Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Historia magistra vitae

5
reakcií
4649
prečítaní
Tému 25. septembra 2008, 20:03 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
16. 07. 2009
18
13. 05. 2018
4
02. 05. 2018
0
27. 11. 2013
7
18. 10. 2013
11
10. 05. 2012
4
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   25. 9. 2008, 20:03 avatar
História učiteľka života. V tomto texte píšem o dôležitých alebo pozoruhodných skutočnostiach, ktoré akiste majú ľuďom čo (pove)dať.

Asi najvýznamnejším stredovekým panovníkom bol Karol Veľký ( 742 – 814). Ako kráľ Frankov a neskôr i prvý cisár Svätej ríše rímskej vládol od roku 768 do roku 814. Karol Veľký bol mimoriadny muž, meral stodeväťdesiat centimetrov, vyznačoval sa bystrím intelektom, neutíchajúcim hladom po vedomostiach, hlbokým náboženským cítením a veľkou energiou. Údajne sa štyrikrát oženil a mal osemnásť detí, ktoré miloval a chránil. Bol predstaviteľom dynastie Karolovcov (751 – 987), ktorá sa zaslúžila okrem iného o kultúrny rozkvet, označovaný niekedy ako karolínska renesancia. Karolov dvor v dnešnom Aachene i ďalšie kultúrne centrá ríše mali veľkú zásluhu na obnove vzdelanosti, literatúry a umenia. Z histórie sú známi i jeho otec, franský kráľ Pipin III. Mladší, a starý otec – napríklad tým, že zabránili moslimským Arabom (Maurom) pred vpádom do Francúzska. Mauri prešli v 8. storočí zo severnej Afriky na Pyrenejský polostrov (Španielsko) a dobyli ho; chceli sa dostať aj ďalej na sever, no v roku 732 ich pri Poitiers zastavil vojvodca Karol Martel, starý otec Karola Veľkého. Samotný Karol Veľký bol skvelý stratég a statočný bojovník, ktorý sa mohol zdokonaľovať asi v päťdesiatich vojenských ťaženiach. Neskôr sa môžeme zmieniť aspoň o dvoch: proti Avarom a Longobardom.

Renesancia ako myšlienkový a kultúrny smer sa začína asi v 14. storočí; hlásila sa k odkazu antického Grécka a Ríma, obnovovala a šírila vzdelanie, umenie atď. To, čo v kultúrnej oblasti konal a šíril – najmä medzi šľachtou a duchovnými – Karol Veľký už v 8. a 9. storočí, sa niekedy nazýva karolínska renesancia. Pomáhal Európe vynoriť sa z barbarstva raného stredoveku. (Rímsku či Západorímsku ríšu v 5. storočí napokon rozvrátili tzv. barbarské kmene, napríklad Vandali; tým končí starovek a začína stredovek.) Podporoval gramotnosť, budoval systém vzdelávania, zakladal školy pre duchovných a šľachticov. Čítala sa a napodobňovala sa antická a latínska literatúra. Správa štátu si aj vyžadovala vrstvu ľudí, ktorých úlohou bolo zvládnuť písomný styk a písomnú evidenciu. Karol vydal nové zákony; nechal vybudovať katedrály a kláštory, ktoré viedli britskí, írski a talianski mnísi. Na svoj dvor pozýval učiteľov, umelcov, architektov i filozofov. Z Írska prišiel mních a učenec Alcuin, jeden z najväčších vzdelancov tej doby. Pôsobil ako predstavený dvornej školy a tiež ako osobný učiteľ Karola. Začala sa používať nová podoba latinky, malé písmená (minuskuly). Dovtedy sa písalo len veľkými písmenami. Zásluhou Karola Veľkého boli položené základy pre ďalší vývoj umenia, pre románsky sloh. Rozvíjala sa tiež architektúra a výtvarné umenie.

Ak hovoríme o karolínskej renesancii, treba mať na zreteli, že sa obmedzovala najmä na dvorné prostredie, v širokej spoločnosti pre ňu ani neboli dostatočné predpoklady, hoci Karolove pôsobenie sa týkalo celej spoločnosti. Bol schopným správcom ríše. Podporoval poľnohospodárstvo i ostatnú výrobu a dbal o dobrú menu. Uskutočnil reformy meny, mier a váh. Armáde dal vynikajúcu organizáciu, zaistil jej psychickú podporu posilňovaním vlastenectva a náboženským požehnaním. Do štátnej činnosti a politického rozhodovania chcel zapojiť aj ostatných urodzených.

