Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Karpaty - "krásne zelené hory"

3
reakcií
4079
prečítaní
Tému 16. júla 2007, 18:11 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
28. 05. 2008
19
04. 09. 2010
43
08. 10. 2010
22
14. 06. 2012
0
16. 05. 2012
2
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   16. 7. 2007, 18:11 avatar
Človek nemusí byť nijaký znalec, aby mohol oceniť krásu „zelených hôr“, ktoré sa na našom území nachádzajú. A o to ide, ale keď už tak človek vníma túto krásu, mimovoľne môže začať uvažovať o rôznych veciach - čo sú to vlastne za vrchy, odkiaľ až kam siahajú, na aké iné vrchy sa podobajú a od ktorých sa líšia... Nuž a medzičasom sa všeličo pozisťovalo, a tak má človek nakoniec „zasiahnuté“ nielen srdce, lež i hlavu. To ho motivuje hľadať ďalej a vytvárať si úplnejší „obraz krásy“.
Karpaty sa samozrejme nenachádzajú iba na Slovensku, i keď niektoré tunajšie pohoria ich majú v názve, napríklad Biele Karpaty. Tie sú však len súčasťou európskeho horstva, ktoré sa v mohutnom oblúku klenie od Dunaja pri Bratislave až ďaleko na Ukrajinu a cez Rumúnsko späť k Dunaju, ale už dole na Balkáne.
Inak Karpaty sa nejednému z nás môžu matne spájať aj so „strašidelnými horami“ v podivnom príbehu o istom - ešte podivnejšom - šľachticovi, ktorého sa údajne báli i osmanskí Turci. Mal prebývať na hrade hlboko v horách kdesi v Transylvánii... Samozrejme, Karpaty nie sú „strašidelné“, sú celkom prirodzené, hoci na druhej strane keď idete podvečer niekde medzi nimi, v okolí sa vznáša opar a z hôr zavše čosi (povedzme sova) vyletí, veru že si spomeniete aj na ten čudný príbeh...
Kolega z práce, ktorý bol v minulosti na dovolenke v Rumunsku, spomínal na „krásne zelené hory“, okolo ktorých prechádzali. Domnieva sa, že tam sú Karpaty väčšie ako u nás. Môže to byť pravda v tom, že niektoré tamojšie partie sú naozaj väčšie ako niektoré tunajšie - napríklad Malé Karpaty v Bratislave sú ozaj pomerne malé, Kamzík má 439 metrov. Faktom však zostava, že najvyššími časťami tohto horstva sa môžu pochváliť práve Slováci. Vrcholí totiž Vysokými Tatrami a vrchmi ako Gerlach (2 655 m) a Lomnícky štít (2 632 m). V tomto prípade už ide o poriadne „skaliská“, kameň, ľad a sneh. Vysoké Tatry teda predstavujú najvyššie partie vyše 2 000 kilometrov dlhého oblúka Karpát. Sú tvorené zväčša žulami a majú charakter skalných štítov s dolinami ľadovcového pôvodu.
Na druhej strane Vysoké Tatry sú najmenšie európske veľhory a celý karpatský oblúk by sa čo do rozmerov ťažko zrovnával s obrovskými pohoriami sveta. Stačí spomenúť blízke Alpy a ich štíty (Matterhorn 4 478 m, Mont Blanc 4 807 m), alebo niektoré iné - ruský Kaukaz (Elbrus 5 462 m), juhoamerické Andy (Aconcagua 6 959 m) či ázijské Himaláje majúce hneď niekoľko osemtisícoviek a ich Mont Everest sa dobreže „nedotýka“ hornej hranice troposféry... Tvrdím ale, že kvantita ešte sama osebe neznamená aj kvalitu. Čo z toho, že nepálsky Dhaulagiri meria dajakých 8 200 m, keď pôsobí ako ozruta z inej planéty a človek je pri ňom ako mravec? Okrem