Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Existuje Boh o akom sa dozvedáme z biblie?

57
reakcií
210
prečítaní
Tému 12. februára 2019, 11:40 založil ondrej.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ondrej muž
   12. 2. 2019, 11:40 avatar
Skúmanie otázok o živote a Bohu
EveryStudent.sk

Aké sú hlavné logické a vedecké dôvody, ktoré vedú ľudí k tomu, aby verili v Boha?

Nebolo by skvelé, keby ti niekto jednoducho predložil jasné dôkazy o existencii Boha? Žiadne myknutie plecom. Žiadne výroky typu: „Jednoducho tomu musíš veriť.“ Nuž, tu je pokus o úprimné a otvorené vysvetlenie dôvodov, ktoré nasvedčujú tomu, že Boh skutočne existuje.

Začnime však niekde inde. Každý dôkaz sa dá prekrútiť alebo „racionálne“ vysvetliť, ak sa daný človek vopred rozhodne neveriť mu. Je to podobné, ako keď niekto odmieta veriť tomu, že človek stúpil na Mesiac. Nezáleží na tom, koľko informácií mu predložíš – satelitné zábery kozmonautov prechádzajúcich sa po Mesiaci, rozhovory s nimi, kamene z Mesiaca… – jeho názor sa nezmení. Všetky dôkazy sú bezcenné –– pretože tento človek je presvedčený, že ľudia na Mesiaci nikdy neboli.

Keď ide o možnosť existencie Boha, Biblia hovorí, že je mnoho ľudí, ktorí síce videli dostatok dôkazov, predsa však popierajú pravdu o Bohu.1 Naopak tým, ktorí chcú poznať Boha, ak existuje, Boh hovorí: „Budete ma hľadať a nájdete ma; keď ma budete hľadať celým srdcom, dám sa vám nájsť.“2

Skôr než sa pozrieš na fakty, ktoré podporujú existenciu Boha, polož si nasledujúcu otázku: „Ak Boh skutočne existuje, naozaj ho chcem poznať?“ Ak áno, zamysli sa nad týmito dôvodmi…
1. Komplexnosť našej planéty poukazuje na cieľavedomého Stvoriteľa, ktorý vesmír nielen stvoril, ale ho aj dodnes riadi.

Je množstvo príkladov, ktoré poukazujú na to, že vesmír nevznikol náhodou. Uvádzame len niektoré z nich:

Zem… Jej rozmery sú dokonalé. Veľkosť Zeme a jej zodpovedajúca gravitačná sila udržiava tenkú vrstvu dusíkatých a vodíkových plynov, ktorá sa rozprestiera len do výšky cca. 70 km nad povrchom Zeme. Keby bola Zem menšia, jej atmosféra by nebola vhodná pre život, ako napr. planéta Merkúr. Keby bola Zem väčšia, jej atmosféra by obsahovala voľný vodík, ako je to na Jupiteri.3 Zem je jediná známa planéta, čo má atmosféru a skladá sa z takej zmesi plynov, aká je vhodná pre existenciu rastlinného, živočíšneho a ľudského života.

Zem sa nachádza v ideálnej vzdialenosti od Slnka. Všimni si napríklad teplotné výkyvy: je to zhruba od -35 do +50 °C. Keby naša Zem bola o niečo ďalej od Slnka, všetci by sme zamrzli. A keby bola bližšie? Zhoreli by sme. Čo i len nepatrný rozdiel v pozícii Zeme voči Slnku by život na našej planéte znemožnil. Zem tak zotrváva v ideálnej vzdialenosti od Slnka, pričom sa okolo neho otáča rýchlosťou takmer 90 000 km/hod. Okrem toho sa Zem otáča aj okolo svojej vlastnej osi, čím sa patrične ohrieva a schladzuje celý povrch Zeme každý deň.

Aj náš Mesiac má správnu veľkosť a vzdialenosť od Zeme. Pôsobením jeho gravitácie vznikajú dôležité javy ako príliv, odliv a iné pohyby. Vďaka nim vody oceánov nestagnujú, zároveň im však zabraňujú v tom, aby sa vyliali a zaplavili pevninu.4

Voda… Je bez farby, vône, chuti, a predsa by bez nej žiadny živý tvor nedokázal prežiť. Organizmus rastlín, živočíchov i ľudí sa skladá prevažne z vody (približne dve tretiny ľudského organizmu tvorí voda). Všimni si, že vlastnosti vody jedinečne vyhovujú pre život:

Voda má nezvyčajne vysoký bod varu a mrazu. Umožňuje nám žiť v prostredí s rozkolísanou teplotou, pričom v nás udržiava stálu telesnú teplotu cca. 36,6 °C.

Voda je univerzálnym rozpúšťadlom. Vďaka tejto vlastnosti sa rôzne chemické látky, minerály a živiny dostávajú do každej časti nášho tela, aj do tých najmenších krvných vlásočníc.5

Voda je zároveň chemicky neutrálna. Bez toho, aby ovplyvnila zloženie prvkov, ktoré prenáša, umožňuje vstrebávanie potravy, liečiv a minerálov, ktoré potom naše telo ďalej spracúva.

Voda má jedinečné povrchové trenie. Preto napríklad voda v rastlinách môže tiecť smerom nahor, proti smeru pôsobenia gravitačnej sily, čím prináša životne dôležité živiny aj do najvyššieho konárika toho najvyššieho stromu.

Voda zamŕza zhora nadol a vznáša sa, takže ryby môžu žiť aj v zime.

