Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Jedna múdrosť

11
reakcií
1264
prečítaní
Tému 26. júna 2010, 22:57 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
30. 07. 2009
29
24. 07. 2015
115
16. 05. 2015
2
10. 07. 2012
182
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 6. 2010, 22:57 avatar
Neverim v ziadne prelomy uskutocnene same od seba.
To, comu sme boli zvyknuti hovorit hospodarska kriza, je len ine pomenovanie pre mravnu biedu.
Mravna bieda je pricina, hospodarsky upadok je nasledok.
V nasej zemi (a vobec vsade) je mnoho ludi, ktori sa domnievaju, ze hospodarsku krizu sa da vyriesit peniazmi a reformami.
Hrozim sa dosledku tohoto omylu!
V postaveni, v ktorom sa nachadzame, nepotrebujeme ziadne genialne obraty a kombinacie.
Potrebujeme mravne stanoviska k ludom, k praci a verejnemu majetku.
Nepodporovat bankrotarov, nevytvarat dlhy, nevyhadzovat hodnoty za nic, nevydierat pracujucich.

Tomas Bata, 1932
Súhlasí Petrana, Arabeska, hubatá


2.
označiť príspevok

Petrana žena
   26. 6. 2010, 23:21 avatar
...koniec nenásytnosti:
www.cez-okno.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
...najvyšší čas... 


3.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 6. 2010, 23:28 avatar
Petrana s tymto sa ty stotoznujes?
Súhlasí Petrana


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   26. 6. 2010, 23:37 avatar
...kurňa, musím si to ešte raz prečítať...


5.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 6. 2010, 23:39 avatar
Petrana dobre pise.. Len sa mi to nezhoduje s tvojim presvedcenim, pretoze to co pise je pravy opak toho, co reprezentuje a pretlaca praviciarske myslenie. alebo sa mi len zdalo, ze si podporovala pravicu?


8.
označiť príspevok

Anette žena
   27. 6. 2010, 07:56 avatar
Nie celkom rozumiem. Veď mravná bieda bola svojím spôsobom stále, veď také otrokárstvo, feudalizmus, dobytie Ameriky- mravne sme neboli tak vysoko, ako by sme si to mohli idealizovať. A čo sa týka novej vlády, tiež z nej nemám dobrý pocit, človek asi prirodzene cíti strach aspoň o tie existujúce sociálne istoty, ktoré však možno zrušiť jediným rozhodnutím.


9.
označiť príspevok

Boris muž
   27. 6. 2010, 07:58 avatar
Niekedy viac, niekedy menej a niekedy vobec (socik napr. nepoznal doslovnu biedu jednotlivcov).
Súhlasí hubatá


6.
označiť príspevok

Boris muž
   27. 6. 2010, 02:04 avatar
Profesorka Iveta Radičová chce žiť s ľuďmi a pre ľudí. V tom jej nemožno brániť. Treba si však všimnúť, čo konkrétne urobila pre tých, na ktorých sa obracia.

Po roku 2002 pôsobila ako poradkyňa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka, ktorý sa mimoriadne zaslúžil o demontáž sociálneho systému. Ako poradkyňa sa síce dlho neohriala, no po tom, čo bol Kaník pre svoju politiku i škandály neúnosný, sama nastúpila do tejto funkcie. Za svojho poradcu pre dôchodky si však zvolila práve exministra Kaníka.

Starkí v hmotnej núdzi

Na svojom poste sa I. Radičová osobitne vyznamenala, keď novelou zákona o sociálnom poistení neriešila viaceré zásadné problémy dôchodcov, nezaviedla minimálny dôchodok, zo skupiny penzistov urobila sociálne odkázaných na dávky v hmotnej núdzi, v dôsledku likvidačných podmienok odňala dôchodky 10 282 invalidným dôchodcom. Teraz paradoxne ako volebná líderka SDKÚ na mítingoch a v televíznych debatách dojímavo hovorí o „starkých“.
Angažovala sa s bývalou ministerkou Helenou Wolekovou v úsilí o privatizáciu sociálnych služieb. Je pozoruhodné, ako sa neoliberálne názory o voľnom trhu, individuálnych právach na vlastníctvo a podnikanie snúbia s platenou filantropiou rozličných cirkví, neziskových organizácií a ako sa spoločne snažia o komercializáciu sociálnej sféry.
Profesorka sociológie by však mala vedieť, že sociálne služby nie sú filantropiou, charitou, psychoterapiami takými či onakými, pomáhaním s náboženskými konotáciami, ale podporou normálneho životného fungovania aj pre tých, ktorí sú prijímateľmi sociálnych služieb z dôvodu sociálnej exklúzie (vylúčenie zo spoločnosti).

