Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Kvantová teória 1. časť

37
reakcií
7301
prečítaní
Tému 14. januára 2009, 16:45 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
17. 01. 2009
31
23. 09. 2019
9
24. 04. 2012
77
30. 03. 2010
4
21. 01. 2014
50
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 1. 2009, 16:45 avatar
M. Planck prišiel k názoru, že energia môže byť vyžarovaná len nespojite, po kvantách /balíčkoch/. Hlavnou myšlienkou kvantovej teórie je predstava, že energia telesa sa môže meniť len po určitých celistvých násobkoch elementárneho kvanta energie. Hodnota kvanta nie je veličinou konštatnou, ale sa mení s kmitočtom príslušného žiarenia.
/kvantum = /6,6256 +- 0.00016/ x 10 na-34 to celé krát frekvencia žiarenia/
Kvantovú teóriu pôvodne vypracoval Planck, aplikujúc ju na teleso, ktorého častice vibrujú a ktoré mení svoju energiu tým, že vysiela alebo pohlcuje žiarenie s frekvenciou, ktorá sa rovná frekvencii vibrácii jeho častíc. A. Einstein neskôr dokázal, že predstava o energetických kvantách platí všeobecne pre akúkoľvek výmenu žiarivej energie s látkou. /N. Bohr využil tento poznatok pri svojom modely atómu a nahradil dovtedy známy planetárny model E. Rutherforda./ Správnosť kvantovej teórie potvrdil aj tzv. fotoelektrický jav, ktorý uspokojivo objasnil A. Einstein. Podstata fotoelektrického javu je tá, že vplyvom energie dodanej účinkom svetla sa z niektorých látok, uvoľňujú elektróny, čím sú vytvorené podmienky na premenu svetelnej energie na elektrický prúd. Poznatky získané zo skúmania fotoelektrického javu sa nedajú dobre vysvetliť z hľadiska vlnového charakteru žiarenia. Einstein prišiel pri štúdiu tohto javu k záveru, že svetlo má aj povahu korpuskulárnu a skladá sa z častíc, ktoré pomenovali fotónmi. Každý fotón je nositeľom energie, ktorá zodpovedá veľkosti elementárneho kvanta. Týmto môžeme pochopiť, že nie všetky lúče sú schopné rovnako uvoľňovať elektróny rôznych kovov. Z alkalických kovov sa napr. uvoľňujú elektróny už vplyvom infračerveného a viditeľného žiarenia, kým z iných kovov, napr. zinku, až účinkom ultrafialového žiarenia. Jestvujú vždy lúče určitej vlnovej dĺžky, charakteristické pre daný kov, z ktorého lúče kratšej vlnovej dĺžky /vyššia frekvencia/ uvoľňujú a dlhšej vlnovej dĺžky /nižšia frekvencia/ neuvoľňujú elektróny. Je to preto, že lúče s kratčšou vlnovou dĺžkou sú energeticky bohatšie. Z predchádzajúceho je možné uvažovať o pevnosti pútania elektrónov atómami prvkov. Keď má fotón energiu možno mu pripísať i určitú hmotnosť a podobne letiacemu fotónu pripísať určitú hybnosť. Pritom sa však fotóny správajú aj ako vlnenie. Tento dvojitý charakter fotónov, korpuskulárny i vlnový je všeobecnou vlastnosťou i ďalších mikročastíc. Francúzky fyzik L. de Broglie vyslovil myšlienku, že pohyb akejkoľvek častice je spojený s vlnením.


2.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 1. 2009, 16:47 avatar
... druhá časť; m,no to je už zložitejšie:
"V jednom údobí noviny psávaly, že teorii relativity rozumí jen dvanáct lidí. Nevěřím, že takový okamžik kdy nastal. Možná byla doba, kdy relativitě rozuměl jen jeden člověk, totiž ten jeden muž, kterého napadla, dříve než o ní napsal článek. Ale hned jak článek vydal, mnoho lidí teorii tak či onak pochopilo a jistě jich bylo více než dvanáct. Z druhé strany lze myslím celkem bezpečně říct, že kvantové mechanice nerozumí nikdo."
Richard Feynman
... budem potrebovať viac času 


3.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 1. 2009, 18:58 avatar
.. mne by tak dva zivoty stacili  


