hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Kvalitné potraviny za socializmu sú mýtus. Režim problémy ututlával

príspevkov
6
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 5.3.2020 10:57 Osvietený
posledná zmena 5.3.2020 13:56
1
05.03.2020, 10:57
O kontaminovanej šunke, ktorú nám z USA vrátili, o mäse, ktoré zmŕzalo a rozmŕzalo, o ťažkých kovoch a dusičnanoch, o topených syroch a kubánskych pomarančoch.

Kvalita potravín za socializmu je jedným z najsilnejších mýtov spojených s obdobím pred rokom 1989. Podľa výsledkov prieskumu, ktorý pre náš projekt Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte spracovala agentúra Focus, si väčšina ľudí myslí, že za komunistov sme jedli kvalitnejšie potraviny. Zakorenená predstava, ku ktorej sa prihlásilo až 71 % opýtaných, je, že „potraviny v obchodoch boli bezpečnejšie a zdravšie ako dnes.“

Ako to však bolo s kvalitou a bezpečnosťou potravín naozaj? Jedli sme pred rokom 1989 lepšie potraviny ako dnes?

Viac sa hnojilo, viac sa striekalo

Pristavme sa najprv pri cene a dostupnosti potravín. V tomto prípade máme totiž k dispozícii celý arzenál čísel a porovnanie jasne ukazuje, že takmer všetky potraviny sú dnes vo vzťahu k mzdám a dôchodkom relatívne lacnejšie. Priemerne zarábajúci zamestnanec či dôchodca s priemernou penziou si v súčasnosti môže dovoliť, napríklad, dvakrát viac ryže, trikrát viac bravčového mäsa, štyrikrát viac kuraciny či päťkrát viac jedlého oleja než v roku 1989. Vychádzame pritom z oficiálnych štatistík, ktoré zahŕňajú deformované a umelo udržiavané ceny, kúpnu silu ľudí za socializmu prikrášľujú a neobsahujú, napríklad, vyššie ceny mnohých tovarov a služieb v tieňovej ekonomike.

Zabúdať tiež netreba na to, že kým dnes sú regály obchodov plné a sortiment potravín široký, za socializmu bola ponuka podstatne chudobnejšia a v predajniach nezriedka chýbali aj základné produkty. Dôvodom bola neefektívnosť centrálne riadeného hospodárstva a plytvanie na všetkých úrovniach.

Hektárové výnosy nášho poľnohospodárstva za Západom výrazne zaostávali, aj keď sa chemizovalo, koľko len šlo. Na začiatku 70. rokov 20. storočia, napríklad, československí poľnohospodári používali na jeden hektár v priemere päťkrát viac hnojív ako farmári vo Francúzsku, upozorňoval v knihe Technicko-ekonomický vývoj ČSR a ČSSR z roku 1975 ekonóm J. Kazimour (str. 105 – 106). Spotreba pesticídov za socializmu bola v porovnaní s dneškom približne dvojnásobná. Aj to sa, napokon, podpisovalo pod problémy v oblasti bezpečnosti potravín.

Piesok medzi zubami

Porovnávať kvalitu potravín v súčasnosti s kvalitou potravín za socializmu je oproti porovnaniu vystopovateľných cien tovarov o čosi ťažšia úloha. Bezpečnosť potravín síce v Československu podliehala kontrole, lenže v prípadoch, kedy sa prišlo na to, že potraviny obsahujú nebezpečné látky, režim zistenia pred verejnosťou tajil.

Na druhej strane, v súčasnosti každý odhalený nedostatok vyvoláva škandál, médiá mu (právom) venujú veľkú pozornosť. O ťažkých kovoch v mlieku či dusičnanoch v zelenine by ste sa však pred rokom 1989 v novinách nedočítali. To vo výsledku môže vytvárať dojem, že problémy s kvalitou potravín za socializmu neexistovali. Filmové týždenníky síce informovali o úspechoch kombajnistov a každej novej výrobnej linke, pravdu o tom, čo majú Česi a Slováci na tanieroch, už ale neukazovali.

