Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Inteligencia

21
reakcií
2366
prečítaní
Tému 30. novembra 2012, 22:34 založil Sono Daxis a-Lia.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
16. 06. 2022
68
22. 05. 2010
11
14. 03. 2009
21
03. 05. 2017
8
07. 08. 2023
50
 
 


1.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   30. 11. 2012, 22:34 avatar
Je inteligencia nové náboženstvo a zároveň novou drogou. Je dôvera v inteligenciu práve to čo nás robí najväčších ignorantov?
Ja si myslím, že keby ľudia nepoznali slovo inteligencia, tak by boli inteligentnejší, lebo by poznávali svet tak ako ho majú poznávať. Čiže nie ako inteligentný ľudia. Totiž ja beriem slovo inteligencia ako isté pejoratívum, pretože sa často spája s akademickým ponímaním sveta kde každé riešenie vyžaduje poznatky a akademické vedomosti. Podľa mňa niektoré veci nemôžeme meniť ak sme moc inteligentný lebo veriť naivne, že niečo sa dá zmeniť iba inteligentným spôsobom je nesprávne.

Myslím si, že opačným pólom tiež extrémnym pólom je snaha prezentovať vedomosti a vedomie ako absolutné zlo a lásku a city ako absolutné dobro. Úprimne povedané ani jedno ani druhe nie je dobré.

Totiž podľa mňa by sa mali ľudia chovať logicky, ale nie tak aby sa správali logicky podľa toho čo považujú za logické druhý ľudia, ale iba tak ako považujú oni za logické. Pretože človek môže byť slobodný iba vtedy, keď sa chová logicky podľa seba, lebo rozumie svojmu konaniu. Čo niekto druhý za logické nemôže považovať. Ale je to vždy úprimnejšie ako sa chovať nelogicky a pritom sa tváriť, že rozumieme logike druhých ľudí. Pretože chovať a nelogicky je vlastne šialenstvo. Ak sa však niekto chová z pohľadu druhých nelogicky tak ho považujeme za šialenca. Ibaže zabúdame na to, že keby sme sa všetci chovali logicky podľa vzoru druhých ľudí, tak by sme sa vlastne stali šialencami všetci.


3.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 11. 2012, 22:39 avatar
S: Je inteligencia nové náboženstvo a zároveň novou drogou.

To sa pýtaš? Či máš taký názor? Ako sa v tej inteligencii má prejaviť náboženstvo? Čo je na inteligencii náboženské?


7.
označiť príspevok

piskotka žena
   30. 11. 2012, 22:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   30. 11. 2012, 22:39 avatar
Ja osobne poznam mnoho logikov a pokial maju to smolu, ze nie su aj empaticky a duchovne vnimavi - su dost zo zivota prekvapeni, casto sa trapia a nerozumeju mu. Su prekvapeni, ze svet, vztahy aj jeho vztahy mu nevychadzuju podla jeho naplanovania, kalkulacky a logiky. Naopak chovat sa rigidne logicky je sialenstvo a na smiech ludom, ktori dokazu vnimat srdcom, citom a empatiou.
Súhlasí Vlado, brumo


4.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   30. 11. 2012, 22:46 avatar
A dalsi moj postreh je, ze logici a analytici dokazu rozoberat veci, slova a vety a vykonstruovat z toho take veci a vysvetlenia, ze az rozum zastane. Casto sa boja normalne nieco povedat, aby sa tzv. nestrapnili alebo neurobili chybu. Povedat 2 -3 normalne suvisle vety im robi problem a 3 krat po sebe skontroluju jednak gramaticku spravnost, dalej ci tom hlavu a patu a nakoniec prispevok vymazu, lebo maju divnu predstavu, ze je to trapne, tak radsej nenapisu alebo nepovedia nic. Je strasne zit v takej predstave a drzat sa striktne logickych vyrokoch alebo len pisat citaty a vyroky slavnych, aby sami vyzerali mudro a nikto si o nich nic zle nemyslel a neanalyzoval ako to robia oni sami. Ja osobne sa nepovazujem za mudru a v mnohych veciach som neprakticka a stratena, ale ked vidim co hovoria, cim sa trapia a ako donekonecna dokazu logici rozoberat obycajne slova a vety inych ludi je mi ich luto. Su neuvolneni a neslobodni, vecne v strachu a napati, aby sa tzv. nezhodili a nevyzerali trapne.


