Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Historické a teologické zdôvodnenie titulu Božia Matka (môj názor)

14
reakcií
831
prečítaní
Tému 19. apríla 2016, 15:17 založil Klein.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Klein muž
   19. 4. 2016, 15:17 avatar
Keď sa kresťania modlia Zdravas Mária, používajú jeden z najstraších titulov, ktorí kresťania dali Márií - Božia Matka.
Už v treťom storočí a možno aj skôr sa cirkev modlila : K tebe sa utiekame, svätá Božia Rodičika...
Táto kresťanská modlitba nadväzuje na inšpirovaný pozdrav Alžbety, : Čím som si zaslúžila, že Matka môjho Pána prichádza ku mne?

V prvých storočiach voči titulu Božia Matka nikto nenamietal pretože má veľkú oporu v písme. Navyše toto vyhlásenie logicky vyplývalo z nevyhnutného faktu, ktorý kresťania uznali, že Kristus je Boh. Ak je Boh a Mária je jeho matkou, potom je Božou matkou.

Toto pomenovanie súvisí s teologickým princípom nazývaným zámena vlastností (communicatio idiomatum). Podľa tohto princípu čokoľvek sa povie o ktorejkoľvek Kristovej prirodzenosti, dá sa pravdivo povedať o Kirstovi samotnom, pretože dve prirodzenosti božská a ľudská, zjednotili sa v ňom jedinom. Tak napríklad kresťania môžu s istotou povedať, že Boh syn zomrel na kríži, aj keď Boh je naisto nesmrteľný. Práve tak kresťania vždy trvali na tom že Boh sa narodil v Betleheme aj keď je Boh istotne večný.

V piatom storočí však niektorí teológovia začali titul Božia Matka spochybňovať. Obávali sa totiž, že to naznačuje akoby Mária bola pôvodcom Boha. Boli ochotní prijať titul Kristova Matka ale nie Božia. Ďalej argumentovali proti jednote Kristovych prirodzeností tým, že Panna porodila Kristovu ľudskú prirodzenosť ale nie Božskú.

Cirkev nesúhlasila a Máriin titul rázne obhajoval pápež Celestín I, ktorá sa opieral o silnú podporu svätého Cyrila Alexandrijského, najvýznamnejšieho teológa tej doby. Cyril zdôraznil, že matka nedáva zdrod prirodzenosti ale osobe. Mária porodila Ježiša, ktorý bol a je božskou osobou. Hoci Mária nebola pôvodcom Boha, určite ho porodila. Stala sa mu matkou.

Nám môže tento spor pripadať teoretický a akademický, ale v piatom storočí pritiahol pozornosť aj obyčajných kresťanov a strhol ich k ešte väčšej vrúcnosti. Dejiny nám hovoria, že keď pápež Celestín zvolal Efezský koncil aby vyriešil tento spor, kresťania zaplavili mesto, a očakávali rozhodnutie biskupov. Keď biskupi prečítali vyhlásenie koncilu, že Mária je skutočne Božia Matka, ľudia sa začali radovať a oslavovať a v sprievode so sviecami ich všetkých niesli na rukách ulicami mesta.

Pouvažujte chvíľu nad intenzitou citov, ktoré títo veriaci k Panne Márií prechovávali. Dočasne sa presťahovali do mesta, kde sa konal koncil, vonku očakávali rozhodnutie biskupov, potom celú noc oslavovali, a to všetko preto aby sa tejto žene dostalo patričnej úcty. Nesprávali by sa takto z lásky k akademickej polemike. Ani by neoslavovali víťazstvo metafory. Dovolím si tvrdiť, že nebezpečnú cestu so Efezu by nepodnikli kvôli nijakej inej matke, jedine kvôli vlastnej, Pretože Božiu Matku pokladali za vlastnú mamu.

Keď Máriu voláme Božia Matka, máme účasť na tej dávnej radosti. Pretože v tomto oslovení sa skrýva ohromujúci fakt, že sme Božie deti. Sme bratia a sestry Máriinho syna, Bohočloveka, a nielen jeho ľudskej prirodzenosti.


