Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Kríza poženie strednú vrstvu rýchlejšie k úpadku

33
reakcií
1977
prečítaní
Tému 7. septembra 2011, 11:42 založil Otilia.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Otilia
   7. 9. 2011, 11:42 avatar
Nezvyknem tu dávať celé články, ale toto ma naozaj oslovilo, keďže predpokladám, že väčšina z nás tu je stredná trieda. Tak a tu je celý článok.

Neistá hospodárska situácia hroziaca ďalšou celosvetovou krízou môže výrazne urýchliť úpadok strednej vrstvy. Priepasť medzi ňou a malou skupinou najbohatších sa zrejme aj na Slovensku ešte viac prehĺbi. Aj vinou vlády, ktorá jej rôznymi šetriacimi balíčkami a okliešťovaním sociálnych výhod priťažuje. Pritom vo vládnom programe sľubovala práve tejto skupine ľudí najväčšmi pomôcť.
Bohaté elity valcujú aj v zahraničí
Ľuďom strednej vrstvy sa žije horšie
Chudobní obetujú aj prilepšenie, len aby bol niekto na tom horšie

"Do pol roka bude táto téma aj u nás najaktuálnejšia v súvislosti so sociálnymi búrkami, ktoré sa po terajších prvých lokálnych nepokojoch naplno preženú celou Európskou úniou. A pokiaľ sa sociálne napätie nezmierni, povedie to ku katastrofe," varuje ekonóm Peter Staněk.

Len v posledných dvoch desaťročiach sa svetové bohatstvo preskupilo tak rapídne, že až 95 percent jeho objemu dnes vlastní iba pätina obyvateľstva planéty. Ostatní sú odkázaní živiť sa prácou, ktorej je však čoraz menej. Tí, čo prácu ešte majú, daňami a odvodmi dotujú štát. A hoci mzdy im zväčša rastú len pomaly, očakáva sa od nich, že budú nakupovať a zabezpečovať spotrebu, aby nestála výroba a bolo dosť pracovných miest. Neraz sa preto dostanú do kolotoča úverov, ktoré potom nedokážu splácať.

Ak, naopak, začnú spotrebu obmedzovať a šetria, prestáva sa vyrábať, zanikajú pracovné možnosti, zvyšujú sa sociálne výdavky štátu. Takže aj tí, čo boli na tom kedysi relatívne dobre, sa postupne prepadávajú do kategórie chudobných. V časoch krízy tieto problémy narastajú geometricky.

"Logicky, celú krízu zaplatí stredná vrstva," tvrdí Staňek. Podľa neho by si nepochybne zaslúžil Nobelovu cenu ten, kto by dokázal nájsť riešenia, ktoré by v týchto pokrivených vzťahoch nastolili rovnováhu.

Aj na Slovensku žije na jednej strane zhruba percento bohatej elity, ktorá nemá problém zaplatiť si kvalitnú lekársku starostlivosť, súkromné školy pre potomkov alebo sa zaopatriť v dôchodku. Sama robí alebo má vplyv na zásadné politické rozhodnutia v štáte, ktoré dopadajú na všetkých, hoci vcítiť sa do existenčných starostí iných sociálnych skupín veľmi nedokáže. A do štátnej kasy vzhľadom na svoje možnosti prispieva len veľmi skromne.

K tomu podľa Staněka treba pripočítať, že v dôsledku privatizácie národného majetku zahraničnými nadnárodnými vlastníkmi sa mimo republiky každoročne presúva 90 až 100 miliárd eur. Ďalšie milióny zo štátu odlieva rozbujnená korupcia.

Na druhej strane je tu masa nezamestnaných. Vyše 70 percent pracujúcich musí aj s rodinami vyžiť z nižšej ako priemernej mzdy.

A popri tom prežíva ešte zhruba 22- až 25-percentná skupina ľudí, ktorých možno priradiť k strednej triede. No hoci práve oni cez zaplatené dane a odvody v rozhodujúcej miere vytvárajú verejné finančné zdroje, čerpať z nich pre seba na vzdelávanie, zdravotné či sociálne služby môžu čoraz menej.

