Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Dvojaká kvalita potravín je normálna.

78
reakcií
489
prečítaní
Tému 26. mája 2019, 17:00 založil F=G.m1.m2/r^2.

podobné témy:1.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   26. 5. 2019, 17:00 avatar
_Nikto nikoho neklame

O dvojakej kvalite potravín v strednej Európe sa začalo vo veľkom diskutovať vlani. Je to skutočne problém, ako nám to prezentovali politici jednotlivých krajín V4?

O rozdielnej kvalite sa začalo hovoriť skôr: zhruba pred tromi rokmi, keď slovenské spotrebiteľské združenie prvý raz zverejnilo porovnávanie viacerých domácich a rakúskych potravín. Politicky to však vybublalo až vlani, keď sa do toho obuli ministri a premiéri z okolitých krajín. Prihlásil sa k tomu jednoznačne aj Brusel – predseda Juncker v reči o stave Únie a pani komisárka Jourová vo svojom portfóliu.

V čom je ten problém? Tak na to existujú viaceré pohľady.

Môžete ich priblížiť?

Z politického, vlastne aj filozofického hľadiska, pokiaľ by niekto delil obyvateľov, teda na občanov prvej a druhej kategórie, tak je to problém. To by bolo neprípustné. Z pragmatického hľadiska existujú výrobky, ktoré ľudia považujú za rovnaké, a pritom majú rozdielne zloženie. Lenže, takýchto potravín z celkového objemu na pultoch obchodov je veľmi málo.

O akom percente je reč?

Presné číslo neexistuje. Za rok krajiny V4 našli niekoľko desiatok výrobkov s dvojakou kvalitou. Čo teda nie je malé číslo. Celkovo majú ale predajcovia zhruba 2 milióny položiek, ktoré majú v obchodoch. Takže sa bavíme povedzme o stotinách percent, čo naznačuje, že nejde o systémový problém.

Z hľadiska objemu nejde o žiadny zásadný problém. Nešlo teda od politikov, ktorí neustále hovorili o tejto téme a zvolávali rôzne summity, len o čistý populizmus?

To by bola rovnaká debata, ako čo bolo skôr. Sliepka alebo vajce? Keď ľudia vnímajú rozdielne zloženie potravín ako problém, tak je prirodzené, že politici sa tomu budú venovať. Považujem to za správne.

Majú byť všetky potraviny rovnaké a identické?

Presne tak. A odpoveď je jednoduchá. Potravinárske výrobky nemajú byť rovnaké. Musíme teraz diskutovať o tom, čo sa rozumie pod pojmom „dvojaká“ a pod pojmom „kvalita“.

Lenže kvalita je veľmi subjektívna.

Máte pravdu. Musíme kvalitu chápať z viacerých hľadísk. Rozdeľujem ju na tri úrovne. Prvá a základná je bezpečnosť.

To znamená, že po konzumácii nejakého produktu sa mi nič nestane – neotrávim sa a nebude mi zle.

Táto problematika je kompletne ošetrená legislatívou. Pokiaľ by nejaký výrobca porušil tieto pravidlá, tak by postupoval nezákonne.

Na tejto úrovni nie je žiadny problém, pretože v Európe máme bezpečné potraviny. Sme číslo jedna na svete.

Aké sú zvyšné úrovne kvality?

Druhou je, z čoho sú potraviny vyrobené a aké sa používajú metódy výroby. Práve táto úroveň je jadrom súčasnej diskusie. Chceme napríklad, aby všetky šunky v Európe boli rovnaké?

A aká je vaša odpoveď?

Samozrejme, že nechceme. Toto sme si vo V4 už vydiskutovali. Nejde o to, aby sme mali úplne identické potraviny. Na druhej strane, výrobok, ktorý má rovnaký názov, obal a označenie, by mal byť identický na každom trhu.

Čiže výrobca môže mať aj päť druhov šunky, ale spotrebiteľ by ich mal vedieť rozlíšiť.

Aj v starších členských štátoch EÚ pod jednou značkou nepredávajú výrobcovia identické potraviny.

Dobrým príkladom je Nuttela. Existujú reálne prieskumy vo Francúzsku a Nemecku, spred zhruba desiatich rokov, z ktorých vyplýva, že spotrebitelia z týchto krajín ju chcú rozdielnu.

Jedni majú radšej Nuttelu pevnejšiu a druhí zase ťahavejšiu podobne ako med. A výrobca im to jednoducho poskytol.

Na Slovensku by to však veľa ľudí považovalo za dvojakú kvalitu a mysleli by si, že ich producent považuje za občanov druhej kategórie.

Tým príkladom som chcel povedať, že reálne existujú rozdielne preferencie, ktoré vychádzajú z historických a kultúrnych odlišností. Tu nemôžeme hovoriť o rozdielnych kategóriách občanov.

Nesmieme zabudnúť ani na rozdiely medzi východnou a západnou Európou. Po roku 1989, keď sme sa otvárali Únii, tak životná úroveň a príjmy v postkomunistických krajinách boli oveľa nižšie. Západoeurópske firmy chceli prísť na naše trhy, pretože ľudia mali o ich výrobky záujem. Na druhej strane im bolo jasné, že pokiaľ by predávali úplne identické produkty, tak by boli niekoľkonásobne drahšie a nikto by ich nekupoval. Preto upravili svoje receptúry a spotrebitelia si na niektoré už zvykli. Výrobcovia a predajcovia sa orientujú podľa dopytu spotrebiteľov. Takže keď je stále o tieto výrobky s upravenou receptúrou záujem, oni nemajú dôvod meniť svoje postupy.

