti tomu azda najväčším zástancom proruskej politiky v krajine. Niekoľkokrát otvorene kritizoval protiruské sankcie a pred trestaním Kremľa uprednostňuje obchod.

Obchodné vzťahy sú ďalším indikátorom vplyvu Moskvy na slovenskú verejnú mienku. Tie totiž predstavujú dlhodobú prioritu slovenskej politiky, pričom najmä plyn a ropa sú hlavnými piliermi ekonomického vzťahu medzi Slovenskou republikou a Ruskom. Prejavuje sa to v jasnej energetickej závislosti Slovenska od dodávok týchto surovín z Ruska, ktoré pokrýva vyše 95 percent dopytu po nich.

Ruská propaganda sa v slovenskom verejnom priestore šíri viacerými spôsobmi. Okrem rôznych alternatívnych konšpiračných médií (Hlavné správy, Slobodný vysielač, Zem a Vek a mnohé ďalšie), ktoré šíria proruské a protizápadné videnie sveta, pôsobia na Slovensku aj rôzne extrémistické skupiny, ktoré majú tiež významný vplyv na formovanie verejnej mienky. Štúdia európskych think-tankov pod názvom Nenávistné pozdravy z Ruska v prípade Slovenska analyzuje činnosť viacerých organizácií, ktoré šíria extrémistickú proruskú ideológiu. Popri dnes už parlamentnej strane ĽSNS alebo polovojenských zoskupeniach ako sú Slovenskí branci alebo Akčná skupina Vzdor Kysuce, štúdia za nebezpečný prvok označila aj Súkromnú strednú odbornú školu ochrany osôb a majetku.

Detailná správa o činnosti extrémistických organizácií na Slovensku o tejto škole tvrdí, že propaguje protizápadné a protiatlantické smerovanie a aj to, že mladým ľuďom vštepuje proruské názory. Zakladateľ a zriaďovateľ školy Štefan Kurilla to pre Denník N odmietol. Povedal, že ,,škola nemá žiadnu ideológiu a je úplne apolitická“. Podobná je aj v oficiálna reakcia zverejnená na stránke školy: ,,Naša škola je akreditovanou inštitúciou Ministerstva školstva Slovenskej republiky, budovanou na základoch a zásadách humanizmu, solidarity, demokracie a pevného partnerstva s Európskou úniou.“

Proti týmto vyjadreniam však stoja blízke vzťahy Štefana Kurillu s ruskými predstaviteľmi. Za všetko hovorí ocenenie získané od Ministerstva vnútra Ruskej federácie, jeho kontakty s predstaviteľmi vojenských veteránov, ale aj s diplomatickým úradom RF. Na zamyslenie sú rovnako aj aktivity bývalého riaditeľa Jozefa Gandžala. Najkontroverznejšie sú však názory a postoje súčasných študentov, ale aj tých, ktorí školu absolvovali. Tie až na pár výnimiek výrazne korelujú s názormi prezentovanými v alternatívnych konšpiračných médiách, akými sú Slobodný vysielač, Hlavné správy alebo Zem a Vek, ktoré sú známe svojím negatívnym až nenávistným postojom k Spojeným štátom a NATO, a ukazujú naopak silný sentiment voči Ruskej federácii. Toto zistenie je o to zarážajúce, pretože mladí ľudia predstavujú propagandou a dezinformáciami najzraniteľnejšiu skupinu.

Slovenský verejný priestor vytvára dobré podmienky na šírenie prokremeľskej propagandy, čo pre Slovenskú republiku môže predstavovať dokonca bezpečnostné riziko. Je dôležité, aby Slovenská republika neignorovala snahy o ovplyvňovanie verejnej mienky, ale aby na ne pružne reagovala.


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:26 avatar
SIS sleduje snahy Ruska ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku

Slovenská informačná služba (SIS) registruje problém hybridných hrozieb a snáh ovplyvniť verejnú mienku na Slovensku zo strany cudzích štátov. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca SIS Branislav Zvara, tajná služba na tento fenomén poukázala už v odtajnenej časti správy o svojej činnosti za rok 2015.

"V roku 2015 pretrvávala snaha viacerých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek. Zaznamenaný bol aj nárast aktivít zameraných na ovplyvňovanie verejnej mienky. Napríklad v kontexte pretrvávajúceho napätia vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Západom v roku 2015 venovala SIS pozornosť problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky na Slovensku a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali," uvádza sa v dokumente. Podľa správy sa SIS v roku 2015 sústreďovala na monitorovanie zmien vnútornej a zahraničnej politiky Ruskej federácie s dôrazom na ruské angažovanie sa na Ukrajine, v Sýrii a na propagandistické aktivity namierené voči Západu.

"Je pochopiteľné, že pozornosť venovaná Slovensku sa v danej oblasti mohla kvantitatívne i kvalitatívne meniť, a to najmä v súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade EÚ, ale napríklad aj referendom vo Veľkej Británii či aktuálnym vývojom na východe Ukrajiny, v Sýrii a podobne," povedal Zvara.

SIS podľa neho už dlhší čas v rámci tejto problematiky aktívne spolupracuje s partnerskými zahraničnými spravodajskými službami členských krajín EÚ a NATO a s ďalšími príslušnými bezpečnostnými zložkami Slovenskej republiky.

"Reakciou na podobné nové výzvy, ktorým musia bezpečnostné zložky čeliť, bol aj vznik Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC). K ďalším podrobnostiam sa aj vo vzťahu k zahraničným partnerom SIS nemôže z taktických a strategických dôvodov vyjadrovať, aby túto spoluprácu a jej výsledky neohrozila," dodal Zvara..

O hybridných hrozbách a kremeľskej propagande hovoril na minulotýždňovej konferencii hodnotiacej zahraničnú politiku za rok 2016 prezident Andrej Kiska. Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú podľa hlavy štátu dôsledkom premyslenej hybridnej vojny, šírenia dezinformácií a poloprávd pomocou sociálnych sietí, pričom cieľom kremeľskej propagandy je deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty či spochybňovanie liberálnej demokracie. Kiska skritizoval, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande nerobia skoro nič.

Pozrite si archívnu reportáž: Bývalí siskári o Mečiarovi.

Zdroj: noviny.sk, SITA


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:27 avatar
Prečo je česká tajná služba otvorenejšia verejnosti ako slovenská?

Kým česká tajná služba o bezpečnostných hrozbách otvorene informuje, naša ich zbytočne tají.

Bezpečnostná informačná služba (BIS) Českej republiky zverejnila neutajovanú verziu výročnej správy za rok 2016, ktorú pravidelne predkladá parlamentu a verejnosti. Ponúka v nej celkový prehľad a hodnotenie hrozieb pre Českú republiku, ktorých charakteristika a forma sú si aj vzhľadom na národné záujmy a geografickú blízkosť so Slovenskou republikou veľmi podobné.

Na rozdiel od správy BIS Slovenská informačná služba podobný prehľad hrozieb pre Slovensko verejnosti neposkytuje. Zatiaľ sa napriek svetovým trendom zverejňovania drží tradície utajovania a uzavretosti pred verejnosťou.

SIS síce zverejňuje neutajovanú časť, ale vždy ide o veľmi krátku bezobsažnú správu, z ktorej sa konkrétne hrozby nedajú odhadnúť. Preto sú naši experti často odkázaní na hodnotenia veľmocí a okolitých krajín, ktoré informácie o možných rizikách štandardne zverejňujú.

Konkrétnejšiu výročnú správu síce SIS každoročne predkladá Národnej rade SR, ale rokuje sa o nej v utajovanom režime. Výsledkom je, že verejnosť nevie posúdiť, ako hrozby vnímajú jednotliví politici. Nevieme teda, či ich naši predstavitelia berú vážne, alebo ich ignorujú.

Môžeme si to len domýšľať napríklad vďaka tomu, že parlament doteraz z politických dôvodov neschválil kľúčové strategické dokumenty (bezpečnostná, obranná a vojenská stratégia).

Stojí za zamyslenie, ako takáto absencia zhody na hrozbách na Slovensku ovplyvňuje budovanie bezpečnosti a obrany. Aj práve prebiehajúca modernizácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky za miliardy eur by mala byť (dúfajme, že aj je) uskutočňovaná na základe zistených hrozieb a s odhodlaním novú techniku v prípade potreby efektívne nasadiť. Opäť však platí, že verejnosť môže iba hádať, či sa tak deje. Ako môžu bežní ľudia vyhodnotiť, či politici berú našu bezpečnosť naozaj vážne alebo zo svojich politických pozícií iba čerpajú výhody?

Slovenská republika je v oblasti diskusie o hrozbách a ne/zverejňovaní výročných správ v rámci celého vyspelého sveta výnimkou. Stačí si prečítať výročné správy Veľkej Británie, Nemeckej spolkovej republiky a ďalších, kde otvorene hrozby menujú a predkladajú ich verejnosti na hodnotenie a diskusiu. V týchto krajinách sú následne politici pod tlakom verejnosti a ich zlyhania sú tak omnoho viditeľnejšie.

