Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Jezis Kristus---A Duch Svety

46
reakcií
2825
prečítaní
Tému 3. júna 2015, 18:31 založil gabor.

podobné témy:1.
označiť príspevok

gabor muž
   3. 6. 2015, 18:31 avatar
Ako vieme Krestania ze nas Pan zostupil na zem aby dal zivot za nase chriechy.Nona najpostatnejsie zabudame ze on zostupilnam ukazat aj ucenie a prikazi aby sme nechodili v tme.Ak verime ze Jezis bolna zemi a ucil ludi na zemi.Tak ucenie Jezisa a Pavla sa nejak nezhoduju.Dnesny krestania sa vetsinov zakladaju na Slova Pavla a Slova a Prikazi Jezisa ako by ignorovali.Dnesny krestania Uz hovoria ze staci krstit v Mene Jezisa ako sa pise v skutkoch. No Jezisprikazuje nieco ine Mat 28:19 sa pise ze v mene Otca i syna i Ducha sveteho.---Alebo tu v Gal 5:14 lebo celi zakon je zahrnuty v jednom prikazani a to je laska.No Jezis v MK 12:30 zuzil zakon na 2 a nezabuda na Boha.-----Dalej Effez 2:8 lebo milostou ste spaseni zkrze vieru je to Bozi dar a nie zo skutkov.-----Tu ties Jezis uci nieco ine Mat 16:27 Syn pride v slave svojho otca a kazdeho odmeni podla jeho skutkov.Daval nam aj podobenstva o Bohacovi a Samaritanovi.To som uviedol len vskratkosti.Vznika otazka ak Neverime tomu ktori bol na tejto zemi priamo v tele aby nam ukazal pravu cestu.Ak ignorujeme jeho prikazi a slova,potom si mislim ze stacilo sa narodit a dat zivot za vsetkych a nechat len otkaz ze pomne pride clovek Pavol ktori Bude mat Sveteho Ducha Budete jeho nacuvat.Dnesny Krestania uz ucia ze len alen z vieri a Milosti nie zo skutkov.To by sme vizerali ako Zakonici a farizeji ktori mali vieru v Boha a v Samaritovom podobenstve obchadzali zraneneho.Alebo o Bohacovi ktori posluchal Prikazi odmalicka a vieru v Boha.No jezis siel na Bohacove city ked mu povedal ze nech preda majetok a rozda chudobnim a nasleduje ho.Noked ze bol bohaty tasko bolo urobyt nieco dobre kvoli Bohu.
Súhlasí Wolfe


6.
označiť príspevok

Sloven muž
   3. 6. 2015, 20:32 avatar
Ježiš zostúpil len preto, aby priniesol od svojho Otca, ktorý je Bohom, jeho Slovo. Len ono je záchranou a spásou pre ľudí, ak žijú podľa Jeho Slova, čo potvrdzuje aj krátky citát z Evanjelia podľa Matúša - 7. kapitola:

"24Každý, kto počúva tieto moje slová a plní ich, podobný bude múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. 25A prišiel príval, privalili sa rieky, strhli sa vetry, oborili sa na ten dom, ale nepadol, lebo bol na skale založený. 26A každý, kto počúva tieto moje slová, a neplní ich, podobný bude mužovi-bláznovi, ktorý si postavil dom na piesku. 27A prišiel príval, privalili sa rieky, strhli sa vetry, narazili na ten dom i padol a jeho pád bol veľký. "


8.
označiť príspevok

Sloven muž
   3. 6. 2015, 20:33 avatar
A ešte jeden dodatok z Matúša - 7. kap.:

21Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane! vojde do kráľovstva nebeského, ale ten, kto činí vôľu môjho Otca nebeského. 22Mnohí mi povedia v onen deň: Pane, Pane, či sme neprorokovali v Tvojom mene, či sme nevyháňali démonov v Tvojom mene a či sme nerobili mnohé divy v Tvojom mene? 23A vtedy im vyhlásim: Nikdy som vás nepoznal; odíďte odo mňa, páchatelia neprávosti!
Súhlasí bystrik, gabor, J.Tull, Wolfe, elemír


19.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2015, 14:16 avatar
... a aká je vôľa Otca nebeského? ...nie je ňou i milovať blížneho svojho? ...napojiť smädného, dať jesť hladnému... pomoc núdznym... pokiaľ proroci prorokujú, vyháňajú démonov, robia mnohé divy, nech aj v mene Otca nebeského... a lásky nemajú, sú ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal... ak nevidia smädného, hladného... núdzneho... ak nepomôžu tam a vtedy keď môžu a ako môžu, daromné je ich prorokovanie, daromné sú ich divy... čokoľvek človek urobí, či neurobí človeku, urobí či neurobí Bohu...
Súhlasí Wolfe, gabor, elemír


21.
označiť príspevok

antarctica
   4. 6. 2015, 15:46 avatar
1. milovat budes Pana celym svojim srdcom, celou svojou dusou, celou svojou myslou, z celej svojej sily

Taki ludia potom pomahaju aj druhym (a ako vravi Sloven, laska k bohu nie su ani tak slova...)


