Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Filozofovanie: ako rozlíšiť sny a realitu?

24
reakcií
2952
prečítaní
Tému 10. apríla 2013, 14:14 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 14:14 avatar
Dá sa povedať, že spánok je rovnako prirodzený stav ako bdenie. Niečo na tom je, veď takmer tretinu života prespíme. Pritom sa nám niekedy sníva. Môže ísť o pekný, zlý alebo neutrálny sen. Poznáme aj bdelé snenie, čo je akési oddávanie sa fantázii, pričom dobre vieme, čo je fantázia a čo realita. Dá sa povedať aj to, že niečí sen je svojskou súčasťou skutočnosti. Opačne to však neplatí: skutočnosť nie je svojskou súčasťou niečieho sna. Sen je individuálny stav, vzťahuje sa len na jednu osobu; na všetkých ľudí sa vzťahuje skutočnosť. Sen je možný len počas spánku, čo je určitý fyzický stav, pri ktorom je telo akoby "vypnuté", relaxované, oči sú spravidla zavreté. Spánok je pravidelný stav odpočinku charakterizovaný spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety atď.

Starý čínsky filozof Čuang-c' povedal: "Raz sa mi snívalo, že som motýľ, ktorý si poletuje sem a tam a ktorý nič nevie o Čuangovi, lebo je motýľ. Šťastne a spokojne som si poletoval z kvetu na kvet a robil, čo sa mi zachcelo. Potom som sa zobudil a bol tu opäť Čuang-c', ako ja samotný. Teraz neviem, sníval Čuang-c', že je motýľom, alebo sníva motýľ, že je Čuangom?" Pekne to zamotal, však? Keby za vami prišiel filozof skeptik s otázkou, že ako si môžete byť istí tým, že toto nie je iba sen, ako by ste mu odpovedali? Veď aj keď ste niekedy snívali - pokračoval by -, nevedeli ste, že snívate. Ako teda rozlíšiť sen a skutočnosť? Odpoveď by mohla byť taká, že vo sne neviem ani to, či bdiem, či je to skutočnosť - tam proste len podlieham ilúzii sna. V bdelom stave však viem, čo je sen a čo skutočnosť. Keď sa človeku sníva, nemyslí si alebo nevyhlasuje, že "toto je skutočnosť" alebo: "toto nie je sen". V bdelom stave však vieme a môžeme aj vyhlásiť, že toto je skutočnosť, nie sen. Ani filozof Čuang v tom sne o motýľovi neriešil, či je to sen alebo skutočnosť. Až keď sa zobudil, začal si klásť tie duchaplné otázky. Akonáhle by však šlo o taký výnimočnejší sen, v ktorom si subjekt uvedomí, že iba sníva, odpadá tým problém, že by si to neuvedomoval. V sne je normálny rozum väčšinou neaktívny, v bdelosti aktívny.

A dajme si aj tú ľudovú trochu úsmevnú odpoveď. Je známe, že niekedy keď chce človek zistiť, či bdie alebo sníva, proste sa štipne do ruky. Ak to nezaberie alebo ak si chce byť istejší, pichne sa špendlíkom (au!). Zrejme sa pritom predpokladá, že vo sne by to reálne nebolelo.

Teraz skúsme zas niečo "múdrejšie", niečo ako časovú a priestorovú koherenciu (súdržnosť, súvislosť, plynulosť). V skutočnosti je čas a priestor v akejsi koherencii. Nepreskakuje hocijako, nemôže sa stať, že sa z ničoho nič objavíte v Paríži pod Eiffelovkou. Vo sne toto nemusí platiť. Tam môže by čas a priestor porušený - idete po Petržalke a zrazu sa ocitnete pri pyramídach v Egypte.