Ako teda prinútiť týchto výrobcov, aby zmenili zloženie svojich potravín, ktoré u nás predávajú?

Najúčinnejším nástrojom je prestať ich kupovať. Kto rozhoduje je spotrebiteľ, jemu sa prispôsobuje výrobca a obchodník.

V momente, pokiaľ by ľudia prestali nakupovať takéto výrobky, tak v priebehu mesiaca či dvoch producenti prídu s tým, čo si žiadajú zákazníci. To sú zákony trhu, ktoré vždy platia.

Platí to aj v prípade Slovákov alebo Čechov, ktorí majú spotrebiteľské vnímanie nižšie ako v krajinách západnej Európy?

Táto kauza jasne ukazuje, že pokiaľ budeme na niečom trvať a požadovať zmenu, tak sa niečo začne diať. Vidíte, začali konať politici aj potravinári.

Takže nepotrebujeme u nás alebo v EÚ nejakú novú legislatívu, ktorá by vyriešila tento problém?

Nemyslím. Najúčinnejší nástroj majú spotrebitelia. Pozrite sa ako známy výrobca kolového nápoja zareagoval veľmi rýchlo.

V Česku som zaregistroval veľkú kampaň, kde reklamuje, že teraz v jeho nápoji je len čistý cukor. Ľudia u nás sa cítili byť oklamaní, lebo na našom trhu bola kola s izoglukózovým sirupom.

Zaujímavé je, a to zrejme nikto ani nevie, že v USA, v krajine pôvodu tohto nápoja, používa firma izoglukózový sirup a nie cukor. Čiže my sme nepožadovali originál, ale nemeckú alternatívu.

Aj na príklade koly môžeme vidieť, že väčšina výrobcov neprodukuje úmyselne výrobky s dvojakou kvalitou, aby oklamali spotrebiteľov.

Nevyznieva to paradoxne, keď si uvedomíme, že odborníci varujú pred epidémiou obezity, ktorú do veľkej miery spôsobuje nadmerná konzumácia cukru?

Aj práve takéto protichodné záležitosti musia výrobcovia riešiť. Nemôžete nikomu zákonom prikázať, aby konzumoval určité množstvo cukru. Preto v boji proti obezite sa producenti snažia znížiť obsah niektorých zložiek, ako napríklad spomínaného cukru alebo soli.

No a niektorí spotrebitelia to potom považujú za dvojakú kvalitu, ktorá sa im nepáči.

Práve oblasti zdravia trochu ublížila diskusia o dvojakej kvalite. Potravinárom sa darilo postupne nahrádzať niektoré nezdravé prísady menej škodlivými.

Pod tlakom tejto debaty, keď sa niektorí ľudia cítia byť klamaní a zavádzaní, môžu byť výrobcovia nútení vrátiť sa k pôvodným nezdravým ingredienciám.

Je pocit Slovákov, že ich chcú zahraniční producenti oklamať, oprávnený?

Nie je. Zoberme si príklad s nátierkovým maslom. Keď Brusel povedal, že takéto označenie nie je v súlade s legislatívou, tak sa veľa ľudí búrilo. Považovali to za nezmysel.

Lenže v západnej Európe pod maslom ľudia poznajú výrobok, ktorý má minimálne 70 percent mliečneho tuku. V nátierkovom masle je ho však oveľa menej.

Čiže, keď niekto bojoval za prísnejšie podmienky, hneď sme sa začali brániť. Postoj Slovákov a Čechov je občas dosť schizofrénny. Oni to berú tak, akoby im chcel niekto stále ubližovať.

Čím sa to dá vysvetliť?

Možno aj tým, že sme v minulosti boli veľmi často klamaní.

Ako to myslíte?

Za socializmu nám nikto nehovoril pravdu, ako máme znečistené ovzdušie alebo vodu. Verejnosť k „oficiálnym“ údajom stratila dôveru.

V diskusii o dvojakej kvalite potravín niektorí kritici tvrdia, ako potraviny boli u nás pred rokom 1989 kvalitné a v súčasnosti jeme len samú chémiu.

To preto, lebo vychádzajú len z vtedajších noriem. Tie boli síce na papieri prísne, ale nikto ich nedodržiaval. Veď všetci si pamätáme, ako napríklad na konzervách bol uvedený vysoký podiel mäsa, ale nakoniec ste našli jeden-dva kúsky.

V súčasnosti výrobcovia úmyselne a cielene neklamú. Jednoducho skúšajú, čo sú spotrebitelia ochotní ešte kúpiť, čo im chutí a čo už nie.

Pri žiadnom medializovanom produkte sa nestalo, že by vo výrobku chýbali niektoré suroviny, ktoré musia byť uvedené na obale.

Preto pri dvojakej kvalite väčšinou nemôžeme hovoriť o podvode, lebo spotrebitelia majú presné informácie o zložení. O odlišnosti sa často dozvedeli práve na základe uvedených údajov na obaloch.

Spotrebitelia ale namietajú, že informácie o zložení sú natlačené veľmi malým písmom. Pritom obal je v podstate rovnaký, a preto by mal byť aj samotný produkt identický.

Toto je veľmi komplikovaná vec. Niekto si môže myslieť, že výrobca má rovnaké obaly pre všetky trhy. Spotrebiteľ ich takto vníma, ale keď si ich však dáte vedľa seba, tak zistíte určité rozdiely.

