Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Humanistický manifest 2000

3
reakcií
1041
prečítaní
Tému 8. marca 2013, 16:58 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 05. 2011
9
08. 06. 2019
43
03. 01. 2019
1
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 3. 2013, 16:58 avatar
HUMANISTICKÝ MANIFEST 2000
Tematický výber

• Humanisti vždy a všade zastávali myšlienku oddelenia štátu od cirkví. Hlásame, že štát má byť sekulárny, t.j. ani za ani proti náboženstvu. Preto odmietame teokraciu, ktorá sa snaží nanútiť každému občanovi nejaký morálny alebo náboženský kód. Myslíme si, že štát má pripustiť koexistenciu širokej plurality morálnych hodnôt.
• Svet je svedkom trpkých etnických konfliktov a intenzívnych národnostných rivalít. O náboženských rozmeroch týchto súperení sa skoro nehovorí: v Juhoslávii medzi srbskými ortodoxnými kresťanmi, chorvátskymi rímskokatolíkmi a moslimami (v Bosne a Kosove); v Izraeli a Palestíne medzi ortodoxnými Židmi a moslimami; v Severnom Írsku medzi protestantmi a katolíkmi; v Sri Lanke Medzi hinduistickými Tamilmi a budhistickými Singalmi; v Pundžabe a Kašmíre medzi hindmi, moslimami a sikmi; vo Východnom Timore medzi kresťanmi a moslimami.
• Teologické morálne doktríny reflektujú spravidla zdedené predvedecké predstavy o prírode a ľudskej podstate. Z tohto dedičstva vyplývajú neraz protirečivé morálne príkazy a rozličné náboženstvá majú aj dnes veľmi odlišné názory na niektoré morálne otázky. Deisti a transcendentalisti boli v minulosti aj za aj proti otroctvu, kastovníctvu, vojne, trestu smrti, ženským právam a monogamii. Príslušníci náboženských siekt (ale aj veľkých náboženstiev - pozn. prekl.) sa medzi sebou často beztrestne vraždili. Mnohé z najhroznejších vojen minulosti inšpirovali neústupné náboženské dogmy. Nezapierame, že nábožensky cítiaci ľudia urobili veľa dobrého; popierame však, že by náboženská pieta bola jedinou garanciou morálnej cnosti.
• Humanisti uznávajú zodpovednosť a povinnosti voči iným. To znamená, že s inými ľudskými bytosťami nesmieme zaobchádzať tak, ako keby boli len predmetmi pre naše potešenie; musíme ich považovať za osoby so všetkými právami na rovnosť a úctu. Humanisti hlásajú, že „s každým treba zaobchádzať ľudsky". Uznávajú Zlaté pravidlo, že „nemáme iným robiť to, čo nechceme, aby iní robili nám". Prijímajú biblické napomenutie, aby „sme cudzinca prijali do nášho stredu", rešpektujúc jeho rozdielnosti voči nám. Ak berieme do úvahy množstvo vier, sme všetci cudzincami - ale môžeme byť priateľmi - v rozsiahlej komunite.
• • •
Celý obsah manifestu

Manifest podpísali nasledujúce významné osobnosti:
P. Kurtz, R. Dawkins, E. O. Wilson, A. C. Clarke, S. Allen, R. Leakey, P. D. Boyer, H. W. Kroto, Taslima Nasrin, F. Murad, B. Benaceraff, J.-M. Lehn, J. Samarango, A. Cranston, D. Cosič, E. Beaulieu, J. C. Skou, J. Tarter, M. Molina, H. A. Hauptman, V. Kuvakin, B. Crick
a ďalších viac ako sto osobností z celého sveta; medzi nimi je 9 nositeľov Nobelových cien...
Súhlasí Boris_I.


2.
označiť príspevok

Krištof
   8. 3. 2013, 18:07 avatar
Kasafran, neviem nakoľko je to objektívne, ak sú za tým len ateisti.

