Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kniha, ktorá rozpútala 300-ročný hon na čarodejnice, alebo na osvieženie pamäti pre pomätencov..

46
reakcií
1517
prečítaní
Tému 16. decembra 2015, 18:37 založil fajer.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

fajer
   16. 12. 2015, 18:37 avatar
Ženám išlo v 15. storočí doslova o život. Nahliadli sme do knihy, ktorá opisuje čarodejnícke procesy a stala sa predlohou pre film Kladivo na čarodejnice.
Píše sa rok 1487 a v Európe zúri hon na kacírov a čarodejnice. V nemilosti dominikánskych mníchov, ktorí strážili uznávanie katolíckej viery, boli všetci vedci, maliari či intelektuáli.

Spojenie s prírodou kruto trestali

Najviac sa však zameriavali na ženy, ktoré boli podľa nich posadnuté diablom. „Ženy vždy viac inklinovali k prírode. Od počiatku ľudstva sa zaoberali využívaním prírodných síl na liečiteľstvo a pomáhali ľuďom s hospodárskymi zvieratami,“ uvádza Jana Cabadajová, riaditeľka Odboru Správy historických knižničných fondov a dokumentov Slovenskej národnej knižnice.

Ženám dokonca pripisovali rôzne nadprirodzené schopnosti, vďaka ktorým dokázali spôsobiť hromadný úhyn dobytku, neúrodu či šírenie chorôb.

Počas 300-ročného obdobia v mene honu na čarodejnice zomreli v Európe státisíce ľudí, prevažne žien.

Hon na kacírov a čarodejnice v popise práce

Jeden z najstarších prameňov, na základe ktorého sa neskôr rozpútali procesy s čarodejnicami, je Preceptor božieho zákona. Ide zároveň o najstaršiu knihu v depozite Slovenskej národnej knižnice. Jej autorom je profesor teológie a dominikánsky mních Johanes Nider. Hon na kacírov mal takpovediac v popise práce.

Popri kacíroch však prenasledoval aj ženy. Ako prvý sa na ne začal pozerať ako na čarodejnice a veril, že sú spojené s diablom. Sám sa zúčastnil procesu s husitmi v Kostnici ako aj na odsúdení a upálení Jana Husa. Zbieral dôkazy na odsúdenie a upálenie Jany z Arku.

Keď v 15. storočí vydal Preceptor božieho zákona, vtedy ešte netušil, aké peklo svojou knihou rozpúta. Jeho myšlienky ďalej rozvíjali dominikánski mnísi a inkvizítori Jakobs Sprenger a Henrich Krammer. Obaja sú od 16. storočia považovaní za autorov neslávne známej knihy Malleus Maleficarum (Kladivo na čarodejnice), ktorá slúžila aj ako predloha pre natočenie známeho filmu Kladivo na čarodejnice.
Kniha sa dočkala nevídaného úspechu

Najmä Krammer sa do honu na čarodejnice vložil s takou vášňou, že sa sám postaral o to, aby pápež Innocent VIII. vydal v roku 1484 bulu, na základe ktorej sa hon na čarodejnice rozpútal.

Jeho praktiky však boli natoľko neprípustné, že v 16. storočí ho samotná cirkev odsúdila za neprimerané praktiky priečiace sa katolíckej cirkvi. Knihu dal pápež Pius v 16. storočí na zoznam zakázaných kníh.

Napriek kontroverznému obsahu sa kniha dočkala 36 vydaní a prekladu do takmer všetkých svetových jazykov. Podľa Jany Cabadajovej patrí kniha bez ilustrácií medzi najmenej požičiavané a bádatelia ju takmer vôbec nežiadajú.

Hon na čarodejnice neobišiel ani Slovensko

Čardejnícke procesy trvali v Uhorsku do 18. storočia až kým ich nezakázala Mária Terézia.

V literárnych prameňoch existujú záznamy o inkvizičných súdoch, mučení a upaľovaní bosoriek napríklad aj v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Komárne, Stupave a iných mestách.

