Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Hľadanie zmyslu života

19
reakcií
5420
prečítaní
Tému 8. decembra 2008, 08:37 založil Rexana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
24. 10. 2009
296
30. 11. 2016
63
18. 09. 2018
38
15. 09. 2018
6
 
 


1.
označiť príspevok

Rexana žena
   8. 12. 2008, 08:37 avatar
„Ak sa mám vyjadriť veľmi stručne,“ vysvetľuje Nesse, „povedal by som, že rôzne duševné rozpoloženia existujú preto, aby regulovali naše životné stratégie. V dôsledku toho prirodzene radi trávime viac času činnosťami, ktoré majú pre náš život význam, ako činnosťami, ktoré jednoducho nefungujú.“

Moderný, mestský, „očarujúco úspešný“ život zapríčiňuje odtrhnutie ľudských bytostí od vecí, po ktorých vo svojej hĺbke túžia – príroda, intimita, pokojné a zdravé životné prostredie. Stále viac ľudí žije v situácii, kedy nie je v ich silách naplniť túto túžbu. Depresia je prirodzeným dôsledkom snahy organizmu vyrovnať sa s problémom a nájsť z neho cestu von. Depresia, inými slovami, je často prvým podnetom pre hľadanie zmyslu.

 


2.
označiť príspevok

Rexana žena
   8. 12. 2008, 08:45 avatar
Poznanie je živé len vtedy, keď je tvojou osobnou skúsenosťou. Ak vieš niečo od iných, je to iba spomienka, nie poznanie. Pamäť je niečo mŕtve. Ked pozbierate vám dostupné bohatstvo poznania a máte v hlavách písma a celé knižnice, bude vám odrazu jasné, že so sebou vlečiete náklad iných ľudí. Poznáte, že vám z toho nič nepatrí. Nezažili ste to.
Vtedy sa toho môžete zbaviť, potom môžete všetko toto poznanie opustiť. A z tohoto opúšťania vyrastá nový druh nevedomosti. Táto nevedomosť nie je nevedomosť nevedomých - je to nevedomosť múdrych, je to múdrosť.
Iba múdry človek môže povedať: Viem, že nič neviem - ale keď povie, toto neviem, a netúži dozvedieť sa niečo ďalej, zisťuje iba skutočnosť.
Ak môžeš z celého srdca povedať: Viem, že nič neviem, otvoria sa ti v tom okamžiku oči. V okamžiku, v ktorom môžeš v celej svojej úplnosti povedať: Viem, že nič neviem, si sa otvoril múdrosti. Táto nevedomosť je krásou - je však dosahovaná prostredníctvom poznania. Je chudobou získanou prostredníctvom bohatstva. A to isté sa deje s egom - môžeš ho stratiť až vtedy, keď ho máš.

V živote je nutné všetko. Nič nie je zbytočné. A ak si už zrelý, potom rozlom larvu a vyjdi von. Ego je škrupinkou vajíčka - chráni ťa. Ak si pripravený, rozbi škrupinku, vyjdi z vajíčka.
Ego je škrupinka. Ale čakaj, neponáhľaj sa toľko. Náhlenie nepomáha - môže byť predčasnou prekážkou. Máš čas, nič neodsudzuj.

Rozum je logický a život je dialektický. Rozum sa pohybuje v jednej priamej línii, ale život sa pohybuje od jedného pólu k druhému, stále poskakuje od jedného bodu k jeho protikladu. Život je dialektický. Hovorí: vytvor a znič. Zroď sa a potom zomri. Dosiahni a potom strať.
Buď bohatý a potom povie život - staň sa chudobnným. Buď vrcholom, Mount Everestom ega a potom sa staň priepasťou nesebectva.

Pohľad na mydlové bubliny, motýle, na ružové púčiky tancujúce vo vetre - dojíma nás to až k slzám a ku spevu. Sú to slzy radosti, pretože život je tak živý, že nemôže byt stály - iba mŕtve veci môžu byť trvalé ...
Vie váš boh tancovať? Vie milovať? A spievať? Vie utekať za motýľom? Vie uviť kyticu z lúčnych kvetov a radovať sa až k slzám a prespevovať si? Ak áno, potom takýto boh bude skutočným reprezentantom života, takýto boh bude totiž život sám.