Žaloba na súde ohľadom klamania by sa v takom prípade najskôr skončila neúspechom. Ale prekáža práve to, ak sú spotrebitelia obalmi zavádzaní.

Takže čo bude ďalej? Prijme Brusel nejakú novú legislatívu, ako požadovali niektoré štáty V4?

Nie je to zatiaľ potrebné. Zákony máme. Problém je skôr vo vnímaní, čo to vlastne tá dvojitá kvalita je. Zatiaľ sme sa dohodli na jednotnej metodike, ako porovnávať zloženie potravín.

Na tej sa práve pracuje. Komisia vypracovala i metodiku kontroly, aby pomohla kontrolným orgánom jednotlivých štátov.

Navyše zareagovali už aj samotní výrobcovia. Oni najskôr vôbec nechápali, o čom vlastne východoeurópske krajiny hovoria.

V starých členských štátoch bolo vnímané ako úplne normálne, že výrobky od jedného výrobcu boli odlišné na jednotlivých trhoch. Pre nich to vôbec nebol problém. Politický tlak to zmenil.

Teraz už niektorí producenti zmenili zloženie, ďalší na tom pracujú. Ukázalo sa, že tlak spotrebiteľov je efektívny a má zmysel.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kesha1


2.
označiť príspevok

Starý chren muž
   26. 5. 2019, 17:41 avatar
Však s dvojitou kvalitou potravín by nebol problém, keby to producenti na výrobok napísali. Napríklad, že napr. tento jogurt od firmy xy má iné zloženie na Slovensku, ako taký istý v Nemecku. Pokiaľ by cena bola priaznivejšia, ako v Nemecku, bolo by len na zákazníkovi, či si taký jogurt kúpi, alebo nie. Problém je vtedy, keď sa ten jogurt tvári, že je vyrobený s takých istých zložiek a v rovnakom pomere a za rovnakú cenu, ako napr. v Nemecku, ale keď to porovnajú v laboratóriu, tak je kvalita rozdielna. O to ide spotrebiteľom, aby neboli klamaní.
Súhlasí J.Tull, Kasafran


4.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 18:47 avatar
Ale im to neprikazuje žiaden zákon, tak načo to robiť, keď to môžu predať za vyššiu cenu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!    
Súhlasí J.Tull


33.
označiť príspevok

Xty factor žena
   26. 5. 2019, 21:38 avatar
Slišny akoze sa tvári, ved na kazdom vyrobku musi byt zo zákona napisane zlozenie . neviete čítat ?
Súhlasí kesha1


34.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 21:39 avatar
Nemáš pravdu, je napísané zloženie, ktoré nezodpovedá skutočnosti, už si v obraze ?!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí J.Tull


36.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 21:42 avatar
Miňo , to nevieme, možno zodpovedá skutočnosti to zloženie na obale, ale...
V tom istom obale tam 60 % sušiny, tu 50% cena u nás vyššia,lebo za vodu sa pripláca.  


37.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 21:43 avatar


39.
označiť príspevok

Xty factor žena
   26. 5. 2019, 22:24 avatar
36. ktore vyrobky su na SR drahsie ako na západe ??
Súhlasí kesha1


40.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:26 avatar
Absolútne žiadne!!!!
Proste na západe je všetko lacnejšie a nekvalitnejšie ako u nás.
Súhlasí J.Tull


43.
označiť príspevok

Xty factor žena
   26. 5. 2019, 22:27 avatar
40. tak to ma boris pravdu , ze prehnity zapad


45.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:29 avatar
43. Kdeže!! Boris sa mýli. Východ je prehnitý!!
Súhlasí J.Tull


46.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 22:30 avatar
Nie, obidvaja sa mýlite, prehnitý je celý svet !!!!!!!


47.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:32 avatar
Ale východ viac!!!!  
Lebo sme tu samí rasisti.  
Súhlasí J.Tull


48.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 22:33 avatar
Na východe nič nieje !!!!!!!!!!!   
Súhlasí Temnýmyseľ


49.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:35 avatar
Prečo to nikto nechce pochopiť?   
Súhlasí Miňosviňo


50.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 22:35 avatar
Nechcú byť za rasistov !!   
Súhlasí Temnýmyseľ


51.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:37 avatar
Nechcú biť rasistov??
Prečo?   
Súhlasí Miňosviňo


52.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 22:38 avatar
Aby nezobudili nacistov !!!!!!!!!!!   


42.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 22:26 avatar
Prezervatívy jahodové.


53.
označiť príspevok

gabriel pb
   26. 5. 2019, 22:47 avatar
človek s úsmevom a rozumom  


38.
označiť príspevok

Starý chren muž
   26. 5. 2019, 21:46 avatar
Však zloženie môže byť napísané. Sú ale dve možnosti. Že laboratorny rozbor zistí niečo iné. Druhá vec je tá, že je to napísané takými drobnými písmenami, že v obchode nemáš chuť a ani čas to lúštiť.
Súhlasí J.Tull


41.
označiť príspevok

Xty factor žena
   26. 5. 2019, 22:26 avatar
38. prosím ? drobnymi pismenami ? to je vtip ?
Súhlasí kesha1


44.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 22:28 avatar
A ešte aký. Na takom balíčku žuvačiek prikladajú návod a zloženie na formáte A4.  
Súhlasí J.Tull


55.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 10:46 avatar
Xty factor, keď aj je, väčšinou čitateľné, obrazne povedané "pomocou lupy" pričom názov výrobku, obal.. je identický, hoci obsah je často aj značne rozdielny...
Okrem toho, i pri rovnakom zložení nemusí ísť o rovnakú kvalitu... mám osobnú skúsenosť s kávou. Pred Vianocami som sa rozhodol kúpiť si drahšiu, 100% arabicu... zhodou okolností mi suseda, keď som jej viackrát pomohol pri rôznych poruchách s elektrikou, darovala takú istú z Nemecka, ktorú dostala od príbuzných... rozdiel bol evidentný, v prospech tej z Nemecka...