22.
označiť príspevok

antarctica
   4. 6. 2015, 16:05 avatar
aha az teraz som precital co pise gabor a s nim suhlasim


12.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 00:04 avatar
Gabor,v 1.tade si treba uvedomiť,že slová Pavla a príkazy Pána Ježiša nie sú,ešte raz NIE SÚ v rozpore.Naopak,Pavol všade jeho príkazy potvrdzuje.
Keď si budeš len vyberať jednotlivé vety z kontextu,potom môžeš poprieť celé Písmo podľa vzoru:
Boh neexistuje-POVEDAL BLÁZON.
Mal by si vedieť,že keď máš lásku,dodržuješ všetko ,čo Boh nariadil.

---Effez 2:8 lebo milostou ste spaseni zkrze vieru je to Bozi dar a nie zo skutkov---
Stačí si to však prečítať celé a zistíš,že skutky,ktoré máme konať nie sú obyčajné,ale tie ,ktoré pripravil Boh.
---Lebo sme jeho dielom, stvorení v Kristu Ježišovi nato, aby sme konali dobré skutky, ktoré Bôh vopred prihotovil, aby sme v nich chodili.---
Inými slovami bez viery je zbytočné,aby ktokolvek robil akékolvek dobré skutky.

Podobenstvo o samaritánovi nie je o tom,čo si väčšina ľudí myslí.Podobenstvo má zmysel len vtedy,ak si za samaritána dosadíš Pána Ježiša.


14.
označiť príspevok

gabor muž
   4. 6. 2015, 08:15 avatar
Stefan
chapem ta no Jezis pozeral na ludi aj z ineho pochladu.CO STYMA KTORI NEPRIALI JEZIS? CO STYMA KTORI ZIJU SPRAVODLIVO A POCTIVO?CO STYMA KTORI MAJU INE VIERI? CO STYMA ZIDMI KTORI NEPRIALI KRISTA? Dalej pises ze bez vieri je zbytocne aky kolvek skutok. Tu by sme zase odporovali slovam Jezisa Mat 16:27 Jan 8:31-47 MAT 23:2-5 Mat 19:15-24 to len vkratkosti----lebo aj inde sa pise o skutkoch napr. Jeremias 44:22 Kazatel 12:14 effez 2:10. Ako Jakub povedal Viera bez skutkov je mrtva.Stefan ak mas vieru a tvoje skutky su mrtve ako mozeme tvrdit ze vnas zije Kristus? Ale ak clovek ktori ces lasku prejavuje dobrotu a dobre skutky k cloveku vidi sa inac ze stoho cloveka vichadza dobrota a spravodlivost.AKO SA LUDIA POZERAJU NA VERIACICH KTORICH SKUTKY SU MRTVE?
Súhlasí J.Tull


15.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 08:43 avatar
Gabor...tí,ktorí neprijali Božieho Syna,ktorí majú iné viery sú na ceste do zatratenia.Lebo vstup do Božieho kráľovstva je možný len cez neho.
To ,že niekto žije spravodlivo a poctivo,je len ľudský,zvrátený pohľad.
----VŠETCI zhrešili a nemajú slávy Božej----
----odplata za hriech je smrť----
----„Nik nie je spravodlivý,. 11. nik nie je rozumný, nik nehľadá Boha. 12. Všetci poblúdili, všetci sa stali neužitočnými: nikto nerobí dobre, veru, celkom nik----
Takže vidíš,že v Písme sú iné mierky na spravodlivosť.Všetci potrebujeme Božieho Syna.

SKUTKY musia vždy spoluúčinkovať s vierou.Jakubov list len potvrdzuje to,čo hlásal KRISTUS a čo písal Pavol.
---Či si Bôh nevyvolil chudobných tohoto sveta za bohatých vo viere a za dedičov kráľovstva---
---tedy vidíš, že viera spoluúčinkovala s jeho skutkami a že viera bola dokonaná zo skutkov----

---uveril Abrahám Bohu a bolo mu to počítané za spravodlivosť.---


16.
označiť príspevok

gabor muž
   4. 6. 2015, 09:43 avatar
stefan
Otec neponesie vinu za syna ani syn za otca.Kazdy sa sam sa zotpovie za svoje hriechy.TAK PODLA TEBA ZIDIA SU ZATRATENI? A KED SU ZATRATENI PRECO TO NAHLAS NEPOVIEME?No podla toho co hlasal Pavol uz nemusime verit v Boha len Mat lasku kBliznemu,Jezis hlasal aj Boha,Pavol hlasal Milost bez skutko a to dost jasne v Effez A jezis hlasal vieru skutkami,Pavol hlasal ze uz vas nikto nesudi pre nejake sviatky,pokrm atd lebo suto minulostov, NoJezis hlasal nieco ine neprisel somzrusit ale naplnit.Dnesny krestania vela si porovnavaju Milost z Mojzisovimi zakonmi ze nikto nemoze Mojzisov zakon dodrzavat.Ale podla mna je to uplna hlupost lebo Jezis donesolod Odca nove prikazanie a to uz Nekameje prostitutky,nekamenuje za sabaty ale pouca ako ich dodrzavat.Pred odchodom doneba namHovori NOVE PRIKAZANIA VAM DAVAM. Cize vetsinov krestanov kladu otazku budes spaseny z milosti alebo zo zakona Mojzisovho.Ale je tonespravna Baza ucenia.Preto ze Jezis zostupil aby namdonesol nove ucenia a nove prikazi.CIZE NIE MOJZIS ALEJEZIS.CIZE SZ MA SVOJHO MOJZISA A NZ MA SVOJHO KRISTA.
Súhlasí J.Tull


17.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 13:22 avatar
Gabor...zázračne sa ti zlepšuje slovenčina,v podstate príspevok od príspevku.....o desiatky percent,ale to je len dobre...Až by jeden neveril,že si 21 rokov vo Fr.

