Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Filozofovanie o slobodnej vôli

151
reakcií
2088
prečítaní
Tému 25. januára 2013, 14:40 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 02. 2013
143
09. 08. 2013
38
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 14:40 avatar
Dospel som k názoru, že pojem slobodná vôľa sa dá chápať v dvoch významoch. Tie spolu súvisia, ale predsa len má každý inú oblasť. Prvý význam sa vzťahuje k etike, dobru a zlu, teda k otázke, či si ľudia môžu relatívne slobodne voliť medzi dobrom a zlom. Tiež to súvisí s duchovnými cestami, ako je napr. budhizmus a jeho osemdielna cesta. Tieto veci si človek môže zvoliť slobodne, teda ak má záujem, a tam sa človek zbavuje "iracionálnych vášní": prejavov sebectva, nenávisti, závislostí (napr. alkoholizmus) a pod. V tomto zmysle sa dá možno dosiahnuť stav, o ktorom hovorí Erich Fromm: "Sloboda nie je nič iné než schopnosť nasledovať hlas rozumu, zdravia, svedomia proti hlasom iracionálnych vášní. V tomto smere súhlasím s tradičnými názormi Sokratovými, Platonovými, názormi stoikov, názormi Kantovými."

Väčšina ľudí je asi niekde uprostred tejto (ne)slobody vôle, teda napr. niekedy je rozumná, inokedy nerozumná, niekedy (v niečom) etická, inokedy nie, "jeden krok vpred, jeden vzad" a pod. Slobodná vôľa môže existovať, hoci s istými obmedzeniami.

Druhý význam slobodobnej vôle je akýsi psychologický alebo osobný. Ktosi sa na df vyjadril takto: "Slobodná vôľa znamená slobodu vôle. Vôľa je chcenie. Čiže je to sloboda chcenia, sloboda chcieť slobodne to, čo chcem chcieť." Teda sloboda vôle nie je "chcieť čokoľvek, aj čo sa ti prieči, aj čo nechceš", ale práve to, čo človek vedome chce, čo ši želá. Nie je slobodnou vôľou "chcieť aj to, čo je proti tvojej vôli, čo v skutočnosti nechceš", ako to vyjadril ktosi iný. To by mohla byť skôr akási "protislobodná nevoľa". Napr. filozof Stephen Meyer povedal: "Ja predsa viem, že mám slobodnú vôľu, a viem to na základe sebapoznania... Viem, že môžem zapnúť toto svetlo, a tak nesúhlasím s názormi, že som len tak naprogramovaný."

To neznamená, že slobodná vôľa je vždy v súlade s prospechom daného človeka, s jeho fyzickým prežitím, renomé v danej spoločnosti a pod. Niekedy je táto sloboda v rozpore s tým. Možno síce priemerný jedinec "sa vzdal svojej vôle a akceptuje vôľu skupiny, kultúry... Jeho potreby sa vyvíjajú v súlade s potrebami skupiny (rodina, práca, politikum)," ako hovorí Otto Rank. To nemusí byť eticky zlé, ak je to relatívne vyspelá spoločnosť alebo ak jej zákony a etika sú skôr pozitívne, ľudské. Vo všeobecnosti sa však človek nemusí len kvázi mechanicky prispôsobovať daným pravidlám, ale ak sú ľudské, pozitívne pre život tak môžu byť v súlade s jeho vôľou, prijíma a dodržuje ich aktívne, lebo nie sú len vonkajškové, lež dobré aj pre neho a spoločnosť, v ktorej žije. No nutne človek pravidlá danej spoločnosti nemusí akceptovať, môžu byť v rozpore s jeho vôľou, slobodou, presvedčením, môže ich odmietať aj za cenu toho, že mu to môže škodiť fyzicky, "spoločensky" a pod. Príklady toho sú známe z mnohých historických období a spoločností (kultúr). A nejde len o prípady, keď sa nejaká totalitná či tyranská spoločnosť stavala proti slobode nejakej skupiny, názoru či jedincovi. Niekedy bola spoločnosť relatívne v poriadku, ale jedinec chcel niečo iné. Dalo by sa namietnuť, že to musel byť psychicky chorý či narušený jedinec. No tu treba - domnievam sa - rozlišovať. Áno, jeden jedinec môže chcieť niečo iné, protispoločenské, zlé aj preto, že je narušený, a keby nebol, bol by vyrovnanejší. Dokonca sa môže chcieť liečiť, aby sa zbavil tých negatívnych impulzov. Iný jedinec však síce môže byť aj narušený, ale to v jeho prípade nie je rozhodujúce. Jednak nechce sa liečiť, hoci vie, že niečo nie je v poriadku resp. vie rozlišovať medzi dobrom a zlom. Jednak či už je narušený alebo nie, želá si to a hotovo, takpovediac kašle na vás. Okrem toho aj pomerne zdravý človek (psychologicky, psychiatricky) môže chcieť zlé veci, podľa slobody svojej vôle.

Slobodná vôľa môže byť taká či onaká, rozumná i nerozumná bez ohľadu na vonkajšie podmienky, okolnosti. Niekedy ľudia zmyšľajú a konajú negatívne, aj keď nemusia, nie sú k tomu nútení, ale chcú. Inokedy (iní) pozitívne, aj keď ich to môže poškodiť biologicky a spoločensky ako už bolo uvedené, no má to pre nich nejaký zmysel. Majú "psychologickú, osobnú" slobodu. Väčšinou vo všeobecnosti je človek ovplyvnený spoločnosťou, takže sa prispôsobuje, aj pokiaľ ide o vôľu. Ak ide o relatívne vyspelú spoločnosť, je to prirodzene lepšie, než keby sa mal prispôsobovať nejakej "menšine psychopatov" a pod. (Samozrejme, menšina nemusí byť vždy práve "psychopatická".) Môžu byť prípady, keď sa ľudia prispôsobujú navonok, povedzme aby prežili, no nie je to v súlade s nimi. Dosť záleží na motívoch, aké kto má. A tie môžu byť rôzne. Slobodná vôľa môže byť v súlade s vôľou niekoho iného, povedzme Boha. Môže to byť vôľa altruistická, alebo naopak egoistická, vypočítavá, prípadne niečo medzi tým.
Súhlasí rose.madder


