Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kristus,alebo Ježiš...

30
reakcií
2601
prečítaní
Tému 29. júla 2011, 05:08 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 08. 2016
45
23. 06. 2015
18
09. 01. 2016
84
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   29. 7. 2011, 05:08 avatar
Informoval ma jeden zo známych, že podľa zvitkov, nájdených v Palestíne, Kristus nebol tou istou osobou, ktorá je označovaná ako Ježiš. Ježiš vraj bol kazateľom, prorokom, ktorý bol popravený, avšak Krista si vymyslela asi 36 rokov po smrti Ježiša nejaká rada. To je asi všetko, čo mi je známe. O náleze oných dokumentov som už počul pred dlhšou dobou v zahraničnej rozhlasovej relácii. To všetko by snáď nemuselo byť tak dôležité, keby táto informácia nehovorila, že Ježiš v podobe Krista jednoducho neexistoval.Tak a jedine tak mohli vzniknúť kresťanské cirkví. Keď už extrovertne zameraní ľudia Krista dostatočne precízne vytvorili, použili ho ako symbol, ako nadosobný predmet alebo idol, okolo ktorého sa postupne vytvárala sieť, ktorá sa stala cirkvou. Jej moc sa postupne zvyšovala a v tejto podobe sa časom stala absolútna. Za touto zástenou mocenské hrádze kresťanstva pracovala teológia na spresnení pojmu "Kristus", ktorý za stáročia dostal takú podobu, že žiadny Ježiš, z ktorého takýto Kristus vzišiel, oficiálne predstave Krista nevyhovuje. Stáročia prešli a bolo teda dosť času, aby cirkev Krista dokonale odľudštila. Tak dokonale, že pravá mystika, ktorá nutne okolo Krista musí byť, tam existovať nemôže. Mala teda cirkev šťastie, že až za mnoho storočí sa prišlo na to, ako to s tým Kristom bolo. Kristus je teraz úplne hotový a cirkev sa už teda nemusí namáhať niečo na ňom meniť. Dokonca cirkev môže existovať bez neho a tiež bez neho existuje. Musí však stále dbať na to, aby nikdy nepoložila znamienko rovnosti medzi Kristom a nejakým človekom, ktorý by bol Kristovi vzorom. Došlo to tak ďaleko, že sám Ježiš by teraz musel s hanbou vypratať pole pred Kristom, ktorý z neho vznikol. Tak totiž pracuje každá organizácia, aj cirkev, strážkyňa čistoty Kristovstva. Proste taká organizácia nevpustí do svojej sféry nikoho nevymysleného, pretože by neuniesla tohto následky, hoci sa zdal jej aparát bezchybne fungujúci a proti všetkým rozkladom obrnený.


2.
označiť príspevok

winry žena
   29. 7. 2011, 05:19 avatar
Kristus = najvyssie dosiahnuty titul v skole duchovnej mozno :-P
Súhlasí Boris


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   29. 7. 2011, 08:42 avatar
zatiaľ hio nikto neprekonal..


3.
označiť príspevok

Boris muž
   29. 7. 2011, 07:36 avatar
kolko preslo rokov, kym sa zacal opisovat kristov pribeh? myslim, ze nejakych 300 rokov no a je tazko predstavitelne, ze sa ten opis moze podobat skutocnosti. Je vlastne stale otazne a asi aj zostane, ci sa tam opisuje vobec nejaka skutocnost.


11.
označiť príspevok

rastos muž
   29. 7. 2011, 10:31 avatar
Kristov pribeh sa zacal opisovat este pocas toho, kym zili ociti svedkovia jeho ucinkovania i zmrtvychvstania.


13.
označiť príspevok

havran
   29. 7. 2011, 11:00 avatar
rastos - to tvrdíš , alebo tlmočíš?


15.
označiť príspevok

rastos muž
   29. 7. 2011, 11:21 avatar
uz sme to tu rozoberali, je to historicka skutocnost.


21.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   29. 7. 2011, 17:50 avatar
Prvé písané záznamy apoštolov o Kristovi sú datované do času okolo r. 40 - 60 n. l. Neviem odkiaľ máš tých 300 rokov.


4.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 7. 2011, 08:19 avatar
JK = Ježííš Chrastuš
KJ = Key Jocker
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Ranexill muž
   29. 7. 2011, 08:57 avatar
Aj ja si myslím, že Kristus je titul...reps. označenie nejakej urovne, alebo rpejav niecoho co je v cloveku mozne najst.


7.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 09:31 avatar
Čo píšete ako mechom udretí o tom, čo znamená Kristus.

