Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Kto je v pozadí a čo je to Soft Power?

5
reakcií
1180
prečítaní
Tému 15. júla 2016, 08:52 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2016, 08:52 avatar
Možno ťa bude zaujímať kto je v pozadí a čo je to Soft Power?

Je to strašné, ako sú pod maskou demokracie okrádané národy. Aj teraz, v americkej predvolebnej kampani sa zdôrazňuje vytvorenie USA ako najsilnejšej krajiny, ktorá je predurčená viesť (a samozrejme aj vyciciavať) všetky ostatné krajiny sveta. Hneď aj zadefinovali nepriateľov, ako su Rusko, Čína, Irán a ďalšie, ktoré by chceli ísť svojou vlastnou cestou.
Ak by nám v tom chcel niekto brániť, tak mu dolámeme ruky, ako povedal súčasný riaditeľ tejto krajiny, ktorá má také veľká "humánne" ambície.

Mimovládky-naša "spása"
Mimovládky, ktoré žijú aj z našich daní!!! Toto sú len tie najvýznamnejšie, ktoré na Slovensku pôsobia. Je ich oveľa viac v každom väčšom meste! Čo tieto neziskovky vlastne robia: pomáhajú šíriť americké reformy a propagandu na Slovensku, sú napojené na firmy, školy, starostov, primátorov, robia prieskumy, platia reklamy politikom, riadia periodiká a televízie, organizujú diskusie v TV, organizujú farebné demonštrácie, podporujú inak orientovaných, najímajú platených diskutérov, spolupracujú s Domino fórom, Týždňom, denníkom SME a píšu články do časopisov a novín! Od roku 1992 boli tieto neziskovky podporené z US sumou neuverite ľných 190 miliónov (to nie je preklep!) US dolárov!!!, sledujú a monitorujú dianie na Slovensku na pokyn USA! Americká nadácia National Endowment for Democracy (NED) dostáva stovky miliónov od Kongresu US, aby ovplyvňovala dianie vo svete. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom týchto neziskoviek:

1. Nadácia Charty 77- Založená Georgom Sorosom v r. 1978 vo Švédsku-
2. Slovenská akademická informačná agentúra /SAIA/ - riadia ju Američan David P. Daniel a Slovák Pavol Demeš
3. Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj /USAID/
4. Enviromental Partnership for Central Europe /EPCE/ do roku 1996 - teraz sa nazýva Ekopolis
5. Nadácia Milana Šimečku - členovia: M. Bútora, Peter Tatár, Peter Zajac, František Mikloško, Miroslav Kusý-politológ, Fedor Gál - obhajuje Multi-kulti, Rómov, mení výsledky prieskumov...!
6. Nadácia Otvorenej Spoločnosti /NOS/ riadi ju z US zasa George Soros
7. Nadácia pre deti Slovenska - v skutočnosti robí prednášky po školách a organizuje tábory pre deti! Finacuje ju Rockefeller Brothers Found.
8. Inštitút pre verejné otázky /IVO/ - prieskumy Rómov, národ. menšín a školstva. Sú pozývaní do pred a povolebných diskusií
9. Centrum pre ekonomické a sociálne analýzy MESA 10 - tečú cez ňu peniaze na podporu ovplyvňovania verejnej mienky na Ukrajine - členovia: Šebej, Dzurinda, Ivan Mikloš, Gabriel Palacka, Pavol Kinčeš
10. Vzdelávacia nadácia Jána Husa
11. Aliancia Fair-Play, riadi ju židovka Zuzana Wienk
12. MEMO 98 - podpora volieb a propagácia kandidátov
13. Transparency International Slovensko - sleduje vplyvných ľudí na Slovensku
14. Nadácia SPACE
15. Stála konferencia občianskeho inštitútu SKOI - propagácia ekonomických reforiem a NATO – členovia:Tatár, Šebej, P. Osuský, Láslo Nagy, Ivan Mikloš, Ladislav Snopko-humorista, Ivo Samson-politológ, Ivan Šimko, Štefan Hríb-relácia Lampa v STV, Daniel Lipšic a Ľudovít Kaník
16. Konzervatívny inštitút - propaguje NATO a EÚ - členovia: Bútorovci, František Šebej, Gregorij Mesežnikov-politológ, Ivan Mikloš
17. Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku - Pavol Demeš, Magda Vášaryová - riaditeľka od r. 1992, E. Kukan, F. Šebej, Ivo Samson, Peter Weiss, rektor Juraj Stern – je to NAJDôLEŽITEJŠIA NEZISKOVKA!!! - RIADI MASMÉDIÁ!!
18. Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Odpoveď na otázku "prečo US Embassy aktivovala piatu kolónu" (zneužitie zlého postavenia učiteľov ne-slovenskými majdanovcami) nám ponúkne tento (starší ale veľmi kvalitný) text:
Začnem osobnou skúsenosťou. Bola jar roku 1998, na Slovensku v plnom prúde bežala príprava na jednu z prvých "farebných" revolúcií vo východnej Európe, hoci vtedy o tom nikto nevedel. Spojené štáty pripravovali veľkú vojnu na Balkáne, a ani o tom nikto nevedel. Spojené štáty potrebovali