-----Nuž povedal som vám, že zomriete vo svojich hriechoch; lebo ak neuveríte, že ja som, zomriete vo svojich hriechoch---
Vidíš to tam,nie?Treba to nejako komentovať?

Pavol nehlásal milosť bez skutkov.Písal som to v 16.A ak vieš,kde Pavol učí niečo iné ako Pán Ježiš kľudne napíš.

Inak mi pripomínaš miestnu jehovistickú úderku.Tí furt hľadajú nejaké "logické" vývody z Písma.


18.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 13:44 avatar
gabor ...ešte som zabudol na tú lásku.Ty píšeš: " co hlasal Pavol uz nemusime verit v Boha len Mat lasku kBliznemu "

To samozrejme nie je pravda.S tou láskou je to trochu inak:
---A: milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysli a z celej svojej sily. To je prvé prikázanie. 31A druhé podobné je toto: Milovať budeš svojho blížneho jako samého seba! Iného prikázania väčšieho nad tieto niet.---
Takže vidíš,že samotná LÁSKA k blížnemu postačovať nebude.
Neviem,čo si mám o tebe myslieť.Zatiaľ tu len účelovo vyťahuješ verše z Písma pre svoje tvrdenia.


30.
označiť príspevok

gabor muž
   5. 6. 2015, 08:22 avatar
stefan
pises ze Pavol nehlasal milost bez skutkov ved toho sa prave dnesny radikalny reformatori drzia Effez 2:8.Dalej stefan co pisu skutky ze mamekrstit len v Mene Jezisa ,Co protireci z Kristovimprikazom.Lebo nam dal jasny prikaz v Mene Otca i syna i Ducha sveteho.Je jasne ze netreba nic pridavat ani odoberat.On nam ten prikaz dal ne cez cloveka on dal ten prikaz osobne.


32.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   5. 6. 2015, 12:47 avatar
Za to,že radikálni reformátori zvádzajú ľudí a šíria hlúposti a bludy budú určite po zásluhe potrestaní.
Musím ťa upozorniť,že Skutky sú viac historicko -opisná kniha,ako doktrinálna.Ale v tomto prípade nie je žiadny rozpor.Krstíme sa v mene Boha.Keďže je KRISTUS Boh,nie je tu nič rozporné.
Keď sa ťa ľudia pýtajú,ako chodíš do práce,tiež im zakaždým nepovieš,že autom,ktoré má volant,motor a kolesá,ale len jednoducho autom.


2.
označiť príspevok

gabor muž
   3. 6. 2015, 19:54 avatar
claar 1 ospravedlnujem sa za chyby. No ja snazim este nejak udrzat kontak zo slovakmi.Zijemuz 21 rokov vo Francuzku.Preto sa aj ospravedlnujem.


3.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2015, 20:05 avatar
gabor - a prečo ťa trápia také nezmysly o ktorých tu píšeš? Venuj sa radšej svojej rodine, svojim koníčkom, športu, ľuďom.


5.
označiť príspevok

Sloven muž
   3. 6. 2015, 20:24 avatar
A prečo sa starky venuje tomu, čomu vraj neverí???
Súhlasí bystrik


7.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 6. 2015, 20:33 avatar
To by aj mňa zaujímalo. Asi ho niekto platí? Ale to považuje za svoju morálnu povinnosť?
Súhlasí bystrik


9.
označiť príspevok

Sloven muž
   3. 6. 2015, 20:34 avatar
A čo je v tom morálne, skôr nenormálne...
Súhlasí bystrik


10.
označiť príspevok

Shagara muž
   3. 6. 2015, 20:40 avatar
Ale jeho uhoľ pohľadu je iný,...je značne zkreslený. Nečítaš v Písme?....."„Beda tým, ktorí hovoria, že dobré je zlé a zlé je dobré, tým, ktorí kladú tmu za svetlo a svetlo za tmu, tým, ktorí kladú horké za sladké a sladké za horké!“ (Izaiáš 5:20)
Tak aj u neho je to,....čo je nemorálne,morálne a naopak. 


11.
označiť príspevok

Sloven muž
   3. 6. 2015, 21:27 avatar
však áno, každý si môže vybrať, či pôjde rovno alebo krivo...vpravo alebo vľavo....hore alebo dole...v tom má slobodnú vôľu....
Súhlasí bystrik


4.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 6. 2015, 20:06 avatar
Alebo ťa vystrašilo náboženstvo?