"V Nemecku možno k strednej vrstve stále priradiť 60 percent obyvateľstva," uvádza Staněk. Pozícia strednej vrstvy sa dá podľa neho prirovnať k osudu dvoch ťažných koní zo svetoznámeho románu Georgea Orwella Zvieracia farma. "Ani tie nechápali, prečo robia stále viac a sú stále biednejšie," hovorí.

Chudobnenie strednej vrstvy sa u nás momentálne prejavuje veľmi zreteľne aj podľa sociologičky Moniky Čambálikovej, čo pripisuje celému komplexu príčin, najmä globalizácii sveta a liberalizácii trhov.

"Kým malá elitná skupina bohatne a jej vplyv na chod štátu silnie, stredná vrstva sa postupne diferencuje a jej najpočetnejšia časť sa pomaly mení v akúsi pracujúcu chudobu. Veď paradoxne aj mnohí vysokokvalifikovaní ľudia strednej triedy - vedci, učitelia, lekári - sú nútení pracovať za neprimerane nízke finančné ohodnotenie," hovorí sociologička SAV.

Upozorňuje, že na Slovensku práve tí najbohatší platia zväčša nízke alebo dokonca žiadne dane. Okrem toho, že milionári nie sú zdanení progresívne, dobre honorovaní poradcovia im ešte pomáhajú zraziť daňové povinnosti na minimum.

Podstatná časť bývalého majetku štátu je už navyše v rukách zahraničných privatizérov, ktorí pre nadnárodný kapitál hľadajú čo najmiernejšie cesty zdaňovania mimo tejto krajiny. V snahe znížiť nezamestnanosť ponúka vláda nádejným investorom rôzne daňové prázdniny či iné benefity, čo štátnej pokladnici takisto nepridá.

Naopak, mzdy sa v záujme "zabezpečenia konkurencieschopnosti štátu" tlačia nadol a cena práce je výrazne podhodnotená. Doplácajú na to práve príslušníci strednej triedy, ktorým náklady rastú oveľa viac ako príjmy. Zvýšené výdavky, ktoré štátom rozmaznávaní bohatí ľahko unesú, tak ľuďom strednej vrstvy postupne znižujú životný štandard.

Tí sa ocitajú v neistote a považujú sa za oklamaných, keďže napriek celoživotnému plneniu si povinností voči štátu im napokon hrozia nižšie penzie, platby u lekára, degradácia vzdelanosti, kolaps sociálnych služieb. Klesá zároveň miera ich solidarity a spolupatričnosti s ľuďmi odkázanými na štátnu sociálnu pomoc. Oslabuje sa ich dôvera k spravodlivosti systému, odmietajú "doplácať" na chudobných či chorých. "V spoločnosti to vytvára veľmi zlú atmosféru," mieni Čambáliková.

Stredná vrstva by pritom mala byť zárukou stability vývoja v štáte, fungovania jeho demokratických štruktúr. Hoci túto skupinu ľudí možno charakterizovať podľa rôznych kritérií, zjednodušene by mali mať istú a perspektívnu prácu, úspory pre prípad núdze, možnosť investovať do seba aj svojich detí.

"Nejde len o hmotné zabezpečenie, ale aj o potrebu ich spoločenského uznania a morálneho docenenia," zdôrazňuje Čambáliková.

Varovným znakom rezignácie strednej vrstvy je aj fakt, že jej príslušníci si prestávajú plánovať budúcnosť v dlhšom horizonte, čo bolo v minulosti samozrejmé, a uvažujú najviac rok-dva dopredu.

Čítajte viac: spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí luke85, J.Tull


2.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 11:49 avatar
Ale kým sa na mňa usmieva slniečko (z avatara), tak mám stále nádej… že bude lepšie. 
Súhlasí Otilia, Mojka


3.
označiť príspevok

Otilia
   7. 9. 2011, 11:51 avatar
Vlado to áno, nádej si človek nikdy nemá dať vziať.  
Súhlasí Mojka, Vlado


17.
označiť príspevok

luke85 muž
   7. 9. 2011, 13:12 avatar
To akože prichádzaš po funuse s novinkou? Keď je to všetkým už dávno známe?


33.
označiť príspevok

pepazdepa
   8. 9. 2011, 11:16 avatar
Otilia,hovoris Nobelovu cenu dostane ten kto vyriesi financnu krizu?))


