Hranie sa na Indiánov zľahčuje kolonizáciu.
Nie všetci pôvodní obyvatelia sa však hlásia k tomuto názoru. Napodobňovanie života pôvodných obyvateľov Ameriky je podľa spisovateľky Shei Vassar z kmeňa Cheerokee často zjednodušené a prispieva k ich stereotypizácii.
„Zasadzujú nás tým len do historického a mytologického kontextu. Hranie sa na Indiánov je zjednodušovanie našej kultúry […], ako keby sme boli niečo mystické ako čarodejníci. Ale nie je to ako prezliecť sa za starovekého Rimana. My stále existujeme,“ hovorí Shea Vassar pre Deutsche Welle.
V USA žije päť miliónov pôvodných obyvateľov Ameriky, pričom životný štýl niektorých národov sa veľmi nelíši od života majority. „Len v Nemecku zostávajú zasadení v minulosti, jazdia na koňoch a strieľajú z lukov,“ píše Deutsche Welle.
Podľa psychológa D. S. Red Haircrowa sa niektorí fanúšikovia tak ponoria do skúmania konkrétneho kmeňa a jeho minulosti, že sa začnú považovať za experta v tejto oblasti, hoci sa s jeho členmi nikdy naživo nestretli.
Haircrow už niekoľkokrát preto zažil aj vyhrážky smrťou, hoci sám pochádza z kmeňov Chiricahua a Cherokee.
Karl May v Amerike nikdy pred napísaním svojich najslávnejších románov nebol. Svet Winnetoua a Old Shatterhanda si vymyslel na základe kníh a cestopisov o divokom západe. Najzápadnejšie miesto v USA, ktoré navštívil, boli Niagarské vodopády.
Aj preto mu desaťročia po jeho smrti kritici vyčítajú, že príbehy, ktoré sa nezakladajú na skúsenosti, zľahčujú vplyvy kolonializmu a genocídu pôvodných obyvateľov Ameriky.
Winnetou ponúka čitateľovi archetyp „vznešeného divocha“, ktorý nie je poškvrnený intrigami civilizácie. Je vykreslený viac ako superhrdina než ako človek a jeho vnútorné prežívanie je v príbehu okrajové.
„Mayovi hrdinovia nie sú skutoční, ale idealizovaní ľudia, takmer až magické bytosti, ktorých hlavnou úlohou je obetovať samých seba v prospech bieleho protagonistu,“ interpretuje kritiku Deutsche Welle.
odkaz