Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Korene ateizmu

40
reakcií
3603
prečítaní
Tému 24. marca 2013, 11:41 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
16. 12. 2016
88
18. 03. 2012
30
10. 07. 2011
44
29. 07. 2015
34
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   24. 3. 2013, 11:41 avatar
... nie som si istý, či bude mať táto téma význam ... pre vierou zaslepených asi veľmi nie ... už som predtým o ňom písal a to čerpajúc z odborného katolíckeho zdroja - 4. ATEISMUS ... a asi to moc nepomohlo ...
predsa však som sa rozhodol, že opätovne niečo k tomu napíšem, čo keď motyka vystrelí ... 
Historicky je náboženstvo prvotné /a bolo dôležitým prostriedkom v boji o prežitie – už som o tom viackrát písal .../ a ani ateizmus neznamenal „bezbožnosť“, absolútne popieranie akéhokoľvek božstva, ako sa to chápe dnes. Výnimkou bola indická čarváka, ktorú vystihuje citát Brhaspatiho: „Nic jiného nejsou obětiny předkúm než pramen zisku našich brahmánú. Ti, kdo jsou púvodci tří védú, tichošlápci jsou, lotři a šaškové ...“ V ateizme vždy išlo o vzburu proti oficiálnemu náboženstvu, ktoré svojim konzervativizmom popieralo nové poznatky, ľudský rozum, ale hlavne bol zameraný proti amorálnosti, predovšetkým predstaviteľov starého náboženstva a nie proti bohu, ako takému. Starí grécki filozofi hľadali odpovede na fungovanie sveta v prírode, kritizovali grécke náboženstvo, ale nezavrhovali myšlienku existencie „božstva“. Napríklad Xenofanés vo svojej náučnej básni píše:
To všechno přiřkli Homér a Hésiodos (Bohům),
co u lidí je potupou a hanbou,
že kradou, cizoloží a že se navzájem podvádějí.
...
Kdyby však voli, koně, lvi měli ruce
kdyby mohli rukama kreslit a dovršovat díla jako lidé;
pak koně koním a voli zase volům podobné
tak kreslili by podoby bohů a tvořili těla taková,
jako (každí) právě sami mají postavu.
Ale i
Jeden Bůh, největší před bohy a lidmi,
není smrtelníkům podobný představou ani myšlenkou.
Podobne bol ateistom Sokrates, Achnaton, Zarathuštra ... ale i Ježiš Kristus. Ani neskôr osvietenci neútočili na jeho učenie, ale na to, čo z neho cirkev urobila a hlavne na amorálnosť jej predstaviteľov. Dnešný ateizmus je už zložitejší, hoci jeho korene siahajú do čias, keď sa „prvý človek“ vzbúril proti nemorálnosti prvých kňazov ...


3.
označiť príspevok

Fotón
   24. 3. 2013, 14:28 avatar
Existencia ateizmu v okolí roku 1000 p.n.l.:

Žalm 53,2
"Blázon hovorí vo svojom srdci: Neni Boha." www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   24. 3. 2013, 20:07 avatar
J. Tul. Súhlasím s tebou, že: ani ateizmus neznamenal „bezbožnosť“, absolútne popieranie akéhokoľvek božstva, ako sa to chápe dnes. V niektorej z nedávno uverejnených tém som to vysvetľoval istej diskutérke, presiaknutej odporom k ateistom. Označila ma ako ateistu, hoci ja pripúšťam, že Pán, Hospodin, či Jehova sa kedysi na zemi nachádzali a konali rôzne skutky od ohavných až po dobré. Ateistov stvorili sami teológovia, ktorí v minulosti spôsobili veľa tragických nedorozumení. Napríklad v knihe Správy z druhého sveta som sa dočítal že: "Až na pár svetlých výnimiek, teológovia nevideli skutočné duchovné zdroje veľkých náboženstiev." Alebo autor knihy Posledné prikázanie sa pýta: "Čím to je, teológovia dokázali deformovať odkazy bohov vo všetkých veľkých náboženstvách? Tá prvá spomenutá kniha rieši okrem iného aj otázku stvorenia, čo dokáže univerzálne kozmické vedomie. Ja som túto silu v niektorom z mojich príspevkov nazval: tvorivá inteligentná sila vesmíru. No a moja otázka znie: Možno nazvať toho, kto neuznáva stvoriteľskú činnosť kresťanských či iných božstiev ale nepopiera ich existenciu,ateistom?


2.
označiť príspevok

sta2rky muž
   24. 3. 2013, 13:02 avatar
Na základe príčinnosti - kauzality vecí, javov, stavov nášho vedomia, vnikla celkom prirodzene vo vedomí človeka hypotéza o existencii nepoznaných síl, ktoré to spôsobujú, s ktorými by mohli nadviazať kontakt a prípadne zvrátiť ich konanie na prospech, nie škodu, človeka. Tak si vlastne človek vytvoril hypotetický svet bohov a duchov. A keď sa mu nepodarilo nadviazať reálny kontakt s týmto svetom bohov a duchov, vytvorili si ho iluzórne a chytráci, či podvodníci z toho začali ťažiť, vytvorili náboženské učenie s vyhrážkami a nesplniteľnými, nekontrolovateľnými sľubmi, ktoré sa majú plniť po smrti. Racionálne, kriticky mysliaci súkmeňovci, podobne ako niektorí aj dnes sa pozerali na takéto postoje ako neškodné blúznenie, no história aj súčasnosť je dôkazom nebezpečnosti náboženstiev pre celé ľudstvo. Náboženstvá totiž nerozumných ľudí antagonisticky - nezmieriteľne rozdeľujú a sú rozbuškov svetových nepokojov.
Súhlasí  ×


