Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kňazom zakázali hovoriť do médií bez povolenia.

14
reakcií
1253
prečítaní
Tému 13. marca 2013, 07:40 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   13. 3. 2013, 07:40 avatar
Duchovný musí mať povolenie diecézneho biskupa alebo vikára. Ak poruší pravidlo, čaká ho trest.
DONOVALY. Slovenskí biskupi obmedzili vystupovanie katolíckych duchovných v médiách. Voľne môže vystupovať v médiách len úzky okruh.
Ostatní musia mať povolenie, inak im hrozí podľa závažnosti porušenia normy trest od napomenutia až po najvyšší - suspendovanie, teda pozbavenie úradu.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský tvrdí, že prijatie normy nemá súvis s mediálnymi výstupmi arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý kritizoval katolícku cirkev.
Normu pripravovali údajne jeden a pol roka. Zvolenský dodal, že otázky týkajúce sa Bezáka, nespadajú do kompetencie KBS, ale Svätej stolice.
autor: Ján Krošlák
VIDEO
Katolícki duchovní nemôžu hovoriť do médií bez povolenia

Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
Zvolenský: Ľudskú slobodu neobmedzujeme
„Kódex kanonického práva vyžaduje, aby bolo vystupovanie klerikov a zasvätených osôb v médiách v mene katolíckej cirkvi regulované normami Konferencie biskupov Slovenska. Chceme zabezpečiť, aby v médiách vystupovali ľudia, ktorí sú na dostatočnej odbornej a duchovnej úrovni... Netreba sa obávať,“ konštatoval Zvolenský.
Znamená to, že kňaz v akejkoľvek slovenskej dedine, ktorý by chcel hovoriť aj pre lokálne médiá napríklad o Veľkej noci, musí najprv požiadať diecézneho biskupa alebo generálneho vikára o povolenie. Ak ho nedostane, musí mlčať.
„Myslím si, že základnú ľudskú slobodu neobmedzujeme. Samozrejme, kto je v katolíckej cirkvi viazaný istou úlohou, tak musí rešpektovať pravidlá. Lojalita voči katolíckej cirkvi ho potom viaže, aby dodržiaval aj pravidlá vystupovania v médiách,“ dodal Zvolenský.
Konferencia zatiaľ nezverejnila normy, pretože musia ešte prejsť jazykovou úpravou. Hovorca Ján Kováčik zdôrazňuje, že sa nedeje nič nové, len to, čo vyžaduje kánonické právo.
„Videli sme poľské, talianske, nemecké návrhy... Aj vy pracujete s ministerstvami, inštitúciami. Všade takéto normy platia a sú oveľa prísnejšie ako v katolíckej cirkvi. Na toto apelujem skôr, ako to budete chcieť hodiť na cirkev, že niekoho chce umlčať,“ povedal Kováčik.
Zvolenský dodal, že v slovenskej verzii nie je nič špeciálne, čo by nás odlišovalo od iných.
Sucháň potreboval povolenie už v minulosti
Správcu farnosti v Čataji Jána Sucháňa poznajú mnohí aj vďaka jeho pravidelným zamysleniam v rozhlase. Začínal po roku 1989, keď ho oslovili ľudia z rádia Twist. Tvrdí, že povolenie na mediálne vystupovanie potreboval už vtedy.
„Keď som bol po roku 1989 v Lamači a začínal som v rozhlase, musel som mať súhlas dekana. Nové normy neviem posúdiť, ešte som ich nevidel,“ dodal.
Keď pápež odvolal Bezáka z postu trnavského diecézneho biskupa, stal sa pomocným duchovným v Banskobystrickej diecéze v Radvani a dostal čas na stíšenie. O niekoľko mesiacov ho cirkev „stíšila“ úplne.
Banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec potvrdil doterajší stav. Bezák môže slúžiť omše len v súkromí. Svätá stolica mu dala najavo, že po odvolaní by nemal vystupovať verejne.
Neskôr dostal Bezák zákaz vyjadrovať sa aj pre médiá a vystupovať s duchovnými príhovormi v televízii. Rozhodol o tom kardinál Marc Ouellet. Zákaz trvá až dovtedy, kým definitívne vyriešia Bezákovo ďalšie pôsobenie v cirkvi.
Biskup Chovanec je optimista. Myslí si, že arcibiskup Bezák má na Slovensku stále budúcnosť.
„Pravdaže má budúcnosť. Vidím to optimisticky. Všetky kroky, aj stretnutie, ktoré mal v Ríme minulý mesiac, vedú k tomu, aby sa mohol do plnohodnotnej služby vrátiť,“ reagoval Chovanec na otázku, či Bezák má ešte nejakú budúcnosť na Slovensku.

Čítajte viac: www.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

nabzlo muž
   13. 3. 2013, 07:46 avatar
Ježiš tiež nedržal hubu,tak ho ukrižovali...


3.
označiť príspevok

havran
   13. 3. 2013, 09:36 avatar
.... a ani Boh mu nepomohol. Vraj sme všetci hriešní , ale kňazi sú hriešnejší. Stačí keď sa poodhrnie závoj ich života. Niet divu - dobre napasení , veľa času , to je priestor na lotroviny. Príležitosť robí zlodeja , o čom sa dozvedáme takmer denne.