Deväťdesiatsedem percent všetkých vôd Zeme tvoria oceány. Na našej Zemi však existuje systém, ktorý filtruje z vody soľ a potom túto vodu rozširuje po celej planéte. Vďaka vyparovaniu morská voda zbavená soli vytvára oblaky, ktoré dáva vietor do pohybu, aby zavlažovali pevninu dostatočným množstvom vody pre vegetáciu, živočíchy i ľudí. Tento zložitý systém purifikácie a zásobovania – systém recyklovanej a opäť použitej vody – udržuje život na celej planéte.6

Ľudský mozog… Simultánne spracúva neuveriteľné množstvo informácií. Tvoj mozog vníma všetky farby a predmety, ktoré vidíš, teplotu v miestnosti, tlak tvojich nôh na podlahu, okolité zvuky, sucho v tvojich ústach, dokonca aj povrch klávesnice, na ktorej máš prsty. Tvoj mozog registruje a spracováva tvoje emócie, myšlienky a spomienky. Zároveň kontroluje stále funkcie tvojho tela ako napr. dýchanie, pohyby viečok, hlad či pohyb svalov rúk.

Ľudský mozog dokáže spracovať viac než milión podnetov za sekundu.7 Tvoj mozog analyzuje dôležitosť každej jednej informácie, pričom vyfiltruje tie, ktoré sú relatívne nedôležité. Práve táto funkcia ti umožňuje sústrediť sa a efektívne fungovať každý deň. Mozog, ktorý každú sekundu spracúva vyše milión informácií, pričom hodnotí ich dôležitosť a umožňuje ti konať na základe tej najvhodnejšej– naozaj by sme mohli tvrdiť, že takýto úžasný orgán vznikol len čírou náhodou?

Keď NASA vyšle do vesmíru raketoplán, predpokladá sa, že ho nenaplánovala opica, ale inteligentné a rozumné ľudské bytosti. Čím možno vysvetliť existenciu ľudského mozgu? Jedine myseľ, ktorá je ešte inteligentnejšia a rozumnejšia než ľudstvo, mohla stvoriť ľudský mozog.

Oko… Dokáže rozlišovať až 7 milión odtieňov. Má automatické zaostrovanie a dokáže spracovať neuveriteľných 1,5 milióna informácií – naraz.8 Evolúcia sa zameriava na mutácie a zmeny z a v rámci existujúcich organizmov. Avšak samotná evolúcia dodnes nedokáže vysvetliť pôvodný vznik oka alebo mozgu – vznik živých organizmov z neživej hmoty.
2. Vesmír má svoj začiatok – ale čo ho spôsobilo?

Vedci sú presvedčení, že náš vesmír vznikol pri jedinej obrovskej explózii energie a svetla, ktorý nazývame veľký tresk. Bol to počiatok všetkého, čo existuje. Počiatok existencie vesmíru, počiatok existencie priestoru a dokonca počiatok samotného času.

Astrofyzik Robert Jastrow, ktorý sa sám označuje za agnostika, vyhlásil: „Semeno všetkého, čo sa doteraz odohralo vo vesmíre, bolo zasiate v tomto prvom okamihu; každá hviezda, každá planéta a každá živá bytosť vo vesmíre vznikla ako výsledok udalostí, ktoré boli uvedené do pohybu v okamihu kozmickej explózie… Bol to doslova okamih stvorenia… Vesmír vznikol v jedinom záblesku a my nedokážeme zistiť, čo to spôsobilo.“9

Steven Weinberg, laureát Nobelovej ceny za fyziku, povedal, že v momente tejto explózie „bola teplota vesmíru asi sto miliárd stupňov Celzia… a vesmír bol plný svetla.“10

Vesmír neexistoval vždy. Mal svoj počiatok… ale čo ho zapríčinilo? Vedci nemajú vysvetlenie na túto náhlu explóziu hmoty a svetla.
3. Vesmír sa riadi konštantnými zákonmi prírody. Prečo?

Takmer všetko v živote sa nám zdá neisté, ale pozri sa na to, na čo všetko sa môžeme každý deň spoľahnúť: Gravitácia zostáva každý deň rovnaká, šálka horúcej kávy na tvojom stole vychladne, Zemi trvá stále 24 hodín, kým sa otočí okolo svojej osi, nemení sa ani rýchlosť svetla – tu ani v galaxiách, ktoré sú od nás vzdialené milióny kilometrov.

Ako je možné, že tu máme prírodné zákony, ktoré sa nikdy nemenia? Prečo je vesmír tak systematicky usporiadaný a taký spoľahlivý?

Aj najväčších vedcov zaráža, aké je to zvláštne. Z logického hľadiska nie je nevyhnutné, aby sa vesmír riadil akýmikoľvek pravidlami, nieto ešte aby podliehal matematickým pravidlám. Tento údiv pramení z uznania skutočnosti, že vesmír sa takto správať nemusí. Je ľahké si predstaviť vesmír, v ktorom by sa podmienky zo sekundy na sekundu menili, alebo vesmír, v ktorom sa veci náhle objavujú či miznú.11

Richard Feynman, nositeľ Nobelovej ceny za kvantovú elektrodynamiku, povedal: „Prečo je príroda matematická, je záhada… Skutočnosť, že vôbec existujú akékoľvek zákony, je v určitom zmysle zázrak.“12
4. Kód DNA informuje, programuje správanie bunky

Akákoľvek inštrukcia, akékoľvek učenie, akékoľvek školenie si vždy vyžaduje určitý zámer. Každý, kto napíše inštrukčný manuál, ho píše s určitým cieľom. Vedel si, že v každej jednej bunke tvojho tela sa nachádza podrobný inštrukčný kód, veľmi podobný miniatúrnemu počítačovému programu? Možno vieš, že počítačový program sa skladá z jednotiek a núl, napr: 110010101011000. Spôsob, akým sú tieto čísla usporiadané, komunikuje počítačovému programu, čo má robiť. Kód DNA v našich bunkách je podobný. Skladá sa zo štyroch prvkov, ktorým dali vedci skratky A, T, G a C. V ľudskej bunke sú usporiadané asi takto: CGTGTGACTCGCTCCTGAT atď. A teraz si predstav, že v každej ľudskej bunke sa nachádzajú tri miliardy takýchto „písmen“!!!