2.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 14:42 avatar
Minule sme to tu preberali, tak ma to inšpirovalo ;-)


5.
označiť príspevok

rastos muž
   25. 1. 2013, 14:50 avatar
FIlozofovanie o slobodnej vôli je filozofovanie o zložitom predmete. Koho to baví, zaujímavé myšlienky nájde aj tu:
www.distance.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Krištof, rose.madder


8.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 14:56 avatar
To sú riadne hlúposti:
"Jestliže je ale člověk ke svému myšlenkovému postoji determinován (za pravdivý jej považuje pouze v důsledku iracionální determinace), pak nemůže nikdy rozpoznat – rozhodnout, jestli je daný soud pravdivý nebo mylný."

Prečo by nemohol, nevidím žiadny dôvod, aby v deterministickom svete bytosti občas nepovažovali dačo za správne - veď na tom prd záleží, že na to došli deterministicky alebo inak - dôležitá je zhoda toho, čo si myslia s tým, aká je skutočnosť okolo nich - s tým (in)determinizmus nemá vôbec nič spoločné.


11.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 15:04 avatar
Alebo inak.
To, že je niečo deterministické, neznamená, že to je iracionálne.


12.
označiť príspevok

rastos muž
   25. 1. 2013, 15:07 avatar
No ja sa v tom zatiaľ orientujem len málo, takže to neviem posúdiť. Ale k tomu, čo píšeš, je pod čiarou v poznámkach ešte toto:

„3. Důkaz z možnosti pravdy. Reflexe podmínek smysluplné teoretické komunikace a metodické pochybnosti navozují vztah svobody a pravdy. O pravdu v obou případech šlo a determinismus nebezpečně fixuje myšlenkové pozice v prostoru nesrozumitelné iracionality. Možnost poznání pravdy je neprominutelnou podmínkou všech negativistů. Determinista však svým popřením svobody tuto možnost vylučuje a tím se vyvrací. Jsme-li totiž k myšlenkovým postojům určeni iracionální determinantou, pak nejsme schopni poznat, že soud, který je obsažený v ‚přikázaném‘ myšlenkovém postoji, je pravdivý.

V dialektické situaci tezí a antitezí a příslušných pravdivostních hodnot se nemůžeme orientovat, neboť determinista prostě fixuje myšlení k jednomu kontradiktorickému opaku jako k pravdivému a tato determinace je v rámci takto pojatého myšlení nepřekročitelná. Nelze se od ní odpoutat a reflexivně eventuálně soud verifikovat, neboť každá reflexe je stejným způsobem determinována, fixována na určité soudy ‚jakožto pravdivé‘ – bez možnosti jejich pravdivost poznat.

Některé realizované soudy jsou pochopitelně o sobě pravdivé, ale k nim determinovaný subjekt je jako pravdivé nepoznává. Determinismus takto implikuje kognitivní nihilismus, neboť totální znemožnění orientace v pravdě deklasuje myšlení na ‚slepý‘ proces. Negace svobody tedy ruší základní podmínku myšlenkové pozice jakožto myšlenkové a tím se jakožto rezultát myšlení vyvrací.

Kdyby se řeklo, že nikoli iracionální determinanta, ale samo poznání determinuje k určitým soudům, k vydávání jich za pravdivé, pak se zase iracionalizuje samo poznání. Neboť poznání realizuje soudy opačné, a tedy i pravdivé a mylné. Kognitivní determinace k nutnému vydávání mylného soudu za pravdivý je však absurdita, která totálně znehodnocuje samotné poznání. Pak bychom byli i jako autoři této hypotézy obětí slepé iracionality ‚poznání‘.

4. Důkaz z legitimity pravdivostního nároku. Když determinista považuje a předpokládá své soudy jako pravdivé, předpokládá v tom i legitimitu pravdivostního nároku. Takový nárok vznášíme buď nelegitimně, např. vlivem předsudků či vášní (tj. mimo řád poznání), nebo legitimně – a tehdy je důvodem imanentní kvalita myšlení, evidence. Pravdivostní nárok je v teoretickém zkoumání legitimní tehdy a jen tehdy, když vychází z evidence, tj. z jasně poznané přítomnosti objektu v soudu – nakolik je objekt obsahem predikátu.“


16.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 15:26 avatar
Veď to sú samé hlúposti - dôvod som napísal vyššie.

To, či myslíš správne, je dané len tým, či poctivo dodržiavaš logiku - ale vôbec nezáleží, či si bol k tomu determinsticky predurčený alebo nebol.


10.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 14:59 avatar
"Filozofovanie o slobodnej vôli je filozofovanie o zložitom predmete."