4.
označiť príspevok

brumo muž
   14. 1. 2009, 19:23 avatar
Budem písať ako skutočný amater fyziky a budem sa snažiť to aj trocha podať populárným spôsobom, ako som to pochopil ja, možno to niekoho tiež osloví.
Načo je vlastne dobra taká veda s tým strašným nazvom ,,kvantová teória". Učili sme sa v škole, že všetká hmota sa skladá z atómov. Atómy toho istého prvku vyzerajú rovnako. Keďže svet je poskladaný z neveľa prvkov, tak aj všetka hmota sa skladá z niekoľkých druhov atómov.
Je veľmi lákave zistiť, ako vlastne vyzerajú tie atómy a ako sa spravaju, veď tým vlastne zistime , ako sa správa hmota na svojej najzakladnejšej úrovni. Pozrieme Prírode alebo Bohu pod pokrievku. A toto vlastne zistila ta Kvantova mechanika alebo fyzika alebo teória.
Na začiatok, jeden vedec dokázal, že elektrón (časť atómu ) je častica. To znamená, že to je približne nejaká guľka, ktorá má hmotnosť a a energiu. Ďalší vedec, dokázal že elektrón je vlna, má istu frekvenciu a svoju dlžku. Možme si ju predstaviť ako vlnu na mori.... Obaja títo vedci mali pravdu a za svoje objavy a dôkazy dstali nobelové ceny.
...Takže čo ztoho vyplýva, že otázka vlna alebo častica neexistuje. Atomový objekt je aj vlna aj častica súčasne. Všetké telesa vprírode majú SúčASNE vlnové aj časticové vlastnosti a tieto vlastnosti sú len rôznymi prejavmi jediného časticovo-vlnového dualizmu.
......V klasickej fyzike sú pojmy vlna a častica skutočne protikladné (asi ako oheň a voda ) a vsamej podstate nezlučiteľné.....
Pre uplny opis ich treba použiť súčasne, proti zdravému rozumu, zákonom logiky....
.....Atomový objekt (napr. elektron ) nie je ani vlna ani častica, dokonca to nie je ani oboje, je to niečo tretie, ktoré sa nerovná jednotlivému súčtu vlastnosti vlny a častice. Toto niečo je nedostupne naším piatim zmyslom a predsa je reálne a dokazane.
......Jednotlivo vzate pojmy VLNA, ČASTICA to sú len určité abstrakcie, ktoré nemajú nič spoločné s atomovým svetom, ale slúžia len na jeho pochopenie.


6.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 1. 2009, 19:40 avatar
.. no a nie tam zacina teoria strun ? 4 dimenzia a dalsie.
to nieco dokazuje, alebo aspon predpoklada, ze toho existuje este hodne o com nevieme.


5.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 1. 2009, 19:36 avatar
brumo; ... mno vidím, že asi jediný kto kvantovej mechanike rozumie je ranexil, čo to trepem, rozumie; on ju prekonal! ; len sa na mňa nahneval a preto sa nechce vyjadriť 


7.
označiť príspevok

brumo muž
   14. 1. 2009, 19:40 avatar
no veď prave preto sa tu zučastňujem..e v tejto téme aby som sa niečo naučil a aspoň sa priblížil k jej pochopeniu , tak sa priprav, budem klásť aj otázky 


8.
označiť príspevok

brumo muž
   14. 1. 2009, 19:44 avatar
a Ranexil nech sa odrazí a ľudstvo mu bude vďačné.. 


9.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 1. 2009, 19:46 avatar
brumo; ... budeš si musieť chvíľu počkať ... vysvetliť zrozumiteľne, stručne, jednoduchým spôsobom ... kvantovú teóriu je ťažké; tobôž keď jej ani ja nerozumiem 


10.
označiť príspevok

brumo muž
   14. 1. 2009, 19:58 avatar
Takže, keď tu nikto už ničomu nerozumie, tak trocha popíšem, čomu som ja akotak porozumel....
...V kvantovom svete nič nebýva len - len, interakcie tam prebiehajú len kvantom, alebo všetko alebo nič. Nemôžeme ľubovoľne slabo pôsobiť na kvantový systém, do určitej miery systém toto pôsobenie vôbec nepocíti. Až pôsobenie narastlo natoľko, že systém je pripravený prijať ho, vedie to k prechodu pôvodneho systému do nového (tiež kvantového ) stavu