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 11:57 avatar
Kým malá elitná skupina bohatne a jej vplyv na chod štátu silnie, stredná vrstva sa postupne diferencuje a jej najpočetnejšia časť sa pomaly mení v akúsi pracujúcu chudobu.

Tomu sa aj inak hovorí, že nožnice sa roztvárajú. 
Súhlasí Otilia, luke85


5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:12 avatar
Predvcerom som pocul v TV niektore z vladnych šašov hovoriť, ze milionari dvadzaju vacsie financne obnosy v daniach, kedze 20% z miliona je cosi ine, nez 20% z 500€ . Ale to ze zvycajne nezaplatia ani hovno a prelievaju si falzifikaty o vykonanych pracach, o nakladoch, ktoré neexistuju(samozrejme papierove existuju) -firma firme a tiez o sro-ockach, tkore sluzia ako zvody na stopenie dani, kde dotycny kon krachne kazdy rok sa nehovorilo nic, lebo hovadio nema ani sajn o tom, ako sa dane nuluju, a dokazu to najma obrovske firmy. Takze tupy stat je odkazany a aj bude na dane chudoby a tzv. strednej triedy( nedajte sa vysmiat-aka je na slovensku str. trieda?)


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 12:23 avatar
Stredná trieda sú napríklad robotníci, čo zarábajú okolo 1 000 eur.


7.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:25 avatar
Takze stredna trieda v Nemecku zaraba okolo 1000€? ceny maju take iste, ba nizsie nez su na Slovensku.


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 12:28 avatar
Nehovorím o Mongolsku, ale o situácii na Slovensku.


12.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:32 avatar
Takze str. trieda na mAdagaskare zaraba 30€ ???


14.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 12:38 avatar
Neviem. 


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 12:27 avatar
V bankovníctve, finančných firmách, účtovníci, úradníci, väčšina zarába tak okolo tisícky, ale aj s 700, 800 už môžeme hovoriť o strednej triede.
Súhlasí Marianna


10.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:29 avatar
No nemozeme. Pretoze zarobit 1000 cku je malo nato, aby si sa mohol radit k str. triede. Stredna trieda su tí v parlamente, managery okolo 4-5000 € a nie nuly so zarobkom 1000, ba 700. To je spodina a chudoba, elbo si ledva mozu kupit dovolenku raz za rok.


13.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 9. 2011, 12:36 avatar
Netáraj nezmysly, stredná trieda nie sú´poslanci NR SR. Ale je možné, že v parlamente sú zamestnanci, ktorí zarábajú okolo 1 000 až 1 500 eur, a tých pokojne môžeme zaradiť do strednej triedy.

Laicky povedané, je stredná trieda dobre situovaná, zabezpečená, majú zvyčajne uzatvorené poistenia, nejaké pôžičky, auto, niektorí dom, chatu, chodia na dovolenky (ale nie tie lacné), aj keď môžu byť zároveň aj špekulanti, a využívajú last-minute.

Majú možno psa, mačky, o ktoré je tiež dobre postarané. Stredná trieda je vyšší životný komfort oproti ľuďom, čo žijú z výplaty do výplaty.
Súhlasí Otilia


15.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:42 avatar
Tak si to zratajme. 1000 € za mesiac, bez platenia nicoho(plyn, el. atp.) Za rok 12000 za desat 120000€, jeden byt v Blave. Auto 20000 , alebo 10000 nejaka korejska sracka. dalsi rok. AK priratas vydaje , tak na dom a auto maju po dvadsiatich rokoch. O akej str. triede to hvoris? O tych co ziju pre dlh? A trieda Bohatych je teda od 2000€ za mesiac?   A co su ppotom tí, ktorí maju 10000€ Alebo stotisic mesacne? Nemas to nejako pomylene? Chudoba a zobrota je nejakych 400 mesacne,a le stredna uz 1000. To kto vymyslel taku sprostost? A kde vlastne zijes v rumunsku?