4.
označiť príspevok

Inotaj muž
   24. 3. 2013, 15:22 avatar
pekne napísané niet čo dodať, snáď len to že zamémovaní nikdy nepocítia "dobrotivosť a milotu" bohajehowu pri kreovaní atribútov živočíšnej ríše.
http://www.youtube.com/watch?v=uRChY7uzvSg Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Antidogmatik


41.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   28. 3. 2013, 18:07 avatar
Bohajeho ten jehovah je naozaj ohromný.
Ó, hrozný Jehovah! Ty bez milosrdenstva,
čo pomstou stíhaš mnohé pokolenia,
čo vyhladil si v suchej púšti semä načuchlé puchom cudzích mravov:
ja pravicu Ti trestajúcu vzývam,
na vlastné plemä Tvoju volám pomstu!!


5.
označiť príspevok

J.Tull
   24. 3. 2013, 15:29 avatar
sta2rky; ... nechcel som o náboženstve, ale keď si to už načal a zatiaľ tu nie je iná relevatná reakcia k ateizmu, napíšem v čom mám odlišný názor, voči tomu Tvojmu, pričom použijem /tie čo som našiel/ niečo z toho, čo som už písal. Ten kontakt s bohmi „reálny“ /všimni si úvodzovky ... / je ešte i dnes, mnohí veriaci považujú kontakt s „nadprirodzenom“ za realitu, o to viac tomu bolo v dávnych dobách ...
„Ja si myslím, že prvé bolo uvedomovanie si seba samého a "okolitého" sveta, v ktorom bolo potrebné dokázať sa orientovať. Každý živočíšny druh má "nástroje", ktorými sa dokáže orientovať, tak aby prežil. U človeka najdôležitejším takýmto nástrojom je rozum. Naše vzpriamené držanie tela nám zmenilo i vnímanie priestoru a rozum, ak by nedokázal, u našich predkov, vytvárať abstrakcie, by spôsoboval vážne ťažkosti, pretože vytváral otázky, na ktoré inak ako "abstrakciou", "náboženskými prapredstavami", "praposvätnom", vzhľadom na nedostatok skúseností, poznania, nedokázal nájsť odpovede ... naše náboženské predstavy nám pomáhali orientovať sa a v neposlednom rade utužovali našu spolupatričnosť ako druhu "
Hmota vs. idei#ixzz2OSwIcOZw
„Za našu úspešnosť, vďačíme nielen rozumu, schopnosti reči, ale i "náboženstvu" a najmä citu spolupatričnosti. Rozum nás uschopnil, lepšie si uvedomovať nebezpečenstvo, neznámo, strach, utrpenie, hrôzy ukryté v prírodných silách, "temnotu noci" ..., ale i "slnečné prajné dni" ... Nedokázal však toto všetko pomenovať, vysvetliť ... K tomu mu dopomohlo "náboženstvo", pomocou ktorého konkretizoval, pomenoval, to čo inak vysvetliť nedokázal. Bez náboženstva by sme asi boj o prežitie psychicky nezvládali ...“
... „moja filozofia“ – Dejiny#ixzz2OSvuZD00
„V 5. tisícročí sa vyčlenila kasta kňazov a náčelníkov, ktorí boli bohatší ako ostatní a ich hlavnou funkciou bolo riadiť a organizovať. Naturálne hospodárstvo bolo organizované okolo chrámov. Kňazi boli považovaní za sprostredkovateľov božej vôle a symbolicky sa vyčleňovali od ostatných.
Centralizované a kňazmi riadené hospodárenie ešte stále nezaprelo svoj pôvod v roľníckej občine a stále sa mohlo vydávať za mechanizmus slúžiaci v prospech všetkých – celého kmeňa. Ešte stále sa pôda považovala za majetok celej obce, celého kmeňového spoločenstva. Delila sa na pôdu jednotlivých občín a na pôdu chrámovú, ktorú obrábali „občinníci“ v rámci povinností voči chrámu. Táto práca bola odmeňovaná v naturáliách. Je pravdepodobné, že kňazi a prvé kniežatá ešte stále chápali svoju riadiacu funkciu ako službu spoločnosti a boli ochotní v jej prospech obetovať bohom – napríklad v čase neúrody – aj samých seba.
Zmena nastala, keď si takéto chrámové občiny začali podrobovať slabších susedov. Na ziskoch z vojen sa už nepodieľalo pôvodné spoločenstvo rovnomerne. Dobyté obce, pôda a ľudia sa stávali majetkom vojenských náčelníkov a kňazov“
„Postupne rástol význam vojenských profesionálov, ktorý bol spojený aj s rastom moci panovníkov. Vojny medzi mestskými štátmi posilňovali ich moc na úkor starej kňazskej kasty. Panovníci začali opúšťať náboženské funkcie a potláčať vplyv kňazov. Politická a náboženská moc sa začali od seba oddeľovať a na miesto chrámového hospodárstva nastúpil štát s inštitúciami, na ktorých vydržiavanie bola občinám a súkromníkom uvalená daň. Panovníci získali neobmedzenú moc nad ekonomickými zdrojmi štátu, ktoré už ani teoreticky neslúžili "všetkým", ale osobne im, ich rodinám, byrokracii a armáde.
Panovník považoval ostatných za svojich otrokov alebo poddaných. Vybudoval rozsiahly úradnícky aparát, ktorý vyberal od lodníkov, rybárov, pastierov a roľníkov dane. Ak dovtedy boli verejné potreby hradené predovšetkým z verejného chrámového hospodárstva, v nasledujúcom čase chrámové hospodárstvo slúžilo prevažne osobnej potrebe kráľa a šľachty. Ako jednotlivci ukradli zem. Časť 2.#ixzz2OT18rJ2q
... náboženstvá sa stávali „neľudskými“, keď začali slúžiť svetskej moci ...


