Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kde Boh prikazuje vraždiť?

112
reakcií
3388
prečítaní
Tému 13. septembra 2012, 00:27 založil Antidogmatik.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
13. 05. 2019
152
31. 01. 2014
9
04. 09. 2015
480
13. 10. 2015
106
16. 09. 2012
66
 
 


1.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   13. 9. 2012, 00:27 avatar
Kapitola z knihy Posledné prikázanie s názvom: Zabiť, či nezabiť? Príkaz Pána – Hospodina: Starca, mládenca, pannu,
decko i ženy vraždite... Ez. 9/6

Zabiť či nezabiť? To je dilema, ktorú nám Biblia žiaľ nevyrieši. Iste sa čudujete, čo je to za nezmyselnú otázku. Veď Pán – Hospodin predsa prikázal: Nezabiješ!
Áno prikázal.
Ale Levitom rozkázal prostredníctvom Mojžiša: „Takto hovorí Boh Izraelov: ,Pripášte každý svoj meč na svoje bedrá, prejdite ta i naspäť, od brány k bráne v tábore a zabite každý svojho brata a každý svojho priateľa a každý svojho blížneho.‘“
S paradoxami akoby sa v Biblii vrece roztrhlo. Tu je ďalší: Miluj svojho blížneho – zabi svojho blížneho. Prikazuje ten istý Boh. Leviti samozrejme poslúchli ako vidieť z nasledovného: A Pánova – Hospodinova milícia – Leviti šli a zabili v ten deň asi tritisíc mužov. Potom Mojžiš povedal: „Dnes ste zasvätili svoje ruky Pánovi – Hospodinovi – veď každý bol proti svojmu bratovi – a preto dnes ste požehnaní.“ (2. M – Exodus 32/27 – 29).
Poznámky pod čiarou v SSV túto udalosť nekomentujú. Je to zrejme silná káva aj pre cirkevných redaktorov Biblie.
Tak čo, zdá sa otázka zabiť, či nezabiť ešte stále nezmyselná?
Pánovo – Hospodinovo priamo euforické a kruté zabíjanie bolo obrovským prekvapením pri prvom čítaní Biblie.
Ten milujúci, milosrdný, odpúšťajúci, dobrý proste „naj“ Boh zabíjal rád, často a kruto. Keď nezabil sám, prikazoval zabíjať. Ak niekto odmietol, neposlúchol a nezabil, bol zabitý. Zabíjal aj pre malicherné príčiny. Napríklad Onana.
V 1. M – Genezis 38/7, 9, 10 zabil Júdu pretože bol zlý a jeho brata Onana zato, že odmietol oplodniť bratovu vdovu. (Kde zostala svätou cirkvou toľko proklamovaná Onanova slobodná vôľa?) Alebo nechal ukameňovať muža prichyteného zbierať v sobotu drevo. (4. M – Numeri 15/32, 33. Ale Kaina, ktorý zabil brata, čo bol zločin oveľa horší ako zbieranie dreva v sobotu, len vyhnal. Spomínate si?) Tamtiež 16/35: „Potom vyšiel od Pána – Hospodina oheň a usmrtil dvestopäťdesiat mužov, ktorí priniesli kadidlo.“
V 4. M – Numeri 25/9 bolo zabitých dvadsaťštyri tisíc. V 5. M – Deuteronomium 7/1 bolo zahubených pri lúpežnom zabratí krajiny sedem národov. Tamtiež, ale v 20/17 Pán – Hospodin prikazuje po obsadení cudzej zeme neponechať nažive ani dušu.
V Jozua 8/25 na Pánov – Hospodinov príkaz zabili Izraeliti dvanásťtisíc ľudí. Mužov i ženy. Tamtiež v 10/11 boh Izraelitov metal veľké kamene z neba a viacej bolo tých, ktorých zabili kamene ako tých čo pobili synovia Izraela mečom. Napokon kniha Jozua len srší výrazmi „neponechal nikoho živého“ resp. „pobili všetky duše ostrím meča“.
V knihe sudcov 20/48 pobili všetko od ľudí až po hovädá. Tamtiež 21/10 je príkaz pobiť všetkých i ženy i deti.
Ďalší krutý príkaz je v prvej knihe Samuelovej15/3 „...usmrtíš všetko od muža až po ženu, od odrasteného dieťaťa až po kojenca, od vola až po dobytok, od ťavy až po osla.“ V prvej knihe Paralipomenon 21/14 zahubil Pán – Hospodin morom sedemdesiattisíc Izraelitov. V 2. KR. – 4. Kr. 19/35 anjel Pánov – Hospodinov pobil v asýrskom tábore stoosemdesiatpäť tisíc. Napokon (tento výpočet vraždenia nie je kompletný), v Ezechielovi 9/5, 6 sa káže: „Nech sa nezľutuje vaše oko, ani nešetrite! Starca, mládenca, pannu, decko i ženy vraždite..."
Takýto postup je snáď pochopiteľný pre Pána – Hospodina ako stratéga – vojvodcu – dobyvateľa (čo aj Biblia potvrdzuje v 2. M – Exodus 15/3, že Pán – Hospodin je udatný bojovník). Ale vôbec nie je milosrdným Bohom.
Nie, nie je milosrdným bohom, pretože podľa Jeremiáša 48/10 je zlorečený ten, kto zdržuje svoj meč od krvi.
Potopu Sveta som schválne nespomenul.
Nuž rozpornosť príkazov nezabiť – zabiť podporuje pochybnosti niektorých bádateľov Biblie o tom, či Pánove – Hospodinove príkazy v Písme svätom nazývané cirkvou svätou desatorom sú pôvodné.
Títo učenci sa domnievajú, že nielen takzvaný dekalóg, ale ani ostatné zákony uvedené v Starom zákone nepochádzajú od Pána – Hospodina ale sú prevzaté zo zákonodarstva iných starovekých národov.
Nezabiješ a miluj svojho blížneho nie sú jediné Pánove – Hospodinove prikázania, ktoré svojmu ľudu priamo nariaďuje porušiť. V 2. M – Exodus 3/22 celkom jednoznačne synom Izraelovým káže vyplieniť Egypt – olúpiť Egypťanov. Okradnúť ich. Pritom zároveň prikazuje: Nepokradneš! Ale v Izaiášovi 61/8 zasa bezočivo tvrdí, že on, Pán – Hospodin miluje právo a nenávidí zločinnú lúpež. To mu ale nebránilo ulúpiť krajinu tečúcu medom a mliekom a jej právoplatných obyvateľov povraždiť.
Pre naivných ospravedlňovačov cirkevných nezrovnalostí, ktorí tvrdia, že Pán – Hospodin prikazoval zabíjať iba nepriateľov, alebo neposlušných hriešnikov, pre kompletnosť uvádzam: V 1. M – Genezis 9/6 stojí: „Kto preleje ľudskú krv, skrze človeka nech je preliata jeho krv, lebo na obraz boží stvoril som človeka.“ Zjavne sa tento príkaz týka každého človeka bez rozdielu.
Pochádza biblické prikázanie NEZABIJEŠ! od toho istého boha, ktorý káže zabíjať?
Tu naozaj čosi nie je v poriadku.