Skutočnosť má stálu povahu: prostredie, zákony, vesmír, život, povinnosti, škola, zamestnanie, spoločnosť, politika, príroda, možno i nadprirodzeno. Realita je kompletná a usporiadaná "existencia": potreby, vzťahy, zdravie, choroby, práca, voľno, záujmy... To sen nezahŕňa, nejde o kompletný usporiadaný život. Aj v skutočnosti má miesto napr. fantázia, niečo z nej sa môže i zrealizovať. No jednoducho vie sa, že čo je čo. Snami sa zaoberá psychológia, takže zrejme majú psychologický význam. Keď sa mi sníva, som centrom svojho "sveta", ostatní ľudia a veci sú len mojím výplodom, predstavou. V objektívnej skutočnosti to neplatí, tam sú všetci reálni ako ja. Zdravý človek vie rozlíšiť, že sa zobudil zo sna do skutočnosti, ide o prebudenie sa zo subjektívneho stavu "snívania" do bdelého stavu vnímania objektívneho sveta. Obidva stavy majú rozdielne charakteristiky, napr. lietanie vo sne verzus zemská gravitácia v realite. Aj jasnosť reality a sna je rozdielna. V realite sú veci "hmatateľné", môžeme si všetkými zmyslami "ohmatať" prostredie atď. Vo sne na rozdiel od skutočnosti je aj iná komunikácia, často nesúvislá, nelogická a pod. Sen je subjektívny stav počas spánku, skutočnosť je na človeku nezávislá. Sen, ktorý sa človeku sníva, nemá ani tak pod kontrolou. Skutočnosť máme viac pod rozumovou kontrolou, orientujeme sa v nej. Sen sa človeku deje; skutočný život si môže aktívnejšie formovať. V sne nemusíme byť alebo nie sme ani zodpovední, zodpovedajúci, nie sú tam normálne pravidlá. Ak by ma teda skeptik presviedčal, že "toto je možno len sen", povedal by som: "Ok, toto je môj sen, ty si len moja ilúzia, tak dávaj peniaze!" To by si asi rýchlo rozmyslel, pretože by nechcel prísť o svoje skutočné peniaze, ktoré si možno odkladá na dovolenku.
Súhlasí Malá Zoe


2.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 14:15 avatar
Nedávno som počúval na rtvs filozofickú nočnú pyramídu, kde sa hovorilo aj práve o tom, že toto je možno len sen, tak som začal hĺbať, ako vlastne rozlíšiť sen a skutočnosť. Skoro som sa pri tom hĺbaní prekopal na opačnú stranu Zemegule, výsledok vidíte tu. Ako je to so snom a realitou podla vás? :-)


3.
označiť príspevok

mather muž
   10. 4. 2013, 14:45 avatar
Dobra tema... Podla mna istota neexistuje to co vyplodili psychologovia o snoch je len jeden uhol pohladu. Pretoze viedli svoj vyskum len podla snov ktore si clovek zapamatal. Neexistuje technologia (zatial) ktorou by presne videli, poculi, citili co sa cloveku sniva. Ja som este nepocul argument ktory by ma presvedcil ze to co teraz zijem je fakt realita.
Súhlasí repress


4.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 14:55 avatar
Samozrejme, psychológovia či psychiatri sú závislí na rozprávaní daného klienta, čo sa týka obsahu sna. Oni to potom len vyhodnocujú. To, čo žiješ, nemôže byť reálne?


5.
označiť príspevok

mather muž
   10. 4. 2013, 15:00 avatar
skor by som to formuloval tak ze to co zijem moze byt zrovna tak realne ako sen ktory zijem.


6.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 15:08 avatar
Aj by si si to chcel nejako overiť, alebo ti to je jedno? Prípadne aj by si chcel vedieť, ale myslíš si, že sa to nedá zistiť?


7.
označiť príspevok

mather muž
   10. 4. 2013, 15:20 avatar
overene to mam ale neda sa o tom rozpravat... ak by si sa snazil spoznavat seba tak by si dosiahol moznost nahliadnut cez svoje vlastne vedomie do svetov rovnako realnych ako ten ktory pokladame za pravu realitu. Je to vsak nekonciaca cesta a nemoze clovek po tom ako dosiahne nejaky uspech polavit, jednak tu schopnost strati a este bude aj trpiet lebo ked uz raz nazrie tak strati schopnost zit bez toho. ale toto uz je mimo temu.


