Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Je na tomto fóre niekto, kto neverí v Boha?

30
reakcií
6899
prečítaní
Tému 14. mája 2007, 00:17 založil clueda.

podobné témy:1.
označiť príspevok

clueda
   14. 5. 2007, 00:17 avatar
Len ma zaujima ak neveris v Boha v co veris? Lebo podla mna kazdy v nieco veri, ak to nie je Boh je to osud... alebo ja neviem co?


2.
označiť príspevok

kolinany
   14. 5. 2007, 00:26 avatar
v prvom rade verim v sam seba ..


10.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 09:26 avatar
Kolinany,
držím Ti palce! Tvoju vieru však nenechávaj často a dlho osamotenú - priblíž/zoznám ju aj s ďalšími relevantnými objektami/subjektami.


3.
označiť príspevok

Martin muž
   14. 5. 2007, 05:27 avatar
Ja neverím v žiadneho boha, ani na osud. Ale verím, že každý sme si strojcom vlastného šťastia.


7.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 09:08 avatar
Martin,
s Tvojím prvým tvrdením sa stotožňujem. S druhým to však, podľa mňa, nie je také jednoznačné, pretože to naše "šťastie" určite nezávisí len od nás samotných, ale v podstatnej miere je determinované najmä existenčným prostredím a vzťahmi v ňom prevládajúcimi.


26.
označiť príspevok

Batman86
   22. 6. 2007, 23:42 avatar
nazdar matine - nedalo mi nereagovat na to v co veris- vazne veris v to ze kazdy si je strojcom vlastneho stastia?
Ak hej tak mi vysvetli preco tie deti na detskych onkologiach a deti v afrike (aids, hladomor) si praju byt chore - myslis ze to chceli, ze ich to robi stastnymi?
To len dotaz ktomu co veris - inak ako sa mas?


4.
označiť príspevok

spravarka
   14. 5. 2007, 11:23 avatar
neverim v nic a v nikoho, dokonca niekedy ani sebe. viera je pomocna barlicka, ku ktorej sa ludia utiekaju, aby nasli vysvetlenie na nepochopitelne zalezitosti, ktore sa vokol nich deju a aby prezili. nemaju to zle vymyslene, aspon nemusia chodit k psychologovi. panboh alebo osud alebo cojaviemco ich vylieci...


8.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 09:19 avatar
Spravarka,
trošku viac optimizmu Ti určite neaškodí ani v tomto smere. Nie je predsa viera ako viera - existujú minimálne dve jej kategórie, o ktorých som sa už vyjadril v jednom z mojich príspevkov. S kategóriuo, ktorú popisuješ Ty však súhlasím. Ale ak skutočne už neveríš v nič a v nikoho, dokonca niekedy ani sebe, potom sa párkrát z hlboka nadýchni (osvieži/prekrví Ti to mozog) a začni opäť, ale "z nadhľadu", uvažovať o ne/viere.


5.
označiť príspevok

Sauron
   14. 5. 2007, 13:07 avatar
neverím v nič...načo veriť? klamať sa môžem predsa aj mnohými inými spôsobmi


9.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 09:22 avatar
Sauron,
uvedom si, že skutočne racionálna viera v niečo, v niekoho - nemusí vždy byť a ani nie je klamstvom/sebaklamom.


11.
označiť príspevok

Sauron
   16. 5. 2007, 14:11 avatar
Kasafran,
viera nie je racionálna.


6.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 5. 2007, 09:37 avatar
Clueda,
som presvedčený, že bez viery v niečo alebo v niekoho žije len máloktorý človek - a keď áno, potom určite žije nezávideniahodným a obmedzeným životom.
Viera však môže mať rôznu formu i obsah. Jej zameranie zrejme závisí najmä a predovšetkým od výchovou daného (rodina, škola) a vlastným životom získaného citového, rozumového, charakterového, morálneho a etického potenciálu človeka, ktorým je schopný v rôznych situáciách disponovať a podľa neho slovom alebo skutkom reagovať/konať.
Existujú rôzne mystické druhy viery, ktorá v sebe zahŕňa slepú citovú i rozumovú odovzdanosť "vyšším bytostiam" - bohu/bohom, rôznym mesiášom/spasiteľom a iným iracionálnym "bytostiam" alebo aktivitám.
Existujú však aj rôzne racionálne alebo aj intuitívne druhy viery, ktorá v sebe zahŕňa presvedčenie o postupnej spoznateľnosti prírodných zákonov a ich vedomého využívania v prospech alebo neprospech života človeka a jeho symbiózy s materiálnym alebo kultúrnzm okolím.
Moja osobná viera s mojím presvedčením sú od 19. roku môjho života oslobodené od akejkoľvek mystiky a zamerané na vzájomné pôsobenie/interaktivitu prírody, človeka a spoločnosti.