Sociálne problémy nepramenia z psychiky

Sociálne služby sa poskytujú najmä občanom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii. Tá je vo väčšine prípadov spojená s hmotnou núdzou. Podľa údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa 28. februára 2010, predstavoval priemerný starobný dôchodok 350,71 eura. Tento druh dôchodku pritom poberalo takmer 929-tisíc osôb. Priemerný invalidný dôchodok bol 257,28 eura. Poisťovňa pritom evidovala vyše dvestotisíc poberateľov invalidných dôchodkov. Značná časť ľudí s invalidným dôchodkom živorí na hranici peňažnej chudoby.
V tejto súvislosti je zvláštne, že I. Radičová ako garantka študijného programu sociálnej práce a ako sociologička podporuje psychologizáciu sociálnych problémov. Myslí si profesorka sociológie, že problém nezamestnanosti je problémom individuálnej psychiky jednotlivca? Že chudoba, exklúzia a rozličné formy sociálnej patológie sú prejavmi neschopnosti adekvátne komunikovať? Že rôzne formy vylúčenia, napríklad spojené s tými, ktorí sú hendikepovaní, sú psychologickými ťažkosťami?
Naozaj je univerzálnym liekom na tieto spoločenské problémy psychoterapia, sociálne poradenstvo a komunikačné výcviky? Súhlasí pani profesorka s tým, že „mnohé sociálne a pracovné problémy majú kauzálnu súvislosť s poruchovou komunikáciou, neschopnosťou ľudí otvorene hovoriť, aktívne počúvať, vcítiť sa do situácie partnera, zrozumiteľne vyjadrovať svoje potreby, pocity a názory, konštruktívne pristupovať k riešenou problémov“?

Chudoba zmizla zo slovníka

Fakt, že za Dzurindovej vlády sa ani v akademickom diskurze nevyskytovalo slovo chudoba, ale verejnosti sa podsúvalo, že bezdomovstvo, nezamestnaní, osamelí rodičia, marginalizované skupiny, starí a bezbranní si môžu za svoju situáciu sami, svedčí o orwelovských praktikách. Nezamestnanosť je vraj prejavom nedostatočnej schopnosti adaptovať sa na trhu práce! O ľuďoch, ktorí boli odkázaní na sociálnu podporu a dávky, sa pohŕdavo vyjadrovali a vyjadrujú ako o tzv. sociálnych klientoch, ktorí parazitujú na verejných financiách.
Dokonca aj dedičnú chudobu podľa tejto logiky zaviňujú rodičia, ktorí „nemajú snahu deťom dávať vzdelanie, ale naopak ich čo najskôr zapojiť do procesu zvyšovania príjmu v podobe poberania dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k nim“. Pozoruhodné je, že pani profesorka, ktorá chce žiť s ľuďmi a pre ľudí, sa nikdy verejne nepostavila proti dehonestujúcemu prístupu a rétorike tých, pre ktorých sú ľudia v hmotnej núdzi pre spoločnosť a štátnu kasu iba záťažou.

Stredná vrstva je fikcia

Osobitnú pozornosť by si zaslúžil slogan o strednej vrstve. I. Radičová by sa mala vysloviť, čo si pod týmto pojmom máme predstaviť, keďže sociálna štruktúra sa neskúma už dvadsať rokov. Muselo by sa totiž definovať, čo je vrstva a čo trieda. Buď vníma triedu v Marxovom chápaní, alebo podľa stratifikácie príjmov.
V druhom prípade sú stredná vrstva tí, ktorí sedia v parlamente a v štátnej správe. Nijako sa netýka väčšiny normálnych občanov, ktorých mzdy a platy sa pohybujú na úrovni priemerných platov - 744 eur. Takže fikcia o strednej vrstve, ktorá je aj v Európe dávno v štádiu demolácie, sa hodí nanajvýš do rétoriky politického populizmu.
Program SDKÚ-DS je programom neistého zamestnaneckého pomeru, nedostatočnej sociálnej pomoci a podpory, nútenej mobility, tlaku na prispôsobivosť, privatizácie infraštruktúry, privatizácie sociálnych služieb, kvalitného vzdelania len pre bohatých.
Zahŕňa odbúranie štátu, privatizáciu, krátenie sociálnych výdavkov, zvyšovanie príspevkov na sociálne poistenie, vytváranie elít a obmedzenie prístupu k sociálnej ochrane. Profesorka Radičová sa deklaruje ako nezávislá sociologička a obhajkyňa sociálneho štátu, pritom kope za najpravicovejšie a najkonzervatívnejšie opatrenia, ktoré odbúravajú funkcie štátu a otvárajú dvere privatizácii verejnej sféry.
www.noveslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Arabeska, hubatá