Súhlasím, že je to zložitá, nie jednoduchá oblasť


145.
označiť príspevok

regulus muž
   26. 1. 2013, 21:23 avatar
Slobodna vola v com? Akoze nejde o zlozitost toho pojmu, ale o zlozitost cloveka. Niekedy sa moze spravat slobodne, lebo je nezavisly. Niekedy prechovava sympatie k niecomu a naklana sa na tu stranu. Samotna mysel cloveka je viackolajova. Vnima veci, ale dokaze vnimane veci spochybnit. Ze samotny clovek moze v sebe vnimat akusi dvojitost, ako to nakreslil Da Vinci. Najprv treba definovat slobodnu volu, potom je mozne preukazat prejavy definovaneho. Z velkeho nadhladu, nic nema slobodnu volu, lebo je sucastou planu - Vesmirnej nutnosti. Z pohladu smrtelnika, ako zivej bytosti, ktora moze polozit taketo nezmyselne otazky, slobodna vola predstavuje zuzenie celkovej podstaty vole, ako pojem diskriminacie. Vo svojej podstate je clovek determinovany, ale nevypocitatelny, co cloveka, uvazujuceho nad priepastou, zavedie k definicii slobodnej vole. Nejde o to, ze by nemohol vykonat to, co chce a vtedy, ked chce, ale ide o to, ze by sa tak rozhodol aj bez pojmu "slobodna vola". Determinovany, ale nevypocitatelny. Samotna tuzba po slobode je chybna. Z pohladu energii, takyto pojem nie je znamy, ale to len preto, ze samotna definicia vedie k paradoxom. O slobodu sa zaujima len nizka bytost, ktora nechape svoje poslanie vo Vesmire. Sloboda je pocit, ktory mozes zazit kedykolvek, pretoze si si svoju slobodu definoval a nasledne si sa z nej tesil. Z pohladu nanozenstva, je slobodna vola dolezita, lebo keby neexistovala, tak by dobro nemohlo byt predmetom boja. Mozeme sa naucit uznavat urcite kvality a prejavovat svoju volu - ci uz lasku, alebo hnev - mozeme sa vzopriet planu - Vesmirnej nutnosti - ale nie je to o skutocnej slobode. Je to iluzia, ktoru treba uznavat pre fungujucu civilizaciu. Clovek nema jadro. Je ako cibula, ktoru ked zacnes cistit, tak vrstva po vrstve zmizne, ked cistis dalej. Samotna meditacia je taketo cistenie cibule, az kym clovek nepociti to stastie, ked sa citi nezavisle a samotne dosiahnutie tohto stavu je pre mozog dostatocny signal na produkciu hormonov stastia. Stastie je mat z niecoho vacsiu radost, ako z toho, z coho nema clovek radost. Cim viac zavislosti a podmienenosti mame v sebe, tym si latku stastia posuvame vyssie a vyssie. Nakoniec to zbadame, ze nahaname uplne zbytocnosti. Vsetci to robime. Uplne vsetci.


146.
označiť príspevok

regulus muž
   26. 1. 2013, 21:27 avatar
Nanozenstvo    .


3.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 14:45 avatar
Stephen Meyer je podľa všetkého hlupák.

Povedz mi jediný príklad, kedy si nevolíš to, čo pokladáš za najsprávnejšie, najlepšie.
Súhlasí dorota, piskotka


4.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 14:48 avatar
To, že je hlupák, na to je mnoho dôvodov, ale v tomto je preto, že z toho, že má POCIT slobodnej vôle nijako neplynie, že ju V SKUTOČNOSTI má.


7.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 14:55 avatar
3. Hlupák rozhodne nemusí byť, možno len podľa tvojho názoru. A možno je tak determinovaný a ty si determinovaný ako ten múdrejší :-P

Slobodná vôľa je práve to, že si volíš a chceš to, čo pokladáš za najsprávnejšie. Aj v prípade, že to človeku môže v danej spoločnosti ublížiť, napr. politicky
Súhlasí rose.madder


9.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 14:58 avatar
Rozhodne je, pretože tára veľmi veľa hlúpostí.

Ale nie je dôvod, aby sa to volalo "slobodná vôľa", keď nič také sa tam nevyskytuje, okrem pocitu - ale pocit v tomto prípade nevyjadruje skutočnosť.
Súhlasí havran, nabzlo


13.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 15:07 avatar
9. Máš právo na slobodný názor, hoci s ním nesúhlasím.

Slobodná môže byť aj preto, že vychádza zo slobodného vedomého chcenia, želania, vôle daného človeka, nemusí byť podmienená dokonca ani "spoločensky" alebo snahou fyzicky prežiť a pod.


14.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 15:16 avatar
Lenže to chcenie je jednoznačne určené fyzikálnymi zákonmi. Alebo ak veríš v dušu tak stavom jeho duše.
Nedokáže ten človek v momente zmeniť nejakým čarovným prútikom - to, čo má naučené, to, čo pokladá za správne, to, čo má vrodené ani to, v akej situácii sa nachádza - jednoducho to nie je schopný akokoľvek pozmeniť.


17.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 15:28 avatar
Možno je to dané stavom jeho duše, no to nevylučuje slobodnú vôľu ako napr. že vychádza z vedomého chcenia, želania, vôle daného človeka, čo nemusí byť podmienené ani "spoločensky" alebo snahou fyzicky prežiť a pod. Neslobodné by to bolo asi vtedy, kedy tá "voľa" bola plne závislá od akýchkoľvek spoločenských a biologických podmienok a pod., keby nemala možnosť nesúhlasu...


18.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 15:30 avatar
Lenže Ty si závislý od toho, čo máš v sebe, totálne.
Nemôžeš si zvoliť, že sa budeš rozhodovať na základe niečoho iného - okrem toho, čo máš naučené a čo cítiš.


19.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 15:35 avatar
Keby bol človek totálne závislý od toho, čo má v sebe, povedzme od svojho tela a pudu sebazáchovy, tak by nemohol zmýšľať alebo konať v rozpore s tým. Čo však môže.
A inak sa môže rozhodovať podľa slobody svojej vôle, ktorú má tiež "v sebe", to je však v súlade s definíciou
Súhlasí rose.madder


20.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 15:36 avatar
Odkiaľ si zase nabral, že to čo má v sebe = telo a pudy.
Veď vravím to, čo má NAUČENÉ - odkedy sú telo a pudy naučené?


21.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 15:57 avatar
V poriadku keď myslíš naučené. Človek môže mať naučené všeličo. To tu neprekáža. Slobodná vôľa v určitom zmysle môže byť schopnosť používať energiu a rozhodovať sa nezávisle od vonkajších podmienok, čiastočne alebo aj celkom; vedomé chcenie, želanie daného človeka, prípadne aj nasledovanie toho. Alebo inak: Slobodná vôľa je pojem, ktorý vo filozofii označuje myšlienku, že človek myslí a koná na základe svojich vlastných rozumových rozhodnutí, nie pod vplyvom vonkajších podnetov ako osudu či iných faktorov, ktoré nie sú v jeho moci.