 


9.
označiť príspevok

Berenika
   8. 12. 2008, 09:57 avatar
Rexana a prečo si nepokračovala aj ďalej?
Život, hľadanie Prostredníctvom aktivity niečo získavaš, nič nestrácaš. V láske, v sexe, i vo všetkých iných oblastiach. Nikdy nezabudni, že keď niečo od základu obetuješ, bude ti to k dispozícii. Boh je darca, darca bez podmienok. Hoci sa učíš dávať a tvoje ruky zostávajú stále prázdne, môže ti Boh dávať stále viac. Keď si lakomec, je tvoj vzťah k božskému zamedzený. Potom žiješ ako úbohá vlna, ktorá sa neustále bojí, že niečo stratí. Ži ako veľké more, buď oceánom. Nemysli na to, že niečo strácaš. Nič sa nestráca, nikdy sa nič nemôže stratiť. Nie si jedinec, to sa iba tak zdá. Celok je s tebou zviazaný, si len jednou z mnohých tvárí existencie, všehotvorstva, len jednou z výrazových možností vesmíru. Nerob si starosti - nikdy nebude koniec. Tento vesmír je bez počiatku a bez konca. Užívaj všetkého, ži slávnostne, buď aktívny a vždy dávajúci. Dávaj tak totálne, že nikdy nepomyslíš, aby si niečo pre seba podržal. To je jediná modlitba. Dávať - je modliť sa. Dávať - je milovať. A tí, ktorí vedia dávať, budú dávať stále viac. Ked požadujete, ste uzatvorení. A ak ste uzatvorení, potom sa nemôže zjaviť božské. Ak si nechcete nič vynucovať a iba plávate, plyniete po oblohe ako biely oblak, bez akéhokoľvek úsilia niekam dôjsť, keď nevynakladáte úsilie, keď nechcete nič dosiahnuť, keď ničím nie ste, keď ste šťastní tým, čím ste, keď ste spokojní s celým svetom, keď prijímate veci také, aké sú, keď nechcete nič pozmeňovať, potom odrazu ste vytrhnutí do novej dimenzie bytia a poznávate, že dvere boli stále otvorené. Dvere neboli nikdy uzavreté. Tí, ktorí chcú naozaj žiť, musia podstúpiť mnoho rizika, musia sa vydať na cestu do neznáma. Musia sa naučiť jednu zo základných lekcií: že neexistuje domov, ze život je putovanie - počiatok, bez konca. Zato smrť má koniec i počiatok. Vy ale nie ste smrť, vy ste život. Smrť je nesprávna predstava. Ľudia si vytvorili smrť, pretože túžia po bezpečí. Túžba po bezpečí a istote stvorila smrť, spôsobila, že ľudia sa boja žiť a že sa váhajú vydať na cestu do neznáma. Jediná potrava života je riskovať, čím viac riskujete, tým viac ste nažive. A akonáhle si toto uvedomíte, nie zo zúfalstva alebo z bezmocnosti, ale pri meditácii - akonáhle tomuto porozumiete, uchváti vás rýdza krása tejto možnosti.


10.
označiť príspevok

PEt-erre
   8. 12. 2008, 11:23 avatar
Pises ze treba davat ale ked clovek dava pretazuje stvrtu cakru,Berenika precitaj si nieco o psychologii cakier pretoze tolko naivizmu ako je vo vasich clankoch som davno necital.


11.
označiť príspevok

Berenika
   8. 12. 2008, 14:31 avatar
PEt-erre, to nie je môj článok, ja som dala len pokračovanie toho, čo tu dala Rexana.
Ale s tým - "dávať - je milovať" - sa stotožňujem, aj napriek tomu, že ako ty píšeš preťažujem štvrtú čakru, je mi to jedno.  


12.
označiť príspevok

roseta žena
   8. 12. 2008, 15:02 avatar
čo ty furtom lem zapáraš ? tvoju zádrapčivú povahu vystihuje aj tvoj avatar  


13.
označiť príspevok

PEt-erre
   8. 12. 2008, 17:51 avatar
Berenika skus uhadnut kolko ludskych obeti si vyziada ludska naivita???


15.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 12. 2008, 08:41 avatar
Pet-erre ja ti dam na miesto Bereniky odpoved ,boli to presne dvaja.


16.
označiť príspevok

PEt-erre
   9. 12. 2008, 09:34 avatar
Ranexil neviem o com hovoris .Ale co tak o 20 rokov ked sa dostavi ropna kriza ? Vies si to predstavit ?


17.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 12. 2008, 09:37 avatar
To už bude neskoro pre vzduch na zemi,takze ma to nezaujíma.