Ako je možné, že SIS a naše politické špičky odmietajú tieto informácie zverejňovať, keď to robia všetci okolo nás? Na Slovensku síce neexistuje žiadny zákon ani predpis, na základe ktorého by to SIS mala robiť, ale ide o inštitúciu platenú z našich daní, ktorá by mala podliehať aspoň čiastočnej verejnej kontrole.

Presne v tomto duchu česká BIS zverejňuje svoje neutajované výročné správy, ktorých informácie sú, samozrejme, pri hodnotení hrozieb v rozpore s argumentáciou niektorých politikov. To zároveň verejnosti umožňuje urobiť si lepší obraz nielen o hrozbách, ale aj o postojoch jednotlivých politikov alebo politických strán k vnímaniu hrozieb pre vlasť.

V stručnosti uvádzame prehľad niektorých bezpečnostných hrozieb, ktoré definovala BIS:

Migrácia

Migrácia nemala v roku 2016 na Českú republiku zásadný vplyv. Pozitívnu úlohu v tom zohrala aj dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom o zvýšených bezpečnostných opatreniach, ktoré na vonkajších hraniciach Únie brzdia migračné vlny. Správa však zároveň konštatuje, že české protiimigračné hnutia majú napriek minimálnemu vplyvu migrácie na ČR významný polarizačný efekt na spoločnosť a následné spochybňovanie demokratických hodnôt.

Extrémizmus

Pravicová extrémistická scéna sa koncom roka 2016 nachádzala v kríze. Nepomohli jej ani protiimigračné a protiislamské témy. Dôvodom je, že tieto skupiny zohrávajú v celom protimigračnom hnutí len marginálnu úlohu.

Vplyv dezinformačných aktivít Ruska, Číny a Iránu

Ruskými prioritami v Česku boli spravodajské operácie na ovplyvňovanie verejnej mienky v kontexte vojny na Ukrajine a v Sýrii. Jednou z najvýznamnejších hrozieb zostáva aktivita ruského diplomatického zboru v podobe nedeklarovaných spravodajských dôstojníkov s diplomatickým krytím.

Zároveň sa zvýšil počet čínskych spravodajských operácií, pri ktorých bola využitá aj čínska komunita žijúca v Česku.

Zintenzívnili sa aj aktivity spravodajskej služby Iránu, ktorá pri nich úzko spolupracovala s hnutím Hizballáh, ktoré je v Európe dosť aktívne.

Výročnú správu BIS nájdete tu: www.bis.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:32 avatar
SIS registruje snahy Ruska ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku

Reakciou na hybridné hrozby a zahraničnú propagandu bol podľa SIS aj vznik Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC).

Slovenská informačná služba (SIS) registruje problém hybridných hrozieb a snáh ovplyvniť verejnú mienku na Slovensku zo strany cudzích štátov.

Ako uviedol hovorca SIS Branislav Zvara, tajná služba na tento fenomén poukázala už v odtajnenej časti správy o svojej činnosti za rok 2015. „V roku 2015 pretrvávala snaha viacerých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek.

Zaznamenaný bol aj nárast aktivít zameraných na ovplyvňovanie verejnej mienky. Napríklad v kontexte pretrvávajúceho napätia vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Západom v roku 2015 venovala SIS pozornosť problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky na Slovensku a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali," uvádza sa v dokumente.

Podľa správy sa SIS v roku 2015 sústreďovala na monitorovanie zmien vnútornej a zahraničnej politiky RF s dôrazom na ruské angažovanie sa na Ukrajine, v Sýrii a na propagandistické aktivity namierené voči Západu.

„Je pochopiteľné, že pozornosť venovaná Slovensku sa v danej oblasti mohla kvantitatívne i kvalitatívne meniť, a to najmä v súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade EÚ, ale napríklad aj referendom vo Veľkej Británii či aktuálnym vývojom na východe Ukrajiny, v Sýrii a podobne," povedal Zvara.

SIS podľa neho už dlhší čas v rámci tejto problematiky ak­tívne spolupracuje s partnerskými zahraničnými spravodajskými službami členských krajín EÚ a NATO a s ďalšími príslušnými bezpečnostnými zložkami Slovenskej republiky. „Reakciou na podobné nové výzvy, ktorým musia bezpečnostné zložky čeliť, bol aj vznik Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC).

K ďalším podrobnostiam sa aj vo vzťahu k zahraničným partnerom SIS nemôže z taktických a strategických dôvodov vyjadrovať, aby túto spoluprácu a jej výsledky neohrozila," dodal Zvara.

O hybridných hrozbách a kremeľskej propagande hovoril na minulotýždňovej konferencii hodnotiacej zahraničnú politiku za rok 2016 prezident Andrej Kiska. Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú podľa hlavy štátu dôsledkom premyslenej hybridnej vojny, šírenia dezinformácií a poloprávd pomocou sociálnych sietí, pričom cieľom kremeľskej propagandy je deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty či spochybňovanie liberálnej demokracie.

Kiska skritizoval, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande nerobia skoro nič.


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:34 avatar
Analytik: Slovensko v boji proti hybridným hrozbám nerobí dosť

Slovensko sa stále k hybridným hrozbám stavia rezervovane, ale je potrebné, aby sa o nich začalo viac rozprávať a mali by na ne reagovať aj strategické dokumenty. Iné krajiny, aj z Visegrádskej štvorky, vnímajú hybridné hrozby už dlhší čas ako reálne hrozby pre vlastnú bezpečnosť a stabilitu krajiny. Na Slovensku ešte stále ide o problém, na ktorom sa široké politické spektrum nevie zhodnúť. Vyplýva to zo slov analytika Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Juraja Krúpu.

O hybridných hrozbách a kremeľskej propagande hovoril na tohtotýždňovej konferencii hodnotiacej zahraničnú politiku za rok 2016 prezident Andrej Kiska. Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú podľa hlavy štátu dôsledkom premyslenej hybridnej vojny, šírenia dezinformácií a poloprávd pomocou sociálnych sietí, pričom cieľom kremeľskej propagandy je deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty či spochybňovanie liberálnej demokracie. Kiska skritizoval, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande nerobia skoro nič.

Krúpa jeho slová vníma ako upozorňovanie a priznáva, že prezident nemá takú výkonnú moc, aby donútil ľudí na politickej scéne, aby sa touto hrozbou začali seriózne zaoberať. „Sú to skôr také výzvy, aby sa ľudia prebrali a začali vnímať, čo reálnou hrozbou je. My môžeme len dúfať, že sa tieto hrozby, ktoré tu naozaj sú, prejavia aj v Bezpečnostnej stratégií nie čisto úradníckou rečou,“ povedal Krúpa.

Ako vysvetlil, hybridné hrozby sú rôzne hrozby od civilných, cez kybernetické, až po konvenčné, čiže vojenské hrozby. „Odolnosť voči hybridným hrozbám sa meria aj tým, ako odolné sú naše inštitúcie, ako naši obyvatelia vedia takýmto hrozbám čeliť,“ povedal analytik SSPI s tým, že odolnosť inštitúcií, aj spoločnosti, je na nízkej úrovni. Krúpa zároveň upozornil, že na Slovensku relatívne veľký počet ľudí uveril rôznym dezinformáciám, ktorými spochybňujú fungovanie štátu ako takého.

Na otázku, pod koho by agenda boja proti hybridným voľbám mala spadať, Krúpa odpovedal, že by to malo riešiť ministerstvo vnútra. Pripomenul, že nedávno vznikla v rámci NAKA jednotka na boj proti extrémizmu. Takisto by sa na tom mali podieľať spravodajské služby. „Vznikajú rôzne polovojenské jednotky a nevidím, že by sme s tým nejakým spôsobom bojovali. Ide o hrozbu, veď ani nevieme, koľko ich presne je,“ uzavrel Krúpa.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:35 avatar
Valášek: Potrebujeme novú stratégiu, žijeme v inom svete

Nová bezpečnostná stratégia, ktorú pripravuje rezort diplomacie, nebude manuál, ako sa má Slovensko správať v každej zahraničnopolitickej situácii. "Pointou jej prípravy je nájsť niečo ako celospoločenskú dohodu o tom, čo je pre nás dôležité, ako to chceme chrániť a s kým,“ pripomenul v rozhovore cez e-mail pre Pravdu Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO, ktorý v súčasnosti v Bruseli vedie európsku pobočku Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier. Podieľal sa aj na príprave aktuálnej stratégie.

Prečo Slovensko potrebuje novú bezpečnostnú, obrannú a prípadne aj vojenskú stratégiu?

