Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Kniha na ceste do neba

9
reakcií
1458
prečítaní
Tému 6. apríla 2012, 15:23 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   6. 4. 2012, 15:23 avatar
Napíšme taký text, ktorý sa človeku prihovára dobrom, z ktorého ide pokoj a láska. Taký, ktorý si bude môcť prečítať, keď bude potrebovať povzbudivé slovo a múdrosť. Pri relaxovaní človek siaha po veci, či už hudbe, filme alebo knihe, ktorá mu k relaxu dopomôže. Text ako táto Kniha na ceste do neba by mal byť podobnou pomocou po náročnejších chvíľach.

Najlepšie pocity v nás vyvolávajú spomienky na časy, keď sme boli láskyplne prijímaní bez ohľadu na to, čo sme urobili. (Sheldom Kopp) Pri čítaní takých riadkov môžeme mať pocit, že ich autor má lásku, že miluje život i nás, a my môžeme vojsť do jeho textu ako do miestnosti naplnenej milujúcou láskavosťou. A nielen on nás miluje, lež aj my sa môžeme mať radi. Úplná láska k sebe a sebaprijatie sú najlepším základom ku šťastiu a láske k ostatným. (John Bradshaw) Nemusíme so všetkým súhlasiť, stačí vnímať atmosféru viet, pociťovať ich pokoj, nenútenosť a harmóniu. Ako keď sa dívame na obraz obľúbeného maliara, alebo na otvorenú krajinu: hory, rieky, dedinky. Text, ktorý bude našou oblohou plnou hviezd a tajomstiev; alebo modrým nebom s anjelmi a dobými bytosťami. Taký text nás nesúdi ani neporovnáva s inými, rešpektuje našu jedinečnosť. Napomáha nám k duševnej vyrovnanosti, hoci sa v jeho svete môžeme smiať veľmi i plakať. Kde máme postaviť dom svojho života uprostred tohoto večne nekľudného oceánu existencie, keď nie na ostrove duševnej vyrovnanosti? (K. Dhammananda) Vyrovnanosť je ako bod, ku ktorému smerujeme a od ktorého sa aj mierne odkláňame; ako jasná hviezda na nočnej oblohe. Cesta tam je niekedy rovná, inokedy kľukatá a plná dobrodružstva a nových objavov. Človek je od narodenia ako objavovateľ bez patentu; hľadá a nachádza skryté veci: raz v zemi, na ostrove, raz dole v mori alebo hore na hore. Niekedy môže objaviť vzácnu vec a odložiť si ju; alebo sa jej vzdať v prospech toho, kto po nej túži. Dávaním sa tiež obohacujeme, a tým, že niečo prijímeme od druhých, dávame. Nemusíme dať to posledné, ale ešte predposledné by sme mali dať tomu, kto nemá nič.

Ak sa vám niekedy bude zdať, že ľudia sú zlí, choďte sa len tak prejsť von a všimnite si, aké pozoruhodné budovy tí ľudia postavili; sú pôsobivé aj užitočné. A nielen rôzne budovy a domy, lež všemožné ľudské výtvory: autobusy, električky, parky, lavičky, lampy, oblečenie, obuv a mnohé iné. Potom získate nadhľad a poviete si: nech sú už ľudia všelijakí, za tieto veci ich beriem na milosť.

Každý človek, aj telesne či duševne postihnutý má v kozmicky komplexnej konštelácii svoje miesto. Niekedy nás podporí aj to, čo sa javilo najprv ako nepriaznivé. Netreba prijímať všetko bez rozmyslu, ale ani sa brániť všetkému "inému", čo nás prekvapí.

Mňa nedávno prekvapili exotické zvieratá tu na Slovensku. V bratislavskom Ružinove bol cirkus, a cez deň, keď nebolo predstavenie, zvieratá mali vypustené vonku na tráve len tak za provizórnou ohradou: zebry, ťavy, žirafy a iných "Afričanov". Ľudia, najmä deti tam mali nevšedné divadlo zadarmo. A v klietkach mohli vidieť i levy a tigre. V Ružinove, predstavte si to. Samozrejme, šelmy neboli vypustené len tak na tráve, no od okolia ich oddelovali len mreže klietky a človek ich mohol vidieť zblízka naživo a zostať pritom nažive. Ale vlastne niečo podobné sa dá zažiť tiež v zoologickej záhrade, s tým rozdielom, že tá je iba tam, kde je, a nie tam, kde nie je. A tam, kde nie je, je cirkus, lebo zatiaľ ich nezlúčili do jedného. Veru, a ťavy boli v Ružinove naposledy v 17. storočí, keď Turci tiahli na Viedeň.