18.
označiť príspevok

PEt-erre
   9. 12. 2008, 16:22 avatar
Ranexil mam s teba taky dojem ze len demonstrujes svoje psychicke sily ale o dobro druhych ti vobec nejde !


14.
označiť príspevok

Kaies muž
   9. 12. 2008, 08:37 avatar
Rexanka, páči sa mi, že premýšľaš nad zmyslom života. Je to ťažké, možno nekonečné premýšľanie. Je to však asi tá najpodstatnejšia téma... Dostala si sa už dosť ďaleko. Pozor preto na omyly. Nie je dobré stavať na omyloch.
Napríklad: "Poznanie je živé len vtedy, keď je tvojou osobnou skúsenosťou. Ak vieš niečo od iných, je to iba spomienka, nie poznanie. Pamäť je niečo mŕtve. Ked pozbierate vám dostupné bohatstvo poznania a máte v hlavách písma a celé knižnice, bude vám odrazu jasné, že so sebou vlečiete náklad iných ľudí. Poznáte, že vám z toho nič nepatrí. Nezažili ste to."
Mám z toho pocit, že nemáš ujasnené pojmy ako poznanie, pamäť, spomienka, skúsenosť, alebo že týmto slovám prisudzuješ subjektívne zúžený význam.
Prežitým zážitkom, alebo skúsenosťou je každý videný film, prečítaná kniha, počutá hudba, prijatá myšlienka. Teda každý zážitok. Môže byť intenzívnejší, obsažnejší... Niečo nás zasiahne viac, niečo menej. Človek si niekedy neuvedomuje, čo ho ako (čím, v akej miere, akým smerom) zasiahlo, či dokonca výrazne zmenilo jeho život.
Človek si to nemusí uvedomovať ani pamätať. Niekedy psychológ, psychoanalytik pomôže človeku objaviť zážitok, na ktorý si nespomína a ktorý výrazne ovplyvnil jeho ďalší život. Pozitívne, alebo negatívne - niekedy je aj to nemožné určiť (napríklad aj preto, že nevieme určiť, čo by bolo, keby nebolo to, čo bolo...).
Zážitkom človeka je to, čo zažil. Zážitkom môže byť myšlienka v akejkoľvek forme (napr. umeleckého diela), a nielen myšlienka - akýkoľvek "nehmotný statok". Vlastný, či osvojený. Napokon, čo je vlastné a čo osvojené? Vieš to určiť?
Porozmýšľaj nad tým.
Ešte otázka: Prečo používaš slovo "okamžik" a nie "okamih"?!


3.
označiť príspevok

salbea žena
   8. 12. 2008, 09:00 avatar
ja úplne od veci..prečo nosia mníšky obrúčku?..oni sa vydávajú za mrtveho?..ak ano,tak je všetko v cirkvi morbídne....potom je kto duševne chorý..ja či oni? keď mám veriť cirkvi a Bohu tak by som mala sa stotožniť so všetkými ich manierami..utekať za motýľom neviem


4.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 12. 2008, 09:14 avatar
Mnísky to asi robia preto,že už ich Pán povedal písma sú mrtve a jediné čo robia vyznavajú Ježiša z písem-toho mŕtveho o ktorom tie písma píšu.Hovoria aký je (a to všetci kresťania) a pritom spomínajú iba toho kto je mrtvy,kto bol.Tak aj za mrtveho sú vydané,lebo živeho nepoznajú.Ten članoček rexany hovorí o návrate k živému Bohu ,nie tomu o ktorom stále taraju aký bol a nútia ludí žiť minulosťou.(Dokonca aj tá ich latina je mŕtvy jazyk-tak o čom su?)-Uctievači mŕtveho .


5.
označiť príspevok

Rexana žena
   8. 12. 2008, 09:17 avatar
Problém s človečenstvom spočíva v strachu. V strachu z budúcnosti, Boha, ľudských reakcií, vlastného ega, či ega toho druhého, alebo dajme tomu z výťahov.

Človečenstvo, máš pravdu, možno za to až tak veľmi nemôžeme, napríklad tak, ako narkoman nemôže za svoju závislosť. Vyrástli sme v strachu a žijeme v ňom. Už sme si naň privykli ako na starý a deravý kabát. Chráni vcelku uspokojivo a tak len málokto si ho vyzlečie. Otázka znie, či to vôbec vie.

