Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kristov monogram.

16
reakcií
1623
prečítaní
Tému 10. mája 2015, 09:32 založil mirdo.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 12. 2015
6
03. 01. 2010
9
 
 


1.
označiť príspevok

mirdo muž
   10. 5. 2015, 09:32 avatar
Kristův monogram, též označovaný jako chíró, je jedním z chrismonů (odlišuj od christogramu IHS), tedy vyjádření Kristova jména zkratkou. Symbol je zkratkou pro řecký zápis slova Kristus (řecky ??????? - Christos) a je tvořen jeho prvními dvěma písmeny, řeckými písmeny ? (chí) a ? (ró). Odtud pochází označení chíró případně chí-ró. Je to jeden z nejstarších a nejrozšířenějších křesťanských symbolů a vyskytuje se na křesťanských náhrobcích už od 3. století. Ve východním křesťanství má christogram podobu čtyř řeckých písmen ICXC = Isos Christos.

Podle historika Lactantia († asi 320) měl císař Konstantin Veliký v noci před rozhodující bitvou s Maxentiem na Milvijském mostě (312) sen: viděl na nebi znamení ?? a slyšel hlas, že s tímto znamením zvítězí. Ráno nařídil vojákům, aby si je dali na štíty a skutečně zvítězil. Podle Eusebiových Církevních dějin měl toto vidění cestou z Gallie do Říma, kdežto podle pozdějšího Životopisu Konstantinova (asi 338) od téhož autora viděl Konstantin v poledne před bitvou dva zkřížené pruhy světla přes Slunce a navíc nápis „v tomto znamení zvítězíš“. Proto je nechal připevnit na vojenské standarty (labarum).

Monogram ?? má ovšem také kosmologické souvislosti. Když Platónův Timaios popisuje jak démiurg formoval Vesmír, přirovnává křížení ekliptiky a vesmírného rovníku k písmenu ?.[1] Jeden z prvních křesťanských apologetů, Justin Mučedník (†165), spojuje tento Timaiův příměr s Kristovým křížem, který je vepsán na nebesích jako základ jejich uspořádání.[2] Skutečně na nejstarších vyobrazeních se ramena písmene ? neprotínají pod pravým úhlem, nýbrž ostřejším. Podobnou myšlenku možná vyjadřuje už spis Didaché (kolem 150), když mluví o „prvním znamení rozestření (rozpětí) nebes“.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Karola


2.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   10. 5. 2015, 09:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

mirdo muž
   10. 5. 2015, 10:17 avatar
Tento symbol je výnimočný tým, že je ústredným motívom geometrie vesmíru. Používali ho koptskí kresťania spolu so symbolom anch. Anch predstavuje strom života a Kristov monogram jeho pl
Súhlasí Karola


7.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   10. 5. 2015, 11:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 5. 2015, 19:40 avatar
Kríž je nekresťanský symbol.
Keď evanjelisti Matúš, Marek, Lukáš a Ján hovoria vo svojich správach o nástroji, na ktorom bol Ježiš popravený, používajú grécke slovo stauros. (Matúš 27:40; Marek 15:30; Lukáš 23:26) Týmto slovom sa označuje vzpriamené brvno, kôl alebo tyč. V knihe .......The Non-Christian Cross (Nekresťanský kríž) od J. D. Parsonsa sa píše:.......... „V žiadnom z početných spisov tvoriacich Nový Zákon nie je ani jediná veta, ktorá by v pôvodnej gréčtine obsahovala čo len nepriamy doklad toho, že by stauros použitý v prípade Ježiša bol niečo iné ako zvyčajný stauros, a už vôbec v nich nie je zmienka o tom, že by sa skladal nie z jedného kusa dreva, ale z dvoch kusov zbitých dohromady do podoby kríža.“
Alebo -Andrzej Niemojewski,"Tajomstvo kríža",...a podobne.
V knihe Das Kreuz und die Kreuzigung (Kríž a ukrižovanie) od Hermanna Fuldu sa píše, prečo sa na vykonávanie popráv väčšinou používal jednoduchý kôl.
---------------------------------------------------------------------
Další historik Achen, poznamenáva-Symbols Around Us (Symboly okolo nás).: „Je nepravdepodobné, že kresťania v prvých dvoch storočiach po smrti Ježiša používali symbol kríža.“ Dodáva, že pre raných kresťanov musel byť kríž „hlavne symbolom smrti a zla, podobne ako pre neskoršie generácie gilotína či elektrické kreslo“.
--------------------------------------------------------------------
Uznávaný britský učenec W. E. Vine predkladá tieto nespochybniteľné fakty: „V polovici 3. stor. n. l.... boli do cirkvi prijímaní pohania... a z väčšej časti im bolo povolené ponechať si pohanské znaky a symboly. Preto bolo Tau alebo T... s priečkou posunutou nižšie, prijaté.“ — Vine’s Expository Dictionary of Old and New Testament Words.
---------------------------------------------------------------------
Companion Bible, ktorú vydala Oxfordská univerzita, uvádza: „Je... dokázané, že Pán bol usmrtený na vzpriamenom kole, nie na dvoch kusoch dreva, ktoré by boli prekrížené pod nejakým uhlom.“
-----------------------------------------------------------------------
Zdá sa, že aj medzi Rimanmi bol crux (z ktorého je odvodený náš kríž) pôvodne zvislý stĺp.“ — Vydal P. Fairbairn, Londýn 1874, zv. I, s. 376.
------------------------------------------------------------------------
Je zaujímavé si naštudovať z obdobia pred kresťanstvom,niečo o "falickom symbole",a aký to má súvis s krížom,....a prečo ešte aj dnes vidíme v kostoloch/a pod./ fálické symboly./www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 5. 2015, 19:42 avatar
pistis.webnode.cz/.../odporne-modlarstvi-pohanskyc... tu je o tom fálickom symbole.