Zaujímavé sú okolnosti jeho korunovácie za prvého cisára Svätej ríše rímskej, ktorá mala byť akousi kresťanskou obnovou Rímskej ríše. Už predtým bol zaviazaný k úlohe svetského ochrancu (západnej) cirkvi. V roku 800 vstúpil Karol do Ríma, kde sa na vianočné sviatky konala oslava. Keď pokľakol k modlitbe, pápež Lev III. mu dal na hlavu korunu a požehnal mu ako cisárovi a augustovi Rimanov. To bol od roku 476 titul vyhradený východnému cisárovi sídliacemu v Konštantínopole, ako oficiálnej hlave ríše. Pre tento smelý čin neexistoval precedens poverenia ani tradície. Nevedno, u koho sa zrodila myšlienka korunovácie, tá však spôsobila spočiatku napätie medzi Frankami a Byzanciou (Východorímskou ríšou), čo neskôr dokonca prerástlo v ozbrojený boj. Byzancia však napokon uznala Karolovu cisársku hodnosť. A odvtedy mal kresťanský svet dvoch cisárov a dve nezávislé cisárstva: východné a západné. Niekde tu je teda začiatok Svätej ríše rímskej, veľkého štátneho útvaru prevažne na území strednej Európy, existujúceho do 18. storočia. Cisára volili svetské a duchovné kniežatá. Na vrchole moci sa ríša rozkladala od Dánska až po Taliansko, no vždy ju tvorila skupina viac či menej nezávislých štátov. Po reformácii význam cisárskej koruny upadol.

Keď je reč o cisárstve vo Svätej ríši rímskej, zmyslím si niekedy na slávneho-neslávneho Fridricha II. Barbarossu (1123 – 1190). Ten sa v už pokročilom veku postavil na čelo tretej križiackej výpravy. Jeho obrovská armáda sa vraj zhromaždila v dnešnej Bratislave (!). Cestou najprv porazila moslimov pri Ikonione, no potom sa cisár pri prechode riekou utopil. Jeho armáda sa preto začala rozpadávať, väčšina sa zrejme vrátila naspäť. Ktovie, ako by táto nádejná výprava dopadla, keby... Situáciu križiakov však zachraňoval anglický kráľ Richard I. Levie srdce, ktorý sa so svojím loďstvom vyplavil z Anglicka približne v tom čase, ako Barbarossa vyšiel zo strednej Európy. Dá sa skonštatovať, že Richardove ťaženie bolo úspešné. Napríklad v septembri 1191, aj pomocou taktických rád templárov, porazil moslimského sultána Saladina pri Arsúfe - skvelou bojovou stratégiou. Tým dokázal, že Saladin nie je neporaziteľný. Potom chcel Richard uzavrieť zmluvu so Saladinom a navrhol mu, aby Jeruzalemu vládli ako spoluvladári a aby vrátil križiackym rádom časť ukoristeného majetku. Predtým Saladin dobyl tzv. Jeruzalemské kráľovstvo, po tom, čo bolo skoro 90 rokov v rukách kresťanov. Saladin však ponuku odmietol. Anglický kráľ strávil rok v udatných bojoch s týmto protivníkom. Jeho armáda došla až na dohľad Jeruzalema, ale smutná zase odtiahla bez toho, aby ho vrátila kresťanom. Názor templárov, johanitov a miestnych barónov presvedčil Richarda, že mesto by nebolo možné ubrániť, keď sa on so svojou armádou vráti do Európy. Avšak v septembri 1192 po ďalších bitkách sa Richardovi podarilo podpísať niekoľkoročnú zmluvu so Saladinom. Na jej základe sa pod kontrolu kresťanov vrátili mestá južne od Jaffy a otvoril sa slobodný prechod pre pútnikov navštevujúcich Jeruzalem... Kdesi som čítal takúto vetu: „Kontakt s legendárnym kráľom Richardom Levie srdce obrodil templárskych rytierov."