 


6.
označiť príspevok

Rexana žena
   8. 12. 2008, 09:34 avatar
"Nikdy si nevedel, že slová dokážu zruinovať ľudí.."

Preto je lepšie premyslieť si, čo povieme, ako sa riadiť pravidlom "čo na myslis to na jazyku". Ostré slová zostanú v hlave a zavŕtavajú sa stále hlbšie a hlbšie pod kožu.. Bolesť, strach, samota, odpovede, stratený, láska, nádej, útecha, boj, plač, krik, cit, otázka.. Prečo?

 


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 12. 2008, 09:43 avatar
rexana to si myslela na mna? lebo ,nie.To co som napísal je podnet na zamyslenie.Živý Boh -Mŕtvy Boh,ktorý je hoden uctievania?Ten čo bol?Ten čo bude?ALebo iba ten čo je a človek ho obchadza neustale sa obzerajuc za Bohom ,ktorý Bol?Čo myslíš prečo slovenčina nehovorí ďábel,ako češi?Ale diabol -Dia(boh)-bol,Bol Bohom.Slovencina ked nepozna slovo ,tak kto ho pozná ?Ktorý národ ešte ma v svojom pomenovaní SLOVO okrem slovakov?


8.
označiť príspevok

Rexana žena
   8. 12. 2008, 09:45 avatar
Všetko začína a končí,
svet sa neprestajne točí,

slzy sú a vždy i budú
vždy raz niekto padá ku dnu,
láska v nenávisť sa mení,
okolie nás stále zmení,
ja cez oblok zas sa dívam,
v ušiach buráca mi príval,
mojich zvláštnych pochýb predstáv.
Listy padajú vždy nadol,
k nebu stúpa dymu kúdol.
Pravdám sa ja často priečim,
takže neviem čo zas riešim..
Všetko bolo povedané
čakám stále nové zbrane..

Viem, že koniec vždy prísť musí,
zakaždým ma ale desí,
viem tiež, že zažiatok príde,
i tak cítim nostalgie,
i keď toto všetko viem,
život ľahší nebude...

Bohužiaľ..

 


19.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2008, 16:43 avatar
Zmysel života nie je...
Najskôr prišli úvahy o zmysle a až potom depresia...


20.
označiť príspevok

Natalia žena
   9. 12. 2008, 16:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:00,  Určitý typ myslenia sa rovná voľnomyšlienkárstvo ;)
včera, 23:59,  Tebe sa azda zle rozvíjajú myšlienky, keď vedieš dialóg? ;)
včera, 23:58,  9. myslenie sa nerovná volnomyšlienkárstvo
včera, 23:58,  chceš strašne poučovat ale nerozumieš ani základnym pojmom LOL
včera, 23:57,  Alebo ináč sa spýtam, čo je myslenie ak nie rozvíjanie myšlienok? ;)
včera, 23:57,  19, ..... samozrejme že ich "dopúšťa" nakoľko vládcom tohoto sveta je ešte...
včera, 23:57,  7. to je v úvode, ktory si stále nedementoval ako somarinu
včera, 23:56,  To je v 3? ;)
včera, 23:55,  5. schíza? :) Voľnomyšlienkovanie je o rozvíjaní myšlienok Niekedy stačí aj jedno...
včera, 23:53,  Kde v 3 vidíš nejaké rozvíjanie dialógu? ;)
včera, 23:52,  Tak chybu občas urobí asi každý. Inak, KKC: "1128 To je zmysel tvrdenia Cirkvi:...
včera, 23:50,  3. prestan si vymyšlat a zavádzat , volnomyšlienkárstvo nie je o rozvíjaní dialógov ale ze...
včera, 23:48,  8, ..... Krištof nezavádzaj! História nepustí. RKC sa jasne stavala k takému vysvetleniu...
včera, 23:48,  Určite nie ;)
včera, 23:46,  105. no ja to viem, ale či tvoje IQ dostačuje
včera, 23:46,  Pri rozvíjaní myšlienok si zväčša nekladieme žiadne hranice ;)
včera, 23:46,  volnomyšlienkár je freethinker, a nie je to o rozvíjaní myšlienok
včera, 23:43,  To musíš ty vedieť najlepšie ;)
včera, 23:43,  103. aha, povedz o čom píšem v mojom príspevku
včera, 23:39,  Voľnomyšlienkovanie je o rozvíjaní myšlienok ;) Niekedy stačí aj jedno SLOVO a rozvinie...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(87 631 bytes in 0,388 seconds)