5.
označiť príspevok

brumo muž
   30. 11. 2012, 22:49 avatar
Logikou sa oháňame v každom kuse, pomáha nám prežiť, pomáha nám vo veľa veciach. Logicky si môžem zdôvodniť, prečo nefajčiť, či si zobrať pôžičku, aké vzdelanie mi vyhovuje.... Ak niekto si myslí, že logikou vie podporiť svoj svetonázor, boha, ateizmus, tak sa mýli, lebo toto všetko presahuje naše zmýšľanie, tám so zdravým rozumom môže tak krpce látať...
Inteligencia je viacrozmerný pojem. Vzdelaný, vysokopostavený človek je napr. komunikačným barbarom a vzťahovým odroňom, ako na neho aplikovať pripadne jeho vysoke IQ..
Súhlasí Lea Pragmatická


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   30. 11. 2012, 22:49 avatar
logicky, ..samotný výraz "inteligencia" nemá žiadny vplyv na inteligenciu..
aj logik sa môže chovať občas nelogicky ./a opačne )
môj výrok
 
Súhlasí brumo, Marion


8.
označiť príspevok

Bojislav muž
   1. 12. 2012, 00:05 avatar
prosim zakladatela temy aj vsetkych co s nim suhlasia aby si ujasnili co vlastne to slovo inteligencia, logika a inteligentne skumat znamena, aj ked im je to slovo aj jeho vyznam cudzie

mimo ine, odkedy svetonazor = nabozenstvo?


9.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   1. 12. 2012, 02:04 avatar
Ja som len chcel napísať, že slovo inteligencia sa spája s inteligenciou a nemyslím si, že je to dobré.

Čo sa týka logiky tak napríklad človek najprv naštartuje a potom krúti volantom, alebo najprv otvoríš dvere potom prejdeš, najprv sa oblečieš a potom ideš do práce nie naopak.


10.
označiť príspevok

regulus muž
   1. 12. 2012, 03:58 avatar
Pojmy inteligencia a logika spolu urcitym sposobom suvisia. Inteligencia je vsak viac. City hovoria o tom, co je teraz, logika hovori o tom, co by malo byt. City teda vnimaju aktualny stav a kedze logika moze pracovat iba s premisami, ktore su sformulovane z aktualneho stavu veci, su preto city pre logiku nevyhnutne. Logika, ako taka vsak skuma strukturu vyrokov a vychadza zo vzorovych sposobov vyvodzovania na zaklade podobnosti struktury (vetnej stavby) zachytenych myslienok (vyrokov). City+logickost=inteligencia. City aj logickost su nam intuitivne zname veci, ktore vyuzivame dennodenne, ale ako ukazuju budhisticki mnisi, je treba si pestovat city (sucit, empatiu) a je tiez potrebne sa venovat logike, aby sme boli inteligentni. Retaz je tak silny, ako jeho najslabsi clanok. A ano, ciastocne suhlasim. Inteligencia sa nema stat pojmom, ktory treba vyhladavat na internete. Inteligencia ma byt nieco, s cim ma clovek zit.
Súhlasí Ónya


20.
označiť príspevok

regulus muž
   2. 12. 2012, 10:43 avatar
* preto su city pre inteligenciu nevyhnutne (opravujem, nie logiku, ale pre inteligenciu).
Súhlasí Ónya


22.
označiť príspevok

Bojislav muž
   2. 12. 2012, 12:51 avatar
city nie su dolezite pre inteligenciu, ale ich chapanie a kontrola


11.
označiť príspevok

havran
   1. 12. 2012, 08:40 avatar
Logika je nástroj na vyjadrovanie a komunikáciu. Logika má svoj vlastný pojmový aparát ktorý tvorí jej vlastné pravidlá , ako napríklad matematika. Základnou úlohou logiky je vajadrovať sa o pravdivosti , či nepravosti výroku. Logika používa vlastný aparát na vyjadrovanie: "logický súčet , súčin , konjunkcia ,disjunkcia. Vyjadrovať sa o pravdivosti výrazu , vôbec neznamená vyjadrovať sa o realite objektu. Orealite objektu sa vyjadruje veda.


12.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 12. 2012, 08:52 avatar
Inteligencia je prejav našej kultúrnosti a je to niečo , na čom by sme mali celý život pracovať.....


14.
označiť príspevok

havran
   1. 12. 2012, 09:02 avatar
majomajo - inteligencia "IQ" , je len jednou súčasťou múdrosti /nemusí pritom práve ísť o akademika/. Kultúrnosť môžeš prijať , naučiť sa , ale IQ je vlastnosťou individuálnou a jej podstatou sú dedičné vlastnosti.Vždy poznáš , že prasa oblečené do fraku je len prasa.


15.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 12. 2012, 09:18 avatar
IQ nie je statické ale môže sa meniť aj smerom nahor aj nadol, takže trvám na svojom vyjadrení......okrem toho o čom sa vlastne bavíme ? O nejakom teste na IQ alebo o inteligencii vo všeobecnom vyjadrení ?


