Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Druhú svetovú vojnu zavinil západ

36
reakcií
315
prečítaní
Tému 14. decembra 2019, 10:49 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 10:49 avatar
Ale aj tú prvú, keď sme už pri tom.
Prvá svetová vojna bola vyvolaná západniarmi všeobecne. Šlo o konflikt medzi Nemeckom a ostatnými západnými kolonizátorskými krajinami. Dôvod sporu bol ten, ze Nemecko sa cítilo byť už tiež pripravené mať svoje kolónie, čo sa ostatným západným krajinám ako hlavne Francúzsku nepáčilo.

Druhá svetová vojna bola zapríčiná opať západniarmi, dôvod bol ten, že ekonomické obmedzenia, ktoré Nemecku po prvej svetovej vojne naordinovali západné krajiny, privieli nemcov až do hladomoru.
Táto strašná chudoba dala nacistickej strane NSDAP vyhrať voľby.
Keď sa Nemecko vďaka ekonomickým opatreniam strany NSDAP na čele s Adolfom Hitlerom dostalo z chudoby do prosperity, začalo mať opať staré ambície získať svoje kolónie. Pri rastúcej sile nacistického Nemecka sa Rusko začalo obávať o svoju bezpečnosť a požiadalo západných spojencov o dohodu v prípade vojenského konfliktu. Takúto dohodu západ Rusku odmietol, čim Rusko západniari nahnali do náručia nacistického Nemecka. Aby Rusko nezostalo osamotené, pri čom sa situácia vo svete neustále zhoršovala, požiadalo o spojenectvo napokon nacistické Nemecko a tak vznikla dohoda Ribbentrop - Molotov.

Informácie z wikipédie:

Napriek viacerým radikálnym krokom, ktoré Sovietski predstavitelia na čele so Stalinom odôvodňovali nebezpečenstvom napadnutia krajiny západnými kapitalistami, až do polovice 30. rokov 20. storočia Sovietskemu zväzu nehrozilo žiadne reálne nebezpečenstvo nepriateľskej agresie.[1] Situácia sa však začala radikálne meniť po nástupe nacizmu v Nemecku. V ZSSR videli nebezpečenstvo v protiboľševickej rétorike nacistov a ich potenciálnom spojenectve s konzervatívcami v Západnej Európe. V tomto období začali sovietski predstavitelia meniť politický kurz svojej zahraničnej politiky smerom k propagácii odzbrojenia, kolektívnej bezpečnosti a obrane pred agresiou. Rokovania o vojenskej spolupráci ZSSR so Spojeným kráľovstvom a Francúzskom však napriek ich dlhému trvaniu, neviedli k žiadnym výsledkom.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Dobre si prosím tieto riadky zapamatajte, aby ste mohli verbálne nakopať do huby všetkých ničomných klamárov, s ktorými sa dnes roztrhlo vrece a najradšej by druhú svetovú vojnu prisúdili Rusku...
Hnus, hnus, hnus, čo sa dnes deje a čo dnes poniektorí smradi nevzdelaní vypúštajú zo svojich hnilých chrapín.


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 12. 2019, 11:34 avatar
v roku 1890 ľudia mali feudalizmus za približne 55 rokov sa všetko zmenilo druhú svetovú vojnu zavinil celý svet, to, že briti a francúzi zradili česko slovensko je druhoradé a možno tiež podstatné


3.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 11:54 avatar
Druhú svetovú vonu v žiadnom prípade nezavinil celý svet.
Druhá svetová vojna bola zapríčiná opať západniarmi, dôvod bol ten, že ekonomické obmedzenia, ktoré Nemecku po prvej svetovej vojne naordinovali západné krajiny, privieli nemcov až do hladomoru.
Táto strašná chudoba dala nacistickej strane NSDAP vyhrať voľby.

Dôvody sú nad slnko jasné.
Súhlasí Kasafran


21.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 12. 2019, 12:40 avatar
vieš čo mali nemci urobiť, zobrať si pôžičku a odísť z nemecka (dovolenka) , ľudia sa vtedy neopaľovali, viem o tom, že ľudia čo žili v meste mali bielu pleť a mohli si kúpiť aj opaľovacé krémy, skús si tipnúť koľko ľudí minulo z celej krajiny peniaze na opaľovací krém budeš nemilo prekvapený, koľko ľudí si chce zachrániť život a vlastnú hlavu


22.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:43 avatar
pfú.


