Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Hybridná vojna bude pokračovať

1
reakcií
430
prečítaní
Tému 27. júla 2018, 10:13 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 7. 2018, 10:13 avatar
Hybridná vojna bude pokračovať
Drimitrij Trenin
17. júla 2018
Finančné Noviny

Hybridná vojna medzi USA a Ruskom nepochybne bude pokračovať. V tejto vojne však objavujú pravidlá a kanály pre dialóg, nielen pre tiesňové volania. Napísal na stránke Carnegie Centrum v Moskve jeho riaditeľ Dmitrij Trenin.

Spoločná tlačová konferencia prezidentov Putina a Trumpa po štvorhodinovom stretnutí v Helsinkách zanechala prekvapivý dojem: vedúci predstavitelia dvoch štátov, ktorých vzťahy v posledných rokoch sa blížili k vojenskému konfliktu, takmer stáli bok o boku, dokonca si spolu navzájom nahrávali – ako partneri pri dôležitom a komplikovanom obchode.

Nedosiahli sa žiadne dohody, ale ani sa neočakávali. Už pred stretnutím strany odmietli myšlienku spoločného vyhlásenia v súčasnej situácii za neproduktívne. Zloženie delegácií bolo mimoriadne úzke. Súčasne so stretnutím prezidentov sa po prvý raz stretli ministri zahraničných vecí: hlavým sa zdá v najbližších mesiacoch dialóg na tejto úrovni.

Medzi témami, o ktorých sa diskutovalo počas rozhovorov, sa o  Sýrii diskutovalo najpodrobnejšie. Tu sa Moskve podarilo stať sa skutočným sprostredkovateľom medzi Jeruzalemom a Teheránom. USA, ktoré podporujú Izrael, majú príležitosť doručiť svoje signály iránskemu vedeniu prostredníctvom Kremľa. Ak sa Rusku podarí nájsť rovnováhu medzi bezpečnostnými záujmami Izraela a geopolitickými potrebami Iránu v Sýrii, môže sa to stať vážnym úspechom moskovskej diplomacie. V tejto súvislosti je pre Rusko dôležité vzájomné porozumenie so Spojenými štátmi.

Iránska jadrová otázka s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho naznačená: pozície strán sú známe. Putin pravdepodobne premýšľal nad tým, čo Trump zamýšľal urobiť ďalej v súvislosti s Iránom, ale Trump sa možno nerozhodol. Ruský prezident však podporil svojho kolegu pri hľadaní mierového riešenia jadrového problému Severnej Kórey. Moskva má životný záujem predchádzať vypuknutiu vojny na svojich hraniciach. Ukrajinu, pravdepodobne len „vynechali“. V predvečer volieb a za neprítomnosti silného a autoritatívneho vedenia v Kyjeve ešte nie je nič, o čom sa diskutuje.

Politický estabilishment  amerických a európskych krajín, ako aj vedúce západné médiá, ktoré sa vážne obávali, že Trump vyhlási uznanie Krymu za súčasť Ruska a tiež zruší vojenské cvičenia NATO v Pobaltí, si s úľavou povzdychli, ale len mierne. Napriek tomu, že Trump vzniesol otázku ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016, povedal, že v tejto veci dôveruje tak svojim rozviedkam, ako aj prezidentovi Putinovi.

Putin na druhej strane vyhlásil, že ruský štát – ale nie jednotliví občania – nie je zapojený do prípadov zásahov, v skutočnosti signalizoval, že v priebehu volieb do Kongresu nebude Ruská federácia zasahovať. Toto je dôležité vyhlásenie. V prípade, že v roku 2018 neexistujú žiadne faktory vonkajšieho vplyvu, Trump bude schopný triumfovať: čo bolo možné za Obamu, nie je možné za neho s ním. Počkáme až do novembra. To je principiálne dôležité pre budúcnosť rusko-amerických vzťahov.

Putin podrobne odpovedal na obvinenia predložené komisiou osobitného prokurátora Muellera. Namiesto jednoduchého „vlastných nevydávame, ústava neumožňuje“ reagoval rétoricky „a USA by vydali iným krajinám – ako je napríklad Iránu – svojich zamestnancov, ktorí vypracovali špeciálne operáciu proti štátu“, odvolal sa na existujúce dohody o právnej pomoci a ponúkol spoluprácu – hoci na recipročnom základe. Je nepravdepodobné, že Mueller nebude súhlasiť, ale rana bola recipročná.

Trump nezrušil sankcie, ale aj Putin urobil prekvapivý ťah: predložil myšlienku -skupinu podnikateľov,  vedúcich predstaviteľov biznisu oboch krajín, aby podporovali rozvoj ekonomických väzieb. To je dôležitý signál od Bieleho domu: teraz všetko, čo nie je zakázané sankciami, vyzerá legálne. Rusko teda v princípe prestáva byť toxické a obmedzenia, zostanú len čiastočnými, aj keď vážnymi, prekážkami.