12.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 17:15 avatar
Sauron,
ja som presvedčený, že existuje aj racionálna viera. Dúfam, že neodmietneš takúto moju laickú definíciu:
Racionálnym je v podstate každý alebo taký jav, ktorý sa dá matematicky dokázať. Avšak matematika je predsa postavená aj na axiómach a my veríme, že tieto axiómy platia! To je základ racionálnej viery, resp. racionálnej dogmy.
Ďalší príklad: Verím, že vo vesmíre platia zákony logiky, že je racionálny! To je moja racionálna viera.


14.
označiť príspevok

gulino
   16. 5. 2007, 21:37 avatar
Kasafran,
racionálne je to, čo je založené na poznaných a overených faktoch a viera sa používa vtedy ak o niečom nič neviem, ak nepoznám princípy, nepoznám chovanie subjektu a bez akéhokoľvek overiteľného faktu verím, že to dopadne v môj prospech (nezvykneme veriť v nepriaznivý výsledok). Neracionálne je, keď zo sklamanej viery nevyvodím zamietnutie viery v to, čo ma sklamalo pri svojom budúcom konaní. Veda nepripúšťa platnosť niečoho, proti čomu svedčí čo i len jeden fakt. Vieru používa aj matematik, ktorý odvodzuje nejakú formulu, ktorú pred ním ešte nikto neodvodil. Ak očakávanú formulu odvodí, je spokojný - jeho viera sa naplnila, ak nie, buď zistí, že sa to určite nedá - viera sa nenaplnila a on vie prečo, alebo vidí ešte šancu odvodiť to použitím nejakých nových fínt, ktoré verí, že ešte objaví - zostáva viera, že to pôjde inak. Viera je potrebná, aby človek niečo nového, obvykle duševne i fyzicky náročného dosiahol. Veriť v niečo, čo denne sklamáva, čo odporuje logike poznaných faktov je neracionálne a zvykne sa riešiť na psychoklinikách.
Logika je dobrá na odvodenie nových javov na základe dostatočnej znalosti chovania sa subjektov, ktoré tento jav v určitom novom usporiadaní majú vyvolať. Logika je dôležitým pracovným nástrojom vedy tam, kde sa pracuje len s hypotézami. Ak však zistená skutočnosť je v rozpore s tým, čo bolo logicky z hypotézy odvodené, znamená to len, že použitá hypotéza neplatí, prinajmenšom, že je neúplná. Logika teda slúži na overovanie hypotéz, ktoré sa môžu považovať za zákonitosti len dovtedy, kým nie sú v logickom rozpore s nejakým zisteným javom. Vedec je ten, ktorý svoj objav podrobí maximu logických testov, aby sa uistil o správnosti svojich zistení. Na počte titulov nezáleží.
Veda pripúšťa existenciu čohosi, čo náboženstvá nazývajú bohom, alebo božstvami a veda nazýva prírodou. Veda tejto prírode pripisuje len vlastnosti, ktoré zistila, že v nej trvale platia a sú stále overiteľné, kdežto náboženstvá si vlastnosti svojich bohov vymýšľajú, pričom si jednotlivé tvrdenia logicky príkro protirečia a sú v rozpore s tým, čoho sme dennodenne svedkami.


13.
označiť príspevok

Sauron
   16. 5. 2007, 19:11 avatar
Kasafran,
platnosť log. zákonov si môžeš (vedecky) overiť...veci viery nie.
Okrem toho...vo vesmíre nie vždy platia zákony logiky...ako napr. v kvantovej fyzike.


