Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

J.tulll

32
reakcií
595
prečítaní
Tému 1. júla 2019, 12:02 založil Scarletta.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 08. 2008
10
16. 04. 2020
53
07. 05. 2020
1
19. 08. 2017
37
30. 03. 2017
24
25. 01. 2015
23
 
 


1.
označiť príspevok

Scarletta žena
   1. 7. 2019, 12:02 avatar
Bezpochyby najpopulárnejším slovenským romantickým hrdinom je Juraj Jánošik. K odkazu spravodlivého zbojníka, ktorý bohatým bral a chudobným dával sa hlásia aj Poliaci a so Slovákmi sa dokážu do krvi pohádať o jeho pôvode. Avšak historici, ktorí sa životom tejto národnej legendy zaoberajú tvrdia - ide len o mýtus. Jánošíkova družina okrádala necelé dva roky nič netušiacich pocestných. Najviac si nazbíjali, keď sa konali trhy, alebo vtedy, keď natrafili na zámožného človeka. Podľa nich skutky Juraja Jánošika nikdy nemali protifeudálny charakter. Takmer nikde v médiach sa však nespomínajú postavy, ktoré viedli skutočný odpor proti feudálnym poriadkom. Pre oblasť obývanu Rusínmi v slovensko - poľsko - ukrajinskom pohraničí bol takou postavou Andrej Savka, ktorý zbojníčil dlhé roky a stal sa vodcom drobných ľudových povstaní proti zemepánom a nakoniec bojoval s Bogdanom Chmelnickým v boji za sebaurčenie kozákov.
Andrej Savka sa narodil v roku 1619 v Stebníku pri Bardejove v rodine diaka. Ako malý chlapec, po smrti matky a otca, slúžil na Makovickom panstve v Zborove. Neskôr pánsky dvor podpálil a pridal sa k zbojníckej družine Vasiľa Bajusa z Leščín (Poľsko), ktorá vtedy operovala v okolí Bardejova, no najmä poľských Gorlíc. Sedliaci pôsobiaci ako zbojníci pod vedením Bajusa v roku 1644 napadli majetky pánov Trojanovského a Bobrovského a v roku 1647 vyplienili feudálne usadlosti v okolí Muszynej (Poľsko). Týchto akcií sa zúčastnili sedliaci zo Stebníka, Bodružalu, Krajnej, Hradiska a Kružľovej. Zbojníci mali medzi poddaným ľudom aj pomocníkov, ktorí ich zásobovali pušným prachom či potravinami, alebo skladovali ukradnuté veci. Nakradnuté veci odkladali aj u kružľovského baču a v dedine Livov. Vo svojej výpovedi istý Drabiak uvádza konkrétne mená spojencov, medzi ktorých patrili Fedor Urbán z Krížov, Greč Zelinka z Hanigoviec, bratia Jankovci z Ľutiny... Podľa neoficiálnych zdrojov sa zbojníci ukrývali aj v okolí Stebníka, v geologických zlomoch Stebníckej Magury a v okolí vrchu Veľký Tureň. Tak ako mnoho iných zbojníkov, aj Andrej Savka pôsobil pod niekoľkými pseudonymami - Janko, Hančovský, Ovčár, Suchaj.
Po vytlačení Bajusovej družiny poľskými šľachtickými vojskami až za Bardejov, zriadil Savka novú zbojnícku skupinu v oblasti Sanoku (Poľsko). Savkovci sa taktiež zameriavali aj na oslobodzovanie väznených zbojníkov, ktorí padli do rúk spravodlivosti. V auguste 1648 za týmto účelom uskutočnili veľký nájazd na zámok v Sanoku. Pomocou pletených rebríkov sa nečujne dostali dnu, prekvapených strážcov zviazali a prenikli do pivníc, kde boli zbojníci odsúdení na popravu. Mnohí z vyslobodených zbojníkov zostali v