Židia si vytvárali roky koncepciu záchrancu národa. Po celý čas boli kŕmení svojimi náčelníkmi a kňazmi, že sú vyvoleným národom. Celý Starý zákon tej známej kresťanskej Biblie je o božej vyvolenosti Izraela.

Pridaním nových poviedok, formou Nového zákona, získalo pôvodné židovské učenie o božej vyvolenosti Izraela nový tón: aby sa k Izraelu pridali aj iné národy.

Sú viaceré zmienky o tom. Napríklad Zach, 2:15: „I pripoja sa v ten deň k Pánovi (Jahve, JHWH) národy mnohé a budú ľudom mojím.“

Informácie o tom, kedy a za akých podmienok bude boh Jahve znova naklonený Izraelu a opäť mu zabezpečí postavenie, dôstojné pre božieho vyvolenca, sú veľmi hmlisté. Jasné je iba to, že táto perspektíva je spätá s príchodom mesiáša.

– Toto je dôležitý bod: príchod mesiáša. Židia dlhodobo, prakticky od babylonského zajatia, očakávali, že z ich pokolenia sa narodí človek, ktorý ich zachráni, spasí, a to je to hebrejské slovo „mesiáš“ (pomazaný). Pre toto slovo je grécky preklad: christos, z toho vzniklo dnešné Kristus. Je úplne jedno, či povieme Kristus, alebo Mesiáš, alebo Pomazaný.

Boh zváži, kedy pošle svojmu národu (Izraelu) túto tajomnú bytosť, ktorú biblia (v Starom zákone) vykresľuje veľmi neurčito a rozporne.

Musí to byť posol boha Jahveho, poverený veľmi dôležitým posolstvom, ktoré spasí Izrael. Hoci je obraz mesiáša opradený tajomnou aureolou svätosti a nadprirodzenosti, predsa to bude človek z mäsa a kostí, ktorý pochádza z pozemského rodu kráľa Dávida.

Preto sa musel vytvoriť rodokmeň Ježišovi, aby nové poviedky ako tak sedeli so staršími predlohami (Starým zákonom).

Židia očakávali svojho mesiáša, a prakticky dodnes si myslia, že ešte neprišiel. Ale niekoľkí boli nedočkaví, a tak už (z dnešného pohľadu) okolo rokov 50 – 150 nášho letopočtu si vytvárali legendy, akoby už ten mesiáš prišiel. A z tých legiend, že už prišiel, sa vytvoril Nový zákon.

Preto Nový zákon nie je náboženským predpisom pre židov, ale z pôvodne malej židovskej sekty sa neskôr vytvorilo nové náboženské hnutie – hnutie kresťanov. Šírilo sa najmä v diaspóre, a preto najčastejšie sa používal grécky jazyk, a tak sa zvyklo hovoriť už len o Ježišovi Kristovi.

Keby sa to nové náboženské hnutie vtedy šírilo pomocou hebrejčiny, tak dnešní kresťania by sa nazývali povedzme mesianisti.

Medzi slovom mesianista a kresťan nie je prakticky žiaden rozdiel. Je tam ten istý významový koreň.
Súhlasí Ranexill, starec


9.
označiť príspevok

Ranexill muž
   29. 7. 2011, 10:24 avatar
Vlado dakujem


26.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   29. 7. 2011, 18:36 avatar
Na ateistu si to celkom pekne napísal( asi na klávesnici). Súhlasím s väčšinou tvojho príspevku.Dodal by som, že vyvolenosť Bohom si časom Židia zle vysvetľovali. Spôsobom života mali byť príkladom pre okolité národy. Oni však často robili Bohu hanbu.
Preto na nich pripúšťal rôzne tresty , napr. Babylonské zajatie. Príchodom Krista mal byť židovský zákon naplnený.
Nesúhlasím, že príchod mesiáša v podobe Ježiša Krista(Masiaha)si vymyslela nedočkavá časť židov, lebo na Ježišovi sa splnili všetky proroctvá v Hebrejských písmach , ktoré o mesiášovi písali. Skeptici tvrdia, že to bolo len dodatočne na Ježiša napasované. Nemienim tu nikoho presviedčať. Ak chce niekto veriť, že to je len legenda, nech sa páči.
Inak na 90% súhlasím, vidieť, že vieš o čom hovoríš.


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 09:35 avatar
A keby sa nejakému kresťanovi nepáčila súvislosť s pomenovaním mesianista, môže sa uspokojiť s výraz: Mazaný človek.

Jednoducho, kresťania sú mazaní. 


10.
označiť príspevok

Ranexill muž
   29. 7. 2011, 10:27 avatar
Vsetkymi mastami mazaný znamena byt pomazaný?  
Súhlasí Vlado


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 14:08 avatar
Áno, alebo kristovec.