Je to podobné, len v opačnom zmysle, ako keď sme vyvážali naše výrobky na "Západ". Museli byť prvotriednej kvality, kým tie isté určené pre domácich, už také prísne kritériá nemusel mať... teraz nám "Západ" dodáva podobne, len v "opačnom garde"...
 


56.
označiť príspevok

Xty factor žena
   27. 5. 2019, 10:57 avatar
55. J.tullko daj mi, kolko si zaplatil za to caffe ( aj nazov) na slovensku porovnam ti cenu

a to pišeš o komančoch ? prave si si pekne nakakal do ustočiek
Súhlasí kesha1


58.
označiť príspevok

kesha1
   27. 5. 2019, 11:04 avatar
Scarlet, oni len za každú cenu hľadajú chyby na EÚ. Im hovno ide o,, dvojaku" kvalitu, to je iba zámienka. V
skutočnosti snívajú o návrate pod Kremeľ
Súhlasí Xty factor


59.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 11:47 avatar
Xty factor, žiaľ bolo to pred rokmi, už si nepamätám... bolo to nesca 100% arabica, kúpil som ju v Tescu viac si nepamätám...

Nikdy som nespochybňoval nedostatky, zlá socíku... ba práve naopak, mnohé som kritizoval vtedy, keď to bolo vraj zdraviu škodlivé...
 


3.
označiť príspevok

Kasafran
   26. 5. 2019, 18:45 avatar
(2) Slušný človek,
nečudujme sa - veď je to len jedna z mnohých falošných tvárí "slobodného" trhu, ktorý sa odjakživa riadi zásadou: podveď, oklam, okradni koho len môžeš, keď na tom alebo na ňom zarobíš. Veď akýmkoľvek spôsobom získané peniaze/zisky/výhody predsa nesmrdia...!
Súhlasí J.Tull


5.
označiť príspevok

majko1 muž
   26. 5. 2019, 19:05 avatar
Dvojtvárnosť je typická vlastnosť ludí ako foton a spol...... 
Súhlasí Miňosviňo


6.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:05 avatar
Fofón je dokonca extrém, on je až trojtvárny !!!!!!!!!!   


7.
označiť príspevok

majko1 muž
   26. 5. 2019, 19:07 avatar
No toto, ja si horkoťažko udržujem iba jednotvárnosť......  


8.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:08 avatar
Ja ani horko-ťažko.   


9.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 5. 2019, 19:09 avatar
Miňosviňo, Kasafran, mnohým ešte nedošlo, že sme neokolóniou aj v tomto smere... sme občanmi druhej kategórie... uvediem vlastný príklad - pracoval som v "prichmatizovanej" firme ... vo "vyspelých" krajinách bolo zaradenie tej istej činnosti, ktorú som vykonával, kdesi inde a to včítane mzdy, ktorá u nich bola násobne vyššia... podobne je to aj v iných zahraničných firmách "vrajinvestorov", ktorí platia, nieže za ten istý výkon v rovnakom zaradení, ale za oveľa nižší výkon násobne viac zamestnancom v domovských krajinách...
Sme gastarbeitermi vo vlastnej krajine... 
 
Súhlasí Miňosviňo, PartOFgod


10.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:09 avatar
Viem o tom, ale o tom sa moc nehovorí, prečo ?


11.
označiť príspevok

majko1 muž
   26. 5. 2019, 19:11 avatar
Niečo pravdy máš, ale povedz mi, v ktorej čisto slovenskej firme zarábajú ľudia tak ako zahraničí ? A ešte nezabudni napísať že prečo......lebo dane a odvody máme zhruba rovnaké..........
Súhlasí Starý chren


12.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:12 avatar
Existujú ešte čisto Slovenské firmy ?


13.
označiť príspevok

majko1 muž
   26. 5. 2019, 19:14 avatar
Samozrejme, chceš zoznam ?
Súhlasí Starý chren


14.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:16 avatar
Netreba, ale budú tu určite malé firmičky formičky že ?    


15.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:17 avatar
tu = to.


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 5. 2019, 19:18 avatar
tato ta to ty tu?

ta to ja tu
Súhlasí Miňosviňo, PartOFgod


19.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:19 avatar
Ema má Lemmyho, Lemmy má mamu.
Súhlasí Lemmy


20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 5. 2019, 19:20 avatar
Pamätám, to sme sa učili v 1. ročníku na ZŠ.
Súhlasí Miňosviňo


21.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:21 avatar
Tvoja pamäť má dobrú pamäť.   


22.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 5. 2019, 19:23 avatar
Pamäť? 350 MB.


23.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:24 avatar
To vlčiak má väčšiu !!!!!!!!!    


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 5. 2019, 19:25 avatar
To neviem posúdiť, lebo mám len malé plemená, jazvečíka a maltézaka.


25.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:26 avatar
Malé plemená sú niekedy väčšie semená.