Savkovej družine a podieľali sa na protifeudálnom odboji v okolí Bardejova, Stropkova, Sniny a Humenného. V jari 1649 sa v Barvinku uskutočnilo stretnutie vodcov a členov niekoľkých zbojníckych skupín, ktorým velili Senko z pod Makovice, Vasil čepiec z Grybowa (Poľsko), Andrej Savka a iní. Vasiľ Bajus už v tom čase prebýval za Tisou u Podkarpatských Rusínov, na „zaslúženom odpočinku". Menšie zbojnícke družiny sa zlúčili do jednej skupiny pod vedením Savku a Čepca.
Andrej Savka začal organizovať masové stretnutia sedliakov, na ktorých čítal „kozácke odkazy" od Chmeľnického. Duchovne rástol na odvážneho človeka. Historické zdroje a ľudové podania ho charakterizujú na vtedajšiu dobu ako osobnosť vzdelanú. Sláva o mladom a odvážnom vodcovi sa rýchlo šírila po celej oblasti. Za krátku dobu dosahoval počet povstalcov vyše päťsto ľudí.
V júni 1651 povstalci v spojení s poľskými sedliakmi zajali Czorsztinský zámok (Poľsko), skadiaľ chceli postupovať na Krakov. Po príchode do Czorsztína pod velením Savku v zapätí rozbili vojsko krakovského biskupa Gembického, ktoré zámok obkľúčilo. Potom sa udalosti začali vyvíjať v neprospech povstalcov. Czorsztín padol. Po páde Czorsztina velil Savka nejaký čas zbojníckemu hnutiu v rajónoch prešovského regiónu. K jeho družine sa pridružili skupiny Krivého, Kornuta a iné. Zbojníci Andreja Savku sa spontánne objavovali v Sanockej oblasti, taktiež pôsobili v západných oblastiach, obývaných Rusínmi.
Savka vystúpil aj vo veľkom otvorenom boji proti poľskému feudálovi Stanislavovi Lanckoronskému, za účasti mnohých poddaných aj zo samotného Stebníka. V roku 1654 sa Savkovi povstalci zdržiavali pri Kamenickom hrade (pravdepodobne išlo o Kamenicu v Sabinovskom regióne). Nevydržali nápor šľachtického vojska z Nového Saczu a podľa určitých zdrojov bol v boji ranený a zajatý aj Andrej Savka. Mal byť prevezený do Muszyny (Poľsko), kde mal byť mučený a napokon 24. mája 1654 popravený nastoknutím na kôl. Ide však len o jednu z verzií o konci jeho života. Podľa iných zdrojov, bol Savka dolapený a v roku 1661 v Muszyne obesený. Ďalšie neoficiálne zdroje hovoria o údajnom úteku s kozáckym hajtmanom Bohdanom Chmelnickým.
Protifeudálne vystúpenie Andreja Savku historici prirovnávajú medzi veľmi rozsiahle a často úspešné. Zaraďujú ho medzi veľkých stredovekých zbojníkov za oslobodenie poddaného ľudu z nevoľníctva. Andrej Savka ďaleko prevýšil Fedora Hlavatého. Okrem zbojníckej osobnosti ho možno z historického hľadiska hodnotiť aj ako významnú postavu sedliackeho povstania. Jeho osobnosť uznávajú v blízkom Poľsku, ba aj vzdialenejší Ukrajinci. Ľvovský autor P. Linynskyj vytvoril sadrový odliatok podobizne Andreja Savku. Rezbár O. Velyčko z ľvovskej oblasti vyhotovil obrazu Andreja Savku na dreve. Ostáva len veriť, že jeho osobnosť sa dočká záujmu aj v jeho rodnom kraji - u Rusínov na Slovensku.
(podľa Jozef Maslej: Andrej SAVKA - stebnícky velikán a ďalších zdrojov)
www.holosy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí J.Tull