Lebo za viac ako desať rokov, čo uplynulo od vytvorenia súčasných, sa veľa zmenilo. Ukrajinu, ktorá je susedom Slovenska, napadli. Po prvýkrát od balkánskych vojen v 90. rokoch boli hranice európskeho štátu zmenené vojenskou silou. Pred desiatimi rokmi boli teroristické útoky v Európe zriedkavým javom a zväčša dielom politických radikálov. Dnes sú oveľa častejšie. A mnohokrát teroristov vycvičia či vyzbroja ďaleko za hranicami Európy. Týmto útokom nezabránime zmluvou alebo politickým vyhlásením. Pred desiatimi rokmi nemali extrémisti a otvorení fašisti zďaleka taký silný a zhubný vplyv, ako je to dnes. Kybernetické útoky boli zväčša dielom samotárov niekde v pivnici rodičovského domu a mali teda obmedzené následky. Momentálne ich pripravujú vládne agentúry celé mesiace či roky, niektoré stoja milióny eur a majú aj oveľa ničivejšie účinky. Za poslednú dekádu sme sa stali oveľa závislejšími od internetu. Znamená to aj, že sme zraniteľnejší. Inými slovami: žijeme v zásadne inom svete, ako keď sa vytvárala posledná stratégia. Vývoj a svetové udalosti ju prekonali.
Upozornili ste na zmenu hraníc Ukrajiny. Do istej miery sa diskutuje o tom, ako a či vôbec by malo byť v dokumentoch spomenuté špecificky Rusko. Malo by tam byť, a ak áno, akým spôsobom?

Ťažko si predstaviť, že by sme ho nespomenuli. Práve agresia Ruska proti Ukrajine predstavuje asi najväčšiu zmenu v bezpečnosti európskeho priestoru. Neznamená to však, že by sme mali z Moskvy urobiť nejakého strašiaka. Rusko je komplikovaný štát, ktorý funguje podľa vlastných pravidiel. Nemá veľký záujem o integráciu podľa vzoru zvyšku Európy, susedov vníma ako podriadených. V krajine strašenie Severoatlantickou alianciou a Amerikou stále prináša Kremľu politické body. Z týchto príčin treba byť ostražitými a dať jasne najavo, že svojich si Európa a NATO ubránia.

Keď sa pozrieme na doterajšie strategické dokumenty, boli skutočne istým manuálom rozhodnutí štátu? Nehrozí, že Slovensko si síce vypracuje nové stratégie, ale ich uplatňovanie pri reálnych rozhodnutiach bude obmedzene?

Áno aj nie. Celé to nefunguje tak, že stratégia, keď je raz napísaná, sa niekde vyvesí na nástenku a pri každej zahraničnopoli­tickej diskusii sa podrobne študuje. V podstate od momentu, keď je pripravená a skončí sa diskusia o jej prijatí, jej význam začína klesať. Práve fáza jej vytvorenia je najdôležitejšia. Ak sa k nej správne pristúpi, tak sa o stratégii rozprúdi diskusia medzi ministerstvami, politickými stranami, odborníkmi a širšou verejnosťou. A hoci v debate sa vždy vynoria rôzne predstavy, pointou prípravy stratégie je nájsť niečo ako celospoločenskú dohodu o tom, čo je pre nás dôležité, ako to chceme chrániť a s kým.
Je si Slovensko vôbec isté tým, aké sú jeho strategické záujmy v bezpečnostnej a zahraničnej politike a kam chce patriť? EÚ je na Slovensku pomerne populárna, o niečo horšie je to už s NATO.

NATO je vo väčšine členských krajín menej populárne ako EÚ, a tak to má byť. Je normálne, že vojenské organizácie nelámu rekordy obľúbenosti. Veď nežijeme v antickej Sparte. To neznamená, že nie sú dôležité. U nás to cítime menej ako povedzme v Poľsku či v krajinách Pobaltia, lebo tie majú hranicu s Ruskom a čelia bezprostrednejším hrozbám ako Slovensko. Ale práve vďaka členstvu v aliancii netrápi investorov, že sme v skutočnosti menšou krajinou na periférii EÚ s relatívne malými ozbrojenými silami. Asi by sme nepritiahli toľko kapitálu ani nevytvorili toľko pracovných príležitostí, keby mali zahraničné spoločnosti riešiť, či o investície neprídu tak, ako sa to mnohým stalo na Kryme, v Donbase či predtým na Balkáne. Prosperita si vyžaduje dlhodobú stabilitu. Tá nerastie na stromoch, vyžaduje si kultivovať spojencov a investovať do obrany.


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:37 avatar
Nové hrozby: Slovensko mení bezpečnostnú stratégiu

Slovensko žije v menej bezpečnej Európe, ako keď vstúpilo do NATO a EÚ. Štát si preto uvedomuje, že musí po novom pomenovať možné hrozby a pripraviť sa na ne. Vyplýva to zo strategických dokumentov, ktoré vláda predloží tento rok na schválenie do parlamentu.

Slovensko žije v menej bezpečnej Európe, ako keď pred trinástimi rokmi vstúpilo do NATO a EÚ. Štát si preto uvedomuje, že po novom musí pomenovať možné hrozby a pripraviť sa na ne. Vyplýva to zo strategických dokumentov, ktoré vláda predloží tento rok na schválenie do parlamentu.

Riziko je síce malé, ale treba ho vziať do úvahy. V tomto zmysle sa bude Slovensko pozerať na vojenské ohrozenie svojho územia v najbližších rokoch. Upozorňuje na to návrh dvoch nových dokumentov, ktorými sú Obranná stratégia SR a Bezpečnostná stratégia SR. Denník Pravda má obidva chystané texty k dispozícii.

„Hrozba ozbrojeného napadnutia Slovenskej republiky je nízka, nemožno ju však úplne vylúčiť,“ píše sa v prvom menovanom dokumente, ktorý je z ministerstva obrany. Podobne vyjadruje obavu aj pripravovaný text rezortu diplomacie: "Potenciálne najvážnejšou bezpečnostnou hrozbou pre zachovanie štátnej existencie, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc SR je ozbrojené napadnutie. Túto hrozbu nemožno vylúčiť pri prehlbovaní nestability a eskalácii prebiehajúcich konfliktov a nestabilitou v regiónoch susediacich s územím členských štátov NATO a EÚ.“

Pripravovaný text ministerstva obrany sa nezmieňuje priamo o Rusku, ale zjavne naň naráža: „Bezpečnostné prostredie v Európe je zhoršené najmä v dôsledku použitia ozbrojenej sily proti zvrchovanosti a územnej celistvosti európskeho štátu a ozbrojených konfliktov v regiónoch susediacich so štátmi NATO alebo EÚ.“

Jasne sa dá vycítiť, že ide o zmienky o rusko-gruzínskej vojne a o zabratí Krymu a o bojoch na východe Ukrajiny. Tomáš Valášek, ktorý donedávna pôsobil ako veľvyslanec SR pri NATO, prízvukuje v rozhovore pre Pravdu, že "susedná Ukrajina bola napadnutá a prvýkrát od balkánskych vojen boli hranice európskeho štátu prepísané vojenskou silou“.

Aktuálne vnímanie bezpečnostného prostredia, v ktorom sa Slovensko nachádza, sa odlišuje od hodnotenia v minulej Obrannej stratégii SR, ktorú parlament schválil na jeseň 2005. „Slovenskej republike v dlhodobom časovom horizonte nehrozí bezprostredný rozsiahly konvenčný vojenský konflikt a znižuje sa závažnosť a rozsah ďalších hrozieb vojenského charakteru,“ uvádzala vtedy prijatá obranná stratégia.

Doteraz platná bezpečnostná stratégia, ktorá je tiež z roku 2005, sa podobne ako obranná nezmieňuje o hrozbe konvenčnej vojny. Dôraz kládla na nebezpečenstvo zbraní hromadného ničenia a terorizmus: "Najväčšou hrozbou, ktorá by mala potenciálne najvážnejšie následky pre SR a jej spojencov, je možnosť získania a použitia zbraní hromadného ničenia a niektorých ich nosičov teroristickými skupinami, prípadne zlyhávajúcimi štátmi.“

Pred dvanástimi rokmi sa vychádzalo z inej reality aj predpokladov, čomu zodpovedali poklady pre napísanie obrannej stratégie. „Vojenské tajné služby v tom čase predložili analýzu, podľa ktorej usudzovali, že približne najbližších 20 rokov nehrozí Slovensku ozbrojené napadnutie,“ povedal niekdajší predstaviteľ armády oboznámený s vtedajšou prípravou dôležitého dokumentu. Podľa zistení Pravdy teraz Vojenské spravodajstvo aj Slovenská informačná služba poskytli príslušným orgánom obsahovo odlišné podklady.
Ruský medveď

Mnohých nepochybne zvlášť zaujme v stratégiách nepriama zmienka o Moskve. Je to opodstatnené alebo je to takpovediac zbytočné strašenie ruským medveďom? "Naši spojenci v NATO hovoria, že sa nedá jednoznačne vylúčiť napadnutie členskej krajiny aliancie vrátane Slovenska. Uvedomme si, že došlo k anexii Krymu a na východe Ukrajiny sa stále vedú bojové operácie. Je to štát, s ktorým Slovensko susedí. Opakovaným porušením medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie sa výrazne zmenilo bezpečnostné prostredie. Nie je to síce pravdepodobné, ale nedá sa vylúčiť, že Moskva použije asertívnu politiku aj voči členskej krajine NATO,“ povedal Jaroslav Naď, riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.

Analytik Mário Nicolini sa nazdáva, že ozbrojené napadnutie Slovenska je málo pravdepodobné, ale nemožno ho vylúčiť. "Malo by zásadné dôsledky pre Slovensko aj celé NATO, ktorého sme členom a ktoré pre tento scenár nevyhnutne potrebujeme. Klasický vojenský útok nepovažujem za pravdepodobný preto, že Rusko nemá šancu vyhrať vojnu s NATO,“ objasnil Nicolini, ktorý je zakladateľ Euroatlantického centra a robil poradcu na ministerstve obrany.

