Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Kríza

14
reakcií
3863
prečítaní
Tému 16. februára 2009, 07:41 založil Rexana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 03. 2010
46
31. 01. 2010
29
23. 03. 2009
8
 
 


1.
označiť príspevok

Rexana žena
   16. 2. 2009, 07:41 avatar
Celosvetová kríza so sebou priniesla strach. Strach obyčajných ľudí, ktorí za najväčšie zlo považujú upieranie si toho, čo voláme blahobytom. Ľudia zhromažďujúci si svoje poklady v bankách, drahých kameňoch a kovoch, sa začali so strachom dívať do budúcnosti. Majetok, nehnuteľnosti a dostatok financií, je to to jediné a najhlavnejšie v ich životoch, čo majú. Podriadili tomu celý svoj doterajší spôsob bytia a vedú k tomu i svoje deti.

Naopak kresťania, pozerajú na dnešný stav sveta z pohľadu viery. Vedeli, že takáto alebo podobná situácia raz príde. Vedia, že ak sa vyrieši jedna, onedlho príde ďalšia a ešte horšia. Napokon o tom, čo svet a na ňom žijúcich kresťanov čaká, informoval už náš Pán Ježiš a ako to celé dopadne podrobne opisuje posledná kniha Zjavenia Jána.

Ľudia žijúci bez Boha prepadajú beznádeji, trasú sa o svoju existenciu. Ľudia žijúci s Bohom pokojne hľadia vpred.  


2.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 2. 2009, 07:54 avatar
.. nie len krestania.Staci sa dokazat pozriet do seba Rexana a nemusim byt krestanom, aby som chapal pravy zmysel zivota. Necitim ziaden strach, skor tak trochu smutok nad vsetkou tou nenasitnostou a hlupostou ludi, ktori si o sebe myslia, ze su nieco viac... v skutocnosti su menej..... o hodne menej ako bezny milujuci a produktivny clovek. Zial su tak slepi, ze to vacsinou pochopia az na smrtelnej posteli co je samozrejme neskoro a zivot im pretiekol pomedzi prsty..


3.
označiť príspevok

Rexana žena
   16. 2. 2009, 07:58 avatar
tak sa pozri aj ty do seba Borisko  


4.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 2. 2009, 08:11 avatar
pozeram sa Rexana den co den. A stale sa ucim o sebe nove veci, cim sa ucim nove veci o celom svete.


5.
označiť príspevok

Rexana žena
   16. 2. 2009, 08:21 avatar
Zijem pre pocity

Zijeme pre krasu tohto sveta,

dobre sa nam pri tom lieta.

Lietam v nebi a padam na zem,

uvidime kolko to este zladnem.

Zijeme pre pocity slasti,

chceme si ich vychutnavat do sytosti.

Zijeme v pocitoch krivdy a hriechu,

to vsetko vsak parti k tomuto svetu.

Neviem ci vy, ja zijem zo dna na den,

uvidime kolko to este zvladnem.

Zijem nie pre lasku, ale pre rozkos,

rozkos je pre mna ten pravy matros.

Zijem pre dorgy, pre ich pocit slastny,

pomahaju prekonat mi strasti.

Zijem z podpory svojho okolia,

uvidime kolko mi este toho dovolia.

Lietam v nebi a padam na zem,

uvidime kolko to este zvladnem.

Neviem ci vy, ja zijem zo dna na den,

neviem ci to vobec zvladnem.

Zverejnil ChladnePivko


6.
označiť príspevok

dorota
   16. 2. 2009, 11:49 avatar
aha uz zacinam chapat, okrem toho ,ze boh stvoril svet etc,...tak aj vsetko naprogramoval tak aby sme tu v 21. storoci malu svetovu hospodarsku krizu...  

teda by ma zaujimalo co ocakaju ti krestania ked sa tak hufne odhlasuju z cirkvi svatej , vraj aby nemuseli platit dane lebo kriza, ALE podla mna tam bude nieco oooovela vacsie,   


7.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 2. 2009, 11:51 avatar
..Dorka to je len tvoje nižšie chápanie, alebo vedomie   Poradie si urč sama  