11.
označiť príspevok

ranexil muž
   14. 1. 2009, 19:59 avatar
kvantova teoria je snahou popísat fungovanie 4-rozmerneho vesmíru ,len s naivným pohladom 3-rozmernej bytosti. (neberiem v uvahu cas tens i priratajte k tym 3-om,ci 4 dimenziam. ) Pri popisovaní tohto javu zlyhava sposob ako popísat co to je ,pretože drviva vacsina javov sa odohrava v inom case a inom priestore nez je sucasnost,alebo prítomnost.Takze nejaký vol si vzal na musku popísat len povrch vecí ,ktore vsak suvisia s celou dlzkou casu tak ako ho pozname a je upokojujuce ,že i pre iné 3D dimenzie v inych casoch a ich prítomnostiach tie nami objavovane prejavy funguju podobne.Zlozitejsie je uz vypocitat tieto veci pretože povod kvant samych môže byt aj v buducnosti nielen v minulosti a tu sa im zjavuju odchylky .Ale dlabem nato neviem spísat slovne tie veci ,ani to neviem vysvetlit pretože to vidím komplexne a takto jednotlivo to nedokázem triestit.


12.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 1. 2009, 20:06 avatar
ranexil; ... som rád, že si zareagoval ; ... môžem to chápať i tak, že nie je medzi nami hnev 


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   14. 1. 2009, 20:16 avatar
J Tull trochu si ma zaskocil,ja sa naozaj malokedy nahnevám a aj to nie ne ludí.Mna hnevaju skor zakonitosti ,či pravidla ,vzorce spravania ktore sa občas prejavia vo vztahu medzi ludmi.Ludia nikdy zlí neboli ,ani hodni hnevu ,to skor princíp zivota ked stojí na "ohni" šíri sa pokial je z coho horiet.Dufam ze rozumies co som chcel povedat.


14.
označiť príspevok

Mortiis
   14. 1. 2009, 20:19 avatar
No ja nie som fyzik, ale viem, že v kvantovej teórii vystupuje teoreticky (vlastne všetko je teoretické) ako absolútne čierne teleso, teda dokáže vysielať do priestoru (do svojho okolia) toľko energetických častíc, koľko aj pohlcuje. A toto záleží od teploty toho telesa. Toto teleso vysiela teda energetické častice, teoreticky ich nazvali fotóny, No a atóm jednotlivých látok sa môže týmto príjmom energetických častíc dostať do takej energetickej hladiny, že jeho elektrón prejde z vyššej energetickej hladiny na nižšiu a následkom toho môže opustiť svoj celok-atóm. No a tu sa Einštein preukázal ako geniálny matematik, nielen fyzik, a použil Planckovu konštantu na vysvetlenie fotoelektrického javu. Je to veľmi fascinujúce, ale stále len v teoretickej rovine.


34.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 1. 2009, 16:35 avatar
Mortiis, ... fascinujúce na kvantovej teórii je, že napriek "absurdnosti" jej tvrdení nie je len v teoretickej rovine. Je to skutočne veľmi úspešná teória, ktorá je základom takmer celej modernej vedy a technológie. Určuje správanie tranzistorov a integrovaných obvodov, umožňuje "minimalizáciu" obvodov, ... a je tiež základom modernej chémie a biológie. 


35.
označiť príspevok

Mortiis
   15. 1. 2009, 17:02 avatar
áno, ak hovoríme o fotoelektrických javoch a elektromagnetizme, tak je to teraz každodenná prax zapríčinená modernou technologizáciou. Ja som narážal hlavne na slnko, pretože to sa nám nikdy nepodarí preskúmať, jedine že by sme vyvinuli antisolárne sondy, ktoré by vydržali miliardy stupňov celsia. Taký materiál sa v našej galaxii určite nenachádza (aj keď nikdy nehovor nikdy).


15.
označiť príspevok

brumo muž
   15. 1. 2009, 09:15 avatar
Ťažkosti s Planckovou konštantou

Ak fyzici dovolia, Planckovu konštantu by sme si v našom svete mohli predstaviť ako malé pivo, ktoré je fundamentálnou konštantou pre čašníka, pretože menšie už nemôže nikomu naliať. Svet atómu sa síce od hostinca odlišuje, no Planckova konštanta v ňom funguje podobne, pretože nič menšie tam už neexistuje.