Nicolini podčiarkol, že Slovensko musí venovať pozornosť aj nevojenským hrozbám spojeným s extrémizmom na domácej scéne: "Rusko nás vníma ako jeden z najslabších článkov NATO a podporuje aktivity krajne pravicových aj ľavicových nepriateľov demokracie na Slovensku, ktoré smerujú k vystúpeniu z tejto politicko-vojenskej organizácie.“

Bezpečnostná stratégia si všíma medzi viacerými rizikami aj islamistických radikálov: "Významné nebezpečenstvo aj pre SR predstavujú zahraniční teroristickí bojovníci a ich návrat do domovských štátov, respektíve do tretích krajín, kde môžu pokračovať v extrémistickej a násilnej trestnej činnosti.“

Vláda by mala mať na stole novú bezpečnostnú stratégiu zrejme v septembri a v nadväznosti na ňu potom posunie do parlamentu aj obrannú stratégiu. „Záverečný text bezpečnostnej stratégie bude predložený do NR SR, tak ako to predpokladá Programové vyhlásenie vlády SR, do konca roka 2017,“ reagoval Peter Susko, hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Nová bezpečnostná stratégia má 98 bodov, obranná ich má 75. Oba obsiahle dokumenty pomenúvajú hrozby a ponúkajú recepty proti nim.
Tri piliere

Bezpečnostná stratégia je postavená na troch pilieroch. Odhodlanosť: "Systematické zdokonaľovanie bezpečnostného systému, jeho schopnosti identifikovať a čeliť bezpečnostným hrozbám a rizikám.“ Odolnosť: "Dosahovanie schopnosti štátnej správy a samospráv zachovať alebo rýchlo obnoviť svoje základné funkcie aj pri závažných bezpečnostných incidentoch a krízach.“ Obrana: "Schopnosť všetkých výkonných zložiek bezpečnostného systému efektívne brániť SR. Systematické budovanie moderných ozbrojených síl na základe obranného plánovania vychádzajúceho z potrieb na národnej úrovni, ako aj v rámci NATO, v budúcnosti prípadne aj v EÚ.“

Počíta sa s budovaním bojaschopných ozbrojených síl, čomu má zodpovedať postupné zvyšovanie výdavkov na obranu: ,,,Na úroveň 1,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2020 a smerovaním k úrovni 2 % HDP v súlade s potrebami obrany SR a záväzkami v rámci NATO.“ Stratégia ministerstva obrany v tejto súvislosti poukazuje na to, aby nezostalo len pri vetách na papieri: "Hlavným rizikom pre implementáciu Obrannej stratégie SR je pretrvávanie nerovnováhy medzi požiadavkami na zabezpečenie obrany štátu a pridelenými zdrojmi.“

Novinkou v tomto dokumente je návrat jedného predmetu do škôl ako istej veci (o čom sa nedávno začalo iba verejne uvažovať): "Príprava obyvateľstva na obranu štátu zahŕňa jeho brannú výchovu a brannú prípravu vo výchovno-vzdelávacom procese v štátnom vzdelávacom programe na základných a stredných školách.“

Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), kde je vedúci výskumník programu s názvom Medzinárodná bezpečnosť, vidí hrozby opísané v návrhoch stratégií ako deklaráciu krajiny o vyhodnotení svojho bezpečnostného prostredia. "Som presvedčený, že hrozby by mali byť pomenované čo najdetailnejšie, aj keď ide o politické dokumenty. Správnym definovaním stavu bezpečnosti bude štát flexibilnejší vo svojej odpovedi na prípadný útok, pokojne aj ten konvenčný, ktorý stratégie nespomínajú,“ povedal Fischer.

Analytik zo SFPA podčiarkol, ako pomerne rýchlo sa zmenilo bezpečnostné prostredie, a preto sa naň treba adaptovať: "Keď sa v roku 2003 schvaľovala bezpečnostná stratégia na európskej úrovni, išlo o pozitívny dokument nazvaný Bezpečná Európa v lepšom svete. Dnes sme v inej situácii a počet hrozieb sa skôr rozširuje, než zmenšuje, a tento trend tak skoro nevyhasne. Preto je nevyhnutné mať platné a aktuálne strategické dokumenty a bezchybné vnútorné riadenie bezpečnosti na všetkých úrovniach.“

Nemenovaný generál vo výslužbe, ktorý pred viac ako 20 rokmi pôsobil v špeciálnych bezpečnostných zložkách mladej Slovenskej republiky, prízvukuje, že takmer štvrťstoročie od vzniku samostatného štátu vyzerá byť dlhším obdobím, ako sa zdá podľa kalendára. Súvisí to pomerne s rýchlym vývojom v modernom svete. "Od roku 1993 sa Slovensko stalo svedkom mnohých zmien v bezpečnostnom prostredí,“ podotkol. "Kedysi sme mali nastavenú protivzdušnú obranu tak, že v prípade konfliktu s Maďarskom by jeho vojenské lietadlá takpovediac nestihli ani vzlietnuť. Teraz sme už niekoľko rokov oficiálny spojenec Budapešti v rámci NATO,“ uviedol príklad.

Hrozby, na ktoré poukazujú obe nové stratégie, hodnotí tak, že sú pomenované správne, pričom dodáva, že podstatné bude finančné krytie: "Je vecou politikov aj bežných občanov, aby chápali, že bezpečnosť nie je zadarmo. Ak 25 rokov vlastníte dom, ktorý vám nevyhorel, alebo byt, ktorý vám nevykradli, neznamená to, že máte taký pocit istoty, že zrušíte poistku. Podobne to musí platiť v budúcnosti v prípade takmer štvrťstoročia existujúceho samostatného Slovenska.“
Bezpečnostná stratégia Slovenskej republiky

Podoba tohto dokumentu z mája 2017, ktorý získal denník Pravda, ešte nie je definitívnou verziou. Určite sa v ňom urobia ešte zmeny, pričom niektoré môžu byť výrazné. Dobre informovaný zdroj pre Pravdu povedal, že šéfa rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka neuspokojil text, ktorý mu dali na pracovný stôl. Minister údajne požaduje, aby návrh stratégie bol obsahovo ešte viac proatlantický. Oneskorenie finalizácie naznačuje aj to, že ministerstvo plánovalo posledný týždeň júna uskutočniť diskusiu o detailoch stratégie s predstaviteľmi mimovládok, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou. Nakoniec ju však zrušilo a odložilo na neurčito.

O Rusku sa pripravovaný návrh konkrétne zmieňuje len vo dvoch vetách. Nie je však vôbec isté, či zostanú v záverečnej podobe. Ide o tieto slová: „Ruská federácia má zásadný vplyv na európsku bezpečnosť. SR bude presadzovať pragmatické a vzájomne výhodné slovensko-ruské vzťahy, s akcentom na ekonomickú a kultúrnu spoluprácu.“ Konkrétne slová o Rusku ako o hrozbe sa nepredpokladajú, aj keď niektorí diplomati by to privítali. Hovorí sa však, že na to nie je takpovediac politická objednávka vo vládnej koalícii.V do­kumente sa poukazuje na faktory, ktoré majú zásadný negatívny vplyv na bezpečnostné prostredie Slovenska: „Vývoj vo východnom susedstve EÚ a NATO, bezpečnostná situácia na západnom Balkáne, na Blízkom a Strednom východe a v krajinách severnej a strednej Afriky.“

Text upozorňuje na to, že na realizáciu bezpečnostných záujmov Slovenska majú zlý vplyv hybridné aktivity: „Predstavujú široký súbor nátlakových a podvratných činností, konvenčných a nekonvenčných, vojenských a nevojenských metód, ktoré môžu štátne aj neštátne subjekty koordinovaným spôsobom využívať na dosiahnutie konkrétnych cieľov bez formálneho vyhlásenia vojny. Takéto aktivity polarizujú spoločnosť, vnášajú neistotu, a tým podkopávajú legitimitu, dôveryhodnosť, akcieschopnosť štátnych inštitúcií a ústavný poriadok SR. Hybridné aktivity môžu byť zamerané aj na oslabovanie podpory verejnosti pre plnenie medzinárodných záväzkov.“

V stratégii sa píše aj o cudzích spravodajských službách na Slovensku: „Ich bezpečnostná hrozba pôsobenia narastá predovšetkým v súvislosti so zvyšujúcou sa úrovňou informatizácie. Ich pôsobenie zahrňuje predovšetkým získavanie informácií vrátane utajovaných skutočností, ktorých únik ohrozuje záujmy SR a jej spojencov, snahu o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek, ovplyvňovanie verejnej mienky a priemyselnú špionáž.“
Obranná stratégia Slovenskej republiky

Poukazuje na zhoršené bezpečnostné prostredie v Európe, pričom zdôrazňuje, že Slovensko je viac vystavené vojenským než nevojenským hrozbám. O hrozbe ozbrojeného napadnutia slovenského územia píše, že je malá, ale nemožno ju vylúčiť. Za potenciálne nebezpečenstvo označuje aj použitie raketových zbraní, ktoré umožňujú zasiahnuť územie SR alebo iný členský štát NATO a EÚ z veľkej vzdialenosti, a šírenie zbraní hromadného ničenia.