toho sa všetky tieto pohoria nachádzajú mimo našej rodnej hrudy (Nepál dokonca hraničí až s Čínou)... To je čudný argument, ale poďme k tomu prvému naznačenému. Lebo všeobecne Karpaty sú naozaj krásne „zelené hory“, to uzná hádam každý, sú pritom plné života a rôznych darov zeme. Na Slovensku zaberajú až asi 60% územia v podobe „pohorí so súvislými chrbtami a množstvom rázsoch, ktoré uzatvárajú doliny a kotliny“. Zrejme aj práve preto je táto krajina taká pôsobivá; spievajú sa o nej piesne, píšu básne, maľujú obrazy... Horské časti sú zväčša zalesnené, často bukovými lesmi, nad hornou hranicou lesa sa šíria horské lúky, pasienky či skaly, v nižších polohách pribúdajú polia a ľudské sídla. A človek si pritom tú krásu niekedy ani nevšimne. Kamarát, ktorý toho prešiel už veľa, mi raz povedal, že „ľudia niekedy nevedia, aké sú Malé Karpaty krásne.“ V Bratislave sa stačí rozhliadnuť okolo seba, na severnej strane stoja silné a vznešené hradby, ktoré potešia oko i srdce. Tiahnu sa vyše 90 kilometrov ďalej. Popri nich sú postavené niektoré známe mestá, ako Pezinok či Modra, ich svahy v Pezinku i na okolí pokrýva vinič... V Bratislave pri centre sú do značnej miery „obsadené“ ľudskými príbytkami, domami; na Kamzíku je televízna veža; zmieňme známu Kolibu alebo Slavín vystavaný na týchto miestach; spomeňme aj trochu vzdialenejšiu Devínsku Kobylu, alebo ešte pri Pezínku Pezínsku Babu; a na akom kopci to stojí Bratislavský hrad, a kto z okolia by nepoznal pozostatky hradu Pajštún pri Borinke a úchvatný výhľad z neho... Ide o známe veci, len si ich zväčša hneď nespájame s Karpatami. Najvyšším bodom Malých Karpát sú potom Záruby - 768 m. (Veľká Javorina v Bielych Karpatoch však dosahuje už bezmála celý „liter“ čiže 1 000 m.)
Na otázku, kde sa tu toto pohorie nabralo, by odborník asi povedal, že sa vyvrásnilo pred približne 65 miliónmi rokov. To je dosť dávno. Ale však ťažko si predstaviť, že jedného pekného dňa šiel ktosi niekde po ulici a odrazu sa pred ním vyvrásnili Tatry (čím by vznikol Poprad s tým, čo k nemu patrí, nie?). Už len ten hluk, ktorý by to muselo sprevádzať... Najmä v súčasnosti ľudia vyhľadávajú Karpaty aj z celkom iného dôvodu. V piesni od Teamu je to vyjadrené slovami: „...nádherné TICHO hôr...“ Veru, a v hlavnom meste je možné civilizačný ruch a hluk spojený napríklad s premávkou vnímať dosť silno. O to blahodárnejšie potom pôsobí ono nádherné ticho hôr. Príjemný spev vtákov a šum lístia v lese len dotvára atmosféru harmónie. Prípadná nervózna či apatická nálada v tomto prostredí opadáva, človek sa napĺňa niečím prirodzene dobrým a zdravím. Aj to je dôvod, prečo by sme si mali toto - a vôbec životné prostredie chrániť. Našťastie do štátom chránenej krajinnej oblasti (CHKO) na Slovensku patria skoro všetky časti Karpát, i tie Malé, Biele a Východné... Je to však aj individuálna záležitosť ktoréhokoľvek návštevníka prírody, ako k nej pristupuje, ako sa v nej správa. Karpaty - „krásne zelené hory“ - si trochu tej lásky a ohľaduplnosti zaslúžia.
Tak, a môže sa ísť na výlet...