8.
označiť príspevok

dorota
   16. 2. 2009, 12:07 avatar
aha, skusim odhodit ten kamen s nazvom surovy materializmus co ma tak taha na zem ..pockaj...noo, a terz by som to mala zacat chapat? anoo?   dam vediet ako dopadol moj pokus 


9.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 2. 2009, 12:11 avatar
Dori nam je to jasne ,ako len nepadni do jazera ,radsej na beton   


10.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 2. 2009, 21:04 avatar
KRÍZA KAPITALIZMU
Prejav predsedu KV KSS Košice Petra Nišponského na verejných protestných zhromaždeniach dňa 5.12.2008 v Spišskej Novej Vsi a v obci Gemerská Poloma okr. Rožňava.

1. Mikuláš (Dedo Mráz)
• Symbolický termín nášho zhromaždenia 5.12. 2008 sme zvolili úmyselne.
• Mikuláš (Dedo Mráz) dnes a zajtra prináša do našich rodín atmosféru Vianoc – Sviatkov pokoja a mieru, našim deťom a vnukom darčeky a našim rodinám nádej na pokojný a slušný život.
• Mnohým stovkám rodín na Spiši a tisícom rodín na Slovensku však „na saniach krízy“ prináša výpovede zo zamestnania ich živiteľom, nezamestnanosť, prízrak chudoby a biedy.
• Je na vine Mikuláš ? Tragikomicky povedané: ÁNO. Môže za to i Mikuláš DZURINDA, ktorý tu u nás spolu so svojou pravicovou vládou za podpory zahraničného kapitálu vehementne presadil brutálnu formu kapitalizmu. Toho kapitalizmu, ktorý má už vo svojej podstate zakódovaný nerovnomerný ekonomický rozvoj, zákonitú ekonomickú nerovnosť, zákonite periodicky zavŕšovanú krízami a vojnami.
• príčinou ekonomickej krízy je sama podstata kapitalizmu – systému prispôsobeného len pre bohatých a privilegovaných.
• Preto za to môže i naša súčasná tzv. „sociálnodemokratická vláda“, ktorá napriek deklarovaným sociálnym opatreniam kolaboruje s pravicou v tom podstatnom – v udržaní kapitalizmu ako systému. Snaží sa riešiť len dôsledky krízy a nie jej príčiny.

2. Prečo sme dnes tu ?
• Aby doliny Spiša, Gemera, Hontu, roviny Zemplína, Abova a ďalších regiónov Slovenska sa nanovo nestali „hladovými dolinami“, ako tomu bolo v minulosti v prvej polovici 20. storočia, kedy vládol kapitalizmus I. Československej republiky. Mnohí z Vás si na to ešte matne pamätajú, pamätajú si na dôsledky veľkej hosodárskej krízy z 30-tych rokov minulého storočia. Pamätajú si na nezamestnanosť, hlad, biedu a otrockú prácu pre zemepánov a kapitalistov.
• Ale hlavne sme tu v centre regiónu Spiša (Gemera) preto, aby sme vyjadrili solidaritu komunistov s tými stovkami občanov, ktorí zo dňa na deň prišli o zamestnanie, s robotníkmi, baníkmi i technickými pracovníkmi, ktorí nemajú perspektívu zamestnania, ktorých čaká strádanie, bieda a neustály stres – ako uživiť svoju rodinu a pri tom nekradnúť.
• My komunisti sme na tom podobne. Sami nemáme majetky, sami sme kapitalizmom postihnutí a mnohí z nás diskriminovaní, sami žijeme na pokraji nedostatku a biedy. Preto chápeme situáciu tých, ktorí stratili zamestnanie a vyjadrujeme im úprimne plnú s o l i d a r i t u.
• Vážení baníci, robotníci, roľníci, zamestnanci bez práce. Neprišli sme Vám nič nasľubovať, ako to bežne robia pravicoví, ale i vládni politici. Neprišli sme rozdeľovať léna. Neprišli sme Vám dať prácu, ani peniaze, lebo ich sami nemáme. Prišli sme vyjadriť solidaritu s Vami a Vašimi rodinami teraz v predvianočnom čase a vyjadriť nádej a vieru, že spoločne i za Vašej pomoci sa nám podarí zmeniť tento nespravodlivý systém a zaviesť tu nový ekonomický poriadok.
• Veď aké šance majú občania tohto štátu, pracujúci, nezamestnaní, mládež, dôchodcovia a.t.d., t.j. všetci tí, ktorí sú okrádaní a zbedačovaní súčasným systémom ?