2.
označiť príspevok

Lucifero muž
   13. 9. 2012, 00:31 avatar
Aha, Lea. Môj priateľ antidogmatik zodpovedal tvoju otázku.


104.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   13. 9. 2012, 21:42 avatar
Lucifero, nezodpovedal mi otazku. Ja ako ateista pochybujem a neverim textom v Biblii. To co ste uviedli nehovoril Boh, je to ludsky vymysel. Nechapem preco sa tolko babrete v Biblii. Ja studujem jedine knihy o ateizme. A aj ty Lucifero studujes knihy o ateistickej agende a jej cieloch?


16.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 09:57 avatar
"Olúpenie Egypťanov" pravdepodobne malo svoj súvis s tým, že Izraelci im predtým stáročia otrocky slúžili.

Mimochodom, udialo sa to požiadaním Egypťanov, ktorí im veci vydali.
Súhlasí Krištof


105.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 21:30 avatar
Presne rastos 16. Tak ako židia počas druhej svtovej vydali "dobrovoľne" svoje majetky Hitlerovi.


36.
označiť príspevok

Krištof
   13. 9. 2012, 10:46 avatar
1. Uvediem k tomu niečo, čo sa týka kontextu, okolností, príčin, podmienok, za ktorých sa tie udalosti mali stať. Teda ak išlo vždy o reálne udalosti a nie niekedy aj len nejaké "poučné príbehy" a pod. Je rozdiel medzi vraždou a napr. trestom smrti, zabíjaním počas vojny a pod. Skúsme si to predstaviť na fungovaní spoločnosti v 20. storočí (btw podobne je to i teraz). V štátoch boli isté etické a právne podmienky, normy, ktoré napr. chránili zdravie, život, majetok a iné hodnoty občanov. Kto sa voči tomu dopustiť priestupku, prečinu, trestného činu či závažného trestného činu, bol sankcionovaný, potrestaný, či už mierne alebo až po trest smrti. To sa teda nehodnotilo ako vražda. Isté pravidlá byť museli, inak by to mohli "slobodne" zneužívať rôzne pochybné individuá na zištné ciele atď. Podobne počas vojny boli iné podmienky, čo sa týka činov vojakov atď.

Základné starozákonné prikázania ako Nezabiješ mali zrejme platiť vo všeobecnosti za bežných okolností ako isté pravidlá života, spolunažívania a pod. A boli aj výnimky z toho za iných okolností, teda počas vojny, tresty a pod. To všetko však bolo v rámci širšieho zákona, lebo trest bol napr. za porušenie prvého prikázania, za modloslužbu a pod. Napr. to "Kto preleje ľudskú krv, človek nech preleje jeho krv, lebo na Boží obraz som stvoril človeka." Podobá sa to na ono "oko za oko, zub za zub". Teda nesmelo sa svojvoľne niekoho biť a vraždiť, za také niečo hrozila odplata až trest smrti. Tým bolo vlastne chránené zdravie a životy ľudí pred agresormi pod hrozbou trestu.

Vážnym zločinom tam bola modloslužba a porušenie prvého prikázania Ja som tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov! Niekedy sa poukazuje na to, že Boh je žiarlivý. No v akom zmysle? Hebrejské slovo prekladané ako žiarlivý môže znamenať "vyžadujúci oddanosť, neznášajúci súperenie". Jahve je žiarlivý v takom zmysle, ktorý prináša úžitok Božím tvorom. (Ez 39, 25) Všimnime si napr. jeho rozsudok nad národmi obývajúcimi krajinu Kanaan. Istý učenec uvádza tento šokujúci opis: "Uctievanie Baala, Aštorty a ďalších kanaanských bohov pozostávalo z tých najvýstrednejších orgií; ich chrámy boli strediskami skazenosti... Kanaančania uctievali tak, že sa bezuzdne oddávali nemravnosti... a tiež tak, že zabíjali niektoré svoje deti ako obeť svojim bohom." Archeológovia objavili džbány s pozostatkami obetovaných detí. Hoci Boh si všimol hriechy Kanaančanov už za dní Abraháma, stovky rokov ich trpezlivo znášal, takže im dal dostatok času na zmenu. (Gn 15, 16) Mohli si uvedomovať, že konajú nesprávne? Ako všetci ľudia aj oni mali svedomie, prirodzený zákon, čo je aj v práve uznávané ako všeobecný základ morálnosti a práva. (Rim 2, 12-15) Napriek tomu Kanaančania ďalej prinášali ohavné detské obete a oddávali sa svojim praktikám. V 3M (Lv) 20, 23 sa uvádza: "Nesprávajte sa podľa zvykov národov ktoré ja pred vami vyženiem: preto, že robili tieto veci, zošklivili sa mi." Je tam vymenované, čo nemajú robiť, čo však robili miestne národy či kmene: proti obetovávaniu detí Molochovi a iným bohom, proti zoofílii, incestu atď. (Lv 19. a 20. kap.) Osobne tu namietam v princípe proti kritike homosexuality. Domnievam sa, že aj homosexuáli, ak sa takí už narodili, môžu byť normálni ľudia. Ale teda držať sa Jahveho malo okrem iného ten význam, že toto náboženstvo bolo bez tých "ohavností", že bolo čistejšie. Napr. spomenutý príklad 4M Numeri 25, tam sa uvádza: "Keď sa Izrael zdržiaval v Setime, oddal sa smilstvu s Moabkami. Ony volali ľud na svoje obety, ktoré prinášali svojim bohom, a ľud sa zúčastňoval na ich hodoch, klaňal sa ich bohom, a takto Izrael slúžil Bélfegorovi. Tu vybúšil Pánov hnev proti Izraelovi." Takže vidíme, že tu dochádzalo k modloslužbe a porušovaniu prvého prikázania. Podobne 5M deuteronomium 7, vo veršoch 3-4 sa píše: "Ani manželstvo s nimi neuzavrieš: svoju dcéru nedáš za jeho syna a jeho dcéru nevezmeš svojmu synovi, lebo ona by mohla tvojho syna odviesť odo mňa, takže by uctievali iných bohov." 5M 20, 17-18: "lež pobiješ ich ostrím meča: Hetejcov, Ferezejcov, Hevejcov a Jebuzejcov, ako ti prikázal Pán, tvoj Boh, aby vás nenaučili robiť všetky ohavnosti, ktoré robievali oni svojim bohom, a vy by ste tým zhrešili proti Pánovi, svojmu Bohu." Takže opäť je to výstraha pred modlárstvom. Mali byť s ich pravým Bohom, nie s modlami a pod. 5M 7, 9: "A ty spoznáš, že Pán, tvoj Boh, je Boh mocný a verný, ktorý zachováva svoju zmluvu a svoju láskavosť na tisíc pokolení k tým, čo ho milujú a zachovávajú jeho prikázania."