31.
označiť príspevok

Otilia
   7. 9. 2011, 19:18 avatar
Vlado ty si sa priblížil vo svojom názore najviac k strednej triede. Kto patrí k strednej triede?
- Sociálne odkázaní ľudia sú obyvatelia s príjmami na člena domácnosti nižšími ako 40 % priemernej mzdy
- Nižšia príjmová skupina sú domácnosti s príjmami na jedného člena od 40 % do 66 % priemeru
- Stredná trieda má príjmy na člena domácnosti od 66 % do 200 % priemernej mzdy
- Bohatí ľudia – ich príjmy na člena domácnosti prevyšujú 200 % priemernej mzdy

zdroj: blog.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Výpočet je jednoduchý, nájdite si priemernú mzdu na SR za uplynulý rok (teda 2010). Potom treba vychádzať aké sú príjmy (čo dostane človek - teda čistý príjem), počet členov v domácnosti a hneď zistíte, kde patríte.


11.
označiť príspevok

blueevil
   7. 9. 2011, 12:31 avatar
s tym že v Nemecku sa ti nemôže stat, že ta uradnik ofajči, podvedie, tak isto ako aj lekar a sudca !! vraj založit novu "politicku" stranu u nás, treba 60 melcov, tvrdi tiež jeden z nich  
a čo take daňove uniky ? hovori sa o Pente, ktora si kupovala politikov, pačia sa mi, ako to spravili-sami vytunelovali zdravotne poistovňe a za tie peniaze ich kupili, pretože vraj neprosperovali, tomu sa hovori slovensky biznis  


16.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 12:50 avatar
A aby som nezabudol, ako z reklamy, mat vo vacku dvadsat eur a ksichtit sa ze mam 1000 je slovenske.
Byt chudoba zarabajuca 1000€/m- ledva prezivajuca a ksichtit sa ze patrim k strednej triede je aké?


18.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   7. 9. 2011, 13:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Mojka žena
   7. 9. 2011, 13:57 avatar
dlhý článok, ale oplatí sa čítať o zdaňovaní bánk na Slovensku, aj bez požehnania EÚ...
www.investujeme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Cosmo, Petrana


20.
označiť príspevok

Cosmo
   7. 9. 2011, 14:49 avatar
Panovi Miklozovi sa opat podarilo strapnit sa? To ma normalne potesilo Nie tak davno bol jednym z najvacsich odporcov zdanovania bank, podla neho by to vraj neprinieslo ziaden efekt a prave naopak uskodilo by to ekonomike, ale teraz vravi nieco ine? Nuz co clovek neurobi pre klesajucu popularitu. Osobne si ale myslim, ze od tejto vlady sa da cakat tak akurat nejaka kuleha, co sa bude len tvarit ako prisnejsie zdanovanie bank.
Naucme sa neverit politikom. To je asi jedina spasa.


21.
označiť príspevok

Mojka žena
   7. 9. 2011, 15:15 avatar
naučme sa, že aj Mikloš je len človek a skúsenosť mení aj názory. Presne tak, ako čas mení aj naše nicky..Mne sa Cosmo nepáči..Boris_Ba znelo by pravdivejšie..nuž ale nech je tak ako je..
Súhlasí Cosmo


22.
označiť príspevok

Cosmo
   7. 9. 2011, 15:29 avatar
Suhlasim. Dajme teda este sancu aj Ficovi. On predsa vedel este skor ako Mikloz, ze to bude nutne. Na pravnika je lepsi ekonom, ako ekonom z ameriky  


23.
označiť príspevok

Cosmo
   7. 9. 2011, 15:30 avatar
Jo a mne sa zase paci Linda :-)


24.
označiť príspevok

Petrana žena
   7. 9. 2011, 15:54 avatar
...keď "vedel", prečo to neurobil ešte počas svojho vládnutia?
Súhlasí Mojka


25.
označiť príspevok

Cosmo
   7. 9. 2011, 16:05 avatar
P..pretoze na to treba vacinu parlamentu a tej druhej polke to udajne dochadza az teraz, ked im padaju preferencie  


26.
označiť príspevok

Mojka žena
   7. 9. 2011, 16:16 avatar
a figu Boris asi neprečítal to, čo je v modrom rámčeku...
www.investujeme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

Cosmo
   7. 9. 2011, 17:26 avatar
Mojka, pravda necital. Ja som to sledoval este ako osobne prejavy.  