15.
označiť príspevok

gulino
   16. 5. 2007, 22:35 avatar
Sauron,
neviem, či existujú logické zákony (odmysliac booleovskú algebru, odmysliac dokazovacie metódy v matematike). Celá logika je založená na tvrdení, že ak platia určité predpoklady, tak potom použijúc známe fakty o chovaní skúmaného systému, musí platiť aj fakt, ktorý z týchto predpokladov a chovania vyplýva. Na stanovenie očakávaného faktu sa obvykle používa matematický výpočet. U kvantovej fyziky sme ešte stále v štádiu nedostatočného poznania zákonitostí tohoto prostredia a tak je problematické tvrdiť, že niečo je v rozpore s logikou. Je to skôr v rozpore s vierou, že je to tak, či onak.


16.
označiť príspevok

michal127 muž
   25. 5. 2007, 08:11 avatar
Ja sa so všetkými stotožňujem ale mal by som jednu výhradu:
Ja nikomu neberien že v Boha neverí, ja v neho verím lebo ako by ste si vysvetlili všetko okolo nás napr. ako vznikul vesmí ako vznikla zem ako vznikol človek alebo kam idú naši zosnulý?? Ja mam na to vysvetlenie ale čo vy? Čo si myslíte akoto že je človek na svete alebo kam pôjdeš keď zomreš? Sú to otázky veľmi jednoduché ale poznáte aj na ne odpoveď??
Ďakujem


17.
označiť príspevok

Sauron
   25. 5. 2007, 12:09 avatar
Ja odpovede poznám, ale väčšinou ľudia nechcú počuť pravdu a radšej si vymyslia nejaké rozprávky :D


18.
označiť príspevok

Nadja žena
   26. 5. 2007, 09:24 avatar
Sauron... odvážne to tvrdenie....


19.
označiť príspevok

p.Believer
   31. 5. 2007, 15:51 avatar
michael127 a clueda, myslim, že Sauron sám by vam bol schopný veci vysvetliť a zodpovedať na vaše detské otázky. Ja nemám veľa času, preto len niekoľkými vetami: Ako len mohli žiť ľudia, povedzme pred desaťtisíc rokmi bez Krista? A čo ešte tí pred nimi? Viete o tom, že všetko tu na Zemi, všetko spojené s akýmkoľvek životm je spojené s dlhoročným vývojom, vývojom, ktorý tu prebieha miliardy rokov? Viete o tom, že za približne 5 mld. rokov tu opäť nebude nič. Nebude totiž Slnko. Ani BOH vám potom nepomôže. Sme mravci vo vesmíre! Stačí? A sme vo vývoji! Ale nič si z toho nerobte, všetci sa učíme celý život...


20.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 6. 2007, 13:56 avatar
Belevier,
vitaj na našom diskusnom fóre. Oceňujem Tvoj príspevkok a s jeho obsahom súhlasím - až na koniec prvej vety. Uvedom si, že to nie sú len otázky detí, ale aj otázky väčšiny dospelej ľudskej populácie, ktorá sa uspokojuje s ich rôznymi náboženskými odpoveďami.
Osveta medzi ľuďmi, najmä v týchto otázkach, sa "vďaka" mýtom rôznych náboženstiev šíreným vysokokvalifikovanými majstrami ich hierarchie, šíri veľmi ťažko a musí z racionálneho hľadiska veľakrát prekonávať skoro "nepredstaviteľné a nepochopiteľné" prekážky.


21.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 6. 2007, 15:49 avatar
Existuje viacero teórií o vzniku života. Najrozšírenejší názor v súčasnosti je, že prvé živé organizmy vznikli v oceáne v okolí tektonických komínov chrliacich horúcu vodu bohatú na minerály. Vznik biologických membrán bol v podstate samovoľný, ako preukázal Alexander Ivanovič Oparin. Prvou molekulou tvoriacou vlastné kópie (replikácia) boli pravdepodobne krátke úseky RNA, ktoré sa dokážu množiť bez pomoci bielkovín.
Najťažšou výzvou pre vedcov je vyriešiť otázku, ako došlo ku spojeniu RNA, DNA a bielkovín. Problémom je, že tento proces nevedia priamo pozorovať, chýbajú im viaceré detaily o vtedajších podmienkach a zatiaľ úplne nerozumejú ani fungovaniu súčasných buniek.
Existuje aj teória, že život priniesli na Zem z kozmu meteority. Táto teória však nerieši problematiku, ako život vznikol, len odsúva riešenie problému na inú planétu.


