Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Falošní veriací

16
reakcií
1297
prečítaní
Tému 28. septembra 2013, 11:24 založil Michallko.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
10. 11. 2017
92
24. 05. 2008
7
28. 10. 2017
10
23. 10. 2016
73
31. 01. 2016
17
 
 


1.
označiť príspevok

Michallko
   28. 9. 2013, 11:24 avatar
Žijeme v západnej civilizácii, teda v kresťansko-judaistickej spoločnosti, alebo skôr v POSTkresťansko-judaistickej spoločnosti, kedže v západnej civilizácii mocenská črta náboženstva odpadla, a prevláda deizmus, dokonca podľa môjho názoru väčšina kresťanov západnej civilizácie, sú kresťanmi iba podľa úradného papiera.

Sloboda vierovyznania prvýkrát od pádu Ríma v krajinách Európy a Ameriky zrušila dogmy, ktoré nútili ľudí byť súčasťou nejakého náboženstva. Ľudia sa mohli slobodne rozhodnúť, ktoré náboženstvo prijmú ako svoje bez toho aby ich čakalo nejaké úpálenie alebo ukameňovanie. Kedže ja chápem inštitucionalizované organizácie náboženstiev ako formu politiky, ktorej cieľom je ovládanie masy, môžeme chápať slobodu vierovyznania ako súčasť slobody rozhodovania alebo slobody vyjadrovania myšlienok.

So slobodou vierovyznania však narastá trend, ktorý by som definoval ako "Falošná viera". Ateizmus je dištancovanie sa od náboženstva a viery v boha či bohov, ale vzniká i iné skupiny ľudí, toré sú azda o mnoho početnejšie. So slobodou vierovyznania prišli i vlastné úvahy jednotlivcov o bohu. Nemohol som nepostrehnúť, že v mojom okolí žijú ľudia, ktorí nepopierajú existenciu božských stvorení či boha samotného, napriek tomu nenavštevujú pravidelne chrámy a kostoly a ani sa pravidelne nemodlia. Niektorí z nich možno dodržujú predveľkonočný pôst, ale väčšina rozhodne nie. Podľa nich nemusia nutne dodržovať náboženské zvyklosti.

Týto ľudia, presnejšie jednotlivci si predstavujú boha a jeho vlastnosti podľa ich názorov a sympatií, ktoré sú rôzne a je ich nekonečno. Niektorí majú vlastnú osobitnú predstavu boha, a niektorí podobnú si navzájom, čo ich spája do menších skupín. Každý z tých ľudí má vlastnú predstavu o bohu, ale najlepšie je dať príklad z tých malých skupín, v ktorých majú podobný pohľad na boha.

Príklad:
1) Neonacisti, ktorí veria v boha, tiež veria že boh uznáva ich neonacistickú filozofiu.
2) Homosexuáli, ktorí veria v boha, tiež veria že boh súhlasí s ich orientáciou.
3) Mafiáni, ktorí veria v boha, tiež veria že ich skutky im boh odpustí.
4) Machiavellisti, ktorí veria v boha, tiež veria že boh chápe ich machiavellizmus.
5) Hipíci, ktorí veria v boha, tiež veria že boh je pohodácka cool osobnosť.

Týto ľudia by sa dali definovať ako "Falošní veriací". Od členov cirkví a fanatikov, teda od "Pravých veriacích", ich delí to, že neberú výklady svätých kníh doslova, ako niektorí tunajší užívatelia.

Miesto toho aby si predstavili boha z Biblie, si predstavia boha, ktorý má vlastnosti sympatické tomu danému jednotlivcovi. Boh má názory a vlastnosti paradoxne rovnaké aké má on/ona (ten daný jednotlivec) a veria, že práve on/ona chápe boha a s ľútosťou sa pozerá na iných veriacich, ktorí môžu mať iný pohľad na boha.

V detstve som bol veriaci, v puberte som sa od doslovného výkladu Biblie a pravidiel Rímsko-katolíckej církvi dištancoval a až do svojích 18-tych narodenín som sa považoval za deistu. Vytvoril som si boha, veril som, že boh uznáva moje názory na interupciu, eutánáziu, že zavrhuje homosexualitu a že podporuje môj nacionalizmus (POZOR !!! to je vec minulá).