17.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 14:11 avatar
Len možno masť je mierne surové, lebo lepšie to je s olejčekom. Preto si ešte aj dnešní kresťania na omšiach olejujú čelá.

Nie som si istý, či by im nevadilo, keby si mazali na čelo bravčovú masť (šmalec). Rozmýšľam, že či za výnimočné skutky by potom používali oškarky?


12.
označiť príspevok

havran
   29. 7. 2011, 10:57 avatar
Iste je nanajvýš zaujímavé sledovať proces vzniku nových revolučných prúdov. Nesporne v čase vzniku kresťanstva ako sociálneho učenia prinieslo toto nové prvky do hierarchije spoločnosti. Najvýznamnejšia bola snaha zmazať postavenie otroka. Aj keď v kolonizovanej Amerike sa udržalo až do 19. storočia. Súvisí to s rozvojom výrobných síl a mocou kapitálu. Novodobé formy otroctva netreba zvlášť pripomínať. Kapitál ako vždy si nájde tú správnu kobylku a zapriahne ju do svojích služieb a starú , vyčerpanú hodí na smetisko dejín. Neviem , do akej miery si ľudia uvedomujú , že skutočným nositeľom nerovných vzťahov v spoločnosti nie je kapitál - ten je len nástroj, ale v skutočnosti inštitút súkromného vlastníctva je hlboko zakorenený v kresťansko učení a to je to rozhodujúce spojenie , na ktorom stojí celá cirkev. Môžu a hovoria čokoľvek , ale ich skutky sú výrečnejšie. Prečítajte si napr. knihu od Eudena Sude "Večný žid" - nepísal to žiadny komunista ani socialista.


14.
označiť príspevok

Ranexill muž
   29. 7. 2011, 11:05 avatar
Ja len malý postreh, snáď sa neodkloním od témy veľmi...
Zoberme si Mojžiša a Egypt.
Zabil nejakeho egypťana a stal sa odporcom vtedajsej moci reprezentovanej Faronom.
Ako vieme faraon bol ludmi vtedajsieho sveta chápaný ako Boh na Zemi.
Takže paralela.
Satan= odporca a vrah od pociatku, nebudem ti sluzit , povedal Bohu.
Co urobil Mojžiš, sťa jeden z anjelov Boha egyptskeho? Na chlp presne to isté...
A odviedol aj tretinu ludí z egypta, možno z "raja"?
Čo vy na túto zvláštnu paralelu?
A osobnost mesiaša sa viacmenej postavila na odpor voči pravidlam, ktoré dal ešte Mojžiš-odporca Boha egyptskeho.
Tak ako to teda sakra je?


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 18:20 avatar
Môže byť. Veď pozri sa, ako zobrazujú Mojžiša. Z hlavy mu akoby až do neba rástli rohy.

www.mwm.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Ranexill


18.
označiť príspevok

blueevil
   29. 7. 2011, 15:58 avatar
fajer ! chceš aby za teba vo Vatikane odslužili omšu ?    


19.
označiť príspevok

starec muž
   29. 7. 2011, 16:36 avatar
Niektorí židia doteraz očakávajú svojho mesiáša,čiže Krista.Mnohé dievčatá sa modlia,aby oni boli jeho matkou.Ako každý židovský kráľ má byť pomazaný,avšak jedna zložka masti,ktorá sa na to používala už neexistuje.Pretože má prísť východnou bránou do Jeruzalema,muslimovia im tam postavili cintorín,pretože prechodom cezeň by sa poškvrnil a preto by tadiaľ nemohol prísť.Ale to sú prekážky,ktoré sa sajú nejakou fintou prekonať.Mimochodom ten,ktorého očakávajú a uznajú za mesiáša sa už narodil a čoskoro prevezme svoju moc.Zatiaľ nevystupuje na verejnosti,lebo sa ešte len pripravuje,ale bude robiť také znaky,že mu uveria,že on je Kristus.
Súhlasí Vlado, Ónya


20.
označiť príspevok

clear1 muž
   29. 7. 2011, 16:41 avatar
Ale čo by nevystupoval na verejnosti - vystupuje  
http://www.youtube.com/watch?v=nTE3WmMnovY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Vlado


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   29. 7. 2011, 18:07 avatar
Veď to dokáže každý, len musí trošku rýchlejšie ...  

http://www.youtube.com/watch?v=hr_fFRZ1GvQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

clear1 muž
   29. 7. 2011, 18:20 avatar
Ty musíš byť vždy o krok vpredu ?!  
Súhlasí Vlado, Nadja


23.
označiť príspevok

Vlado muž
   29. 7. 2011, 18:12 avatar
Jééé, to si pekne, umelecky napísal. Začínam prichádzať na chuť haluziam. Táto sa mi páči. Milé, čítať to:

Mimochodom ten,ktorého očakávajú a uznajú za mesiáša sa už narodil a čoskoro prevezme svoju moc.Zatiaľ nevystupuje na verejnosti,lebo sa ešte len pripravuje…

Ako naschvál, práve, keď existuje diskusné fórum. Práve v tom čase, keď existuje diskusné fórum. Ten sa vedel, kedy narodiť. 