22.
označiť príspevok

pollio
   2. 6. 2007, 23:31 avatar
...neviem koľko ľudí pozná tento -najrozšírenejší názor-. Navyše tých názorov bolo a ešte ak dá Boh aj bude... Ale myslím že väčšina ľudí (ľudstva) pozná skôr prvé kapitoly z Biblie
Obdivujem veľakrát vedcov aj preto lebo svojím zanietením dokazujú ono biblické: -hľadajte a nájdete, klopte a bude vám otvorené-...


25.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 6. 2007, 19:07 avatar
Pollio,
prepáč, nevyjadril som sa presne. Znenie druhej vety malo znieť: Najrozšírenejší vedecký materialistický názor v súčasnosti je, ...


31.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   2. 10. 2007, 20:57 avatar
A ako potom vznikol vesmír? Z ničoho? Z ničoho môže vzniknúť akurát tak nič, to sa snáď dá pochopiť, alebo hádam nie? Aj teraz, aby niečo vzniklo, musí existovať niečo, z čoho to vznikne...A keďže sa vesmír a život sám nemohol stvoriť, tak ho mohol jedine Boh.


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   3. 6. 2007, 12:31 avatar
Polio, Oparinovu teóriu sme sa učili v škole, Bibliu nie... takže opatrne... ))


24.
označiť príspevok

pollio
   3. 6. 2007, 19:23 avatar
...no jasné, možno áno. Ale každopádne asi na mňa neurobila dojem
držím tej teórii palce, nech jej to vydrží čím dlhšie!


27.
označiť príspevok

X-ZIBIT
   24. 6. 2007, 14:42 avatar
Samozrejme je to kazdeho vec aku ma vieru ale velmi vela nabozenstiev odmieta ateistov.Ja osobne niesom za nabozenstvo ziadne , ale viem ze je to asi na to aby ludia v nieco verili a aby ked maju "neciste" svedomie aby sa vyspovedali a aby im bolo lahsie.ale inac nemozem pochopit ako moze niekto verit na to ze cloveka a svet stvoril boh.To je uplne absurdne.ten kto to tvrdi nema ani paru o fyzike


28.
označiť príspevok

sonulique
   24. 6. 2007, 17:21 avatar
v niečo vyššie verím, Boh to ale asi nebude. A nemám rada ľudí, ktorí sa snažia svoju vieru preniesť takmer násilne aj na iných. Ja verím v lásku a časitočne v seba, a aj v to, že veľa je v našich vlastných rukách. Nie všetko, ale veľa. Náboženstvo je OK, ale cirkev nemusím. V jej mene sa popácahalo veľa zlého.


29.
označiť príspevok

scorpion025
   18. 7. 2007, 00:22 avatar
Preco sa vsetci zaoberate taknepodstatnymi vecami. Vari Vam v neicom pomoze ak zistite ze po smrti ostanete bludit na svete, alebo ak zistite ze Vas stary otec bol orangutan ci nebodaj Vas z hliny vymodeloval Boh? Keby ste to vedeli tak tu bude taky chaosa aky este nebol. Ak by sa nahodou dokazala existencia Boha, vsetci by sa utekali do kostola aby sa mu zapacili ..... a podobne. Nikdy sa to nedozviete, mozno az ked odtialto vypadnete. Preco mysliet na nieco co Vam ubera len cas zo zivota, ved filozofia uz napisala vsetko a veda Vam len pomaly ale urcite dokazuje co bolo .........


30.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 7. 2007, 23:09 avatar
Scorpion025,
súhlasím s Tebou, no vedz, že to, čo si uvedomuješ Ty, si, žiaľ zatiaľ, uvedomuje len menšia časť ľudskej populácie. A aj preto treba o týchto veciach hovoriť, diskutovať, polemizovať - lebo len tak sa môžeme zbaviť rituálneho dedičstva po našich menej vedomých, ale fantáziou obdarených pra-pra-prapredkoch - tvorcoch najrozmanitejších božstiev.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(98 912 bytes in 0,199 seconds)