8.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 15:26 avatar
Možná existencia nadprirodzenej skutočnosti je z pohľadu materiálnej skutočnosti skoro ako sen, hoci nie ako individuálny stav, skôr ako obdoba materiálnej reality. Je však otázne, čo je naozaj nadprirodzená skutočnosť a čo len subjektívny svet


9.
označiť príspevok

ruwolf muž
   10. 4. 2013, 17:41 avatar
Nadprirodzena skutocnost je debilny vyraz.
Ak nieco naozaj jestvuje, tak je to prerodzena cast sveta.
Súhlasí regulus


21.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 4. 2013, 12:38 avatar
No vidis, ten prvy prispevok sis' mohol odpustit a napisat len toto.
Odlisit sa to da len relativne - zobudis sa a vidis rozdiel.
Problem je, ze mna sa uz aj snivalo - a to dokonca viac krat - ze som sa vo sne zobudil a teda som bol vo sne presvedceny, ze uz nesnivam, pretoze som sa uz zobudil...


22.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2013, 12:59 avatar
"No vidis, ten prvy prispevok sis' mohol odpustit a napisat len toto."

Kvôli tebe? Haha :-P

"Problem je, ze mna sa uz aj snivalo - a to dokonca viac krat - ze som sa vo sne zobudil a teda som bol vo sne presvedceny, ze uz nesnivam, pretoze som sa uz zobudil..."

To sa tak výnimočnejšie stáva, že sa akože človek zobudí a v skutočnosti sníva ďalej. V bdelom stave však nie je nič výnimočné, je bežné, že (zdravý) človek vie, čo je sen a čo skutočnosť. A aj v takom sne, kde sa človeku sníva, že sa zobudil, platia tie snové veci, charakteristicky, ktoré v reáli nie sú, niektoré popisujem v prvom príspevku. To si však človek v sne dobre neuvedomuje, pretože tam sa mu zdá spravidla normálne, že napr. je porušená koherencia času a priestoru, že je na mieste, ktoré nepozná alebo nevie, ako sa tam dostal, že lieta, že veci nemá pod kontrolou, alebo že stretne na ulici v BA amerického prezidenta. Pokým sa človek skutočne nezobudí, fungujú tam tie snové vlastnosti; keď sa skutočne zobudí, začnú platiť vlastnosti reality, bdelosti


23.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 4. 2013, 14:48 avatar
Kvoli sebe - ako pokus o liecbu...


25.
označiť príspevok

Krištof
   12. 8. 2018, 15:35 avatar
21. Citát: "Problem je, ze mna sa uz aj snivalo - a to dokonca viac krat - ze som sa vo sne zobudil a teda som bol vo sne presvedceny, ze uz nesnivam, pretoze som sa uz zobudil..."

Odpoveď: Áno, aj toto sa paradoxne výnimočne môže stať. Spravidla keď sa nám počas spánku sníva nejaký sen, sme akosi mimo vedomia. Ide o nevedomé stavy či procesy. Výnimočne sa však môže stať, že počas spánku a snívania sa akoby zobudíme - akoby telo ešte spalo, ale myseľ sa už akosi predčasne prebudila. No v tom prípade už vlastne nejde o sen, o snívanie, lež o stav bdelosti, keď takpovediac už vieme o sebe a rozlišujeme medzi subjektívnym snom a objektívnou realitou


10.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 4. 2013, 18:09 avatar
To že je niečo prirodzené ešte neznamená že je to rovnocenné.....mozgová činnosť nie je rovnaká v stave snívania a v bdelom stave.....


11.
označiť príspevok

regulus muž
   10. 4. 2013, 18:30 avatar
Nemas sa snazit vo sne robit nieco, co by si nerobil v nie-sne.
Koniec koncov, keby si sa zobudil, co by Ti dokazovalo, ze to nie je len dalsi sen?
Sny nie su tak daleko od reality. Velmi s nasou realitou suvisia. Len mame zly pristup k vysvetleniu tohto javu. Preto mame aj myslienku, ze mozno toto je len dalsi sen. Ale vsak svacni tanier o zem a zakric: ZOBUD SA!  
Telo je tiez len hmota. Tak, v com je rozdiel?