2.
označiť príspevok

Peťo muž
   19. 4. 2016, 16:53 avatar
Mária bola pôvodcom poloboha a nie boha .
A v dnešnej dobe by sa dalo napísať .....možno bol telekinetik , zázračný liečiteľ ....ale logicky v tomto svete nech sa narodí hocičo MUSÍ dodržiavať fyzikálne zákony !
A neexistuje nič také ako superman a podobne !


3.
označiť príspevok

Klein muž
   19. 4. 2016, 17:09 avatar
Jezis nie je ziaden poloboh ako Herkules, ani Boh a ani clovek...
Po svojom narodeni v Betleheme sa stal Bohoclovekom, jedna osoba dvoch zjednotenych podstat, plne ludskej a plne bozskej...
A toto telo, ktore si vzal z Marie Panny a ktore bolo vzkriesene nosi doteraz s oslavenymi ranami a doteraz az navzdy zostava Bohoclovekom.
Sam seba nazyval syn cloveka a Duchom Svatym pouceny prorok Izaias 800 rokov pred narodením Krista, buduceho mesiasa nazval Otec vecnosti a mocny Boh...


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   19. 4. 2016, 17:21 avatar
ak povieš ľudom budúcnosť, zmení sa minulosť a ty nevieš čo máš robiť v prítomnosti


5.
označiť príspevok

Klein muž
   19. 4. 2016, 17:36 avatar
Preto su dogmy tak nesmierne dolezite... Skrze ne ma cirkev jednotne ucenie pretoze z pisma sa da urobit tisic vykladov ale len jeden moze byt spravny. Vzdy ked v historii cirkvi doslo ku sporu a ludia sa pytali sami seba ako to teda vlastne je ked kazdy hovori nieco ine a na jednu skutocnost existovalo mnoho vykladov cirkev vyhlasila dogmu - teda pravdu viery a uz sa dalej o tom nediskutovalo... Ked sa niekto odmietne podriadit rozhodnutiu biskupov (nastupcov apostolov) nemoze sam seba nazyvat sucastou Kristovho mystickeho tela ktorym je cirkev. Pretoze kto ich pocuva, pocuva Krista....

1. list Korintanom : Prosím vás, bratia, pre meno nášho Pána Ježiša Krista, všetci hovorte to isté, aby neboli medzi vami roztržky, ale aby ste boli dokonalí v rovnakom zmýšľaní a v rovnakom úsudku.


6.
označiť príspevok

milky945 muž
   19. 4. 2016, 21:19 avatar
Klein, neviem, či tomu rozumiem správne, konkrétne tomuto odstatvu:
....
Toto pomenovanie súvisí s teologickým princípom nazývaným zámena vlastností (communicatio idiomatum). Podľa tohto princípu čokoľvek sa povie o ktorejkoľvek Kristovej prirodzenosti, dá sa pravdivo povedať o Kirstovi samotnom, pretože dve prirodzenosti božská a ľudská, zjednotili sa v ňom jedinom. Tak napríklad kresťania môžu s istotou povedať, že Boh syn zomrel na kríži, aj keď Boh je naisto nesmrteľný. Práve tak kresťania vždy trvali na tom že Boh sa narodil v Betleheme aj keď je Boh istotne večný.
...
V ňom stojí táto veta: “Boh syn zomrel na kríži, aj keď Boh je naisto nesmrteľný.“ Chceš tým povedať, že Boh syn zomrel na kríži ako človek, teda zomrela jeho ľudská prirodzenosť?
Ďalej tam stojí: “Boh sa narodil v Betleheme aj keď je Boh istotne večný.“. Narodila sa jeho ľudská prirodzenosť?