22.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 16:05 avatar
Btw domnievam sa, že človek si môže slobodne zvoliť, že sa zosúladí s vôľou iných, alebo slobodne poslúži niečomu, niekomu a pod.


23.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 16:10 avatar
Problém ale je, že to čo má v sebe naučené, má z okolia, z vonkajších podnetov.


6.
označiť príspevok

havran
   25. 1. 2013, 14:53 avatar
Slobodne konáš vteda a len vtedy , keď konáš v súlade objektívnych podmienok potrebných pre rozvoj objektu. Teda v opačnom prípade je to anarchia , alebo nesloboda vedúca k zániku objektu. Voľba subjektívna , nemusí objektívne znamenať to najsprávnejšie pre slobodu subjektu.


15.
označiť príspevok

Krištof
   25. 1. 2013, 15:17 avatar
Havran, "slobodne konáš"? Čiastočne súhlasím, niekedy to však v histórii viedlo k "zániku objektu" resp. človeka, ale - ako sa hovorí - bolo to správne vzhľadom na hodnoty ľudí, teda bolo to "v súlade objektívnych podmienok potrebných pre rozvoj objektu" a pod. Avšak slobodná vôľa nemusí byť nutne "rozumná" alebo sledujúca prežitie daného človeka a pod.


24.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 16:35 avatar
slobodna vola nema s moralkou nic spolocne.
Súhlasí dubák, ruwolf, piskotka


25.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 16:38 avatar
15/dorota to predsa nie je pravda, slobodná vôľa bez morálnej subjektivity ja anarchia!
Súhlasí Boris_I., trin i ty


26.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 16:42 avatar
dokaz to  


27.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 17:08 avatar
26/dorota, príklad: nastupoval som do autobusu, ako obyčajne ten, čo už je vo vnútri, stojí pri dverách a nepohne sa ďaľej, ja som nastupoval posledný a aby ma šofér neprivrel medzi dvere musol som človeka pred sebou potlačiť, obyčajne to funguje, ale teraz som pritlačil na..., otočil sa a že prečo doňho strkám, povedal som, že sa chcem tiež odviesť, stupňoval svoje výhrady a tykal mi, tak som povedal prepáč, ešte niečo hundral ale koflikt neskončil rukolapne, keby neboli morálne zábrany z obidvoch strán a každy by chcel presadiť svoju slobodnú vôlu... domyslí si sama čo by sa všetko mohlo stať!
Súhlasí Boris_I.


28.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 17:24 avatar
pekny priklad. Jasne, ze moralka je prevazne o obmedzovani svojej slobodnej vole. To nas aj deli od zvieratiek. Ze dokazeme ovladat a vyhodnocovat svoje konanie. Pudy dokaze ovladnut jedine vola.
Súhlasí trin i ty


33.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:39 avatar
a preco si ho nekopol do gul a nevyhodil von aby si mal dost miesta? pretoze si nechcel?


35.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 17:45 avatar
33/dorota to isté mohol urobiť on mne, vieš si predstaviť ako by svet vyzeral bez etických a morálnych zásad?
chceš víziu takého sveta? na to netreba veľa fantázie
Súhlasí Boris_I.


36.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:48 avatar
oo viem,   to by bolo sveta zit.


37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 17:49 avatar
to by si tu uz nebola, lebo ja osobne by som ta odpravil   takze opat velky omyl od dorotky, ziadne sveta zit bez moralky.
Súhlasí trin i ty


40.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:51 avatar
a preco to nespravis hned? ucelnost je predsa tvoja domena  


44.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 17:59 avatar
Lebo som moralne zalozeny clovek a su veci, ktore pokladam za podstatnejsie, ako moju egoisticku slobodnu volu   a tesi ma to!!  


46.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 18:01 avatar
dalo bys a povedat ze si otrok.  


54.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:21 avatar
46/dorot ty si otrokom svojej domýšľavosti
Súhlasí Boris_I.


55.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 18:23 avatar
Dalo by som povedat, ze som moralna bytost. Otrok svojich tuzob si prave ty.  


29.
označiť príspevok

trin i ty muž
   25. 1. 2013, 17:26 avatar
24.

ako vidime v konani zidobolsevickych owiec, veru ich konanie nema nic spolocne s moralkou..

a o slobodnej voli ani netusia, co to je, lebo ich formuju ortodoxne vplyvy

p.s.

ale ako masaz hlupakov to veky funguje
Súhlasí Boris_I.


34.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:41 avatar
povec, tys picou slobodne alebo ta k tomu "donutili" okolnosti? 
Súhlasí Scarllet, Chuck Norris


38.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 17:49 avatar
34/ dorota prečo sa schovávaš za ženský nick?


41.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:51 avatar
a preco ty za muzsky?


47.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:02 avatar
41/dorot pretože mám gule


49.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:06 avatar
zajko, a ako si prišiel na to, že sa Dorotka schováva za nick?


51.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:10 avatar
49/pretože tak sa nedokáže vyjadrovať žena


52.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:12 avatar
Juuj Zajko, my dokážeme oveľa viac, ako muži  
Súhlasí piskotka


53.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:17 avatar
52/nadja neviem si predstaviť muža, ktorý by dokázal milovať takú "hrubú" ženu


56.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:27 avatar
No jo... lenže Dorotka je krásne a nežné dievča, takže je jasné jedno - že z diskusie plnej emócií sa nedá zistiť, aký človek je ))
Súhlasí ruwolf, piskotka


60.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:34 avatar
56/nadja ja si neviem predstaviť krásne a nežné dievča s takým prasačím jazykom
Súhlasí Sinaja


62.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 18:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:56 avatar
62/skarlet som vďačný svojim rodičom, že ma vychovali, slušnosť a tolerancia je jedným z predpokladov prežiť krásny a plnohodnotný život, za to sa nehambím, a tzv emancipované mužatky nijakého skutočného muža nedokážu upútať


71.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 18:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:13 avatar
71/skarlet čiže ty si emancipovaná, čo si mám pod tým predstaviť?