"Preto odmietame teokraciu..."
Neviem o tom, že by napr. v Európe, USA, Austrálii alebo Číne bola teokracia. Iste, môžu tam byť aj verejne činné osoby veriace, ale to nie je automaticky teokracia. Háčik je aj v tom, že duchovno a náboženstvo akosi vždy patrilo a patrí k ľuďom. Preto aj deklarácie ľudských práv a slobôd, ústavy garantujú právo na slobodu vierovyznania, svetonázoru a pod.

"Hlásame, že štát má byť sekulárny, t.j. ani za ani proti náboženstvu."

A tiež ani za, ani proti ateizmu. Mala by v tom byť sloboda.

"Svet je svedkom trpkých etnických konfliktov a intenzívnych národnostných rivalít. O náboženských rozmeroch týchto súperení sa skoro nehovorí"

Je otázne, nakoľko je to náboženstvo a nakoľko politika a pod.

"Teologické morálne doktríny reflektujú spravidla zdedené predvedecké predstavy o prírode a ľudskej podstate."

Pokiaľ viem, tak z náboženstva ako kresťanstvo vyplýva také ľudské chápanie osoby a jej dôstojnosti. Z ateizmu darvinizmu svojho času vyšiel napr. sociálny darvinizmus a pod. Veriacimi sú často aj vedci a pod. Ktosi to kriticky vyjdaril takto: "Ateisté jsou čelnými zastánci uzákonění potratů, eutanázie, narkomanie, prostituce, pornografie i promiskuity. Všechny tyhle jevy jsou příčinou bídy, utrpení a smrti." Samozrejme, je to čiastočne zaujaté, zovšeobecňujúce, no stále sú to tie otázky ako potraty, eutanázia, klonovanie ľudí a pod.

"Humanisti uznávajú zodpovednosť a povinnosti voči iným. To znamená, že s inými ľudskými bytosťami nesmieme zaobchádzať tak, ako keby boli len predmetmi pre naše potešenie; musíme ich považovať za osoby so všetkými právami na rovnosť a úctu. Humanisti hlásajú, že „s každým treba zaobchádzať ľudsky". Uznávajú Zlaté pravidlo, že „nemáme iným robiť to, čo nechceme, aby iní robili nám". Prijímajú biblické napomenutie, aby „sme cudzinca prijali do nášho stredu", rešpektujúc jeho rozdielnosti voči nám. Ak berieme do úvahy množstvo vier, sme všetci cudzincami - ale môžeme byť priateľmi - v rozsiahlej komunite."

Toto je dobre vyjadrené.

Tento P. Timothy K. Healy sa z druhej strany vyjadruje aj k humanistickému manifestu, a hoci ide zrejme o iný humanistický manifest, téma je podobná.
farabor.ic.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Krištof
   8. 3. 2013, 18:13 avatar
Ešte dávam do pozornosti tento zaujímavý text od filozofa Gašpara Fronca, ktorý je na podobnú tému.

