Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Fašizmus a Katolícka cirkev

15
reakcií
8412
prečítaní
Tému 27. apríla 2007, 06:21 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 4. 2007, 06:21 avatar
Nevyhnutné si pripomenúť

Zdá sa , že vzťahy medzi fašizmom a Katolíckou cirkvou vyvolávajú pozornosť až dodnes. Tak napríklad vyšla nová kniha:“ HITLEROVI OCHOTNÍ KATANI“ napísaná autorom : Daniel Godhagen ( podľa NATIONAL SECULAR SOCIETY NEWSLINE - 29 September 2002)
V tejto senzačným spôsobom odhaľuje obvinenia proti Katolíckej cirkvi, že bola ochotným spoluúčastníkom nacistickej politiky.
V knihe sa uvádza: „Cirkev v Nemecku, Francúzsku Taliansku , Československu a inde podporovala kriminálne rasistické zákony. Cirkev v Nemecku dokonca pomáhala aktívne a ochotne uskutočňovať (antisemitské) rasistické zákony tým, že zadovážila prístup k rodným listom v archívoch farností.“ Ďalej uvádza:“ Na Slovensku bol prezidentom kňaz a cirkev bola hlboko zaangažovaná v deportovaní židov do koncentračných táborov—V Chorvátsku mnoho kňazov sa zúčastnilo v masových vraždách a boli aj komandantmi koncentračných táborov. Nemeckí vojenskí kapláni v Poľsku a v Sovietskom Zväze mlčali a boli súhlasiacimi služobníkmi vrahov v uniformách. Doma kňazi nabádali svoje stádočko, aby podporovali vojnu
Autor Daniel Godhagen tvrdí ďalej, že luteránska cirkev v Dánsku naopak vyzývala občanov pomáhať zachraňovať židov. Ako výsledok toho „takmer všetci sa zachránili“ A stalo sa za to niečo tejto cirkvi? Vôbec nič!
Daniel Godhagen žiada, aby Vatikán zverejnil voje archívy z čias vojny. Aby sa takto napokon pravda dostala na svetlo. Kardinál Lehman ho v tomto takto podporuje: „Musíme vyjaviť plnú pravdu, preto zverejnenie archívu má význam nie len pre súčasnosť, ale iste by sa v ňom našli aj materiály na obhajobu vtedajšieho chovania sa cirkvi“
Nech je tomu akokoľvek, keď cirkev doteraz dokázala čakať tristo rokov kým uznala svoje chyby (Koperník a slnečná sústavy)- sotva možno očakávať, že by sa náhle kajúcne zmenila.

Poznámka redakcie:
Tieto materiály nútia nastoliť otázku: Je to všetko iba náhoda, že Katolíctvo a fašizmus si našli spoločnú reč – alebo je to zákonité, podmienené samotnou príbuznosťou ideológií, respektíve dogiem ?

Zdroj:
www.slovakia.humanist.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Krištof
   29. 4. 2007, 18:57 avatar
Inak nedávno som sa dočítal v novinách čosi také, že sa našli doklady svedčiace o tom, že fašisti za čias Hitlera plánovali zlikvidovať aj katolícku cirkev, keby boli uspeli vo vojne... Napokon, jediný kto tam bol "naozaj" od Prozreteľnosti bol Hitler... :-P


3.
označiť príspevok

pollio
   3. 5. 2007, 22:38 avatar
Myslím že Dolfiho najviac podporil -vlažný- (ako vždy) Západ, nemeckí priemyselní magnáti a hneď potom jeho kamarát Stalin, kt. používal podobné metódy vládnutia. A teda vôbec nie je náhoda, že dve totalitné krajiny tj fašistické Nemecko a sovietske Rusko našli spoločnú reč, avšak len dovtedy, kým sa bolo o čo deliť... cirkev v tomto zápase hrala podružnú rolu.


4.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 5. 2007, 01:29 avatar
Pollio,
nebol to len geografický Západ, bol to predovšetkým západný a východný (japonský) kapitál. O totalite si ešte preštuduj inú literatúru. Tá, z ktorej čeropáš, je zrejme až veľmi antikomunisticky/antisovietsky "podkutá"!


5.
označiť príspevok

pollio
   11. 5. 2007, 23:44 avatar
Snažím sa len prezentovať svoje názory, necítim sa nejako zvlášť -anti-.
Raz sa ktosi pýtal Nohavicu, že k akému hudobnému štýlu sa zaraďuje. On na to odpovedal asi tak, že: já se nad tím nezamýšlím, já si jenom zpívám písničky


8.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 5. 2007, 09:49 avatar
Pollio,
možno si ma celkom dobre nepochopil - ja som Ťa neoznačil za "antiho" - ja som Ti odporučil zaujímať sa o danej problematike aj v inak "podkutej" literatúre.
Ten Nohavicov výrok sa mi celkom páči.