Tak ako ty dokážeš nastaviť svoj telefón tak, aby na ňom zazvonil budík, aj DNA vydáva inštrukcie bunke. DNA je program zložený z troch miliárd písmen, ktorý vydáva bunke povel, ako sa má správať. Je to veľmi obsažný „inštrukčný manuál“.13

Prečo je to také zvláštne? Človek si musí položiť otázku: Ako sa tento informačný program dostal do každej bunky ľudského tela? Toto nie sú obyčajné chemické prvky. Toto sú prvky, ktoré vydávajú inštrukcie a ktoré veľmi detailným spôsobom kódujú, ako sa má telo človeka vyvíjať.

Prirodzené biologické príčiny nie sú dostačujúcim vysvetlením existencie programovaných informácií. Takéto podrobné inštrukcie jednoducho nemôžu existovať bez toho, aby ich niekto cieľavedome skonštruoval.
5. Vieme, že Boh existuje, lebo sa s nami snaží nadviazať vzťah. Neustále je voči nám iniciatívny a snaží sa o to, aby sme prišli k nemu.

V minulosti som bola presvedčená ateistka. A ako mnohým ateistom, aj mne liezlo na nervy, ako mohli ľudia veriť v Boha. Čo poháňa ateistov, aby strávili toľko času, pozornosti a energie vyvracaním niečoho, čomu ani neveria, že existuje? Prečo to robia? Keď som ešte bola ateistka, svoje konanie som pripisovala snahe pomôcť tým úbohým ľuďom, ktorí prepadli sebaklamu či náboženským bludom… aby som im vysvetlila, že ich nádej je založená na úplne nesprávnej báze. Ale ak mám byť čestná, musím uznať, že som mala ešte jeden motív. Keď som kládla náročné otázky tým, čo verili v Boha, hlboko vo svojej duši som bola zvedavá, či ma dokážu presvedčiť o opaku. Súčasťou mojej „misie“ bolo oslobodiť sa od otázky Boha. Ak by som veriacim jasne dokázala, že sa mýlia, celý problém by som mohla zmietnuť zo stola a konečne by som mohla začať žiť slobodne.

Neuvedomovala som si však to, že dôvod, prečo ma toľko zamestnávala otázka existencie Boha, bol ten, že ma k tomu „tlačil“ samotný Boh. Prišla som k presvedčeniu, že Boh chce byť poznaný. Stvoril nás s tým zámerom, aby sme ho poznali. Obklopil nás dôkazmi o sebe a neustále pred nás stavia otázku o svojej existencii. Nedokázala som uniknúť myšlienkam o tom, že čo ak Boh naozaj je. Dokonca aj v deň, keď som sa rozhodla túto skutočnosť uznať, moja modlitba začala slovami: „OK, vyhral si…“ Je možné, že ateistom tak veľmi prekáža viera ľudí v Boha preto, lebo Boh sa s nimi aktívne usiluje nadviazať vzťah.

Podobnú skúsenosť majú aj iní. Malcolm Muggeridge, ľavicový filozof a spisovateľ, napísal: „Mal som pocit, že napriek svojmu hľadaniu niekto hľadal mňa.“ C. S. Lewis si spomína: „Sotva som svoju myseľ odtrhol od svojej práce, noc čo noc som cítil trpezlivé, neúprosné dobiedzanie toho, koho som ja tak zúfalo nechcel stretnúť. Vzdal som sa a uznal som, že Boh je Boh; kľakol som si a modlil som sa: a možno som bol v tom momente najskľúčenejším a najzdráhavejším konvertitom Anglicka.“

Lewis po tom, čo spoznal Boha, napísal knihu Zaskočený radosťou. Ani ja som nemala žiadne očakávania, keď som uznala, že Boh existuje. Avšak počas nasledujúcich mesiacov som s úžasom spoznávala, ako veľmi ma miluje.
6. Na rozdiel od iných zjavení Boha, Ježiš Kristus je najjasnejším a najkonkrétnejším obrazom toho, aký je Boh.

Prečo práve Ježiš? Ak preskúmaš najväčšie náboženstvá sveta, zistíš, že Budha, Mohamed, Konfucius aj Mojžiš pokladali seba samých za učiteľov či prorokov. Ani jeden z nich nikdy netvrdil, že je rovný Bohu. Ježiš to však o sebe trvdil. A práve tým sa Ježiš líši od všetkých ostatných – to ho robí výnimočným. Povedal, že Boh existuje a že ho máme rovno pred očami. Aj keď hovoril o svojom Otcovi na nebesiach, nehovoril to s postojom odstupu, ale blízkej jednoty s Otcom, jedinečnej v histórii ľudstva. Ježiš povedal, že každý, kto videl jeho, videl aj Otca, a každý, kto verí v neho, verí i v Otca.

Povedal: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tme, ale bude mať svetlo života.“14 Nárokoval si na vlastnosti, ktoré sú príznačné len pre Boha: schopnosť odpúšťať ľuďom ich hriechy, oslobodiť ich od hriešnych návykov, dať im zmysluplný a hojný život na zemi a večný život v nebi. Na rozdiel od iných učiteľov, ktorí zameriavali pozornosť ľudí na svoje slová, Ježiš poukazoval na seba samého. Nehovoril: „Nasledujte moje slová a nájdete pravdu.“ Povedal: „Ja som cesta, i pravda, i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.“15

Čím dokazoval Ježiš svoj božský pôvod? Robil veci, ktoré ľudia nedokážu robiť. Ježiš konal zázraky. Vyliečil ľudí – slepých, chromých, hluchých, dokonca niekoľkých vzkriesil aj z mŕtvych. Mal nad vecami moc – dokázal z ničoho nič stvoriť toľko jedla, ktoré nasýtilo tisícky ľudí. Konal zázraky nad prírodou – kráčal po vodnej hladine, zastavil ničivú búrku, aby zachránil svojich priateľov. Ľudia ho nasledovali všade, kade šiel, lebo Ježiš nadprirodzeným spôsobom napĺňal všetky ich potreby. Povedal im, že ak aj nechcú veriť jeho slovám, mali by uveriť aspoň na základe zázrakov, ktoré videli na vlastné oči.16

Čo Ježiš odhalil o tom, aký je Boh? Ježiš ukázal, že Boh je nežný a milujúci, že vie o našej sebeckosti a chybách, napriek tomu však túži po vzťahu s nami. Ježiš nám zjavil, že aj keď nás Boh považuje za hriešnikov hodných trestu, jeho láska k nám zvíťazila a Boh vymyslel nový plán. Boh na seba zobral podobu človeka a prijal trest za naše hriechy. Zdá sa ti to absurdné? Možno, ale veľa milujúcich otcov by sa s radosťou vymenili so svojimi deťmi na onkologickom oddelení, keby to bolo možné. Biblia hovorí, že dôvod, prečo môžeme milovať Boha, je ten, že on nás miloval ako prvý.

