Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Kuba s rozhodnosťou odmieta hrozbu aktivácie III. hlavy zákona Helms-Burton

8
reakcií
340
prečítaní
Tému 4. februára 2019, 00:01 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 12. 2012
5
20. 03. 2007
1
11. 04. 2007
1
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 2. 2019, 00:01 avatar
Kuba s rozhodnosťou odmieta hrozbu aktivácie III. hlavy zákona Helms-Burton

Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí Kubánskej republiky
Dňa 16. januára 2019 Ministerstvo zahraničia Spojených štátov oznámilo rozhodnutie o 45 dňovom pozastavení uplatňovania III. hlavy (článku) zákona Helms-Burton", aby za ten čas mohli vykonať jeho dôkladnú revíziu, a to, z hľadiska národných záujmov USA a snahy o urýchlenie prechodu k
demokracii na Kube a pre doplnenie jeho textu o prvky, ako napr. ”brutálne potláčanie ľudských práv a základných slobôd režimom a neospravedlniteľná, permanentná podpora autoritárskych a skorumpovaných režimov vo Venezuele a Nikarague. "
Hrozí, že vláda prezidenta Donalda Trumpa týmto novým krokom, ktorý výrazne posilní blokádu Kuby, podstatne - a ešte viac - poruší medzinárodné právo a priamo zaútoči na zvrchovanosť a záujmy tretích krajín.

Kuba túto hrozbu razantne odmieta. Pokladá to za nepriateľský akt extrémnej arogancie a nezodpovednosti, pričom odmieta neúctivý a urážlivý tón ministerstva zahraničia USA, ktorý použilo pri jeho zverejnení.
Zákon Helms-Burton nadobudol platnosť v roku 1996. Bol navrhnutý tak, aby kodifikoval a pritvrdil politiku hospodárskej, obchodnej a finančnej blokády, oficiálne zavedenej v roku 1962, ktorej cieľom bolo rozvrátiť a zvrhnúť vládu Kuby a zaviesť režim vyhovujúci vláde Spojených štátov.
Zákon sa skladá zo štyroch článkov (hláv) a uplatňuje sa hneď od svojho vyhlásenia. Pre svoj extrémne mimoteritoriálny dosah je kvalifikovaný ako právna norma porušujúca pravidlá
a zásady medzinárodného práva, porušujúca pravidlá medzinárodného obchodu
a hospodárskych vzťahov a poškodzujúca suverenitu tretích štátov, a to najmä pri aplikácii jeho ustanovení namierených proti spoločnostiam a jednotlivcom, pôsobiacim v zahraničí.
Zákon, takmer jednohlasne, odmietlo medzinárodné spoločenstvo pri hlasovaní v OSN, odmietli ho viaceré medzinárodné a regionálne organizácie, akými sú Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku a Africkej únie. Niektoré krajiny majú svoje národné zákony na riešenie extrateritoriálnych účinkov predmetného zákona.

Medzi hlavné ciele Helms-Burtonovho zákona patrí bránenie hospodárskym, obchodným a finančným vzťahom medzi Kubou a tretími krajinami a ovplyvnenie jeho schopnosti, prilákať priame investície zahraničného kapitálu do rozvoja krajiny. Na tento účel sú výslovne vyhradené hlavy III a IV zákona.
Hlava III. zavádza povolenie štátnym firmám USA žalovať pred súdmi Spojených štátov každého cudzinca, ktorý "kšeftuje" s americkými firmami, ktoré boli na Kube znárodnené v roku 1960 v legitímnom procese,ktorý bol uznaný aj Najvyšším súdom Spojených štátov, keďže kubánska vláda postupovala v úplnom súlade s vnútroštátnym a medzinárodným
právom.

Medzi najvýznamnejšími zmätočnými ustanoveniami tohoto článku je rozšírenie oprávnenia aj na bývalé zahraničné podniky, ktoré v čase znárodnenia ani nepatrili občanom Spojených štátov a ktorých predpokladané vlastníctva neboli nikdy identifikované.
Podľa týchto skutočností, od r. 1996, všetci prezidenti USA, vrátane Trumpa v rokoch 2017 a 2018, pozastavili na 6 mesiacov uplatňovanie pred metného III. článku Helms-Burtonovho zákona, ako uznanie, že sa jedná o najhrubšie a neprijateľné porušovanie medzinárodného práva a zvrchovanosti iných štátov. Takisto pochopili, že jeho uplatňovanie by oprávneným americkým majiteľom spôsobilo neprekonateľné prekážky v prípadnom riešení nárokov
a kompenzácií.