záruky preletu cez vzdušný priestor Slovenska, kde bol vtedy pri moci tvrdohlavý a "proruský" premiér Vladimír Mečiar, ktorý mal silnú podporu obyvateľstva. Mečiar prekážal, padlo rozhodnutie vystriedať ho.

Tak pod notoricky známym americkým sloganom "Chceme zmeny" veľvyslanec USA na Slovensku zozbieral a vybudoval v bojovom poriadku antimečiarovskú koalíciu.

V tom čase som bol šéfredaktorom istého spoločensko-politického týždenníka, keď sa odrazu na mňa obrátil americký diplomat - druhá či tretia postava na veľvyslanectve - s nečakaným návrhom.
- Čo keby ste založili nevládnu organizáciu?
- A to je čo? prejavil som záujem.
- Akože, vy to neviete? začudoval sa Američan. Všetci to vedia, a vy nie!

Priznal som svoju neznalosť a vypočul som si asi štvrťhodinovú prednášku. Jej podstata spočívala v nasledovnom:
Ak založím novú nevládnu organizáciu, ktorá sa nejakým spôsobom bude angažovať proti Mečiarovi, potom veľvyslanectvo USA ponúka peniaze. Bol som udivený, ale hneď som to neodmietol. Mečiara som v tom čase otvorene a dôsledne kritizoval - nie za proruskosť, ale za politický utopizmus. A ako ukázal čas, kritika bola úplne opodstatnená. Ale peniaze za tvorbu podobného druhu, mi nikdy nikto neponúkal. Sám som vydával svoje knihy a robím tak podnes. O dva dni sa Američan objavil so štosom papierov, ktoré vážili niečo vyše kila a s ponukou vyplniť ich. Keď si všimol, že sa mi do toho veľmi nechce, povedal, že mi v tom pomôžu jeho spolupracovníci. Stačí len zájsť na veľvyslane ctvo. Po tomto všetkom som papiere zastrčil do poslednej zásuvky v stole a na celú vec som zabudol. Nie však nadlho. Antimečiarovskú kampaň na Slovensku v roku 1998 vtedy nikto nebral ako farebnú revolúciu. Nekonali sa žiadne majdany, bola iba politická kampaň všetkých zjednotených proti jednému - populárnemu Mečiarovi . Za kampaňou však stáli USA s celým svojím mäkkým vplyvom v pästi. A tak Mečiar nemal šance. Podstata Soft Power nie je to “mäkká sila”. Tým viac to nie je “mäkká moc”. Je to americká technológia prevzatia moci v cudzej krajine a jej odovzdania v danej chvíli potrebným ľuďom. Je to technológia prevratov. Technológia nenásilná – a to je hlavná črta, ktorou sa Soft Power líši od ruskej Októbrovej revolúcie s útokom na Zimný palác. Technológia Soft Power neberie moc na to, aby ju udržiavala, či nebodaj niečo reformovala.
Hoci slovo "reforma" bolo veľa rokov posvätným zaklínadlom vo všetkých postkomunistických krajinách. Soft Power sa využíva na to, aby po tom ako sa nie nadlho prevezme moc, zobralo vlastníctvo nadlho a ešte lepšie – navždy. Slovo "okradnúť" síce neznie veľmi delikátne, zato presne vystihuje podstatu procesu.