,,Zvyšovanie nestability a napätia medzi štátmi a koncentrácia rozsiahleho konvenčného sofistikovaného vojenského potenciálu v blízkosti východných členských štátov NATO a EÚ môžu viesť ku krízovej situácii ohrozujúcej členský štát NATO alebo EÚ a potrebe plnenia zmluvných záväzkov SR," chystaný text na ministerstve obrany dopĺňa riziká k zhoršenému bezpečnostnému prostrediu.

Dokument vystríha pred šírením lživých, účelovo prekrútených a ďalších nebezpečných tvrdení: „Zvyšuje sa intenzita a nebezpečnosť strategickej propagandy vrátane dezinformačných aktivít z vonkajšieho aj vnútorného prostredia SR podporovaných činnosťou extrémistických skupín a hnutí, ktoré môžu polarizovať spoločnosť, oslabiť dôveru občanov v demokratický a právny štát a ich vôľu brániť ho a tiež spochybniť význam členstva SR v NATO a EÚ.“

Text uvádza, že Slovensko v reakcii na zhoršené bezpečnostné prostredie realizuje spoločné opatrenia v rámci NATO a EÚ na predchádzanie, odstrašenie, efektívne riešenie alebo na minimalizáciu účinkov hrozieb. „NATO je pre Slovenskú republiku základom jej kolektívnej obrany,“ podčiarkuje návrh.


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 11:40 avatar
Ruská propaganda funguje aj na hlúpych Slovákov

Ruská propaganda funguje. Chytá starých aj mladých. Prevládajú frustrovaní a neúspešní s nižším IQ. Takí, ktorí nikdy nenavštívili chudobné Rusko, prečítali málo kníh alebo môžme skôr povedať, že väčšinu z prečítaných kníh ani nedočítali do konca. Všetci tí, ktorí sa cítia nepochopení, depresívni a neúspešní v živote, sa utiekajú k veľkému Putinovi. Rusi podkopávajú Západ lžami.
O ruskej propagande toho ešte veľa nevieme. Nevieme ani to, ktoré prvky ruských posolstiev sú efektívne, kto a prečo im verí. Je najvyšší čas, aby sme si to uvedomili.

Pred pätnástimi rokmi by myšlienka, že pre európske krajiny budú predstavovať problém zahraničné dezinformácie, vyznela smiešne. Triumf slobodných médií sa zdal rovnako neodvratný ako triumf voľného trhu. Západné televízie a noviny mali veľkorysé financovanie a veľké publikum.

Lenže biznismodel, v ktorom kedysi fungovali médiá na európskom kontinente a vlastne všade na Západe, už nefunguje. Väčšina západnej žurnalistiky nemá dostatok peňazí a veľké množstvo informácií sťažuje ľuďom posudzovanie pravdivosti toho, čo pozerajú a čítajú.

Ale v Amerike…

V tom istom čase začali autoritatívne režimy vedené Ruskom, no tesne nasledované Čínou veľkoryso investovať do produkcie alternatívneho spravodajstva. A pretože domáce médiá sú často slabé, pre televízie ako RT (predtým Russia Today) a weby ako Sputnik (ruská „spravodajská“ agentúra) je oveľa jednoduchšie etablovať sa na menších európskych trhoch.

Ale ruské využívanie sociálnych sietí, podobne ako veľký arzenál onlinových nástrojov, ako sú „spravodajské“ stránky, informačné portály či trollovia, začínajú mať vplyv dokonca aj vo väčších krajinách. Kancelárka Angela Merkelová dala nemeckej tajnej službe úlohu, aby vyšetrila, ako Rusko používa v Nemecku propagandu, po tom, ako sa v médiách objavil príbeh o údajnom znásilnení dievčaťa imigrantom, ktorý sa aj vďaka sústredenej ruskej onlinovej snahe nafúkol do rozmerov veľkého škandálu.

Tieto akcie majú len málo spoločné s propagandou počas studenej vojny. Rusko sa dnes nechce prezentovať pred svetom, ale jeho cieľom je skôr podkopať západné inštitúcie, no čo často využíva aj protirečivé posolstvá. RT napríklad rozširuje strašidelné správy o imigrantoch, ale zároveň vykresľuje Západ ako rasistický a xenofóbny. Ruskom podporované webové stránky prezentujú konšpiračné teórie – jedenásty september bol „inside job“, vírus Zika vyrobila CIA – a zároveň zosmiešňujú výbornú západnú žurnalistiku, ktorá odhalila spojenia medzi ruskou politikou, biznisom, organizovaným zločinom a spravodajskými službami.

Tieto posolstvá, ktoré rada cituje krajná ľavica i krajná pravica v celej Európe, sú v súlade s kremeľskými zahraničnopolitickými cieľmi. Zvlášť sa zameriavajú na Európsku úniu. Niet divu: EÚ sa snaží odstaviť kontinent od závislosti od ruského plynu a zrušiť skorumpovaný a vykorisťovateľský model ruského exportu plynu vo východnej Európe. NATO, ktoré oneskorene pochopilo skutočnú hrozbu, akú Rusko predstavuje pre niektoré členské krajiny, je pravidelne zobrazované ako agresor.

Budíček

Niektoré krajiny, zvlášť tie najtvrdšie zasiahnuté, sa už zobúdzajú. Invázii, okupácii a rozdeleniu Ukrajiny v roku 2014 predchádzal veľmi efektívny propagandistický blitzkrieg, ktorý vniesol zmätok do ruskojazyčných oblastí a zaslepil Ukrajincov, ako aj Západ, aby nevedeli, o čo v skutočnosti ide.

Odpoveďou bolo, že ukrajinské organizácie ako StopFake začali odhaľovať a zosmiešňovať ruskú propagandu. Vznikol tiež veľký projekt, zameraný na vyučovanie „mediálnej gramotnosti“. Debata o úlohe verejnoprávnych médií zas môže byť užitočná pri tom, aby bola na Ukrajine znovu nastolená dôvera v seriózne zdroje informácií.

Existujú aj väčšie iniciatívy, ako sa vyrovnať s týmto problémom. Nadácia European Endowment for Democracy priniesla obsiahlu analýzu ruskojazyčných médií, ich dosahu a vplyvu. Európska služba pre vonkajšiu činnosť každý týždeň publikuje správy o dezinformáciách a sleduje aktivity kremeľských mýtotvorcov. Krajiny NATO vytvorili malé centrum so sídlom v Lotyšsku, ktoré taktiež odpovedá na ruské dezinformácie.

Nie sme pripravení

Ale Spojené štáty do riešenia tohto problému veľa neinvestovali. Neexistuje napríklad ekvivalent niekdajšej U. S. Information Agency, ktorá si vedela rady so sovietskou propagandou a dezinformáciami počas studenej vojny. Hoci sa zvýšilo financovanie staníc ako Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, tieto nie sú dostatočnou odpoveďou.

Čiastočným dôvodom veľkosti amerického mediálneho trhu môže byť, že Američania stále dostatočne nerozumejú, ako dezinformačné kampane fungujú. Neexistuje verejná analytická databáza toho, čo, kedy a kde Rusko hovorí.

Nikto, dokonca ani západné spravodajské služby nezbierajú prepisy ruských vyhlásení. Nevieme ani to, ktoré prvky ruských posolstiev sú efektívne, kto a prečo im verí. Je najvyšší čas, aby sme si to uvedomili, pretože tieto techniky začínajú používať aj iné krajiny, zvlášť Čína.

Pred pätnástimi rokmi sa zdalo, že sloboda tlače je nespochybniteľná. O pätnásť rokov môžeme zistiť to, čo Ukrajina pred dvomi rokmi, a to že sme terčom dezinformačných kampaní, proti ktorým nie sme pripravení bojovať.

dennikpolitika.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


16.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 1. 2019, 11:58 avatar
Ožiarený,
skutočne, dávam klobúk dole pred schopnosťou Tvojho kaca zásobiť Ťa v priebehu 20 minút jedenástimi "ostrými" dávkami


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:03 avatar
eštebaku pravdu je ľahko šíriť .