Niels Bohr mal našťastie toľko predvídavosti, že ako jeden z mála fyzikov zobral Planckovu konštantu vážne napriek tomu, že sám jej tvorca ju dlho označoval iba za pracovnú hypotézu na vyriešenie jedného problému.

Bohr pochopil, že ide o geniálny objav, ktorý treba brať do úvahy pri štúdiu všetkých atómových javov. Vždy, keď sa chceme dostať z nášho sveta do sveta atómu, musíme prejsť úzkou uličkou Planckovej konštanty h. Prestávajú na nej platiť klasické Newtonove poznatky a nastáva tak zlom vo vnímaní a opise skutočnosti. Ten nikdy nemôže byť dokonalý, lebo príroda nám na najnižšej úrovni poskytuje iba nepresný obraz. Napriek tomu v praxi kvantová mechanika funguje dokonale, dôkazom čoho je napríklad celá moderná elektronika. Trvalo štvrťstoročie, kým sa fyzici spolu s Bohrom prepracovali od Planc-kovej hypotézy k zákonom kvantovej teórie. Bohr po ceste sformuloval svoj slávny princíp komplementarity: dve pozorovania jednej veci či deja, ktoré si odporujú, sa vlastne vzájomne dopĺňajú. Matematika použitá pri opise atómu potvrdila rozmazané kontúry reálneho sveta - namiesto svetla klasickej fyziky v ňom skutočne vládne rem-brandtovský tieň.

Einstein: Je to rakovina

Einstein bol začiatkom 20. storočia po Planckovi jediným človekom, ktorý sa kvantami vážne zaoberal (napokon za to získal Nobelovu cenu). Mal však rád vo vede jasno, a kvantá poskytovali všetko okrem jasnej fyzikálnej oblohy. Bohr, Heisenberg, de Broglie a Schrödinger ukázali, že fotóny ani elektróny sa nesprávajú ako biliardové gule, ktoré doletia presne tam, kam ich pošle ruka hráča. A keďže príčina a následok prestávajú v mikrosvete fungovať, Ein-stein videl v novej koncepcii zrúcanie ideálu celej fyziky. Nazval kvantovú teóriu „rakovinou náhod a pravdepo-dobností" a vyhlásil, že ak má Bohr pravdu, potom by bolo lepšie zamestnať sa v kasíne, ako byť fyzikom.

Brusel 1927

Diskusie vyvrcholili na Solvayovskej konferencii v Bruseli v roku 1927, kde sa stretla kompletná fyzikálna elita. Debaty prebiehali najmä v kuloároch. Raz prišiel Einstein na spoločné raňajky s myšlienkovým experimentom, ktorý mal poukázať na logickú chybu v kvantovej mechanike. Strávili s Bohrom celý deň hľada-ím chyby, a predvečerou už mal dánsky fyzik v hlave správne riešenie. Einstein ustúpil, no na druhý deň sa všetko opakovalo. Aj tentoraz Bohr námietku vypočul, zvážil a úspešne vyvrátil. Alberta spor vyslovene bavil a vymýšľal stále nové námietky. Najslávnejší je Einsteinov- -Podolského-Rosenov paradox z roku 1935,operujúci s nemožnosťou „strašidel-ného" pôsobenia fotónov na diaľku (aj tu sa Einstein mýlil, no bol to veľmi inšpirujúci omyl).

„Spor sa skončil Bohrovým víťazstvom," napísal v knihe Einstein v Berlíne Thomas Levenson. „Einstein nikdy nenašiel logickú chybu v kvantovej mechanike, ani ju nedokázal nahradiť hlbšou teóriou,v ktorej by príčina a následok zasa pekne fungovali."

Posledné slovo v najslávnejšej vedeckej diskusii histórie mal Bohr. Keď už počul príliš často, že Boh nehrá kocky, teda že neuznáva náhodu, podotkol, že Boh predsa nepotrebuje rady, čo má robiť. Dokonca ani od Einsteina nie.


16.
označiť príspevok

brumo muž
   15. 1. 2009, 09:27 avatar
Ešte ma zaujalo na tej supervede, že energia a hmota sú len rôzne PREJAVY TEJ ISTEJ VECI a všetko okolo nás sa sklada z nepredstaviteľne malých jednotiek energie - KVANT
.... môže mi niekto z vás ,,kvanťaci" vysvetliť, ako prišli vedci na to (či vypočtami, rovnicami alebo experimentami ) , že častice mikrosveta sa môžu v jednom okamihu, na jednom mieste aj VYSKYTOVAť aj NEVYSKYTOVAť a môžu byť zaroveň TU i TAM.