• O jednej viem : VOLIŤ KOMUNISTOV ! • KSS je jedinou politickou stranou na Slovenskej politickej scéne, ktorá má program zacielený na zmenu súčasného nespravodlivého ekonomického systému.
• My jediní, verím, že i za Vašej pomoci uskutočníme zákonnou cestou zoštátnenie – zospoločenštenie výrobných prostriedkov v prospech tých, ktorí s nimi pracujú a nie v prospech kapitalistov a ich virtuálneho zlodejského bankového systému ako to prebieha dnes v USA, západnej Európe a bude prebiehať i u nás v dôsledku krízy.
• K tomu potrebujeme len jedno : VAŠ MANDÁT ! Aby sme sa mohli konkrétne podieľať na riadení tohto štátu a jeho ekonomiky.
• My nič nesľubujeme. My konáme a budeme konať v prospech pracujúcich. 3. Schémy dnešného „nového“ brutálneho postsocialistického kapitalizmu na Slovensku :
• Po pravicovom prevrate uskutočnenom za pomoci zahraničného kapitálu u nás v roku 1989, po absolútnom získaní politickej moci si politici a médiá vytvárajúce politickú klímu v krajine vytvorili jednoduchú schému pre manipuláciu a ovládnutie občanov. Ani sa veľmi nenamáhajú a na všetky problémy majú len tri jednoduché odpovede :
1. za všetko zlé na domácej scéne môžu „boľševici“ – ktorí tu vládli 40. rokov do roku 1989 (pričom pojem „boľševik“ prezentujú ako niečo zlé, hanlivé a urážlivé)
2. za všetko zlé na medzinárodnej scéne môžu „teroristi“ – ktorí na celom svete násilnou formou útočia proti samej podstate nadnárodného imperializmu – proti USA a ich politike ídeovej a ekonomickej agresie a nadradenosti.
3. za všetko zlé v ekonomickej a hospodárskej oblasti môže „kríza“ – ktorá zrazu „nečakane“ prišla, za ktorú údajne nikto nemôže, ktorá podľa nich „spadla z neba“. Týmito jednoduchými schémami manipulujú a vymývajú mozgy občanom, ktorí na vlastnej koži pociťujú zhoršujúcu sa ekonomickú a životnú situáciu, ktorí v rámci svojej prirodzenej ľavicovej orientácie nesúhlasia so štátnym terorizmom USA a krajín NATO (včítane SR) v Afganistane, Iraku, Kosove, s bombardovaním Belehradu s porušovaním charty ľudských práv na Guantanáme, v bábkových štátoch USA v Latinskej Amerike v Pakistane a podobne. Tieto schémy používajú i pri zdôvodňovaní dôsledkov prehĺbujúcej sa ekonomickej krízy vo svete, ale i na Slovensku. Presne v duchu „My za nič nemôžeme“ „My muzikanti“. Dôsledky budú znášať prirodzene zas len tí najchudobnejší, tí ktorí okrem predaja svojho umu a pracovnej sily nedisponujú ničím. Zas za to zaplatíme my všetci. Komu ? No predsa bankárom, kapitalistom, privatizérom a vysokým štátnym úradníkom vo vláde a v parlamente.
4. Tri etapy pôsobenia „svetových lúpežníkov“ pri okrádaní nás – občanov : Rád by som Vám pripomenul niečo z nedávnej minulosti čo iste sami poznáte a súčasne predvídal, čo sa stane, ak sa náhodou podarí svetovému kapitálu „svetovým lúpežníkom“ po čase hospodársku krízu zvládnuť a prekonať:
I. etapa – roky 1989 – 2008 – etapa „Privatizácia ziskov“ – zisky naakumulované za socializmu a celé národné bohatstvo hmotné i nehmotné to znamená majetok všetkých občanov bolo privatizované. To čo nikto nechcel privatizovať bolo rozkradnuté. Na občanov, ktorí boli pôvodnými vlastníkmi tohto majetku sa nezvýšilo. Ukážkový a jedinečný spôsob, ako prísť k majetkom bez práce. Väčšina tých, ktorí túto národnú lúpež realizovali sedí dnes v parlamente a časť z nich i vo vláde.
II. etapa – roky 2008 – priebeh krízy až do jej ukončenia – kedy ? – „Zoštátnenie dlhov“ na úkor najchudobnejších vrstiev, z vreciek daňových poplatníkov budú zaplatené miliardy bankárom a bankám v kolapse (ktorí krízu zapríčinili a ktorí za ňu nesú plnú zodpovednosť). Ak ekonomicky skolabuje občan, veritelia - banka mu zoberie všetok majetok, ktorý mu ostal. Ak skolabuje banka – poškodení jej straty z donútenia štátu zaplatia. Unikátny spôsob, ako okradnutý platí zlodejovi ešte raz.
III. etapa – po prekonaní hospodárskej krízy a po naštartovaní hospodárskeho rastu nastane nová etapa „Privatizácie ziskov“ pod zámienkou, že štát je „zlý hospodár“ a preto je potrebné znova „za babku“ odovzdať majetok národa do súkromných rúk. Teda kľúč a systém je jasný:
• Ak je treba deliť zisky– dostanú ich formou privatizácie vyvolení spoly zadarmo.
• Ak je potrebné nahradiť straty– skladajú sa všetci občania tým, ktorí ich spôsobili.
• A takto to pôjde dookola. Tento „veľký lúpeživý kolotoč“ potrvá dovtedy, dokedy tu nenastanú nové ekonomické vzťahy, dovtedy, dokedy súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov bude privilegované a postavené nad všetky ostatné možné formy vlastníctva.