Horšie je to s tými tvojim ruskými dezinfoidiociami    

Ruská propaganda jede. 20 děsivých lží o Ukrajině

echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:04 avatar
Současná ruská propaganda

Cílem propagandy nemusí být vždy přesvědčit o „své pravdě“, ale i dehonestovat, pošpinit či alespoň nahlodat pozice opačného názorového spektra. To je patrné i na současné ruské propagandě, jež výrazně zesílila v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Zaměřuje se především na zpochybňování pozic svých oponentů. Nejde jí o to, aby prosadila svou verzi, ale spíše o to, navodit dojem, že všechny verze jsou možné a že pravda neexistuje. Cílí na diskreditaci západních masových médií, politických elit i západních hodnot obecně. Jaké jsou nástroje moderní ruské propagandy? Jak ji odhalit? A je pro ni zajímavé i Česko? Odpovědi nejen na tyto otázky hledejte v následujících lekcích.

www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:05 avatar
Film Masterplan přibližuje důmyslné metody, jakými Rusko prosazuje své mocenské cíle v Evropě i v celém světě. Na příkladu pobaltských republik sledujeme nebezpečnou hru dirigovanou z nejvyšších pater ruské politiky, v níž svou roli sehrávají nejen proruská média, státem financované společnosti a politicky vlivní jedinci, ale i běžní občané, kteří z národní pýchy i nostalgie po sovětských časech ochotně hájí v evropských zemích zájmy své rodné země. Účelem hybridní informační války je nejen demonstrovat vojenskou moc, ale především omezit nezávislá média a systematicky ovlivňovat veřejné mínění doma i v zahraničí. V investigativním snímku promlouvají odborníci z řad politologů, historiků a novinářů a také ruští emigranti žijící v různých evropských metropolích, kteří kritizují mocenské praktiky Kremlu. Poutavý dokument předkládá mrazivá fakta a za pomoci přehledných vizualizací ukazuje putinovskou mašinérii, které se těžko čelí.

www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:05 avatar
Zkušený novinář Ondřej Soukup se již více než dvacet let věnuje Rusku a zemím bývalého SSSR. Ze svých zkušeností moc dobře ví, jak velký zájem má Rusko na ovlivňování veřejného mínění v zemích Evropské unie včetně České republiky. S využitím ukázek z televizního zpravodajství i článků z nejrůznějších webových stránek vysvětluje, jakým způsobem pracuje ruská propaganda. Ať už jde o informování ohledně sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou, či cestu amerického vojenského konvoje přes naše území, vždy je nutné položit si tři základní otázky: Kdo je autorem zprávy? Jak je zpráva podána? A o jaké se opírá zdroje?

www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:06 avatar
V roce 2005 zahájila svou činnost televizní zpravodajská stanice Russia Today. Jejím proklamovaným cílem bylo ukázat divákům na celém světě ruský pohled na aktuální události. V současné době se jedná o nejsledovanější zpravodajský kanál na Youtube s více než miliardou zhlédnutí a 700 miliony potencionálních diváků. Podle jejích kritiků jde o hlásnou troubu ruské propagandy, která ve svých reportážích často míchá nepodložená tvrzení do faktických zpráv, čímž jen zvyšuje podezření o úmyslném dezinformování svých diváků. Znepokojivý dokument režiséra Misji Pekela důkladně analyzuje způsob manipulace s informacemi této televize především v souvislosti s havárií malajsijského letadla na východě Ukrajiny, která v roce 2014 rozpoutala válku mezi západními a ruskými médii. Významní světoví novináři a odborníci na média včetně bývalých i současných zaměstnanců Russia Today nás nechávají nahlédnout do zákulisí média, které namísto objektivního zpravodajství předkládá světu informace pouze v souladu s politikou ruské vlády.
www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:06 avatar
Když v srpnu 1968 vtrhla sovětská vojska do Československa, byli jsme zoufalí, zděšení, a současně odhodlaní k odporu. O okupaci se rozhodlo v Moskvě a jejím hlavním smyslem byla snaha sovětského impéria udržet pod kontrolou zemi, u níž hrozilo, že se vydá vlastní svobodnou cestou. Přáli jsme si tehdy, aby nás svět neopustil. Napsali jsme stovky protestních hesel, v nichž se často opakovalo slovo „nezapomeneme“. Nezapomněli jsme? Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, vychází ze stejné ruské imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami. „Přijmout pasivně roli, kterou nám vykážou jiní, znamenalo by morálně se zabít,“ říká v souvislosti s okupací Václav Havel v krátkém střihovém filmu Karla Strachoty. Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Závěr dokumentu přináší paralelu se situací na Krymu v roce 2014.

www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:07 avatar
Reportáž zpravodaje České televize Josefa Pazderky se zabývá podobami ruské propagandy v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ruská vláda investuje do propagandy stamiliony dolarů a neštítí se ani vyloženě lživých informací, jako v případě, kdy prezentovala syrského uprchlíka jako ukrajinského chlapce, který měl být zraněn na letišti v Doněcku. Členové ukrajinského nevládního projektu StopFake evidují desítky podobných případů lživého televizního zpravodajství, jejichž cílem je vytvořit v divákovi emocionální bariéry, po kterých už není žádný dialog možný.

www.jsns.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:09 avatar
BuzzFeed News získal dôkazy ako funguje ruská propaganda v 21. storočí

Ruské štátne médiá vytvorili tajné spoločnosti s cieľom finančne podporovať webové stránky v pobaltských štátoch, ktoré sú kľúčovým bojiskom medzi Ruskom a Západom. Tajné spoločnosti ruské štátne médiá vytvorili aj vo východnej Európe a Strednej Ázii. Spravodajskému portálu BuzzFeed News sa podarilo získať dôkazy o tom ako funguje ruská propaganda v 21. storočí.

Spôsob, akým pracuje ruská propaganda bol odhalený prostredníctvom hovorov cez Skype a dokumentov, ktoré získal BuzzFeed News, s pomocou estónskeho denníka Postimees a rešeršnej novinárskej kancelárie „Re: Baltica“.

Záznamy z komunikačného softvéru Skype a ďalšie súbory získané z počítačov, ktoré zadržali vyšetrovatelia odhaľujú tajomstvá a nepríjemné taktiky, ktoré používa Rusko, keď sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku a propagovať argumenty Kremľa.

Internetové stránky pod spoločným názvom Baltnews sa prezentovali ako nezávislé spravodajské kanály, ale v skutočnosti boli ich redakčné línie diktované priamo z Moskvy.

Internetové stránky Baltnews bezprostredne v čase prípravy a zverejnenia článku na BuzzFeed News konečne pripustili, že ich vlastní a prevádzkuje ruský štát.

Webové stránky Baltnews už teraz, podľa zistení BuzzFeed News, obsahujú aj informáciu, že ich informačná agentúra je registrovaná v ruskej Federálnej službe pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a hromadnými komunikáciami, teda Roskomnadzor, a že vlastník stránky je medzinárodná tlačová agentúra Rossiya Segodnya.

Raul Rebane, vedúci strategický expert v oblasti komunikácie v Estónsku, pre BuzzFeed News uviedol, že odhalenia o tom ako funguje ruská propaganda sú systémovými informačnými aktivitami na zahraničnom území, ktoré sa inak nazývajú aj informačná vojna.

Tieto propagandistické ruské siete v Pobaltí fungujú už niekoľko rokov, no v poslednom období je ich aktivita intenzívnejšia. Tlak na to, aby sa Estónsko odvrátilo od Západu a priklonilo smerom k Východu narástol.

Dávno predtým ako sa ruský zásah do amerických volieb v roku 2016 stal jednou z najmedializovanejších káuz, Moskva čelila obvineniam z pokusu ovplyvniť verejnú mienku v pobaltských štátoch Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré sú aj členmi NATO.

Odhalenia týkajúce sa propagandistických webových stránok v pobaltských štátoch poskytujú vzácny a podrobný prehľad o tom ako takéto dezinformačné kampane fungujú a tiež o tom ako Moskva pracuje na krytí svojej účasti v takýchto systémoch.

Záznamy a získané protokoly z komunikačného programu Skype sú príležitosťou, ktorá umožňuje nahliadnuť za oponu kremeľského propagandistického stroja.

Na začiatku októbra 2014 Aleksandr Kornilov poskytol rozhovor litovskému spravodajskému portálu Delfi.lt o spustení troch nových webových stránok v Pobaltí. V rozhovore Kornilov uviedol, že stránky spustené v Litve, Estónsku a Lotyššku budú nezávislé, zábavné portály očistené od politiky.

BuzzFeed News získal záznamy z komunikačného programu Skype, kde Kornilov komunikuje so zamestnancom spravodajskej agentúry Rossiya Segodnya, ktorá riadi aj spravodajskú agentúru Sputnik a RIA Novosti. Obsah komunikácie je o schválených témach, ktoré majú weby pokrývať.

Aleksandr Svyazin, s ktorým Kornilov komunikoval, ale pre BuzzFeed News poprel akékoľvek spojenie s agentúrami Sputnik alebo Baltnews.

BuzzFeed News zaslal Svyazinovi screenshot Skype komunikácie medzi ním a Kornilovom. Následne Svyazin prestal komunikovať a reportérovi BuzzFeed News odporučil obrátiť sa s otázkami na tlačové oddelenie spravodajskej agentúry Rossiya Segodnya.

Medzi témy, ktoré musel Baltnews.ee publikovať patrilo napríklad rozšírenie sankcií proti Rusku alebo osobné stretnutia Putina, ktoré prebehli na International Economic Forum v Petrohrade.

Neskôr začali byť v zoznamoch, ktoré Baltnews.ee dostával aj témy, ktoré boli označené ako povinné. Medzi takéto témy patrili najmä tie, ktoré poukazovali na napätie v EÚ alebo v USA či také, ktoré poukazovali na konflikt vo východnej Ukrajine alebo na Kryme.

Medzi povinné témy patrili aj tie o Grécku, ktoré nesplácalo svoj dlh voči Medzinárodnému menovému fondu, odrezanie Krymu od ukrajinskej energetickej siete či vstup americkej bojovej lode do Čierneho mora.