Treba brať do úvahy aj to, že niektoré okolité národy mali tiež negatívne a agresívne prejavy, napr. Mediančania a Amalekiti: "Stávalo sa, že keď Izraeliti zasiali, došli Madiánčania, Amalekiti a synovia východu a vystupovali proti nim. Utáborili sa u nich a nivočili poľnú úrodu až po Gazu. A Izraelitom nenechali nič na živobytie, ani ovce, hovädzí dobytok a osly. Prichádzali totiž so svojimi stádami a stanmi. Dohrnuli sa ako húf kobyliek. Koľko ich bývalo, aj ich tiav, to sa nedalo ani len spočítať. Nasťahovali sa do krajiny, aby ju spustošili." (Sdc 6, 3-5)

Cit.: "Alebo nechal ukameňovať muža prichyteného zbierať v sobotu drevo. (4. M – Numeri 15/32, 33. Ale Kaina, ktorý zabil brata, čo bol zločin oveľa horší ako zbieranie dreva v sobotu, len vyhnal. Spomínate si?)"

Odp.: Tam je to osvetlené, 4M 15, 30-31: "No ak niekto zhreší úmyselne, či domorodec alebo cudzinec, ten sa rúha Pánovi, taký človek musí byť vyhubený spomedzi svojho ľudu. Opovrhol Pánovým slovom a porušil jeho príkaz. Takého človeka nech bez milosti zahubia a jeho vina ostane na ňom!" Teda bol potrestaný, lebo porušil dané pravidlá. Samozrejme, bolo to príliš prísne. A Kain žiadne také pravidlá neporušil, lebo vtedy ešte neboli tie prikázania a sankcie (hoci "prirodzený zákon" - svedomie a pod. - bol).

Filozof Normana L. Geislera hovorí aj toto: "Takisto musíme brať do úvahy Božiu zvrchovanosť nad životom. Istý ateista sa raz pustil so mnou do reči o tejto veci a ja som mu povedal: ,Boh život stvoril a má aj právo ho vziať. Ak vy dokážete vytvoriť život, potom ho aj smiete ukončiť. Ale ak to nedokážete, potom na to žiadne právo nemáte.' Publikum na to zareagovalo silným potleskom. Ľudia sa domnievajú, že to, čo je zlé pre nás, je zlé aj pre Boha. Nuž, je naozaj zlé, ak vám ja vezmem život, lebo som ho nevytvoril, ani ho nevlastním. Alebo je zlé, ak pôjdem do vašej záhrady, povytrhávam, polámem a porozhadzujem kríky, čo tam máte. Môžem to však urobiť vo svojej záhrade, lebo tie kríky patria mne. Teda Boh je vyvýšený nad každý život a má aj právo ukončiť ho, ak si to želá. My vlastne zabúdame, že Boh každému človeku život berie. Nazývame to smrťou. Jediná otázka je, kedy a ako, ale to takisto musíme prenechať jemu."
Viac na: Rozprava o starozákonnom Bohu#ixzz26KuKAHA9

Čo sa týka toho, že Izraelci zobrali veci otrokárom v Egypte, súhlasím s rastosom v 16.

Pozitívne morálne odkazy Starého zákona možno vidieť napr. v tomto: 3M 19, 33-34: "Ak sa vo vašej krajine pri tebe zdržuje cudzinec, neutláčajte ho. Cudzinec, ktorý sa zdržuje u vás, nech vám je ako domorodec. Milujte ho ako seba samých, lebo cudzincami ste boli v Egypte; ja som Hospodin, váš Boh." Alebo 3M 19, 18: "Nepomsti sa a neprechovávaj hnev voči príslušníkom nášho ľudu, ale miluj blížneho ako seba samého; ja som Hospodin." Alebo Desatoro 2M 20, 1-17.

Mojžiš "plagiátor"?
nerra.host.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí falko, Slušný človek


46.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 15:01 avatar
Prikázania nepovoľujú vraždiť v istom kontexte, ale prikazujú nezabíjať vôbec, t.j. za každých okolností.


97.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   13. 9. 2012, 18:08 avatar
Ruwolf, 46. Židia existovali nie len ako náboženstvo, ale aj ako štát. To, čo v dnešnej dobe nemôže legálne vykonávať hocikto, ale iba ľudia delegovaní štátnou mocou (v niektorých krajinách aj trest smrti,ďalej udržovanie poriadku políciou atď), vtedy vykonávali ľudia určení Bohom. Dnes napr. človek, ktorý v štátoch, kde je zavedený trest smrti, vykonáva tento trest, nie je považovaný pred zákonom za vraha.


99.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 18:15 avatar
Dnes sú zákony založené na tom, že žiadny posmrtný život nejestvuje.

Nemôžeš predsa nároky na Dokonalého určovať tým, ako sa správajú nedokonalí ľudia.


100.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   13. 9. 2012, 18:26 avatar
Áno, ja som sa len snažil vysvetliť, prečo tí ľudia boli delegovaní Bohom vykonať rozsudok nad neposlušnými, a neboli Bohom považovaní za priestupníkov prikázania " nezabiješ". Dokonca to Boh považoval za prejav viery a lojality voči nemu, keď tí, ktorých určil , aj poslúchli, hoci to určite nebolo pre nich jednoduché. Sám neviem, ako by som sa vtedy zachoval ja.