5. Ešte niekoľko slov ku kríze : Čo hovorí Vikipédia o kríze ?
• Veľká hospodárska kríza je označenie pre veľký prepad akcií na americkej burze a nasledujúci hospodársky kolaps v roku 1929.
• V dôsledku tohto krachu sa zrútili ekonomiky štátov na celom svete mimo ZSSR!
• Veľká hospodárska kríza bola prekonaná až v polovici 30-tych rokov 20. storočia a všeobecne sa súdi, že práve kríza bola jednou z hlavných príčin vzniku druhej svetovej vojny. (Toľko Vikipédia) Poučme sa z histórie ! Ako je to teraz ?

• Túžba po stále väčšom zisku priviedla bankový sektor hlavne v USA, ale v rámci globalizačných prepojení prakticky na celom svete ku kolapsu.
• Źiadna z politických reprezentácií, ani v USA, ani v Európe taký vývoj nepredvídala. Ukazuje sa, že súčasné politické elity nie sú schopné zodpovedne viesť svoje krajiny (včítane EU a NATO) tvárou v tvár dramatickým, ekonomickým, sociálnym demografickým i vojenským zmenám na začiatku 21. storočia.
• Opatrenia, ktoré v súčasnosti prijímajú vlády, ale i EU v podobe obrovských finančných iniekcií sú len záplatami, ktoré majú odstrániť javové stránky krízy a v skutočnosti neriešia podstatu problému.
• Je zrejmé, že po víťazstve nadnárodného kapitálu v studenej vojne, po páde tzv. socialistického tábora najmocnejší predstavitelia Západu a majetkovej oligarchie stratili ostych pri honbe za svojimi majetkami a upevňovaním svojich privilégií na úkor prevažnej väčšiny obyvateľov zeme.
• Je príznačné, že kríza začala v samom jadre kapitalistického systému – v bankovom sektore USA.
• Po štvrťstoročí neustáleho zdôrazňovania fráz o tom, že „Trh rieši všetko“, že „Štát je zlý hospodár“ sme svedkami toho, že súkromné banky sú zachraňované biliónmi dolárov a eúr z peňazí daňových poplatníkov.
• Túto situáciu naviac doprevádza úplne nezodpovedná mediálna kampaň, ktorá robí z obyvateľov SR slepích rukojemníkov vyššie spomenutých finančných hier.
• Prostoduché prognózy nekvalifikovaných politikov a úsmevy televíznych moderátorov nemôžu ale zakryť fakt, že dôsledkom tejto krízy bude i u nás nevyhnutne rastúca inflácia, 3
pokles kúpyschopnosti obyvateľstva, obmedzovanie výroby, zatváranie podnikov a prudký vzostup nezamestnanosti.
• Je potrebné sa na túto situáciu pripraviť, vytvárať nové, pevnejšie siete sociálnej podpory, ale hlavne ešte dôslednejšie a rozhodnejšie brániť zbytky sociálnych istôt a zbytky sociálneho štátu u nás i v EÚ.