4.
označiť príspevok

Romanov muž
   13. 3. 2013, 09:55 avatar
Nechápem, prečo sa tak niektorí divia, že nedemokratická, centralistická, zločinecká inštitúcia bráni slobodnému slovu.
Súhlasí havran


6.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 3. 2013, 10:00 avatar
Pretože sa im toto hodnotenie nepáči... hodnotenie, ktoré odhaľuje špinu organizácie, ktorej veria.
Keď máš niekoho rád, tiež sa ti nebude páčiť, keď ti niekto bude ukazovať jeho chyby, a budeš ho obhajovať bez objektivity.
Rovnako, ako neobjektívne vidíme chyby toho, čo radi nemáme.


5.
označiť príspevok

-oby- muž
   13. 3. 2013, 09:59 avatar
Keď chceš mať "hubu" otvorenú dokorán a vypúšťať z nej všetko čo ťa napadne, možné aj nemožné, pravdivé alebo vymyslené, oslavujúce, alebo haniace, ..., môžeš. Len ťa prosím, nevstupuj do žiadnej organizácie, spoločenstva, cirkvi, strany, práce, firmy, lebo všade kde vstupuješ, sa zaväzuješ dodržiavať určité pravidlá, dodržiavať určitú lojalitu k oficiálnej politike toho spoločenstva v ktorom chceš pôsobiť. Keď je toto zubadlo lojality pre teba priveľkým bremenom, nevstupuj tam. Keď si urobil chybný krok, vystúp von a potom povedz dôvody verejnosti.


8.
označiť príspevok

havran
   13. 3. 2013, 10:05 avatar
-oby- toto je návod od Geblsa /hittlerov ideolog/. Tak treba radiť tým , ktorí chcú prežiť svoj život v teplučku a je im jedno do akého sveta vstupujú ich potomkovia. Klasický príklad malomeštiactva - obávam sa však , že nie si jediný a táto pliaga napáda slovenskú spoločnosť ako vírus.


11.
označiť príspevok

-oby- muž
   13. 3. 2013, 10:23 avatar
... čo je na tom, čo som napísal nepravdivé. Všetko je tak, ako som napísal. Ak máš aspoň kúsok charakteru, nevstupuj tam, kde ťa budú obmedzovať a ty nebudeš môcť dodržať pravidlá. Bezák veľmi dobre vedel do čoho vstupuje, mal dobrú školu u Baláža(a je zaujímavé, že tam vôbec nerebeloval a nechcel zavádzať čistotu), ale tam to bolo košér? Až pomazanie na arcibiskupa ho skutočne osvietilo? Hmm, možno. Ale všetko sa dá robiť inak. Organizáciu nezreformujem, ak ju úplne rozložím.
Súhlasí repress


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 3. 2013, 10:05 avatar
Na tom, čo píšeš, niečo iste je pravdy, ovšem zavrhuje to možnosť nápravy zvnútra. Akonáhle vystúpiš von, organizácia sa postaví proti tebe.
Súhlasí havran


10.
označiť príspevok

havran
   13. 3. 2013, 10:12 avatar
Nadja - to je základný dialektický princíp - len zmena kvality v podstate javu , môže tento jav zmeniť. Z vonku sa dá skôr zničiť. Teda ľudská spoločnosť sa musí meniť z vnútra.
Súhlasí servis


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 3. 2013, 10:29 avatar
Havranko, veď ona sa mení... veľmi pomaly, ale mení. Napríklad Starý a Nový zákon v Biblii je toho dôkazom ))
Vieš si predstaviť, čo bude za nejaký milion rokov vývoja spoločnosti?


13.
označiť príspevok

-oby- muž
   13. 3. 2013, 10:30 avatar
... ale zvnútra nereformujeme pôsobením úplného rozkladu, kolapsu. Potom nastane situácia, že vznikne niečo horšie, vlastne nikým nechcené, len pár jednotlivcami zneužité na svoje osobné ciele. A na troskách sa pozviecha to staré, len ešte skostnatejšie.


14.
označiť príspevok

servis žena
   13. 3. 2013, 10:30 avatar
platí to všeobecne


7.
označiť príspevok

havran
   13. 3. 2013, 10:00 avatar
Romanov - oni sa nedivia nad tým , čo tá institute koná , ale sa divia tým , čo sú slepí a nechcú sa liečiť. Ale to asi nebude šedým zákalom , ale šedou hmotou , ktorá je zakalená.


15.
označiť príspevok

Lucifero muž
   13. 3. 2013, 10:42 avatar
Chceme zabezpečiť, aby v médiách vystupovali ľudia, ktorí sú na dostatočnej odbornej a duchovnej úrovni... Netreba sa obávať,“ konštatoval Zvolenský.

Teda máte v tej katolíckej cirkvi pekný bordel, súdruhovia, keď nie všetci vaši duchovní nie sú na dostatočnej odbornej a duchovnej úrovni. Ale nič to, veď aj tak šírite len bludy.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veriť sebe samému je prvým krokom k úspechu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 474 bytes in 0,769 seconds)