30.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 5. 2019, 19:35 avatar
majko1, naozaj majú dane a odvody slovenské firmy zhruba rovnaké, ako tie zahraničné...? Iste nájdu sa pri tých menších i také... len im chýba najmä kapitál, ktorý je neporovnateľne menší, ako tých, väčšinou už zabehnutých zahraničných... Napríklad podnik, kde som pracoval predtým, bol umelo daný do smútku, pričom sa pár jednotlivcov nabalilo... priestory však ostali, zahraničné "firmičky" si do nich namontovali vyslúžilé, zastaralé strojné zaradenie /súčasť kapitálu... / a veselo podnikajú využívajúc odbornú zdatnosť našich ohodnotených nižšou mzdou, než majú zamestnanci v domovskej krajine pracujúci na modernejšom zariadení, pričom sú našinci radi, že aspoň čo to majú, že je to lepšie, ako byť nezamestnaný...  
 


31.
označiť príspevok

majko1 muž
   26. 5. 2019, 19:59 avatar
No ale kapitál firmy nemá priamy vplyv na platy zamestnancov, okrem toho ani všetky zahraničné firmy nemajú dostatok kapitálu na rozvoj, rieši sa to pôžičkou všade vo svete. Takže stále čakám na to vysvetlenie malých platov....... 
Súhlasí Starý chren


54.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 10:31 avatar
majko1, ako to, že kapitál firmy nemá vplyv na platy zamestnancov? ... ak je firma zadĺžená, musí splácať pôžičky, ostáva jej predsa menej na ostatné, včítane platov... keď sa zabehnutá zahraničná firma rozhodne nedať svoje staré strojné zariadenie do šrotu, ale ho repasuje a namontuje u nás... je v ďaleko väčšej výhode ako domáci, ktorý by si musel brať pôžičku... všeobecne sú vo výhode tí, ktorí už kapitál majú, ako tí, ktorí si musia požičiavať...
Príčin malých platov je však vo všeobecnosti viac... väčšinou je výška platu daná najmä minimom, za ktoré je zamestnanec ochotný danú prácu vykonávať... koľko má možností pracovať za vyšší plat v inej firme...
Uvediem príklad z osobnej skúsenosti... keď u nás boli požiadavky, či už kolektívne, alebo jednotlivcov .... veľmi často sa ozývalo "ak sa vám nepáči, môžete ísť. Pred vrátnicou sú stovky takých, ktorí vás nahradia..." netvrdím, že sa nezvyšovali platy vôbec, mali sme odbory - kolektívne vyjednávania, kolektívne zmluvy ... nie všade je však tomu tak...
 


60.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 5. 2019, 13:39 avatar
Takže iba slovenská firma spláca pôžičky ? Zahraničná už nie ? Ako vieš ? Ale to je jedno v podstate, lebo v podvojnom účtovníctve splácanie vyzerá inak ako u občana.....no ako je možné potom že mámo tolko slovenských mulionárov až miliardárov ? Ono problém platov nie je ich absolútna hodnota ale kúpna sila zahrnujúca aj životné náklady ktoré sú u nás výrazne nižšie ako v tých "vyspelejších " krajinách. Pokial viem, kúpna sila aj reálne príjmy u nás v posledných rokoch rastú, je to proste proces ktorý sa asi nedá riešiť skokove. Ono aj náš HDP je pomerne nízky na obyvatela v porovnaní s vyspelými krajinami. Ak niekto pozná ako sa to dá riešiť okamžite, tak sem s tým, ja neviem . Tkže ib nadávať na platy nestačí, nech bude vo vláde ktokolvek tak to skokove nezmení, lebo ekonomika to nepustí. Škoda že tieto fakty neberú ľudi do úvahy pri volbách ale sa väčšinou riadia emóciami vyvolanými médiami a opozíciou- nehovorím o tebe aby si sa neozýval......  Pri výbere strany vo volbách sa skoro nikto neriadi tým čo bude strana robiť s odvodmi a daňami teda príjmom štátu, ktorý treba zvýšiť aby boli peniaze na zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúru atď. To že niektorí opozičníci kvákajú že peňazí je dosť ak by sa nekorumpovalo jednoducho nie je pravda, peňazí je stále nedostatočne, stačí si porovnať výdaje na občana u nás a napr. v rakúsku.


61.
označiť príspevok

Osvietený muž
   27. 5. 2019, 13:47 avatar
majko1 v HDP na obyvateľa sme asi v strede EU teda udáj z roku 2015
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tie uvahy súdruha Tulla nejdem komentovať . Blud za bludom


