Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Druhý list Fidela Castra redakcii Okrúhly stôl

1
reakcií
2046
prečítaní
Tému 21. decembra 2007, 20:03 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 12. 2007, 20:03 avatar
Milý Randy,

pozorne som sledoval vo štvrtok 13. decembra Okrúhly stôl, aby mi neušlo ani slovo. Správy o Konferencii v Bali od Rogelia Polancu, riaditeľa denníka Juventud Rebelde, potvrdzujú dôležitosť medzinárodných dohôd a nevyhnutnosť brať ich vážne.
Na malom indonézskom ostrove sa zišli početné hlavy vlád krajín, ktorým sa hovorí Tretí svet; ktoré bojujú za svoj rozvoj a požadujú, aby sa s nimi slušne zaobchádzalo, aby mali prístup ku finančným zdrojom a novým technológiám. Na konferencii boli prítomní aj zástupcovia krajín, na ktoré sú kladené tieto požiadavky.
Generálny tajomník OSN, aj napriek veľkým prekážkam zo strany USA, v sobotu 15.00 hod. (miestneho času) potvrdil pred plénom skladajúcim sa zo 190 delegácií, že v dôsledku klimatických zmien by skutočne ľudský rod mohol na tejto planéte vyhynúť. Po skončení konferencie odcestoval do Východného Timoru.
Po týchto slovách to bzučalo v sále ako v napadnutom včelom roji. Po dvanástom rokovacom dni, v priebehu ktorých sa nedšlo ku očakávaným záverom, zástupkyňa severoameričanov Paula Dobriansky s hlbokým povzdychom prehlásila: „pridávame sa ku konsenzu“. Je očividné, že USA sa všemožne snažili dostať z izolácie, aj keď sa v ničom nezmenili pochmúrne zámery impéria.
Nastalo veľké divadlo: Kanada a Japonsko sa ihneď pridali ku Spojeným štátom a na čelo ostatných krajín požadujúcich markantné zníženie plynových emisií, ktoré zapríčiňujú klimatické zmeny. Bolo to dopredu pripravené medzi spojencami NATO a mocným impériom, ktoré s použitím klamstva pristúpilo v roku 2007 na rokovania v Havaji, severoamerickom území, kde sa debatovalo o novom projekte, ktorý mal byť predložený a prijatý na konferencii v Kodani v roku 2009. Tento by mal platiť od r. 2012, kedy prestane platiť Kyotský protokol.
Na spomínanom divadle pridelili Európe úlohu záchrancu sveta. Hovorili na ňom Brown, Merkelová a ďaľší lídri európskych štátov očakávajúc medzinárodné poďakovanie. Vynikajúci dar pod stromček. Ani jeden z nich nespomenul milióny chudobných, zomierajúcich od hladu a nemocí, akoby sme prežívali tie najlepšie momenty v dejinách ľudstva.
Skupina 77, ktorá zahŕňa 132 krajín a bojuje za svoj rozvoj, dospela ku konsenzu a spoločne vyžaduje od priemyselných krajín zníženie plynových emisií do roku 2020 o 40% (v porovnaní s rokom 1990) a o 60 - 70 % do roku 2050; technicky je to možné. Okrem toho dôrazne žiada pridelenie dostatočných fondov na modernizáciu technológií Tretieho sveta.
Treba pripomenúť, že plyny provokujú prílivy tepelných vĺn, v dôsledku čoho sa vysušuje pôda, topia sa ľadovce, zvyšuje sa morská hladina, ktorá môže zatopiť, keď nie celú, tak časť zemskej súše.
Priemyselné krajiny sa zhodujú s USA v myšlienke premeniť potraviny na pohonné hmoty; na ich luxusné autá a iné výdobytky konzumnej spoločnosti .
Potvrdilo sa, čo som hovoril nedávno: 15 decembra o 10:06 hod. washingtonského času bolo zverejnené, že Senát USA odsúhlasil prezidentovu žiadosť o pridelenie 698 miliárd USD do vojenského rozpočtu na rok 2008, z ktorých 189 miliárd pôjde na vojny v Afganistane a v Iraku.
Pocítil som zdravú pýchu, keď som si spomenul na dôstojný a kľudný spôsob, akým som odpovedal na Chrétienove ( ex premiér Kanady) zraňujúce ponuky, ktoré mi urobil v r. 1998. Neposkytujem ilúzie.
Mojím hlbokým presvedčením je, že odpovede na aktuálne problémy kubánskej spoločnosti, ktorej vzdelanostný priemer sa blíži k 12. triede ZŠ a ktorá má takmer milión vysokoškolsky vzdelaných ľudí, možnosti štúdia a ďaľšieho vzdelávania pre všetkých bez rozdielu, musia mať viacero variantov pre riešenie každého z nich; viac ako poskytuje šachovnica. Nesmie byť zanedbaný ani jeden detail; a nejedná sa o jednoduchú cestu, ak ľudská inteligencia jedinca v revolučnej spoločnosti je vyššia ako jeho inštinkty.
Mojou hlavnou úlohou nie je tvrdošijne sa držať funkcií a už vôbec nie, aby som prekážal mladším, ale aby som poskytoval svoje skúsenosti a idey, ktorých skromné hodnoty vznikli v mimoriadnych časoch v ktorých mi prislúchalo žiť.
Stotožňujem sa s Niemeyerom, ktorý povedal, že človek musí byť konzekventný až do konca.