Po zvrhnutí Mečiara v roku 1998, ktorý napriek tomu, že vyhral voľby, neumožnili mu zostaviť vládu, Spojeným štátom boli v rekordnom čase odovzdané všetky strategické podniky Slovenska, o ktoré USA prejavili záujem. Predovšetkým hutnícky kombinát VSŽ v Košiciach, ktorý zamiešal karty v hre o európske trhy. Kombinát bol odovzdaný koncernu US Steel. Okrem odobratia vlastníctva, sa pomocou Soft Power dosahujú aj iné výsledky - spravidla strategického významu. Napríklad, potrebná je vojenská základňa – a tak sa v Strednej Ázii odrazu začína bojovať za slobodu; treba kontrolovať tranzit ropy a plynu - za slobodu budú bojovať raz Kaukaz, raz Turecko, alebo Grécko.
Bojovať budú všetci - Soft Power dokáže prilákať masy k zápasu za americké hodnoty. Mechanizmus fungovania Soft Power: postupnosť krokov. Spočiatku Soft Power hľadá a nachádza medzi miestnymi "elitami" - agentov vplyvu. Nie špiónov, ani rozviedčikov, ale sprievodcov svojej vôle. Toto je najdôležitejší a rozhodujúci krok.

Bez Gorbačova a Jeľcina by proamerické Rusko obdobia 1991-1999 nemohlo vzniknúť. Ak by miestne elity boli slabe, agenti vplyvu sa privážajú priamo z USA - chvalabohu, že v Amerike sú všetci emigranti. A ak náhodou v Afganistane alebo Lotyšsku súrne potrebujú nového prezidenta, alebo perspektívny ukrajinský bankár Juščenko potrebuje tú správnu manželku, Amerika bez problémov nachádza v svojich "sýpkach" potrebné kádre. Ďalší, nemenej dôležitý krok - pod kontrolu sa dávajú médiá. V malých krajinách sa jednoducho kupujú a nielenže na Soft Power pracujú, ale navyše aj prinášajú zisk.

V médiách, ktoré sú pod kontrolu, sa vychovávajú lojálni k Soft Power novinárske tímy. Spravidla sa berú veľmi mladí ľudia, ešte takmer deti - a zaúčajú sa niekoľkým neveľmi chytrým spôsobom obsluhovania mediálnych potrieb Soft Power. Vytvára sa sieť nevládnych organizácií a fondov. Jej hlavný význam spočíva v príprave kádrov pre Soft Power . Mechanizmus Soft Power:
Financovanie - Amerika, ako nikto iný, vie s veľkou pompou robiť reklamu vlastnej finančnej štedrosti v otázkach Soft Power - ide však o bezočivé a veľmi úspešné PR. Kedysi existoval jeden múdry aforizmus: "Vec záchrany topiacich sa je dielom rúk samotných topiacich sa".
Vo vzťahu k Soft Power, tento aforizmus bude znieť takto: "Utopenie plávajúcich sa uskutočňuje na účet budúcich utopencov. So stopercentným preddavkom."
Soft Power znamená vždy a všade šialene ziskový podnik. Agentov vplyvu Spojené štáty väčšinou kupujú jednoducho za sľuby, alebo za drobné na vreckové . Keď Soft Power víťazí a krádež sa realizuje, agentom vplyvom môžu znovu podhodiť pár drobných na čaj. Samozrejme, drobné - je pojem dosť relatívny. V meradle Ruska či dokonca aj Ukrajiny tieto drobné na vreckové juščenkov a kasparovov sa obyčajným ľuďom drobnými nezdajú. Ale v meradle toho, čo získajú USA, sú to
zanedbateľné výdavky. Pričom často aj na tieto malé výdavky si Soft Power nachádza nejakého pracháča, ktorý pribehne s nakradnutými peniazmi a požiada o azyl. Ak tento pracháč prinesie dosť peňazí azyl získa, ale môžu ho ešte poprosiť: pomôžte nám, podporte výhonky slobody v ďalekomTibete, alebo aspoň v Mongolsku.
Jediná vec, na ktorej Soft Power nikdy nešetrila, bolo vedecké rozpracovanie technológií prevratov a ich informačná a mediálna podpora. Na to bolo v USA vytvorených tisíce inštitútov tej najrozličnejšej úrovne, boli vytvorené pred desaťročiami a stále vznikajú nové...
Súhlasí RighteousFred