Posledný takýto proces na Slovensku sa uskutočnil v roku 1741 v slobodnom kráľovskom meste Krupina.

29.
označiť príspevok

bystrik muž
   17. 12. 2015, 08:25 avatar
Kniha alebo ľudia, ktorý zneužili knihu na také niečo? fajer=pablb!

37.
označiť príspevok

jano vydarený muž
   17. 12. 2015, 17:49 avatar
Pred chvíľou napísaný príspevok mi vymazalo. Nedá mi ale nepridať sa.
Inkvizícia a prenasledovanie nepriateľov cirkvi bolo v dobe temna prostriedkom na upevnenie moci cirkvi. Celé stáročia po páde Rímskej ríše nebola cirkev schopná ukázať smer pokračovania svetského života. Svoju neschopnosť a zlé svedomie upriamila na dokazovanie vernosti náboženským dogmám aj prostredníctvom vykonštruovaných súdnych procesov s čarodejnicami. Toto je nespochybniteľný historický fakt. Dnes sa však nachádzame v inej dobe a tieto historické faktá sú časovo tak vzdialené, že sa radia skôr do kategórie mýtov , legiend a romantických príbehov.
Ako ateista nezdieľam ideu dedičného hriechu a preto odmietam viniť súčasníkov za hriechy predkov. Naopak aj keď s viacerými výhradami som presvedčený , že kresťanstvo v našom kultúrnom okruhu malo nemalý podieľ na povznesení ducha slovenského a slovanského povedomia na rozdieľ od mnohých vrahov národného povedomia novodobej vládnucej garnitúry.

38.
označiť príspevok

jano vydarený muž
   17. 12. 2015, 18:10 avatar
Záver k 37
Význam napísania onej knihy nehľadajme v snahe rozoštvať verejnosť ale skôr v porozumení analógií medzi inkvizíciou a súčasným islamským štátom , ktorý je tiež podľa môjho názoru krajným riešením náboženskej krízy na rozhraní dvoch svetov nie náboženstiev.

2.
označiť príspevok

Fotooon muž
   16. 12. 2015, 18:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

3.
označiť príspevok

fajer
   16. 12. 2015, 18:49 avatar
kto ...debile...

4.
označiť príspevok

Fotooon muž
   16. 12. 2015, 20:24

5.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 12. 2015, 20:26 avatar
No jo.. dnes vrazdia bezbozni kreteni v mene statu a terorizmu. Aky je v tom rozdiel? Len stran sa zmenili...
Súhlasí Wolfe

6.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 12. 2015, 20:26 avatar
*strany

7.
označiť príspevok

fajer
   16. 12. 2015, 20:53 avatar
teraz sa vyvražďujete veriaci navzájom...moslim kresťana, kresťan moslima....
Súhlasí Scarlet666

8.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   17. 12. 2015, 00:22

9.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 00:27 avatar
Tebe kurvicka uz nezostalo ine, len suhlasit s fajerom, aj Vespertine. a pod.

Niekedy by mi aj bolo luto, kurvicka ako som ta znicil, ale nie je, lebo ty ako vydrziavana muzmi nevies zniest, ze mam dolezitejsie zeny a nechcela si mi dovolit sa venovat inym heh

10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   17. 12. 2015, 00:39

11.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 00:42 avatar
A pomerne priamo. Ale ty si blondina a vystresovana   

12.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   17. 12. 2015, 00:51

13.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 00:58 avatar
chod udavat, kurva stara)))))))))))

14.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 12. 2015, 01:03 avatar
13.....vtáka poznáš po perí,človeka podla reči!
Súhlasí Wolfe

15.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 01:08 avatar
ja som ti vdacny, shagy za tvoje klamstva.