Ježiš zomrel za nás, aby nám bolo odpustené. V žiadnom inom náboženstve na svete nevidíme, že by sa Boh priblížil k človeku. Prostredníctvom Ježiša nám Boh umožnil, aby sme s ním mohli mať osobný vzťah. Ježiš dokázal, že má srdce ako Boh – plné lásky, napĺňa naše potreby a priťahuje si nás k sebe. Vďaka jeho smrti nám môžu byť odpustené hriechy, Boh nás plne prijíma a úprimne miluje. Boh hovorí: „Miloval som ťa večnou láskou, preto som ti tak dlho zachoval milosť.“17 Presne takýto je Boh.

Existuje Boh? Ak to chceš vedieť, preskúmaj Ježiša Krista. „Lebo tak Boh miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik nezahynul, ale aby večný život mal každý, kto verí v neho.“18

Boh ťa nebude nútiť veriť v neho, aj keby mohol. Namiesto toho poskytol dostatočné dôkazy o svojej existencii, aby sme mohli na to zareagovať. Dokonalá vzdialenosť Zeme od Slnka, jedinečné chemické vlastnosti vody, ľudský mozog, DNA, prírodné zákony, hlodavá túžba v našom srdci a mysli dozvedieť sa, či Boh existuje, ochota Boha nechať sa poznať prostredníctvom Ježiša Krista… Ak chceš vedieť viac o Ježišovi a o dôvodoch, prečo v neho veriť, choď na článok Slepá viera. Alebo nie?
Ak chceš s Bohom nadviazať vzťah, môžeš tak urobiť hneď teraz.

Rozhodnutie záleží na tebe, nikto ťa k tomu nemôže prinútiť. Ak chceš, aby ti Boh odpustil, a ak s ním chceš mať vzťah, môžeš ho hneď teraz poprosiť o odpustenie a o to, aby vstúpil do tvojho života. Ježiš povedal: „Hľa, stojím pri dverách a klopem. Ak niekto počuje môj hlas a otvorí dvere, vojdem k nemu…“19

Ak po tom túžiš, ale nevieš, ako to vyjadriť slovami, možno ti pomôže nasledujúca modlitba: „Pane Ježišu, ďakujem, že si umrel za moje hriechy. Poznáš môj život a vieš, že potrebujem odpustenie. Prosím ťa, aby si mi teraz odpustil. Príď do môjho života. Ďakujem ti, že so mnou chceš mať osobný vzťah. Amen.“

Boh pokladá tvoj vzťah s ním za trvalý. O tých, ktorí v neho veria, Ježiš povedal: „Ja ich poznám a oni ma nasledujú. Ja im dávam večný život a nezahynú naveky, nik mi ich nevytrhne z ruky.“

O autorke:
Bývalá ateistka Marilyn Adamson nedokázala vyvrátiť neustále svedectvá o vypočutých modlitbách a kvalite života svojej blízkej priateľky. Keď vieru svojej priateľky stále vystavovala tvrdým skúškam, s údivom sa dozvedala o množstve dôkazov, ktoré poukazujú na existenciu Boha. Približne po roku húževnatého hľadania Marilyn prijala Boha do svojho života a odvtedy vo svojej viere nachádza stále väčšie opodstatnenie a uspokojenie.


2.
označiť príspevok

ondrej muž
   12. 2. 2019, 11:54 avatar
Je až zaražajúce, že ľudia na prví pohľad sčítaní, inteligentní jednoducho odmietajú Boha, a nezaoberajú sa hlbšie touto otázkou. Proste Boh není a bodka..


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   12. 2. 2019, 12:23 avatar
Nerozumieš tomu, lebo nie si schopný tomu rozumieť, ale je to preto, lebo tí, ktorí tárajú čosi o bohoch, nevedia sami vysvetliť, čo je boh, bohovia, a sú často protirečiví, a nemajú žiadne seriózne dôkazy. Vždy to skončí na tom, že musíš najprv uveriť. A to je logicky bludný klam.

Zaoberáš sa hlbšie otázkou o kruhovom štvorci? Prečo nie? Odpoveď ti dá odpoveď na tvoju otázku o bohu.
Súhlasí -era-


3.
označiť príspevok

salbea žena
   12. 2. 2019, 12:20 avatar
zivot human definitivne konci na Zemi, uz je najvyssi cas zaoberat sa myslenim ci skor zatial ucenim a trenovanim AI, dokoncit program pre ktory bol human stvoreny a stvorit zakladny kamen pre novu civilizaciu co najskor


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   12. 2. 2019, 12:21 avatar
O: Každý dôkaz sa dá prekrútiť alebo „racionálne“ vysvetliť, ak sa daný človek vopred rozhodne neveriť mu.

Toto je len jedna z hlúpych viet v tomto pamflete.

Nevieš nič o kritickom myslení. Rozumní ľudia takto nezmýšľajú, ako opisuješ neviem akých ľudí. Takže na nich tvoje pletky neplatia. Ale to je len moja 1. výhrada. Máš v pamflete toho viac, čo je na oprávnenú kritiku.

Napríklad samotná otázka je chybná: Aké sú hlavné logické a vedecké dôvody, ktoré vedú ľudí k tomu, aby verili v Boha?

Nie sú totiž žiadne logické ani vedecké dôvody, ktoré by viedli ľudí k tomu, aby verili v bohov, ktorýchkoľvek.