No inak biskupi, ktorí boli v Efeze na koncile, rozhodli určite slobodne, keď vonku na nich čakal dav ľudí, určite sa to ich rozhodnutie nerodilo pod tlakom z vonka.
Súhlasí Wolfe


7.
označiť príspevok

Klein muž
   19. 4. 2016, 21:29 avatar
Jezis je jedna osoba, nemozno oddelit Kristovo bozstvo a ludstvo lebo obe su sucastou jednej podstaty.
Preto Maria neporodila jeho ludsku cast. Ona porodila Krista takeho aky je, Boha v ludskom tele. nestvorila ho ale porodila a tym sa stala jeho matkou, samozrejme z Bozej vole.

Krestanstvo je uzasne v tom ze sa absolutne vymyka logike, preto nie je z tohto sveta, lebo krestanstvo sa rozumom neda pochopit, iba vierou prijat.

Panna porodila Boha v ludskom tele a tento nesmrtelny Boh zomrel a vstal z mrtvych... Pred touto vetou dokazem len sklonit hlavu lebo je to to najvacsie tajomstvo celej krestanskej viery...

Kristus sa pocal z Ducha Svateho a narodil sa z Márie Panny.
A slovo sa telom stalo a prebyvalo medzi nami....


8.
označiť príspevok

milky945 muž
   19. 4. 2016, 21:51 avatar
7: ... Ja som sa pýtal v 6, lebo som tam videl náznak porozumenia Trojice, aspoň som si to myslel, ale v 7 si to porozumenie spláchol.

Prepáč Klein, ale príde mi vtipné, ako sa stále snažíte vysvetliť Trojicu pomocou slov ako "osoba", "podstata", "prirodzenosť" a potom na konci to aj tak vždy zakončíte / zaklincujete slovom "tajomstvo" a "viera", lebo sa to aj tak nedá takto vysvetliť a pochopiť.


9.
označiť príspevok

Klein muž
   19. 4. 2016, 21:57 avatar
Mas na mysli Boha v troch osobach?
No Kristus apostolov vyzval krstit v jednom mene, v mene Otca Syna a Ducha Svateho...

Boh je vo svojom najhlbsom tajomstve rodina, nie jedna samostatna bytost...

Milosť nášho Pána Ježiša Krista a láska Boha Otca i spoločenstvo Ducha Svätého nech je s vami všetkými.
Súhlasí milky945


12.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2016, 07:35 avatar
Nejak som bol vzdy haklivy ked sa pouzival na vztah Boh, Maria Jezis nazov svata rodina... u katolikov najsvatejsia (pretoze oni maju mokry a mokrejsi, cerveny a cervenejsi)

Pretoze vzdy sa pri tomto ako si zabudalo na Jozefa, a ten mi v tomto pripade pirisel, ako podvedeny manzel..
Proste ponimanie "najsvatejsia rodina" podla mna nie je tak uplne "koser"....

Maria sa s oblubou poukazuje ako matka, co je potom Jozef Jezisovi? Nemanzelsky nevlastny syn?

Nemalo by sa to brat takymto sposobom...