Existuje len jeden skutočný problém - problém ľudských vzťahov. Zabúdame, že nikde inde nie je nádej a šťastie, len v ľudských vzťahoch. (Antoine de Saint-Exupéry) Vo vzťahoch by sa nám darilo lepšie, keby sme riešili len to podstané a detaily, drobnosti by sme dali nabok. Skrátka, ak nejde o život, nejde o nič. Len keby sa dalo tak ľahko odlíšiť to podstatné od vedľajšieho, však? Neraz sa necháme "vytočiť" maličkosťami, ktorým subjektívne prikladáme veľkú dôležitosť, čím môže dôjsť ku konfliktu. Keby sme preto urobili chybu, keby sme zavinili nejaký konflikt, na urovnanie stačí niekedy ospravedlniť sa "poškodenému"; keď ten vidí, že sme si priznali chybu a poprosili o odpustenie, môže to byť pre neho satisfakciou za utrpenú ujmu a vzťah sa môže obnoviť. To je duchovný princíp vo vzťahoch. Ale ak nám neodpustí, je to jeho problém.

Na svete je veľa problémov. Ľudia majú tiež rôzne problémy. No táto kniha nie je o problémoch; je to kniha-nebo, kniha, čo "leje balzam v srdce boľavé" (Krasko). Kniha pre dieťa v nás, dieťa, čo prirodzene očakáva bezpečný svet a život, no v realite sa stretáva s utrpením. Ona mu môže poskytnúť malú duchovnú satisfakciu. Ľudia sú niekedy ako deti. Deti sú "chvíľu zlaté, chvíľu plané". A majú rady cukríky. A čo mám rád ja? Taktiež cukríky. Nie doslova, skôr v podobe kávy s mliekom, čaju a čajového pečiva. Drsnejšie cukríky pre dospelých sú aj cigarety. Ale viete ako to je, deti netreba príliš rozmaznávať, mali by sa naučiť žiť aj bez cukríkov, dospieť.

V našom vnútornom svete majú miesto aj dve protikladné energie: bojazlivec a hrdina. Ako v známom rozprávkovom filme Nekonečný príbeh. Bastian mal bohatú fantáziu, ale bol trochu bojácny. Atrej bol naopak malý odvážny hrdina. Spolu objavovali skryté stránky toho druhého... Avšak ktovie, ako to asi pokračovalo po skončení filmu, čo už má byť "celkom iným príbehom". To by ma zaujímalo. Ríša fantázie bola obnovená, ničota zničená. Atrej sa hádam večne preháňa na svojom tátošovi Artexovi po rovinách a loví so súkmeňovcami bizóny. A do toho im hrá pieseň Neverending story od Limahla? Ach, aké sentimentálne? Ale či nepadne dobre z času na čas aj to? O tom je tiež Kniha na ceste do neba.
Súhlasí piskotka


2.
označiť príspevok

Krištof
   6. 4. 2012, 15:25 avatar
Čo poviete, nemalo by byť viacero podobných kníh či textov? Nemám nič proti bežným knihám s ich zápletkami, dramatickými oblúkmi, problémami a riešeniami. No pred dvoma dňami mi prišlo, že by to chcelo niečo bez takých problémov, niečo skoro nebeské a pritom nie nudné, lež veselé, duchaplné, múdre, tvorivé. Ako keď počúvate dobrú hudbu či čisto inštrumentálnu skladbu. Kniha "džezík", pohoda. Čo vy na to? Spomenul som si medzitým aj na knihu, ktorú som kedysi držal v ruke s názvom asi "Slepačia polievka pre dušu". Neviem o čom presne bola, ale hádam tiež o niečom podobnom. ;-)