13.
označiť príspevok

bystrik muž
   4. 6. 2015, 06:52 avatar
starkého už máta náboženstvo dňom a nocou---hydru nie a nie poraziť---


20.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2015, 15:23 avatar
stefan 5; "Podobenstvo o samaritánovi nie je o tom,čo si väčšina ľudí myslí.Podobenstvo má zmysel len vtedy,ak si za samaritána dosadíš Pána Ježiša"
...podobenstvo je aj o tom, kto je Tvoj blížny:
29 Ale on sa chcel ospravedlniť a spýtal sa Ježiša: A kto mi je blížny? 30 Ježiš znovu riekol: Išiel jeden človek z Jeruzalema dolu do Jericha a padol lotrom do rúk. Tí ho ozbíjali, doráňali, zanechali polomŕtveho a odišli. 31 Náhodou išiel touto cestou kňaz, a keď ho videl, obišiel ho. 32 Podobne i levíta, keď prišiel na to miesto a videl ho, obišiel ho. 33 Prišiel však k nemu pocestný Samaritán, a vidiac ho zľutoval sa nad ním, 34 pristúpil k nemu, obviazal mu rany, nalial do nich olej a víno, vyložil ho na svoje hoviadko, zaniesol do hostinca a opatroval ho. 35 Potom na druhý deň vybral dva denáre, dal hostinskému a povedal: Opatruj ho, a ak by si viac vynaložil na neho, zaplatím ti, až sa vrátim. 36 Čo myslíš, kto z tých troch bol blížnym tomu, ktorý padol lotrom do rúk? 37 A on odpovedal: Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo. Ježiš mu povedal: Choď a rob podobne!

...za Samaritána si môžeš dosadiť trebárs i hergopátera, podstata je tá, že máš činiť milosrdenstvo, že máš pomôcť svojmu blížnemu, ktorý je na pomoc odkázaný, ako je len v Tvojich silách možné pomôcť a to i vtedy, keď tebou opovrhuje...
Súhlasí Shagara


23.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 19:45 avatar
Tull...vieš nie je problém vysvetliť niečo človeku,ktorý niečo hľadá / myslím Boha /.Nie som si všaj istý ,čo hľadáš ty.Nie si veriaci a zdá sa mi,že Písmo skôr znevažuješ.
Už som sa ti v predchádzajúcich debatách snažil naznačiť,že keď si ty myslíš,že niečomu rozumieš,druhému sa to tak javiť nemusí.

Takže ty tu píšeš,že máme činiť milosrdenstvo.Iste,ale je tu problém,že konkrétne v 10.kapitole Lukáša,z ktorej je úryvok o Samaritánovi sa to nikde nepíše.Biblia nie je totiž členená tak,ako si ju rozčlenili jednotliví prekladatelia.
Nemôžeme si tu dosadiť hergopátera,lebo by to celé stratilo zmysel.Ten príbeh je precíznejšie skonštruovaný,ako si ktokoľvek myslí.Na pochopenie podobenstva si musíme prečítať celú kapitolu.

Ježiš je tým Samaritánom,ktorý sa zľutuje nad hriešnikmi kráčajúcimi z mesta vyvolenia / Jeruzalem / do mesta hriechu / Jericho/.Obviaže im rany,zaplatí hostinskému / Boh-Otec-vykúpenie hriechov / .

Tým ,že povie: Choď a rob podobne! nehovorí,že máme robiť to ,čo Pán Ježiš / milosrdenstvo /,ale :"----Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého---
To je totiž zmyslom celého podobenstva,preto mu povedal: ---"Správne si odpovedal. Toto rob a budeš žiť!---

To je odpoveď -máme milovať Boha atd.Netreba sa otrocky pridržiavať daných odsekov,lebo to môže človeka pomýliť.


35.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2015, 20:17 avatar
V príbehu o samaritánovi,......sa skutočne učíme, kto sú naši blížni. J .Tull má pravdu. Nie sú nimi len naši dobrí priatelia. Nie sú to iba ľudia, ktorí majú rovnakú farbu pleti ako my alebo hovoria rovnakým jazykom. Alebo tí,ktorí majú rovnaké náboženstvo.....atd. Ježiš nás učil, aby sme boli láskaví/milosrdní/ k ľuďom bez ohľadu na to, odkiaľ sú, ako vyzerajú alebo akým jazykom hovoria.
Aj Boh je taký. A samozrejme i Ježiš,jeho syn. Oni určite nemajú predsudky a podnecuje ich milosrdenstvo. Ale to v prvom rade platilo na nedokonalých ľudí,ktorí mali v daných časoch predsudky. /židia,voči samaritánom/. Oni potrebovali v prvom rade pochopiť,kto je ich -"blížny". Boh, aj Ježiš to dobre vedeli a vedia.
Teda,neviem prečo tam niekto chce dosadzovať Ježiša,..."aby to malo zmysel"?!
A ak niekto tak nekoná/ako to vyplýva z poučenia/,tak,.......nemá význam ,odvolávať sa na daný príbeh. Aj JS je blížny! 
Súhlasí J.Tull


40.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   6. 6. 2015, 09:14 avatar
Shagara,keď chceš o niečom hovoriť,najprv si preštuduj,o čom je reč.
A odporúčam ti písať maximálne 3 riadky,lebo ak píšeš viac zvykneš sa v tom stratiť a väčšinou sú tvoje posledné vety v rozpore s tými prvými.
Viď príspevky,kde na začiatku tvrdíš,že spasiteľ je jeden a na konci tvrdíš,že dvaja.
Súhlasí Wolfe


42.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 6. 2015, 11:25 avatar
Suhlasim s "A odporúčam ti písať maximálne 3 riadky,lebo ak píšeš viac zvykneš sa v tom stratiť"


44.
označiť príspevok

Shagara muž
   13. 6. 2015, 22:06 avatar
Pravdepodobne už nebudem písať ani jeden! A "stratím sa"! 