2.
označiť príspevok

Krištof
   25. 9. 2008, 20:04 avatar
Kdesi som čítal takúto vetu: „Kontakt s legendárnym kráľom Richardom Levie srdce obrodil templárskych rytierov.“

A ešte raz cisárstvo - Svätá ríša rímska a križiaci. Fridrich II. (1194 – 1250) bol zvláštny človek. Hovoril plynulo šiestimi jazykmi, medzi nimi aj arabsky; niektorí moslimovia si ho obľúbili a vážili. Bol kultivovaným a poznaniachtivým panovníkom, zaujímal sa tiež o arabskú kultúru; pre svoju vzdelanosť získal prezývku stupor mundi – div sveta. Jeho dvor v Palerme sa stal strediskom súdobého umenia. Napriek tomu, že bol korunovaný najprv za nemeckého kráľa a neskôr i za cisára Svätej ríše rímskej, zdá sa, že nemal s pápežom dobré vzťahy. V roku 1228 sa s armádou konečne vypravil do Palestíny, čo templári a johaniti najprv s nadšením prijali. Ale skoro po jeho príchode dostali od pápeža list, aby ho nepodporovali, pretože bol medzitým exkomunikovaný. Rytieri to rešpektovali, ale uvedomovali si tiež to, že Fridrich môže významne ovplyvniť rovnováhu síl s moslimami. Preto ho podporovali len nepriamo. A skutočne, Fridrich sa prejavil ako schopný diplomat, vo februári 1229 dohodol so sultánom al-Kamilom desaťročnú zmluvu o vrátení Jeruzalema a pozemného koridoru, ktorý viedol na pobrežie Stredozemného mora. Okrem toho tento sultán – zrejme tiež mierny človek – súhlasil s navrátením Nazaretu, západnej Galileje a územia pri Sidone a Betleheme. Fridrich sa potom dal korunovať za kráľa jeruzalemského. Templárom sa však niektoré podmienky zmluvy vôbec nepáčili, napríklad nemohli zdokonaľovať opevnenia svojich najdôležitejších hradov. Fridrich radšej opustil Jeruzalem... Aj napriek nezhodám medzi sebou, mali kresťania Jeruzalem po 42 rokoch opäť vo svojich rukách, hoci len na obmedzený čas. Za desaťaročie trvania Fridrichovho prímeria sa situácia templárov zlepšila. Opäť sa zaoberali dopravou a ochranov pútnikov z Európy...

Avari v 6. storočí prenikli do strednej Európy, usadili sa v karpatskej kotline a podrobili si tamojších Slovanov. Aj časť územia dnešného Slovenska sa stala súčasťou Avarskej ríše, kaganátu. Podľa starých kroník Slovanov kruto utláčali. Archeologické nálezy dokladajú aj vzájomné ovplyvňovanie oboch etník. Zjednoteným Slovanom sa podarilo vymaniť spod avarskej moci za Samovej ríše, no iba dočasne. Až ťaženie Karola Veľkého okolo roku 800 dokázalo definitívne poraziť Avarov! Znamenalo to oslobodenie našich predkov a samostatný štátny vývoj (Nitrianske kniežactvo)...