6.
označiť príspevok

Krištof
   24. 3. 2013, 16:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   24. 3. 2013, 23:59 avatar
Môže mať ateizmus korene?
Myslím, že nie.
Ateizmus nie je nič viac, než jedna veta "bohov niet". Je to ontologický postoj.
Môže byť umením primárna farba?
Primárna farba i ateizmus sú výrazmi z teorie.
Problematika akolo ateizmu sa točí stále okolo jedného princípu: Tí, čo sa považujú za ateistov, a hrdo sa prehlasujú za stúpencov ateizmu, nevedia, čo to ateizmus je.
Až keď si "ateisti" zadefinujú, čo to ateizmus je, možno sa k ateizmu hlásiť alebo hladať korene.
Súhlasí milky945


9.
označiť príspevok

J.Tull
   25. 3. 2013, 15:36 avatar
TvojOponent; ... zmenil si názor? Lebo ak nie, potom si protirečíš. Tvrdil si, že komunizmus /dokonca zaslepene aj to, že i nacizmus/ sú ateizmom. A teraz tvrdíš:
„Ateizmus nie je nič viac, než jedna veta "bohov niet" ... Primárna farba i ateizmus sú výrazmi z teorie.“
To by mohlo platiť, ak by platilo, že teizmus nie je nič viac, než jedna veta: „bohovia /Boh/ sú“ ... Primárna farba i teizmus sú výrazmi z teórie ...


10.
označiť príspevok

Vlado muž
   25. 3. 2013, 15:40 avatar
Ty nie si v poriadku. Trepeš také nezmysly, že i tvoj kňaz sa za teba by mal hanbiť. Kde chodíš na také bludy? Citujem tie bludné myšlienky:

Tí, čo sa považujú za ateistov, a hrdo sa prehlasujú za stúpencov ateizmu, nevedia, čo to ateizmus je.
Až keď si "ateisti" zadefinujú, čo to ateizmus je, možno sa k ateizmu hlásiť alebo hladať korene.

Keď si analfabet ohľadom ateizmu, tak sa o ňom nevyjadruj!


11.
označiť príspevok

milky945 muž
   25. 3. 2013, 16:05 avatar
Áno to máš pravdu, ateizmus tu každý lúska po svojom, ale to žiaľ platí aj o viere a náboženstve. Viera je pre každého niečo iné, dokonca aj chápanie / význam toho slova. Ďalej Kresťanských cirkví a hnutí je tiež veľa, pritom si každá myslí, že jej viera je správna / pravá a pravdivá.
Súhlasí J.Tull


12.
označiť príspevok

milky945 muž
   25. 3. 2013, 16:41 avatar
Ateizmus je presne také náboženstvo ako ostatné svetové náboženstvá, od kresťanských, cez egyptské, po budhistické. Ateizmus je tiež náboženstvo, lebo má všetky znaky náboženstva: má kňazov (osvietencov, osvietených mysliteľov), má mocenské záujmy (Hitler, Stalin), nedáva večný život, nie je pre všetkých a hlása / propaguje lož.

Ale večný život predsa len existuje pre všetkých. Boh predsa len existuje pre všetkých jeden. Pravda o božom pláne / stvorení predsa len existuje vo forme Písma / Biblie. Ale túto pravdu nikto nehľadá, lebo nie je ľahké ju dekódovať a nájsť. Oveľa ľahšie je uveriť bludom náboženstiev, oveľa ľahšie je hľadať krátkodobý zisk, ktorý ponúkajú svetové náboženstvá.


13.
označiť príspevok

ether muž
   25. 3. 2013, 16:44 avatar
ateizmus je svetonázor, nie náboženstvo, náboženstvo predpokladá trancendentálne princípy
Súhlasí  ×, J.Tull, Vlado


14.
označiť príspevok

milky945 muž
   25. 3. 2013, 17:31 avatar
trancendentálne princípy? wtf? Tak nejak som sa dopátral, o čo sa jedná. Trancendentálny princíp = nepoznateľné tajomstvo, ktoré sa vymyká rozumovému a zmyslovému poznaniu. Ale aj ateizmus má také nepochopiteľné tajomstvo. Je ním viera, že človek je najvyššie bytie a toto bytie vzniklo náhodou. Toto tiež nemôžeš rozumovo dokázať, môžeš tomu len veriť a sme pri viere. Viera je základná zložka náboženstva.


19.
označiť príspevok

ether muž
   26. 3. 2013, 13:11 avatar
prečo je človek najvyššie bytie, lebo je na vrchole potravinového reťazca?
robíš chybu, pretože riešiš otázku ateizmu tým, že kladieš ako jeho priamy problém nejaké najvyššie bytie, ale to sa nijako nepredpokladá, teda takúto otázku by si mal riešiť samostatne


20.
označiť príspevok

milky945 muž
   26. 3. 2013, 13:16 avatar
34: a tým chceš čo povedať? Že pripúšťaš bytie, ktoré je vyššie, viac a dokonalejšie ako človek?