45.
označiť príspevok

Wolfe muž
   14. 6. 2015, 00:04 avatar
Zbytocne, nikoho si nezlanaril?  


46.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 6. 2015, 00:56 avatar
Wolfe.......to,čo robia JS je aj "podklad na súd". Teda,....ani z vás nikto nemôže povedať potom..."nevedeli sme"! Už som citoval toho Ezechiela 33 kapitolu. Aj v minulosti,takmer nikto nepočúval prorokov,....ale výstraha musela byť daná.
Teda, JS sú vždy úspešní v službe..."či už sa toho niekto drží,alebo nie". Povedané biblickou terminológiou. Tak ako v minulosti,...ked už boli odpadlícki židia fyzicky atakovaní,..."spoznali že bol uprostred nich prorok". To platilo aj na prvé storočie. Ked prišiel Titus a zrovnal Jeruzalem,tak až potom mnohí pochopili,že kresťania mali pravdu. Tí už boli vtedy vo vrchoch Pella,ukrytí. Teda,....kvantita nie je rozhodujúca. "Jeden z tisíca".
---------------------------------
2 Kor.4:3............:"Teda ak je dobré posolstvo, ktoré oznamujeme, naozaj zahalené, potom je zahalené medzi tými, ktorí hynú,"


47.
označiť príspevok

Wolfe muž
   14. 6. 2015, 01:21 avatar
Problem je v tom, ze stale sa tvaris, ze SJ su ti pravi...
A ked niekoho nepresvedcite, tak povies, "nevedeli sme"?

Prepac, ale ktokolvek siri evanjelium..
Ktore evanjelium je to spravne?
Sorry, ale ste len ludia, nie ste dokonaly Boh.. a ludia sa mylia..

Stale sa tu tvaris ako, keby ste boli nejaki svati, proroci, jedini pravi zvestovatelia a neviem co este..

"Tak ako v minulosti,...ked už boli odpadlícki židia fyzicky atakovaní,..."spoznali že bol uprostred nich prorok". To platilo aj na prvé storočie. Ked prišiel Titus a zrovnal Jeruzalem,tak až potom mnohí pochopili,že kresťania mali pravdu." >> Ano ano,, a boli mnohi aj taki, co kricali, ze vtedy vtedy bude koniec sveta... a kde nic, tu nic..

Nehraj sa na prorokov, ktori prorokuju prichod utoku Tita...
To uz potom mozes, prirovnat cokolvek...

Velmi rad si vytiahnes nejaky citat a napasujes ho na Svedkov Jehovovych...
Nejak takto thumbs.dreamstime.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

Wolfe muž
   4. 6. 2015, 19:51 avatar
Podla mna podobenstvo o Samaritanovi nebolo o bliznom, ale o milosrdenstve.. (v opacnom pripade cele to podobenstvo)
Neviem ci existuje nieco ako blizny, skor to funguje reciprocne...

Takze Samaritan bol ozbijanemu blizny, ale co bol ozbijany Samaritanovi?
To znamena, ze blizny je ten, ktory pomahal

Kedze mame milovat svojich bliznych, podla obrazu z podobenstva to znamena, ze mame milovat niekoho az potom, ked nam pomoze?


25.
označiť príspevok

Wolfe muž
   4. 6. 2015, 19:53 avatar
(v opacnom pripade cele to podobenstvo) = (v opacnom pripade cele to podobenstvo nema zmysel)
Este dodatok aby som bol pochopeny:
Takze cely odkaz mal byt nie, miluj blizneho svojho, ale bud milosrdny voci ostatnym..


37.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2015, 20:59 avatar
....milosrdenstvo /láskavosť/ je synonymom lásky. Teda,sú odvodené od lásky k blížnemu. Láska sa prejavuje láskavými skutkami,milosrdenstvom. Teda,ten kto miluje svojho blížneho,zákonite by mal byť aj láskavý,milosrdný. I preto je láska -"naplnením zákona".


38.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 6. 2015, 01:15 avatar
Kto je blizny?

V poslednej dobe som si zacal uvedomovat, ze v tom mam zmatok, alebo ze to nie je podobenstvo o bliznom, ale o milosrdenstve vobec...

pretoze ak bol blizny Samaritan => mame milovat blizneho => mame milovat toho, kto nam pomoze...
(pamataj ozbiijany nebol Samaritanov blizny, taze Samaritan sam neprejavil lasku k bliznemu, on prejavil lasku vobec / milosrdenstvo )
(to som pisal tiez v 40tke)


26.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2015, 20:02 avatar
stefan 5, ktoré je hlavné prikázanie? Nie sú náhodou dve? Pre istotu Ti ich zopakujem (hoci z toho čo si napísal síce čítať vieš, len akosi asi nerozumieš slovám...
"Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!" Druhé je toto: "Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!" Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto niet."
V príbehu o Samaritánovi je spomenuté druhé (pred ním verše o prvom... )
Nerozumieš slovám (alebo ignoruješ to, čo sa nehodí Tvojej, nehnevaj sa na mňa, že to tak nazvem, farizejskej predstave... ) hoci je jednoznačne napísané:
"A on odpovedal: Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo. Ježiš mu povedal: Choď a rob podobne!"

