Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Druhý list Fidela Castra redakcii Okrúhly stôl

1
reakcií
2098
prečítaní
Tému 21. decembra 2007, 20:03 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 12. 2007, 20:03 avatar
Milý Randy,

pozorne som sledoval vo štvrtok 13. decembra Okrúhly stôl, aby mi neušlo ani slovo. Správy o Konferencii v Bali od Rogelia Polancu, riaditeľa denníka Juventud Rebelde, potvrdzujú dôležitosť medzinárodných dohôd a nevyhnutnosť brať ich vážne.
Na malom indonézskom ostrove sa zišli početné hlavy vlád krajín, ktorým sa hovorí Tretí svet; ktoré bojujú za svoj rozvoj a požadujú, aby sa s nimi slušne zaobchádzalo, aby mali prístup ku finančným zdrojom a novým technológiám. Na konferencii boli prítomní aj zástupcovia krajín, na ktoré sú kladené tieto požiadavky.
Generálny tajomník OSN, aj napriek veľkým prekážkam zo strany USA, v sobotu 15.00 hod. (miestneho času) potvrdil pred plénom skladajúcim sa zo 190 delegácií, že v dôsledku klimatických zmien by skutočne ľudský rod mohol na tejto planéte vyhynúť. Po skončení konferencie odcestoval do Východného Timoru.
Po týchto slovách to bzučalo v sále ako v napadnutom včelom roji. Po dvanástom rokovacom dni, v priebehu ktorých sa nedšlo ku očakávaným záverom, zástupkyňa severoameričanov Paula Dobriansky s hlbokým povzdychom prehlásila: „pridávame sa ku konsenzu“. Je očividné, že USA sa všemožne snažili dostať z izolácie, aj keď sa v ničom nezmenili pochmúrne zámery impéria.
Nastalo veľké divadlo: Kanada a Japonsko sa ihneď pridali ku Spojeným štátom a na čelo ostatných krajín požadujúcich markantné zníženie plynových emisií, ktoré zapríčiňujú klimatické zmeny. Bolo to dopredu pripravené medzi spojencami NATO a mocným impériom, ktoré s použitím klamstva pristúpilo v roku 2007 na rokovania v Havaji, severoamerickom území, kde sa debatovalo o novom projekte, ktorý mal byť predložený a prijatý na konferencii v Kodani v roku 2009. Tento by mal platiť od r. 2012, kedy prestane platiť Kyotský protokol.
Na spomínanom divadle pridelili Európe úlohu záchrancu sveta. Hovorili na ňom Brown, Merkelová a ďaľší lídri európskych štátov očakávajúc medzinárodné poďakovanie. Vynikajúci dar pod stromček. Ani jeden z nich nespomenul milióny chudobných, zomierajúcich od hladu a nemocí, akoby sme prežívali tie najlepšie momenty v dejinách ľudstva.
Skupina 77, ktorá zahŕňa 132 krajín a bojuje za svoj rozvoj, dospela ku konsenzu a spoločne vyžaduje od priemyselných krajín zníženie plynových emisií do roku 2020 o 40% (v porovnaní s rokom 1990) a o 60 - 70 % do roku 2050; technicky je to možné. Okrem toho dôrazne žiada pridelenie dostatočných fondov na modernizáciu technológií Tretieho sveta.
Treba pripomenúť, že plyny provokujú prílivy tepelných vĺn, v dôsledku čoho sa vysušuje pôda, topia sa ľadovce, zvyšuje sa morská hladina, ktorá môže zatopiť, keď nie celú, tak časť zemskej súše.
Priemyselné krajiny sa zhodujú s USA v myšlienke premeniť potraviny na pohonné hmoty; na ich luxusné autá a iné výdobytky konzumnej spoločnosti .
Potvrdilo sa, čo som hovoril nedávno: 15 decembra o 10:06 hod. washingtonského času bolo zverejnené, že Senát USA odsúhlasil prezidentovu žiadosť o pridelenie 698 miliárd USD do vojenského rozpočtu na rok 2008, z ktorých 189 miliárd pôjde na vojny v Afganistane a v Iraku.
Pocítil som zdravú pýchu, keď som si spomenul na dôstojný a kľudný spôsob, akým som odpovedal na Chrétienove ( ex premiér Kanady) zraňujúce ponuky, ktoré mi urobil v r. 1998. Neposkytujem ilúzie.
Mojím hlbokým presvedčením je, že odpovede na aktuálne problémy kubánskej spoločnosti, ktorej vzdelanostný priemer sa blíži k 12. triede ZŠ a ktorá má takmer milión vysokoškolsky vzdelaných ľudí, možnosti štúdia a ďaľšieho vzdelávania pre všetkých bez rozdielu, musia mať viacero variantov pre riešenie každého z nich; viac ako poskytuje šachovnica. Nesmie byť zanedbaný ani jeden detail; a nejedná sa o jednoduchú cestu, ak ľudská inteligencia jedinca v revolučnej spoločnosti je vyššia ako jeho inštinkty.
Mojou hlavnou úlohou nie je tvrdošijne sa držať funkcií a už vôbec nie, aby som prekážal mladším, ale aby som poskytoval svoje skúsenosti a idey, ktorých skromné hodnoty vznikli v mimoriadnych časoch v ktorých mi prislúchalo žiť.
Stotožňujem sa s Niemeyerom, ktorý povedal, že človek musí byť konzekventný až do konca.