6.
označiť príspevok

Nadja žena
   12. 5. 2007, 01:33 avatar
západ si mädlil ruky v predstave, že dve protichodné totality sa navzájom natoľko oslabia, že ich ukočíruje...


7.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 5. 2007, 09:43 avatar
Nadja,
celý "západ" aj vtedy bol i teraz je súčasťou totality kapitálu, ktorej najextrémnejou formou/prejavom bola a je fašistická diktatúra. Fašizmus síce používa rôzne tváre/masky, ale jeho podstata sa nemení. Ak sa pozrieš z ideologického nadhľadu na praktické kroky americkej a izraelskej "demokracie" po II. svetovej vojne až doteraz, môžeš zistiť, že stále ide konkrétny vysoko zvrhlý a amorálny fašizmus.


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 5. 2007, 10:20 avatar
Kasafran, podľa teba je socializmus, respektive komunizmus demokratickým zriadením? Alebo inak - ktorý štát má najdemokratickejšie zriadenie dnes?
A všimol si si, že kresťanské a socialistické učenie majú podobné základy?
Pravda, VUML som neabsolvovala, ale moja mamka hej... rozumiem ti, ale komunizmus - to je utópia. Nikdy to nebude fungovať, preto treba vymyslieť niečo iné... alebo skôr vychádzať asi zo zodpovednosti každého jedinca, a potom bude jedno, aké bude zriadenie... ))


10.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 5. 2007, 11:25 avatar
Nadja,
áno, pre mňa socializmus bol a aj je/ostáva (ako jedna z vývojových fáz ľudskej spoločnosti ku spoločnosti komunistickej) podstatne demokratickejším zriadením ako ktorýkoľvek spoločenský systém založený na totalite súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov.
Myslím si, že na to, aby to človek pochopil a s tým sa aj stotožnil, nemusí byť absolventom VUML, ba nemusí mať ani štátnicu z ML na vysokej škole. Možno si stačí položiť jednoduchú otázku: V prospech koho slúži tá-ktorá demokracia? Väčšine, či menšine občanov/obvateľov? A potom si na ňu pravdivo, bez ohľadu na triednu príslušnosť alebo sociálne postavenie, odpovedať.
Som presvedčený, že idea komunizmu nie je vôbec utopická - je však ešte veľmi, ale veľmi vzdialená (možno aj niekoľko storočí) od plnej realizácie.
Tie spoločné/podobné základy kresťanského a socialistického učenia v sociálnej oblasti som si, samozrejme, uvedomil už veľmi dávno. Zároveň som si však uvedomil jeden kardinálny paradox v tomto: Pokiaľ cirkev niektoré zásady sociálnej spravodlivosti hlása pomaly dve tisíc rokov a doteraz ich nikde, ale skutočne nikde, nerealizovala - potom približne 300 rokov starý utopický socializmus a 90 rokov starý reálny socializmus už v praxi dokázal tieto zásady v prospech absolutnej väčšiny príslušnej spoločnosti aj uskutočniť - samozrejme, že niektoré viac, niektoré menej.
Naopak, ja za utopické považujem všetky náboženstvá sveta a všetky spoločensko-ekonomické formácie, ktoré založené na súkromnom vlastníctve výrobných a pritom hlásajú, že im ide o slobodu, zodpovednosť, blaho a spravodlivosť pre každého jedinca/jednotlivca.
Pouvažuj, prosím, o tomto "probléme" aj z aspektu môjho názoru, lebo sa mi zdá, že určitým spôsobom preferuješ liberálne stanoviská k spoločenským problémom. Samozrejme, že máš na to právo!


11.
označiť príspevok

pollio
   17. 5. 2007, 11:22 avatar
áno, myslím že je to tak, že spoločenstvo ľudí akceptuje alebo odmietne formu zriadenia (to však neznamená že tá forma vďaka represii nepretrváva naďalej), záleží samozrejme na čom je postavená...
socializmus bol aj za prispenia celosvetovej politickej situácie u nás odmietnutý a nemal ho kto ísť na ulice kriesiť... a ani teraz nikto nepôjde. Ale raz možno áno.

ad Kasafran:
kresťanstvo ponúka -život večný- nie pokusnú realizáciu sociálnej spoločnosti...