13.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 7. 2019, 13:39 avatar
Scarletta, treba rozlišovať medzi legendou, ktorá vznikla už v 18. storočí a stala sa symbolom boja proti útlaku, inšpiráciou, tradíciou... a historickou postavou. Nie som historik, podľa môjho názoru, „ľud si vyvolil“, zlegendárnil práve Jánošíka, lebo jeho krutá, potupná poprava bola verejne známa, ako pravdepodobne i to, že bol odsúdený bez rukolapných dôkazov...
 


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 7. 2019, 13:53 avatar
Tull netaraj . Jeho poprava bola taká aká bola v danej dobe bežná prešiel lahkým mučením . Keby prešiel ťažkým mučením a nepriznal sa bol by automatický zo zákona nevinná osoba .

Všetky skutky mu boli dokázane a všetkých mužov z družiny Jánošík udal .
Súd viedol v zastúpení liptovského župana podžupan Ladislav Okoličáni, verejným žalobcom bol prokurátor Alexander Čemický a úradným obhajcom bol Baltazár Paluďai. Súčasťou súdu bolo dobrovoľné priznanie Juraja Jánošíka (lat. „Fassio Janossikiana“), otázky kladené Trenčianskou stolicou, dobrovoľné Jánošíkovo priznanie na otázku múdreho a opatrného Jána Šípoša, mešťana žilinského, otázky kladené Liptovskou stolicou, otázky pána Skalku, priznanie po mučení (lat. Fassio Torturális) a vyhlásenie rozsudku.

Jánošík potom dobrovoľne odpovedal na otázky zástupcov liptovskej a trenčianskej stolice, ktorí sa pýtali na jeho styky s Rákociho prívržencami. Na svojich tovarišov neprezradil takmer nič, snažil sa ich chrániť a zmiasť súd, lebo keď sa ho pýtali na Uhorčíka, povedal im, že zahynul v Kremnických vrchoch. Vtedy ešte nepoznali pravé meno Uhorčíka, ktorý sedel vo väzení v kaštieli v Palúdzke ako Martin Mravec. Nemenoval svojich tovarišov Adama Šušalku z Turzovky, Zupicu z Ostravice z Moravy, Kovalčíka z Čeladnej, Valčíka z Valašského Mezeříčí, Holúbka z Mentelovíc (?) na Morave a Ondreja Kindisa zo Zborova. Neprezradil ani Tlučeka z Horelice u ktorého sa ukrýval ani meno baču Stoligu z Jablunkova, kde sa tiež skrýval. Potom ho konfrontovali so žilinským mešťanom Jánom Šipošom, ktorému ukradli súkno a plátno a ktorého peniaze Jánošík požičal Stoligovi. Potom ho konfrontovali so zlatníkom Jánom Skalkom, ktorému Jánošík a jeho tovariši ukradli sedem prsteňov, strieborné lyžice a paloš. Zástupcom Trenčianskej stolice, ktorý kládli tieto otázky, odpovedal viac-menej pravdivo. Celkom inak sa správal pri vypočúvaní zástupcov Liptovskej stolice. Z 29 otázok na 14 vôbec neodpovedal. Na desať otázok odpovedal nejasne. Len na päť otázok odpovedal konkrétne a zrozumiteľne. Zamlčal svoje styky s rákociovskými povstalcami po Satmárskom mieri, ozbíjanie vdovy po oficierovi pri Východnej a zemana Ladislava Zmeškala. Neodpovedal prečo a ako sňali Mikuláša Šusteka z kolesa na popravisku v Žiline – Rosinkách. Šustekovci boli Jánošíkovi priaznivci

Obhajca požadoval, aby obžalovaného oslobodili a zbavili pút. Zaujímavé je, že obhajca nežiadal konfrontáciu Jánošíka s Huncagom ani to, aby obžaloba predložila dôkazy, že Jánošík bol spolupáchateľom vraždy domanižského farára.

Šľachtici v stredoveku v Uhorsku boli stínaní, obyčajný poddanský ľud, ktorý sa previnil bol vešaný na šibenici, lámaný na kolese alebo zavesený na hák. Bol to najbolestivejší trest smrti. Odsúdeného najprv napichli na železný hák pod rebro a potom ho vyzdvihli pod šibenicu.


24.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:59 avatar
Vidím, že máš o tom poznanie ako sa patrí!!!!!!!!!!


32.
označiť príspevok

Scarletta žena
   1. 7. 2019, 15:11 avatar
13. J.tull. obaja sa narodili a posobili v tom istom storočí. akútat jeden "zludovatel" a na toho druhého sa zabudlo ako je to mozné nerozumiem akokolvek, ja ti nechcem ani nikomu brat národného hrdinu , a našla som pre teba v čiernej diere internetu heh m.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 7. 2019, 15:29 avatar
Scarletta, Andrej Savka sa narodil v roku 1619 a Juraj Jánošík v roku 1688... jeden bol popravený v Poľsku aj to len údajne, kým druhý na Slovensku a jeho poprava je nielen zdokumentovaná, ale s veľkou pravdepodobnosťou aj dobre známa "medzi pospolitým ľudom", ktorý je poväčšinou na strane "trpiteľov"... najmä ak ide o "nášho", ktorého odsúdili "cudzí páni"...
 