Jednou z možností, ako sa o kvalite a bezpečnosti potravín za komunistov dozvedieť viac, sú Bulletiny potravinárskeho výskumu, ktoré vydáva Výskumný ústav potravinársky. Všetky bulletiny od roku 1962 sú zdigitalizované a dostupné na webe ústavu. Je to napoly úsmevné, napoly hrôzostrašné čítanie.

„Potravinárska výroba polotovarov a hotových jedál nedokázala sa ešte vyrovnať s niektorými elementárnymi požiadavkami hygienicko-zdravotnými, ako je neprípustne vysoký obsah ťažkých kovov – menovite medi a cínu, neprípustne vysoký obsah piesku a podobne,“ upozorňovali J. Kurz a A. Kurzová v roku 1965.

Napríklad paprikové pochúťky zo závodu v Dunajskej Strede podľa nálezu vykazovali priemerne 125 mg medi na kilogram výrobku, kým norma pripúšťala len 15 mg. „Obdobná situácia je, napríklad, tiež s paradajkovými pretlakmi z niektorých závodov, ako tiež s obsahom piesku v špenátovom pretlaku – všetko to vo výrobkoch určených pre našich najmenších konzumentov,“ zmienili sa tiež J. Kurz a A. Kurzová.

Napoly úsmevné, napoly hrôzostrašné, to bol ešte benevolentný výraz.

Dusičnany v zelenine

Presuňme sa do 80. rokov. Kontaminácia potravín nebezpečnými látkami bola pretrvávajúci problém a zďaleka sa netýkala iba polotovarov.

„Výsledky z 10 výrob syra jednoznačne poukazujú na to, že olovo, kadmium a zinok zostávajú v bielkovinnej zložke, teda v syre,“ písali H. Papajová a V. Hermanová v roku 1989. „V prípade zinku vzhľadom na to, že jeho priemerná hodnota v nakupovanom mlieku pri plošnom vyšetrovaní v SSR z 359 vzoriek bola 4,739 mg.l-1, nie je teoreticky možné zabezpečiť predpísaný zdravotný limit 25mg.kg-1 pre syry. (…) Zistené skutočnosti zodpovedajú aj praktickým nálezom, ktoré sa pri syroch namerali,“ upozorňujú na prieskum, ktorý odhalil prekročený povolený obsah zinku v 80 % vzoriek ovčieho hrudkového syra.

Okrem obsahu ťažkých kovov boli dlhodobým nedostatkom v kvalite potravín dusičnany. Monitorizácia cudzorodých látok v potravín z roku 1988, napríklad, upozorňovala, že nadlimitný obsah dusičnanov sa vyskytoval pravidelne počas celého roka vo vzorkách čerstvej poľnej a rýchlenej zeleniny, v skorých a neskorých zemiakoch, konzervovaných zeleninových výrobkoch. Z 3 126 vyšetrených vzoriek bolo 25 % nadlimitných a nevyhovovalo hygienickým požiadavkám ministerstva zdravotníctva na cudzorodé látky v potravinách.

Nadlimitné obsahy toxických látok monitorizácia v roku 1988 odhalila taktiež v mäse, predovšetkým v hovädzom a bravčovom, vo vnútornostiach, hydine či v mäsových výrobkoch z jatočných zvierat. Z 2 349 vyšetrených vzoriek tohto sortimentu bolo až 32,3 % potravín nadlimitných.

Američania nám šunku vrátili

To, čo neušlo pozornosti československých kontrolórov, si inšpektori všimli aj pri kontrolách našich výrobkov v zahraničí. Jednou z mála potravín, ktoré sme pred rokom 1989 dokázali vyvážať aj na západné trhy, bola šunka. Tá najkvalitnejšia nekončila na stoloch československých domácností, ale v exportoch za libry, doláre či marky. Valuty, valuty, valuty.

V roku 1984 sa Československo, napríklad, pokúsilo realizovať veľkú exportnú dodávku šunky do USA. Americké úrady však túto zásielku vrátili naspäť s odôvodnením, že je značne zamorená zmesou nebezpečných priemyselných chemikálií, polychlórovaných bifenylov. V rozhovore s V. Šťovíčkom pre Český rozhlas o tejto ututlanej kauze hovorí lekár M. Šuta.

