hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Kazateľ, 5. kapitola

príspevkov
17
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 21.2.2011 09:15
posledná zmena 21.2.2011 12:09
1
21.02.2011, 09:15
Kazateľ, 5. kapitola
1 Neprenáhli sa ústami
a srdce nech sa ti nenáhli
vyriecť slovo pred Bohom;
lebo Boh je na nebi a ty si na zemi.
Preto nech je málo tvojich slov.
2 Sen prichádza z mnohej únavy
a hlas blázna s mnohými slovami.
3 Ak dáš sľub pred Bohom,
nemeškaj splniť ho,
lebo On nemá záľubu v bláznoch:
čo sľúbiš, to aj splň!
4 Radšej nesľubuj,
akoby si mal sľúbiť, a nesplniť.
5 Nedopusť, aby ťa ústa zviedli
na hriech,
nehovor pred Božím poslom:
Bol to omyl.
Prečo sa má Boh hnevať
pre tvoju reč
a zničiť dielo tvojich rúk?
6 Lebo kde je mnoho snov,
tam je aj mnoho daromných slov.
Ale ty sa boj Boha!

Krivda vo verejnom živote
7 Ak vidíš utláčať núdzneho
a odnímať právo a spravodlivosť
v krajine, nediv sa tomu,
lebo nad vysokým bdie vyšší
a nad nimi je najvyšší.
8 Ale ziskom pre krajinu
vo všetkom tom
by bol kráľ,
ktorý vládne nad obrobenou zemou.

Márnosť časného bohatstva
9 Kto miluje peniaze,
nenasýti sa peňazí,
ani dôchodkov ten,
kto miluje bohatstvo.
Aj to je márnosť.
10 Ak sa množí majetok,
množia sa aj tí, čo ho míňajú.
A aký úžitok majú z neho
jeho majitelia?
Iba čo ich oči hľadia naň.
11 Sladký je spánok pracujúceho,
či jedáva málo a či mnoho;
ale bohatému presýtenosť
nedá zaspať.
12 Bolestné zlo videl som pod slnkom:
strážené bohatstvo
slúži majiteľovi na nešťastie.
13 Tak bohatstvo vyjde nazmar
nejakou nehodou.
Splodí syna
- avšak nič mu nezanechá.
14 Ako vyšiel zo života svojej matky,
tak odíde opäť nahý, ako prišiel,
a nič neodnesie zo svojej námahy,
čo by mohol vziať so sebou.
15 Aj to je tiež bolestné zlo,
že celkom tak musí odísť,
ako prišiel.
Aký úžitok má teda z toho,
že sa do vetra namáha?
16 K tomu celý život svoj strávil v tme,
v mnohom smútku, nemoci
a mrzutosti.

Užívanie časného bohatstva
17 Videl som teda, že dobré a pekné je:
jesť a piť a mať sa dobre
pri všetkej svojej námahe,
ktorou sa umára (človek)
pod slnkom
po všetky dni svojho žitia,
ktoré mu dal Boh,
lebo to mu je údelom.
18 Aj to, že Boh dal niekomu
bohatstvo a majetok
a dovolil mu jesť z toho
a brať podiel
i radovať sa za svoju námahu,
aj to je Boží dar.
19 Lebo nebude mnoho myslieť
na pominuteľné dni svojho života,
pretože mu Boh radosťou
zamestnával srdce.
none
2
21.02.2011, 09:27
No to je tak ubohy argument, ze aby sa ktosi nenahlil vyrieknut slovo pred Bohom, lebo on je na Nebi a ty na zemi, ze je to ako nic. Idem vyrieknut nieco pred americkaym prezidentom, lebo spionov ma vsade, ten je aspon na zemi.
Akoby povedal, ze ked nieco pred ním povies, tak ta nepocuje, lebo nebo, je iny svet, tak naco?
none
4

2. ranexil 21.02.2011, 09:27

No to je tak ubohy argument, ze aby sa ktosi nenahlil vyrieknut slovo pred Bohom, lebo on je na Nebi a ty na zemi, ze je to ako nic. Idem vyrieknut nieco pred americkaym prezidentom, lebo spionov ma vsade, ten je aspon na zemi.
Akoby povedal, ze ked nieco pred ním povies, tak ta nepocuje, lebo nebo, je iny svet, tak naco?