101.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 18:35 avatar
Veď v tom je ten kreténizmus a dôkaz neexistencie boha - keď prikázal nezabíjať a chcel niekoho trestať smrťou, tak mal trest smrti vykonávať sám, ako všemocný s tým nemá problém...


102.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   13. 9. 2012, 18:47 avatar
Väčšinou to aj robil. Napríklad pri udalosti, ktorá je v Biblii opísaná ako zničenie Sodomy a Gomory. Tiež nechápem, prečo niekedy na to použil ľudí, niekedy použil anjela, a niekedy to bol priamo jeho zásah. My veriaci zvykneme argumentovať, že čo by to bolo za Boha, keby sme všetko chápali? Alebo argument, že ako zvrchovaný vládca vesmíru sa môže rozhodnúť ako chce. Ale uznávam, že tieto argumenty ti nemusia stačiť. Možno, že niekto z veriacich pozná ten dôvod. Ja som napísal, ako to chápem ja.


3.
označiť príspevok

Style muž
   13. 9. 2012, 07:54 avatar
Vieme že za pojem Boh je skrytá banda, ktorá ovládla svet a vytvorila svätosť na zemi pod heslom "Oko za oko, zub za zub".


7.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:29 avatar
...style, nehádžme všetkých ľudí do jedného vreca, lebo sa nám môže stať, že to vrece potom nezodvihneme, prípadne dostaneme pruh ; ) ....sčasti súhlasím ...sčasti ... len si spomeň na takú osobnosť ako bol Ján Pavol II. ...ktorého uznávali aj najtvrdší a najzadebnenejší ateisti ...a tvoje tvrdenie narazí na kameň ...


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 09:31 avatar
RM: bol Ján Pavol II. ...ktorého uznávali aj najtvrdší a najzadebnenejší ateisti

Ktorí? Vieš menovať?


9.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:32 avatar
...Vlado, myslela som tým ľudí z môjho okolia, ktorých mená by ti nič nepovedali ...ľudí, čo tvrdia, že Boh je niečo ako kentaurus, či ježibaba z rozprávky ako tvrdíš ty : )


11.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 09:38 avatar
Chápem, vrana k vrane sadá. Reagujem na: najtvrdší a najzadebnenejší

Ja našťastie nemám takých ľudí vo svojom okolí. Sú tu síce nejakí takí kresťania, ale ignorujem ich v tomto smere. Až tak mi nevadia. 


13.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:52 avatar
...je jednoduché mať za priateľov vrany, ak si sám vrana ....ja naopak mám za priateľov labute, vrabcov i orlov ...našťastie aj ked sú iní, vieme nájsť spoločnú reč a nemusím sa uspokojiť s tým úslovím, že len vrana k vrane a bla bla bla ...a ja neignorujem všetkých ľudí, čo sa zamýšľajú a premýšľajú - to je moje kritérium ....ignorujem len ľudí, ktorí si v sebaochrane vytvorili nejakú tú svoju pravdu a nepátrajú z lenivosti, možno zo strachu ďalej ...takých ľudí ignorujem, lebo ma proste nudia ...je jedno, či je to ateista, kresťan, či priam satanista : )


14.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 09:55 avatar
Ja ale konkrétne tu na fóre nemám dobré skúsenosti s pýtaním sa na veci viery , veriaci obyčajne prejdú do útoku samozrejme bez vysvetlenia otázky, česť výnimkám, napr. so slušným človekom sa dá debatovať........


22.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:05 avatar
14
...pomaly zisťujem, majo, že je to tak ...žiadna debata, len útoky a chytanie za slovíčka, či skryté, či neskryté urážky ...ale mne je to jedno, viem sa povzniesť a je tu pár ľúdí, čo stoja za debatu a preto tu som : )
...ateista má jednoduchšie postavenie ako veriaci v Boha, lebo popiera niečo, čo naozaj nevidíme, len môžeme cítiť ...veriaci v tomto prípade ťahá za kratší koniec ...mne sa páčilo jednoduché a vtipné vyjadrenie k viere vo filme Kurvahošigutentag od Boleka Polívku, ktorý jednej žene na otázku, či verí v Boha odpovedal "já vaší pí_u taky nevidím a věřím, že ji máte " ; ))))


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 10:08 avatar
Ani sa nečudujem. Mne stačí, keď si prečítam to v 7., a mám dosť. To hovorí za všetko!


28.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 10:17 avatar
Tkz. cítenie je veľmi relatívny pojem, bral by som ho ak by za rovnakých okolností niekto veriaci cítil vždy a opakovane a ešte aj to isté, inak je to v úrovni pocitu individuality, ktorá je našou ľudskou vlastnosťou a nijako nesúvisí s nejakým božstvom. Nikto sa nerodí veriaci, to viere ich niekto od malička učí, takže výhoda ateistu je iba v tom že mal rozumných rodičov........Ozajstná nevýhoda veriacich je v tom, že nič nevedia potvrdiť ani zdôvodniť, lebo často nie sú žiadne logické súvislosti a prejavy diania . Ten vtip vo filme bol OK ale nie je to postup ateistov, že veria iba tomu čo vidia......to že žena má čosi medzi nohami a zaujímavé pre chlapa sa prejavuje aj bez videnia.......  
Súhlasí rose.madder


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 09:56 avatar
Keď sa ti nepáči úslovie, tak poviem rovno: Sa ti čudujem, že máš vo svojom okolí zadebnených ľudí, ktorí si nejako cenia toho pápeža. Že ti to vôbec stálo za zmienku. 


17.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 09:58 avatar
J.Pavol II bol mimoriadne úspešný populista, to je asi tak všetko.......
Súhlasí Antidogmatik


33.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:29 avatar
17
...majo, zase sme mimo ...ja som reagovala na príspevok, kde označil style ľudí ukrytých za Bohom za bandu, ktorá sa riadi heslom "oko za oko, zub za zub" ...ja som sa to snažila poprieť tým, že nie všetci sú takí a dala som za príklad Jána Pavla II, ktorého život a osobu uznáva celý svet bez rozdielu, či veria, či nie v Boha ...že bol AJ úspešný populista ...to nevyvracia to, čo som napísala, len dopĺňa ....hoci mám pocit, že si to napísal ako protiargument : )


34.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 10:37 avatar
Napísal som ako ateista, čo pre mňa pápež znamenal.