„Dnes by podobné zistenie vyvolalo obrovský škandál. Ľudia by kontaminované potraviny prestali kupovať a mnohé potravinárske podniky so zamorenými kravínmi a ošipárňami by skrachovali. V komunistickom Československu ale vedel o probléme úzky okruh politikov a odborníkov,“ píše V. Šťovíček a pokračuje „Jednotné roľnícke družstvá ďalej produkovali zamorené mäso, mlieko, syry alebo vajcia. Spotrebitelia sa o zamorení potravín nedozvedeli. A niektorí z nich dodnes žijú vo viere, že vtedajšie potraviny boli údajne zdravé.“

Čo nebolo, to sa nahrádzalo

Nemenej problematická je aj druhá strana mince, a to dovozy potravín, ktoré k nám smerovali najmä z iných socialistických krajín.

Napríklad mäso. Keďže Československo až do 80. rokov nebolo v jeho produkcii sebestačné, hovädzie sme museli importovať zo Sovietskeho zväzu. To sa v Čiernej nad Tisou prekladalo zo sovietskej širokorozchodnej trate na československú železnicu, pri čom čiastočne rozmŕzalo. „V našich mraziarenských vagónoch ale zase zmrzlo, takže do cieľa dorážala kompaktná zmrznutá hmota, z ktorej sa museli jednotlivé kusy prácne vysekávať,“ pripomína M. Petrov v knihe Cobylo (a nebylo) za reálneho socialismu (2013, str. 56).

V prípade mliečnych produktov zas potravinári pred rokom 1989 narážali na nedostatok mliečneho tuku. Odpoveďou socialistického mliekarenského priemyslu boli – ako inak – rôzne náhrady, napríklad v podobe nátierkového masla či stužených rastlinných tukov, ktorými sa nahrádzalo maslo.

Keďže na rastúci záujem o syry nedokázal syrárenský priemysel odpovedať dostatočnou ponukou skutočného syra, Československo sa v priebehu normalizácie stalo svetovým rekordérom v konzumácii topených syrov – taveňákov. „Roztierateľnosť sa ukázala väčšinou ako chiméra a často bol skutočný oriešok vôbec dostať syr zo staniolu. Pomocné červené pásky sú výdobytok až spotrebiteľsky priateľských poprevratových časov.“ A „vymoženosťou“ dneška nie je iba ich lepšie balenie, podľa doc. Ladislava Čurdu po roku 1989 významne vzrástla aj kvalita samotných tavených syrov.

Nechutilo? Ako je to možné?

Špecifickou kategóriou je chuť. Za socializmu bolo v obchodoch bez pochýb dostať aj chutné potraviny, v krčmách sa čapovalo aj dobré pivo a – v neposlednom rade – za komunistov vznikla kofola a viacero iných ikonických a dodnes obľúbených potravín. Mnoho ľudí je preto ešte aj dnes schopných odprisahať, že potraviny za socializmu boli vo všeobecnosti oveľa chutnejšie a dnes už nič nie je také dobré, ako bývalo. A nebola náhodou aj tráva akási zelenšia a obloha modrejšia?

Relevantným a ako-tak objektívnym prínosom do tejto diskusie môže byť azda len pohľad potravinárov, profesionálov, ktorí s potravinami pracovali pred rokom 1989 a dobre sa orientujú aj v dnešnej ponuke, ktorá je kvalitatívne podstatne rozvrstvenejšia. L. Steinhauser, bývalý viceprezident potravinárskej komory a predseda českého klubu spracovateľov mäsa, v rozhovore pre denník SME na margo socialistického mäsiarskeho sektoru, napríklad, poznamenáva, že veľká časť jeho produkcie by bola na súčasnom slovenskom trhu úplne nepredajná.

„Za socializmu bola jedna šunková saláma za štátom určenú a regulovanú cenu. Jednoducho všetci sme boli rovnakí zákazníci. Nedala sa ošúpať, boli v nej rôzne druhy mäsa s odlišnou farebnosťou, chrupavky a všeličo iné, ale napriek tomu ľudia hovoria, že bola lepšia. Že voňala. Vtedy sme však ešte nepoznali prosciutto,“ hovorí L. Steinhauser. „Spomínate si, aké úžasne šťavnaté boli kubánske červené pomaranče? Dnes ich nikto nechce jesť. Ako je to možné?“

Radovan Potočár

Autor je spolupracovníkom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a členom projektového tímu projektu Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte.
👍: Bijjou
none
2
05.03.2020, 12:35
Este som nepocul ze by niekto v suvislosti so socializmom spominal ze boli kvalitnejsie potraviny ako dnes (no par ich bolo ale 99% bolo nekvalitnych), pamatam si to ako decko. Nehovorim teraz len o malom vybere (v obchodoch nebolo skoro nic, tropicke ovocie bol luxusny tovar). Ale celkovo o kvalite.