27.
označiť príspevok

starec muž
   30. 7. 2011, 07:07 avatar
Nenarodil sa teraz.Už má vyše 20 rokov. 


28.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 7. 2011, 09:50 avatar
jo..táto "správa fáma obletela svet cca 20 rokov dozadu (myslím sú to "Nostradamove proroctvá "..ktorého príchod má zmeniť svet k lepšiemu , a že predtým, sa má udiať očista ľudstva - očista od zlého , ľudia budú vraj veľmi trpieť , vzostúpi "Boh teroru " a potom nasleduje druhý "príchod Krista , ktorý vytvorí "raj na zemi ..len vznikla dilema..bude černoch ?.. bude, biely, žltý ..ako ho spoznáme ?
Predovšetkým to treba chápať ako príchod Nového veku..)

veriacim:
www.sk.amazinghope.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

starec muž
   30. 7. 2011, 11:29 avatar
Je zvláštny už svojim zjavom a biblia podporuje to,aby si ho vyvolili,pretože sa v nej hovorí,že mesiáš bude taký.Už od narodenia ho považujú za stelesnenie boha Krišnu.Narodil sa v Sikhskom meste Amritsar známom svojim zlatým chrámom.Práve útok indickej armády na tento chrám stál Ingiru Gándhiovú život.
Súhlasí Ónya


30.
označiť príspevok

fajer
   31. 7. 2011, 08:07 avatar
www.sk.amazinghope.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk,stránka plná klamstiev...
Súhlasí Osvietený


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   29. 8. 2013, 22:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:40,  Nejako hlúpo si to napísal. SMER voľby vyhrá. A druhí budú kotlebovci. Takže prehrajú...
dnes, 01:36,  Bijjou, môžeš aj ty pomôcť.*19
dnes, 01:34,  Je humanistická zbierka: Protect Humanists At Risk. Prispeješ? Pozri:...
dnes, 01:31,  Nie, lebo riskujem, že nebudem na to mať. Môžem prispievať malými čiastkami. Pri povedzme...
dnes, 01:28,  Budeš môj priateľ, keď sa Ti podarí osloviť Kasafrana a Havrana, aby prispeli priamo do...
dnes, 01:24,  83. prečo maj sa . ja nikam nejdem az zajtra *39
dnes, 01:21,  Ok. Tak na mňa už nikdy nereaguj. Maj sa.
dnes, 01:19,  80. sorry, nenamáhaj sa, ja si tvoje videá uz nepozerám.
dnes, 00:59,  niektoré ženy ešte pred 50 rokom života si myslia, muž nie je našou národnou vlajkou
dnes, 00:46,  super
dnes, 00:45,  ja nie som Jánošík. *21
dnes, 00:45,  https://www.mojevideo.sk/video/1950d/nadavky_v_slovenskych_filmoch.html Ináč 0:23. Scarlet...
dnes, 00:45,  samozrejme
dnes, 00:44,  75. ale prd, ja ta mám na háku . a odteraz uz definívne *39
dnes, 00:42,  Ondrej. ve´d Kristus podporoval farizejov. Budte čím chcete. Ste super *18*03
dnes, 00:40,  Ako vidim naozaj nechapeš.....ale nedivim sa ti, odvrhol si Boha v Starom zákone, a povýšil...
dnes, 00:40,  Peter. Uvedom si, že stačí vyzerať múdro. Horšie je byť múdry a vyzerať ako hlupák. *21
dnes, 00:39,  Ja nepotrebujem na teba útočiť. No všimol som si že ty sa v tom vyžívaš. *21 "hej...
dnes, 00:38,  a sú aj takí šťastlivci, ktorí pochopili, ak stávkuješ vsádzaš vlastný život
dnes, 00:37,  No vidíš aj ja presne naopak!! Pri inteligentných ľuďoch vyzerám múdro. *13*13*13*13*13...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Priatelia sú príbuzní, ktorých si ľudia vyberajú sami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(107 201 bytes in 0,443 seconds)