7.
označiť príspevok

Boris muž
   27. 6. 2010, 02:06 avatar
Súhlasí Arabeska


10.
označiť príspevok

hubatá žena
   27. 6. 2010, 09:35 avatar
Mne stačí že na pomoc ľuďom v zaplavených oblastiach:
- neprispel ani jeden poslanec z vysokého odchodného (veď sa topili tí čo ich pred 4 rokmi volili a bez ich hlasov by sa nemali
pri hrante tak dobre po celú dobu poslancovania)
- z novej vlády ani jeden človek nenapakoval svoj drahý mercedes pitnou vodou, repelentom, jarou, handrami, metlami,
lebo mali vtedy iné starosti: ako si uloviť svoj válov
- ani jeden z vysokopostavených, majetných, bývajúcich v 10 izbových vilách neposkytol jednu izbu tým čo im voda vzala
dom. Smrdeli im?


11.
označiť príspevok

hubatá žena
   27. 6. 2010, 09:37 avatar
heh, nejako mi v rozčúlení poskákali riadky....dá sa to nejako opraviť aby to bolo čitateľnejšie? Poraďte !


12.
označiť príspevok

postoy-lea
   27. 6. 2010, 09:37 avatar
Hubata neda sa opravit prispevok, ale je jasny, toho sa neboj.
Súhlasí Boris
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:00,  Hlúpa Scarleta už zase mieša hrušky a jablká. Na futbale sa bijú fanúšikovia v celej...
dnes, 14:56,  Žiadna diktatúra nie je možná bez spolupráce istého počtu ovládaných.
dnes, 14:53,  https://slovnik.aktuality.sk/synonyma/?q=liber%C3%A1lny liberálny...
dnes, 14:52,  Totalitarizmus alebo totalizmus je v politike uplatňovanie (alebo snaha o uplatňovanie) zásady...
dnes, 14:50,  Liberalizmus stojí v protiklade s totalitou. Sloboda je podľa liberálneho presvedčenia...
dnes, 14:50,  10. To mne netreba potvrdzovať. Ja som sa pýtal, že prečo sú tí Slováci takí blbí,...
dnes, 14:47,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/75572112_426718887993081_5931722458548666368_n.jp...
dnes, 14:45,  Nočný vlk je tak zanietený a ani si nevšimne, že zdiela z webu parodujúceho tradičné...
dnes, 14:44,  a ešte si niečo prečítaj o Scampii, tak desat dvadsat rokov dozadu az do dnes. brloh...
dnes, 14:43,  Soros financoval Via Iuris cez Open Society Fund. Do kampane nezasahoval. *21
dnes, 14:42,  Harabinov kámoš....no čo, zradil svojho kamaráta, lebo chce byť aj sudcom, aj prezidentom a...
dnes, 14:41,  LEN KAMARÁT... Dávno pred všetkými tými gorilami a threemami už mal Pištík svoje...
dnes, 14:41,  Svadba sa nekoná, nevesta ušla spred oltára!...
dnes, 14:39,  POKYN! Šeobecnou a zdieľanou inteľigenciou sme dospeli k jednoznačnému a...
dnes, 14:39,  Taktok sa veci majú! Len aby ste vedeli! *13*13*13...
dnes, 14:37,  na sputniku
dnes, 14:37,  a takto to vyzeralo v neapole pred 18 rokmi - Bez imigrantov youtube.com/watch?v=R1DiQpPf-So
dnes, 14:37,  Ine možno konštatovať u súdruha Harabina Harabin čelí kritike za financovanie kampane:...
dnes, 14:34,  Čaputová mala najtransperentnejšie financovanú kampaň zo všetkých kandidátov jej gro...
dnes, 14:30,  Tak tak Edo aj díky Uhríkovi a Radačovskému neprešiel šialený návrh aby sme povinne...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď činný vždy, keď je to možné, a odpočívaj vždy, keď je to potrebné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 861 bytes in 0,529 seconds)