25.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 12. 2019, 12:55 avatar
macko phúú


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 11:58 avatar
Druhú svetovú vojnu zosnovali dvaja zločinci Stalin a Hitler

Pakt Ribbentrop - Molotov slúžil nie len na neutočenie naj kamaratov ale dodatky rozporcovali europu .

Utok mal začať 1 septembra na Poľsko a tak sa i stalo . Stalinova neschpna armáda síce par dní meškala ale to sa všetko presne v ramci paktu dobehlo

Hlavnou vábničkou mal byť prísľub, že Nemecko je ochotné dohodnúť sa aj na riešení niektorých teritoriálnych otázok východnej Európy. Nacistické Nemecko ponúklo teda hneď na začiatku to, čoho sa Stalin od západných demokracií márne domáhal.

Hitler veľmi súril, nechcel nechať čas na nijaké dlhé úvahy. Molotov žiadal ešte spresniť nejaké podmienky, ale Ribbentrop naliehal, aby sa okamžite spustila záverečná fáza prípravy zmluvy. Hitler sa osobne obrátil na Stalina, akceptoval všetky jeho požiadavky a naliehal na bleskové rozhodnutie.

Tento telegram bol odoslaný 20. augusta a nešiel cez diplomatickú sieť, ale priamo verejnou poštou na adresu: Pán Stalin, Moskva. Bolo to 11 dní pred plánovaným ?a potom aj realizovaným útokom na Poľsko.

Práve keď dal Stalin súhlas k Ribbentropovej návšteve, takže pakt bol už takmer pod strechou, rozhodli sa západné mocnosti, že predsa len priznajú Stalinovi právo „preventívne“ okupovať „chránené štáty“ v prípade „nepriamej agresie“.

Pakt a jeho dôsledky

V oficiálnej časti zmluvy sa obe strany zaväzovali, že nebudú bojovať proti sebe a neposkytnú ani pomoc nijakej tretej strane, ktorá by napadla jedného z nich. V tajnom dodatkovom protokole si nacisti a Sovieti jednoducho rozdelili priestor, ktorý bol medzi nimi. Litva, Estónsko, Fínsko a Besarábia pripadli do sovietskej sféry vplyvu, rovnako aj poľské územie vymedzené povodím riek Narva, Visla a San.

Obaja diktátori triumfovali. Hitler jasal, že Poľsko „nikdy znovu nepovstane“ a Molotov mu kontroval radostným konštatovaním, že „konečne zmizol z mapy Európy ten odporný výplod versailleského systému“. Po dobytí Poľska 22. septembra 1939 usporiadali spoločnú vojenskú prehliadku v Breste (v dnešnom Bielorusku) a 28. septembra podpísali novú zmluvu, tentoraz už o spoločných hraniciach a priateľstve. Okrem oficiálnej časti, ktorej podstata bola už aj tak hotovou vecou, mala aj táto zmluva niekoľko dodatkových protokolov.

Prvý stanovil istú korekciu delimitačnej línie medzi nemeckou a sovietskou okupačnou zónou Poľska a dával „sovietskej vláde právo na ochranu jej záujmov v litovskej oblasti“, čo otvorenou rečou znamenalo, že Sovieti mali od Hitlera súhlas na okupáciu Litvu.

Druhý tajný dodatkový protokol zakotvil to, na čom sa obe strany neoficiálne dohodli síce, že nestrpia na svojom území nijakú agitáciu proti zmluvnému partnerovi. Tretím dôverným dodatkovým protokolom vyjadrili obe vlády súhlas ?s tým, že umožnia Nemcom, žijúcim v ZSSR (ak budú chcieť) emigrovať do Nemecka a vice versa.

Perfídnosť tohto dôverného protokolu bola v tom, že ani vo všetkej tajnosti nepomenovali veci pravým menom. Sovietsky zväz totiž na jeho základe násilne vyhostil nemeckých emigrantov a odovzdal ich na hranici rovno do rúk Gestapa. Boli to väčšinou ľudia, ktorí prišli do ZSSR v nádeji, že sa zachránia či už pred politickým alebo rasovým prenasledovaním.

Zmluva o neútočení a jej tajné klauzuly uľahčili obom diktátorom, aby začali realizovať svoje agresívne plány. Nacisti sa pri útoku na Poľsko, ale ani pri ďalšom vojnovom ťažení na západ, nemuseli obávať vojny na dvoch frontoch. A Sovieti mohli okupovať pobaltské štáty. Mali k tomu jednak súhlas svojho nemeckého partnera, navyše túto agresiu realizovali v čase, keď už nacistické Nemecko porazilo západné demokracie.