Na druhej strane, Havanský provinčný ľudový súd 2. novembra 1999 uznal žalobu podanú proti vláde Spojených štátov za škody ”humanistické” a vyčíslil kompenzáciu kubánskemu národu vo výške 181.100 miliárd dolárov a 5. mája 2000 aj za ekonomické škody spôsobené Kube v sume 121 miliárd dolárov.

Ministerstvo zahraničných vecí viackrát zopakovalo ochotu Kuby nájsť spoločné riešenie nárokov a vzájomných kompenzácií. Toto rozhodnutie, ktorým hrozí vláda Spojených štátov by mohlo znamenať, že v rozpore s ustanoveniami medzinárodného práva a praxe medzi-
národných vzťahov, by sa zahraničné osoby a subjekty, legitímne podnikajúce na Kube, mohli ocitnúť tvárou v tvár pred súdmi USA, obžalované za neopodstatnené a neoprávnené pohľadávky. Je všeobecne známe politicky motivované a venózne správanie sa niektorých súdov na Floride, ktoré sú často používané ako zbraň proti Kube.

Pre našich ľudí to znamená, postaviť sa opäť, uvedomelo a s celou silou, snahe amerického imperializmu, uplatniť svoje pravidlá a mentorstvo nad kubánskym národom.
Ak by sa začal uplatňovať tento III. článok zákona, tak ako to avizuje ministerstvo zahraničia USA, tak ktorémukoľvek Kubáncovi alebo komunite v našej krajine, by hrozila obžaloba na súdoch USA za užívanie bytov, v ktorých bývajú, pracovísk, v ktorých pracujú, za školy,
v ktorých študujú ich deti, nemocnice, kde dostávajú lekársku pomoc, pozemky, na ktorých sú postavené celé ich obytné štvrte; môže sa očakávať že si budú robiť nárok, uzurpovať Kubáncom bohatstvo krajiny, infraštruktúru, ornú pôdu, priemysel, nerastné suroviny, energetiku, vedu a techniku, služby, ktoré sú vyvíjané a poskytované obyvateľstvu.
Všetci by sme si mali pamätať absurdný obsah Bushovho plánu, ktorý podrobne opisuje
a implementuje, ako by mali byť kubánske rodiny a celá Krajina, prakticky zbavené všetkého.

Už viac ako dvadsať rokov zákon Helms- Burton podporoval a podnecoval intervenčné snahy anti-kubánskych kruhov v Spojených štátoch k útokomna kubánsky národ a porušovanie jeho suverenity. Na základe tohoto zákona boli schválené stovky miliónov dolárov na to, aby narušili vnútorný poriadok na Kube a na jeho základe bolo aplikované množstvo opatrení,
ktoré mali za cieľ, dosiahnuť zmenu režimu. Jeho účinok spôsobil zvýšenie nákladov na rozvoj kubánskeho hospodárstva a na blaho obyvateľstva negatívnym humanitárnym dopadom, ktorý nie je väčší vďaka systému sociálnej spravodlivosti, ktorý vládne na Kube.
Snaha o plnú aplikáciu III. článku Helms-Burtonovho zákona sa propaguje aj napriek odporu mnohých vládnych agentúr v Spojených štátoch a je dôsledkom moci a vplyvu ľudí, ktorí sa dostali do vlády, ľudí, ktorých politická kariéra bola poznamenaná bezmocnou nenávisťou voči Kube, opireajúc sa o lži a vydieranie.

Podľa viacerých agentúr prieskumu verejnej mienky, väčšina občanov USA nesúhlasí s hospodárskou blokádou.
Historia dokazuje dostatočne jasne, že politika hospodárskej blokády a dvojstranné problémy medzi Kubou a Spojenými štátmi nespôsobilo legitímne znárodňovanie, na ktoré mala kubánska revolučná vláda právo.
Vojenské, hospodárske a teroristické agresie vlády Spojených štátov sa začali proti Kube predtým, ako prišlo ku prvotným znárodneniam amerických nehnuteľností.
Je známe, že všetky ustanovenia znárodnenia zahraničných vlastníctiev, vrátane amerických, majú v zákone, záväzok odškodnenia. Vláda Spojených štátov odmietla o nich diskutovať, zatiaľ čo zahraniční majitelia z iných krajín boli primerane kompenzovaní.

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdzuje postuláty Zákona o potvrdení kubánskej dôstojnosti a zvrchovanosti (zákon č 80), a zdôrazňuje, že zákon Helms-Burton je nezákonný, neaplikovateľný, bez právnej hodnoty alebo účinku. Na základe toho bude pokladať za nulové akékoľvek nároky, či už fyzickej alebo právnickej osoby, bez ohľadu na ich občianstvo alebo štátnu príslušnosť.
Kubánska vláda si vyhradzuje právo, okamžite reagovať na túto novú agresiu!