15.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   10. 5. 2015, 19:46 avatar
Shagara, chceš povedať, že Rimania ako popravčí nástroj nepoužívali kríž? Však aj historik Flavius hovorí o kríži.
Súhlasí mirdo


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 5. 2015, 21:00 avatar
Nie,...ved už len z ekonomického hľadiska,a z hladiska pracnosti,....bolo jednoduchšie popraviť na kole.
Stauros pôvodne nikdy neznamenal -Kríž. Ak nájdeš slovník,ktorý to tak definuje,tak máš bod.
A či vôbec nepoužívali kríž,...to neviem, ale z toho,čo som ja čítal,....tak neviem o tom. Videl som jednu filmovú rekonštrukciu ukrižovania,....a bola to poriadna fuška,.....kdežto pribitie na kôl a následné jeho postavenie,bolo ovela jednoduchšie.
Ale to by ani nebol taký veľký problém/kríž,či kôl/,ale to,ako "kresťania" k nemu pristupujú./uctievanie/
Uznaj,ak by tvojho otca,spravodlivého človeka popravili nevinne na gilotíne,....dal by si si tento nástroj/v zmenšenej podobe/ na krk/do izby/ pripomínal by si si tým otca? Asi sotva,bolo by to morbidné. "Kríž,kôl" biblický je "symbol potupy,prekliatia". Kto by niečo také robil? Iba tí,čo sú v nevedomosti!


17.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   11. 5. 2015, 18:31 avatar
Shagara tvoje komentáre sú čím ďalej zábavnejšie.Keďže podľa teba z ekonom.hľadiska je kríž drahší,tak ho zavesili na kôl.
Ja len roumýšľam,prečo Peter v Skutkoch hovorí :"Nech teda vie istotne celý dom Izraelov, že i Pánom i Kristom ho učinil Bôh, toho Ježiša, ktorého ste vy ukrižovali!"
Ale to sa zrejme pomýlil.Alebo to zle preložili.Jedno z toho.


3.
označiť príspevok

fajer
   10. 5. 2015, 10:06 avatar
Kristov monogram to nemôže byť, nevedel ani čítať ani písať....


4.
označiť príspevok

huranato muž
   10. 5. 2015, 10:10 avatar
to neviem ani ja


6.
označiť príspevok

Karola žena
   10. 5. 2015, 10:20 avatar
no jo kríž...má viacero symbolických významov
napr.
... poznáme tiež kríž lotrov, v tvare veľkého Y, ktorý bol zrejme špeciálne navrhnutý a vyrobený na trestanie lotrov
.. a kríž ondrejské, v tvare veľkého X.
Ondřej alebo Andreas znamená muž. Latinsky sa muž povie buď Andros alebo vírus.Andros (vir) symbolizuje aktivitu alebo kinetickú energiu, písmeno X je teda vyjadrením energie, v matematike má význam násobku a ako rímska číslovka znamená desať.

Symbolika vodorovnej línie kríža.
Ako už názov napovedá, znamená vodorovná línia hladinu vody, stabilitu, pokoj, vyrovnanie, čiže jinovú, ženskú potenciálnu energiu, ktorá sa nedere okato na obdiv. ..Je to nenápadný princíp tichej sily, horizont ktorý vidíme pred sebou, ale nemôžeme sa k nemu priblížiť, ani sa od neho nemôžeme vzdialiť.
Z ezoterického hľadiska súvisí jinový, ženský princíp s vodou, s temnotou, čiernou farbou as Mesiacom. Každý, kto si vyskúšal nočnú meditáciu pri splne nad vodnou hladinou, s úžasom zistil, ako je upokojujúce a uvoľňujúce. Nie je nič kľudnejšieho a vyrovnanejšieho.