44.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   13. 9. 2012, 14:44 avatar
rose.madder. Poznám veľa ľudí, ktorí Jána Pavla II považujú za (Česi by povedali za vychcaného) a ja za zlomyseľného človeka. Charakterizoval som ho podľa amerických kriminálok v prenesenom zmysle za "dobrého policajta", ktorý vymýšľal zlé veci pre veriacich a Ratzingera za "zlého policajta", ktorého ten takzvaný dobrý policajt Wojtyla nútil tie svoje zlé výmysly realizovať. Spomeniem napríklad takú ohavnosť ako je zákaz používať ochranu pred otehotnením. Čo spôsobuje, že sa potom rodí množstvo nešťastných ľudí. Vznikajú pohlavné choroby a pod.


45.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 14:52 avatar
44
...tomu verím, ani ja nesúhlasím so všetkým, s čím mal do činenia ...musel sa riadiť niektorými absurdnými pravidlami cirkvi, kedže do nej patril ...čím ho neospravedlňujem , samozrejme ....ale ak jeho činnosť a pôsobenie berieme globálne-vykonal aj veľa dobra ...a počula som od samotných poliakov, že sám bol nešťastný z toho, kam sa cirkev posúva ...ťažko však súdiť jeho činy, tiež mal zviazané ruky


23.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:08 avatar
...myslím, že oveľa nepodstatnejšie veci tu ľudom stoja za zmienku ...ja som to použila v rámci môjho argumentu ako podloženie mojou skúsenosťou, netliachala som do vetra ; )


25.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 10:10 avatar
Argument na nič. Práveže naopak, bolo to len prázdne tliachanie do vetra.


31.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:22 avatar
....takže argument podložený vlastnou skúsenosťou je podľa teba nanič? ...myslím, že práve také argumenty by mali byť jadrom argumentov, ale asi to je len môj názor : )


40.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 14:16 avatar
Tvoj argument je preto na nič, pretože my si nemáme ako overiť to, čo tvrdíš. Jednoducho, je to len tvoj subjektívny názor, a kto vie okrem teba, aká je pravda.

Preto v diskusii má nulovú hodnotu veta: ako bol Ján Pavol II. ...ktorého uznávali aj najtvrdší a najzadebnenejší ateisti


41.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 14:28 avatar
...ty naozaj sám nepoznáš nikoho z okolia, kto by uznával osobnosť Jána Pavla? ...pozoruhodné ...kde to žiješ? ...Kamčatka? Sibír? ; ) ...kľudne daj môjmu argumentu nulovú hodnotu, na tom nezáleží ...záleží na tom, že bol je a bude celosvetovo uznávanou osobnosťou ...


4.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:16 avatar
...Starému zákonu ani ja nerozumiem ...Boh je tam opísaný ako krvavý, pomstychtivý, zlý a krutý ....Nový zákon je niečo úplne iné, akoby tieto dve časti Svätého písma spolu ani nesúviseli ... zatiaľ mi to ani žiadny kňaz adekvátne nevysvetlil a nedal mi žiadnu odpoved, ktorá by ma uspokojila ...


21.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 10:05 avatar
Nedá sa oddeliť SZ a NZ ako nesúvisiace dokumenty, pretože JK nespochybňuje SZ.
Súhlasí rose.madder


26.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:11 avatar
...rastos, ved ja viem, že sa navzájom nespochybňujú, dokonca je tam určitá následnosť, mne vŕta v hlave niečo iné ..
Súhlasí rastos


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 09:23 avatar
Ja mu rozumiem, je to pravdivý opis tej doby, Nový zákon sa neustále prispôsobuje.............ako STN..... 


6.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:26 avatar
....prispôsobuje? ...to nemyslím ....a ked ho v chrámoch a kostoloch kňazi zneužijú na nejaký svoj cieľ a možno pozmenia, to nie je vina Boha, ani Nového zákona ...to je vina ľudí ...
...a v Starom zákone je opis doby, to súhlasím, ale nerozumiem tam vykresleniu Boha, lebo naozaj tam samotný Boha zabíja a káže zabíjať ...čo je úplne v protiklade s Novým zákonom ...to ma štve : )


10.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 09:38 avatar
Vidíš, aj sama si prispôsobuješ svoje vidienie reality.........


12.
označiť príspevok

havran
   13. 9. 2012, 09:50 avatar
Starý a nový zákon je len odrazom potrieb doby - Starý zákon sa riadi filozofiou: "Zabi a zober čo potrebuješ" Nový zákon hovorí "Nechaj žiť , ale prinúť ho pracovať pre tvoje blaho" V tom je pokrok , ktorý sa prispôsobil rozvoju výrobných síl v spoločnosti. Dnešná doba jasne naznačuje potrebu Zmeny v Novom zákone , lebo spoločnosť potrebuje viac slobody pre vedomie spoločnosti i jednotlivca a tu zatiaľ cirkev stojí na mrtvom bode. Môžeme však sledovať výstupy rôznych sektárskych síl , niektoré sú však degradujúce a reakčné.
Súhlasí rose.madder


18.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 09:59 avatar
....súhlasím ...ľudstvo by potrebovalo asi niečo ako modernú Bibliu ...mna osobne dosť ovplyvnila kniha "Chatrč", ktorá rúca staré cirkevné dogmy, s ktorými naozaj žiadny inteligentný človek nemôže súhlasiť ...Boh v tejto knihe vystupuje ako čierna afričanka, čo nesmierne popudilo cirkev ; ) ...ale inak jej žiadny kňaz, farár, či veriaci nemôže vytknúť nič, všetko je v súlade s Novým zákonom - všetky myšlienky a princípy ...len sú podané INAK ...všetkým túto knihu odporúčam ... : )


19.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 9. 2012, 10:02 avatar
Ja síce nepoznám veľký výber, ale celkom som spokojný s knihou od Paula Kurtza: Zakázané ovocie – Etika humanizmu

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 10:02 avatar
havran, starý a nový zákon sú cirkevné dogmy a ako také by mali byť nemenné, veď boli vraj písané samým Bohom , to už Vám Boh pripadá zastaralý ? S tým by som aj súhlasil ale do dôsledkov........
rose.madder ako inak sú podané náboženské dogmy ? Už neexistuje stvorenie ? Či tkz. dedičný hriech ?


