Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Je pápež Kristov nástupca?

15
reakcií
316
prečítaní
Tému 19. júla 2020, 13:03 založil ondrej61.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 05. 2015
16
20. 12. 2015
6
03. 01. 2010
9
 
 


1.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 7. 2020, 13:03 avatar
Je pápež Kristov nástupca?

Biblia o tom nikde nehovorí, že by bol Peter a následne pápeži nástupcovia Krista. Nie je ani viditeľná hlava cirkvi na zemi. Ani nevlastní kľúče do nebeského kráľovstva. Ak čítaš a poznáš Bibliu:

Vieš si predstaviť, žeby Peter, najjednoduchší z učeníkov, rybár ktorý bol spätý s prírodou, býval niekde v strede mesta v betónovom, alebo murovanom komplexe?

Vieš si predstaviť, že by Peter, ktorý ako rybár chodil v najjednoduchších šatoch obliekal sa do purpuru a kmentu, teda do najdrahších šiat a menil by si tie drahé šaty na každú príležitosť za iné?

Vieš si predstaviť že by Peter vlastnil sedem vrchov v Ríme?

Vieš si predstaviť, že by Peter ako šéf pozemskej cirkvi mal množstvo galérií, obrazov sôch, zlata, majetku, že by vlastnil akcie veľkých firiem a banky (mimochodom aj slovenskú VUB)?

Vieš si predstaviť, že by Peter bol najvyšším predstaviteľom nejakého štátneho zriadenia akým je Vatikán a uzatváral so štátmi a organizáciami, ako napr. OSN rôzne zmluvy? (že by vtedy z Rímskou ríšou, Egyptom, Gréckom… uzatváral nejaké zmluvy?)


6.
označiť príspevok

Krištof
   19. 7. 2020, 17:50 avatar
Pápež podľa Cirkvi nie je nástupca Pána Ježiša. Nástupca znamená - kto po niekom nastupuje v rovnakej funkcii. Pápež nie je Ježišovým nástupcom. Ježiš je akoby majiteľ Cirkvi. Peter a pápež nie je majiteľ. Peter bol akýmsi viditeľným správcom Kristovej cirkvi na zemi. Ježišovým pozemským zástupcom, ktorého ustanovil do danej funkcie Ježiš. Zástupca - kto niekoho zastupuje, napr. zástupca majiteľa. Takže pápež je viditeľný zástupca Ježiša na zemi, nie nástupca. Ale pápež je zároveň nástupcom Petra v danom úrade. Tá služba a ten úrad, čo od Ježiša dostal Peter, má na svete trvať tak dlho ako Cirkev (ktorá je aj na tom postavená napr. podľa Mt 16,17-19: "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi." ). Ten Peter však, prirodzene, nemohol na zemi žiť tak dlho ako Cirkev, s ktorou podľa Písma sú Kristus a Duch Svätý až do skončenia sveta. Preto po Petrovi prišli postupne jeho nástupcovia do tohto cirkevného úradu (služby). Je len prirodzeným dôsledkom časového rozpätia Cirkvi, jej jestvovania, že v nej musí byť vždy niekto, kto predstavuje túto najvyššiu autoritu, úrad, službu, správu v Cirkvi. Sú to nástupcovia sv. Petra v jeho pastierskom úrade - rímski biskupi.

Medzi časom Petra a neskorších pápežov prešlo veľa času a nastalo veľa zmien, napr. v oblasti techniky a spoločenskej politickej situácie aj v súvislosti s Cirkvou. Situácia Cirkvi sa postupne menila, neskôr už nebola prenasledovaná na daných územiach, počty kresťanov rástli, počty pohanov klesali atď. Biblia aj predpokladá, že raz sa tie časy pohanov naplnia, skončia (Lk 21,24; Zjv 2,26-27; Zjv 19,11-16). História to potvrdila. Ale duchovný základ je ten istý. Proste politicko-spoločenská situácia aj v súvise s kresťanstvom - Cirkvou sa postupne zmenila, takže nie je celkom primerané porovnávať túto situáciu s tou, aká bola za čias sv. Petra a ďalších asi 300 rokov. Asi od r. 315 došlo v tomto k zmenám na politicko-spoločenskej úrovni. Veci treba hodnotiť reálne aj v historických súvislostiach spoločnosti a Cirkvi na zemi.

Mk 10, 29-30: "Ježiš povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto by pre mňa a pre evanjelium opustil dom alebo bratov a sestry, alebo matku a otca, alebo deti, alebo polia, aby nedostal stonásobne viac; teraz, v tomto čase, domy, bratov, sestry, matky, deti i polia, hoci s prenasledovaním, a v budúcom veku večný život."
Čiže ešte v tomto čase mali apoštoli a učeníci (a ich nástupcovia) dostať oveľa - "stonásobne" - viac než to, čo opustili kvôli Ježišovi.