"Blahoslaveny ste, ... ked budu vsetko zle na vas nepravdivo hovorit"

17.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 12. 2015, 01:23 avatar
15....Velasques....používaš slovník ktorí nepatrí medzi civilizovaných ľudí. Aj ja niekedy pritvrdím,som ironický,...atd....ale musí to mať isté medze slušnosti.
A ver mi,....som ochotný niesť za svoje slová,príspevky,správanie aj zodpovednosť. Toho sa tak či tak aj tak nezbavím!
A viem čo by ma čakalo keby som klamal!
Súhlasí Wolfe

18.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   17. 12. 2015, 01:28

19.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 01:42 avatar
tvoje halucinacie o stalkovani dvoma mailami za 3 mesiace ze ta ti rakuski a zidopvski chlapci znasilnili

20.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 01:54 avatar
tvoje halucinacie o stalkovani dvoma mailami za 3 mesiace su nasledkom ze ta ti rakuski a zidovski chlapci znasilnili , je to tvoja vina, co musis robit pre v podstate zbytocny majetok

21.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 01:59 avatar
tak ti poviem slusne: pal do neexistujuceho pekla

myslim z celeho fora, nie odo mna Ze ta sem Lemmy pritiahol aj s panoramixom, asmiodeion, fajerom/Korundkom to tu vypada

22.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 02:05 avatar
asmodeiom. snad mi to ten zapadny pokrytec neodpusti

32.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 15:55 avatar
myslel som inak tvoje klamstva, ze "cirkev vidi vsade peklo", pricom cirkev riesi opacny problem..

Ty klames, lebo o Katolickej cirkvi nic nevies, keby si chodil do kostolov tak by si vedel, ze cirkev o pekle skoro nehovori a je to problem, na ktori upozornoval uz aj Benedikt XVI, ale ty si jednoducho denne musis vymysliet 10 klamstiev a tak to ma byt.

40.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 18:19 avatar
Tak co je vlastne trestom v pekle, pekelne plamene a vecny paliaci ohen, alebo odlucenost od Boha?
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

42.
označiť príspevok

fajer
   17. 12. 2015, 18:35 avatar
na boha si v pekle ani nespomenieš, je tam dobrá spoločnosť...

43.
označiť príspevok

Fotooon muž
   17. 12. 2015, 18:39

16.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   17. 12. 2015, 01:08

24.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 02:09 avatar
Povedz Skajka, co by som musel spravit, aby si akceptovala, ze pre mna je v dobrom viac dolezitejsich inych zien?

A aby si to akceptovala naveky.

23.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 02:08 avatar
heh .. aka to "nahodicka.."
Preco su ludia v kostoloch lepsi? II
Prispevok 51

"Ale ved ako sa hovori, vtaka poznas po peri, cloveka po reci a teba tu uz poznaju asi dost dobre..."

25.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 02:25 avatar
Na Teba Wolfik vystresovany z doktorov caka to iste.

Vzdy sa zapojis, len ked ma tvoj oponent spor s niekym inym a nestiha. Ak neprestanes s tou zakernostou - dostanes to iste, ale nie ked nebude tvoj oponent stihat. Nebudes sa skryvat za zensku suknu. Alebo "cele forum ta pozna" a tvoje podobne za druhych zalezene sposoby.

Ak nevies hovorit za seba, dostanes taku po hube, ze ju uz viac neotvoris spoza ineho

26.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 02:33 avatar
ostatnym sa ospravedlnujem, uz to cloveka nebavi, nie ludia, ale adminska neistota, rok tu vsetci piseme "polopriamo polonepriamo", lebo nevieme co bude zajtra
mudrejsi sem aj prestali chodit, na cas alebo na stalo

27.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 02:57 avatar
Polopriamo, polonepriamo... myslim, ze tu nadavas, ako taky pohan dost priamo..

A ked tahas doktorov, tak musis byt strasny chudak..
To je ako keby si bol chromy, a ja by som sa ti z toho vysmieval..
Z coho si vystresovany ty? Zo svojho luzerskeho zivota, ktory si kompenzujes takto?
Si chudak!