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 5. 2007, 22:48 avatar
K. - myslím, že socializmus s takou spravodlivosťou, akú máš na mysli, dokáže vytvoriť len veľmi vyspelá spoločnosť. A možno vtedy už bude vývoj (ekonomický) úplne inde, a typ zriadenia by bol zodpovedajúci tomuto vývoju. Ale vyspelú spoločnosť tvoria predovšetkým vyspelí ľudia, a to je to, o čom hovorím ja....
Spoločnosti, v akej žijeme dnes, sú tieto ciele veľmi vzdialené, a tým myslím aj pred prevratom, ako aj po ňom. Opakujem otázku - "ktorý štát má najdemokratickejšie zriadenie dnes? - podľa teba?...

P. - Socializmus v tej podobe, v akej bol uskutočňovaný u nás, celkom určite nikto kriesiť nebude... musel by vyplynúť zo skutočnej potreby ľudí a na demokratických princípoch... a to je asi práve utópia...


13.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 5. 2007, 15:58 avatar
Nadja,
plne súhlasím s Tvojím podmienením vytvorenia/existencie sociálne vyspelej spoločnosti stupňom vyspelosti ľudí.
Uvedom si však, že nech bude stupeň výrobných síl (technológií a pracovných síl) na akokoľvek vysokej úrovni, to ešte samo o sebe nebude znamenať zmenu vo výrobných vzťahoch (vzťahy medzi ľuďmi v procese výroby/tvorby materiálnych a duchovných hodnôt a najmä vzťahy v procese rozdeľovania vytvorených hodnôt). Ak by sa vzťahy v porocese rozdeľovania nezmenili, potom sa nezmení ani existujúci režim.
Ja za "najdemokratejší" štát považujem Švajčiarsku federáciu. V nej ma káždý kantóm, mesto i obec vysoký stupeň samosprávy, v rámci ktorej, najmä formou referenda, rozhoduje o všetkých viac alebo menej dôležitých/závažných riešeniach majúcich dopad na príslušných obyvateľov.
No, v tejto súvislosti Ti spomeniem aj určitý paradox, ktorý potvrdzuje, že Švajčiarsko je v podstate policajný štát. Mám priateľa, ktorý žije v Berne. Emigroval v roku 1968 ako maturant. Získal tu univerzitné vzdelanie v odbore telesná výchova/zemepis, oženil sa s rodenou Švajčiarkou, má s ňou dve deti a dlhé roky učí na jednom z tamojších gymnázií. Štátne občianstvo dostal až po 15 rokoch. Časom sa spriatelil s náčelníkom jedného policajného okrsku, dcéru ktorého učil. Raz, bolo to po získaní občianstva, ho pozval k sebe do kancelárie a spýtal sa ho, či chce niečo vidieť, čo má schované v trezore. Po jeho neurčitej reakcii náčelník otvoril trezor, z ktorého vybral objemný zväzok spisov s jeho menom. Obsahoval vraj tie najpodrobnejšie informácie o celom jeho dovtedajšom profesnom, rodinnom a spoločenskom živote z tých najbližších i vzdialenejších zdrojov.
A ešte jeden paradox. Spomínaný priateľ - Bratislavčan - pri akomkoľvek probléme spojenom s jeho chrupom neváhal pricestovať a dať si ho do poriadku u našich odborníkov. Nebol síce na to odkázaný, ich rodinný príjem bol/je aj na švajčiarske pomery nadpriemerný, ale nmaučil sa byť "obchodníkom" a vedel si vážiť hodnotu každého CHF.


15.
označiť príspevok

pollio
   21. 5. 2007, 00:16 avatar
a keby len kvôli chrupu sem chodili, ale aj kvôli pár deka tresky... len nás vyžierali tí Západniari... a pritom u nich boli plné regály a poloprázdne obchody a u nás poloprázdne regály a obchody plné ľudí.


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 5. 2007, 16:32 avatar
K. - to, do čoho si načrel, je námet na úplne inú tému, a isto veľmi obsiahlu... informácie, ich využitie, zneužitie... a dostali by sme sa až k tým implantovaným čipom... ))

Ano, čo najviac kompetencií na nižšie stupne ale nepresadzujú sociálne ladené strany, naopak inklinujú k zhromažďovaniu moci, je pravda, že dnešní "tiežpodnikatelia" vedia využiť akúkoľvek skulinku v zákonoch... a ten ostáva bezmocný...

A ešte - Švajčiarsko je natoľko výnimočný štát, dôvody ponechám bokom, že ťažko by sme ho mohli brať ako ... povedzme prototyp fungujúceho zriadenia...

Videl si film Obsluhoval som Anglického kráľa? V skratke človeku rýchlo dôjde, aká je hodnota každej koruny...