Poznám "Na skle maľované", ale ďakujem... 


2.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   1. 7. 2019, 12:12 avatar
co bolo bolo teraz mame novych narodnych hrdinov Ziaran Forisch Kuciak Bavolar Hakl Danka Bobekova Pavlik Blaha


3.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   1. 7. 2019, 12:21 avatar
Vsetko co tito hrdinovia odhalili zdokumentovali a zverejnili slovenskemu mierumilovnemu ludu napriek tomu ze vedeli ze mozu dopadnut ako Kuciak je hrdinstvo a v mojich ociach su skutocnymi hrdinami slovenskeho naroda a uz mozte citit ze sila odhalenia pracuje je cas balit kufre aby ste nezmeskali posledny let do vysnivanej destinacie potom to bude uz len hradne mury leopoldovskej vaznice na velmi dlhu dobu


4.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   1. 7. 2019, 12:25 avatar
toto ked prepukne do masovej hysterie a nestihnete opustit slovensko to si tu vaznicu budete zelat lebo vas ludia rizslapu na namestiach jak zaby


5.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:20 avatar
Jánošík bol kokot!!!!!!!!!!!!!! Slovácki nacionalisti - fašisti ho uctievajú ako hrdinu, pri tom to bol zločinec, ako každý slovák!!!!!!!!!!!!!!!!!! Masaryk vám chcel dobre. Nechceli ste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


8.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   1. 7. 2019, 13:27 avatar
no a ved ako sa mal chovat ku kokotom hamiznym jak kokot mile slovo ba nich neplatilo


10.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   1. 7. 2019, 13:35 avatar
Ja si tiež myslím, že Jánošík bol zločinec, ale ludia z neho urobili hrdinu, pačilo sa im zrejme ako bohatých okráda a nemôžu ho chytiť....Ono je to v podstate aj dnes, ak by sa podarilo niekomu uprchnúť z väzenia, tak z neho urobia hrdinu.....A naponiec Janošík pošmykol a chytili ho.....
Súhlasí Osvietený


12.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:38 avatar
Nedávno bolo mrte Jánošíkov v Sýrii!!!!!!!!!!!!!!!!! Národní hrdinovia teroristov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Američania to vykúrili a bol pokoj!!!!!!!!!!!!!!! Ani pes teraz po nich nevrkne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:42 avatar
Amíci dostali aj v Sýrii na prdel


16.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:43 avatar
Kokot, sa preber!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


18.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:44 avatar
Americký debile dostali na budku amíci


20.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:46 avatar
Máš vo svojej búdke nasrané!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:24 avatar
Anglickí nacionalisi a fašisti uctievajú zločinca Robina Hooda ved každý anglán je zločinec.
Masaryk bol k.... ako ty


7.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:25 avatar
Boha jeho, kto je ti tu anglán!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja ťa zaškrtím ty KOKOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


9.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:33 avatar
Fašistický magore


11.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:35 avatar
Len aby som ťa zdrapil do rúk, ani nepípneš ty fašuistický hajzel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


17.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:43 avatar
Fašista ty môžeš tak zdrapiť svojho pinďoláka


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 7. 2019, 13:41 avatar
Jánošík bol korheľ a zlodej okrádal obyčajných ľudí a zemanov na viac si netrufol .
Bol pernamentne pod vplyvom . Celá zlodejina sa konala v roku v roku 1712 . V zime sa neprepadávalo pre ľahkú dolapiteľnosť . Čiže jeho kariera bola asi pol ročné lúpenie .
Veľa sa popísalo o nejakej družine
spomeniem zopár mien ktoré uvádza literatúra z overených zdrojov