5.
označiť príspevok

Krištof
   7. 4. 2012, 10:20 avatar
Ešte k tomu čo ma pri tom inšpirovalo: rôzne pekné texty kníh, teda ich časti, kde sa nepísalo o vážnych problémoch. No zvyčajne to pokračuje problémami a príp. riešeniami, "zápletkami" a pod. Chcelo by to "nezvyčajnú" knihu, ktorá nehovorí podrobne o vážnych problémoch a je v nej pritom veľa múdrosti, ľudskosti, humor a pod. Možno akúsi "detskú knihu pre dospelých" ;-)


8.
označiť príspevok

winry žena
   7. 4. 2012, 22:01 avatar
Mala som este ako stredoskolacka slepacie polievky viac casti, plus specialne pre zensku dusu a duse, ktore sa nevzdavaju, neskor som z nich vyrastla, pretoze ma nepodnecovali k zamyslaniu, ci skor pretvaraniu seba..boli vsak nadmieru pozitivne a povzbudzujuce, najma, ak uz clovek prestaval verit, ze dobre skutky a srdcia sa nacisto vzdialili z tohto sveta..
Súhlasí Krištof


9.
označiť príspevok

Krištof
   8. 4. 2012, 14:15 avatar
tak vidíš winry, aký máš prehľad ;-)


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   6. 4. 2012, 21:52 avatar
Ked je vsetko take skvele, tak preco je to stale tak napicu?


4.
označiť príspevok

Krištof
   7. 4. 2012, 10:19 avatar
Nie je všetko take skvelé, ale ani nap. Hovorí sa, že každý je strojcom svojho šťastia.


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 14:22 avatar
Krištof..to je taká fráza.., ktorá v reály moc nefunguje.., šťastie si človek v tejto divočine musí vybojovať.


7.
označiť príspevok

ruwolf muž
   7. 4. 2012, 14:27 avatar
Hovor maličkým deťom, čo mrú od hladu, smädu a pod...
Súhlasí Ónya


10.
označiť príspevok

Romkaromkova1985 žena
   3. 6. 2012, 22:20 avatar
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:49,  Lenže oni tvrdia, že oni tie cukrové guličky používajú iba na to, aby preniesli do tela...
dnes, 12:48,  Tento rusofob všade tlačí Rusko to je diagnóza :)
dnes, 12:47,  Tak uplatňuj rovnaký meter na všetkých keď bieli asociáli skáču do policajtov nech aj tí...
dnes, 12:44,  A vedľa bezdomovci a kopa hnoja :)
dnes, 12:39,  1- najprv by si takú jamu musel vykopať, Potom by si musel zrovnať podklad, dať tam...
dnes, 12:38,  Tu ide o princíp a rovnaký meter na všetkých. Ak mi vadí brutalita na bielych, mala by mi...
dnes, 12:36,  v USA este aj chodník slavy......to ani putin nemá
dnes, 12:34,  edo SS tešíš ? :)
dnes, 12:34,  bezdomovci vlastnia kolobežky aj Lamborgini :)
dnes, 12:33,  Zase nás raz prídu zachraniť aj Cayce . Teškááááme sa
dnes, 12:28,  tvoje namotavky nemaju na mna dosah.....*03*03*03....este ani kolobežkam nerozumieš
dnes, 12:27,  Tak tak ondrej sa namotáva na lži :)
dnes, 12:25,  veru, je tu viacero takých čo radi namotavaju na svoje pavuciny.....*03*03*03
dnes, 12:24,  Nové zrodenie Ruska Cayce lokalizuje na Sibíri
dnes, 12:24,  edo SS Cayce nehovorí o prítomnosti ale budúcnosti :)
dnes, 12:23,  Presne tak . Rusko to má našliapnute na oooooooooobrovskú budúcnosť . Ruské svetozname...
dnes, 12:22,  Edo hadzal kamene osobne som ho videl
dnes, 12:21,  ondrej je oponent preto miluje edove lži :)
dnes, 12:20,  Mazurek hadzal kamene osobne som ho videl
dnes, 12:20,  edo SS Rusko čaká veľká budúcnosť :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najmúdrejší ľudia sa podriaďujú svojím vlastným príkazom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 635 bytes in 0,423 seconds)