Fidel Castro
Havana, 17.12.2007, 17:16 hod.


2.
označiť príspevok

Sauron
   22. 12. 2007, 15:01 avatar
Súdruh Kasafran, čo tak si založiť blog?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:59,  Lebo aj veriaci maju radi napr pekne auto... A tak.... Ved pokial to beriem ako dar od Neho a...
dnes, 06:57,  Pretoze sam dobre viem aj ked som veriaci ...ak sa tak mozem nazvat"" Niesom lepsi a...
dnes, 06:55,  Teológ skusim odhodit bokom všetko... Co takto ze kazdy ma v sebe lasku ci veriaci ci...
dnes, 06:52,  71. Tiez sa stotoznujem s tym výrokom... Ale keby nebolo viery tak by Zase nebolo presvedcenia
dnes, 06:47,  Jan 3:16
dnes, 06:47,  70.. Dik ..kntsz
dnes, 05:37,  “Nemilujte svet ani to, čo je vo svete. Ak niekto miluje svet, nemiluje Otca, lebo nič...
dnes, 04:26,  http://diskusie.slovakforum.net/t231-topic
dnes, 04:25,  alebo ti dam hned link http://diskusie.slovakforum.net/t231-topic
dnes, 04:10,  zaujima, o chvilu ti skopcim jedno videjko ;)
dnes, 04:09,  presne tak, motorkár.......špína k špíne sadá.....
dnes, 04:09,  http://diskusie.slovakforum.net/t235-topic#1187
dnes, 04:06,  ako vidím, už to nikoho nezaujíma, čo už....*01*01*01
dnes, 03:49,  Naser si, ségro*13
dnes, 03:49,  Čína reaguje na vypovězení smlouvy ze strany Prahy: Změňte přístup, jinak pocítíte...
dnes, 02:27,  List Ľubošovi autor: Plomba Milý Ľuboš. Čítal som tvoj úžasný status a tak ti...
dnes, 01:35,  13. čo uz zaliezol do kanála ? *39 twl tito pro ruskí potkani nič nevydrzia :) A toto je...
dnes, 01:27,  3. presne tak ;) a krysy ako ty nech tahajú naspet do kanála :)
dnes, 01:25,  12. ty pucmola schovaná za anonymitou internetu . takí úchylné nuly ako ty nemozu nikoho...
dnes, 01:15,  Odporná, smradľavá špina. Ty si už taká skazená, že sa ani neurážaš. Tí chlapi museli...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(58 370 bytes in 0,449 seconds)