91.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 19:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.102.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:27 avatar
91/ skarlet aj tak si myslím, že by sa mali ženy, aby nimi zostali, práve ženskosťou líšiť od mužského extrémizmu


106.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:31 avatar
No vidíš, zajko,a emancipované žienky si to práve nemyslia.  


121.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:46 avatar
106/nadja osobne nepoznám takto emancipovanú ŽENU


122.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:47 avatar
Ale Zajko, ved ty ju nechceš poznať, tak to je dobre, nie? ))


111.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 19:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.128.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:53 avatar
111/skarlet čo vlastne obhajuješ? to že ty považuješ niekoho za hlupáka, je len tvoj osobný dojem


57.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 18:29 avatar
Hrubý spôsob vyjadrovania neimplikuje hrubého človeka.
A naopak:
To, že sa niekto vyjadruje jemne, neznamená, že nie je zákerná špina.
Súhlasí Boris_I., Scarllet


58.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:31 avatar
... čo si tou druhou vetou chcel povedať?  
Súhlasí Scarllet


61.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 18:43 avatar
Tajomstvo uspechu a neuspechu.. uprimnost hold nezaraba, falos napriek tomu jak hovado.


63.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:50 avatar
Ale nie je to pravidlom, nutnosťou...


70.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 18:58 avatar
...treba voliť úprimnú slušnosť pred úprimnou hrubosťou a slovnou agresiou ...ale hold, ak niekto nevie, čo je to správať sa ako človek , nevie byť falošne ľudský...tak je potom len úprimným zvieratkom, čo už : ))
Súhlasí zajomato, Sinaja


73.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 19:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.77.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:04 avatar
...ale stále ho môžeš poslať namiesto do pi ...napríklad do kapusty, vieš aké je to v reále vtipné ? ; ))


86.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 19:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.90.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:18 avatar
..scarlett, bohové šaty ...mať také telo a nohy ...ach jo ; )))


92.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 19:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.98.
označiť príspevok

Ranexill muž
   25. 1. 2013, 19:24 avatar
a co je to body? Bod a mnozne cislo body?


101.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:27 avatar
Body, to je telo pod šatami  
Súhlasí Scarllet


103.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:28 avatar
..už som chcela napísať, že uvidíme, aký muž sa chytí ; ))


75.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:02 avatar
No jo, vieš, v čom je problém zasa ? že ak niekto je hrubý, ale pritom háji naše presvedčenie, tak nám to vôbec nevadí, všimni si ... spokojnučko mu držíme palce: Tak, ten mu to dal, hehe... ešte ani to, že nemá pravdu, nám tak nevadí, hehe :(
Súhlasí Scarllet


80.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:07 avatar
...mne to prekáža vždy, skutočne .. človek tým klesá na úroveň primitíva...a ukazuje svoju slabosť ...silné slová v slabých chvíľach ; ) ...a ked sa len ventiluje na iných, ukazuje aj vlastné mastné ego a úbohosť ...ak sa mi niečo na niekom nepáči, či mám iný názor, vždy sa to dá napísať, či povedať bez nadávok ....ale tu som s takými názormi skôr na smiech, ja viem, už som zvykla ; ))
Súhlasí Nadja, Sinaja, piskotka


84.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:12 avatar
Viem, viem, si jedna z mála výnimiek, som vdačná, že si tu ))
Súhlasí Sinaja, Scarllet


87.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:15 avatar
...nadja, nie som svätica, tiež vulgárne nadávam ...ale len sama sebe,ked si zaslúžim ..ale šťavnato, ver mi ; )


95.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 19:21 avatar
nadávku použiť v krajnom prípade...vystupnovanou situáciou..nie namiesto bežného vyjadrovania v rámci pohodovej formy komunikácie...
tiež som občas vulgárna..no vôbec má to neteší..a snažím sa si to uvedomovať..resp. odstránujem to..
Je celkom jednoduche niekoho niekde poslať..., o to horšie je naopak to "ovládanie sa"  


99.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:26 avatar
Sinaja, ak krajným prípadom myslíš svoj stav, ked už to nevládzeš vydržať, tak jasné, radšej vypustiť.
Treba si však uvedomiť, že tým ten pretlak prenášaš na druhého, aby si sa od neho oslobodila.
Súhlasí Sinaja, rose.madder


104.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:30 avatar
..a väčšinou ten pretlak nie je zo zlosti na iných, ale zo zlosti na samých seba ...kvôli našej neschopnosti, slabosti, bezmocnosti, zúfalstvu a podobne ...


112.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:36 avatar
No len to nehovor nikomu, kto je nahnevaný, lebo sa mohol na seba nahnevať tak, že by ti dal jednu do nosa  
Súhlasí rose.madder


135.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 20:05 avatar
..nadja, viem, a ked to ešte povieš pokojným hlasom s jemným úsmevom na takého rozzúreného býka ...aj o život žeby sa človek bál, nielen o nos ; )
Súhlasí Nadja


137.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 20:08 avatar
vraj sa takto nesmieš správať, ak chceš zvládnuť takého nahnevaného človeka, musíš byť tiež "nahnevaná", ale pod kontrolou dospieť spolu s ním ku kľudu... vraj to funguje, ale ja som to neskúšala...


108.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 19:33 avatar
áno..ved vypustíš ventil ,a nemusí ísť jedine o krajný prípad svojho stavu..môže ísť o zámerné ubliženie ostrým atakom....

..však takto zmýšľa väčšina..preto je tu tolko vulgárnosti..a celkove násilia..preto by mal človek omnoho viac vážiť slová..
Súhlasí Nadja, rose.madder


79.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 19:06 avatar
CO sa statistickeho pohladu v nasej spolocnosti tyka... je.