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 2. 2019, 01:35 avatar


3.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 2. 2019, 22:04 avatar
Ožiarený,
koľkýže už krát sa Ťa Rytmus pýta, čo je s Tebou a Ty stále nie a nie mu porozumieť. Aj keď si to zopakuj aj stokrát, aj tak Ti to bude naďalej "ondiať" v makovici, a nie tam, kde má...


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 2. 2019, 22:07 avatar
Vidím, že máš zmätok v hlave. Ak sa chceš niečo opýtať Ožiareného, adresuj to jemu, nie Osvietenému. Pozri: www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

ZBielychKarpatov
   4. 2. 2019, 22:11 avatar
.. a opäť ďalší tlak!
Vydrží to Kasafran?
Uvidíme, je to napínavé, zatiaľ odoláva, ale humanista bojuje!!! Teda tlačí.
Súhlasí Lemmy, Mil@níčko


6.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   4. 2. 2019, 22:12 avatar
Lemmýk, bacha na cievky v mozgu, lebo tie keď puknú !!!!!!!!!!! Oúmánjgát.   
Súhlasí ZBielychKarpatov


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 2. 2019, 22:13 avatar
Ja jeho cievky nestrážim.


8.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   4. 2. 2019, 22:13 avatar
To cievky tu !!!!!


9.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 2. 2019, 23:39 avatar
(5) Bielokarpatčan,
som rád že si ten tlak zaregistroval a oceňujem aj Tvoju humánnu zvedavosť, či ho vydržím...
Môžem Ťa ubezpečiť, že už desaťročia pred našim "humanistom" Lemmym som bol hodený do arény novembrového spojárskeho "kolosea", aby som bol vydaný napospas "znovuzrodeným" bojovníkom za kapitalistickú tvár nášho Slovenska a rezortu spojov, v ktorom som od prvého vstupu do zamestnania pracoval. Bojoval som celých 100 dní, nakoniec som sa vzdal funkcie, a stal som sa radovým referentom, kde som bol odborne spôsobilým až do môjho odchodu do dôchodku...
A bojujem až doteraz...
A k tým cievkam - už som to niekedy dávno uviedol v súvislosti s fázovým posuvom napätia a prúdu o 90°: "Cievka, ako dievka - najprv napätie a potom prúd"...
A pre elektrotechniky znalých ešte pridávam takúto poučku o fázovom posune: "Kondenzátor je neslušný - prúd v ňom predbieha napätie o 90°"...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:56,  Ozvaly se výstřely a mladý zedník padl k zemi. Peter Fechter se přesně před 57 lety...
dnes, 02:51,  Ťažko povedať. Bral drogy, bol na nejakých halucinogénnych drogách? Dnes to už nezistíme.
dnes, 02:26,  “Dávno si položil základy zeme a nebesia sú dielom tvojich rúk. Ony sa pominú, ale ty...
dnes, 00:40,  P. Jilemnického 298/10
dnes, 00:35,  Ty kokot už ťa máááám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Milan Gonda Jilemnického 10 05921 Svit...
dnes, 00:02,  Preto radi vysávajú prach, perú, žehlia.
včera, 23:52,  btw, rozmyslam ci ta bonznem *39
včera, 23:51,  10- osvieteny sa neschovava za novy nick ako ty. cukricek ;)
včera, 23:39,  A kto je podľa teba Čeka? *21
včera, 23:36,  8. ale no tak :D aspon si neregestruje nové nicky aby nedostával na frak ;)
včera, 23:16,  Diagnóza: cvičená opica. Človek, ktorý nedokáže z vlastnej hlavy napísať ani jednoduchú...
včera, 23:07,  A potom, že ženám ide len o prachy. *21
včera, 23:04,  Mäso z USA je najlepšie, doporučujú ho štyria z piatich masových vrahov. *21
včera, 22:51,  Velvyslanectví Ruské federace v ČR odsoudilo vandalský čin vůči pomníku maršála Koněva...
včera, 21:39,  Tvoj foter ? *03*03*03
včera, 21:39,  68. impotentny lúzer :)
včera, 21:20,  Je to tak, pojebem aj vevericu, ale tebe by som prijebal bejzbólkou čerez fejsá. *03*03
včera, 21:18,  66. presne tvoj genofond, si zdedil po fotrovi ? :) impotenciu máš z chlastu, to vieme :)
včera, 21:16,  Nosokokot. *29
včera, 21:15,  62. ty uz dávno, ty omyl prírody :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Deti nie sú zlé, ani neslušné. Deti sú iba odrazom spoločnosti, v ktorej vyrastajú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(72 662 bytes in 0,404 seconds)