27.
označiť príspevok

Frabato muž
   7. 9. 2011, 16:20 avatar
Nebudem zakladat temu...a len tak narychlo. V Rusku padlo lietadlo a takmer na 100% sa tam nachadzal aj Pavol Demitra..
sport.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ak je to pravda, tak to je velka strata pre nas sport :(
sport.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Cele hokejove muzstvo znicene ...... :(((


28.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 9. 2011, 16:23 avatar
smutne


29.
označiť príspevok

Krištof
   7. 9. 2011, 17:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

luke85 muž
   7. 9. 2011, 20:27 avatar
> "Niekedy sa poukazuje na to, že aj v ekonomickej kríze má úlohu morálka."
Kríza je balzám na morálku ľudí.


34.
označiť príspevok

havran
   23. 9. 2011, 21:33 avatar
Myslím ,že nie je každá kríza rovnaká a súčasná doba vykazuje značné posuny v prejave ktorými sa vykazujú. Skúsme si tie základné aspekty vymenovať. Ako prvé je to globálnosť a geopolitická situácia. Druhým aspektom je frekvencia s ako pulzuje kríza. Tretím je Rozloženie síl vo svete a stav ekonomiky tradičných vedúcich mocností , najmä USA. Štvrtý je vyčerpanosť zdrojov. Piatym je rúcanie sa stability mien a najmä dolára. Šiestym je neprimeraná demografia. - ďalej nebudem menovať - to až v ďaľšom. Skúste si odpovedať na otázku , čo je vlastne materiálne bohatstvo a čo ho dnespredstavuje. USA do obehu v týchto dnoch pustila množstvo papierikov , už dnes si každý môže spočítať , koľko ho to stálo a to je začiatok - vlastne to podobne začalo v r. 1905 , lenže dnes je to za celkom iných podmienok.
Súhlasí Otilia
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:37,  https://darkwebdrugsmarket.com/ - dark market url lcs https://tormarketweb.com/ - dark markets...
dnes, 15:17,  Posielam link na clanky o hemoroidoch https://doktorpro.sk/blog/tag/hemoroidy . Svojho casu mi...
včera, 17:22,  Pre mňa si katolík, a nie si žiadny humanista. Uznávam len humanistov podľa...
včera, 16:41,  kntsz keby si nevedel čo je inflačný nepodarok , tak ti to môžem začať vysvetľovať ako...
včera, 16:02,  Ja som síce kresťan katolík, ale zároveň asi ,humanista': za pomerne dobrý pokladám film...
včera, 15:55,  Aj také veci sa stávajú
včera, 15:09,  ET: Som veriaci v kresťanské katolícke nábožensto. A to ma majiteľ fóra krivo...
včera, 14:53,  kntsz no vidíš ty s tebou sa jednoducho nedá , lebo stále platí , že by človek ti mal...
včera, 14:49,  Nie som veriaci v hlbinnú psychológiu. Som veriaci v kresťanské katolícke náboženstvo. To...
včera, 10:00,  Spontánny vstup do nevedomia majú aj narkomani.
včera, 09:59,  Aj keď utrpel spontánny vstup do nevedomia.
včera, 09:57,  Najnovších poznatkoch prírodných vied? Potom musí uznávať evolúciu bez náboženského...
včera, 09:55,  Citujem: Všetky jeho diela sú založené výhradne na najnovších poznatkoch prírodných...
včera, 09:53,  Čítam: V této době prožil ještě jako ateista dva spontánní vstupy do nevědomí, které...
včera, 09:51,  Kauza Kristus. Hlúpa kniha. Vzdelávaj sa!...
včera, 09:49,  Ktorý vedecký názor, ktorý je dávno prekonaný, považujem za vedecký? Píš konkrétne, a...
včera, 09:48,  Ty sa tu celý čas strápňuješ, nevieš byť konkrétny. Kašlem na tvojho Krála, čo ten už...
včera, 09:18,  Lemmy s odpustením, ale krákoráš tuná dookola už dávno spochybnené až prekonané...
včera, 09:11,  áno súdruh aparátčik......., dopíš mi to do vášho straníckeho hodnotenia *13
včera, 09:08,  Hej, aj túto knihu mám a čítal som ju tiež asi pre 12 rokmi aj s Kauzou Kristus. Králove...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Je smutné, keď je sobáš vlastne iba premenou partnerského vzťahu na obchodný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(118 398 bytes in 0,244 seconds)