82.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:10 avatar
Borko, možno sa pohybujem v inej spoločnosti? ))


66.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 18:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 18:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Scarllet žena
   25. 1. 2013, 18:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 18:55 avatar
Pretože ľudia väčšinou (občas myslia, ale zriedkavo) nemyslia, rozhodujú sa oveľa častejšie emóciami.
Súhlasí Scarllet, Nadja, piskotka


69.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:57 avatar
Slová vychrlená v hneve nie sú o nič priestrelnejšie, skús  


30.
označiť príspevok

trin i ty muž
   25. 1. 2013, 17:27 avatar
slobodna vola je determinovana moralkou, hoviadka

poculi ste slovo panovo, amen
Súhlasí Boris_I., luke85


31.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 17:35 avatar
este lepsejsie


32.
označiť príspevok

trin i ty muž
   25. 1. 2013, 17:36 avatar
dakujem, Boris


39.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   25. 1. 2013, 17:49 avatar
Rad, trinity
Súhlasí trin i ty


42.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 17:53 avatar
Slobodná vôľa je taká, čo nie je ničím obmedzená. Tak, ako píše Trinity morálkou,ale vlastne úplne všetko obmedzuje našu vôlu - naše schopnosti, možnosti, výchova, skúsenosti, nálada, momentálne situácia, môžeme teda rozprávať o menej alebo viac obmedzenej, ale nikdy slobodnej vôli.


45.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:59 avatar
ale akeeeze nikdy. vzdy mas slobodnu volu ako schopnost menit si svet podla svojich predstav. kazdy to dokaze len malokto to vie a vyuziva. a prizna. je to vec chcenia. aj jezis ne/musel spravit to co spravil. a ako sa nam snazia nahovorit ze: nemal inu moznost. je to vec chcenia.


48.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 18:04 avatar
Podľa svojich predstáv?
Veď minimálne koľko ľudí, toľko predstáv, takže tvoje predstavy pri realizázii budú narážať na realizáciu predstáv iných ľudí.
Ale primárne, ani predstavy nemáš aké chceš, ale podľa roho, čo poznáš, čo sa ti dostalo do mozgu... nie, len tak z ničoho nevznikajú predstavy ))
Súhlasí zajomato


43.
označiť príspevok

dorota
   25. 1. 2013, 17:54 avatar
ste hlupaci. ked nemate pojem moralka tak hned siahate po zbraniach a utokoch.
strasni hlupaci. a pritom mate slobodnu volu. fakt divne.

 


50.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 18:08 avatar
48/dorot rád sa nechám poučiť


59.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 18:31 avatar
..nuž, musím uznať, mňa ste presvedčili ..slobodná vôľa ako taká skutočne neexistuje ...je len vôľa, ale určite nie slobodná, čiže ničím neovplyvnená ..zase som sa niečo naučila vďaka defku, neumriem úplne blbá ; ))
pripájam jeden zaujímavý článok, ktorý mi tiež veľa objasnil:
dolezite.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Nadja


72.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:00 avatar
To spomínal Ruwik už napr. predvčerom pri rozhovore s Enaxym )


74.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:02 avatar
...je to zle pomenované, celkovo slovo "slobodný" je absurdný pojem, neexistuje nič slobodné, ani samotná sloboda ...ale rozhodujeme sa my sami so všetkými našimi obmedzeniami ...rozhodujeme my, či pôjdeme doľava, či doprava, len nie úplne slobodne : )


76.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:03 avatar
Hej,máš pravdu, lenže... pozor... čo zodpovednosť za trestné činy?


81.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:10 avatar
...čo má s ňou byť? ...tá nás tiež ovplyvňuje, ak ju vôbec máme : ) ..neviem, či rozumiem, kam mieriš, nie som zdravotne fit a rozmýšľam len asi 40,24 % mozgu ; )))


83.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:11 avatar
Nie nie...
ak nemáme slobodnú vôľu... sme zodpovední za to, čo robíme? Nemôžeme predsa inak...


88.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:17 avatar
..sme zodpovední, ved to, že nás ovplyvňuje veľa faktorov ešte neznamená, že sa nevieme rozhodnúť tak, či onak aj pod ich vplyvom ...vôľu máme ...len nie slobodnú ...podľa mna


89.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 19:17 avatar
Záleží, ako vnímaš zodpovednosť.
Súhlasí rose.madder


94.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:20 avatar
...plné uvedomenie si dôsledkov vlastných činov, či ..."nečinov" ...tak nejak


96.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:21 avatar
Ak je sloboda iba pocit, tak aj zodpovednosť nim je, a tento pocit je zosiľňovaný spoločnosťou, lebo jej nevyhovuje nemať vinníka


100.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:26 avatar
..ale ja netvrdím, že sloboda je len pocit, sloboda nie je ...je to ilúzia, niečo ako lietajúci ružový poník ; )) ..zodpovednosť by som tiež pocitom nenazvala, pocity sú klamlivé, zodpovednosť by mala byť niečo ako stav mysle, trvalý ...človek bud je alebo nie je zodpovedný, nič medzitým ...a samozrejme, aj tento stav ovplyvňuje aj okolie, spoločnosť, výchova atd atd ...


105.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 19:30 avatar
Podľa slovníka je zodpovednosť povinnosť niesť následky za niečo - v tomto prípade za svoje činy.
Súhlasí rose.madder, Sinaja


107.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:32 avatar
..súhlasím, uvedomiť si dôsledky a prípadne ich vedieť znášať ...ok


109.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:34 avatar
Takže za následky a nie za vinu, ok... máme povinnosť niesť následky za niečo, na čom sme sa nepodielali a inak sme konať nemohli.


