Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kresťania neklamte svojim deťom...

11
reakcií
1318
prečítaní
Tému 21. decembra 2014, 08:08 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2014, 08:08 avatar
Presný dátum Narodenia Pána asi pred dvetisíc rokmi známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené prvý raz v roku 336 v Ríme. Keďže 25. marca sa všeobecne slávil sviatok Zvestovania Pána, keď archanjel Gabriel zvestoval Márii, že bude Kristovou matkou, tak o deväť mesiacov (čo je čas vývinu dieťaťa v tele matky) sa stanovil symbolický deň Narodenia Pána práve na 25. december.
Podľa inej hypotézy - dejinno-náboženskej, ktorá hovorí o christianizácii a novej kresťanskej interpretácii rímskeho sviatku narodenia Slnka - Natalis Solis invicti, kresťania tento pohanský sviatok nanovo interpretovali v kresťanskom duchu. Rímski kresťania sviatok Slnka začali sláviť ako vlastný sviatok narodenia Krista ako Slnka na základe biblických citátov. Napríklad Kristus ako Slnko spravodlivosti - Sol Iustitiae, alebo Kristus - Svetlo sveta. Tento dátum bol všeobecne prijatý a veľmi rýchlo sa ujal. Svätý Ján Zlatoústy (347-407) vo svojej kázni prednesenej v roku 386 v Antiochii argumentoval, že rozhodnutie sláviť Božie narodenie 25. decembra je správne a bolo potvrdené rýchlym prijatím tohto sviatku v celom kresťanskom svete, od Trácie po Cádiz.
Ježiš sa narodil v Betleheme (hebrejsky Dom chleba), v meste asi osem kilometrov južne od Jeruzalema, v rodisku kráľa Dávida. Sem prišiel kvôli sčítaniu obyvateľstva Jozef z Nazaretu so svojou snúbenicou Máriou a tu (podľa tradície v jaskyni za mestom) sa narodil Ježiš.
Na základe odlišných tradícií slávia kresťania rôznych cirkví Vianoce v odlišných termínoch. Katolíci, evanjelici či iné protestantské cirkvi a časť pravoslávnych oslavuje Vianoce 24. a 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára. Iná časť pravoslávnych veriacich, vrátane Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, sa riadi podľa juliánskeho kalendára a oslavuje vianočné sviatky 6. a 7. januára.


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 12. 2014, 13:14 avatar
To mas ako s Velkou Oktobrovou Socialistickou Revoluciou...
ktora sa udiala v novembri..
Iny kalendar, iny termin..


4.
označiť príspevok

Krištof
   21. 12. 2014, 14:25 avatar
Dva vcelku dobré články k téme.
Vianoce a okruh ich slávenia, historické pozadie

Narodenie Ježiša Krista - sviatky jeho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky Vianoce 24. - 25. decembra oslavuje na celom svete dve miliardy kresťanov. Nepoznáme presný dátum narodenia Pána, ktoré bolo asi pred dvetisíc rokmi. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe odlišných tradícií slávia kresťania rôznych cirkví Vianoce v rôznych termínoch. Katolíci, protestanti a časť pravoslávia slávia Vianoce 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára. Časť pravoslávnych veriacich oslavuje vianočné sviatky podľa juliánskeho kalendára 7. januára...

Spočiatku narodenie Pána nemalo svoj osobitný sviatok a od polovice 3. storočia pripomínalo sa na Východe spolu s inými “zjaveniami Pána“. Sviatok sa slávil 6. januára. Na Západe sa však v polovici 4. storočia začína objavovať osobitná spomienka Božieho narodenia (prvý záznam je z Ríma z r. 336). Sviatok sa slávil 25. decembra. Keďže 25. marca sa všeobecne slávil sviatok Zvestovania Pána, keď archanjel Gabriel zvestoval Márii, že bude Kristovou matkou, tak o 9 mesiacov (čo je čas vývinu dieťaťa v tele matky) podľa tohto datovania je symbolický deň narodenia Pána práve 25. december. Ďalšou hypotézou je dejinno-náboženská hypotéza, ktorá hovorí o christianizácii a novej kresťanskej interpretácii rímskeho sviatku narodenia Slnka. Kresťania tento pohanský sviatok Natalis Solis invicti použili a nanovo ho interpretovali v kresťanskom duchu. Rímski kresťania tento štátny sviatok Slnka začali sláviť ako vlastný sviatok narodenia Krista - ako Slnka na základe biblických citátov. Napr. Kristus ako Slnko spravodlivosti “Sol iustitiae“, Kristus - Svetlo sveta.