Co som nepovedal za seba?
Niekto na teba pouzil to iste porekadlo co ja..
A ja som len hodil link, co olo na tom nemoje?

Dalsi "krestan" ako veriaci-4, ktory sa vyhraza fyzickym nasilim...
Ti ktori sa najviac vyhrazaju pastou, su najskor ti, ktori po tej hube dostanu...

30.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 15:49 avatar
Klasika "to ty".

ale aspon som ta donutil hovorit za seba

fyzickym nasilim sa ti nevyhrazam, len ze ked nestiham trom odpisovat, ty idiot, budem ti musiet "to ty" pisat inokedy

bud sa nezapajaj do presily alebo sa rovno nauc si prinavat chyby, blbecek

28.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 02:58 avatar
Mimochodom, preco sa zapajas proti mne, ked mam spor s veriaci-4 a nestiham?
Ty pokrytec

31.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 15:52 avatar
Pretoze nanho utocite 5 na 1 a nestiha. A ste zakerni

Navyse nikdy s nim nemas spor sam, vzdy sa odvazis len proti tym, proti ktorym je "cele forum" ako pises. Vzdy len 5 na 1 a to stihal jedine Bumbrlicek.

Nie kazdy stiha seriozne odpisovat vobec trom a nie to vase 5 proti 1 a este zakerne. To sa stihat neda.

39.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 18:16 avatar
Hej, ked som bol proti Lei, a boli proti mne viaceri, tak to som sa odvazil len ked sme boli viaceri na jedneho, ze?
Vytahujes, len to co sa ti hodi...
Ked skritizuje niekto mna, tak neberiem kritiku
Ked skritizuje niekto teba, alebo veriaceho, a to je ovela viac ludi tak u je to utok a smecka..

33.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 12. 2015, 16:02 avatar
23,25.......ako nazvať to,...ked naše slová svedčia inak ako naše skutky? Velasques raz na to určite príde!.......a že lepší? ....dajte si znamenie pokoja ,....a viacej už nehrešte ....aspoň nie do najbližšej spovede. 

34.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 16:15 avatar
Presne shagy, tvoje slova a skutky (pycha, nenavist aj teraz rehotanie sa ked si ty myslis, ze druhi robia zle) su vo velkom rozpore.

Prisiel si na DF, lebo tu Lenin za 3 roky rozsirili nabozensku neznasanlivost.
A doteraz si tu z radosti ked sa ludia neznasaju. Je to jedine, preco na df chodis.

Pritiahlo ta, ked sa ludia hadaju (to bol na vine Lemmy), a je to aj jedine, kvoli comu na df ostavas.

Ale podla tvojich vlastnych slov o sebe je to inak. A uz vam clovek nestiha odpisovat trom naraz, svorka    

35.
označiť príspevok

velasquez
   17. 12. 2015, 16:27 avatar
ostatnym sa ospravedlnujem, uz to cloveka nebavi, nie ludia, ale adminska neistota, rok tu vsetci piseme "polopriamo polonepriamo", lebo nevieme co bude zajtra
mudrejsi sem aj prestali chodit, na cas alebo na stalo

36.
označiť príspevok

Korund
   17. 12. 2015, 17:37 avatar
Repetitio est mater studiorum. :-) :-) :-)

41.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2015, 18:22 avatar
Pokial niekto neopakuje kluposti do nemoty  