• KSS po svojom vzniku mnohými svojimi dokumentmi a akciami v tom čase neúspešne upozorňovala na zložitosti ponovembrového vývoja, na sociálne riziká divokej privatizácie, na nebezpečenstvá výpredaja ekonomického bohatstva našej krajiny do zahraničia, čo nás zbavilo mnohých nástrojov pre riadenie vlastného osudu. Preto s tými zbytkami suverenity krajiny, ktoré nám ostali k dispozícii, musíme dnes narábať nanajvýš zodpovedne.
• Žiadame preto vládu SR a ďalších zodpovedných činiteľov tejto krajiny, aby objektívne informovali verejnosť o skutočnej podstate a vývoji krízy.
• Vyzývame predstaviteľov všetkých parlamentných i neparlamentných strán a občanov našej krajiny k otvorenej diskusii o týchto otázkach.
• V tomto okamihu ide totiž skutočne o našu spoločnú, národnú i celoeurópsku budúcnosť. A pre nás komunistov, ľavicové strany a ľavicovo zmýšľajúcich občanov pripomínam :
• Dnes je čas vystúpiť ako skutočná dôsledná ľavica so socialistickou alternatívou.
• Presne v duchu tohto hesla : „BUDÚCNOSŤ PATRÍ SOCIALIZMU !“
Ďakujem vám za pozornosť.


11.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 2. 2009, 21:10 avatar
..keby nebol socík v rozpade, nebola by kríza v kapitalizne. Mám na myslí u nás na Slovensku, alebo najlepšie povedané v Československu  


12.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 2. 2009, 21:49 avatar
Mojka,
teraz som Ťa asi dobre nepochopil. Ty tvrdíš, že nebyť rozpadu socializmu nebola by možná súčasná kríza kapitalizmu na Slovensku?


13.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 2. 2009, 21:58 avatar
..možno sa zle vyjadrujem - pripúšťam. Myslela som to tak, že keby socializmus mal také silné základy, tak sa nerozpadne. Nebol by rok 1989 neštrngalo by sa klučikami, ale bránil by sa socializmus. Keby bol ubranený, za každú cenu, ako na Kube, nebol by teraz u nás kapitalizmus. Jedným slovom...keby nebolo keby, boli by sme....


14.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 2. 2009, 22:34 avatar
Mojka,
súhlasím, zjednodušene sa to dá povedať aj tak. Ale ako hovoríš, keby nebolo to keby...
Ten problém je zrejme oveľa zložitejší, komplikovanejší a podmienený viacerými príčinnými súvislostiami, ktoré vyústili do dočasnej porážky socializmu kapitalizmom.
Pre pochopenie tohto javu si môžeme zobrať na pomoc aj určité historické paralely s presadzovaním sa kapitalizmu voči feudalizmu alebo presadzovaním sa feudalizmu voči otrokárstvu... Vyjde nám, že ani jeden nový spoločenský systém nezvíťazil v priebehu niekoľkých rokov, ale vždy to boli dlhé desaťročia - ba až stáročia.