Netreba sa otrocky pridržiavať daných odsekov, ale ani ignorovať tie, ktoré hovoria o milovaní blížneho svojho, lebo to môže nieže človeka pomýliť, ale je to diabolské... satan nekáže o milosrdenstve, ale minimálne ho ignoruje...
 
Súhlasí Wolfe, gabor


27.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 20:32 avatar
Tull ..možno len nerozumiem tvojim slovám.Ale podľa všetkého ty nerozumieš ani sám sebe.
Ešte raz:
Otázka---"Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?" ---
Odpoveď---"Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého!" 28Povedal mu: "SPRÁVNE SI ODPOVEDAL. TOTO ROB A BUDEŚ ŽIŤ!"----
Potom Pán Ježiš povedal podobenstvo a ZNOVA ZOPAKOVAL TO,ČO NA ZAČIATKU:-----"Choď a rob aj ty podobne!"----

Ak ako vyústenie vidíš,že máme byť milosrdní,potom ti fakt neporadím.
Ešte niečo Tull-Bibliu si nemýľ so smetiskom,týždňom,pluskou,wiki atd,z ktorých tak rád cituješ.


28.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2015, 20:54 avatar
stefan 5, vysvetli mi jedno, prečo ignoruješ verše, ktoré sú medzi "28" a "37" (dokonca ignoruješ i začiatok "37"?
Správne si napísalOtázka---"Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?" ---
Odpoveď---"Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého!" 28Povedal mu: "SPRÁVNE SI ODPOVEDAL. TOTO ROB A BUDEŚ ŽIŤ!"----
Lenže potom Pán Ježiš povedal podobenstvo, ktoré si celé odignoroval a na konci nezopakoval to čo na začiatku, ale:
"36 Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?" 37 On odpovedal: "Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo." A Ježiš mu povedal: "Choď a rob aj ty podobne!""
Ako inak vysvetliť tieto verše než tak, že máš konať tak ako Samaritán, teda milosrdne...

Ten kto nemiluje blížneho svojho, nepreukazuje milosrdenstvo... ten nemiluje ani Boha, respektíve jeho láska k Bohu, je farizejstvom...
Súhlasí gabor, Shagara


29.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   4. 6. 2015, 22:27 avatar
Tull...Ja som to neodignoroval.Len sa mi nechcelo opisovať celé podobenstvo.Je tam je ešte jedná otázka:---A on chcúc sám seba ospravedlniť povedal Ježišovi: A kto je mojím blížnym?----
Pán Ježiš ho naviedol na logickú odpoveď---Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?---
A zákoník si sám odpovedal----"Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo."----

-----Choď a rob aj ty podobne!----Tou poslednou odpoveďou iba zopakoval to,čo už raz povedal

A samozrejme máš pravdu v tom: Ten kto nemiluje blížneho svojho, nepreukazuje milosrdenstvo.
Ale to predsa súvisí s láskou v ňom citovaných dvoch prikázaniach a myslím si,že Pán Ježiš tým "choď a rob..." chce po nás jednoducho len dodržiavanie ním daných prikázaní.


33.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 6. 2015, 19:06 avatar
stefan 5, dopredu sa ospravedlňujem, prosím neber ma v zlom, hoci budem asi voči Tebe zlým, ale nie som diplomat...
Tvoja „ignorácia podobenstva“ nie je vtom, že si ju neopísal celú... vidí sa mi, že čítaš to, čo si myslíš, že je napísané... čítaš síce slová, vety, ale v mysli si ich prekladáš podľa svojho, vnímaš myšlienky obsiahnuté v texte podľa svojich predsudkov, svojej viery... nech je to už napísané hocijako, Ty si to prekrútiš na svoj obraz...
Ja som nenapísal len „Ten kto nemiluje blížneho svojho, nepreukazuje milosrdenstvo“, vytrhol si to z kontextu, odignoroval koniec myšlienky:
„Ten kto nemiluje blížneho svojho, nepreukazuje milosrdenstvo... ten nemiluje ani Boha, respektíve jeho láska k Bohu, je farizejstvom...“
Podobne viackrát som napísal ako chápem Bibliu, že týždeň a podobné plátky považujem tiež, obrazne povedané, za „smetisko“... vysvetlil Ti, prečo som citoval z „týždňa“ (ako je to z wiki... ) – a to som (z „týždňa“) citoval jediný raz, z plusky ani raz... všetko si to odignoroval a trepneš:
„Bibliu si nemýľ so smetiskom,týždňom,pluskou,wiki atd,z ktorých tak rád cituješ“.
Podobne je to aj z veršami Biblie, konkrétne v tomto prípade, v príbehu o Samaritánovi.
V „24“ som jasne uviedol:
„...podobenstvo je aj o tom, kto je Tvoj blížny“
ako i ešte raz citoval, zopakoval v „51“:
„"36 Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?" 37 On odpovedal: "Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo." A Ježiš mu povedal: "Choď a rob aj ty podobne!""
A Ty mi napíšeš:
„Je tam je ešte jedná otázka:---A on chcúc sám seba ospravedlniť povedal Ježišovi: A kto je mojím blížnym?----
Pán Ježiš ho naviedol na logickú odpoveď---Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?---
A zákoník si sám odpovedal----"Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo."----„
Opäť si odignoroval záver verša. Celý znie:
„37 A on odpovedal: Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo. Ježiš mu povedal: Choď a rob podobne!“