Príbeh a skutočná povaha webových stránok vyšla najavo prostredníctvom daňového úniku a falšovania. Kornilov nebol odsúdený osobne. Trestne stíhaná a odsúdená bola mimovládna organizácia Altmedia, ktorú zriadil, pretože tak to povoľuje právny systém v Estónsku.

Kornilov sa pre BuzzFeed News odmietol k celej kauze vyjadriť. Odôvodnil to tým, že už pre Baltnews nepracuje.

Podľa daňového auditu, ktorý je súčasťou dokumentov získaných prostredníctvom žiadosti o poskytnutie informácií, Atlmedia dostala celkom 91 400 eur v piatich samostatných mesačných platbách.

Štyri platby od spoločnosti Media Capital Holding a jednu od spoločnosti Barsolina Ventures, ktorá je registrovaná na Cypre.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá uzavrela dohodu s spoločnosťou Altmedia, bola SPN Media Solutions DOO Beograd, ktorá je registrovaná v Srbsku.

Dokumenty zo srbského obchodného registra odhalili, že bola založená 31. marca 2015 spoločnosťou OOO Media Kapital, ďalšou spoločnosťou vlastnenou prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov spravodajskej agentúry Rossiya Segodnya v Rusku.

Dokumenty a Skype rozhovory, ktoré sa týkali spôsobu fungovania a financovania webových stránok v Estónsku, sa týkajú iba tejto krajiny. Je, ale veľmi pravdepodobné, že praktiky sú podobné aj v Lotyšsku a Litve.

Šéfredaktor Andrejs Jakovlevs odmietol pre BuzzFeed News poskytnúť vyjadrenie s tým, že financie nie sú záležitosťou redakcie. Povedal len, že existovala dohoda o zdieľaní informácií so spoločnosťou RIA Novosti, ale žiadna výmena peňazí neprebehla a nikto mu nikdy nepovedal, čo má napísať.

BuzzFeed News overoval témy, ktoré boli na zoznamoch získaných z komunikačného programu Skype. Témy boli naozaj publikované tak ako to prikazovali zoznamy.

Záznamy získané zo Skype komunikácie odhalili aj to, že estónske Baltnews niekoľko rokov nadhodnocovali návštevnosť svojich webových stránok tým, že si kupovali falošných jedinečných návštevníkov od rôznych ruských spoločností, ktoré ponúkajú takúto službu.

No nakupovali sa nielen falošní návštevníci, ale aj komentáre. Samozrejme, aj tieto informácie Kornilov a jeho kolega Aleksandr Dorofeyev popreli.

Dokumenty a záznamy získané z komunikačného programu Skype, ktoré BuzzFeed News získal, sú datované do leta 2016. V tomto čase estónska polícia zadržala Kornilova a zabavila aj počítače jeho spolupracovníkov ako súčasť vyšetrovania.

Verejné údaje naznačujú, že schéma financovania spravodajskej spoločnosti Baltnews pokračovala naďalej. Potom ako sa Kornilov dostal do problémov s estónskymi daňovými úradmi a políciou, zmenil mimovládnu organizáciu, ktorú použil na spustenie Baltnews.

Namiesto Altmedie začal používať novú mimovládnu organizáciu s názvom Baltnewsmedia.

Kornilov sa vyhol odsúdeniu za daňové podvody a falšovanie dokumentov aj napriek tomu, že v súdnom rozhodnutí sa jasne uvádza jeho podiel na týchto podvodoch.

Kornilov si ako osoba udržal čistý záznam, všetky obvinenia a odsúdenia išli na vrub organizácie Altmedia.

Všetky otázky, ktoré BuzzFeed News adresoval lotyšskému spravodajskému portálu Baltnews boli presmerované na tlačový úrad spravodajskej agentúry Rossiya Segodnya a zatiaľ zostávajú nezodpovedané.

www.mediahub.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:10 avatar
Ruská propaganda čelí najväčšiemu škandálu v novodobej histórii: Nemáš správy, vymyslíš si ich

OSKVA - Vrchol ruskej propagandy. Tamojšie štátne televízie majú ikonickú hereckú hviezdu. Dokáže zahrať prakticky kohokoľvek a to z jedného dôvodu - ukázať Putinovo Rusko v pozitívnom svetle. Na ruskú lož sa už prišlo, no televízie ju vysielajú aj naďalej.

Televízna hviezda sa volá Maria Cypko a stihla si zahrať rôzne postavy, aby urobila špinavú propagandistickú prácu. Ruska si zahrala obyvateľku Odesy, Kyjeva, Simferopolu, Charkova či Donecka. Naposledy to bola úloha Sýrčanky, ktorá prosila Putina, aby posielal sýrskemu diktátorovi Asadovi dodávky zbraní. Všetko odvysielal propagandistický kanál Sputnik News.

V iných úlohách hrala Ukrajinku, ktorá v Odese zbierala peniaze pre proruských občanov perzekvovaných ukraijnskou vládou. V inej úlohe hrala úbohú obeť bojov v Donesku. Na Kryme organizovala referendum o odtrhnutie od Ukrajiny. Pri referende v Luhansku šéfovala jednej z volebných komisií.

Pri reportážach používala falošné meno a falošné vlasy - raz bola blond, inokedy tmavovláska. V čase Euromajdanu bola matkou vojaka verného Janukovyčovi. Inokedy matkou troch detí. Všetko iba hrala, všetko bola iba hlúpa propaganda, ktorú vysielali ruské televízie, aby ohlupovali domáce obyvateľstvo, ktoré je doslova závislé na televíznych prijímačoch.

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:12 avatar
Jak ruská propaganda manipuluje svobodný svět sto let po bolševické revoluci

Sto let, které uplynuly od převratu při němž bolševici vedení Trockým a Leninem v listopadu roku 1917 uchvátili moc v Rusku, je možné vnímat i jako století obrovského rozmachu odvětví, které se nazývá propaganda. Od samého počátku ruští komunisté věnovali mimořádně velkou energii cílevědomému ovlivňování myšlení nejen obyvatel Ruska ale i celého světa. Zcela promyšleně a záměrně přitom šířili lži a zatajovali pravdu. Sovětská propaganda se dokonce stala vzorem propagandě nacistické, která ji ovšem nepochybně rozvinula.

Po celou dobu existence Sovětského svazu se indoktrinace zaměřovala na zahraničí. V západních zemích Sověti finančně podporovali tamní komunistické strany a jejich tisk, který pak naopak komunistická propaganda využívala, když z něj citovala obvykle jako z jediného zahraničního zdroje. Obrovské prostředky Sovětský svaz vydával na financování tzv. mírového hnutí mladých levičáků, od nichž si Sověti slibovali, že postupně rozvrátí západní demokratické společnosti.

naopak. Současné Rusko nejen že se plně vrátilo k metodám komunistické propagandy, ale velmi sofistikovaně je přizpůsobilo možnostem nejnovějších globálních technologií. Sami komunisté nazývali propagandu ideologickým bojem a propagandisty vojáky v ideologické bitvě o myšlení svých obyvatel i občanů svobodného světa. A stejně tak jako armádní zbraně využívají výsledky vědeckého a technologického vývoje, využívá moderních technologií i současná propaganda.
Nejde o to lhát, ale zničit pravdu

Od amerických prezidentských voleb před půldruhým rokem se rozšířil termín „fake news“. Bylo by ale silným zjednodušením představovat si, že jde jen o vymyšlené nebo zkreslené zprávy, které propagandisté podsouvají médiím v demokratických zemích. Skutečnost je složitější a moderní propagandistické metody jsou mnohem sofistikovanější. Zatímco cíle kremelské propagandy zůstávají stále stejné a zejména směřují k rozkládání západní společnosti, podkopávání demokratického systému a důvěry lidí v demokratické principy a ve své politiky, nové technologie poskytly šíření propagandy neuvěřitelné a přitom relativně levné možnosti.

Česká autorka žijící v Kanadě Alexandra Alvarová píše v nedávno vydané knize Průmysl lži, že smyslem dnešních falešných zpráv není prosazení lži, ale prosazení světonázoru, že pravda neexistuje. Autorka odhaduje, že jen asi pět procent článků, které tvoří a šíří takzvané prokremelské weby se nezakládá na pravdě. „Zbytek, kterému se odborně říká ´hybridní materiál´, jsou informace s reálným základem, jen nasvětlené, okomentované, připepřené trochou skandálu, lži, drsným titulkem, emočním názorem“.

V době sociálních sítí je šíření propagandy mnohem sofistikovanější než dříve. Každý uživatel internetu si jistě všiml, že když prostřednictvím vyhledávače zjišťuje nějakou informaci, objeví se mu brzy reklamy, které mu nabízejí to, co hledal. Tak třeba, když zadáme do vyhledávače „lyžování v Alpách“, objeví se nám v reklamních pozicích na webech, které otevíráme, reklamy cestovek a sportovních areálů. Je to proto, že reklamní systémy získaly od vyhledávače informaci o našem zájmu o zimní dovolenou a snaží se vybrat takovou reklamu, která nás může zaujmout. Je to dost obtěžující, zejména, když se taková reklama objevuje ještě mnoho týdnů po té, co jsme dané téma vyhledávali, ale reklamní systémy to naopak vydávají za výhodu. Neobtěžují nás prý reklamou, která nás nezajímá, ale nabízejí nám přece to, co jsme sami hledali.