Tento dátum bol všeobecne prijatý a veľmi rýchlo sa ujal. Sv. Ján Zlatoústy (347-407) vo svojej kázni prednesenej v roku 386 v Antiochii argumentuje, že rozhodnutie sláviť Božie narodenie 25. decembra je správne a bolo potvrdené rýchlym prijatím tohto sviatku v celom kresťanskom svete od Trácie po Cádiz.

Od 6. storočia na sviatok Narodenia Pána kňaz celebruje tri sväté omše: polnočnú (utiereň), rannú (pastiersku) a slávnostnú dennú. V Ríme pápež zvykol slúžiť polnočnú v Bazilike Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore) pri jasličkách, rannú v gréckom Chráme sv. Anastázie a slávnostnú dennú v Bazilike sv. Petra. Pápež Benedikt XIV. (1740-1758) pripisoval týmto trom svätým omšiam symboliku trojakého zrodenia Ježiša Krista: od večnosti v lone Nebeského Otca, telesne a v čase z Panny Márie v Betleheme a duchovne v našich srdciach.
nedozery-brezany.fara.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Vianoce a dátum Kristovho narodenia

...výber 25. decembra je výsledkom úsilia najranejších kresťanov vyrátať dátum Ježišovho narodenia na základe kalendárových výpočtov, ktoré nemali s pohanskými sviatkami nič spoločného.
V skutočnosti, keď rímsky imperátor Aurelián ustanovil 25. decembra 274 pohanské sviatky „Narodenia neporaziteľného slnka“, išlo takmer isto o pohanskú alternatívu k dátumu, ktorý už pre rímskych kresťanov čosi znamenal. Takže „pohanský pôvod Vianoc“ je mýtus bez historického základu. ...
Veci sa mali tak, že Aurelián, ktorý panoval od roku 270, až kým ho roku 275 nezavraždili, nenávidel kresťanstvo a zdá sa, že presadil ustanovenie slávnosti „Narodenia neporaziteľného slnka“ ako spôsob zjednotenia rôznych pohanských kultov Rímskej ríše okolo spomienky každoročného „znovuzrodenia“ slnka. Viedol ríšu, ktorá prejavovala známky zlyhávania zoči voči vnútorným nepokojom, vzburám v provinciách, ekonomickému úpadku a opakovaným útokom germánskych kmeňov zo severu a Perzskej ríše z východu. ...
...existuje aj dôkaz, tak zo strany gréckeho Východu, ako aj latinského Západu, že kresťania sa pokúšali vyrátať dátum Kristovho narodenia dávno predtým, než ho začali oslavovať liturgicky, ešte v druhom a treťom storočí. V skutočnosti sa to javí tak, že určenie dátumu 25. decembra bolo vedľajším efektom snahy určiť, kedy treba sláviť Pánovu smrť a vzkriesenie. ...
Aká je dĺžka ťarchavosti? Deväť mesiacov. Pridajte deväť mesiacov k 25. marcu a dostanete 25. december; pridajte ich k 6. aprílu a dostanete 6. január. Dňa 25. decembra sú Vianoce a 6. januára je sviatok Zjavenia Pána. ...
Takto sa 25. december javí ako dátum Kristovho narodenia, ktorý nemá nič do činenia s pohanskými vplyvmi na cirkevnú prax počas Konštantínovej doby alebo po nej. Je úplne nepravdepodobné, že by to bol býval skutočný dátum Kristovho narodenia, ale vznikol jedine z úsilia raných latinských kresťanov určiť historický dátum Kristovej smrti.

A pohanský sviatok, ktorý zaviedol cisár Aurelián na tento deň r. 274, nebol iba snahou použiť zimný slnovrat na politické vyhlásenie, ale takmer iste úsilím dať pohanský význam dátumu, ktorý bol už dôležitý pre rímskych kresťanov. Kresťania, naopak, mohli v neskoršom čase prispôsobiť pohanské „Narodenie neporaziteľného slnka“, aby poukazovalo na narodenie Krista, vychádzajúceho „Slnka spásy“ alebo „Slnka spravodlivosti“.
(William J. Tighe, asociovaný profesor dejín na Muhlenberg College v Allentowne, Pennsylvania)
www.impulzrevue.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2014, 15:46 avatar
Takže „pohanský pôvod Vianoc“ je mýtus bez historického základu. ..skôr kresťanský nie....pohania tento deň oslavovali už stáročia,kresťanstvo ešte neexistovalo....mňa by len zaujímalo,kto bol pri tom ked 25 marca duch svätý oplodnil Máriu...je to len kresťanský výplod fantázie, aby im to sedelo do krámu, Krištof žiadne dôkazy len tvoje konšpirácie a dohady...