8.
označiť príspevok

ondrej muž
   12. 2. 2019, 12:43 avatar
Lemmy, pre teba članok o Bohu je ako červené súkno pre býčka....Ty si taky býček humanista....
Súhlasí -era-


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   12. 2. 2019, 12:46 avatar
Mňa nezaujíma boh, ale tie pletky nábožných ľudí, ktorí čosi tárajú. Tárajú o bohu, o ktorom vedia hovno. Áno, som humanista, a nie som ľahostajný k tomu, že na svete sú hlupáci, ktorí šíria bludy. Škodia ľudstvu, lebo z ľudí robia bláznov. Potom sa to prejavuje v bežnom živote, keď ľudia nie sú schopní chápať elementárne veci, lebo sú pobláznení nejakou náboženskou idiociou.


10.
označiť príspevok

ondrej muž
   12. 2. 2019, 12:57 avatar
aj ked sa potrhaš býček humanista....všetko nasvedčuje tomu, že sme vytvorení inteligentnou bytosťou....logika, magika, nič viac nič menej.....


11.
označiť príspevok

ondrej muž
   12. 2. 2019, 13:08 avatar
každému nadávaš do hlupakov, kto verí v Boha?.....Tažky život máš šlachetný človek, niečo ako namornik na suchej zemi....


5.
označiť príspevok

salbea žena
   12. 2. 2019, 12:21 avatar
human ma na dokoncenie programu ani necelych 16 sekund


7.
označiť príspevok

salbea žena
   12. 2. 2019, 12:24 avatar
Boh neexistuje, ani Allah, ani Jahwe
existuje vsak program pre human od pociatku stvorenia inteligenciou AI z inej dimenzie nez je tento znany vesmir


12.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   12. 2. 2019, 14:33 avatar
Len v našom pozorovanom vesmíre existuje cez 10 na 22 planét, je preto pravdepodobné že z tohto obrovského množstva planét sa nájde planéta ktorá bude mať vhodné podmienky na vznik života. Ja si myslím že Boh stvoril život aj na iných planetach v nasom vesmíre. Prečo by stvoril v tom obrovskom vesmíre život len na našej planéte ?

To že priestor a čas vznikol počas velkého tresku je hlupost. AK by neexistoval čas nemohlo by ani k Velkému Tresku dôjsť. Ak by neexistoval priestor, nemohol by sa Velký tresk kde prejaviť. Cas a priestor tu museli existovať už predtým.

Náš vyladený vesmír sa vedci snažia vysvetliť skrt multiverzum. Mi sme udajne len jeden z mnoha vesmírov ktorý mal to stastie že sa v nom nachadzaju vhodné podmienky na život. Samozrejme, multiverzum je len čistá špekulácia bez dôkazov.


13.
označiť príspevok

J.Tull
   12. 2. 2019, 14:52 avatar
tomas12345, prečo by malo byť hlúposťou, že priestor a čas vznikol počas velkého tresku? Einstein preukázal a bolo potvrdené nespočtnom pozorovaní, že čas ani priestor nie sú pasívnym javiskom javov... hmotné telesá spomaľujú čas a krivia priestor, alebo ešte lepšie vyjadrená hmotné objekty krivia časopriestor...

Multiverzum je len jedna hypotéza z viacerých... vyladený vesmír považujem tiež len za špekuláciu, ktorá vychádza z viery, v konkrétny účel...


18.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   12. 2. 2019, 23:14 avatar
Pretože čas a priestor je nová informácia, ktorá tu predtým nebola. A entity ako vieme samovoľne neznižujú entropiu informácie. Empíria nepustí. Podobnou novou informáciou je i vlnovo-časticový dualizmus, vlastnosti elektromagnetickej interakcie, vlastnosti fermiónov a bozónov, ktoré sú podstatou výstavbového princípu atómov a tým v konečnom dôsledku podstatou rozmanitosti nášho sveta. ...Evolucionisti stále žiaľ veria nereálnym veciam. Žijú vo svojej vysnívanej utópii.


26.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   13. 2. 2019, 14:20 avatar
J. Tull

"hmotné telesá spomaľujú čas "

Raketa ktorá by sa teoreticky pohybovala rychlostou svetla, v nej by skutočne došlo ku spomaleniu, avšak nie času ale pohybu. Molekuly pasažiera kozmickej lody pohybujucou sa rychlostou svetla by sa pohybovali pomalšie, a preto aj dotycny pasažier by starol o niečo pomalšie než iný jedinec na Zemi. Cas teda beží v celom vesmíre rovnako, jedine čo sa môže spomaliť v určitých prípadoch (napr. už spomínana nadsvetelna rýchlost) je pohyb.

"a krivia priestor,"

Priestor určite nekrivia, ked už tak niečo krivia tak je to hmota. Medzi hmotou a priestorom je vsak velky rozdiel. Priestor je nehmotný súbor ktorý je nekonečný, slúži len na to aby sa v nom mohla prejavovať hmota. Hmota je však hmotná a preto môže dochádzať i k jej zakriveniu.

"Multiverzum je len jedna hypotéza z viacerých..."

A aké su dalsie hypotézy vysvetlenia vyladenia vesmíru ? Zatial viem len o multiverze.