29.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:17 avatar
...boli písané ľudmi, Boh len diktoval a vieš ako ...aj ľudia sú neomylní, možno občas zle počuli ; ))
...majo, myslíš v tej knihe? ...ved jednu popretú dogmu som tam uviedla ...Boh nie je starček sediaci na obláčiku, ale v tej knihe je Boh tučná afričanka ; )) ....a postupne sa od Boha v knihe prechádza ku podstate viery ...sú tam zodpovedané otázky ako "prečo to Boh dopustil" ...a podobne ...nemám tu priestor všetko tu písať ...a ani nechcem, nevedela by som to podať tak ako kniha


30.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 10:19 avatar
To ako by vyzeral prípadný Boh predsa nie je podtatné, podstatné je to čo robil.....a dnes už ľudia počujú Boha dobre ?  


32.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 10:25 avatar
....presne tak, ale to si myslíš TY , že nie je podstatné ako vyzeral ..opýtaj sa hocijakého kresťanského fanatika, či Boh môže byť černoška a uvidíš reakciu : ) ...
...dnes ľudia počujú Boha tak ako kedysi ...občas dobre a občas nie a občas ho ani nechcú počuť ; ))
( ..dávate mi zabrať, mládenci dnes ; ))


35.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 10:39 avatar
Uvolni sa trochu....máš prestávku.......   
Súhlasí rose.madder


27.
označiť príspevok

Petrana žena
   13. 9. 2012, 10:11 avatar
...odôvodniť sa dá čokoľvek čímkoľvek.


37.
označiť príspevok

Petrana žena
   13. 9. 2012, 10:56 avatar


43.
označiť príspevok

rose.madder žena
   13. 9. 2012, 14:30 avatar
....krásna piesen, Petrana ...jednoduchý a múdry text a famózny spev v podaní môjho obľúbeného speváka : )


38.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 14:12 avatar
nechapem,ako sa moze ludstvo riadit este aj v dnesnej dobe slovami od schizofrenikov
ako je to mozne,ze dielo dusevne chorych ludi je stale tak popularne a este sa vdaka im slovam aj stavaju kostoly,to fakt nikto uz nema respekt pred zdravym usudkom a rozumom ?
to fakt este nepochopili veriaci,ze patria na psychiatricku liecbu,bo propaguju schizofreniu a schizofrenikov ako nositelov pravdy ?!
je total chore riesit obsah slov tych,ktori mali nosit kazajky


39.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 14:13 avatar
kde su tabletky pre veriacich,ved zakladatelmi ich nabozenstiev su velmi nebezpecne psychopaticke osoby !


42.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 14:30 avatar
Ale no tak, trošku sa zmení počasie, a hneď takáto depka?


47.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   13. 9. 2012, 15:06 avatar
Máš pravdu Luciferium. Ja som už niekoľkokrát nazval Ježiša-Krista sado-masochistickým psychopatom tak bažiacim zapísať sa natrvalo do dejín tohoto sveta, že sa nechal preto ukrižovať. Zároveň som upozornil, čo z Písma vyplýva: že celá tagifraška ukrižovania bola niekým starostlivo naplánovaná. Z toho zasa vyplývajú zaujímavé otázky. Napríklad, kto to všetko naplánoval. Kto sa staral o to, aby realizácia prebiehal presne podľa plánu. Kto to všetko financoval? Kristove zázraky, ktoré zopakoval istý kúzelník všetky okrem zastavenia vlnobitia, museli stáť majlant. A najdôležitejšia otázka je: PREČO?


48.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 15:53 avatar
Jezis bola hlava to hej,ale krkom pohyboval niekto iny a musel byt sakra prachac a prefikany ako hovado a hm ten dotycny prezil a hlavne nechcel ist s kozou na krk,musel mat velmi vysoke IQ,ked sa mu podarilo svet tak zblbnut az na tisice a tisice rokov  


49.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 15:57 avatar
s kozou na trh..tak


50.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 15:59 avatar
neviem kto to bol ,Antidogmatik ty vies ?


106.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 21:46 avatar
Neviem, Luciferium, kto mnipuloval s Ježišom. Preto to dávam do placu, či niekto niečo zaujímavé neuvedie.


51.
označiť príspevok

starec muž
   13. 9. 2012, 16:08 avatar
Porušuje boh pravidlá hry,ktoré sám stanovil? Skutočný boh,vládca vesmíru má presné pravidlá a neporušuje ich.Ten ľudský vymyslený ľuďmi to drbe len tak hučí. Mení si pravidlá hry,ako sa mu hodí,je jednoducho falošným hráčom. Ľudia všeobecne,čiže aj pôvodcovia týchto kníh veľmi radi porušujú pravidlá. Každý skúša,pokiaľ môže zájsť,nájsť kľučku v zákone,pravidlách,pretože vie,že porušením pravidiel hry získa.
Súhlasí rose.madder


52.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 16:13 avatar
A ktoré porušil?


54.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 16:21 avatar
No veď napr. "Nezabiješ!"


63.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 16:39 avatar
On sa niekde zaviazal, že nezabije?


64.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 16:44 avatar
To neviem, ale prikázal "Nezabiješ!" a o chvíľku na to Pozabíjajte týchto, potom hentých, ďalej tuto ďalších...


65.
označiť príspevok

dorota
   13. 9. 2012, 16:46 avatar
no ale ta finta je v tom,ze ludia sa zaviazali nezabijes a nie ON  


66.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 16:51 avatar
Môže si to dovoliť z pozície zvrchovanosti.

Aj u nás policajti v odôvodnených prípadoch zasahujú ozbrojení - ba aj zabíjajú, ale nepokladáme ich preto za porušiteľov zákona či za vrahov.


67.
označiť príspevok

dorota
   13. 9. 2012, 16:53 avatar
pripisuejs bohu mnoho ludksych vlastnosti
Súhlasí ruwolf


69.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:00 avatar
Nejaká podobnosť bude, vieš - "na svoj obraz ho (človeka) stvoril"...


79.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:21 avatar
"na svoj obraz" je tiež ľudský výmysel.


82.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:26 avatar
Ak berieš celú Bibliu ako ľudský výmysel, logicky ti iné ani nevyjde.


83.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:28 avatar
Má všetky znaky čisto ľudského diela.


90.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:41 avatar
Aj je ľudským dielom.

Museli by sme mať najprv nejaké rukolapné literárne "Božie dielo", aby sme mohli porovnať a povedať, že Biblia je iba ľudské.


91.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:44 avatar
Zaujímavý link o autorstve biblie je www.darkage.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .


96.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 18:06 avatar
Keďže má platiť "Po ovocí poznáte strom", a Biblia je nekonečne ďaleko od dokonalosti, tak je jasné, že Tvorca nemôže byť Dokonalý.