44.
označiť príspevok

elemír muž
   19. 12. 2015, 17:06 avatar
Ešte jedene príkladík na ateistov, ktorí hania cirkev a myslia si že sú svätí.
Prečo dodneska nikto z vás nemá záujem vyšetriť, kto je zodpovedný za židov v II, svetovej vojne ? Tiso predsa, keď sa o transportoch dozvedel, kde to končí, tak to okamžite zastavil. A keď zastavil, určite nechcel pokračovať. Na Slovensku sa však našli iní, ktorí si politicky presadili, aby to išlo ďalej a na úkor štátnej pokladne, kto to bol a kde sú ich mená. Neznáme ???:?
Stačí si vytiahnuť noviny z tej doby, toto je svätosť niektorých obvinovačov cirkvi zo zla, zabiť iného za svoje zločiny !!!!!! pomaly bude 70 rokov a všetci sme spokojní, lebo nám komunisti predhodili, akí boli mučeníci a všetko, vrátane historického spracovania SNP sa stále udržuje podľa ich červenej retoriky. Viete o tom, že každé výročie povstania sa schádzali väčšinou v Badíne demokraticky účastníci povstania ? Kde zostal ich hlas. ?????
VY ste ich umlčali, lebo vám je milší červený komunistický pamflet, ako kus pravdy od veriacich.
Čo potom vlastne ste ?????

46.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 12. 2015, 18:24 avatar
Elemír......nemáš pravdu! A vôbec,....antisemitizmus sa tiež zrodil v lone RKC. A jeho dôsledky,.....trebárs holokaust ,je tiež dielom tých,čo by sa mali prezentovať proklamovanou láskou. Ale opak je pravda. A ani s tým Tisom to nie je celkom pravda. A národný socializmus tiež nebol ateistický produkt,....ale "kresťanský",....aj ked značne pošahaný!

47.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   19. 12. 2015, 18:26 avatar

45.
označiť príspevok

Korund
   19. 12. 2015, 17:55 avatar
Tu máš odpoveď. Tu máš zodpovedných.
insanidaily.files.wordpress.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
blisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:25,  OBJEDNÁVKA HOTELU Majitel psa napsal majiteli hotelu:  „Vážený pane, rád bych se ve...
dnes, 10:19,  Nie tak dávno bol na duhovom pochode
dnes, 06:00,  Boris ty stale meleš o tých dlhoch....Ja nie som ekonom, ale nie je dlh ako dlh. Dnes ma skoro...
dnes, 05:39,  Čo mi na to napíšeš ty? Ja som k tejto téme videl, čital už viac. Za asi najhybnejší...
dnes, 05:24,  skus porovnávať seba samého v socializme a teraz......čo si si kupil vtedy a čo si kupiš...
dnes, 05:21,  merkuj mufko.....
dnes, 05:20,  Ano spišske parky boli celkom dobre aj za socializmu......Ale čo sa týka vyberu masa, moc toho...
dnes, 01:57,  Pamätám sa na tú kvalitu po prevrate. Išiel som do obchodu a chcel som kúpiť párky. Fuj,...
dnes, 01:23,  jo v pohode aj koncert :D
dnes, 00:32,  Petr Bende - Nad horu svita
dnes, 00:18,  Edo chce budovať totalitu !
dnes, 00:09,  zlaty socík dorazil *13*13*13
dnes, 00:08,  naš prakokot za podporovania hzds som nekandidoval . Nebol som ani na slovensku *13*13*13...
dnes, 00:05,  To je komunistický hovnomet . Nepoznaš ved vám na stranícke schôdze nápoje dovážal
včera, 23:51,  (1) Osvietený, vidím, že kompletuješ svoje vybavenie - k svojim hovnometom si si už...
včera, 23:32,  Dodo, hádam by si Grétku neodmietneš, keď by Ti to auto ponúkla odviesť/preplaviť do...
včera, 23:21,  (17) 0svietený, keby len hmlu, ale aj kadejaký odor zo svojich stále plných hovnometov....
včera, 22:41,  Pozrite sa, ja nezvyknem komentovať stranu Dobrá voľba. Podľa mňa je to nezmyselný projekt...
včera, 22:37,  Rok 2002. Všetci zvolení kandidáti za koalíciu HZDS. / Ak osvietený präkäkät kandidoval a...
včera, 22:34,  Edo hamuj. Lžeš ako keď tiskne !
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(145 326 bytes in 0,608 seconds)