Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Každú minútu zmiznú lesy s rozlohou 35 ihrísk

21
reakcií
1678
prečítaní
Tému 18. júla 2011, 11:35 založil Boris.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 11:35 avatar
Lesov vo svete ďalej dramaticky ubúda, varuje vo svojej správe Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
Ťažba dreva je taká vysoká, že úbytok "nestíha" nová výsadba nahradiť. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody to má a bude mať negatívny vplyv na pestrosť živočíšnych druhov, pôdnu eróziu, zásoby pitnej vody, na klímu a v neposlednom rade aj na ekonomický rozvoj mnohých krajín.
"Na Zemi sa v priemere každú minútu vyrúbe zalesnená plocha o rozlohe tridsaťpäť futbalových ihrísk," uvádza sa v štúdii.
Varovanie sa týka hlavne rozvojových krajín, v Európe zrejme situácie tak dramatická nie je. Na stretnutí expertov pred tromi rokmi vo Varšave bolo konštatované, že napriek požiarom, výstavbe a ťažbe lesnej plochy na starom kontinente pribúda.
A to aj napriek tomu, že v mnohých krajinách porast v lete ničia devastujúce požiare, hlavne na Balkáne a v južnej Európe, ale vlani napríklad aj v Rusku.

Lesy teraz pokrývajú cez 40 percent rozlohy Európy. Väčšina sa rozkladá práve v európskej časti Ruska. Z celkovej zalesnenej plochy zemegule pripadá na Európu štvrtina.

Celkovo pokrývajú lesy (vrátane tropických a subtropických) na planéte plochu cez 35 miliónov štvorcových kilometrov, a teda len necelú tretinu súše.
Svetový fond na ochranu prírody odhaduje, že v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ľudia povytínali alebo inak zlikvidovali vo svete každoročne lesy o celkovej rozlohe 142-tisíc štvorcových kilometrov. Teda zhruba dvojnásobok rozlohy Českej republiky.
aktualne.centrum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

2.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 11:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

3.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 12:12 avatar
Tym, ze clovek tazi neumerne viac dreva, ako dokaze nanovo vysadzat, teda zachovavat nejaku povodnu rovnovahu ekosystemu planety sposobuje hned niekolko dovodov, ktore jemu samemu stazuje podmienky existencie a mozu viest az ak jej zaniku.
-klimaticke zmeny - lesy su prirodzene pluca planety a izolacna vrstva. Ich ubytkom sa planeta zohrieva a co2 narasta.
-strata biodiverzity - lesy su prirodzenym domovom nespocet mnozstva druhov zvierat a hmyzu.. denne vyrubom vymiera 50 az 100 druhov.
-erozia pody- ak poda nema ciastocny kryt pre neustalim ziarenim slnka, nevznikaju rozne chemicke procesy zname ako hniloba.. slnko vsetko vysusa a tak sa poda stava casom neplodna, bez zivin.
-ubudanie dazdov - stromy a porast udrzuju vlahu, ktora sa postupne odparuje, cim vznikaju caste zrazky.
-extremne sucha a zaplavy - lesy dokazu udrziavat hodne vlahy a bez nich sa vacsie zrazky premienaju na zaplavy kedze voda sa nema kde zachytavat a naopak dlhsie obdobia bez zrazok premienaju krajinu bez lesnatych porastov na puste.
-lieky - lesy su najvacsie zasobarne lieciv, ake mame.

Ano v Europe sa tento problem este nevyskituje v takom meritku ako v Afrike, pretoze odtial ide vacsina lacnejsieho dreva do sveta. Ale kedze sa vysadzba novych stromoch ani zdaleka nerovna vyrubu aj tu bude ludstvo celit hraniciam a nasledky som opisal vyssie.