Neviem ako chápeš uvedené verše, ale ja im rozumiem tak, že mojim blížnym je človek v núdzu, pritom nezáleží na tom, kto ním je... V príbehu kňaz i levíta, nevideli v „polomŕtvom“ blížneho svojho – bol im cudzím... naproti tomu Samaritán, hoci Samaritáni boli Židmi opovrhovanými, nehľadel na to, že pocestný je podľa všetkého Žid, ale videl človeka, ktorý je v núdzi a pomohol mu ako káže prikázanie: „Miluj blížneho svojho, ako seba samého“ a tak máme konať, preukazovať milosrdenstvo i tým, ktorí nami opovrhujú... a nezachovať sa farizejsky ako dotyčný kňaz i levíta, ktorí si síce mysleli, že milujú Boha, ale keďže neposkytli pocestnému pomoc, ktorý na ňu bol odkázaný, neposkytli ju ani Bohu... a tak milovali Boha, len navonok, nie svojim srdcom...
Napísané je:
„...bol som pocestný, a nepritúlili ste ma; bol som nahý, a nepriodeli ste ma; bol som chorý a vo väzení, a nenavštívili ste ma." Vtedy mu aj oni povedia: "Pane, a kedy sme ťa videli hladného alebo smädného alebo ako pocestného alebo nahého alebo chorého alebo vo väzení a neposlúžili sme ti?" Vtedy im on odpovie: "Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili... "
Súhlasí gabor


34.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   5. 6. 2015, 19:52 avatar
Tull...problém bude v niečom inom.Aby sme to nejako zhrnuli....Ja som nič neodignoroval a ty si nič nepochopil.
Problém je v tom,že ty si tu pestuješ image akéhosi "ateistického guru " mimoriadne obdareného intelektom a nemôžeš prežrieť,že niekto môže mať názor odlišný od tvojho.
Už len to akým spôsobom sa bavíš s niekým je zaujímavé: - V „24“ som jasne uviedol: -
A čo akože teraz keď si " jasne uviedol "?Je to snáď pre mňa záväzné?

Podobenstvo o Samaritánovi nie je ako si uviedol - "aj o tom ",alebo aj o inom.Na jasnú otázku je tam jasná odpoveď a síce,že keď budeme dodržiavať dve jeho najväčšie prikázania,budeme dodržiavať všetko.

Otázku ---kto je môj blížny---dotyčný dal len preto,že sa chcel ospravedlniť,pokiaľ mi neveríš,prečítaj si to v Písme./Lk 10/
Otázka na Pána Ježiša znela----"Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?"----
Na tú Pán Ježiš odpovedal prostredníctvom podobenstva s dôrazom na dodržiavanie dvoch najväčších prikázaní.

Nesnaž sa prekrúcať moje odpovede,alebo vkladať mi niečo ako „ignorácia podobenstva“,alebo ako si v mysli ja niečo vykladám.


36.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 6. 2015, 20:26 avatar
stefan 5, myslím, že si mi neporozumel... to čo jasne, či nejasne uvediem, všeobecne či niečo uvediem, alebo nie... nie je pre nikoho nijako záväzné... nič podobné (žeby moje výpotky mali byť nejako záväznými) som ani v päte nemal... vytýkal som Ti to, pretože si mi písal:
„Je tam je ešte jedná otázka:..."
...hoci túto otázku som spomenul predtým v "24" a zopakoval v "51"
rovnako je tomu i teraz, píšeš mi:
"Podobenstvo o Samaritánovi nie je ako si uviedol - "aj o tom ",alebo aj o inom.Na jasnú otázku je tam jasná odpoveď a síce,že keď budeme dodržiavať dve jeho najväčšie prikázania,budeme dodržiavať všetko."
hoci som v "48" napísal:
„...ktoré je hlavné prikázanie? Nie sú náhodou dve? Pre istotu Ti ich zopakujem (hoci z toho čo si napísal síce čítať vieš, len akosi asi nerozumieš slovám...
"Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!" Druhé je toto: "Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!" Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto niet."
V príbehu o Samaritánovi je spomenuté druhé (pred ním verše o prvom... )
 

...inak musím sa Ti ospravedlniť, len teraz som si všimol, že v "37" si napísal:
"Tým ,že povie: Choď a rob podobne! nehovorí,že máme robiť to ,čo Pán Ježiš / milosrdenstvo /,ale :"----Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého---"
"a svojho blížneho ako seba samého---" mi akosi uniklo. Pomýlilo ma "nehovorí,že máme robiť to ,čo Pán Ježiš /milosrdenstvo/..." a tak som nedočítal do konca... poznám 1. prikázanie a domnieval som sa, že cituješ len toto prikázanie... 
Súhlasí stefan 5