Filipanom 4,18-19: "Dostal som všetko a mám hojnosť. Som zahrnutý darmi, čo ste poslali po Epafroditovi; sú ľúbeznou vôňou, príjemnou obetou, milou Bohu. Môj Boh splní každú vašu túžbu podľa svojho bohatstva v sláve v Kristovi Ježišovi."

Mimochodom z akých materiálov má byť podľa Písma Nový Jeruzalem? Zjavenie Jána 21: "Jeho jas bol podobný najdrahšiemu kameňu, akoby krištáľovo čistému kameňu jaspisu. ... Jeho hradby boli postavené z jaspisu a mesto samo bolo z rýdzeho zlata... Základné kamene hradieb mesta boli ozdobené všelijakými drahými kameňmi: prvý základný kameň jaspis, druhý zafír, tretí chalcedón, štvrtý smaragd, piaty sardonyx, šiesty sardion, siedmy chryzolit, ôsmy beryl, deviaty topás, desiaty chryzopras, jedenásty hyacint, dvanásty ametyst. Dvanásť brán je dvanásť perál; každá brána bola z jednej perly. A námestie mesta bolo z rýdzeho zlata, takého ako priezračné sklo."
Samozrejme, v kresťanstve nejde v prvom rade o materiálne statky a peniaze: "Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše." (Mt 6,33)


2.
označiť príspevok

djjaro muž
   19. 7. 2020, 14:51 avatar
1Keby mal KRISTUS nastupcu tak by Kristus skoncil na plnej ciare ,,,,za1
Za 2 je to myslene tak ze ani katolicka cirkev na cele z papezom ---- teda papez je tiez podriadeny Ktristovi
Ja to chapem tak ze papez je nejakou ,, rukou nitkou,, po petrovi -aby ucil ludi ceste k BOHU a jeho spravodlivosti


3.
označiť príspevok

djjaro muž
   19. 7. 2020, 15:04 avatar
Ale viem si predstavit ze aj papez je skusany svojim sposobom


4.
označiť príspevok

peter67 muž
   19. 7. 2020, 15:04 avatar
Aký nástupca???
Jasné, že zástupca a to je sakra rozdiel!!!!!!
Súhlasí djjaro


5.
označiť príspevok

peter67 muž
   19. 7. 2020, 15:16 avatar
Neviem Ondrej odkiaľ berieš, že nástupca. Vždy hovoria, že je zástupca tu na zemi.
Súhlasí Krištof


8.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   20. 7. 2020, 19:52 avatar
ano zastupca je spravne
Pápež je zástupcom Boha na zemi iba pre katolícku cirkev.
Ak sa však pozrieš poriadne do Biblie, nenájdeš tam o určovaní AKÉHOKOĽVEK Božieho zástupcu jedinú zmienku.... naopak, ak sa ním sám niekto určil, alebo ním bol určený ľuďmi, bol Bohom podľa toho potrestaný (také pokusy su predovšetkým v starom zákone).
Boh nepotrebuje žiadneho zástupcu.
Pápežský post vznikol v Ríme, práve v čase, keď sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom. ....V tej dobe sa totiž stalo ani nie tak náboženstvom, ale nástrtojom moci, ....a taký nástroj moci potreboval aj niekoho, kto by ho kontroloval a riadil, preto vznikol pápežský úrad.

Koho by Európa uctievala, keby sa kresťanstvo nestalo štátnym vyznaním, alebo keby nedošlo k rozšíreniu moci Ríma ďalej do Európy, môžeme len hádať. Pravdepodobne by každý národ mal svoje náboženstvo, hoci je pravda, že kresťanstvo sa do Európy dostávalo ešte pred koncilom, len výrazne pomalšie.


7.
označiť príspevok

kntsz muž
   20. 7. 2020, 11:14 avatar
1-
a vida - ďalší shagara na obzore....
Čo tak radšej uviesť duchovné perly z tvojho náboženstva, ktoré by nás osvietili a prešli by sme na vieru tvoju?
Zatiaľ iba osočuješ iných a to zrovna nesvedčí o Kristovej Ceste, po ktorej by sme mali kráčať, aby sme poznali Pravdu a mali večný Život.
Takto to skorej vyzerá na "apage satanás"!  
Súhlasí Osvietený


9.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   20. 7. 2020, 19:58 avatar
prečo si myslíš že osočujem?.....ved píšem tak ako mam poznanie...s tým najlepším vedomím a svedomím...S jehovistom ma nespajaj...ved oni neveria podstatným veciam, akurat sa ohanaju písmom ako opice s príborom....
Protentatizmus by nemusel byť, ak by vrchnosť RKC načuvala luidom, ktorí poukazovali na nezrovnalosti ucenia RKC s bibliou....