V 18-tych som si uvedomil, že to čo nazývam bohom je vo skutočnosti to čo psychológia definuje ako "Moje ideálne já". Uvedomil som si, že celý svet žije v tejto ilúzii. Rozdiel medzi deistom a teistom je však ten, že teista si okopíruje "Moje ideálne já" z nejakej svätej knihy a nazve to bohom. Tým pádom teisti, konkrétne kresťania, veria "Ideálnemu já", ktoré patrilo nejakému maniakovi, čo pred dvetisíc rokmi napísal Bibliu.

Toť je moja uváha  
Súhlasí J.Tull, Bojislav, fajer


13.
označiť príspevok

Krištof
   28. 9. 2013, 20:32 avatar
1. Však si maj svoj názor, maj si svoju vieru, keď už je tá sloboda. Je to podobný názor, ako ten, že vraj človek stvoril Boha, nie Boh človeka.
A to by bolo najprv treba dokázať, že Bibliu napísal nejaký jednotlivec pred 2000 rokmi, z koho ideálnym ja sa stotožňujú ľudia, ako tvrdíš. Vyzerá to však tak, že spisy Biblie napísalo v priebehu storočí viacero rôznych ľudí vraj "inšpirovaných Duchom svätým".
Človek je osoba, no niektorí ľudia si myslia, že Boh nie je osobný. Väčšinu vlastností biblického Boha možno považovať za primerane božské. Napr. Stvoriteľ, mocný, spravodlivý i milosrdný sudca, láska, zákonodarca, spasiteľ a pod. Biblia hovorí, že podstatou prikázaní je láska. S tým sa môžu stotožniť aj "formálni veriaci", pretože to pôsobí božsky a správne. Okrem nich sú aj takí veriaci, ktorí vnímajú prítomnosť Ducha sv., takže aj na tom je založená ich viera. Ľudia majú duchovno náboženské, morálne, rozumové vlastnosti, takže možno v súlade s tým sú hodnoty, ktoré dáva Boh. Z akého zdroja majú ľudia duchovno náboženské, morálne, rozumové hodnoty? Od Boha? Je to možné. Avšak človek je len človek, je na rozdiel od Boha nedokonalý a ohraničený.

Niektoré myšlienky v Biblii, ktoré sú pripisované Bohu, napr. že homosexualita je v princípe zlá, sú možno názory autorov daných textov. "Fanatici" podobný názor odmietajú zabúdajúc, že Biblia je dielom aj ľudským, nielen Božím


2.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   28. 9. 2013, 11:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Michallko
   28. 9. 2013, 11:40 avatar
prečo práve amerike?


4.
označiť príspevok

Michallko
   28. 9. 2013, 11:42 avatar
alebo čo si tým chcela povedať?


9.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   28. 9. 2013, 16:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

RighteousFred
   28. 9. 2013, 12:39 avatar
Su podstatne starsie nabozenstva, ako krestanstvo. To snad hovori za vsetko.


6.
označiť príspevok

ardzun muž
   28. 9. 2013, 12:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

RighteousFred
   28. 9. 2013, 12:56 avatar
O tom, ze hlavne krestanstvo si tu nieco vynucuje.


8.
označiť príspevok

Bojislav muž
   28. 9. 2013, 15:21 avatar
nesuhlasim v jednej veci, teista si nekopiruje svoje idealne ja, v podstate sa snazi dosiahnut nedosiahnutelnu dokonalost hoci sam uznava svoju neschopnost ju dosiahnut. nastava tzv. zmierenie, odpustenie ktore pride pokial clovek bude sledovat dosiahnutie toho ciela hoci sam vie ze je to marne a na konci zivota ho vyzsia bytost odmeni dosiahnutim blazeneho stavu za jeho snahu. (pokial sa stale rozpravame o abrahamovskych nabozenstvach)

to ze niekto veri v boha ale zivot si zije po svojom bez nabozenskej autority je vlastne deizmus, to ze sa nazyva krestanom len znaci ze svoju predstavu o bohu, o jeho forme a pod. zaklada na biblii


10.
označiť príspevok

lahoda muž
   28. 9. 2013, 18:54 avatar
Mna by zaujmalo preco sa to tyka len abrahamovych naboenstiev, ved to sa tyka vsetkych nabozenstiev. Napr. budhisti, hinduisti alaviti atd. veria v reikarnaciu, teda nekonecny pocet zivotou.