31.
označiť príspevok

elemír muž
   5. 6. 2015, 10:30 avatar
nechápem, prečo sa tu niekto znepokojuje,že čo bude so spravodlivými židmi a čo bude s neveriacimi, ktorí sú dobrí.
Ja osobne som uveril na ježiša a na toho sa spolieham, to je koniec a či niekto uveril na iného boha, alebo starú Blažkovú to je jeho problém !!!! Veď napríklad tu je jasne vidno, ako je ťažko niekoho presvedčiť, ľudia sú paličatí ako mezek, tristo razy mu povieč a TRISTO RAZY UROBí ZTEBA IDIOTA A zrazu čo bude s neveriacími, čo veria v boha ??????
Však nech sa spolahnú naTO, čo,veria, alebo neveria !!! My sme u verili toto a na toto sa spoliehame a nenechám si do toho od nikoho kecať, každý je zodpovedný za seba, ako ja mám riešiť že sa niekto cíti spravodlivý a čo bude sním. Však nech počká a uvidí, alebo, ja neviem, prečo by to mala byť moja starosť alebo dokonca starosť Boha, ak sa o neho nerozujímajpú, alebo ho dokonca nenávidia, veď alebo som takový a alebo makovýa nebudem tu dokonca ešte obviňovať boha, že bol som spravodlivý a dobrý a ty nič ???????? To sa musíte opýtať jeho.
Súhlasí stefan 5, J.Tull


43.
označiť príspevok

gabor muž
   12. 6. 2015, 18:37 avatar
elemir
A ako chces z poznat pravdu? tym ze budem na kazde slovo odpovedat ako Baran Amen.Ak vereim niecomu tak verim aj tej Dogme .A By som nebol zvedeny na nespravnu cestu alebo som podal co najlepsie visvetlenie tym co nepoznaju este pismo.


39.
označiť príspevok

elemír muž
   6. 6. 2015, 08:38 avatar
Na rozprávkové bytosti, frajer sa môžeš spoliehať ty a moje vnúčatá. lebo to je tvoj svet, iný zatiaľ nepoznajú, ako ty.lenžetysi vôbec nepochopil pointu, kolkorát som u písal, že ten deň, keď sa modlím je iný a lepší a to je u mňa istota a nie takí mudrlanti ako ty. už len to by som potom dopadol.
Ale zase nemusíš pre toto odísť, lebo čím dlhšie tu budeš, tým je šanca, že predsa len pochopiš, potom už len stačí ešte jedna podmienka, že to musíš mať dané od jeho otca. vedľa Ježiša boli ukrižovaní dvaja zločinci, jeden uveril a druhý nie, prečo ???
jeden bol taký ako ty, čo sa viery týka a druhý ?????


41.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 6. 2015, 11:24 avatar
Fajer je prilis znechuteny, az k nenavisti a opovrhovaniu na to, aby ako ty vravis pochopil...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:12,  Takže neplatí potom ?----------Levitikus 20:8; Ezechiel 37:28)----------*10*10*10*10 Ćo si...
dnes, 05:51,  Ulohu dravych vlkov teraz vykonava ucenie jehovistov. Tym ucenim si žozratý aj ty Shagara*07*07*07
dnes, 00:30,  2, ..... Lenže ten istý Boh tvrdí vo svojom Slove ( zákone) niečo iné. Boh nepríde sem na...
dnes, 00:16,  Čo by ste urobili, keby k vám do vašeho domu prišiel niekto, a ponúkal by vám váš...
dnes, 00:03,  7, ..... tak prečo si sa nechal nimi zožrať?*39 Slabo si dával pozor. *10 Nuž, čo už,...
včera, 23:59,  6, ..... Lebo ak budem citovať JS, tak to odmietneš. A na tom videu sú rukolapné, aj...
včera, 17:46,  Kľudne vytvor novú verziu a zdieľaj ;)
včera, 17:45,  no nie su tam všetké ale zaujimave ja mam tiež zaujimavý postreh...
včera, 17:40,  Je to možné, nehádam sa ;)
včera, 17:37,  YAHWEH-M'KADDESH: „Pán, ktorý posväcuje, robí svätým" (Levitikus 20:8; Ezechiel...
včera, 17:23,  Hľa, čo SOM objavil na pintereste ;)...
včera, 17:20,  Každý má priority ináč nastavené ;)
včera, 17:20,  BOH je všadeprítomný ;) Ide len o to, či sa ti ozve, keď ho zavoláš ;)
včera, 17:06,  Clovek by si mal položiť otazku, čo je pre neho najdôležitejsie v živote.Podla mňa je pre...
včera, 17:01,  Boh sa neskrýva v človeku, ktorý ho nehlada. On príde až ked človek suhlasí
včera, 16:59,  To už JA neriešim, každý nech si rieši sám ;)
včera, 16:57,  ale treba vysvetlit naliehavosť, nič dôležitejšie nie je pre človeka
včera, 16:54,  Však aj na lipke nediskutuje poriadne, prihlási sa sem tam, šplechne nejakú hovadinu a zas je...
včera, 16:53,  No vypada, že si tu nespokojný akurát ty, ostatným zrejme diskutovanie nechýba
včera, 16:51,  12. Zmyslom života je nájsť BOHA. Toho, ktorý sa skrýva v nás ;)
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Všetci sme iní, ale všetci sme si rovní.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(147 334 bytes in 0,200 seconds)