Opat... ide o peniaze. Clovek je schopny zrecyklovat na 99 percent vsetko, co vyrobi. Dnes je toho uz urcite schopny, ALE je to nakladnejsie, ako tazba novej suroviny..... Ide o zisk a tam nieje o com s tazobnymi firmami diskutovat. Aj preto vlady pustaju velke dotacie firmam, ktore sa zaoberaju recyklaciou, ale to nieje riesenie, pretoze lesy nadalej miznu.
Ak by slo tymto vladam o blaho spolocnosti a prospech cloveka ako takeho, museli by predsa tazenie obmedzit zakonmi na znesitelnu (obnovovania schopnu) mieru.
Je to problem systemu aj celej spolocnosti. Ide aj o to, ze ludia si nevazia casto odpad. Spravaju sa k nemu, ako k niecomu skazenemu, co musi prec ... Ale odpad je aj zdroj novych materialov.
Slovaci su v tomto asi extra extra... ak sa clovek poprechadza poza vacsinu dedin a miest najde popri poliach a lesoch haldy vyhodenych gaucov, sporakov, skrin, kresiel, umyvadiel, kopce kachliciek a stavebneho odpadu, hracky, diely aut az cele auta............
Su taki ludia, co si neuvedomuju tieto uplne bezne veci, ktore sme sa ucili ako deti na zakladnych skolach naozaj rozumne tvory?

7.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 12:35 avatar
na margo toho odpadu - skutocne nechapem, v kazdej dedine a meste pravidelne zberaju odpad, su tam umiestnene kontajnery na separovany odpad, z casu na cas sa robia specialne zbery pre extra velky odpad, alebo elektronicky atd., napriek tomu to ti tupci vyhadzuju kade tade po prirode. Asi v zmysle doma si pozametam a smeti prehodim cez plot k susedovi. Neviem, preco to ludia robia :(
Súhlasí Boris

4.
označiť príspevok

Mojka žena
   18. 7. 2011, 12:18 avatar
lesný požiar na chorvátskom ostrove Brač zničil porasty a lesy o rozlohe..aký tam ešte nezaznamenali doteraz...
www.webnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Boris, Scarlett X

5.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 12:28 avatar
dla mna su tieto lesne poziare casto sposobene pohodenymi flasami a criepkami skla, ktore su zial po lesoch zname..  

6.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 12:32 avatar
Slovensko je na tom este relativne dobre, lebo so zalesnenostou 41% patri medzi najlesnatejsie krajiny Europy. Nic ine nam vsak neostava, len sadit a nerubat.
Ked si to tak vezmeme, z hladiska prirodnych zdrojov zijeme v celkom dobrej krajine, znesitelna klima bez vaznejsich vykyvov, dostatok lesov a vodnych zdrojov, urodne niziny Len keby sme mali mudrejsich a lepsich politikov.
Súhlasí Boris

8.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 12:36 avatar
Vsetko pekne, ale nase lesy nezabrania tomu, aby planetu nezacinali zmietat neprajne podmienky.
Súhlasí Ariela

9.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 12:44 avatar
len potom nebudme prekvapeni, ked sa k nam bude stahovat cim dalej tym viac ludi z inych kutov Europy, prave kvoli prirodnym zdrojom.

15.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 12:59 avatar
stahovat a keby len to si tu uz teraz skupuju pozemocky za pre nich lacny peniaz .. potom nam len povedia.. vypadnite z naseho pozemku  

10.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 12:47

11.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 12:50 avatar
ani nemozeme robit uplne nic, to by vyzeralo este horsie.

12.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 12:53

13.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 12:57 avatar
Rozmyslam nad sacikmi a igelitovymi taskami, ktore bezne dostavame gratis v Tescu a v inych retazcoch si ich kupujeme za par centov. Balime do nich vsetko, je to taka jednorazovka, nic zaujimave, nad cim by sme sa mali pozastavit. Denne sa ich do distribucie dostane miliarda, z toho 3 000 000 skoncia v oceanoch!!
Hypermarkety skusaju sice nejake platene eko tasky, ale velky zaujem o ne nezaznamenali, lebo sa musi za ne platit a lebo ludia maju na haku. Lahostajnost. A preto sa brodime v odpadkoch a preto, sice mame krasne lesy, ale ked zideme v Tatrach z lanovky a ideme pekne pesko, tak cestou by sme odpadky predsa len nazbierali. A to je narodny park, ochrana najvyssieho stupna, tak ako potom vyzeraju lokalne lesiky? plastove flase, plechovky, aj celkom "nadrzovku" cierna skladka bordelu nejakeho poriadku milovneho obcana.

14.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 12:58 avatar
jedno s druhym.. vlady-ludia.. fakt je, ze chyba vseobecne uvedomenie.