10.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 4. 2016, 03:33 avatar
Matka božia je preto matka božia, lebo porodila bohu syna, porodila božieho syna, ktorý nie je a ani nemôže byť boh, pretože Ježišov status nemôže byť daný ľuďmi a ich výrokmi, jeho staus bol daný ešte pred tým, než bol tento svet. A vtedy o tom rozhodol jeho otec, ktorý ho stvoril ako prvotinu svojho stvorenstva a kdeže sa hrabeš človeče rozhodovať o nebeských veciach, ktoré sa udiali v časoch, keď tento svet neexistoval.. Ježiš povedal: Mám právo svoj život dať a mám právo svoj život vziať, ale v prvom rade plní to, čo chce jeho otec. Na olivovej hore sa potil do krvi a prosil otca, aby mu nedal piť tento kalich, nakoniec sa podvolil tomu, čo chcel jeho otec a tým dokázal, že je až na smrť poslušný svojmu otcovi.
Dogma o jeho božstve vznikla u za jeho života tu na zemi, už vtedy niektorí poopravili vetu: Takéto veci nemôže robiť človek len ak s ním je boh na vetu: takéto veci nemôže robiť človek, len ak JE boh.
Preto sa Ježiš pýta učenníkov za koho ma pokladáju ľudia a za koho ma pokladáte vy ? Odpovedal jeho Otec ustami Petra apoštola:Ty si syn boží mesiáš. Nič viac.
A čokolvek iné v evanjeliu by dávalo podnet na to, že je boh neobstojí, pretože práve táto chvíľa a táto časť evanjelia je zameraná výlučne na to, kto vlastne ježiš je. Ani Tomášovo: Pán môj a Boh môj nemôže na tom nič zmeniť, naopak, možno práve na tomto sme skúšaní, ako ľahko vieme podľahnúť vo svojej horlivosti a vymýšľať nepravdivé a úplne zbytočné veci, ktoré slúžia viac satanovi, ako Ježišovi. A ani v Jánovom prologu jeho evanjelia a slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami, lebo to slovo, ktorým sa stal ježiš telom,bol boh, lebo boh to povedal, aby sa stal telom.
Toto je tu napísané hlavne preto, že boh miloval tak tento svet, že poslal jediného syna, aby ho zachránil. Na inom mieste ježiš hovorí: svoj život mám právo dať a svoj život mám právo vziať, ale v tomto prípade nie Ježiš určil, kedy zoberie na seba život a kedy ho dá, lebo na pokyn jeho otca, ktorý vyslovil to slovo a to slovo bol boh, lebo boh ho vyslovil, aby slovo sa stalo telom a prebývalo medzi nami a nevyslyšal Ježiša na olivovej hore aj keď ho prosil až do krvavého potu.
A to nebola krutosť Otca voči synovi, to bola nekonečná láska jeho otca k nám a Ježiš sa tejto láske podrobil a práve o to je jeho obeta pre nás tak nesmierne dôležitá a nemožno s ňou hazardovať takýmto spôsobom a tým zmenšovať cenu jeho utrpenia.
My netušíme, aké prekonal telesné bolesti, ale čo ak pre neho boli horšie bolesti z potupenia a urážok od ľudí na takého kráľa a pána, ktorým on skutočne je.
Kdeže sa hrabeš človeče nie rozhodovať a vôbec komentovať veci, o ktorých bolo rozhodnuté skôr, než bol tento svet a inými nebeskými mocnosťami, ako je tvoja svätosť, ktorú si si sám pre seba vymyslel. ???????
A tak isto, svätá trojica existuje, ale nie tak, ako si to vymysleli maliari v minulosti akýsi trojuholnik vo vnútri s okom. Svätá trojic existuje tak, ako to povedal Ježiš, svätá trojica existuje ako reťaz, ktorej v jednom oku sú dve ďaľšie.
Tak ako som ja vo vás, tak vy ste vo mne a tak ako je vo mne moj otec, tak som ja vňom a tak je to aj s otcom a duchom svätým. A človek je oko reťaze, v ktorom je z jednej strany ježiš a s druhej strany satan. A v oku satana je človek a mocnosti zla tohoto sveta a v oku ducha svätého je otec a mocnosti dobra tohoto sveta.
A teda my sa môžeme spoliehať iba na Ježiša, či sa dostaneme k jeho otcovi a potom od jeho otca k duchu svätému, ktorý nás vynesie zo svojej vinice ako záhradník do života Ducha svätého a kmeň viniča, ktorý ošetruje otec vo svojej vinici je ježiš kristus, jediný,cez ktorého máme nádej sa dostať k jeho otcovi a duchu svätému,
Mám toho ešte veľa, ale taký pokrm by ste nezniesli. Ježiš vie, že všetko nevieme, ale aj vie, že nám o na spasenie stačí, bez toho, aby sme si k tomu ešte niečo vymýšľali a domýšľali, lebo zabúdame na to, že všetko, čo je od človeka, môže byť aj od toho zlého. Ježiš použil slovo : "môže", teda nie všetko,čo vymyslel človek je od zlého a ja si myslím, ž práve tridentský koncil svedčí o tom, že tam je veľa zlého ale nie všetko.
Práve týmto nás vyzýva, aby sme si sadli k plným sieťam a vybrali čo je dobré a čo zlé,vrátili do mora.
A preto je naozaj treba si sadnúť a prehodnotiť všetky učenia svätých otcov a všetky dogmy, a čo je dobré ponechať v cirkvi a čo zlé, vrátiť satanovi. Filter, ktorý bude rozhodovať, čo je dobré a čo zlé, nech je iba čisté evanjelium evanjelium, evanjelium a nič iné len čisté evanjelium.
Dodržujme evanjelium a nehľadajme v ňom pochybnosti, ale istotu ježišovej pravdy. Lebo boh je duch a môžeme ho vzývať len v duchu a v pravde a teda v Ježišovej pravde, jeho čistého evanjelia a teda väčšiu nádej na spasenie má ten, kto pochopil pravdu ježiša a evanjelia tak, ako to vidí on aj so svojím otcom a nie učenia svätých otcov, dogmy a rôzne iné veci.
O tomto všetkom sa hovorilo práve vo Fatime a stroskotalo to na cirkvi, pretože hierarchia nie je podľa evanjeli tak, ako to stanovil ježiš pri zakladaní cirkvi Petrovi. Ty si skala a na tejto skale postavím cirkev, ktorú satan nepremôže, aj keď ju satan doriadi tak, že už nikto nebude veriť, že ešte patrí kristovi a mnohí od neho pre toto odídu. Ale Ježiš už raz také rany od satana zniesol a prežil, ako chceme prežiť my, nechať zmordované umučené telo v hrobe a duchom ísť za ježišom.
Apreto aj vo fatime je svätý otec spomenutý na to aby vyplnil tieto príkazy z neba. Lenže ktorý pápež bol prvý, ktorý sa to dozvedel a prečo ????
Asi preto, že hierachia nie je podľa toho, ako určil Ježiš v evanjeliu, že jediný zodpovedný ježišovi za cirkev je pápež a to je potvrdené aj vo Fatime a aj v Medžugorí.
Akú zodpovednosť pred bohom zobral na seba portugalský biskup, ktorý nedovolil zverejniť fatimské dialogy a mohol práve tým spôsobiť II. svetovú vojnu ???? Prečo o tak závažnej veci nenechal rozhodnúť pápeža ???
To my samozrejme teraz nemôžeme vedieť a boh to má dávno vyriešené a my nevieme ako a teda našou jedinou vrchnosťou v cirkvi by mal byť iba pápež. Podľa evanjelia, lebo každý, kto si osobuje brať na seba právomoce ježiša, ktoré nedostal, zrejme bude súdený podľa jeho slov: Nesúďte kým prídem ja, pomsta patrí mne.