Co bolo za socializmu horsie? skoro vsetko!:

1. Sunka bola v obchodoch len na vianoce a velku noc, bezne sa jedla akurat tak nekvalitna dietna salama plna skrobu.
2. milacik a termix fuj ...dnesnemu termixu sa to absolutne nemoze rovnat casto sa to kupilo uz pokazene
3. lunchmeat malo to americky nazov asi aby clovek nadobudol pocit ze ide o luxusnu premiovu potravinu, pritom to bol kus nezdraveho pomleteho hnusneho hnoja alebo skor vyrobneho odpadu z vyroby masa, spolu z kozkami a vnutornostami plneho a neskutocnym mnozstvom tuku ktory by dnes nezjedol ani moj pes dnes sa to predava tiez no dnes to jedia asi len bezdomovci.-
4. mlieko nebolo trvalnive a hned sa kazilo
5. cokolada.... pamatam si zo socializmu pokazenu cokoladu dokonca raz som videl pokazenu cokoladu s prekvapenim vo vnutri (cerviky) verim ze aj v kapitalizme sa najde obcas v obchodoch pokazene jedlo ale v socializme to bolo na dennom poriadku. Chut cokolady sa vyrazne zlepsila odkedy sa sprivatizovalo figaro predtym bola hnusna. Prvu dobru cokoladu som jedol az po revolucii.
6. pamatam si ako sme v detstve museli preosievat muku lebo v nej boli musky chrobaky mole atd
7. z takej muky sa piekol aj chleba preto clovek bezne v chlebe nasiel hmyz. taktiez chut chleba bola znesitelna... rozhodne si ten chlieb clovek nevychutnal. dnes sa daju najst chleby od vymyslu sveta. Od lacnych celozrnnych ktore chutia ako tie za socializmu az po kvalitne biele chleby (ktore su sice chutne zato dost nezdrave ale clovek si ich vychutna)
8. spekacky boli tak odporne ze sme ich ako deti v skolke pri opekacke odmietli zjest, vacsinou ak ludia piekli nieco v prirode tak si doniesli vlastne domace maso lebo to z obchodu bolo nestravitelne.

A toto plati pre drvivu vacsinu potravin. Bolo vsak aj par potravin (1%) ktore boli za socializmu lepsie. Medzi inymi Pivo (Budvar a Plzen boli vtedy kvalitne piva dnes nie su zle ale maju tuctovu chut je pravda ze ich nahradili rozne male pivovari ktore vyrabaju kvbalitne premiove piva), potom take tie napolitanky Lina alebo Margot boli kedysi lepsie dnes mi margotka vyslovene smrdi z toho chemickeho koktailu

Ak by som mal porovnat jedlo dnes a za socializmu tak dnes je mnohonasobne kvalitnejsie. Samozrejme najde sa aj nekvalitne a cenovo dostupne pre tych co maju hlbsie do vrecka. Ja nakupujem hlavne v jeme alebo fresh markete a zatial som na nekvalitne potraviny nenarzil minule som bol aj v lidli a musim povedat ze oproti 90tym rokom sa to tam zlepsilo a lidl predava tiez kvalitne potraviny. Tesco a Kaufland nenavstevujem pravidelne ale je to tiez o dost lepsie ako to co sme tu mali za socializmu.
none
3
05.03.2020, 12:55
MohammadRezaPahlavi ak si bol dieťa tak to preto si zle pamätáš .

S nostalgiou na mladosť dnes bežne debatujú ľudia čo zabúdajú i na kvalitu potravín aká bola super ale nebola .

