Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Hlavné časti z rozhovoru MZV Ruska S.V. Lavrova pri príležitosti 20. výročia agresie krajín NATO proti Juhoslávii

21
reakcií
425
prečítaní
Tému 23. marca 2019, 22:50 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 3. 2019, 22:50 avatar
Hlavné časti z rozhovoru ministra zahraničných vecí Ruska S.V. Lavrova pre televízny kanál NTV pri príležitosti 20. výročia agresie krajín NATO proti Juhoslávii

Hlava MZV Ruska pripomenula, že sa v tom čase diskutovalo o možnosti vyslania mierotvorcov, ale krajiny Západu, zvlášť USA to kategoricky odmietli.
Agresia NATO voči Juhoslávii bola spojená so želaním aliancie posunúť sa k ruským hraniciam. Takýto názor vyjadril minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov v rozhovore pre film Obrat nad Atlantikom na televíznom kanáli NTV.
„Je to práve začiatok toho obdobia, keď sa vo Washingtone rozhodli, že oni zvíťazili v studenej vojne, Sovietsky zväz zmizol, Rusko bolo slabé“, - povedal Lavrov.
Vo Washingtone sa objavilo pokušenie vziať situáciu na celom svete pod svoju úplnú kontrolu, upustiť od princípov odsúhlasenia postojov k medzinárodným problémom na základe Charty OSN a riešiť všetky vznikajúce otázky tak, aby oni dominovali vo všetkých regiónoch sveta.
„Udalosti v Juhoslávii boli určite spojené aj so želaním posunúť NATO na Východ, bližšie k hraniciam Ruskej federácie, o tom nemáme žiadne pochybnosti, - zdôraznil minister. – Následný vývoj udalostí dokazuje, že to tak celkovo aj bolo“.
Šéf MZV RF pripomenul, že sa v tom čase diskutovalo o možnosti vyslania mierotvorcov, ale krajiny Západu, zvlášť USA to kategoricky odmietli. „Potrebovali situáciu, ktorá spôsobí rozpad Juhoslávie. V tom čase sa už Juhoslávia rozpadla, ale zrejme nie úplne – nie tak, ako to chcel Západ, - vysvetlil. Kosovské dobrodružstvo bolo namierené práve na toto“.
Podľa Lavrova sa západní predstavitelia na chvíľu zamysleli, keď ruskí výsadkári prevzali kontrolu nad letiskom Slatina. „Chvalabohu, že neprevládli požiadavky horúcich hláv vo Washingtone a iných hlavných mestách, konkrétne v Londýne, aby obkľúčili Rusov, ale prevládol profesionalizmus tých západných príslušníkov ozbrojených síl, vrátane Angličanov, ktorí chodili po zemi, - upozornil Lavrov. – Bol prípad, keď sa náš kontingent priamo stretol s Britmi, ale, opakujem, prevládol vysoký profesionalizmus vojakov na obidvoch stranách“. Minister zdôraznil, že „že mohlo byť veľmi zle“, ale vojaci „ukázali svoju lepšiu stránku“.

Zločiny počas vojenskej operácie NATO v Juhoslávii
Západné krajiny taja zločiny svojich predstaviteľov počas vojenskej operácie NATO v Juhoslávii v roku 1999, vyhlásil Lavrov.
„Mne sa zdá, že Západ robil a bude robiť všetko pre to, aby sa tak nestalo“, - povedal Lavrov, keď hovoril o možnostiach medzinárodného vyšetrovania voči predstaviteľom NATO v spojitosti s faktami o úmrtí civilného obyvateľstva, s útokmi na civilné objekty a s použitím munície s obsahom uránu pri bombardovaní Juhoslávie.
„Čo sa týka zakázanej munície, Srbi sami robia vlastné vyšetrovanie. Na jeho základe uvidíme, čo sa dá robiť pre to, aby tento zločin nezostal nepotrestaný,“ – zdôraznil minister.
Opakujem, prakticky nevidím šance na to, aby sa do toho pustili medzinárodné inštancie, kde je prítomný Západ a kde sa západné hlasy rešpektujú. Urobia všetko pre to, aby sa tak nestalo.
Lavrov pripomenul, že švajčiarsky poslanec Dick Marty zverejnil v roku 2010 správu „odhaľujúcu hrôzostrašné fakty zločinov bojovníkov Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorí unášali ľudí a potom ich používali na nelegálny obchod s ľudskými orgánmi“. Západ bol nútený donútiť kosovské vedenie, aby dalo súhlas na vytvorenie špeciálneho súdu pre vyšetrovanie zločinov opísaných v správe, ale táto štruktúra, v ktorej bol za prokurátora vymenovaný amerických občan, už niekoľko rokov nefunguje, poznamenal šéf MZV RF.
„Od tých čias sa už dvakrát menil prokurátor, teraz pracuje tretí – opäť Američan, - a nebolo vznesené ani jedno obvinenie. Ja dokonca pochybujem, že toto vyšetrovanie sa uberá nejakým pochopiteľným smerom. Takže Západ bude zametať pod koberec tie fakty, ktoré usvedčujú jeho a jeho chránencov zo zločinov proti ľudskosti“, - poukázal minister.
Šéf MZV poznamenal, že nie je úplne presvedčený o tom, že útok NATO na čínske veľvyslanectvo v Belehrade 7. mája 1999 bolo náhodný. „Myslím si, že tam predsa len bola určitá náhoda, ale nie som o tom celkom presvedčený“, - povedal Lavrov v odpovedi na žiadosť, aby okomentoval tento incident.
Počas operácie NATO v Juhoslávii bola na čínske diplomatické zastupiteľstvo v Belehrade vystrelená raketa, v dôsledku čoho zahynuli traja občania ČĽR.
Aliancia tvrdí, že tento incident bol chybou a cieľom bombardovania bola neďaleko sa nachádzajúca budova Federálnej správy pre zásobovanie.