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 7. 2016, 09:32 avatar
Kasafran: Technológia nenásilná – a to je hlavná črta, ktorou sa Soft Power líši od ruskej Októbrovej revolúcie s útokom na Zimný palác.

Rozumiem, toto sa učíte na marx-leninských schôdzach. Poučili ste sa, že s násilím nič nedosiahnete, tak meníte program. Skúšate to teraz nenásilnou cestou.


5.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2016, 23:16 avatar
Lemmy,
ten Tvoj neoliberálny spôsob "nechápania" reality historického i súčasného spoločenského vývoja je priam "obdivuhodne" jednoduchý...


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 7. 2016, 00:20 avatar
Zato ty ho chápeš obdivuhodne zložito. 


3.
označiť príspevok

RighteousFred
   15. 7. 2016, 11:44 avatar


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 7. 2016, 12:54 avatar
každá forma reklamy je násilná aj čokoládová zmrzlina v seriáli je druh násilia
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:25,  Arménsky premiér Nikol Pašinjan informoval, že azerbajdžanské vzdušné sily začali...
dnes, 16:23,  Amerického okupanta ? :)
dnes, 16:22,  edo nič hlúpejšie nemáš :)
dnes, 16:13,  NAS "Osvieteny" "anal itik" asi mydlil haluzickeho barana a zahmlil sa mu...
dnes, 16:09,  spoločného majú okupanta
dnes, 16:08,  ty si dobrý politikus a kokotakus ty USA USA USA USA USA ruský užitočný idiot
dnes, 16:07,  Vaše Blahorodie trestne oznamenia sa nepodávaju podľa chudoby ale podľa spáchaných...
dnes, 15:56,  Edo USA vedeli o útoku na Karabach lebo ho riadia ? :)...
dnes, 15:52,  To je pochopiteľné, ale nedáva zmysel načo by Arménsko útočilo na Azerbajdžan naopak...
dnes, 15:50,  edo SS ty náš trolík Azerbajdžan zaútočil na Karabach -...
dnes, 15:49,  Obe strany sa navzájom obviňujú. Každý tvrdí o druhom, že to on začal.
dnes, 15:49,  Edo je chudáčik :)
dnes, 15:48,  Islamisti útočia
dnes, 15:48,  Azerbajdžan zahájil útok na Karabach https://www.ekhokavkaza.com/a/30860227.html
dnes, 15:48,  Jedinú vojnu tu vieš ty sám so sebou. Trpíš poruchou osobnosti, máš halucinácie.
dnes, 15:47,  Osprostený: Čiže nadrbatia zase okupujú a utočia Veru, si tak nadrbaný, že v tvojej...
dnes, 15:46,  hakovy SS ty chuj Azerbajdžan by zautočil na Rusov ktorí okupuju armensko ??? Rusi...
dnes, 15:45,  V tvojej lebečnej dutine?*13*13*13*13*13 Daj sa liečiť. Nutne to potrebuješ.
dnes, 15:45,  Šašo, dobre, že nespomenieš Líbyu. *19*39*39*39*39 Čo má spor Ruska s Gruzínskom...
dnes, 15:43,  Ruskí okupanti utočia
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Chceš realizovať svoje sny? Prebuď sa!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(64 095 bytes in 0,191 seconds)