114.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:40 avatar
..tak ja neopisujem zo slovníkov, písala som vlastný názor a stojím si za svojim, že zodpovednosť nie je len vedieť prijať následky činov, ale uvedomovať si už vopred, čo nemám urobiť, či mám ...ako nepodieľali? ...ved píšem, že napriek všetkému, čo nás ovlyvňuje sa rozhodujeme my a vždy môžeme konať inak ...napriek všetkému, čo nás ovplyvňuje : ) ..jasnejšie to neviem : )


115.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:40 avatar
96/nadja je to zložitejšie, skús mať pocit sloboby zavretá za mrežami, zodpovednosť môžme praktizovať aj vo väzení


93.
označiť príspevok

zajomato
   25. 1. 2013, 19:20 avatar
83/nadja za to čo tu píšeme určite, pokiaľ ti to niekto iný nenašepkáva


97.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:24 avatar
Ak nemáme slobodnú vôľu, tak veru nie... píšem to, čo musím, nemôžem inak   to je des hahaha
Súhlasí Sinaja


110.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:35 avatar
..všetko súvisí so všetkým ...všetko je so všetkým prepojené ...dobro so zlom, zlo s dobrom ...všetko nás ovpyvňuje, ale v konečnom dôsledku sme to MY, kto rozhodne, čo urobím, či neurobím ....či napíšem na defko ...či nenapíšem ...či niekomu vynadám, či ho pohladím ...aj neviem ako rozzúrená sa môžem ukľudniť a namiesto facky dať pusu :-)
Súhlasí Sinaja


113.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 19:38 avatar
..máme slobodnú volu len tá sa nachádza v určitých medziach..tzn. musíme rešpektovať vyššie "mantinely"
Súhlasí Nadja


116.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:41 avatar
..sinaji, ale to už nie je "slobodná" vôľa ...toto riešime : )
Súhlasí Nadja


119.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:44 avatar
rose, aj ty píšeš, že nakoniec my rozhodneme... no nie, my eln vykonáme ))
Súhlasí rose.madder


123.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:48 avatar
..nadja, jasné, ale to je už len o slovíčkach, dôležité je, že si rozumieme ; ))


124.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:49 avatar
je to sranda, že nič nemôžeme striktne doviesť do úplnosti, lebo potom vznikajú samé absurdity ))


126.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:52 avatar
..ale ppre istotu dám príklad, či som skutočne pochopila ...takže: chcem niekoho pobozkať ...ale mám hnisavú angínu, nechcem ho nakaziť, tak to neurobím, lebo mu nechcem ublížiť ...takže "kvázi"slobodne" by som sa na neho vrhla, ale kedže mám svedomie, tak sa ovládnem a len ho objímem ....vykonám objatie, rozhodnem sa ja a ovládnem sa, lebo ma ovláda svedomie.....môže byť? ; )))))


129.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 19:54 avatar
Ale musíš vedieť, čo je hnisavá angína - a to máš naučené z okolia.
Nechceš mu ublížiť preto, že ho máš rada - a to máš čiastočne vrodené(empatia) - plus máš dôvody, prečo ho máš rada - to je zase naučené z vonka.


131.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:57 avatar
..ved áno, ruwolf, ok, ok, ale ...kto ho skutočne nepobozká? ..no predsa ja ...kto to neurobí? ..to predsa ja, nie? ; )) so všetkým tým, čo mám naučené, so všektým tým, čo ma ovplyvňuje to predsa neurobím ja sama ...nie ty ; ))


134.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 20:05 avatar
Ide o to, že keby tam bol iný človek s tými istými vlastnosťami a skúsenosťami, tak urobí to isté, čo ty
Súhlasí rose.madder, ruwolf


138.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 20:08 avatar
všetci sme nadja rovnakí...máme totožných rodičov Adama a Evu )


139.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 20:09 avatar
...a? ...čo v tom akože vyvracia to, na čo sme prišli? ; ) ..tak všetci ľudia s rovnakými vlastnosťami ovplyvnení tým, čo sa naučili, ovplyvnení všetkým možným, čím sa ovplyvniť dá , vykonajú to isté, čo ja ...tiež sa všetci nebudú bozkávať, hoci sa mohli ...zvolili si ..nebozkávať sa, hoci mali iné možnosti ; )


120.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 19:44 avatar
chápem, čo riešite..ale i napriek tomu sa rozhodujeme v mnohých prípadoch len "my"..v mnohých veciach nezávisle od okolia a naše rozhodnutie je len v našich rukách...a to, čo môžeš so 100% istotou povedať, že závisí len od teba.. je slobodné rozhodnutie. Preto vravím o mantineloch, pretože nie je to takto vo všetkom..


125.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:51 avatar
Nie je to nezávisle od okolia, ale aj keby len podľa svojich schopností, tak to nie je SV... dokonca ani náhodné rozhodnutie nie je slobodná vôľa heh  


130.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 19:55 avatar
napr. obyčajný jednoduchý príklad..sama sa rozhodnem, čo si oblečiem do práce..nezávisle od počasia ..a môže mi byť fuk, čo na to okolie..  


133.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:59 avatar
..sama sa nerozhodneš, lebo si môžeš obliecť len to, čo máš v skrini a už si obmedzovaná vlastným šatníkom ; )
Súhlasí Nadja


136.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 20:07 avatar
tu ale neriešime náročnosť, len vlastný výber..

iný príklad.. môžu ti ponúkať tie najvyberanejšie skvosty, luxusné drahé modely a ty just si dáš svoje ošuchané rifle ))


140.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 20:10 avatar
No ale nie je to bezdôvodne, ale napríklad chceš sa priečiť, má to príčinu celkom isto


141.
označiť príspevok

Sinaja žena
   25. 1. 2013, 20:12 avatar
a čo ak len presadenie si svojej vôle?!


142.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 20:30 avatar
To je zase len výsledok naučeného (vždy Ti všetci vraveli, že ľudia majú "slobodnú vôľu", okolností(niekto Ti ukazuje, že s tou vôľou, resp. jej slobodou to nie je také isté) a Tvojej momentálnej potreby ukázať im, že máš svoju vôľu, to je emocionálna záležitosť, človek sa cíti veľmi nepríjemne, ak mu zo sveta idú protichodné informácie - ani jedno z toho sis' nevybrala.