15.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 2. 2009, 22:34 avatar
V posledných mesiacoch sa nenápadne ale nástojčivo vyvinula sociálno-ekonomická kríza, ktorá má tri aspekty: finančný, energetický a potravinový (na všetkých sa výrazne podieľa bohatý Sever). Kríza nadobúda taký rozmer, že všeobecne sa pripúšťa, že ide o najväčšiu, ak nie väčšiu, krízu od 30. rokov minulého storočia.
Predbežne možno ukázať na tri závažné momenty:
1. dochádza jednoznačne ku krachu neoliberalizmu, predovšetkým v ekonomike, ale aj v politike,
2. v EÚ, najmä v jej hospodárskych a finančných kruhoch existujú obavy až strach zo sveta bez silného USD (možno len zlé jazyky tvrdia, že Európa až teraz skutočne zaplatí za Marshallov plán), pričom možno predpokladať, že snaha podporovať súčasné washingtonské plány, ktoré prispejú na záchranu finančných inštitúcií, ale ekonomiku neozdravia, nenasvedčuje sociálnej orientácii ekonomickej elity EÚ,
3. musí sa hľadať nový spôsob riešenia stavu vecí, ktorý zmení existujúci pomer bohatstva vo svete (80/20, s čím ako prvý vyšiel ešte na konci 19. storočia taliansky sociológ a ekonóm V. Pareto /Paretov diagram/. Známa je aj teória zlatej miliardy populárna najmä v Rusku, ktorá tvrdí, že v súčasných podmienkach má šancu na „solídny“ život len jedna miliarda obyvateľov Zeme /čo sa zhruba zhoduje s počtom obyvateľov štátov OECD/).
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:40,  J.Tull len ti dávam kontakt na našu predchádzajúcu diskúsiu
dnes, 12:37,  Na súde s Kotlebom dnes vypovedal bývalý frontman neonacistickej skupiny Biely odpor a...
dnes, 12:36,  Osvietený - teba sa to netýka, tvoj starý otec mal grule v pivnici a ty si mal pomyslenie na...
dnes, 12:33,  -era-Nehovorím o dni pred 30 rokmi a isto vieš , kedy rok začína a kedy končí. Neviem...
dnes, 12:33,  https://www.facebook.com/projektn.sk/videos/699727147488739/
dnes, 12:30,  Pred rokom 1989 sme nemali ani tú špajzu . Nebolo tu vôbec nič ani čím utrieť zadky
dnes, 12:30,  -era- potrebuješ vysvetliť jednotlivé pojmy, alebo chceš osvetliť, čo sa myslí tou vetou?
dnes, 12:23,  Gaabo, si ďaleko v minulosti. *29 *29 .. Čo tam robíš. .. *21
dnes, 12:22,  pekné speváčky sú to však
dnes, 12:21,  Matovič vlastne neurobil objav
dnes, 12:20,  Vôbec netuším, čo je to mantra o prázdnej špajzi. A pred 30 rokmi bol 31.máj 1990. Ale...
dnes, 12:20,  môžeš zverejniť finančnú stať pracovnej zmluvy zuzka8
dnes, 12:20,  Ešte doplňujúca otázka: ako znelá prvá správa o prázdnej špaize v r. 1990?
dnes, 12:14,  Mal by som dať nej nejaký pilotný úvod , ale som zvedavý ako sa to vyvinie v diskúsii, lebo...
dnes, 11:56,  Následne bola zastrelená. https://www.youtube.com/watch?v=BWYdJ6UHiwA&feature=emb_logo
dnes, 11:52,  Aspoň podľa slniečkarky....
dnes, 11:51,  uz rozumiem, preco ta uz aj samotni ateisti povazuju za hlupaka....si paranojik.....
dnes, 11:46,  preco reagujes na mna ? kto je peter67, lemmy, ty mas nejaku paranoju ?
dnes, 11:44,  A tebe z toho vyšla hlúposť, že im chcem celibát zobrať? Táraš nehorázne bludy o mne....
dnes, 11:44,  Shagara, čítam čo je tam čierne na bielom: „A počul som počet označených:...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď sa budeš cítiť najhoršie, tak si spomeň, že aj tá najhoršia hodina má iba 60 minút.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 110 bytes in 0,543 seconds)