107.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 22:08 avatar
Naopak dorota 67. Ľudia majú božie vlastnosti. Veď boli stvorení na jeho obraz. Takým najmarkantejšim obrazom božím bol Kin. Prvý človek, zrodený zo ženy a prvý vrah. Nádherný obraz boží. Ďalšie vydarené obrazy božie známe už aj nám boli napríkad Hitler, Stalin, Pinochet, Saddám Hesein a ďalší.


68.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:00 avatar
Otázka schopnosti nie je zhodná s otázkou múdrosti alebo spravodlivosti či korektnosti, principiálnosti.

Zákony u nás nevravia, že nesmieš nikdy zabiť.


71.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:02 avatar
Ani Mojžišov zákon netvrdí, že nesmieš nikdy zabiť.


72.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:03 avatar
"Nezabiješ!" je všeobecné prikázanie, platí teda na všetky prípady.


76.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:07 avatar
Mojžišov zákon predsa hovorí - oko za oko, zub za zub, život za život. Ten istý zákon, kde je aj nezabiješ.


81.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:23 avatar
Kde to je v prikázaniach?


94.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:50 avatar
Hovorím o zákone Mojžišovom. Zahŕňa prikázania spolu s ďalšími nariadeniami, ktoré Izraelci dostali za čias Mojžiša.


73.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:04 avatar
Nechápem potom prečo tolko kriku okolo potratov zo strany cirkvi.........


77.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:11 avatar
Asi preto, že to nie je ten odôvodnený prípad.


86.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 9. 2012, 17:35 avatar
Majuš, to je takto s potratmi: Keby sa mužovia po­bili a pri­tom by ud­reli tehot­nú ženu, takže by mala po­trat, ale ne­stane sa smr­teľná nehoda, páchateľ bude peňažite po­kutovaný, ako mu určí manžel onej ženy;

Takže by mal doktor zaplatiť za potrat, a bude to v poriadku ...


108.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 22:20 avatar
Nadja 86. Napísala si to trocha nepresne. Zabitie plodu nie je trestné. Ale len keď zomrie aj žena je to smrť za smrť. Preto je prístup cirkvi k potratom úplne "protibiblický". Veď si to všetci tí pajáci pardon, pasáci ospravedlňujem sa, pastieri v sukniach po smrti aj riadne odpykajú.


70.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:01 avatar
Teda že hlásanie nezabiješ, ktoré platí pre všetkých akurát pre autora nie, mi znie dosť politicky a mocensky........


74.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:05 avatar
Nech to znie akokoľvek - chcel by si snáď, aby sme polícii odňali právomoci prekračovať pravidlá, dané pre ostatných?
Súhlasí Slušný človek


75.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:07 avatar
A prečo teda nejaká výhrada svedomia ? A lekári sú prečo výnimka ?


78.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:13 avatar
tiež 77.


80.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:23 avatar
Aha, ale to už určuje cirkev, nie Boh, však ?


87.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:37 avatar
A ty vieš, kedy je počaté dieťa už človekom a kedy ešte nie?


88.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 9. 2012, 17:38 avatar
Áno, keď už má funkčný mozog, schopný vedomia.


89.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:39 avatar
Ano, na túto otázku je odpoveď z odborných kruhov a iste to nie je v čase keď je povolené vykonanie potratu .


92.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:45 avatar
Vidíš, ja tú istotu nemám. Chcel by si mi nariadiť vykonanie potratu násilím?


93.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 17:48 avatar
viď 88, ale napr. presne ako v prípade polície sa to dá zdôvodniť sebaobranou, kebo napr. hrozí zomretie matky, vieš to vylúčiť ?


95.
označiť príspevok

rastos muž
   13. 9. 2012, 17:53 avatar
Keď hrozí smrť matky, je to skutočne ťažký a sporný prípad, s tým súhlasím.


109.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 22:27 avatar
Tá výhrada svedomia je len finta na blbých od svätuškárov, lebo sa týka len odmietnutia vykonať potrat. Ale keby po odmietnutí vykonať potrat nesmeli už vykonávať lekársku prax, to by ste videli ako by tá výhrada svedomia zrazu mpoklesla.


53.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 16:17 avatar
starec..boh je vladca vesmiru ? to odkial mas taku blbost,neviem o tom,ze by chcel vladnut a mat presne pravidla a ze ich este aj neporusuje


56.
označiť príspevok

starec muž
   13. 9. 2012, 16:24 avatar
Všetko vo vesmíre má svoje pravidlá. Tomu ja hovorím boh - vládca živého aj neživého. Je to dobro aj zlo súčasne.Hodnotenie,či je to dobro,alebo zlo záleží len od toho,ako sa koho nejaká udalosť dotýka.


55.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 16:23 avatar
napis mi,ktoru jeho presilovku poznas,v ktorej vladne..ako viem,tam sa mozes ako vladca zdokonalovat


57.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 16:25 avatar
hm takze vo vesmire ma vsetko svoje pravdila,ako vidim vesmir nepoznas..co je to vsetko ?


58.
označiť príspevok

dorota
   13. 9. 2012, 16:28 avatar
ale kriste,...co ej to za otazku??- co je to vsetko? to uz naozaj niet o com? 


60.
označiť príspevok

starec muž
   13. 9. 2012, 16:30 avatar
Každá akcia vyvoláva reakciu. Medzi všetkým vo vesmíre sú nejaké vzťahy a ich rôzne energie vyvolávajú zákonitú reakciu - odozvu.


61.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 16:36 avatar
hej odozva ,sta dookola ta ista slucka v poznani..kolovratok je tu..


59.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 16:29 avatar
pozri starec,to co ty vnimas a vies doteraz je iba tvoje hladisko ,ale nie tvoje poznanie,vnimas detaily ale zial nie vsetky ,hras so slovami,ale len s tymi ktore mas k dispozicii,cim stracas podporu k poznaniu,pretoze si indisponovany inym riesenim ako je len tvoja hlava


62.
označiť príspevok

starec muž
   13. 9. 2012, 16:38 avatar
Je to naozaj len moje osobné videnie boha,ale zatiaľ ma nesklamalo vo svojich pravidlách.Iné opisy boha som zahodil,ako nedôveryhodné,pretože som na nich našiel príliš veľa chýb.Radšej verím zatiaľ najlepšie overenému modelu,ako nedokonalej,v mnohých faktoroch jasne chybnej verzii.