21.
označiť príspevok

ether muž
   26. 3. 2013, 13:27 avatar
nijako to nevyplýva a vidím, že úplne ignoruješ moju pripomienku
možno táto tvoja potreba zrkadlí ľudskú potrebu triedenia a hierarchického usporadúvania sveta, ale možno je človek navyvinutejším organizmom


22.
označiť príspevok

milky945 muž
   26. 3. 2013, 13:44 avatar
36: ja som nikdy nehovoril o hierarchickom usporiadaní sveta. Mimochodom tvoje 34 a 36 si protirečí, lebo ... V 34 zdôrazňuješ, že ateizmus nemá problém, či človek je alebo nie je najvyššie bytie, teda nie je to predmetom jeho záujmu. Tým pádom ateizmus pripúšťa, že človek nie je najvyššie bytie, to som naznačil v 35, ale v 36 si to zmietol zo stola. Neviem to nazvať inak ako schyzofrénia.


23.
označiť príspevok

ether muž
   26. 3. 2013, 14:32 avatar
to len opakuješ tú istú chybu, v 34 nikde nehovorím, či je človek nižší alebo vyšší alebo čokoľvek, len sa ťa pýtam a dávam možnosť toho, že by človek nemusel byť vyšším bytím, čo dokladám v 36 aj opačnou možnosťou
inak, nižšie, vyššie je hierarchiou


24.
označiť príspevok

milky945 muž
   26. 3. 2013, 15:10 avatar
38: No paráda, takže nakoniec pripúšťaš, že človek nemusí byť najvyšším bytím, že existuje niečo vyššie a dokonalejšie (tvoj text: " že by človek nemusel byť vyšším bytím". Tomu sa ale hovorí teizmus, nie ateizmus. Dávaj bacha, lebo lavíruješ na tenkom lade. Už som to naznačil v 19, že ateisti nevedia kde je sever.


16.
označiť príspevok

J.Tull
   25. 3. 2013, 18:27 avatar
milky945; ...vysvetli mi prosím Ťa prečo si uviedol Hitlera, ktorý nielenže bol pokrsteným, ale sám sa za kresťana vyhlasoval a jedným z hesiel nacistov bolo i "Got mit uns" ... 


17.
označiť príspevok

milky945 muž
   25. 3. 2013, 18:37 avatar
Kresťan je kresťanom skutkami, nie slovami, nie tým čo o sebe hovorí, ale tým čo koná. ..... Ale máš pravdu, beriem späť, Hitler zjavne nebol ateista, ani kresťan, ale náboženský fanatik, vytvoril vlastnú sektu / náboženstvo.
Súhlasí J.Tull


18.
označiť príspevok

radnerad muž
   26. 3. 2013, 12:29 avatar
milky945 tak mi vysvetli prečo kresťania katolíci v mojom okolí robia
a vravia všelijaké kurvárne a podfuky a dokážu pritom chodiť
2 krát do dňa do kostola - a nemyslí si že sa jedná o dajakých debilkov
sú to aj učiteľky a Ing. a pod. a najhoršie hovedo z nich dokonca
istý čas zastávalo vysoké funkcie v KDH /spolok satanov - bez debaty/.
Teraz je na dôchodku takže má čas ma nasierať celé dni - okrem
času na kostol - to sú také praktické problémy zo života vedľa kresťanov.


25.
označiť príspevok

veriaci muž
   26. 3. 2013, 16:14 avatar
32 pretože RKC nevedie ludi ku znovuzrodeniu. V samom počiatku vnikol do tejto cirkvi satan a pevne ju drží.
Dnes si toto ludia v RKC vôbec neuvedomujú, su oklamaní. Je to duchovna zaležitosť. Ale je to preto, lebo RKC ignoruje Slovo božie./netvrdím že cele/ Je treba každé take naboženstvo porovnat s bibliou, a podľa toho človek spozná ,kde sa to spolocenstvo nachádza. Ovocie roznych skupín to dokazuje.
Vid moslimovia, ale tí aspon sa nepretvaruju a otvorenie popieraju Syna božieho, a za tu svoju pravdu aj život daju.
RKC je ovela rafinovanejsie spoločenstvo naoko sa vidi že je vlastne vsetko v poriadku, veria v trojjedinnosť, veria v Syna Bozieho, a veria že už tu bol.Tak kde je problem? NIE SU ZNOVUZRODENI !!!, vlastnou vinou pretože su odklonení od slova bozieho.Aj to ovocie to dokazuje.
Samozrejme netvrdim , že vsetci su zlí , treba si ale uvedomiť , že clovek je v podstate rebel a ma v sebe starého Adama, každý bez rozdielu. Ludia v RKC v podstate kresťanstvo nechápu, lebo RKC ich to nenaucila. RKC nehovorí o znovuzrodení, Ludia su chladní k Bohu. Na chvilu sa prebudia na vianoce , potom na chvilu na velku noc,
Knazi sa tesia z toho,koľko ludi bolo na spoved, na svete prijimanie rada až po dvere, Radost pozerať.
a pride všedny den a všetko je preč, uz nie su take rady, ale nikomu to nevadí ,takto to ma byť.Toto je pokrytecke krestanstvo, a nema nic spoločne s pravym krestanstvom. Najhorsie na tom je, ze prave RKC zabuchuje ludom cestu ku bohu.Takemu "krestanovi" v RKC budeš hovoriť o znovuzrodeni a zapalenejsie o bohu a on ti povie že si sektár. Je toto normalne? su toto vobec krestania? Je vela ludi , ktori bý aj chceli byť krestanmi, ale ked vidia čo sa robi, radšej si to rozmyslia.
V Cine sam velky mao, chcel potlaciť krestanstvo, vyhladil kostoly, za bibliu kruto trestal, a myslel si krestansvo znici. Paradoxne tak urobil sluzbu Bohu, vynicil v podstate falošnu cirkev, a ludia tam vlastne neboli zataženi náboženstvom, a zacali byť skutočne hladní po Bohu. V dnesnej dobe vdaka tomu jeden milion ludi mesačne prijima krista, ako svojho spasitela, ludia sa davaju krstit biblickym sposobom, a skutočne sa znovuzrodzuju.
www.milost.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Toto by bolo potrebne aj tu v Europe. Vyhladit tie kostoly a začat od znova s budovanim kresťanstva, tak ako to bolo na samom počiatku.
Zda sa vam to tvrdé? nedivím sa vam.
Viete ako je to vôbec s tou skalou, na na ktorej bude postavena cirkev a ani brany pekelne ju nepremôžu?