10.
označiť príspevok

kntsz muž
   7. 8. 2020, 09:40 avatar
Vieš prečo?
Ja to prirovnám k manželstvu alebo k rodine, kde si účastníci žijú a riešia svoje problémy.
Najlepšie by bolo ak by všetci boli osobnosti hľadajúci si svoju pravdu o spolužití a následne si svoje pravdy konfrontovali a tak postupovali ďalej životom.
Teraz si predstav, že by prišiel sused jeden, druhý, do toho kolegovia a začali by diktovať čo a ako má kto robiť a hlavne označovať, že robia zle to a tamto a že ten to robí úplne zle....... Čo to je ak nie osočovanie.
Ak by si bol katolík, tak môžeme rozvinúť témy a aj kritiky, ktoré si uviedol voči RKC.
Takto to je len osočovanie.
Vy so svojim spoločenstvom môžete robiť len jedno:
Správať sa a žiť tak vzorovo, aby sme vás všetci ostatní mohli nasledovať.......
Súhlasí Osvietený, ninka


11.
označiť príspevok

havran
   7. 8. 2020, 11:07 avatar
Pápež je zástupca ľudí pred Bohom. Dúfam, že ten malý rozdiel v postavení pápeža chápete. Pápeža si okrem iného nevyvolil Boh, ale ľudia cez svoje náboženské a cirkevné štruktúry.


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 8. 2020, 11:48 avatar
havran podľa RKC prvý pápež bol sv. apoštol Peter v roku 33 .
Pôvodom Žid, jeden z apoštolov, podľa kresťanskej tradície obdržal kľúče od Nebies a stal sa nástupcom Ježiša Krista na zemi.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Faktom je , že som pri tom nebol .


12.
označiť príspevok

havran
   7. 8. 2020, 11:10 avatar
Žiadden pápež sa automatický nestáva svätým mužom.


13.
označiť príspevok

havran
   7. 8. 2020, 11:13 avatar
Pápež je len služobníkom ľudí, čo si však babky ponížené neuvedomujú.


14.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   7. 8. 2020, 11:24 avatar
Papez je v prvom rade sluzobnik satana obvineny s ritualneho vrazdenia malych deti.
youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   7. 8. 2020, 11:44 avatar
Konšpiruješ a konšpiruješ
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:34,  https://sk.wikipedia.org/wiki/John_G._Roberts
dnes, 01:30,  humanitárny bombardér aby sme pochopili tvoju debatku najnovšie príspevky od tohto...
dnes, 01:22,  havran pomoc UNRRA sme dostali a velmi radi prijali . Nemala žiadne podmienky ....
dnes, 01:18,  Gabko to nie je dobrý foťak . tento je dobrý...
dnes, 00:38,  Sovietsky zväz náš večný vzor prietel a učitel takto pomahal europe *13*13*13
dnes, 00:36,  Vpád do Estónska Na jar 1940 sa vystupňovalo v Estónsku obviňovanie z protisovietskych...
dnes, 00:36,  Najväčší spojenec Hitlera sa nenechal zahanbiť: Sovieti zahájili brutálny útok na...
dnes, 00:34,  Hrali a hrali Zimná vojna: Húževnatá fínska obrana odkryla pravú tvár Stalinovho...
dnes, 00:33,  Sovieti hnali a oslobodzovali Zimná vojna (fín. talvisota) alebo fínsko-sovietska vojna...
dnes, 00:31,  sovieti oslobodili „Rusko opäť velebí Sovietsky zväz. A prekrúca august 1968,“...
dnes, 00:30,  Medzinárodná situácia Revolučný a politický vývoj v Maďarsku sa samozrejme nepáčil...
dnes, 00:29,  sovieti hnali Masaker pred parlamentom - 25. október Maďarské povstanie (1956) Dňa...
dnes, 00:29,  KONEV hnal Maďarské povstanie alebo Maďarské ľudové povstanie alebo Maďarská...
dnes, 00:27,  sovieti hnali do jam hnali Katyňský masaker je pomenovanie masových vrážd poľských...
dnes, 00:26,  Gabo tak je bol to sandokan
dnes, 00:24,  čierne auto malo v aute tygriu deku fľakatú za sklom
dnes, 00:21,  Sovieti hnali z Fínska fašistov *13*13*13*13*13*13*13 ale i z Krymu Tatarov ale i pšenicu z...
dnes, 00:19,  Aspoň uvidíš ako vypada vzorový psychotest ktorých som robil desiatky a vždy s výborným...
dnes, 00:16,  Hakovy SS ved som ti písal pod urobíme si psychotest a uvidíme kto je na tom ako ??? Tak...
dnes, 00:14,  ZSSR hnal hnal hnal Nemcov z Europ *13*13*13 Z Finska Z Talianska , Francuzka , a z celej...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neplač ty dievča pre neho, nájdi si chlapca iného.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 634 bytes in 0,222 seconds)