62.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 17:31 avatar
majko1, kde som tvrdil, že iba "slovenská firma spláca pôžičky"? ... tvrdil som, že firma, ktorá má kapitál, je na tom oveľa lepšie, ako tá, ktorá ho nemá a to aj vtedy, keď si prípadne požičia... spomínal som konkrétny príklad fabriky, v ktorej som pracoval... možno by sa našlo zopár schopných ľudí, ktorí by mali na vytvorenie vlastnej firmy odbornosť, schopnosti... ale nemali k tomu potrebný kapitál a pôžičky, ktoré by si eventuálne zobrali, by nestačili splácať a pritom byť rentabilným, nehovoriac o trhu, v ktorom by sa mohli presadiť... jednoducho zabehnutej zahraničnej nemohli nijako konkurovať... niektorí z nich sú teraz jej zástupcovia, riadiaci pracovníci ... a majú osobne viac, ako by to bolo, keby si teoreticky vytvorili vlastné podnikanie...
Čo sa týka "ako je možné potom že mámo tolko slovenských mulionárov až miliardárov" je mimo misu... čo sa týka ich firiem, platov ich zamestnancov, som písal:
"Príčin malých platov je však vo všeobecnosti viac... väčšinou je výška platu daná najmä minimom, za ktoré je zamestnanec ochotný danú prácu vykonávať... koľko má možností pracovať za vyšší plat v inej firme..."
"Ono problém platov nie je ich absolútna hodnota ale kúpna sila zahrnujúca aj životné náklady ktoré sú u nás výrazne nižšie ako v tých "vyspelejších " krajinách"
Ak by to bola pravda, potom ako je možné, že životná úroveň je oveľa nižšia, než v tých "vyspelejších"...
... okrem toho ide o "večnú", falošnú argumentáciu, ktorá zo "záhadných" dôvodov sa týka len radových zamestnancov... netýka sa poslancov, manažmentu, učiteľov, doktorov... "nevyspelou" krajinou sme aj kvôli nízkym mzdám, ako aj z dôvodu, že značná časť z nášho HDP odteká tým "vyspelejším"
"kúpna sila aj reálne príjmy u nás v posledných rokoch rastú, je to proste proces ktorý sa asi nedá riešiť skokove. "
S tým súhlasím /nepatrím k ľuďom s čiernobielym videním/... a chvalabohu...

"peňazí je dosť ak by sa nekorumpovalo jednoducho nie je pravda, peňazí je stále nedostatočne, stačí si porovnať výdaje na občana u nás a napr. v rakúsku."
súhlas, len ešte dodám, stojí za to podobne porovnať aj výdaje na platy tej istej firmy u nás a v zahraničí...
 


63.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 5. 2019, 17:46 avatar
Ja som netvrdil že si tvrdil......Celá problematika je zložitejšia ako iba nadávať na malé platy....aj investovanie má svoje nuansie. Každá poriadna firma čo chce podnikať si urobí podnikatelský plán kde berie do úvahy náklady a tržby za svoje výrobky či služby a samozrejme daňové možnosti od štátu, lebo kapitál sa tvorí zo zisku. Takže sťažujte sa u Dzurindu, Mikloša a Sulíka, ktorí zaviedli a propagujú tkz. rovnú daň zo zisku bez ohľadu na dosiahnutú úroveň zisku. V tých tkz. vyspelých je všade progresívne zdaňovanie, lebo to okrem iného /štát má viac peňazí / aj bráni vývozu zisku . Odkedy sme v EU nie je pravda že nemáme možnosť zarábať viac, môžeš pracovať v zahraničí, samozrejme ak na to máš....ani k nám nechodia zo zahraničia na manažérske posty nejakí neschopáci.......Mýliš sa aj v hodnotení platov poslancov, manažérov u nás aj keď sú v zahraničných firmách nemajú plat ako v domovskej krajine. To súvisí s tým čo som už písal, sú u nás aj iní-nižšie životné náklady, takže ten rozdiel nie je až taký priepastný. Samozrejme že ten čo má kapitál za dlhé roky svojho pôsobenia je v určitej výhode, ale čo s tým ? Zakázať mu u nás podnikať ? Okrem toho, keby sem neprišiel zahraničný kapitál, tak sme oveľa viac pozadu.......kde by sme inde vzali ten kapitál potrebný na rozvoj, vieš ?
Súhlasí Lemmy


64.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 5. 2019, 17:49 avatar
Majo, napísal si to dobre, ale tu máš odporcov, kverulantov, takže musíš brať do úvahy ich ich fikcie.
Súhlasí majko1


65.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 5. 2019, 17:50 avatar
Ešte jedna poznámka- dnes som sem dal tému ktorá sa bezprostredne a vážne dotýka aj našej debaty , nikto nereagoval, takže ľudia sa radšej hádajú, nenávidia jeden druhého ako by racionálne uvažovali, no takto to lepšie ani u nás ani nikde nemôže byť......riešiť treba problém- skutočný problém a nie všelijaké zastupné hlavne emotívne nič neriešiace témy...... 
Súhlasí Starý chren


66.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   27. 5. 2019, 17:57 avatar
63/ Poviem Danke co robi v statnej kase nech na ucet statu prida jednu nulu s miliardy bude desat!!!)))


67.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 18:41 avatar
majko1, nenadávam na malé platy, ani nespochybňujem, že celá problematika je zložitejšia... neviem ani, čo má s našou diskusiou spoločné:
„podnikatelský plán kde berie do úvahy náklady a tržby za svoje výrobky či služby a samozrejme daňové možnosti od štátu, lebo kapitál sa tvorí zo zisku. Takže sťažujte sa u Dzurindu, Mikloša a Sulíka, ktorí zaviedli a propagujú tkz. rovnú daň zo zisku bez ohľadu na dosiahnutú úroveň zisku“ atď.
Kde som tvrdil, že „nemáme možnosť zarábať viac“ v zahraničí... aj keď tá možnosť nie je rovnako adekvátna pre všetkých... často je na úkor rodinných vzťahov, nezriedka sa to končí ich rozbitím...
Nerozumiem ani:
„k nám nechodia zo zahraničia na manažérske posty nejakí neschopáci“
Tvrdil som niekde niečo iné?
„Mýliš sa aj v hodnotení platov poslancov, manažérov u nás aj keď sú v zahraničných firmách nemajú plat ako v domovskej krajine. To súvisí s tým čo som už písal, sú u nás aj iní-nižšie životné náklady, takže ten rozdiel nie je až taký priepastný.“
Presne tak, ich platy nie sú až také priepastné, ako je tomu u radových zamestnancov, okrem toho, keď sa to týka ich platov, ešte som nezaregistroval, žeby niekto oponoval podobne ako keď sa to týka tých radových... za to opačných argumentov, podporujúcich ich zvyšovanie, je neúrekom...
„keby sem neprišiel zahraničný kapitál, tak sme oveľa viac pozadu“
Je viac ako diskutabilné, zopakujem Tvoje: „celá problematika je zložitejšia“...
 