27.
označiť príspevok

radnerad muž
   26. 3. 2013, 17:51 avatar
tak veriaci 40. neviem ku ktorej sorte patríš ale RKC asi veľmi nefandíš
lenže ja mám v zuboch všetkých veriacich bez rozdielu - je to úplne
jedno akého boha alebo čo ja viem čo vyznávaš.
K tej číne - to ma pobavilo dodám len nech ...
Oficiálne asi 58 % bez vyznania, taoismus (asi 30%), budhizmus (8%), islam (1 – 2 %), kresťanstvo (3 – 4 %)
Číňan sa dnes opičí po západnej kultúre - kto viac a rýchlejšie tým lepšie
a "západné náboženstvo" je ďalšou čiarkou na ich zozname - hneď za konzumnou
spoločnosťou po vzore vyspelých krajín.
Zabudli že boli kolískou civilizácie a že 2000 r. pred príchodom žida krista
a jeho vraj učenia mali oni vlastnú vyspelú spoločnosť a vysoko organizované
spoločenské zriadenie,vlastné písmo atd.
Dnes ked idú niekam na dovolenku tak nafotia 10 000 fotiek a natočia
1000 hodín videa a doma sa potom idu posrať lebo chcú všetko západné.
Až si uvedomia svoju identitu silu a moc vyserú sa na kresťanstvo len tak strelí.
Žiadna prestavba žiadnej viery nepomôže - viera nie je o učení a poznaní
viera je o demagógii a o ovládaní más veriacich ktorý sú v moci toho kto o tom káže.
Keď si dnes veriacim cirkvi ktorá má 100 000 veriacich tak až vás bude miliarda
tak to bude taká žumpa ako RKC dnes.
Kto nevidel a uveril je veriaci, ale zároveň je to hlupák ktorý bude veriť čomukoľvek
čo budeme dostatočne dlho omielať - a nepodľahnúť chuti takých hlupákov ovládať
je veľmi ťažké - dôkazom sú čelný predstavitelia všetkých väčšich cirkvi a ich živ.
štandard, alebo lepšie napísané luxus.
Od kedy je človek človekom má len dve ruky a vyrobí čo vyrobí takže
bohatstvo jedného je chudoba druhého.


31.
označiť príspevok

veriaci muž
   26. 3. 2013, 19:08 avatar
neveriš a je to tvoje rozhodnutie, ved ja ta nenutim veriť. Ty piseš preco neveríš a mas v tom jasno. Ja píšem preco verím a tiež mam v tom jasno. A ze vraj ludia nemaju slobodnu vôlu.
O tej žumpe. Mas pravdu ludia su už takí. Lenže rozdiel je v tom , že krestanske zbory nie su zastresene tak ako RKC Rimom.
Papež urobí hluposť a miliony ludi sa v tom vezie tiež.
Ak v krestanskom zbore, clovek zacne svoje postavenie zneuživať,alebo sa nejako obohacovať, tak tento zbor jednoducho zanikne, ale božie dielo to neohrozí. Ostatne zbory idu a ich ovocie to dokazuje. Duch boži okamžite odchadza, kde je trvaly a vedomý hriech, a ludia to okamzite pocitia.


28.
označiť príspevok

milky945 muž
   26. 3. 2013, 18:06 avatar
Veriaci 40:
V texte „ludia sa davaju krstit biblickym sposobom, a skutočne sa znovuzrodzuju.“ stotožňuješ krst a znovuzrodenie? Nie som si celkom istý, že je to správne.

Krst je smrť tomuto svetu a hriechu (Rim 6), krst je splodenie (Ján 1:13), krst je vyliatie ducha Božieho do človeka. Z človeka sa stáva nová bytosť (Rim 6), získava nové porozumenie a pravdu, ale stále má svoje slabosti, stále je náchylný na hriech a nevidí Božie kráľovstvo (Ján 3:3). V krste je vyliata len prvotina ducha a ešte len očakáva synovstvo (Rim 8:23). A keď očakáva synovstvo, ešte nie je Božie dieťa, ešte nie je narodený z Boha, nie je znovuzrodený.