11.
označiť príspevok

fajer
   20. 4. 2016, 06:55 avatar
elemír, kresťanie tie frázy počuli už tisíc krát, ateisti to ani čítať nebudú, tak ja neviem , načo tu dávaš tie tvoje klamstvá a s môjho pohľadu sračky....nikoho nezaujímajú...


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2016, 07:42 avatar
"Matka božia je preto matka božia, lebo porodila bohu syna, porodila božieho syna" >> Ked da Jana syna Jarovi, ktory sa bude volat Jozo, tak je to matka Jarova a nie matka Jozova hej?
Si skadial prisiel? Precitaj si o theotokos...
Rkc to berie tak, ze Maria vynosila a porodila Jezisa, ktory je Boh..

"Na olivovej hore sa potil do krvi a prosil otca, aby mu nedal piť tento kalich, nakoniec sa podvolil tomu, čo chcel jeho otec a tým dokázal, že je až na smrť poslušný svojmu otcovi." >> Ked podriadeny navrhne sefovi nejake ine riesenie, tak sa to berie ako porusenie pracovnej discipliny, alebo az ked podriadeny nespravi, to co sef chce?

Tu neslo o ziadnu neposlusnost, proste sa bal o svoj zivot, tak sorry, ze pocitoval emocie - v tomto pripade strach...