Vojna proti médiám
Ako poznamenala hlava MZV RF, NATO bombardovalo srbské územie so závažným porušením všetkých princípov medzinárodného humanitárneho práva: „Známy je prípad, keď natovské letectvo zaútočilo na osobný vlak, ktorý prechádzal po moste. A už úplne mimo akéhokoľvek chápania je bombardovanie televízneho centra“.
Minister zdôraznil, že boj Západu s juhoslovanskými médiami sa „ozýva“ aj teraz. „Túto skúsenosť sa pokúšajú využiť vtedy, keď nenazývajú jednotlivé masovokomunikačné prostriedky médiami, ale nástrojmi propagandy. Práve tak, napríklad, nazývajú vo Francúzsku RT a Sputnik, zakazujú im objavovať sa na podujatiach, na ktorých sú akreditované iné médiá, - vyhlásil. – Práve vtedy sa začalo smerovanie na obviňovanie novinárov zo strany radu médií z toho, že sú hlásnou trúbou propagandy – práve tak sa vysvetľovala nevyhnutnosť útokov na televízne centrum v Belehrade“.

Falošná zámienka
Hovoriac o masovej vražde v kosovskej dedine Račak v roku 1999, po ktorom sa začalo v NATO hovoriť o nevyhnutnosti použitia sily v Juhoslávii, Lavrov poukázal na to, že tento incident bol vedomou provokáciou.
To nebol dôvod, ale falošne vyrobená zámienka. Je dávno známe, že to bola provokácia. O tom sa už neraz hovorilo, písalo a predkladali sa dôkazy.
„Zabití údajní civilisti boli v skutočnosti vojakmi, bojovníkmi Albánskej oslobodzovacej armády, ktorých jednoducho preobliekli do civilu. Už dávno je známe, že to bol taký podvrh, - vyhlásil šéf ruského diplomatického rezortu. - Túto provokáciu organizoval, žiaľ, vtedajší šéf misie OBSE, Američan William Walker, ktorý po svojom príchode na miesto udalosti a objavení mŕtvol, ktoré boli, ako som povedal, pedantne prezlečené do civilných šiat, priamo tam, na mieste vyhlásil, že tu došlo ku genocíde“.
Závery o tom, čo sa stalo, mohla v tomto prípade urobiť len Stála rada OBSE, ale nie Walker samostatne, vysvetlil minister. „On [Walker] zohral rovnakú úlohu, akú teraz hrajú tzv. Biele prilby v Sýrii, sústavne organizujú zinscenovania, ktoré dávajú Západu dôvod na útoky na suverénny štát“. – poznamenal Lavrov.
Hlava MZV RF dodala, že Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu nebol poskytnutý úplný text správy fínskych patológov, ktorí sa pokúšali zistiť okolnosti smrti ľudí v Račaku. „Žiadal som na Bezpečnostnej rade OSN za podpory mnohých mojich kolegov, aby bola správa zverejnená. Ale, žiaľ, neposkytli nám ju v úplnom znení. Ale vtedajší prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponte rozdala v Bezpečnostnej rade OSN anotáciu, ktorá bola maximálne vyčistená a celkovo vyznela neutrálne,- pripomenul Lavrov.
Súhlasí Boris


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   24. 3. 2019, 09:13 avatar
mnoho ľudských životov sa da zincenovať ako smrť


3.
označiť príspevok

Boris muž
   24. 3. 2019, 09:35 avatar
Všetky tieto udalosti, útoky na suverénne krajiny,ale aj útoky na vlastných, ako napríklad dvojičky v NY, to všetko len prispieva k stále vačšiemu odporu proti západnému hegemonu nedonosených, zakomplexovaných debilkov.
Všetko zlé, je na niečo aj dobré.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 3. 2019, 10:31 avatar
Boris,
taký je aj ten neprestajný ľudský boj záujmov menšiny s väčšinou a naopak. Ľudstvo sa už začína čoraz vedomejšie striasať odvekého jarma súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a nastoľovať/realizovať odveké túžby po skutočnej slobode, rovnosti a bratstva pre civilizáciu XXI. storočia...
Súhlasí Boris


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 3. 2019, 10:40 avatar
Polovica krajiny nie je menšina.


6.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 10:59 avatar
so Sovietským Zväzom na večne časy....