Trump, samozrejme, nedokázal uistiť svojich oponentov a neusiloval sa o to. On neodpovedal tak na kritické otázky novinárov, ako napadol demokratov a komisiu Muellera. Pravdepodobne mu nič nezostanú dlžní. Politický boj v Spojených štátoch získava dynamiku, ale Trump vyzerá dnes oveľa silnejšie, ako pred rokom, počas prvého stretnutia s Putinom pri neformálnom stretnutí G 20 v Hamburgu.

Pred súčasným stretnutím Trump povedal, že vzťah medzi USA a Ruskom je „horší ako kedykoľvek predtým.“ Po stretnutí na tlačovej konferencii poznamenal, že situácia sa zmenila. Samozrejme, tento vzťah sa nestal „lepším ako nikdy“, ale je možné, že najnižší bod ich trajektórie sa prekonal. Politický boj v USA bude naďalej ovplyvňovať vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou; dokonca aj v administratíve Trumpa, nehovoriac o republikánoch v Kongrese, jasne prevažujú skeptici vo vzťahu k Rusku. Napriek tomu mohlo by prísť bod obratu.

Hlavným významom stretnutia v Helsinkách je obnovenie rusko-amerického dialógu. Na stretnutie na neutrálnom území bude pravdepodobne nasledovať výmena návštev do Washingtonu a Moskvy. Takýto harmonogram vytvorí dynamickú interakciu medzi byrokraciou dvoch štátov pri hľadaní spoločného stanoviska a formulovaní súhlasných vzorcov. Hybridná vojna medzi USA a Ruskom nepochybne bude pokračovať. V tejto vojne však existujú pravidlá a kanály pre dialóg, nielen pre núdzovú komunikáciu. Americko-ruská konfrontácia nie je večná. V priebehu času sa môže stať „normálnym“ súperením dŕžav a potom na ich „jednoduchú konkurenciu“. Ale toto sa stane, pravdepodobne nie pri Trampovi. A možno nie pri Putinovi.

financnenoviny.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   4. 10. 2018, 07:07 avatar
pán róbert židovský politik
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:02,  stači ked sa dookola zoradia ruské prasatá.......*21*21*21
dnes, 13:00,  tak to sa mi už páči pupuš....myslíš na to, na čo myslím ja, pupuš?.......*29*29*29
dnes, 12:42,  Toho dokázateľného zavádzania a prekrúcania sa dá nájsť mnoho a pri mnohých... Ale...
dnes, 12:39,  djjaro, to by musela byť vševediaca a takým je len Boh... *21
dnes, 12:29,  veru dopadne.....ked podľahneme ruskému smradu.......este aj dvojičky si zhodili amici...
dnes, 12:16,  No veď, keď používaš "kvalitné" mydlo zo Západu, takto to dopadne. *21
dnes, 12:14,  40, ako vies?
dnes, 12:11,  djjaro, taká "pozemská" bytosť neexistuje... *21
dnes, 12:05,  Veľký Kocúr, na tom či to právo uzná, či neuzná Tull, záleží figu borovú... *21
dnes, 12:02,  Veľký Kocúr, ak skutočne objektívne /dajme tomu tak, ako je to objektívne pri nesplnených...
dnes, 12:01,  (57) Thomas Anderson, tých slniečkárskych žúmp bolo postupne vybudovaných aj na našom...
dnes, 11:55,  59. Totalita príde skôr či neskôr. Nie je reálne udržať jeden typ spoločenského...
dnes, 11:43,  "Pretože sračky stránky, obsahujúce tieto články majú väčšinou zablokovanú...
dnes, 11:43,  Dano nepičuj!!!!!!!!!!! Už som ti predsa vysvetlil, že si sprostý jak kôl!!!!!!!!!!! So...
dnes, 11:39,  to už bude horšie...staneme sa rusofilným národom.....papa demokracia, vivat totalita....
dnes, 11:31,  (34) Hokejis, len "osvietený" technický analfabet môže splietať dokopy...
dnes, 11:25,  "Tak na začiatok, rusofília určite nie je ešte zakotvená v žiadnom slovníku, ale...
dnes, 11:18,  Autorom tohto "diela" je nejaký Plomba zo slniečkárskej žumpy Dailymale.sk. Píšu...
dnes, 11:13,  no mal som s nimi problemy, ani na 1 maja som nechodil štorcoval sa.....a jednemu červenemu...
dnes, 11:09,  ondrej61- bolo to tajomstvo a vtedy ťa mohli za ti i zavrieť?*39
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 107 bytes in 0,336 seconds)