Ešte doplním dve písma, ktoré sa týkajú hriechov: ….. 1. list Jána 3,9: „Nikto, kto sa narodil z Boha, nerobí hriechu, lebo jeho semä zostáva v ňom, ba ani nemôže hrešiť, lebo sa narodil z Boha.“ ….... Rimanom 6,14: „lebo hriech nebude panovať nad vami, pretože nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.“....... Prvé písmo hovorí jednoznačne o narodení z Boha, ktoré neumožňuje páchať hriech, ale druhé písmo hovorí len to, že hriech a jeho dôsledky nebude panovať nad človekom, že po spáchaní hriechu sa na neho hneď zabudne, nebude mať zlý vplyv, nebude mať žiadny vplyv. Celý Rimanom 6 a druhé písmo je o krste. Prepáč, nechcem byť osobný, ale posúď sám na sebe, či si schopný vykonať hriech alebo nie, teda či tvoje znovuzrodenie korešponduje s prvým alebo druhým písmom.

Narodenie z Boha / znovuzrodenie chápem ako dokončenie stvorenia človeka na obraz boží, ktoré začalo krstom / splodením. Teda rozlišujem krst a narodenie z Boha ako dve významné udalosti v stvorení človeka. Ale možno sa mýlim, možno TREPEM SOMARINY, preto nehovorím, že mám pravdu, hovorím len svoje chápanie. Môžeme túto tému prediskutovať aj inde, aby sme neboli tak na očiach. :-)
Súhlasí veriaci


30.
označiť príspevok

veriaci muž
   26. 3. 2013, 18:48 avatar
milky pokusim sa odpovedať. Znovuzrodenie vyposobi zmenu v spravani cloveka. Samozrejme nie je to len tym ,že sa clovek pokrsti biblickym sposobom.
Ak by clovek tvrdil že už nehreši klame. Je rozdiel zhrešiť a hrešiť.Boh zaslubil že da ti nove srdce, namiesto toho kamenneho ti da mäsité, a skutocne dojde ku zmene spravania, prejdeš spod zakona do milosti.
Nebudeš hrešiť, že sa to NESMIE, ale zistiš, že možeš hresiť kolko chceš, ale ty už nebudeš CHCIET hrešiť, pretože milujes boha. z tvojho vnutra bude prudiť tužba, plniť božiu vôlu. to je ta nova skutočnosť. No a zacneš vnimať boziu pritomnosť, budeš ho chvaliť pretože on prebyva na chvalach svojho ludu. Pri tebe bude stať neznovuzrodeny clovek, a on nebude vnimať nič., a ty ano, je to ako ked prechadza cez teba prud, nikto ho nevidí ale da sa vnimať. samozrejme ze toto su neskutočne prijemne zažitky, je to ako keby cez teba prechadzali plasty medu. Už tu na zemi možeme zaživať pritomnosť boziu.
Este ku tomu hreseniu. Tvoj vonkajši clovek, telo ta bude zvadzat, ale tvoje nove vnutorne ja bude proti. Je to proces a telo treba uplne ukrižovať. Velmi dobre pomáha pôst a daš do poslušnosti svoje telo, ukrizujes ho, nebude nad tebou panovať.
Vsimam si tvoje čiste a jasne myslenie, samozrejme možeme aj inde o tom debatiť. Dam ti take materialy, ktore si možes prejsť a posúdiť, tie ta dovedu ku znovuzrodu, rozlišenie maš.


38.
označiť príspevok

milky945 muž
   26. 3. 2013, 22:50 avatar
veriaci 45: Sranda je že sa bavíme o týchto veciach v téme "Korene ateizmu“.

Moc si nereagoval na moje úvahy o písme, ale nevadí, cením si aspoň tvoje svedectvo. V 45 si na margo hriechu / hrešenia poznamenal toto: „Je to proces a telo treba uplne ukrižovať.“. Presne o tom hovorím, obdobie medzi krstom a narodením z Boha je proces, v ktorom sa človek premieňa, v ktorom sa človek zdokonaľuje a duchovne rastie. Stvorenie človeka sa nedeje lusknutím prsta, ale postupne za účasti ducha Božieho. Na koniec bude človek tak dokonalý, že hriech nebude mať šancu, na koniec bude človek úplne ako Boh, u neho hriech nemá šancu. Úplne ako Boh znamená, že človek bude dokonale poznať božiu vôľu lebo niekde v 1. Korinťanom je „Boh bude všetko a vo všetkom“. Nebudeš mať napr. problém posúdiť dve dobré veci, ktorá z nich je správna.

Vlastne z tvojej odpovede neviem vyčítať, či dávaš rovnosť medzi krstom a narodením z Boha. Ale predpokladám, že hej. Takže vráťme sa znovu k tvojej vete: „ludia sa davaju krstit biblickym sposobom, a skutočne sa znovuzrodzuju.“. Prečo myslíš, že krst je zásluha človeka, z vôle človeka, keď je to vyliatie Ducha? Pozri Rim 8,20: …. „Lebo stvorenstvo je podriadené márnosti, a nepodriadilo sa dobrovoľne, ale pre toho, ktorý ho podriadil, 21v nádeji, že aj samo stvorenstvo bude oslobodené od služby porušenia v slobodu slávy detí Božích.“..... a Ján 3,8: ….. „Vietor, kam chce, tam veje, a čuješ jeho zvuk, ale nevieš, odkiaľ prichádza a kam ide; tak je to s každým, kto sa narodil z Ducha.“. ...... Obidve písma naznačujú, že vyliatie Ducha nemá človek pod kontrolou. Nemá pod kontrolou márnosť, ktorá bola na začiatku daná všetkým (Rim 8,20), ale tiež nemá pod kontrolou vyliatie Ducha, lebo vietor veje kam chce, vietor zasiahne koho chce, teda Duch zasiahne koho chce (Ján 3,8).