17.
označiť príspevok

brumo muž
   15. 1. 2009, 09:37 avatar
Na približenie týchto ,,neskutčných" prejavov sub - atomarných častíc existuje známy príklad Schrodingerovej mačky.
Prestavme si , že do uzavretej škatule dáme živú mačku. Umiestnime tam aj ampulku s jedom a ku nej dáme jeden radioaktívny atóm. Rozpad tohto atómu spôsobí výbuch, ktorý rozbile ampulku a otravi mačku.....Kvantova teoria tvrdí, že atom môže byť zároveň v obidvoch stavoch, rozpadnutom aj nerozpadnutom. Čo v praxi značí, že mačka, pokiaľ sa na ňu naozaj nepozrieme a nezistime daný stav, môže byť živá aj mrtvá ??????


18.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 10:49 avatar
Brumo ja si to predstavujem trochu inac,alebo to chapem inač ,mozno zle(ktovie?),teda,keď spravíš prierez trojrozmerným objektom urobíš dvojrozmerný objekt o ktorom vieš len ty,čiže je vlastne zmyslený. A podobne je na tom svet kvant ,to čo vidíme je povrch prierezu 4-rozmerného vesmíru ,pretože len ten 3D sme schopní vnímat .Ale tie častiece same o sebe maju i dalsí rozmer mimo čas(teda nielen 3D+čas) a tak sa javia neskutočne lebo vnímame len prierez ich skutocnosti.Podobne ako keby sme sa snazili merat to co s zrkadlí v zrkadle a zistovali jeho vlastnosti,len rozdiel tu je ten ,že my sme tí zrkadloví a oni skutocní.Pretože nas svet s celym 3D vesmírom je len prierez 4d Vesmíru.čiže sme výmysel ,iluzia ,alebo len cast celkovej pravdy -nejaký povrch ,ktorý sa snaží najst to co nas svet je tým že sme zasli az na krajne medze a pritom sme este z nasho 3D sveta urobili prierez pozorujeme 2D plochu v ktorej hladame prejavy v podobe mikrocastíc a tam lezieme az na uroven jedneho bodu. A potom ho nechapeme ,lebo kazdy jeden bod ma latentne vsetky rozmery v sebe ,ale my z neho sledujeme len tri.Takze nevidíme nic a pritom nieco.Maximalne sledujeme este jeho pohyb v case. A vidíme ze sa mení na vlnu ci casticu,ale nie je tam nic vsetko sa odohrava v pozorovatelovi .Aj ten zaznam ktorý urobia stroje je len prejav zakonitostí v nas samych.Podla mna tvoríme vlastnu realitu a aby sme ju chapali tak to pozorujeme ako 3D veci ,ale pritom sme sami multirozmerný a aj telesny prejav je len povrch .Sme deti vesmíru v plienkach ktore sa snazia iba zorientovat a pochopit kto sme tým že sledujeme vlastne priemety a iluziu tvorenu nami vo forme 3D sveta az sme nakoniec zacali verit ze to je skutocne.Ale nie je je to len prierez vyssej skutocnosti.


19.
označiť príspevok

brumo muž
   15. 1. 2009, 11:33 avatar
No ja som to tiež tak nejako približne pochopil. .....Tak to vyzerá, že nič z toho, čo vnímame nie je naozaj reálne.Istým spôsobom sme ponorení vo vnutri nejakej iluzie, ktorá okolo nás vytvára závoj zdanlivosti a lákadiel, čo stotožňujeme s realitou...
.....Sme účastníkmi kolosálnej a ustavičnej halucinacie...
....... na zakladnej úrovni neexistuje nič stabilné, všetko je v neustálom pohybe, všetko sa nestále mení a transformuje v neuveriteľnom ,,chaose", v ktorom víria elementárne častice......
......... A elementárne častice v striktnom zmysle slova neexistujú, sú iba dočasnými prejavmi nehmotných polí...
....padá zaužívana predstava o hmote ako hmatateľnej, konkretnej a pevnej. Priestor a čas sú ilúzie. skutočnosť nie je poznateľná....