12.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 19:08 avatar
"Nemas sa snazit vo sne robit nieco, co by si nerobil v nie-sne. "
To v sne viac-menej neovládaš, tam sa nesnažíš ako v reáli, sen sa ti deje - sníva mimo tvoju reguláciu. V živote sa môžeš rozhodnúť, napr. či pôjdeš von alebo zostaneš doma, ale v sne tak nie. V sne aj keby si išiel akože von, kľudne by si sa nečakane mohol ocitnúť napr. v Bielom dome :-)

"Koniec koncov, keby si sa zobudil, co by Ti dokazovalo, ze to nie je len dalsi sen?"
To, že si sa zobudil :-) Alebo keby to bol len taký sen, že si sa zobudil, boli by tam veci, charakteristicky, ktoré v reáli nie sú, niektoré popisujem v prvom príspevku. To si však človek v sne dobre neuvedomuje. Napr. to, že veci nemôže regulovať, porušenie časovej a priestorovej koherencie, len čiastkový život, ľudia, ktorí už v skutočnosti zomreli atď. Proste realita a sen majú rozdielne vlastnosti. Pokým sa človek skutočne nezobudí, fungujú tam tie snové vlastnosti; keď sa skutočne zobudí, začnú platiť vlastnosti reality, bdelosti. Samozrejme, predpokladá to aspoň relatívne psychicky zdravého človeka :-)

"Sny nie su tak daleko od reality. Velmi s nasou realitou suvisia."
To by však bolo treba dokázať :-)

Všeobecne: už pri uvažovaní o tom, že "toto môže byť sen a nie realita", predpokladáme, že existuje realita, od ktorej možno sen odlíšiť. Inak by tu vôbec nebol rozdiel a nebola by ani myšlienka o sne a jeho opaku - realite.


14.
označiť príspevok

mather muž
   10. 4. 2013, 19:46 avatar
Mylis sa v sne sa mozes rovnako rozhodovat ako v realnom zivote... Ale ako som pisal 15:20 treba popracovat na vedomi...
Súhlasí regulus


15.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 20:10 avatar
To je také tvrdenie bez dôkazu, dôkaz by bol napr. štúdia určitého psychológa, ktorý túto vec skúmal a ukazuje, ako to funguje :-) Čítal som, že: "Udalosti v snoch bývajú často neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné, a snívajúci nad nimi obvykle nemá kontrolu." Ide aj o to, že i keď sa v sne subjekt akože rozhodne, že napr. ide von do parku pred svoj dom, tak nemá zďaleka istotu, že tam aj príde, ako rýchlo tam príde, či nestretne po ceste dávno mŕtveho známeho, či tam v teplom počasí nepôjde oblečený v zimnej bunde atď. V reáli sú skrátka iné "pravidlá" ako v snoch, pričom to rozhodovanie aj s tým súvisí


16.
označiť príspevok

mather muž
   10. 4. 2013, 21:14 avatar
A akym dokazom je studia nejakeho psychologa? Tej studii rovnako mozes verit aj neverit. Je to o rozhodnuti. O procese rozhodovania ktory sa odohrava rovnako v sne a rovnako v realite. Keby som sa pohrabal na nete urcite by som nasiel podklady mojmu tvrdeniu ale naco ja viem ze mam pravdu.


17.
označiť príspevok

regulus muž
   11. 4. 2013, 05:28 avatar
V realite tiez rozhodujes o vselicom moznom a nemozes vediet, kedy sa s kym stretnes. Nemas uplnu kontrolu nad svojim zivotom. Nemas ju teraz, v sne, a nikdy nic take nebudes mat. Mozes byt v sne bdely, mozes premyslat, mozes pocitat integraly, ale zivot, tak isto ako aj sen, nie je izolovany dej. Nikdy nebudes mat uplne sukromie. Je to len iny stav vedomia - kde sa nesustredujes na svojich 5 zmyslov. Napriklad vedecke studia hovoria, ze ked nespis par dni, tak sa zblaznis. Nie je to pravda. Spanok potrebujes, lebo nespravne narabas so svojim vedomim a pocas spanku sa to naprava. V cine sa hovori, ze uslachtily clovek cez den pracuje a cez noc bdie.