Fidel Castro
Havana, 17.12.2007, 17:16 hod.


2.
označiť príspevok

Sauron
   22. 12. 2007, 15:01 avatar
Súdruh Kasafran, čo tak si založiť blog?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:21,  Ak ľudia prestávajú veriť novinám i elitám, to ešte neznamená, že demokracia je na...
dnes, 02:21,  Poznáš niekoho, kto sa vyzná v dnešnej komplexnej situácii?
dnes, 02:19,  Máš pravdu, ale vieš prečo je to tak?
dnes, 02:04,  https://www.aktuality.sk/clanok/768146/luxembursko-ako-prve-zavadza-cestovanie-vlakmi-aj-autobusm...
dnes, 02:02,  ľudia prestávajú veriť médiám aj elitám....
včera, 23:34,  (4) Hokejis, všetci Sorosovci aj na tomto DF túžobne čakajú kedy sa tak stane pre...
včera, 22:42,  www.youtube.com/watch?v=yowjGPsC3X8&fbclid=IwAR0fYmxX80GVxuS5PWCKkLY_XECIk8C5sflOwM7zxjRxtOWN35Ix...
včera, 22:41,  Milan Uhrík, Kotlebova pravá ruka, nakúpil majetky v hodnote státisícov eur. cez nenávisť...
včera, 22:39,  Budeš popravený pred vlastným domom !
včera, 22:39,  Pôjdeš dole !
včera, 22:34,  Načo si teda ešte aj mater spomenul okokotená sviňa ?
včera, 22:33,  Menej treba požívať okokotená sviňa ako si sa sam nazval
včera, 22:15,  Ty kurva protislovenská vyjebaná, budeš dojebaný na mraky, invalid, ale nie mozgový ako si...
včera, 22:13,  Somebody else...?
včera, 22:12,  Z môjho fotra si piču nebudeš robiť aj keď už zdochol , čakaj blízke dojebanie tvojho...
včera, 22:09,  Pôjdeš dole !!
včera, 21:56,  Takého kriváka prajem budúcej koalícii, len mi je ľúto, že on bude ten, čo pomôže...
včera, 21:53,  Mali by ste sa vystískať, ako Husák s Brežnevom*39
včera, 21:51,  Osvietený Nemýľ si odvahu s hlúposťou. Však v podstate to opísal podľa teba a sem-tam...
včera, 21:34,  palec hore panoramix
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je milšie dostať kamienok z lásky, ako diamant z povinnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 818 bytes in 0,637 seconds)