20.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 11:51 avatar
brumo zacitujem ti niečo z Bhagavatamu kde najväčší z mudrcov Narada hovoril s kralom Pracínabarhim a zaverečné slova jeho boli : "Všetko čo sa deje v čase,ktorý pozostáva z minulosti ,súčastnosti a buducnosti je púhy sen.To je skrytý význam všetkej védskej literatury."AJ Einstein cítal bhagavadgítu a je znama jeho veta :"Keď čítam Bhagavadgítu ,jediné,čo mi prichadza na myseľ je to ako Boh stvoril vesmír.Ostatné sa zda byt malicherné." A goethe: Kniha ,ktora mi priniesla najvacsie osvietenie po celý môj život.Samozrejme som trochu odbocil,ale ked si to čitam aj ja ,tak "tí" vedeli a poznali nas "neskutocný" svet a skutocný bol podla nich večný a nemenný brahman a nas cely svet bol iba" priemet" a odraz jeho skutocnosti ,jeho iluzorna energia.


21.
označiť príspevok

dorota
   15. 1. 2009, 12:08 avatar
tak co je potom realita? :-+


22.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 12:15 avatar
Realita je len to co vnímas ,kazdy ju ma inu ,podla vysky svojho"ducha".


24.
označiť príspevok

dorota
   15. 1. 2009, 12:21 avatar
to je vagne vysvetlenie ... 


23.
označiť príspevok

Nicolas_Sathi
   15. 1. 2009, 12:17 avatar
...ak možem,ja to vnímam takto...máme hmotu v 3d plus štvrtý rozmer čas...ak je objekt voči nám v klude,bez pohybu, tak jeho rýchlosť sa realizuje v 4 rozmere, teda v čase -objekt stárne...ak sa začne pohybovať priestorom, vzdáva sa časti pohybu časom...rýchlost pohybu objektu priestorom jednoducho vyjadruje ,kolko zo svojho pohybu časom spotrebuváva na svoj pohyb priestorom...najvyššia priestorová rýchlost je dosiahnutá,ked sa všetok pohyb objektu časom premení v jeho pohyb priestorom - max rýchlosť svetla...teda ak by sa pohyboval objekt v priestore rýchlostou svetla,jeho pohyb v čase by bol nula: čas sa zastaví...jednoducho ak jeden z dvojičiek sa pohne na krátky vesmírny výlet takmer rýchlostou svetla, pri návrate nájde na Zemi svojho brata ako starčeka...


25.
označiť príspevok

Nicolas_Sathi
   15. 1. 2009, 12:29 avatar
...no a potom treba vnímať dalšie prejavy hmoty, ktoré sa v roznych dimenziách prejavujú podla zákonitostí im vlastných a nie podla našeho vnímania...takže odpoved na :".... môže mi niekto z vás ,,kvanťaci" vysvetliť, ako prišli vedci na to (či vypočtami, rovnicami alebo experimentami ) , že častice mikrosveta sa môžu v jednom okamihu, na jednom mieste aj VYSKYTOVAť aj NEVYSKYTOVAť a môžu byť zaroveň TU i TAM." ...je práve daná tymíto zákonitostami,kde čas aj priestor sú relatívne....čiže može byť objekt ,teda jeho zložka danej dimenzie súčasne na viacerých miestach v priestore,aj nikde, pričom tam može byť časovo teraz,čo ale vobec neznamená žiadnu líniu medzi minulostou a buducnostou, ale nejaké rozprestreté teraz, zaberajúce aj minulost aj buducnost...


26.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 12:36 avatar
Najvyssiu rychlost priestorom by bolo mozne dosiahnut ak by sme použili 4-D objekty na presun v ich vesmire a potom z nich odisli ,ako to robia nase myslienky ,resp.informacia .Ved o co ide o presunoch? Preniest svoj zadok z bodu a do bodu b? Asi nie ,byt tam a na tele nezaleží ,ale na vlastnom JA.


27.
označiť príspevok

Renata žena
   15. 1. 2009, 15:29 avatar
mna najviac zaujima strunova teoria,tato teoria po case by sa mohla zjednotit s relativitou a kvantovou mechanikou do jednej teorie,ktorá by mohla zjednotit gravitaciu s ostatnymi fyzikalnymi silami,ktore sa nachadzaju vo vesmire ci v prirode.A mozno uz aj je na svete nova teoria,ak viete o nej tak mi ju tu popiste..Ktora teoria ako kvantova mechanika opisuje v sucastnosti lepsie subatomovy svet?Ale ma daleko od gravitacii..alebo trepem vedla?