44.
označiť príspevok

J.Tull
   13. 2. 2019, 17:09 avatar
tomas12345, nechcem ísť veľmi do podrobností... to, že neexistuje nemenný čas bolo potvrdené viacerými pokusmi. Nespomínal som síce spomalenie času rýchlosťou, ale keď už si o tom písal, uvediem príklad, ktorý to potvrdil. Pri experimente sa použili dvoje veľmi presných "céziových“ atómových hodín, ktoré boli "zosúladené". Jedny ostali na Zemi a druhé boli na palube lietadla, ktoré obletelo Zem. Pokus potvrdil, že čas pre pohybujúce sa „objekty“ plynie pomalšie, než čas „objektov“, ktoré sú oproti nim v pokoji /pohybujú sa pomalšie/. Našiel som o tomto pokuse /ktorých bolo vykonaných viacero/ video:
http://www.youtube.com/watch?v=gdRmCqylsME Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nepohybujú sa pomaly molekuly, ale všetko aj myslenie... Každý dej je pomalší, lenže to je relatívne /preto teória RELATIVITY/. Pohybuje, mení sa... všetko pomalšie /rýchlejšie/ len relatívne - v porovnaní s iným molekulami, objektmi, zmenami... myslením „systémom“ pohybujúcim sa inou rýchlosťou. Človek, ktorý je v rakete, pre neho všetky zmeny prebiehajú rovnako rýchlo, ako vtedy, keď bol na Zemi... Čas je mierou zmeny... tam kde zmeny niet, nie je ani čas /povedzme vo vnútri čiernych dier.../
Nepísal som však o čase pohybujúcich sa objektov. Písal som o tom, že „hmotné“ objekty, spomaľujú čas. Čím sú „hmotnejšie“ tým plynie čas pomalšie... /i o tom hovorí teória relativity/ čo bolo tiež potvrdené viacerými pokusmi /žiaľ na internete neviem nájsť priliehavý odkaz... neviem po anglicky, takže mám značne zúžené možnosti... /. Newton predpokladal, že gravitácia je sila, ktorá je priamo úmerná hmotnosti telies a nepriamo úmerná ich vzdialenosti. Zo všeobecnej teórie relativity vyplýva aj to, že objekty krivia priestor. Gravitácia nie je sila, ale objektmi skrivený časopriestor. Čím je teleso hmotnejšie, tým viac „kriví“ a telesá sa pohybujú týmto skriveným priestorom – to znamená, že „padajú“ nie silou gravitácie, ale dráhou skriveného priestoru. Vedecké teórie sú väčšinou vyjadrené matematikou. Tak je tomu aj pri „Newtonovej gravitácii“ ako aj pri všeobecnej teórie relativity, na základe jej vzorca images.fineartamerica.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk boli vypočítané dráhy telies, ale aj ohyb svetelných lúčov /o ktorých sa v minulosti predpokladalo, že na nich gravitácia nemá vplyv... / a porovnané s pozorovaním.
„Prvé pozorovanie potvrdzujúce jeho tvrdenia uskutočnil Arthur Eddington 29. mája 1919 počas zatmenia Slnka. Vtedy nameral zakrivenie lúčov hviezd presne zodpovedajúce všeobecnej teórii relativity.“ sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Odvtedy bolo uskutočnené viaceré pozorovania a teória naposledy potvrdená zaregistrovaním gravitačných vĺn, ktoré predpovedala táto teória... keď sa nevlnil priestor, potom čo sa to vlnilo, pri tomto meraní... tech.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ?
 


14.
označiť príspevok

kesha1
   12. 2. 2019, 15:31 avatar
Ondrej, je naozaj pravda, že mohol vesmír niekto stvoriť, podľa mňa sa to nedá nateraz vylúčiť. Dokonca si myslím, že stvorenie človeka je pravdepodobnejšie, ako evolúcia. Ale všetko čo sa dozvedáme o diele Stvoriteľa, sa dozvedáme iba vedeckým skúmaním, nie čítaním biblie . Poznatky o Stvoriteľovi prinášajú vedci a nie kňazi. Myslím, že Boh existuje, ale Cirkev si o ňom všetko vymyslela.
Súhlasí t-e-ó-m-a


15.
označiť príspevok

andreee muž
   12. 2. 2019, 15:39 avatar
Len s Bibliou je ten problém že väčšina pribehou je prepis z Sumerských textov

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


17.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   12. 2. 2019, 21:19 avatar
1. väčšina to nie je. Len zopár mýtov je tam podobných.
2. a prečo by to mal byť problém?


19.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   12. 2. 2019, 23:15 avatar
Ako vieš, bol si pri tom?


20.
označiť príspevok

megamikro muž
   12. 2. 2019, 23:20 avatar
napíš svoju značku hajzel


21.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   12. 2. 2019, 23:28 avatar
Značka "predám lacno".


22.
označiť príspevok

megamikro muž
   12. 2. 2019, 23:37 avatar
či nie si jedným s tých dedkov z 80-tich metrov ,viem že o politike sa tam bavit nesmie ale aj tak sa mi tí dedkovia zdajú v celku normálny na rozdiel od teba a tú značku poprosím.


23.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   12. 2. 2019, 23:50 avatar
Vidno, že tých ľudí nepoznáš a nevieš o ich veku nič. Preto si skončil ako CB. CB je pre deti. HAM pre dospelých.


24.
označiť príspevok

megamikro muž
   12. 2. 2019, 23:56 avatar
tých ľudí nepoznám akurát viem že vačšinou majú okolo sedemdesiatky vyzerajú bit správny chlapi a v CB som ani nezačal ani neskončil jedine čo robím občas na 660-tke ladím rádioamatérov a vdialené vysielače napr Nový Zéland


25.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   13. 2. 2019, 00:54 avatar
Neviem ako ty, ale ja poznám väčšinou mladých radioamatérov. Minulý mesiac som spravil niečo cez 30 spojení a väCˇ´sinu som si ich potom dohľadal na internete. Väčšina sú ľudia vo veku medzi 30-50.


49.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 08:17 avatar
Napríklad teraz pred hodinou na sedmičke moje výzvy zachytil skimmer na Novom Zélande, ktorý prevádzkuje mladá rádioamatérka Xénia ZL4YL. Tu je QSL s jej fotkou: s3.amazonaws.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


27.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   13. 2. 2019, 14:23 avatar
andreee :

A čo ak Sumeri a Biblia vychádzala z rovnakej skúsenosti ? Kludne to moze byt i tak že Biblia i Sumeri opisuju rovnaké udalosti ktorými boli svedkami.
Súhlasí Kreacionista


28.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 14:25 avatar
Potopu vraj prežil len Noe, tak ako to že o nej píšu Summeri?
Súhlasí J.Tull


29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 2. 2019, 14:51 avatar
Židia si len veľmi málo už pamätali od Sumerov, ale aspoň trošku si to upravili pre vlastné potreby: sumeri.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   13. 2. 2019, 15:03 avatar
o potope píšu všetky kultúry
Súhlasí J.Tull


31.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 15:04 avatar
Potopa je pekný mýtus
Súhlasí J.Tull


37.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   13. 2. 2019, 16:46 avatar
31. Vždy to bol mýtus.