68.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 5. 2019, 19:01 avatar
Neviem prečo stále reaguješ systémom že "tvrdil som niečo také"..........veď ja ťa z ničoho neobviňujem iba debatujem k téme a poukazujem na možné vysvetlenia podľa mojich názorov......ty si písal o tom že sme občania druhej kategórie, nie ? Ja si to nemyslím....... 


69.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 5. 2019, 19:06 avatar
majko1, písal, /zatiaľ ešte vždy... / sme občania druhej kategória a tvrdím to aj na základe vlastných skúseností...
 


70.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 5. 2019, 19:07 avatar
A v čom sme druhá kategória ? Nemyslel si práve tie platy ????????    


72.
označiť príspevok

-era- muž
   27. 5. 2019, 19:37 avatar
70. Podľa mňa už v tom, že iba opakujeme niečo, čo vymysleli "tí prví". Či už je to politická organizácia štátu, či už sú to formy oblečenia, do ktorých sa obliekame, technológie, ktoré využívame...


75.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2019, 11:27 avatar
majko1, majko1, nie je to len o platoch... nechcem paušalizovať, ale je žiaľ rozšíreným vnímania našincov, ako nevzdelancov, „zaostalých“ po všetkých stránkach... je to podobné ako mnohí z nás vnímajú napríklad Rumunov, „balkán“ ... bežní obyvatelia neokolónií sú druhoradými, či si to uvedomujú alebo nie. Máme síce svoju ekonomiku, vlastnú vládu, ktoré nie sú pod priamym diktátom, lenže naša ekonomika je plne závislá od zahraničného kapitálu, západného investora, ktorí nevytvoril len nové podniky, ale nasáčkoval sa aj do našich strategických podnikov... ktorí v plnej miere využívajú našu lacnú pracovnú silu, daňové výhody... sme značne závislý na rozhodnutí zahraničného kapitálu či chce zostať, alebo odísť... nie sú to len výrobné podniky, ale aj špekulatívny kapitál – banky, poisťovne... a nie je to len o platoch, ale aj k prístupu k zamestnancom - tu sa tiež nedá paušalizovať a netýka sa to len zahraničných podnikov – pristupujú k radovým zamestnancom často spôsobom, ktorý by si v domovskej krajine nedovolili... príkladov máš dosť, sem tam niečo prenikne aj do mainstreamu...
Nevyplakávam, ani to neber ako sťažovanie, sú to evidentné fakty a za mnohé si môžeme sami, „Západ“ len využil možnosti, ktoré sa mu ponúkli... hoci nehrali fér hru. Signifikantný je príklad VSŽ. Pamätám si medzinárodný konkurz na plechy pre nemecký automobilový priemysel, z ktorého boli vyradené pre dumpingové ceny spôsebené lacnou pracovnou silou... dnes už tento argument akosi neplatí... Kým naša krajina „radostne“ dokorán otvorila svoje trhy, dokonca mnohé, v ktorých sme boli etablovaný, opustila s politických dôvodov... ten zahraničný všelijakými fintičkami svoje pred nami uzavrel... náš tovar bol nepredajný, pokým sa podnik nedostal „pod krídla“ zahraničného kapitálu...
Netvrdím, že sa veci nepohli pozitívnym smerom a to vďaka aj nášho členstva v EÚ...
 


76.
označiť príspevok

majko1 muž
   28. 5. 2019, 14:47 avatar
Ja pomerne veľa cestujem a spoznávam iné krajiny, hlavne reálny život v nich a niektoré sú poriadne chudobnejšie ako je naša, ale ešte nikdy a nikde som sa nestretol s takým samoľútym postojom k vlastnej krajine ani z nejakými komplexami menejcennosti . Vo svete sú ľudia zdravo hrdí na svoju krajinu a nenariekajú stále ale žijú svoj život. Mám pocit že okrem svojej histórie sú tí ľudia podstatne viac odkázaní iba na seba a nečakajú od štátu ani nikoho druhého nejaké zázraky ako im zlepší život. Ľudia vo svete sú podstatne zodpovednejší za svoj život a neobviňujú iných za to ako sa majú.......asi tolko na záver z mojej strany. 
Súhlasí Johny Pravda


77.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2019, 15:16 avatar
majko1, nehnevaj sa na mňa, že sa tak vyjadrím, ale o čom tu trepeš? ... o akom samoľútom postoji k vlastnej krajine, nariekaní, komplexoch menejcennosti... o akom obviňovaní iných za to ako sa mám? 
Ani jedno písmenko k tomu, čo som písal, len vlastné domýšľania o mne... si vedľa ako tá jedľa, toľko na záver z mojej strany...
 


78.
označiť príspevok

majko1 muž
   28. 5. 2019, 15:25 avatar
To si zle pochopil, to nebolo tebe.....  To boli moje všeobecné skúsenosti s mentalitou ludí u nás a vo svete...... 


79.
označiť príspevok

J.Tull
   28. 5. 2019, 15:41 avatar
majko1, potom sa Ti ospravedlňujem... 