16.
označiť príspevok

Degon
   25. 5. 2007, 12:09 avatar
Prepáčte mi, že sa miešam do vašej polemiky. Je tu téma, ktorá zaujíma mnohých, aj mňa. Myslel som, že tu nájdem dajaký konzens v tej otázke fašizmus a kat. cirkev, ale zdá sa, že sa tu skôr rieši otázka cirkev a sociálna nespravodlivosť. Lebo aj angažovanosť kňaza Tisa za Slovenského štátu v politike vyplývala zrejme zo sociálnej nepravodlivosti tej doby. Lebo chudobní veriaci (ktorých je väčšina) sa pýtajú - prečo musíme trpieť taký útlak od našich pánov a vydriduchov a nikto sa nás nezastane? Má k tomu inteligencia (duchovenstvo) mlčať? Má to všetko mlčky znášať, keď tu jestvuje spôsob obrany? Tento problém jestvuje dnes hlavne v Latinskej Amerike a nazýva sa "Teológia oslobodenia". Podstata je táto: Vyplýva z Evanjelia, že sa cirkev nesmie blániť proti sociálnemu útlaku, keď má na to možnosti? Tam si na túto otázku odpovedali, že má využiť všetky dostupné prostiedky na obranu chudobných a vykorisťovaných. A niečo podobné bolo aj u nás za nástupu Hitlera k moci. Aj tu chudoba trpela od židov, ktorí bohatli na úkor chudoby a tak sa ich chceli zbaviť. Odsun židov sa im videl na to vhodný. Otázku holokaustu nechcem otvárať, lebo je to dnes veľmi pálčivá téma. Za francúzskej revolúcie sa chceli utláčateľov zbaviť za pomoci gilotíny, no a u nás to riešili odsunom. Aj pes, keď je napadnutý blchami sa bráni tým, že sa ich snaží z kožucha vytriasť.
Dnes u nás tiež nastupuje sociálna nespravodlivosť od svojvôle bohatých, ktorí zbohatli nepoctivým spôsobom a čudujeme sa, že ľud je nespokojný a volí Fica? Nie je to prirodzené?
Aj cirkev je tvorená len z občanov štátu a a títo svojou príslušnosťou k cirkvi nestratili svoje občianske práva na správu štátu. Ak by nejestvoval sociálny útlak, nejestvovala by ani obrana chudoby!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:29,  americké stíhačky to nepotrebujú, zostrelia tancujúce protivníkove stíhačky raketou na...
dnes, 13:26,  Bohužiaľ ti neverím ani slovo :) Nuž, čo už? *03*03*03
dnes, 13:19,  na rozvoj
dnes, 13:16,  Kus KKTA www.diskusneforum.sk/tema/malo-mi-plati PartOFgod 2. 7. 2019, 16:59 ja nemam...
dnes, 13:16,  haja
dnes, 13:11,  huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
dnes, 13:10,  Pozor na to co pises Shri Mataji Nirmala Devi je tou matkou o ktorej hovoril Jezis ze ju posle...
dnes, 13:07,  Proste na to nemaju toto nikdy neuvidite robit so ziadnou americkou stihackou nie je na to...
dnes, 13:05,  Takto to dopadá, keď si človek dá otvoriť 7. čakru radami od Indky. :)
dnes, 13:05,  Tam kde sa objavia pilotne esa RF tam sa vojny ukoncuju exhybiciou v oblakoch a mavanim bielymi...
dnes, 13:01,  Na zemi je inkarnacia Jezisa Krista a nevidite to. Ste hluchy a slepy. Jezis Nazaretsky zidmi...
dnes, 12:57,  toto je ten boj *13*13*13*13*13*13*13*13*13 PartOFgod 2. 7. 2019, 16:59 ja nemam nic a platim...
dnes, 12:56,  A co pívo ?
dnes, 12:55,  PROČ VŠECHNA NÁBOŽENSTVÍ UCTÍVAJÍ FALEŠNÉHO BOHA?
dnes, 12:52,  Já tě prostě miluji! *39*39*39*39*39*39*39
dnes, 12:51,  pivo zdravé a svätý a hnedý a kokosový cukor je potrebné ukradnúť zákazníkovi
dnes, 12:50,  Takze takto vy sionfasisticky protislovensky vlastizradny bojovnici. Prezident RF najkrajsia a...
dnes, 12:45,  Program strany Vlasť je orientovaný na blaho našich občanov. Tento princíp budeme...
dnes, 12:43,  www.diskusneforum.sk/tema/malo-mi-plati PartOFgod 2. 7. 2019, 16:59 ja nemam nic a platim...
dnes, 12:41,  To je peticia Jozko donekonecna nam vy smradi skorumpovany protislovensky vlastizradny...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(150 678 bytes in 0,449 seconds)