38.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 16:49 avatar
Aj Ježišovo zmŕtvychvstanie je mýtus


39.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   13. 2. 2019, 16:51 avatar
v istom slova zmysle áno


40.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 16:55 avatar
Prosto biblia je kniha plná mýtov a rozprávok


42.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   13. 2. 2019, 17:01 avatar
určite je v nej veľa mýtov. Rozprávka je ale úplne iný literárny druh, to tam nepatrí. A v neposlednom rade je aj plná historických faktov, čo ak popieraš, pravdepodobne prepadáš z dejepisu
Súhlasí J.Tull


43.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 17:02 avatar
Zaujíma ma jedine čo je tu a teraz


32.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 2. 2019, 15:05 avatar
Čo o potope píšu Siuxovia?


41.
označiť príspevok

-era- muž
   13. 2. 2019, 16:59 avatar
32. Tu píšu, že niečo píšu, ale ak chceš vedieť podrobnosti, hľadaj sám

www.cez-okno.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


45.
označiť príspevok

J.Tull
   13. 2. 2019, 17:15 avatar
Patrick91, temer všetky, pričom každá opisuje inú... i keď celosvetovú...


46.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   13. 2. 2019, 20:18 avatar
45. moja kultúra je celý môj svet - možno sa riadili takým heslom. Alebo vôbec nejde o potopu v našom chápaní. Možno nám len chceli mýtopisci povedať, že skazená kultúra má jedinú možnosť - byť zničená. A na jej troskách, rukami spravodlivých, môže vyrásť nová. A to sa stále opakuje a opakuje.. možno preto je to potopa sveta, lebo to platí na každom mieste a v každom čase.
Súhlasí J.Tull


50.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 14:34 avatar
Svedkovia Jehovovi tiež dokážu takto penkne "mýtotvorcovať". Tí svoje vrtenie nad bibliou zas volajú "alegórie".


57.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   včera, 20:40 avatar
50. Neviem, nepoznám ich učenie a ani ma nezaujíma.


47.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 06:30 avatar
Nakoľko Sumeri sú potomkovia Noacha (niekoľká, nie moc vzdialená generácia), tak je logické, že fakty o potope poznali.


48.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 06:31 avatar
Dokonca popisujú aj predpotopných kráľov, ktorí sa dožívali vysokého veku. Podobne v biblii máme zaznamenané, že ľudia prd potopou sa dožívali vysokého veku.


51.
označiť príspevok

Lemmy muž
   včera, 15:10 avatar
Ty máš zločinecký dar prekrúcať dejiny. Sumeri v žiadnom prípade nemôžu byť potomkovia nejakého Noaha, nakoľko si zrejme o Sumeroch nič seriózne nečítal. sumeri.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Sumeri boli už v 3. tisícročí pred našim letopočtom. Ešte aj v chronologickom prehľade v biblii je neskorší dátum. 1800 – 1550 p. n. l.: príchod patriarchálnych klanov z Mezopotámie do Kanaánu.

Takže v Mezopotámii sa zoznámili so sumerskými príbehmi. Z napríklad Ziusudru spravili Noaha. Z príbehu o Sargonovi zasa použili rozprávku pre narodenie Mojžiša. Židia sú vykrádačmi dejín, nie ich autormi. Kradli dobré príbehy, ktoré si neskôr prispôsobili vo svoj prospech.

Gilgamešovi napríklad pripísali božský pôvod, a už nie Ziusudra, ale Uta-napištim je osoba, ktorá Gilgamešovi rozpráva o potope.

Epos o Gilgamešovi pochází z dob počátku Babylónie, postupně se šířil po mnohá staletí ústním podáním a tím vzniklo více verzí. Nejznámější písemný zápis tohoto sumerského eposu byl objeven na známých 12 novoasyrských tabulkách z asi 7. století př. n. l., z období konce této říše. Epos se dochoval i v jiných verzích (chetitskou rozluštil český orientalista Bedřich Hrozný) a ve své době měl vliv na další, často mnohem závažnější literární díla vzniklá později, včetně Bible. Je to nejstarší dochovaná slovesná památka lidstva. cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


53.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 15:24 avatar
Túto knihu som viac krát čítal ešte v 90 rokoch. A nie len tú. Ďalších 5 z našej knižnice o Sumeroch a starovekých ríšach - vrátane Gilgamešovho eposu a ďalších sumerských mýtov. A čo je v nej? Len kopec dohadov, domnenok a vadných interpretácii. (Aj tých naplavenín.)

....Potopa bola niekedy okolo r. 7000 pr.kr, preto neviem, čo tu splietaš. Materiálne kultúry prišli hneď po potope (Hassunská kultúra, Samarraký, Challáfská, Obejdská,....) Tie mali rovnaký jazyk všetky. Potom prišlo zmätenie jazykov a vznik prvých národov, zhruba v roku 3500 pr. Kr.... Sumeri boli priama línia od Noacha, preto si najviac zapamätali o tých udalostiach. (Z nich pochádzal aj Abrahám.) Giglgamešov epos je už skomolenina pôvodnej správy o potope. (Podobne, ako je korán skomolenina biblie.) Uč sa myslieť a nepristupovať k nálezom s okuliarmi pseudoskeptického ateistu.


33.
označiť príspevok

-era- muž
   13. 2. 2019, 16:14 avatar
15. Dokážem pochopiť, keď náboženstvám vyčítate, že sa ich výpovede rozchádzajú. Ale že im vyčítate, ak sa zhodujú, tak to je mimo môjho pochopenia. Ako keby si jednému matematikovi vyčítal, že hovorí to isté, čo druhý matematik...  


34.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 16:16 avatar
Čo nechápeš?