"Apreto aj vo fatime je svätý otec spomenutý na to aby vyplnil tieto príkazy z neba. Lenže ktorý pápež bol prvý, ktorý sa to dozvedel a prečo ????" >> Ten mohol byt spomenuty kdekolvek, aj v cirkuse....    


14.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 4. 2016, 10:10 avatar
nehnevajte sa ,ale tu ja riešim problém katolíkov a vy ste katolíci ??????
Ak predsa sa niektoré dámy na nádraží budú dohadovať na jednotnej cene za fajku, ja im predsa do toho nemôžm kecať.
Každý sa spoliehame na to, čo sme uverili a boh chce, aby sme ho vyznávali v duchu a v pravde a ja poznám jedinú pravdu evanjelium, čisté nikým nedobabrané a neokydané evanjelium. Ktoréuž len tým j božím záízrakom, že tu vydržalo bez zmeny 2 0OO rokov a ktokolvek sa snažil zmeniť evanjelium dogmami, či učeniami svätých otcov, nebo nedovolilo robiť tie zmeny v evanjeliu a to je sila dobrého duchovenstva neba, ktorá zostáva aj vtedy, ak si všetci budemem myslieť, že už nie je, lebo ju satan porazil. Ježiš povedal satanovi: Pánovi bohu sa budeš klaňať a nikomu inému a nie že dám ti všetky bohatstvá tohoto sveta, ak sa mi budeš klaniať. Samotný satan týmto povýšil moc mnad niekým nad všetky bohatstvá sveta. A toto je práve ten fenomen, ktorému podľahli aj v dnešnej dobe mnohí politici - nechceme peniaze, chceme moc.
Súhlasí gabriel pb


15.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 4. 2016, 10:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:09,  Chudák Maiga hokejiss ho zaženie *13*13*13 lebo nema správnu farbu a správne naboženstvo...
dnes, 17:06,  stav trvá *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 17:06,  zaplavme ruskými hovnometnými hoaxami *13*13*13*13 lebo to sudruhom na gebule drísta
dnes, 17:05,  Edo mám slovenské občianstvo ty protislovenská špina nie
dnes, 17:04,  Edo už nechce aby sme vpúšťali moslimov do Europy :)
dnes, 17:03,  Ty si písal že nemaš občanství EU súdruh a Haag je v Anglicku
dnes, 17:02,  Tvoju hlavu už zaplavenu maš už len ostatok EU *13*13*13
dnes, 16:59,  Títo sú to. Lebo treba zakázať interupcie a do škôlok slavobránou pozvať osýpky a iné...
dnes, 16:59,  nechajme Europu zaplaviť moslimami a premeniť na eurábiu
dnes, 16:58,  Edo ty si priznal že nemáš slovenské občianstvo, ja mám ved si za zánik Slovenska
dnes, 16:57,  Ved ty chceš aby bola Europa zaplavená moslimami a tým islamizovaná
dnes, 16:56,  Presne V Malmo migranti páchajú obrovskú kriminalitu...
dnes, 16:56,  Alebo elektrický koterec pre Hokejiss by stačila aj zvieracia kazajka lebo on ako jediný nemá...
dnes, 16:53,  obkolesme sa betonovým plotom......
dnes, 16:51,  to zaleži od ludi či sa stanu krestanmi.....reinkarnacia nie je o kresťanstve.....
dnes, 16:48,  chudaci švedi ako to len môžu prežiť ??? Nechapem *13*13*13 Imigranti zakladajú hnutie...
dnes, 16:46,  Hoax: Útok muslimů na procesí v Seville *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13 Dnes se...
dnes, 16:44,  Ano presne tak na ruskej stranke euroarabia to naozaj tak vypadá ultras hovnomet *13*13*13...
dnes, 16:43,  Presne Edo chudáci švédi -...
dnes, 16:42,  Je to pravidlo fyziky. ....Vieš to na základe údajov a prvkov, ktoré obsahuje systém....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 383 bytes in 0,664 seconds)