28.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 15:38 avatar
strunova teoria je snahou cloveka najst sposob ako cestovat rychlejsie nez svetlo inac nic ine nevidím.


29.
označiť príspevok

Natalia žena
   15. 1. 2009, 15:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

Renata žena
   15. 1. 2009, 16:08 avatar
no jasne kto iny by mi mohol odpovedat mne,ako dva stavebne kamene df..


31.
označiť príspevok

Natalia žena
   15. 1. 2009, 16:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 16:31 avatar
AJ ja končím - 


38.
označiť príspevok

Natalia žena
   15. 1. 2009, 20:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 1. 2009, 16:35 avatar
..Naty čo máš stále s Maďarmi ?  


36.
označiť príspevok

green4you
   15. 1. 2009, 17:45 avatar
...konečne tomu rozumiem...ahoj Mojuška...teda ta kvantová fenomenálna teoria relativity skúmajúca vlnenia, žiarenia vo všetkých dimenziách Bhagavatamu cez Planckovu konštantu je vlastne z madarska a rozumie jej každý talian...čo som talian ?...šak nie...preto rozumiem iným teoriam...o Jánošíkovi, o dobrom ruskom bratovi, o Mrázikovi, o Kubkovi a Matkovi...všeličo ovladam...aj oženit by som sa už mohol...


37.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 1. 2009, 17:52 avatar
oproti všetkym tým ,ktorých si vymenoval mas nespornu vyhodu :vieš číta´t ,lebo si si to prečítal a najhorsie je ,že tomu aj rozumies a hras sa na opilca -nechapem co ta na tom môže bavit-asi ten smrad.Lebo na net maš tak,asi aj robís .
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:55,  Lemmy a ja som niekde písal že existuje čistorkvná šovinistická rasa slovanov ???...
dnes, 13:52,  ondrej61, som splachovací, osobné urážky, nadávky, hnev, nenávisť ... dokážem, aj keď...
dnes, 13:52,  A vy zhorte v ohňoch pekelných vy bezbožní západní...
dnes, 13:50,  Veď aj ako veľký slovenský analytický vizionár Eduard Chmelár povedal "Rusko od čias...
dnes, 13:49,  aj by som vedel, ale kolko by som musel dať z toho na energie?.....a na zakladne potreby?....
dnes, 13:47,  Viete si predstaviť žiť zo 100€ mesačne ???...
dnes, 13:46,  Smutne je že na celom svete pribuda chudobných......a pritom ma ľudstvo take možnosti......
dnes, 13:45,  01.03.2018 Rusko sa musí zamerať na zvýšenie životnej úrovne svojich občanov. Vo svojom...
dnes, 13:43,  Rubrika: Míľové kroky životnej úrovne Rusov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
dnes, 13:39,  Zuzka8, viem. Uznávam mravnosť všeobecne platnú, platnú v každej dobe, spoločnosti......
dnes, 13:38,  havran prosím ťa kde som v tejto teme hovadil rusov ??? Čo má táto tema s Ruskom ???...
dnes, 13:28,  Pre mňa je zaujímavé niečo iné, čo som si teraz uvedomil. A to, že je tam uvedené:...
dnes, 13:27,  v tom s tebou suhlasim, tu sa nejedna o podobenstvo ale vo velmi konkretnu udalosť.......ale čo...
dnes, 13:22,  Vieš dobre tull, že čim viacej budeš okolo toho kecať, tak vzbudiš u mna usmev.....ja to...
dnes, 13:20,  Skor ta tvoja teoria pasuje tvojmu uceniu. Z kontextu jasne vyplyva ze islo o podobenstvo....
dnes, 13:14,  Juuuj, erinečulineček, to som už dávno nepočula, supeeer :)))
dnes, 13:11,  Dobrý výber ninka.....Priznam sa, že Nad bol pre mňa zo začiatku taky hlupáčik...
dnes, 12:56,  Peter je pre mňa jeden z najgeniálnejších spievajúcich básnikov. A asi najradšej mám jeho...
dnes, 12:52,  Úprimná vďaka, eriiičko! ;) Užívajme... *29
dnes, 12:50,  Jo, príjemnú nedeľu :) Užívaj :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pri výbere lásky opatrný buď, nie podľa krásy, ale podľa srdca súď.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(126 279 bytes in 0,238 seconds)