Facebook dovedl tuto metodu do dokonalosti. Měl být sítí, která bude sdílet příspěvky každého uživatele jeho přátelům. Dnes ovšem užívá složité a sofistikované algoritmy, které sdílení příspěvků po internetu ovlivňují. Facebook sleduje chování každého uživatele, jeho preference a zájmy, a podle toho vybírá, které příspěvky mu doručí. Na Facebooku jsou i firemní stránky, stránky zájmových skupin i různá diskusní fóra. Facebook jim nabízí, že jejich příspěvky zobrazí té správné cílové skupině. Samozřejmě jde o placenou službu, která Facebooku přináší vysoké výnosy. Ten, kdo zvládne využívat chování Facebooku a alespoň částečně pochopí jeho algoritmy, ten dokáže síť efektivně využívat ve prospěch svých zájmů.

iskusní skupiny, původně zakládané fanoušky či zájemci o nějaké téma, dnes mohou zakládat firmy či jednotlivci s čistě komerčními úmysly. Tak třeba firma prodávající jízdní kola může iniciovat vznik diskusní skupiny cyklistů v níž pak může snadno nabízet své výrobky. Nebo někdo může založit třeba fórum o psech, získat v něm dostatečné množství členů a pak ho prodat firmě, která nabízí psí žrádlo. Jenže pokud tohle může udělat komerční firma, může to udělat i někdo, kdo má zájem šířit propagandu a dosahovat nějakých třeba i nekalých politických cílů.
Sociální sítě zesilují negativní poselství

Časopis Washington Monthly zveřejnil před několika dny článek, který napsal investor Roger McNamee, jenž v roce 2006 radil Marku Zuckerbergovi a stal se také akcionářem Facebooku. Píše, jak v únoru 2016 získal podezření, že se Facebook začal chovat nestandardně. V New Hampshire se schylovalo k primárkám demokratické strany a na Facebooku se náhle objevila záplava příspěvků proti Hillary Clintonové a ve prospěch Bernie Sanderse. McNamee měl zkušenost s přirozeným chováním lidí na Facebooku. To, co se dělo, ale nebylo přirozené. Zdálo se to být velmi dobře organizované a placené. Bylo nepředstavitelné, že by tyhle příspěvky byly součástí oficální Sandersovy kampaně. „Nevěděl jsem, co se děje“, píše McNamee, „ale obával jsem se, že Facebook začal být používán způsobem, jaký si jeho zakladatelé nepředstavovali“.

Záplava facebookových příspěvků proti Clintonové pokračovala celé jaro. Ale náhle se podobně divné chování Facebooku objevilo i v Evropě. Přestože výzkumy předpovídaly vítězství zastánců setrvání Velké Británie v Evropské unii, výsledek byl opačný. Výzkumy nedokázaly zaznamenat zásadní faktor: novou sílu sociálních sítí zesilovat negativní poselství.

McNamee upozorňuje, že to, co známe z médií, totiž, že lidé mají větší zájem o negativní zprávy, neúprosně funguje v počítačových algoritmech sociálních sítí. Strach a zloba dosahují vyšší sledovanosti než radost. A protože algoritmy zvýhodňují zprávy s větší sledovaností, ještě zvyšují vliv negativních zpráv. V případě Brexitu píše McNamee ještě o jednom paradoxu. Protože Facebook umožňuje inzerentům mířit na specifické cílové skupiny, využívali toho jak stoupenci odchodu z EU, tak stoupenci pokračování členství. Mezi stoupenci Brexitu však bylo více lidí z nižších sociodemografických vrstev, takže reklama směřující k této cílové skupině byla levnější, než inzerce za zachování členství Británie. Za stejné peníze se jí tedy zobrazilo více.

V případě amerických voleb, McNamee spekuluje, že Rusové identifikovali uživatele snadno podléhající zprávám, které čtou. Využili funkce Facebooku k nalezení osob s obdobnými profily a s pomocí inzerce je získali pro členství ve skupinách s kontroverzními tématy. Facebookové algoritmy favorizovaly Trumpovy drsné vzkazy a konspirační teorie proti Clintonové, které uchvacovaly jeho podporovatele. To vše ještě pravděpodobně za nižší ceny, než za jaké inzerovala protikandidátka. Ale co bylo hlavní, jakmile byli uživatelé ve skupinách, Rusové mohli využít falešné americké trolly, tedy vlastní najaté pracovníky, kteří se na internetu vydávali za Američany, a dokonce i počítačové roboty k šíření výbušných zpráv. Trollové a roboti vydávající se za Američany mohli vytvořit větší iluzi podpory radikálních názorů, než jaká ve skutečnosti existovala. Skuteční uživatelé pak tyto podvržené příspěvky „lajkovali“ a sdíleli ve svých profilech. S malou investicí takové zprávy mohly zasáhnout desítky milionů lidí. Stejnou strategii uplatnili Rusové na Twitteru a dalších sociálních sítích. Programování robotů a práce trollů sice stojí peníze, ale efektivita vynaložených prostředků je vysoká

dotyk.denik.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2019, 12:33 avatar
Kasafran dúfam že ti bude moja stručná otazka postačovať . Ak nie rozvediem ju


28.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 1. 2019, 14:07 avatar
Ožiarený,
rozveď ju, ale poriadne masívne celkom masívne - tak, ako občas s tisícami smajlíkov. A ešte mi prezraď, prečo si doteraz nepožiadal svoju sestru o psychologickú pomoc? Uvedom si, ak máš ešte čím, keď budeš pridlho váhať, potom Ti už nepomôže ani najonakvejší psychiater...


29.
označiť príspevok

Scarllete žena
   23. 1. 2019, 14:35 avatar
kasafran, preco sa ty nedas odstranit zo zväzkov ŠtB ? normalny clovek by sa branil keby sfalsovali a zneuzili jeho udaje, ci ? nerozumiem tomu


30.
označiť príspevok

ardzun muž
   23. 1. 2019, 15:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 1. 2019, 18:51 avatar
(29) Scarlet,
tá Tvoja opakovane prejavovaná starostlivosť o zápis môjho mena vo zväzkoch ŠtB je skutočne "obdivuhodná", napriek tomu, že som sa o ňom už viackrát vyjadril...
Odporúčam Ti do vyhľadávača ÚPN zadať moje meno a dátum narodenia a potom uvidíš výsledok, ktorému aj tak neuveríš. A prečo, nuž preto, lebo tam taký záznam/zápis neexistuje...!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:35,  ... ospravedlňujem sa; minutáž druhého videa ma byť 1:18...*21
dnes, 13:32,  presne Tull, aby sa necítil zahanbený..........
dnes, 13:28,  Napíšem svoj názor. Nedávam peniaze* žiadnej nadácii, ale vážim si každého kto...
dnes, 13:02,  jasne mufiku, riesenim je oddeliť rasy.......betonovým plotom.....
dnes, 12:58,  ano zabudol som napísať že policajt......niečo take sa stalo pre niekolkými rokmi
dnes, 12:56,  je zaujimave že na to nereaguje
dnes, 12:50,  ok maš tam znova 100 .....a to si zas nemysli,že mam zas tolko tych euríkov ale paci sa mi...
dnes, 12:47,  ondrej61, o čom to melieš? ...nestrieľal predsa civil, ale policajt... ako vieš, žeby sa...
dnes, 12:42,  lemmy, ja ked som ta upozornila , ze som pomohla bezdomovcovi a prispela mu fin. čiastkou...
dnes, 12:23,  Nevedia, či im práve fotografia nespôsobí problémy.
dnes, 12:18,  samozrejme že su citliví na fotografovanie.......mnohí sa možno aj hanbia, že tak...
dnes, 12:17,  Suroviny. zeler, petržlen, mrkva,bujón, korenie.
dnes, 12:14,  Áno, dostal som sa do núdzového stavu. Nula eur na účte. Teraz ponúkam polievku z vlastnej...
dnes, 12:09,  Áno, bránim sa voči nespravodlidlivej reakcii od Osvieteného.
dnes, 12:07,  Nemám to vôbec jednoduché. Žobráci sú citliví na fotografovanie.
dnes, 12:05,  Nemusí to robiť cez humanistickú zbierku, postačí,, ak bude neohovárať humunistov.
dnes, 12:04,  ty to robíš preto,aby si niečo osvietenemu dokazoval?.....ved robíš dobru vec, tak ju rob ak...
dnes, 12:01,  Osvietený ma kritizoval, že ponúkam lacné jedlo bezdomovcom. Tak má teraz príležitosť...
dnes, 11:54,  a co už ty vieš o osvietenom , komu on kde pomaha....nemusi to robiť cez teba, hadam ho...
dnes, 11:53,  A je pravda, že som na invalidnom dôchodku. Lekár mi povedal, aby som vykonával také...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pokiaľ sú v manželskom vzťahu problémy, tak na vine sú obe strany - ako žena, tak aj svokra.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(184 956 bytes in 0,235 seconds)