Symbolika zvislej línie kríža:
Zvislá, čiže vertikálna línia predstavuje gradient gravitačného poľa, po tejto línii sa pohybujú všetky hmotné častice, na ktoré pôsobí len gravitácia. Je to symbol slnečného lúča, dopadajúceho na zem, keď máme slnko priamo nad hlavou, symbol božstva. Vertikála predstavuje mužský, aktívny, jangový princíp, kinetickú energiu, výbušnú, dynamickú silu, princíp vzdoru, zákon akcie a reakcie, najzákladnejší zákon celého nášho vesmíru, z ktorého sa dajú odvodiť všetky ostatné známe fyzikálne zákony (napríklad aj známy Newtonov zákon zotrvačnosti a zákon sily)

Posvätné spojenie kríža:
Spojením zvislej a vodorovnej línie vznikne veľké písmeno T, ktoré zobrazuje základ pravého uhla a princíp stability (racionálny základ slobodomurárstva),... kríž, na ktorý kedysi gnostici symbolicky maľovali hada... Prekrížením vertikály a horizontály, s tým, že horizontála je rozdelená napoly, vznikne kríž, symbol nielen spojenie, ale aj konfliktu božského a ľudského, aktívneho (jangového) a pasívneho (jinového), duchovného a hmotného.
Je to obraz spojenia, bez ktorého by zrejme naša pozemská existencia nebola možná, ale občas z toho môže vykryštalizovať kríženie záujmov, alebo je s tým proste kríž, v zmysle utrpenia, či vzájomné nepochopenie.

sk.ezo.tv Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí mirdo


8.
označiť príspevok

YouLove
   10. 5. 2015, 18:38 avatar
Všetci máme svoj vpísaný monogram, na čele.


9.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   10. 5. 2015, 18:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

huranato muž
   10. 5. 2015, 19:00 avatar
Mne kvapká pena z úst, keď takých čítam. Niektorí majú na čele nápis na 5 písmen.


11.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   10. 5. 2015, 19:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

huranato muž
   10. 5. 2015, 19:09 avatar
Nee, to sa nehovorí nahlas.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:41,  -era-, nemusí a možno to ani neplatí /nechce sa mi to hľadať príklad, hoci si myslím, že...
dnes, 18:33,  8/ Nesmrtelnej dusi?? Ako chces porazit vzduch???:)))
dnes, 18:31,  83) Boh v Starom Zákone niekoľko krát zdôrazňoval že Židia odpadnú od viery, alebo sa tak...
dnes, 18:28,  Argumentácia postavená na vode nemá cenu. Základ je biblické písmo. O nejakom Helénskom...
dnes, 18:27,  Ale máš tam chybne: Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z...
dnes, 18:26,  Ale má k tomu podrobne vypracovanú argumentáciu ;)
dnes, 18:26,  ... prečo? *01
dnes, 18:25,  Dobrí ľudia sú prekričaní zlými.
dnes, 18:24,  Vždy, keď sa niektorí spoja, nastane isté odlúčenie sa od tých druhých... Nastane...
dnes, 18:24,  Komu slúžia? Komunistickej strane Slovenska, našej vodcovskej strane.
dnes, 18:23,  Lemmy, písal som o ľuďoch dobrej vôle, teda tých, ktorým ide o pokoj na Zemi a aj sa oň...
dnes, 18:23,  On si vymýšľa, jemu sa prisnilo.
dnes, 18:21,  Evanjeliá nie, ale niektoré chápania kresťanstva sa Shagarovi zdajú veľmi pohanské....;)
dnes, 18:19,  Komu slúžia mienkotvorné médiá na Slovensku Ján Baránek...
dnes, 18:14,  Toto? http://www.youtube.com/watch?v=Hwco-JsTUdc
dnes, 18:12,  Toto? http://www.youtube.com/watch?v=cH4E_t3m3xM
dnes, 18:12,  R. City - Save My Soul
dnes, 18:10,  Selena Gomez, Marshmello - Wolves
dnes, 18:10,  Zber informácií má pod palcom ministerka. Stačí?
dnes, 18:09,  Tvoje táranie je od veci. A čo, že to má niekto pod kontrolou? Si hlupák.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Posielam Ti zoznam všetkého, čo by som si na Vianoce želal: Teba!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(79 254 bytes in 5,587 seconds)