84.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 17:29 avatar
je to mozne ? boh je vadny,ty si asi prvy ,kotry si to aj prizna


85.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 17:31 avatar
vraj na konci vesmiru sa nachadzaju zhluky zvukov z Big bangu...nezda sa ti to smiesne ? mne hej


98.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 9. 2012, 18:14 avatar
Myslím že to veda netvrdí, naopak, keďže zvuk je ďaleko pomalší ako svetlo, tak zvuk nemôže byť na konci vesmíru.....


103.
označiť príspevok

Luciferium žena
   13. 9. 2012, 19:54 avatar
ja len ze vesmir je vraj nekonecny,veda v poslednej dobe tvrdi,ze nie je a je mi total jedno ,co tvori podla akehosi teleskopu koniec vesmiru
chaos v hlave ,chaos v reale..vsetko sa da do poriadku jedine vtedy,ked sa clovek nauci ovladat sa..ani nabozenstvo tomu nepomaha,v cloveku vytvara bordel a spust,akykolvek Boh a viera v cloveku zanechava iba v dusi neporiadok
nezaujima ma bozia laska a ani jej pozemska propagacia,je o klamstve a zavadzani cloveka pre chtic a manipulaciu,je to odporna politika,kotra zneuziva naivitu a cistu vieru v lasku a pravdu a popritom cloveku do tvare treskne loz a klamstvo a az ked sa preberie zisti,cim je ..idiotom..
ostat triezvy znamena neverit,nedoverovat,byt ostrazity a hlavne byt ticho a mlcat..pracovat a prezit sa da aj tak a hlavne clovek neostane sam pred sebou cvokom a blaznom a o to ide,ponechat si v sebe pravo byt dostojnym tvorom !
clovek je odporny tvor,pretoze berie druhemu pravo verit v lasku a stava sa tak do pozicie zlodeja,staci raz a stane sa nim v dusi ludstvo pre jedneho navzdy primitivnym zlom
hypnoza ma obrala o vieru a doveru,vsak


110.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   14. 9. 2012, 22:39 avatar
Máš pravdu Luciferium. Potvrdzujú to aj niektorí svätuškári, ktorí napriek svoje pevnej viere v Boha bezostyšne ošklbali svoju matičku cirkev svätú o nejaký ten miliónik eur.


111.
označiť príspevok

elemír muž
   17. 9. 2012, 00:17 avatar
Nemôžete hodnotiť Boha, ako by to bol niekto z nás ľudí, pretože jeho inteligencia a logika je pre nás v neprestaviteľných výškach, to za prvé a za druhé, to je vlastne ten rozdiel v Starom a Novom zákone, ako napríklad :Oko za oko, zub za zub!, ale v evanjeliu už je: Modlite sa za svojich nepriteľov. V starom je: Nech je požehnaný kždý, kto ťa požehnáva a nech prekliaty každý, kto ťa preklína. a v novom, nech je odpustené každému kto ťa preklína. Ale ja si myslím, že súdiť sa už bude podľa nového, lebo nemôže dostať tú istú odmenu ten, čo Krista preklína, ako ten, čo ho velebí. A ešte:Boh je predovšetkým sudca, ktorý nič neriadí a teda nie je z nič zodpovedný, je sudca, ktorý na každého z nás ukáže raz prstom, či pôjdeme doprava, alebo do ľava. Jedni do večného života a iní do večného zatratenia.Veď už teraz na tomto svete, ako môžete dúfať na sudcu, že vás rozsúdi vo váš prospech, ak pred tým budete naňho kydať špínu ?


112.
označiť príspevok

ruwolf muž
   17. 9. 2012, 02:00 avatar
Spravodlivý sudca súdi podľa skutkov, nie podľa rečí voči nemu.


113.
označiť príspevok

Lucifero muž
   17. 9. 2012, 21:56 avatar
Presne tak, Elemír. Aj fašisti ako Boh ukazovali na Židov. Doľava alebo doprava. A aždý vedel presne čo ho čaká
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:33,  havran, teraz už naozaj zadrž, veď tu ide o život... čím ťa terorizujú, že musíš...
dnes, 19:23,  Veď počkaj Gabo hľadám Ti obrázok. Čo máš rád?..
dnes, 19:22,  S postupujúcim časom a bojom proti "korone" sa jasne ukazuje, že sa tu nafukuje...
dnes, 19:13,  27, .... nech je to ako chce, .... a nech máš názor aký chceš, .... JS poslúchajú Kristov...
dnes, 19:12,  Podľa mňa poznáš iba Písmo.
dnes, 19:10,  Klobuk dolu Lubos Blaha len im naloz kolko sa do nich zmesti....
dnes, 19:07,  28, .... veľa vecí nepoznám, ..... mnohé poznám len čiastočne, ..... ale tým som si...
dnes, 19:05,  Ako sa bude vyvijat korona plan elitnych psychopatov...
dnes, 18:55,  Starý chren - nepletieš si dojmy a pojmy?
dnes, 18:46,  J.Tull- Ondrík niele že je namotaný, ale i zmotaný. On je Sančoo Pančo Dona Quichota. To je...
dnes, 18:44,  Zuzana neser ma lebo ta vymenim.
dnes, 18:42,  Osvietený- ty si fakt taký obmedzený, že nevidíš o čo ide v dnešnom svete? Tvoja sprostá...
dnes, 18:41,  ondrej61, vidím, že Ťa Osvietený riadne namotal do svoje pavučiny - tiež reaguješ od...
dnes, 18:32,  ondrej61, opäť si si nevšimol, že ako temer vždy, je Osvietený celkom mimo, že píše...
dnes, 18:27,  Osvietený-tebe niečo hovoriť je celkom zbytočné. Tvoj fanatizmus jednoducho nepustí. Divím...
dnes, 18:11,  Harabin o nezákonnosti nosenia rúšok, Covide-19 a planetárnom divadle na preformátovanie...
dnes, 17:53,  Idioti rýchlo berte kým NESMAŽÚ
dnes, 17:52,  schizofrenia náziho je bezhraničná *39*39*39*39*39*39*39 ale tento hoax je tiež fajn...
dnes, 17:50,  Rusko zdravotníctvo na krídlach tradícii!!!!!!!!!! Manželka Winstona Churchilla Barónka...
dnes, 17:46,  Kotlebovský europoslanec Milan Uhrík znovu šíri paniku na sociálnych sieťach. Európska...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(261 512 bytes in 0,340 seconds)