Cisár Karol Veľký bol úspešný i proti – tajomne znejúcim – Longobardom. Posuňme sa však ešte o nejaký ten piatok späť a geograficky na východ. Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že tým, čím bol Karol Veľký na západe v 8. a 9. storočí, bol vo Východorímskej ríši v 6. storočí cisár Justián I. (482 – 565, cisár od r. 527). V byzantskom Konštantinopole vládol aj spolu so svojou manželkou Teodorou 38 rokov. Položili základy vynikajúcej byzantskej kultúry, boli patrónmi umenia a literatúry, nechali vystavať množstvo krásnych kostolov, z ktorých sa dodnes zachovali niektoré v druhom sídelnom meste – talianskej Ravenne. V roku 537 bola dokončená Hagia Sofia – Chrám Božej múdrosti. Vznikol tzv. Justiánov kódex, zhrnutie rímskeho práva, ktoré sa stalo základom mnohých európskych právnych systémov. Za jeho vlády sa Konštantinopol stal bohatým centrom vzdelanosti. Okrem toho však Justián bojoval za vrátenie pôvodného rímskeho územia, ktoré si uzurpovali barbari. Mal schopných vojvodcov, a vďaka nim sa mu podarilo rozvrátiť najprv ríšu Vandalov v severnej Afrike a pripojiť ju k Byzancii. Potom sa chystal oslobodiť Itáliu a Rím od ďalšej barbarskej ríše – Ostrogótov. Podarilo sa mu to prostredníctvom vojvodcu Velisara. Takže Justián mohol byť v tejto veci spokojný. No ako aj čítame v dejepise: „Úspechy v Itálii však netrvali dlho – po vpáde Longobardov udržali Byzantínci iba Ravennu.“ Západogermánsky kmeň Longobardov si totiž v roku 568 podrobil veľkú časť Itálie a utvoril kráľovstvo. Stalo sa to tri roky po Justiánovej smrti. Na „scénu“ však potom prišiel Karol Veľký, a v roku 773 po porážke longobardského kráľa sám prijal ich korunu. „Z krajiny vznikol taliansky štát ako samostatný celok Franskej ríše.“ Išlo vtedy vlastne o jednu z prvých významných vecí, ktoré Karol dosiahol. Itália teda predsa len nezostala v rukách barbarských kráľovstiev, aspoň pokiaľ Frankov vnímame ako nástupcov Rimanov a ako kultúrne a kresťanské spoločenstvo. A na záver vhodný dejepisný citát: „Hoci sa mnohé etniká podrobili franskej moci len neochotne, karolínska ríša pozoruhodným spôsobom spojila do jedného celku rôznorodé spoločenstvo národov a položila základy novodobej západnej Európy.“ (Veľký atlas svetových dejín)


3.
označiť príspevok

Mojka žena
   26. 9. 2008, 07:23 avatar
..som rada Krištof, že si nám tu opäť niečo zaujímavého dal. Pre časovú tieseň, vrátim sa a v kľude si to prečíta.  


4.
označiť príspevok

Krištof
   26. 9. 2008, 14:41 avatar
Veru Mojka, nájdi si na to čas... Tomu Fridrichovi Barbarossovi som nemusel dať k menu, že bol II., keďže bol I. Ale neva :-)


5.
označiť príspevok

Mojka žena
   26. 9. 2008, 21:04 avatar
..Krištof, teraz som si v kľude všetko prečítala. Bolo to veľmi zaujimavé čítanie. To, že kresťania mali v rukách Jeruzalem, aj ked len na krátky čas, o tom som sa nikde nedočítala. Krištof, ked sa smiem opýtať, historia je tvoje povolanie, alebo osobný záujem o historiu ? Vďaka Krištof a keď zase niečo podobné budeš mať prečítané, tak nezabudni na df.sk  


6.
označiť príspevok

Krištof
   28. 9. 2008, 15:54 avatar
Mojka, tak fajn, som rád že sa ti to páčilo resp. že ti to niečo (pove)dalo.
No, pri prvej výprave križiaci získali okrem iného aj Jeruzalem - mali ho od r. 1099 do 1187, čiže 88 rokov, zo tri generácie. Potom ho stratili. Neskôr - ako som uviedol - dosiahli určitý úspech vďaka Richardovi I. A za Fridricha II. - Barbarossovho vnuka - diplomaticky na desať rokov získali Jeruzalem opäť. Toľko ich väčšie úspechy (okrem neskorších úspechov johanitov na Rodose a Malte).
Ja som "historik" iba ako amatér. :-) Povedzme ochotnícky historik. :-) Tak trochu ma to baví.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:58,  s takými vymletými psychopatmi sa ťažko buduje slobobodná spoločnosť.........*10*10*10
dnes, 02:45,  samozrejme...krst do mena Ježiš.....*10*10*10
dnes, 02:43,  pokial nema byt vas krst krstom ducha svateho ktoreho prirodzeny nasledok je ciste poznanie tak...
dnes, 02:41,  ideš tomi ty naš osmijanko......mam ťa rad*18*18*18
dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
dnes, 02:11,  aby si dostal rozum, ty teliatko........*03*03*03*03....odkedy nemaš rad politiku?...osmijanko...
dnes, 01:50,  Zatiaľ čo liberáli majú v blížiacich sa parlamentných voľbách výber menší ako v...
dnes, 01:14,  Prečo tu zas trepeš politiku?
dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Mimoriadne situácie neexistujú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(64 999 bytes in 0,408 seconds)