(9. apríl 1940: Nemecké oddiely sa vylodili v Dánsku a Nórsku, 12. máj 1940: Začala sa nemecká ofenzíva proti štátom Beneluxu, 14. jún 1940: Hitlerove vojská obsadili Paríž, 15. jún 1940: Sovietske oddiely okupovali Estónsko, Lotyšsko a Litvu)


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 11:59 avatar
AKO SA TO ZAČALO

Poľská obranná vojna alebo invázia do Poľska začala 1. septembra 1939 a trvala do 5. októbra 1939. Nacistický útok na Poľsko (plán útoku mal označenie Fall Weiss) je považovaný za začiatok druhej svetovej vojny v Európe. 17. septembra 1939 zaútočilo na Poľsko aj ZSSR. Nacistické Nemecko, Slovensko a ZSSR v priebehu tejto spoločnej operácie za jeden mesiac donútili Poľsko ku kapitulácii. Západní Spojenci, ktorí v reakcii na tento akt agresie vyhlásili Nemecku vojnu, však neboli schopní Poľsku významnejšie pomôcť a nedokázali ani využiť fakt, že väčšina nemeckých jednotiek bola sústredená v Poľsku a na poľských hraniciach.

V Sovietmi obsadenej časti krajiny panoval teror tak isto ukrutný, ako v tej nemeckej. Tragický osud postihol zajatých poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie, ktorí boli zavraždení v priebehu roku 1940. Masové popravy sa stali známe ako Katyňský masaker, odohrali sa vo viacerých zajateckých táboroch, najmä vo Smolenskej oblasti.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:00 avatar
Zimná vojna alebo fínsko-sovietska vojna bol ozbrojený konflikt medzi ZSSR a Fínskom, súčasť druhej svetovej vojny.

Vypukla 30. novembra 1939, keď ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko, za čo bol v decembri vylúčený zo Spoločnosti národov.

Vojna skončila prímerím 13. marca 1940. Fínsko bolo prinútené odstúpiť rozsiahle územia (Rybársky polostrov, Ladožskú Karéliu a Karelskú šiju).

Nepresvedčivý výkon Červenej armády v tejto vojne viedol k prudkému prepadu jej prestíže a presvedčil Hitlera, že ZSSR ľahko porazí.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:04 avatar
Nepresvedčivý výkon Červenej armády v tejto vojne viedol k prudkému prepadu jej prestíže a presvedčil Hitlera, že ZSSR ľahko porazí.

To by sa i bolo stalo , Hitler však nepočítal s tým že by sa neutralne USA zapojilo k protifašistickemu ťaženiu v 2 zapadnom fronte a nepočítal s gigantickou pomocou ZSSR ktore bolo juž uplne na dne

Po napadnutí ZSSR sa krajina v lete a na jeseň 1941 dostala do ťažkej vojenskej situácie, ktorú sťažoval fakt, že nacisti okupovali najbohatšie a priemyselne aj poľnohospodársky najvyspelejšie časti krajiny. Situácia sa zhoršila v priebehu roku 1942, kedy bol napadnutý Stalingrad, prerušené vodné spojenie po Volge, pričom bola vyradená ďalšia veľká obilnica a ropné polia v Predkaukazsku. V tomto období sa Sovietsky zväz nachádzal vo veľmi ťažkej situácii.

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní, ale hlavne hliníka, ktorého produkcia nebola v napadnutej krajine pre vojenské potreby dostatočná.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky. Sovietsky zväz nakoniec zaplatil len okolo 722 miliónov dolárov a väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:04 avatar
Osvietený, dokolečka na DF kopíruješ tieto nezmysly.
Je to jasné ako facka. Prvú, aj druhú svetovú vojnu zapríčinili konflikty západniarov.
Rusko bolo obeťou.
Súhlasí Kasafran


37.
označiť príspevok

Altair muž
   14. 12. 2019, 20:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:20 avatar
Rusi nikdy vojny nezačínajú, iba ich ukončujú!!!!!!

30. novembra 1939 súdruh Stalin podnikol preventívny obranný útok voči fínskemu uchvatiteľovi.
V nádeji na rýchlu víťaznú vojnu vyslal Stalin proti Fínsku 2 289 tankov. 2 446 sovietskych lietadiel proti 130 fínskym.
A ako to skončilo?
Na fotografii sú pozostatky sovietskej 44. divízie. (január 1940)

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

                   


10.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:22 avatar
A to bol už následok paktu molotov ribentrop. do ktorého rusi vstúpili na základe odmietnutia spojencami.
Pakt podpísali v auguste 1939 a útok nastal v novembri 1939.