...Maxim Gorkij napísal: „Človek – to znie hrdo.“ Ale prečo?
Koľko dobra vykonal! Vytvoril úžasné, obdivuhodné a veľkolepé diela. Prechádzal sa už po Mesiaci, ponára sa do hlbín mora a do hĺbok tajomstiev štruktúry hmoty. Skúma vesmírne diaľky a skracuje vzdialenosti medzi ľuďmi na zemi. Dokázal vyliečiť zákerné choroby a vytvoriť obdivuhodné umelecké diela.
Ale aj koľko zla, nespravodlivosti a krutosti poznajú ľudské dejiny! Už dávno sme schopní zničiť život na celej Zemi. Vieme s využitím vedeckých poznatkov mučiť druhých a vymývať mozgy. Niektorí sa snažia jedno i druhé vysvetliť evolučnými zákonitosťami a bojom o prežitie. Evolucionistická etika (napr. Spencer (3, s. 77)) prikazuje každému starať sa o svoj vlastný rozvoj.
Potom ale vyvražďovanie slabších bude v mene evolúcie ľudského rodu chvályhodné. Rovnako ako aktívna eugenika a génové manipulácie všetkých druhov, t. j. bez akýchkoľvek morálnych ohľadov. A zavrhnutiahodná bude charita, pomoc trpiacim, starostlivosť o chorých. Prečo sa nám toto nepáči? Čím je človek iný od zvieratiek, rastlín a baktérií, medzi ktorými prebieha neúprosný boj o trošku životného priestoru? Prečo sa človek vie starať aj o handicapovaných, starých, chorých, ba
považuje to za svoju povinnosť natoľko, že aj veľké firmy si zvyšujú prestíž charitatívnymi alebo „charitatívnymi“ akciami? Človek teda musí byť niečím zásadne odlišným od všetkého ostatného, čo vidí okolo seba.
Záujem o človeka je starý ako filozofia sama. A filozofia zasa stará ako ľudstvo samotné. Človek sa oddávna zamýšľal nad hmotou, vesmírom, svetom okolo seba, ale dejiny filozofie poznajú aj mnoho tzv. antropologických obratov, kedy bola pozornosť viac zameraná na človeka samotného. Nad vchodom do veštiarne v Delfách bolo napísané: „Poznaj sám seba!“. Pod vplyvom tohto nápisu sa Sokrates, označovaný aj ako „otec etiky“, snažil z poznania dôstojnosti človeka odvodiť pravidlá pre jeho správanie...

Viac tu www.uski.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   8. 3. 2013, 18:22 avatar
K: neviem nakoľko je to objektívne, ak sú za tým len ateisti.

Nie sú za tým len ateisti. Sú za tým humanisti, vyplýva to z názvu.

Inak, ako keby si hundral o kresťanskej biblii: neviem nakoľko je to objektívne, ak sú za tým len teisti.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:07,  Ondrik ty si myslis ze sloboda zabezpecuje prosperitu??? Dlh USA bude rast dovtedy az ho nebudu...
dnes, 09:54,  Ondrik to vies Kotleba zakaze aj pit kavu na balkone!!! Aj srat bude zakazane!!!!:)))
dnes, 09:50,  ak nevieš poskladať puzzle, vieš že všetky peniaze sa rozsypú Janais - Nad hladinou
dnes, 09:47,  2/ Jaj ty potrebujes k pocitu slobody cierny kokot v anuse!!!!:)))
dnes, 09:46,  Apropo od coho potrebujes oslobodit??? Daj to na sud ze je obmedzena tvoja sloboda!!!:)))
dnes, 09:45,  S 300 euro starobneho dochodku si uzijes slobody az az!!!!!:)))
dnes, 09:40,  12/ RE PU JES A KO HA RA BIN ???:)))
dnes, 09:37,  a keď politika hraje ôsmu koľaj, čo napíšeš
dnes, 09:36,  1/28 susedov sa dohodlo ze zrusia ploty...vysledok mas tu!!!:)))
dnes, 09:30,  17/ Slobobobodna sa fakt tazko buduje!!!:)))
dnes, 09:29,  17/ Co ty zakomlexovany kokotek musim kazdeho ponizit aby si sa dostal na jeho uroven!!!:)))
dnes, 02:58,  s takými vymletými psychopatmi sa ťažko buduje slobobodná spoločnosť.........*10*10*10
dnes, 02:45,  samozrejme...krst do mena Ježiš.....*10*10*10
dnes, 02:43,  pokial nema byt vas krst krstom ducha svateho ktoreho prirodzeny nasledok je ciste poznanie tak...
dnes, 02:41,  ideš tomi ty naš osmijanko......mam ťa rad*18*18*18
dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
dnes, 02:11,  aby si dostal rozum, ty teliatko........*03*03*03*03....odkedy nemaš rad politiku?...osmijanko...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nevadí mi názor iných ľudí, ale to, že mi ho chcú nanútiť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 549 bytes in 0,475 seconds)