Inak práve Ján 3,8 je písmo, ktoré ma núti chápať Ján 3 ako krst, nie narodenie z Boha, pretože narodenie z Boha závisí od krstu a teda nie je “náhodné“ / voľné ako vietor. Na záver ešte krátka úvaha o Božej prítomnosti. Opisoval si ako intenzívne ju vnímaš a prežívaš. To je teraz, keď máš hmotné telo. Teraz si predstav, že na konci svojho stvorenia budeš mať duchovné telo, že tvoj duch bude pretvorený do konečnej podoby (neviem akej, to je Boží plán s tebou). Vnímanie Božej prítomnosti bude oveľa intenzívnejšie. Chápeš čo chcem naznačiť? … .


40.
označiť príspevok

veriaci muž
   27. 3. 2013, 00:04 avatar
mas pravdu toto nie je ta spravna tema, reagoval som na 32 kde randerad uplne presne poukazuje na RKC. tak som sa to snazil vysvetliť no a potom to už idea si mimo temu. Nevadi možeme pokracovať dam ti link a môzeš písať.
veriaci21@zoznam.sk


26.
označiť príspevok

radnerad muž
   26. 3. 2013, 16:20 avatar
Hitlerova matka Klára - hlboko veriaca - Hitler :
"V době, kdy navštěvoval školu v benediktýnském klášteře v Lanbachu,
zpíval ve sboru a chtěl se stát knězem." -wikipedia.

„Boli sme presvedčení, že národ potrebuje a vyžaduje takúto vieru.
Preto sme podnikli boj proti ateistickému hnutiu, a to nie iba niekoľkými
teoretickými vyhláseniami: vykorenili sme ho!“
Adolf Hitler vo svojom prejave v Berlíne, 24. október 1933

Skutočnosť, že Vatikán uzatvára zmluvu s novým Nemeckom, znamená uznanie národno-sociálneho štátu katolíckou cirkvou. Táto zmluva dokazuje celému svetu, že tvrdenie, že národný socializmus (nacizmus) je nepriateľský voči náboženstvu, je lož.“ Adolf Hitler 22. júla 1933, z listu pre nacistickú stranu (citované z knihy Johna Corwella, Hitlerov pápež)

Po nevydarenom pokuse o zavraždenie Hitlera nariadil mníchovský arcibiskup kardinál Michael Faulhuber
spievať v katedrále Te Deum a „ďakovať v mene celej arcidiecézy Božskej Prozreteľnosti
za šťastlivú záchranu Führera “.

podpora hitlerovi sa prejavovala aj zdráhaním sa pápeža Pia XII. jednoznačne odsúdiť nacizmus
/dodnes sa nestalo/ bol to nástroj boja proti komunizmu a účel svätí prostriedky...
Hitler nič nespáchal sám mal mnoho mil. prívržencov, sympatizantov, vojakov atd.
ktorých väčšina boli vo vtedajšom nemecku kresťania... zabudli na prikázania?
Kresťanskú nálepku má nemecko dodnes. Bola raz taká hláška:
Jedna vec je istá - Hitler nebol komunista
a ja dodám ani ateista.
Súhlasí  ×


29.
označiť príspevok

Krištof
   26. 3. 2013, 18:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 3. 2013, 19:12 avatar
Hitler tiež povedal: Sekulárne školy nikdy nemôžeme tolerovať, pretože takéto školy nedávajú [svojim žiakom] žiadne náboženské inštrukcie a všeobecné morálne inštrukcie bez náboženského základu visia vo vzduchu. Súčasne, akékoľvek formovanie charakteru a náboženstvo musí byť odvodené z viery.

(Adolf Hitler, vo svojom prejave 26. apríla 1933)


33.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 3. 2013, 19:13 avatar
Tí čo chcú premaľovať Hitlera na ateistu by sa mali upriamiť na historické diela, skôr než oslovujú svojich kostolníkov a skôr než pristupujú k mikrofónom. Známy Hitlerov životopisec John Toland vysvetľuje takto jeho bezcitnosť: "Ostával uznávaným členom katolíckej cirkvi -- napriek tomu, že sa mu bridila hierarchia cirkvi -- pridržiaval sa učenia cirkvi o tom, že židia boli vrahovia Boha. Preto vykynoženie židov sa mohlo diať bez akýchkoľvek výčitiek svedomia -- konal teda iba ako pomsta božia. ..."


34.
označiť príspevok

Krištof
   26. 3. 2013, 19:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 3. 2013, 19:38 avatar
Sledoval svoj cieľ, politickú moc.

To je rovnaké ako keď nejaký biskup v rímskokatolíckej cirkvi sleduje svoj cieľ.

Kňaz Gavenda povedal, že na Slovensku nemáme kresťanov, ale len pokrstených.

Tak to môže byť i vo Vatikáne. A tak to mohlo byť aj s Nemcami.