11.
označiť príspevok

Bojislav muž
   28. 9. 2013, 19:00 avatar
bolo by odo mna dost hlupe komentovat mentalitu ludi ktorych nepoznam, o budhizme a hinduizme mam len teoreticke vedomosti, nestretol som sa nikdy s nijakym a ani nepochadzam z ich kulturneho prostredia, neviem ako to oni mozu vnimat v ich spolocnosti, komentujem nasu spolocnost


12.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 9. 2013, 19:29 avatar
Bojislav; ... sčasti s Tebou súhlasím /s "8"/, ale stručne povedané "veci sú zložitejšie" ... človek je komplikovaná bytosť, ktorá si dokáže uvedomovať, aj keď často podvedome, svoju stratenosť, odlišnosť od sveta naokolo, bezmocnosť ... a hľadá istotu vo svojej neistote, o ktorú by sa mohol oprieť, niečo načo by sa mohol spoľahnúť, niečo čo ho "napĺňa" ... niekto nájde boha, niekto svoju nevieru   

... poznám sa s jedným taoistom a s jedným Zen-budhistickým mníchom ... sú to nádherní ľudia, ktorí svojím umením /obidvaja sú hudobníci/ prispievajú k tomu, aby človek bol vnímavejším ... sú hrádzou, aj keď len svojou mierou, proti tomu marazmu, ktorý sa na nás valí so všetkých možných strán ...
Súhlasí Bojislav


16.
označiť príspevok

veriaci-3
   28. 9. 2013, 22:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

elemír muž
   28. 9. 2013, 22:20 avatar
netušíte, akej moci sa dotýkate, ak hovoríte o bohu.


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 9. 2013, 22:21 avatar
Aká moc? Obyčajná ľudská myšlienka.


17.
označiť príspevok

Bojislav muž
   28. 9. 2013, 22:56 avatar
elemir, netusime my, a netusis ani ty, jednoducho sa len snazis so svojim mozockom predstavit si neobmedzenu moc, no stale je to len predstava, nikdy si taku moc nepocitil a ani sa s nou nestretol
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:15,  veľmi výborný takmer dokonalý Garbage - Queer
dnes, 04:47,  Čo sa stalo s inšpirovaným príkazom: "Peter a ostatní apoštoli odpovedali: 'Boha...
dnes, 04:30,  kto je užitočný idiot?
dnes, 02:25,  Máme byť ako dieťa.
dnes, 02:01,  Jehova Boh posielal svojich prorokov, aby varovali najprv vodcov a princov svojho národa a až...
dnes, 01:53,  15, 16, 17 - adresoval si mnohé veci, na ktoré som sa nepýtal (ale to už je tvoja 'taktika')!...
dnes, 01:24,  19: V tom čase existovali dve nebá. Jedno existovali hore na nebesiach, v ktorom sa ešte...
dnes, 01:10,  20: Na základe čoho tvrdíš že ide o podobenstvo ? V podobenstve sa predsa nevyskutujú mená...
dnes, 01:07,  13: Nenarúša, Ježišovou obetou sme dostali len možnosť odpsutenia hriechov, ale ešte nie...
dnes, 01:05,  8: Hovor k téme, kde tam z kontextu jasne vyplýva že išlo o podobenstvo ?
dnes, 01:04,  21: Nehovorím teraz o katolíkov, hovorím len o tom, že kto si chce vykladať sám Písmo,...
dnes, 00:17,  4, ........
dnes, 00:15,  Streľba na ihrisku v New Yorku https://www.youtube.com/watch?v=IAb2Hw_K2EI
dnes, 00:11,  13, .... nebudeme Gabi. https://assets.puzzlefactory.pl/puzzle/255/869/original.jpg
dnes, 00:09,  10, .... nuž niektorí sú tu len na to, aby mrzačili sebe svoj život a iným. A tak by to...
dnes, 00:08,  21 strelieb s 37 postrelenými v New Yorku, došlo k nim medzi polnocou a nedeľou 9:00. Štyri...
dnes, 00:04,  1, .... Tomáš, väčšina katolíkov to, čo si napísal nedodržiava, ako spomínajú vaši...
dnes, 00:03,  7 mŕtvych pri viac ako 50 streľbách v NYC za menej ako 48 hodín...
včera, 23:55,  8, .... "sociokúltúrny vývoj ľudí", .... tým myslíš ten morálny, fyzický a...
včera, 23:53,  14, .... to sú všeobecné frázy a ani raz si nenapísal, v čom JS nekonajú podla Písma....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žial, dnes je doba, kedy byť hlúpym prináša väčšiu pravdepodobnosť profesionáleho úspechu, ako byť múdrym.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 137 bytes in 0,245 seconds)