Južné ovocie bolo pár druhov v omedzenom množstve cez vianoce .
Čo bolo horšie , že zelenina a ovocie chýbali celoročne . Na take veci ako dnes kedy su v obchodoch v marci jahody , maliny , čučoriedky , šalát , kapusta , až po južné druhy zeleniny a ovocia mohli ludia v komunizme zabudnúť .

Pokazený milačik či termix bol bežne na pulte ako i načatý od hlodavcov .
V roku 1987 nebolo jogurtov a mliečných výrobkov pol roka .

lunchmeat bol vyhradne madi in china . Bolo to naozaj dosť odporné plne ulomkov kostí a páchlo to po nafte .
Nejedla potravina s velkým čínským napisom .

Mlieko bolo sačikove v lete hned pokazené plnotučné stalo 3,10 kčs ale bolo mlieko i v tetrapacku pasterizovane to stálo 5 kčs .

Čokoláda študentská pečať a barila mali v sebe obyčajne potuchle orechy a neraz z nej liezli červíky .

Muchata muka či strukoviny s prekvapením boli uplne normálne . Okrem toho sa ručne preberala strašidelne drahá ryža v ktorej bolo asi 20% kamenia . Ked sa kamen zabudol vylomil sa zub .

špekačiky boli podobne ako dnes len v nich bola muka .

Plzenske pivo bolo také iste ako dnes .

Lina napolitanka za komunizmu neexistovala

Kvalita potravín je oveľa väčšia a ich cena v pomere k platom oveľa nižšia ako v roku 1989
none
4

3. Osvietený 05.03.2020, 12:55

MohammadRezaPahlavi ak si bol dieťa tak to preto si zle pamätáš .

S nostalgiou na mladosť dnes bežne debatujú ľudia čo zabúdajú i na kvalitu potravín aká bola super ale nebola .

Južné ovocie bolo pár druhov v omedzenom množstve cez vianoce .
Čo bolo horšie , že zelenina a ovocie chýbali celoročne . Na take veci ako dnes kedy su v obchodoch v marci jahody , maliny , čučoriedky , šalát , kapusta , až po južné druhy zeleniny a ovocia mohli ludia v komunizme zabudnúť .
...

05.03.2020, 13:37
Suhlasim az na to Pivo... Plzenske pivo zmodernizovalo technologiu vyroby a dnes je typicke tuctove "EUROPIVO" (to iste plati aj pre Budvar, Heineken, Gambrinus, Stella Artois, Krusovice, u nas Bazant ci Smadny mnich) ...kvalitne piva podla povodnej receptury dnes uz vyrabaju len mensie pivovary (v cechach napriklad Litovel) a tie potom chutia objektivne lepsie a daka tomu vyhravaju rozne sutaze. Velky vyber takychto kvalitnych piv maju aj Belgicania (Belgicko je krajina stoviek malych pivovarov aj ked ti preferuju skor tie vrchne kvasene - ALE). Velke znacky piva su dnes uz +- vsetky na jedno kopyto.
none
5
05.03.2020, 13:51
Zlé pivo sa dnes nedá predávať . Preto je na trhu len to dobré prípadne z malých pivovarov .
plzenske pivo sa vyrába na Slovensku.

Ale gro sa varí v Poľsku .

V slovenskom pivovare Šariš, a.s., Veľký Šariš, ktorý organizačne patrí do skupiny Plzeňského Prazdroja, sa varí pivo značiek Gambrinus a Velkopopovický kozel.

Kedysi v komunizme sa nečistili trubky ako dnes a ani neboli technologie ako dnes .

Vtedy sa písalo o plzenskom pive že je špecialne tým že chmel z tejto oblasti je špecialnej kvality ako i jačmen .
Chmel i jačmeň vozilo JRD Bošáca do plzenskeho pivovaru . Takže asi tak .

Tých pív sú stovky druhov a je s čím porovnávať . Ja však pivo nepijem tak ten rozdiel neviem rozpoznať .
none
6
05.03.2020, 13:56
A ešte k tomu Plzenskemu pivu . Na Slovensku si ho za komanča kupil akurat tak náhodne ak bolo v tuzexe . Samozrejme za utopistickú cenu
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 105 970 B vygenerované za : 0.158 s unikátne zobrazenia tém : 36 515 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Niekomu ide práca od ruky a niekomu zasa ruky od práce.