21.02.2011, 09:28
...asi na zemi je len diabol
none
3
21.02.2011, 09:28
cit.:
18 Aj to, že Boh dal niekomu
bohatstvo a majetok
a dovolil mu jesť z toho
a brať podiel
i radovať sa za svoju námahu,
aj to je Boží dar.
..........
nie som si istá či to "funguje" ..ale vraj "bohatý si svoj osud utvára sám,..chudobný si myslí, že za jeho chudobu môže osud...)
none
9

3. 21.02.2011, 09:28

cit.:
18 Aj to, že Boh dal niekomu
bohatstvo a majetok
a dovolil mu jesť z toho
a brať podiel
i radovať sa za svoju námahu,
aj to je Boží dar.
..........
nie som si istá či to "funguje" ..ale vraj "bohatý si svoj osud utvára sám,..chudobný si myslí, že za jeho chudobu môže osud...)

21.02.2011, 11:13
tie slova znamenaju, ze nemas zavidiet..stejne si ten majetok co nadobudol, bohac do hrobu nevezme. A ked plati zakon o karme a putovani dusi, tak v minlom zivote bol chudobny a v terajsom je bohac. tak si uziva.
none
5
21.02.2011, 09:30
To su slova, aby ludia kydali na Boha za svoju a biedu a nie na bohatych, tkroí im ju sposobili. Uz som písal, tu fabulaciu, že Boh a jeho anjely bohatí, teda si Bohaý? BOha- TY! ostatný len satanovi, ktorí im vsetko kradne a zere.
none
6
21.02.2011, 10:51
1 Kor 3, 18-20
18Nech nik neklame sám seba! Ak si niekto z vás myslí, že je v tomto veku múdry, nech sa stane bláznom, aby bol múdry. 19Lebo múdrosť tohto sveta je pred Bohom bláznovstvom. Veď je napísané:

„On chytá múdrych v ich chytráctve“

20a zasa:

„Pán pozná myšlienky múdrych
a vie, aké sú márne.“
none
8

6. 21.02.2011, 10:51

1 Kor 3, 18-20
18Nech nik neklame sám seba! Ak si niekto z vás myslí, že je v tomto veku múdry, nech sa stane bláznom, aby bol múdry. 19Lebo múdrosť tohto sveta je pred Bohom bláznovstvom. Veď je napísané:

„On chytá múdrych v ich chytráctve“

20a zasa:

„Pán pozná myšlienky múdrych
a vie, aké sú márne.“

21.02.2011, 10:58
Myšlienka je pekná a poučná, ale nechápem v akej súvislosti si ju tu dala.
none
10

8. 21.02.2011, 10:58

Myšlienka je pekná a poučná, ale nechápem v akej súvislosti si ju tu dala.

21.02.2011, 11:14
mudre slova mudrych ludi su marne, ked ich nik nevypocuje..tak ako sialeny kral, co si nenecha poradit..comprende?
none
12

10. 21.02.2011, 11:14

mudre slova mudrych ludi su marne, ked ich nik nevypocuje..tak ako sialeny kral, co si nenecha poradit..comprende?

21.02.2011, 11:39
Ja si myslím, že tie múdre myšlienky si ľudia vypočujú, zapamätajú a podľa toho konajú, aspoň sa snažia, ak je možnosť.
none
15

12. 21.02.2011, 11:39

Ja si myslím, že tie múdre myšlienky si ľudia vypočujú, zapamätajú a podľa toho konajú, aspoň sa snažia, ak je možnosť.