19.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2013, 10:44 avatar
Úplnú kontrolu nemáš nad životom, iba ak do určitej miery. No máš prehľad, vieš čo sa deje, v skutočnom živote platí kauzalita, koherencia. Nejde len o schopnosti, ktoré človek má, ako je napr. rozum. Ide aj o to, že v skutočnom živote je buď nútený, má zodpovednosť za svoj život, alebo využíva príležitosti, ktoré sa mu ponúkajú. K tej zodpovednosti - potrebuje jesť, bývať, kupovať si určité veci, aby mohol normálne (pre)žiť. V skutočnom živote je človek relatívne režisérom svojho života, samozrejme v rámci možností. V sne nie, sen sa mu skôr deje, človek tam nemá žiadne povinnosti ani reálne príležitosti. Nie je scenáristom ani režisérom sna, ktorý sa mu sníva. Ak sa tam dá hovoriť vôbec o nejakom režisérovi, tak ním je podvedomie.

"V cine sa hovori, ze uslachtily clovek cez den pracuje a cez noc bdie."
Jasné, ušlachtilý Číňan cez deň pracuje, v noci bdie a robí deti – a potom, že ich je už pomaly 2 miliardy :-)


13.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2013, 19:32 avatar
"Ale vsak svacni tanier o zem a zakric: ZOBUD SA!"
To je pravda, na taký tresk a rev by sa zobudil asi každý :-)
Súhlasí regulus


18.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   11. 4. 2013, 08:40 avatar
Sen je naša vysnívaná realita, ktorá sa môže stať skutočnou, ak budú naše sny reálne :-)


20.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2013, 10:57 avatar
Ty si to tiež pekne zamotala. :-) Vieme že je aj niečo ako želania alebo predstavy, ktoré by človek chcel, aby sa mu splnili, "dream came true". Napr. cesta okolo sveta? :-)
Súhlasí Malá Zoe


24.
označiť príspevok

ether muž
   11. 4. 2013, 14:49 avatar
odporúčam R. Descartes Meditácie o prvej filozofii, krátke, poučné a nájdeš odpoveď  
Súhlasí Krištof
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:59,  Po siedmich mesiacoch na samotke Juliana Assangea premiestnia do krídla vaznica, kde bude sa...
dnes, 10:46,  Rakúsko sa pripája k Nemecku v tvrdení, že Európa môže byť stabilná a bezpečná jedine...
dnes, 10:45,  The Da Vinci Code - Chevaliers de Sangreal
dnes, 10:38,  To fiasko je vysoko pravdepodobné.
dnes, 10:37,  To bolo rečí, ako Kotleba posral v BB čo sa dalo.... Naozaj?! Vraj si tam zamestnal...
dnes, 10:36,  Richard Čanaky - Vznešený
dnes, 10:34,  Tolko bubákov . Bojiiiim bubaka. *39
dnes, 10:33,  Kristína - Rozchodový Reggaeton
dnes, 10:26,  Ak sa nezmení "liberálno-fašistické" besnenie a masírovanie verejnosti, je celkom...
dnes, 10:11,  Zaoberajú sa tým aj SMEti....
dnes, 09:49,  asistent stavby majstra, ľudom postavil domy lebo konali pokánie Divoké kone - Kto vie text
dnes, 09:46,  15/ O 500rokov? Chces povedat ze da Vinci prekonal kubizmus? Vobec nerespektujes vyvoj umenia...:)))
dnes, 09:08,  Nežiju v duchovnom raji , ale sú zahrabaní v litere, bez Ducha.....mudrovanie nad Božim...
dnes, 08:51,  Nik z ľudí nemá úplne "čisté ruky".
dnes, 08:22,  On nie je oficiálni svedok Jehovov. Patrí k nejakej odnoži svedkov Jehovových. Stále...
dnes, 08:13,  Ale aj ty o sebe pises ako o JS,ze si tiez. Tak aj teba klamu?
dnes, 07:48,  Verona - nejsi sam strach
dnes, 06:26,  Je to biedne, že len s tým môžeš vyrukovať.
dnes, 06:23,  To si veľa nepovedal, skôr ide o takú pletku o videní o raji.
dnes, 06:18,  “Musím sa chváliť. Prejdem k videniam a zjaveniam od Pána, hoci tým nič nezískam....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(100 565 bytes in 0,442 seconds)