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 3. 2019, 11:11 avatar
Trole ZSSR už dávno neexistuje.
S USA na večné časy a nikdy inak.
Súhlasí Boris


8.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 11:20 avatar
no to by ste si mali uvedomiť vy troli ruskí....ked sa tak pchate Putinovi do zadku.


9.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 3. 2019, 11:30 avatar
Nikto sa nikomu nepchá do zadku len vy americkí troli sa cpete američanom do zadku.
Súhlasí Kasafran


10.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 11:32 avatar
ano distancujeme sa od dezinformačnej politiky ruska, ktora sa snaži rozbiť europu....    .....


13.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 3. 2019, 14:12 avatar
Rusko nemôže rozbiť Európu. Európa je kontinent a Rusko doň patrí až po Ural
Súhlasí Kasafran


14.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 14:13 avatar
Myslene EU.....to je snád jasné nie?....


15.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 3. 2019, 14:15 avatar
14. Jasné to je, ale treba mať na pamäti, že EU nie je Európa, aj keď sa za ňu rado vyhlasuje. Je to čistá demagógia, tvrdiť, že EU je Európa.
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 3. 2019, 14:16 avatar
A ani hodnoty EU nie sú "proeurópske" ale v podstate sú "prozápadoeurópske".
Súhlasí Kasafran


20.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 14:28 avatar
nemyslim...postkomunisticke krajiny si len tak nenechaju vziat identitu...na to su dosť haklivé.....a prozapadna europa to si bude musieť uvedomiť a už aj uvedomuje....krajiny ako aj my mame EU čo dať.....


17.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 14:23 avatar
nemudruj Europa je až po Ural   


18.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 3. 2019, 14:25 avatar
17. To malo byť zopakovanie toho, čo píšem v 13 alebo tam chýba otáznik?


19.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 3. 2019, 14:28 avatar
(13) Era,
maj pochopenie pre Veriaceho, on je už naučený a zvyknutý myslieť/uvažovať iracionálnejšie...


21.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 14:29 avatar
Sudruh Kasafran dohliada na svoje ovečky    


22.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 3. 2019, 14:31 avatar
19. Kasafran - Ja sa snažím mať pochopenie pre úplne každého, ale aj neodsudzovať nikoho.


11.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 3. 2019, 14:02 avatar
(9) Hokejis,
oni sa už doňho nemusia pchať, oni sú v ňom už dávno...


12.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   24. 3. 2019, 14:05 avatar
Váš príspevok je príliš krátky   
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:52,  Nadja - začni sa už modliť, to je konkrétny počin pre mnoho ľudí.
dnes, 11:50,  To je pravda. Iba človek dokáže vedome uplatniť niečo morálneho tuná. A oceňujem tvoju...
dnes, 11:50,  Nadenka , vidím, že si mimo a všeobecne nechápeš pojem dialektika. Asi neovládaš...
dnes, 11:46,  Hm, o inom, ale nazývaš to rovnako. Ja pášem o tom, čo môžeme urobiť pre budúcnosť...
dnes, 11:41,  No mravec nemá dialektický boj nijaký, lebo má len a len jedno za úlohu - zabezpečiť...
dnes, 11:39,  42. Ten duchovný svet, o ktorom píšeš, ja naozaj vymyslený a hlavne- nedáva žiadne...
dnes, 11:37,  Ahojte, mám elektrickú kolobežku na ktorej by som sa chcela v rámci BA prepravovať...
dnes, 11:34,  To, čo si musí človek formou učenia vyberať zo spoločenského vedomia celý život, mravec...
dnes, 11:31,  Nie, ono je to tak, že organizmom je v prípade mravcov celé mravenisko, a toto bojuje o svoju...
dnes, 11:27,  Nadja a čo genetická štruktúra. Svojím spôsobom sú vlastne nad nami, ale je to ich...
dnes, 11:25,  Era všeobecne , ak by neboli ľudia ktorí prekračujú zákon, boli by sme stále iba mravcami....
dnes, 11:25,  Ano, vychovať decka, to je základ :)
dnes, 11:23,  Lebo neexistujú mravenčie filozofi... *39
dnes, 11:21,  Vrahovia nie sú spoločnenským problémom, tým sú napríklad vojny, a ani to ešte nie je...
dnes, 11:20,  Nadja to nie je o pravidlách , ani o tom ako myslí jednotlivec. JE TO O HODNOTOVEJ STAVBE...
dnes, 11:19,  Najekologickejšie je chodiť peši :D
dnes, 11:18,  Lenže duchovný svet si vytvoril človek, nie naopak :) Ano, morálka a zodpovednosť vlastne...
dnes, 11:18,  Teraz sa dáva dosť do popredia že je ekologické chodiť do práce MHD-čkou. .. *29 *21
dnes, 11:17,  Ja občas pozbieram smeti vonku, a triedim plast, no triedenie je základ sám o sebe....
dnes, 11:16,  V tejto spoločnosti je napríklad tabu zavraždiť človeka a napriek tomu ten problém nie je...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keďže sme sa tu už narodili, naučme sa tu aj žiť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 904 bytes in 0,365 seconds)