132.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 19:58 avatar
Závisí to od toho, čo pokladáš za dôležité - a to máš vrodené a naučené - ani jedno sis' nevybrala slobodne.
Súhlasí rose.madder


117.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:42 avatar
Máme teda pomerne neslobodnú slobodnú vôľu...  
Súhlasí rose.madder


118.
označiť príspevok

rose.madder žena
   25. 1. 2013, 19:43 avatar
..takže pravdu majú oba tábory ....relatívnu :-))
Súhlasí Nadja


127.
označiť príspevok

Nadja žena
   25. 1. 2013, 19:52 avatar
Ako vždy ))


78.
označiť príspevok

ruwolf muž
   25. 1. 2013, 19:05 avatar
Odtiaľto kopírovali záver článku:
OSeL.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Konec svobodné vůle
(Mozek za nás rozhoduje sám a dá nám o svém úmyslu vědět až dodatečně.)
Súhlasí Nadja, rose.madder


143.
označiť príspevok

elemír muž
   26. 1. 2013, 13:27 avatar
Slobodnú vôľu nemožno oddeľovať od inteligencie, lebo už napríklad taký Lenin, a aký tobol červený idiot, napísal, že sloboda je pochopená nutnosť. Ale asi to nebolo z jeho hlavy, aj keď jemu sa to hodilo podliehať otroctsvu komunizmua pri tom to brať ako slobodu. Sloboda inteligentného človeka nastáva až vtedy, ak v jeho okolí so svojou slobodou nikoho nebťažuje.


144.
označiť príspevok

rastos muž
   26. 1. 2013, 20:39 avatar
" Nepochybně existuje pocit svobodného rozhodování v mnoha věcech. Ve skutečnosti však leccos tomu odporuje. To neznamená, že si člověk musí myslet všechno jako ustanovené, nýbrž to, že ustanovení mohou sahat velmi daleko a prostor svobody že je často jen nepatrný. Rozhodně lze uvažovat o velké mnohotvárnosti, která může svobodu jednání značně omezit a dokonce vyřadit, a to jak u určitého jednotlivého skutku, tak obecně v životě, po více nebo méně dlouhé úseky takového života nebo i po celou jeho dobu." (Všeobecná morální teologie)


147.
označiť príspevok

elemír muž
   26. 1. 2013, 23:18 avatar
Vyzará to skôr ako citát Miloša Zemana, ale stále to nemení nič na veci, že čím inteligentnejší človek, tým viacej pochopená nutnosť. Tiež aj pre toto nenávidia idioti inteligentov.


148.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 1. 2013, 23:21 avatar
E: Tiež aj pre toto nenávidia idioti inteligentov.

Tiež aj pre toto nenávidia veriaci…


149.
označiť príspevok

zarra muž
   26. 1. 2013, 23:23 avatar
Ale kde, veriaci miluju aj svojich nepriatelov...


150.
označiť príspevok

zarra muž
   26. 1. 2013, 23:26 avatar
hacik je len v tom, ze spravnemu veriacemu su nepriatelom peniaze...
hehe


151.
označiť príspevok

elemír muž
   26. 1. 2013, 23:48 avatar
Vladko, veriací nemôžu nenávidieť, lebo sú Kristovi, ani toto si nepochopil, že by si kôli tomu a kôli tebe premárnili šancu na to, na čo sa spoliehajú ??? To vy nás nenávidite a svoju nenávisť ste preniesli na nás, lebo inak nemáte dôvod. Ja nenávisť jednoznačne pripisujem satanovi a kto nenávidí, môže si mylsieť, že je kresťan, ale iba myslieť, lebo inak patrí so svojou nenásťou tomu, od koho nenávisť pochádza. Takže ten, čo pochopil a uveril Krista, nemôže nenávidieť.
Ozaj a prečo ťa to zaujalo, že idioti nenávidia inteligentov, hádom to nie je pre teba novinka ?


152.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 1. 2013, 23:51 avatar
E: hádom to nie je pre teba novinka ?

Veď vidíš, že nie. Pozri 148.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:48,  Ale tak vadí Shaga, keď neveria pravdivo, ale to neznamená, že sa s nimi nerozprávam. .. a...
dnes, 00:47,  7, .... ked zomriem odkážem ti moju urnu s prachom!*10*15 A mám ešte aj jedny spodne gate, s...
dnes, 00:44,  Či len Jehovisti?
dnes, 00:44,  Od čecha: Když slunce zapadá....
dnes, 00:43,  1, ... a vieš že aj ježiš mal "svojho Boha"? Ale ak by bol on Bohom, ... môže...
dnes, 00:42,  P.S. pod tým svetlom asik nebolo myslené nič magické. .. =))
dnes, 00:41,  Starajte sa o svoju myseľ. Vyprázdňujte ju každý deň od zbytočných nánosov ako...
dnes, 00:38,  50, .... mám radosť z každého nového, .... ale JS si plnia svoju povinnosť už len tým,...
dnes, 00:32,  59, ..... Božej cirkvi?*15*10 Nie, .... to by sme neuhrali a namlátili by sme si hlavu!*10...
dnes, 00:30,  Peťo, ja už tak týchto pár dní na krivdy nehľadím. .. Občas ma niečo napadne, ale...
dnes, 00:28,  56, ... uisťujem ťa , že nie dlho. A zrejme si to o pár rokov aj povieme tu na DF! Ono to je...
dnes, 00:27,  Som trápny vietor....*04 JA som to myslel vážne.
dnes, 00:25,  Samozrejme, že dobrovoľná!! Veď ako inak? Počul som, tí zaočkovoní budú dokonca...
dnes, 00:25,  To nebolo moc vtipne ;)
dnes, 00:24,  To nebolo moc vtipne ;)
dnes, 00:22,  Skús ho vzývať po slovensky, ak rozumie, tak ti vyhovie a ak nie, tak si v prdeli. *28
dnes, 00:21,  Svedkovia Satanovi zase bojujú proti božej Cirkvi ;)
dnes, 00:21,  Shagara, Shagara, takže na staré kolená si sa dal na ....... Pred tým si bol katolíkom,...
dnes, 00:21,  Vakcína bude dobrovoľná, že. Úplne 100% dobrovoľná, nie? *21 .. Krajčí to hovoril,...
dnes, 00:20,  17, ... a nielen tebe Zuzka, ... to nevadí väčšine, že ako veria! Ale povedz koľko...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(319 534 bytes in 1,008 seconds)