21.
označiť príspevok

havran
   2. 12. 2012, 10:49 avatar
majomajo - veď si pokojne trvaj , ak nevieš vnímať to čo som ti napísal. Len som ti poznamenal že inteligencia - ak sa bavíme o spoločnosti - je iba jeden z rozmerov jej kvality.


13.
označiť príspevok

havran
   1. 12. 2012, 08:54 avatar
Sublektívne si vlastne každý nepripustí nič iné, len to , že jeho výroky sú správne. No v skutočnosti len málo ľudí sa dokáže vyjadrovať jasne logický. Najlepším príkladom je napríklad vyjadrovanie mnohých básnikov , ktorých diela sú práve preto príťažlive , že nie sú logické a otvárajú dvere fantázii , nápadu a túžbam. Komunikačný problém vzniká práve z toho , že ľudia si miešajú logiku so všetkým.


16.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 12. 2012, 09:20 avatar
Inteligencia je súbor rozumových schopností; schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou; Pod slovom inteligencia sa tiež rozumie schopnosť vyťažiť dôležité informácie z daného množstva pozorovaní, ktoré nám zabezpečia prežitie. Inteligenciu môžeme získavať po celý náš život, pričom zásadný vplyv má prostredie a spoločnosť v ktorej jedinec žije.


17.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 12. 2012, 10:53 avatar
Inteligencia rozhodne nove nabozenstvo nieje  
Zaujimalo by ma, na zaklade coho si dospel k takemuto zaveru? Ved ludstvo je stale hlupejsie a hlupejsie. Dla mna tu boli inteligentni ludia naposledy za stareho grecka. Dnes spolocnost rapidne hlupne. Porozpravaj sa s par vysokoskolskymi profesormi, co oni na tvoj nazor   Ked clovek zacina upustat na kvalite, je to jasny naznak, ze upustil na rozume. A to, co poklada za tu "inteligenciu" je len jeho spuchnute ego, ktore mu zlomyselne nasepkava, ze on vie.


18.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   1. 12. 2012, 13:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Marion žena
   1. 12. 2012, 22:34 avatar
sono veľmi si to pomotal ) bez hlavy
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:47,  Tu si trápny len ty sám.
dnes, 18:43,  No veru jarabaku, takto teplo ste si hrkutali a snivali......
dnes, 18:41,  Lemmy dokážeš aj niečo iné , ako len obhrýzať gaštany starým komunistom? Si trápny...
dnes, 18:39,  Šimečka nehovorí o svetlej, ale lepšej budúcnosti pre všetkých.
dnes, 18:37,  qwert no vidíš , už začínaš so mnou súhlasiť , tak si to zapamätaj.
dnes, 18:35,  qwert si ty len chuj nekonečný a popisuješ tu svoje teplé snívanie.
dnes, 18:32,  qwert ty stále nevieš aký je rozdiel medzi zlodejom a bláznom? Začínaš sa podobať....
dnes, 18:30,  Lemmy tak to sme na jednej lodi. Komunisti pod vedením Brežneva stratili svoju tvár, no ich...
dnes, 18:12,  …a pre celý národ.*39 Celý národ má v paži nejaké obskúrne názory starého komunistu.
dnes, 18:10,  hanbiš sa za svoju minulost jarabáku? tvoje nadšenie ako komunistu nemalo chybu Ahoj,...
dnes, 18:01,  spominaš si jarabaku? Ako komunista spomínam na komunistickú schôdzu, ktorá sa konala...
dnes, 17:56,  qwert niečo podobné som ti už doporučil , neopič sa ty prd.
dnes, 17:56,  Matoviča mám rovnako v paži ako komunistov.
dnes, 17:55,  Lemmy aký si len hlúpy demagóg a čo tak čítať Matoviča? Tebe by to možno pomohlo. Vo...
dnes, 17:51,  To maš ako ked opica pozera do zrkadla, a je zhrozena z toho ako sa škeri a škrieka pri tom....
dnes, 17:50,  qwert ty si bol na Catrových schôdzach? Ako vidím, všetko maž z reálu prvej ruky. Ešte...
dnes, 17:49,  No to je fakt...bolo by dobre, ak by sa ti tie hluposti, čo nosíš medzi ušami, trochu...
dnes, 17:48,  Matovič, toho vela nedokazal....vdaka covidu....a mafiam Fico, využil covid vo svoj...
dnes, 17:46,  Takých Šimečkov v histórii tu už bolo a prajem ti , aby si si ho užil ako Taliani , či...
dnes, 17:45,  Nuž, prečítal si si názory 2 komunistov. Tak totiž uvažujú mnohí komunisti.
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(88 001 bytes in 0,355 seconds)