7.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2014, 15:57 avatar
Svätý Ján Zlatoústy (347-407) vo svojej kázni prednesenej v roku 386 v Antiochii argumentoval, že rozhodnutie sláviť Božie narodenie 25. decembra je správne a bolo potvrdené rýchlym prijatím tohto sviatku v celom kresťanskom svete, od Trácie po Cádiz.
(William J. Tighe, asociovaný profesor dejín na Muhlenberg College v Allentowne, Pennsylvania) je hlupák ktorý prekrúca historiu ako sa mu páči...


5.
označiť príspevok

ranexil muž
   21. 12. 2014, 14:34 avatar
Ty sdi sprosty clovek a tvoje temy su vyrazom hluposti.
Krestanstvo púredbehlo dobu qa sprosti ako ty, co ennasadli na vlak casu sa dnes snazia znevazovta to vsetko, cim sme sa stali vdaka krestanstvui,nie ateistom, nie moslimom, nie kokotom.


2.
označiť príspevok

Sloven muž
   21. 12. 2014, 11:20 avatar
Čo si tým chcete naozaj dokázať, stále, furt, dookola, že sa nemýlite? To je už poriadna schíza....
Súhlasí Al_ice


9.
označiť príspevok

universum
   22. 12. 2014, 00:37 avatar
Kolki uz dostali ban za menej a siritelia nenavisti ako ruwolfko, Lemy a podobni nie


8.
označiť príspevok

Lux.Aeterna žena
   21. 12. 2014, 19:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

fajer
   26. 12. 2014, 07:54 avatar
Slzy, výčitky a nepochopenie, ktorými musí prejsť každé dieťa. Ale ako im to rodičia mohli urobiť?! Prečo ich celý život klamali, že existuje a teraz im hovoria, že to nebola pravda?!


12.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 12. 2014, 08:53 avatar
Nemixujes tak nahodou jablcka a hrusky?


11.
označiť príspevok

fajer
   26. 12. 2014, 07:56 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:52,  NEW AGE je cieľom humanistického myslenia
dnes, 09:48,  Ty za to môžeš, že si zostarol?
dnes, 09:45,  Keby sme len naskočili a potom robili všetko tak ako sa má, tak už by sme boli omnoho ďalej....
dnes, 09:41,  Humanizmus je predchodca antikrista.....
dnes, 09:38,  1. - Humanizmus - doktrina od pociatku propagovana katolickou cirkvou. Jej motom je REAZON,...
dnes, 09:34,  Na kotlebovcov čítam kritiku stále a nepodceňujem ju. Ich program mi tiež nie je veľmi...
dnes, 09:20,  Kedy už pochopiš ty starý komunistický cap, že to je následok toho, že sme preskočili z...
dnes, 09:07,  Ďakujme naším súdruhom, budovali, budovali, a potom sa na to vykašľali.....*10*10*10....
dnes, 09:01,  Mal som niečo po 40-ke, keď sme začali budovať kapitalistickú buržoáznodemokratickú...
dnes, 08:56,  49 - Presne tak. Odusevneni socialisti vidia v socialistickych moresoch severnych krajin akysi...
dnes, 08:56,  Starý chren- "malá" to rozhýbe ako Johanka z Arcu? Vieš ako nakoniec skončila?
dnes, 08:51,  Malá, ale nehrá. Preto sú tu aktivisti, ktorí nemienia čakať, až sa úradníci rozhýbu.
dnes, 08:49,  Dobrý pokus o objektivitu. No márny , lebo naši muškatieri na DF to už majú všetko jasné,...
dnes, 08:46,  Kotlebovci, tak ako všetci ostatní, dokážu pomenovať veci pravými menami, pokiaľ sa...
dnes, 08:17,  Ak má niekto naozaj kritické myslenie, nemôže veriť ani mainstreamu. Ak si presvedčený,...
dnes, 08:07,  50 - Uznavam, on mozno za to svoje meno nemohol. Otrokarstvo bolo spinavou zalezitostou. Jeho...
dnes, 08:02,  Myslím, že v tejto problematike ochrany planéty Zem, by mala hrať hlavnú rolu OSN.
dnes, 08:01,  Preto tie propagačné akcie "Grunpis" sú nedôverihodné a v konečnom dôsledku je...
dnes, 07:59,  Jasne preukázala, že je len manipulovaná opička ekologickými aktivistami. Mala ukázať ako...
dnes, 07:34,  75. Ako sa hovorí: "Nie je dôležité, kto napísal cestovný poriadok, dôležité je,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Komu sa nechce, hľadá dôvod. Komu sa chce, hľadá spôsob.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(75 221 bytes in 0,547 seconds)