16.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 13:03

17.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 13:09

18.
označiť príspevok

Boris muž
   18. 7. 2011, 13:15 avatar
Jasne ze to nema inak zmysel nezijeme jednotlivo v sklennikoch.. co robia v amerike, alebo v cine ma dopad aj na nas v ramci ekosystemu ten mame len jeden spolocny. Takze ked mi donho niekto na druhej strane sveta nakadi, tak by som mu mal poslat liebesbrief, ci mu nehrabe nahodou v tej tupej palici, ale skutocnost je taka, ze ti debili sa tam rucickuju a vymienaju falosne diplomaticke usmevy, pretoze ide zvacsa opat o prachy. Preto to z tohoto pohladu maju v rukach ludia, aby prefackali, alebo vyhodili svojich zastupcov.. teda za predpokladu, ze im na tom vobec zalezi .
takze to vidim taky tak
Súhlasí Scarlett X

19.
označiť príspevok

Ariela žena
   18. 7. 2011, 13:29 avatar
Samozrejme existuju kvoty na znecistovanie. Kto ich stanovil a za ake prachy, si mozeme len domyslat. K tomu premakany ISO 14001 system, ako firmicka vsetko robi pre ochranu zivotneho prostredia...  Papier znesie vsetko, firmam ide len o to, aby si odfajkli, ze certifikat maju, byrokracii bolo ucinene za dost a kominy mozu dalej chrlit dym :((((
Súhlasí Scarlett X

20.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 13:37

21.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   18. 7. 2011, 13:37

22.
označiť príspevok

Ranexill muž
   18. 7. 2011, 17:03 avatar
Takže za hodinu zmiznu 60x ihrisko, za den 24X60X ihrisko a za rok, 365x 24x 60 x (plocha ihriska= cca 100x 60 = 6000 m2, dalme tomu, že len 5000 m2)

ročne to je ___ 2 628 000 000 m2 lesa..
strašná cifra.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:45,  verklík ondrej :)
dnes, 10:25,  OBJEDNÁVKA HOTELU Majitel psa napsal majiteli hotelu:  „Vážený pane, rád bych se ve...
dnes, 10:19,  Nie tak dávno bol na duhovom pochode
dnes, 06:00,  Boris ty stale meleš o tých dlhoch....Ja nie som ekonom, ale nie je dlh ako dlh. Dnes ma skoro...
dnes, 05:39,  Čo mi na to napíšeš ty? Ja som k tejto téme videl, čital už viac. Za asi najhybnejší...
dnes, 05:24,  skus porovnávať seba samého v socializme a teraz......čo si si kupil vtedy a čo si kupiš...
dnes, 05:21,  merkuj mufko.....
dnes, 05:20,  Ano spišske parky boli celkom dobre aj za socializmu......Ale čo sa týka vyberu masa, moc toho...
dnes, 01:57,  Pamätám sa na tú kvalitu po prevrate. Išiel som do obchodu a chcel som kúpiť párky. Fuj,...
dnes, 01:23,  jo v pohode aj koncert :D
dnes, 00:32,  Petr Bende - Nad horu svita
dnes, 00:18,  Edo chce budovať totalitu !
dnes, 00:09,  zlaty socík dorazil *13*13*13
dnes, 00:08,  naš prakokot za podporovania hzds som nekandidoval . Nebol som ani na slovensku *13*13*13...
dnes, 00:05,  To je komunistický hovnomet . Nepoznaš ved vám na stranícke schôdze nápoje dovážal
včera, 23:51,  (1) Osvietený, vidím, že kompletuješ svoje vybavenie - k svojim hovnometom si si už...
včera, 23:32,  Dodo, hádam by si Grétku neodmietneš, keď by Ti to auto ponúkla odviesť/preplaviť do...
včera, 23:21,  (17) 0svietený, keby len hmlu, ale aj kadejaký odor zo svojich stále plných hovnometov....
včera, 22:41,  Pozrite sa, ja nezvyknem komentovať stranu Dobrá voľba. Podľa mňa je to nezmyselný projekt...
včera, 22:37,  Rok 2002. Všetci zvolení kandidáti za koalíciu HZDS. / Ak osvietený präkäkät kandidoval a...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 918 bytes in 0,697 seconds)