36.
označiť príspevok

radnerad muž
   26. 3. 2013, 19:47 avatar
Krištof 44. som rád a za tvoj príspevok vďaka ti. milky945 stvoril nové náboženstvo - ateizmus.
Hitlera pasoval za kňaza toho náboženstva tak som nemohol nereagovať.
Vybral som to čo nepochybne hitler pro cirkevne povedal a v jakom duvchu sa niesla
jeho výchova v mladosti preto aby som ukázal že nábož. výchova nič negarantuje
a nieje zárukou toho čo z človeky bude.
Tak isto aj poukazujem na falošnosť RKC v spolupráci s nac. nemeckom - jak som
písal účel sv. prostriedky.
stručne povedané hitler a jeho banda má na svedomí mnoho mil. životov v relatívne krátkom
čase a kresťania majú na svedomí ďaleko viac obetí ale v dlhšom časovom období,
suma sumárum hovedá jak hovedá a predsa dokázali spolupracovať - lebo vrana vrane oko nevykole.
S odstupom času sa taká spolupráca nehodí a robí zlé meno tak ju treba začať
"študovať a objasňovať v širších súvislostiach vyplývajúcich zo situácii v tej dobe" a pod. chuj...
Aj komunisti prekrúcali históriu lebo im nesedela a kresťania keby mohli vymažu
z histórie križiacke výpravy upaľovanie atd.
Diktátor jak hitler považuje seba za boha a cirkev využíva a cirkev neváha využiť
diktátorov ako on na svoje ciele.
Tým som napísal že žiaden veriaci nie je lepší človek z titulu svojej viery a ani sa lepším nestane.
Nech Prof. PhDr. Pavol Petruf, DrSc. študuje koľko kresťanov bolo v armáde kresťanského
nemecka a koľko kresťanov sympatizantov mal hitler - ked to objasní pribudnú mu apoň ďalšie
tri tituly k tým čo má.
Súhlasí Vlado,  ×


37.
označiť príspevok

Krištof
   26. 3. 2013, 20:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

J.Tull
   25. 3. 2013, 18:23 avatar
... ak chceme definovať ateizmus, čo je v podstate „popretie“, musíme vychádzať z toho, čo sa popiera, z toho, čo je primárne ...

Podľa mňa, väčšina ľudí sa moc nezamýšľa nad vierou. Sú veriacimi, alebo neveriacimi, lebo „tak im to život priniesol“, neuvažujú nad tým. Obrazne povedané, chodí, alebo nechodí do kostola, lebo taký je zvyk v jeho bezprostrednom okolí ... Druhú veľkú skupinu tvoria ľudia, ktorí majú svoje individuálne rozumové dôvody či už pre vieru, alebo nevieru /alebo, týka sa to predovšetkým neveriacich, nenašli rozumné dôvody prečo veriť .../, ale tiež sa nezaoberajú týmito otázkami až tak detailne, najmä názormi “opozičného tábora“... a určite sa nájdu takí, ktorým jeden či druhý svetonázor nejakým spôsobom ublížil ...
... a podľa mňa tu je pes zakopaný, v nepochopení, v predsudkoch voči inak zmýšľajúcim a z nej prameniaca nenávisť, ktorá oslepuje ...
Súhlasí  ×, Vlado


39.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 3. 2013, 22:54 avatar
Tull, ateizmus je iba prvok, ktorý je prejavom duality sveta.
A krom ineho korene ateizmu ludi dneska spoiciva na prekliati stupencov Sivi od tych, ktorí boli stupencami Visnua, resp. Pána, ktoreho ciny sa prejavuju vo svete, ako vseobecne blôaho a dobro.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 22:13,  kntsz , Lemmy obaja síce používate protichodné argumenty , no vznik kresťanského...
včera, 21:59,  Obidve strany sa obviňujú navzájom, viac možností vykonať to mali zrejme Rusi, o niečo...
včera, 21:55,  "Mať vlastný názor ktorý sa opiera o skutočnosti a realitu" O akých...
včera, 16:59,  kntsz si schopný mať vlastný názor ktorý sa opiera o skutočnosti a realitu? Myslíš , že...
včera, 14:05,  kntsz čo to tu táraš . Dal som tu len fakty , ktorých zdrojom je ukrajinská strana , ani...
včera, 13:32,  Ale no......ˇ Čo zase chceš dokazovať, mútiť vody a vyvinovať sgresora??? Ak budeš doma...
včera, 12:41,  Spojenci Zelenského sa pripojili k odsúdeniu Ruska a Putina. Toto je pochopiteľné a...
včera, 12:22,  Zatiaľ máme informácie ktoré komentujú to čo sa na priehrade stalo jednoznačne obviňujú...
včera, 12:10,  Zelenský dáva jednoznačnú odpoveď - bolo to Rusko!
včera, 11:02,  Dá sa to veľmi jednoducho. Pri diskusii dnes a teraz, nebudem do diskusie miešať...
včera, 10:44,  Ospravedlňujem sa, že som ťa podcenil. Napísala si ľudovo - svojimi slovami to, čo tvrdí...
včera, 00:10,  Nič, nie je to moja téma. Diskutuj a pýtaj sa Atttisa.
5. 6. 2023,  Lemmy čo pod kltúrou myslenia si predstavuješ ty?
5. 6. 2023,  Neviem, ako nemiešať náboženstvo pri diskuzii o zabíjaní pre slávu Boha... to sa dá?...
5. 6. 2023,  Téma je kultúre myslenia.
5. 6. 2023,  Lemmy asi sa budeš diviť , keď ti poviem , že prečítať hoax ešte nič neznamená , lebo...
5. 6. 2023,  Zase do toho miešaš náboženstvo. Myslím, že už som sa v tomto smere vyjadril dosť...
5. 6. 2023,  Dobrá otázka :) Všetok pokrok je založený na pochybnostiach o tom, čo už viem :) Kľudne...
5. 6. 2023,  S tebou niečo konkrétne ? Nešpásuj. *13
5. 6. 2023,  nerozumiem Keď myslím tak myslím t.j. rozmýšľam - uvažujem... a keď už som...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Počestná baba nebehá za chlapcom. Kto to kedy videl, aby pasca naháňala myš?
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(147 734 bytes in 0,369 seconds)