2.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 7. 2007, 20:09 avatar
Krištof,
som Ti skutočne povďačný za tento, zrejme Tvojím očareným "zrakom a srdcom" písaný, prírodopisný príspevok. Prečítal som si ho s veľkým záujmom, pretože v mojej pamäti postupne vyvolal veľmi veľa krásnych spomienok na ľudí, udalosti a osobné turistické skúsenosti prežité v krásnom slovenskom úseku veľkého Karpatského oblúku.
Pritom som si uvedomil, že mám v jeho poznaní ešte určité "resty" a rozhodol som sa, že ich v nasledujúcich rokoch musím odstrániť (Strážovské a Súľovské vrchy, Kysucké Beskydy, Oravská Magura, Malá a Veľká Fatra).
Teraz, začiatkom augusta, sa ideme "potúlať" po Muránskej planine a užiť si vody na Teplom vrchu.
Ešte raz Ti ďakujem a s potešením si prečítam aj ďalšie Tvoje popisy z ktorýchkoľvek kútov mnohými krásami obdareného nášho malého malebného Slovenska.


3.
označiť príspevok

Krištof
   20. 7. 2007, 18:43 avatar
Tak výborne, práve aj preto som tento text napísal a dal i sem, aby som ľudí potešil a motivoval, proste aby som v nich vyvolal podobnú "reakciu" ako u Teba. Úprimná vďaka! A páči sa mi, že máš s Karpatami určité pozitívne skúsenosti. Mňa od istého času tiež "držia", zaujímajú. A asi i túto svoju lásku k nim som chcel takto vyjadriť. :-)


4.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 7. 2007, 09:16 avatar
Krištof,
podarilo sa Ti to vynikajúco! Ešte raz Ti ďakujem a pokračuj!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:43,  Ľuboš Blaha zasa perlí. V podstate je to známa pieseň o dvojakom metri a liberálnom...
dnes, 01:26,  Slniečka sa úpenlivo pohoršujú nad tým, že sa vysmievam ženám (Nicholsonová), ústavným...
dnes, 00:36,  stvoriteľ stvoril anjelov, potom stvoril človeka a povýšil človeka nad anjelov v nebi,...
dnes, 00:27,  a čo ak stačí nahradiť slovo pominúť slovom zastaviť sa a rozvinúť sa
dnes, 00:26,  ak človek nemá priateľa, musí stavať na opore prírody (voda, energia - potrava pre...
dnes, 00:21,  mier je potrebné nájsť čo dvomi slovami znamená mier na tomto svete a vtedy žiadne plány...
dnes, 00:18,  bohatstvo je od hriešnika, ak má 500 000 000 eur podnikateľ je hriešnik a ak zle použije...
dnes, 00:11,  foton zasa si sfetený ? :) A čo robil ten grázel ? Modlil sa ? :)
dnes, 00:05,  Nikto do nikoho neskákal paranoidný esesáčik kotlebovec. :)
dnes, 00:03,  foton akoby si zatočil s tým cigánskym grázlom ? :)
včera, 23:55,  Dnešní totaliťáci len témy zmenili o ktorých sa nesmie hovoriť ale mentálne sú takými...
včera, 23:50,  foton cigánska lúza zasa vyvádzala :) Policajti mali toho grázla, ktorý do nich skákal...
včera, 23:48,  Presne to robili komunisti.... Môžeš pochovať na všetko okrem politikov a politiky........
včera, 23:45,  Vodu kazu a víno pijú....človek musí byť fest dement keď káže o demokracii... Ale s...
včera, 23:45,  my, čo sme prežili život polovicu v socializme a polovicu v kapitalizme, môžeme povedať,...
včera, 23:44,  Najlepší spôsob je kričať to isté a ukazovať na toho s kým nesúhlasíš- toto vedia...
včera, 23:43,  Nechápem človeka ktorý súdi iného za jeho minulosť... Akoby sme boli všetci svätí....
včera, 23:42,  ...ten k0k0t f0t0n sa prenick0val...????*13*13*13
včera, 23:40,  TemnýmyseI - teda kto bol agresívny?
včera, 23:37,  Toto zmagorená slniečkárska čvarga nepripustí, aby tu zavládla vôľa normálnych ľudí....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži sa v láske správajú ako v reštaurácii. Najprv si objednajú podľa jedálneho lístka a potom zízajú na susedov stôl.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(65 107 bytes in 0,595 seconds)