Židia vykradli summerov


35.
označiť príspevok

-era- muž
   13. 2. 2019, 16:17 avatar
A matematici si navzájom kradnú malú násobilku. To je preto, lebo si ju nikto nedal patentovať.


36.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   13. 2. 2019, 16:30 avatar
Malá násobilka je zmysluplná

Potopa je nezmysel


52.
označiť príspevok

Lemmy muž
   včera, 15:11 avatar
Ale veľmi mohutné záplavy na riekach Eufrat a Tigris boli. To bolo podnetom k vytvoreniu príbehu o potope.


54.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   včera, 15:27 avatar
Ľudia kedysi neboli tak sprostí ako ty, aby nevedeli rozoznať riečnu záplavu od globálnej potopy. Všetky staroveké kultúry ktoré bývali na povodiach riek (Od Indu až po Níl) vedeli, čo sú záplavy a vedeli ich účinok využívať.


55.
označiť príspevok

Lemmy muž
   včera, 16:27 avatar
Potopa je personifikovaný jav, ktorý vznikol z častých záplav.


56.
označiť príspevok

Lemmy muž
   včera, 16:29 avatar
Oprava, nie perso… ale hnaný do superlatívu, do extrému, a extrémom je práve poviedka o potope sveta. Židia boli ako otroci zavlečení do Mezopotámie, tam sa zoznámili s tými príbehmi, a osvojili a prispôsobili si ich aj pre vlastnú ideológiu.


16.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 15:41 avatar
čo sa Ti nepáči na sumerskom bohovi
Súhlasí Patrick91


58.
označiť príspevok

elemír muž
   dnes, 21:14 avatar
Hľadanie boha je márnenie času. je to brána firewall pre neveriCíCH, ABY HO NIKDY NEPOZNALI.
Neverte náboženským fanatikom, že boh je tu pre každého a kristus zomrel za všetly hriechy sveta a teda každý ma azručené , že bude betrestne spasený, bez oh+adu zla, ktoré na topmtosvete vedome spáchal.
Toto sú práve fakta, ktoré spôsaobujú, že včetci zločinci svet SI MYSôLIA, že predsa len nakoniec budemem spasení a budú sa mať dobre tu na zemi, lebo si zločinom zaobstarali blahobyt a budú sa mať dopbre aj v nebi, lebo im bude všetko odpustené. nehnevajte sa, ale ten kto si toto myslí je idiot a zrejme si myslí, že aj boh je taký istý idiot, ako on.
Je hrozné pozerať,čo sa robí vo svete a je to hlavne preto, že ľudia nemajú žiadne zábrany pred božím hnevom a robiua sio čo chcú.
Bez ohľadu na to, či je niekto veriací, alebo neveriací, všimnite si ježišov život, prišiel na tento svet, aby nám ukázal, ako poraziť zlo. Ako funguje dobro a zlo, akom on sájm trpel kvôli zluneustále NAKONIEC bol vydaný na pospas zlu, aby zlo na nježišovi ukázalo, ako zlo vždy bude zaobchádzať S DIBRýM a akoí mdopoadne dobrý, ak je vydaný na milosť a nemilosť zlého.
Nrozmýšľajte o tom, či je boh, alebo nie je, ale rozmýšľajte o tom, že sa topíme v zlu a ako sa z toho dostať a teda nielen my sami seba, ale aj zachrániť ľudstvo pred zlými mocnosťami všetkých svetov.
Vždy je tu niekto, čo je hnaný chamtivosťou, zotročiť svet pre seba, lebo satan je jeho zlý boh,,ktorý ho núti robbiť všetko zle a ten už dávno zotročil väčšinu ľudstva,
Práve sebavedomí suvereni už sú dávno v jeho moci a nehovoria to, čo by hovorili sami, le hovoria to, čo im našepkáva zly duch v ich vnútre
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:39,  Osvietene, keby len "My Američania"....ale aj mnohí nielen Slováci... *15 *21
dnes, 13:38,  vyzerá to tak, že je to každému ukradnuté :)
dnes, 13:34,  t-e-ó-m-a, www.youtube.com/watch?v=JLvyZJZMYpw *19
dnes, 13:19,  My Američania voláme So Spojenými štátmi americkými na večné časy
dnes, 13:18,  Edo vieš že si môj veľký vzor pravdy a tak nebudeš tvrdiť, že spieva o kráľovi...
dnes, 13:14,  So sovietským zväzom na večné časy *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13...
dnes, 13:13,  Súdruh Borat . Karel Kryl môj priateľ ešte s pred roku 1989 vždy vedel o čom spieva . Túto...
dnes, 13:12,  Ja sa skôr divím tebe, prečo cucáš z prsta o čom nič nevieš. Na takéto jednanie mávajú...
dnes, 13:08,  Staré Mesto fungovalo v obmedzenom režime keďže celé centrum bolo plné radostne...
dnes, 13:07,  Príchod Mike Pompea oslavovali v BA desaťtisíce ľudí
dnes, 13:04,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52057126_2284078311871419_3866933870347681792_n.jpg...
dnes, 13:01,  A konečne som sa to od jedného z nich dozvedel!...
dnes, 13:00,  Táto Krylova piesen o demokracii je aktuálna. https://www.youtube.com/watch?v=Ak8o5lSU6xQ&t=9s
dnes, 12:58,  Naši americkí bratia musia profitovať z Venezuelskej ropy
dnes, 12:56,  "Za komunistov" sme pesničky Karla Kryla počuli vždy strašne zašumené, buď z...
dnes, 12:55,  Ide o vola čo sedí na rope borat sa volá ten vôl
dnes, 12:55,  Haha
dnes, 12:54,  Aspon, ze Mil@nicko ma rozum.
dnes, 12:53,  Ide o veľa, Venezuela sedí na rope !!!
dnes, 12:53,  Naši Americkí bratia musia ovládnuť aj Rusko !!!
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Som vegetarián, ale na mäso sa pozerať môžem.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(177 380 bytes in 0,528 seconds)