71.
označiť príspevok

-era- muž
   27. 5. 2019, 19:35 avatar
Stále lepšie, než byť občanmi tretej alebo štvrtej kategórie
Súhlasí J.Tull


32.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   26. 5. 2019, 21:08 avatar
11. Napr NR SR.    


16.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   26. 5. 2019, 19:18 avatar
Ano toto je holy fakt , ale neokolonistom este nedoslo ze od tat po tat ide len o to aby sa k ludom dostali pravdive informacie aby sa mohli prebudit a spravne rozhodnut. Keby ste vy len vedeli aku dolezitu ulohu zohra Slovensko v najblizsom case.


73.
označiť príspevok

Starý chren muž
   27. 5. 2019, 19:58 avatar
Kedy v najbližšom čase? Lebo hovoril si o tomto roku a o mesiac už je pol roka.


74.
označiť príspevok

-era- muž
   27. 5. 2019, 20:09 avatar
73. V najbližších 2000 rokoch


18.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 5. 2019, 19:19 avatar
Miňosviňo, najjednoduchšia odpoveď je "lebo medveď"...  ...keď sa aj o tom nemálo hovorí, niet priestoru preto, aby to bolo všeobecne počuť... je to pre tento systém, ktorý vyhovuje tým, čo sú pri moci, nevhodné a majú možnosti, ktorými dokážu verejný priestor na podobné hlasy ustrážiť... 
 
Súhlasí Miňosviňo


26.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 5. 2019, 19:27 avatar
Akurát tí, čo sú pri moci, ťa nijako necenzurujú, môžeš si na DF.sk povedať, čo chceš. Nikto ťa nestráži.


27.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   26. 5. 2019, 19:29 avatar
Škoda, že to neplatí aj v reálnom živote !!!!!! Dnes máme väčšiu totalitu slova ako nikdy predtým !!!!!!!!!!!!!!!    
Súhlasí J.Tull, majko1


28.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   26. 5. 2019, 19:29 avatar
Ved preto to by vypadalo aby mne stelesneniu dobra moralky a cnosti slobodnemu mierumilovnemu slovakovi niekto cenzuroval spravy za slova pravdy.


29.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   26. 5. 2019, 19:34 avatar
Za teba moja vlast. youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


35.
označiť príspevok

Xty factor žena
   26. 5. 2019, 21:39 avatar
asi tak www.startitup.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Výrobky určené pre krajiny bývalej východnej Európy putujú k spotrebiteľom z poľských závodov, západ zásobujú nemecké továrne. Pri šunkových pizzách sú pritom rozdiely najmarkantejšie.

Za vyššiu kvalitu si však budeme musieť aj adekvátne priplatiť. Dnes Tesco pizzu v online obchode ponúka za 2,99 €. Ešte na jeseň bola jej cena len 2,45 €.


57.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   27. 5. 2019, 11:04 avatar
Ako je mozne ze pracovnik vo VW Bratislava kde sikovne slovenske rucicky montuju tie najdrahsie SUV planety a zarabaju 800 eur a vo VW v Nemecku za trochu mensiu pracu preto ze nemcovi tolko nemozes nalozit na chrbat lebo by z roboty utiekol zarabaju 2800 eur ? Pokial nemaju byt platy v unii priblizne rovnake nebude mi nejaky ozraty dementny junker diktovat co mozme a nemozme na slovensku si vytvorit
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:47,  A ešte by som pridal: Pjosim kojunku, pjosim... :)
dnes, 18:47,  Part ... Azda by som si nedovolil pisat ani len zo srandy ze poznam Stvoritela...
dnes, 18:46,  Tvoj smajlík hovorí za všetko. Len klameš ako vždy. :)
dnes, 18:46,  Ale ak si reálne predstavíš, že sa niekto dotýka zrenice tvojho oka, tak to skutočne tak...
dnes, 18:45,  Keby si sa narodil ako cigáň, robil by si rovnaký bordel. Teraz si sa narodil ako Rus. Preto...
dnes, 18:44,  Neklamem v tom, že ti verím, že ti je to jedno a že plníš iba príkaz svojho majstra....
dnes, 18:43,  Boh vidí vždy dokonale.
dnes, 18:42,  Dobre, už si povedal svoje. ...Nepáli sa ti niečo v kuchyni? :)
dnes, 18:42,  Keďže to nebolo tvrdenie, nemohlo byť nepravdivé. *05
dnes, 18:41,  To nebolo tvrdenie. *05
dnes, 18:40,  Preto skončíš vo vonkajšej tme. *05
dnes, 18:39,  Tvoja chyba. *05
dnes, 18:39,  Ty nevieš o myslení nič. *05 Len o kladení odporu Kristovi, lebo ťa to naučil tvoj pán...
dnes, 18:37,  Z Luníka odviezli 1200 ton odpadu, ktorí cigáni vyhádzali z okien, čo zaplatili daňoví...
dnes, 18:37,  Klameš. :)
dnes, 18:37,  Ak poznas stvoritela musis vediet odpovedat na otazku kto naozqj si. To ale nevies .
dnes, 18:36,  Prejde ťa to... *05
dnes, 18:36,  Dnes sú byty rozbité. Cigáni z Luníku urobili najväčšie cigánske ghetto v Europe....
dnes, 18:33,  Niesom satan. Som slovo. Ja Poznam Stvoritela... Ty pises mam KRISTA... Ale lasky k bliznemu...
dnes, 18:33,  Tak mi napadlo - ak sa niekto dotýka zrenice tvojho oka, následok bude, že nebudeš poriadne...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(204 693 bytes in 0,462 seconds)