Z Jánošíkovho udania na súde vieme, že boli:
Orešiak z Poľska
Zupica z Ostravice na Morave
Kovalčík z Čeladnej na Morave
Holúbek z Mentelovíc na Morave
Valičiak z Moravy a ďalší i slovaci
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

top akcie

Žiane velke akcie nikdy neurobil zabili farára v Domaniži

zemanovi Pavlovi Révaymu šablu šlohol

Pod Strečnom zbojníci ozbíjali farára. Plavil sa na plti dolu Váhom. Jánošík si zobral jeho „metjenku“ (kožušinová kabanka, kožuštek

Poniže Kraľovian okradli fararku evanjelickú o drobné a pár libertášov

Zemana Václava Zmeškala napadli v Malatínskej doline a okradli

Jánošík spolu s Uhorčíkom a Huncagom dvakrát prepadol kupca Jána Šipoša. Po prvý raz 5. októbra 1711 mu ukradli súkno, plátno ktoré predali „Martinkovi Krajčiemu (krajčiemu) z Jablonkova“ (Jablunkov?) a zvyšnú korisť predali Stoligovi v Beskydách.

Jánošík ozbíjal pod Strečnom Žilinčanov, vzal im kone a výstroj.

Pravdepodobne pod Strečnom Jánošíkovci ozbíjali pána Skalku z Trenčianskej (stolice?). Korisť si podelili a prstene rozdali dievčatám v Terchovej, hostinského dievčaťu Liti Jančinej, Vrabeličnej, krčmárovej žene, Katrene Mlynárovej a mladej deve Cinglovej. Zlaté veci zobral Plavčík z Dunajova, tri strieborné lyžice a paloš si vzal Jánošík.

Okradol kupcov, ktorí viezli víno, ozbíjali pod Vysokými Tatrami medzi Važcom a Štrbou.

Zlatý dukát Janošik na živo nikdy nevidel ani v ruke nedržal

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Sandokan


19.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:45 avatar
Klasický pirát, čo sa chcel len obohatiť a na ľuďoch mu nezáležalo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


23.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 13:58 avatar
Klasickí piráti sú americkí jastrabi !


25.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 13:59 avatar
Nepičuj fašita, lebo ti krky vykrútim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 14:08 avatar
FAšista drž hubu !


29.
označiť príspevok

Sandokan muž
   1. 7. 2019, 14:15 avatar
Napchaj si hubu pušným prachom a potom vyfajči fajku mieru v kruhu kokotlebovcov!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aspoń čosi sprav pre spoločnosť, keď so hajzel!!!!!!!!!!!
Súhlasí Osvietený


30.
označiť príspevok

hokejis muž
   1. 7. 2019, 14:17 avatar
Americkí zločinci radi fajčia fajku mieru vyletujúcu z raketových systémov.


21.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   1. 7. 2019, 13:47 avatar
tak to som nevedel, myslel som si, že okradal len tu bohatu vrstvu a chudobní ludia mu proste fandili.....
Súhlasí Osvietený


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 7. 2019, 14:00 avatar
Ondrej chudobní mu fandili ale už len v podobe mýtov . Jasne že keď v krčme pili nejaké nakradnuté veci i mladým dievčatám podarovali .
Nikdy žiadnu šlachtu neozbíjal lebo tá mala ozbrojený doprovod ktorý by partu žobrákov rozsekal a rozstrielal jedna dve .

Bohatá vrstva chodila ozbrojená lebo takýchto skupín boli len na slovensku desiatky .

Max zemana alebo chudaka čo vinohrade makal o víno okradli súkenníka o plátno a nejakú fararku o zopár prstienkov a tri lyžice

Proste uplne hovna
Súhlasí ondrej61


28.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 7. 2019, 14:11 avatar
ondrej61, na háku odvisel nie preto, že kradol, ale preto, že zabil /minimálne farára, ktorého postrelili a na následky zomrel/, pričom žiadna vražda mu nebola dokázaná, o to sa opierala i jeho obhajoba... ako aj o to, že keď sa vrátil od "zlomyseľných" kurucov hneď vstúpil do vojska Jeho Cisársko- kráľovského Veličenstva a ako vojak svoju službu konal v Bytčianskom zámku...

Lenže jedna vec je história a iná legenda...
 
Súhlasí ondrej61


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   1. 7. 2019, 14:20 avatar
Preto je tých mýtov XY
Súhlasí ondrej61
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 151 bytes in 0,221 seconds)