21.02.2011, 12:02
lea, pamatas si mudre slova niekoho, co si pocula pred pol rokom? Ak by tomu tak bolo, tak by ludia nevolili politikov akych volia. Ludsky mozok vo vacsine pripadov ma schopnost si pamatat (intenzivne) dobu kratsiu ako 3 mesiace. A to nehovorim o situacii, ktora je priamo spojena s niekym, teda je tam citova vazba. Citova vazba pomaha zintenzivnit a hlbsie zapamatat danu situaciu.
pred pol rokom tu Ether pisal mudrosti Voltaira..menuj jednu.
vcera som si precital celeho kazatela. na voju dobu je to nadcasovy text a plati v kazdej dobe. Z toho vypliva, ze za tu dobu sa vsetko opakuje. Stale sa motame v kruhu.
A nepodmienuj vetu slovami, aspon sa snazia, ak je moznost...bud konaju alebo nie..ked sa snazim, tak davam do toho vsetko a nerobim to len na polovicu..a moznost..moznosti je kopec. Ked chces nahodou naznacit, zeniekvzdy sa da, lebo svet je zly, tak ti hned napisem..da sa..len netreba podlahnut zlobe..na tvojej ceste zivotm budes pokusana z prava aj zlava zlom, budes milo vabena, ale aj skaredo osocovana..ale ty sa len drz svojej cesty, divaj sa vpred a nedivaj sa vzad.
👍: mamaleone
none
16

15. 21.02.2011, 12:02

lea, pamatas si mudre slova niekoho, co si pocula pred pol rokom? Ak by tomu tak bolo, tak by ludia nevolili politikov akych volia. Ludsky mozok vo vacsine pripadov ma schopnost si pamatat (intenzivne) dobu kratsiu ako 3 mesiace. A to nehovorim o situacii, ktora je priamo spojena s niekym, teda je tam citova vazba. Citova vazba pomaha zintenzivnit a hlbsie zapamatat danu situaciu.
pred pol rokom tu Ether pisal mudrosti Voltaira..menuj jednu.
vcera som si precital celeho kazatela. na vo...

21.02.2011, 12:07
Tak robím, ale aj niekedy nevytrvám, potknem sa, poruším pravidlo. No vidíš, preto srm dávam Kazateľa je to taký materiálno-duchovný text a ako píšeš nadčasový. A prečo máš taký škaredý avatar?
none
7
21.02.2011, 10:55
Dievca, to co si pouzila za argument? kde je tam nejaka logika?
none
11
21.02.2011, 11:36
Lepšie ako sa trápiť, čo treba urobiť zajtra,
je opraviť to, čo sa urobilo včera.
(r. Israel Baal Šem Tov)

Keď srdce človeka prestane hľadať, znamená to, že je nečisté.
(r. Mendel z Kotzka)

Jazyk je perom srdca.
(r. Šneur Zalman z Ljady)

Chyba chudobného spočíva v tom, že si namýšľa, že bohatstvo ho vytrhne zo zúfalstva
(r. Ber z Rodošice)
none
13
21.02.2011, 11:39
Ked srdce prestane hladat znamena to, že je neciste? -tomu cloveku dobre drblo v hlave🙂)(pardon za vulgarizmus)
Ako ho mozes citovat , ked to bol magor?
Kto nehlada nasiel, alebo, kto nehlada rezignoval.
none
14
21.02.2011, 11:58
ju lea, neviem co tymto sledujes?
none
17

14. dorota 21.02.2011, 11:58

ju lea, neviem co tymto sledujes?

21.02.2011, 12:09
Dorota, chcela som dať pozornosti Kazateľa, aby ho zhliadlo čo najviac ľudí, aby mali z toho prospech.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 121 547 B vygenerované za : 0.086 s unikátne zobrazenia tém : 47 535 unikátne zobrazenia blogov : 793 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.