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:23 avatar
ZSSR ako obeť lend lease               

Napriek tomu, že veľká časť pomoci, ktorú západní Spojenci poskytovali nemala priamy vojenský charakter, resp. nebola zbrojného charakteru, no mala pre ZSSR nesmiernu cenu, čo bolo neskôr zo sovietskej strany bagatelizované.

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní, ale hlavne hliníka, ktorého produkcia nebola v napadnutej krajine pre vojenské potreby dostatočná.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády.


12.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:24 avatar
Mimo tému Osvietený...
Súhlasí Kasafran


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:35 avatar
To je fakt že ti lend lease bez ktorej by ZSSR VOJNU prehrali nepasuju do temy .    


23.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:44 avatar
Téma je o tom, že západniari zapríčinili druhú svetovú vojnu.
Súhlasí Kasafran


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:25 avatar
Najväčší spojenec Hitlera sa nenechal zahanbiť: Sovieti zahájili brutálny útok na Pobaltie!

   

Zimná vojna medzi Fínskom a Sovietskym zväzom alebo masaker tisícov poľských dôstojníkov patrili k dôsledkom tajného dodatku nemecko-sovietskej zmluvy o neútočení, ktorú obe krajiny podpísali v auguste 1939. V takzvanom pakte Ribbentrop-Molotov sa dohodli na rozdelení sfér vplyvu na severovýchode Európy. V septembri a októbri 1939 vnútil ZSSR pobaltským štátom Estónsku, Lotyšsku a Litve nevýhodné spojenecké zmluvy. V roku 1940 však prišlo k obvineniu z porušenia týchto zmlúv a počas 14. až 17. júna vpadla do krajín Červená armáda. Nemecký Wermacht totiž obsadil bez boja Paríž a Sovieti tiež potrebovali ukázať svoju silu. O pár mesiacov neskôr sa pobaltské štáty stali formálne novými republikami ZSSR, čo viedlo k deportáciám obyvateľstva a rusifikácii.

K zmluve o neútočení bol pripojený tajný protokol, ktorý pomenovali podľa šéfov diplomacie Nemecka a ZSSR a v ktorom si Moskva a Berlín rozdelili sféry vplyvu v Európe. Nemecko sa vzdalo v prospech ZSSR politických záujmov v Pobaltí (okrem Litvy), vo Fínsku a v rumunskej Besarábii a dohoda tiež určila budúcu podobu Poľska.

Nemecká armáda vpadla do Poľska zo západu 1. septembra 1939 a 17. septembra nastúpila z východu Červená armáda. Na konci mesiaca potom Nemecko a ZSSR uzavreli zmluvu o hraniciach a priateľstve. Do sféry vplyvu ZSSR pripadla nakoniec aj Litva. Sovietsky zväz potom začal napĺňať ďalšie body dodatku.

Výsledkom ruskej agresie vo Fínsku, takzvanej "zimnej vojny", za ktorú bol Sovietsky zväz vylúčený zo Spoločnosti národov, sa stal takzvaný moskovský mier z marca 1940, v ktorom Fíni Rusom postúpili Karelskú šiju a časť východnej Karélie. Fínsko si však udržalo nezávislosť. V roku 1940 Sovietsky zväz násilne anektoval pobaltské štáty a Rumunsko impériu odstúpilo Besarábiu, na ktorej území vznikla Moldavská SSR.

Karty sa ale nakoniec obrátili, Hitler pakt porušil, čím sa z Nemecka a Svietskeho zväzu stali nepriatelia. Po napadnutí ZSSR boli všetky tri pobaltské krajiny okupované nacistickými vojskami, v roku 1945 ich však znovu obsadila sovietska armáda a nezávislosť získali tieto krajiny až v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu.

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk-


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:26 avatar
Vpád do Estónska

Na jar 1940 sa vystupňovalo v Estónsku obviňovanie z protisovietskych nálad a 16. júna dostala vláda ultimátum. Vzápätí krajinu obsadili jednotky Červenej armády. Ako píše portál valkza.cz, sovietsky splnomocnenec potom nadiktoval "ľudovú" vládu a sovietski emisári svoj diktát podporili "spontánnymi" demonštráciami, ktorých účastníci z radov komunistov, nahnaného robotníctva a do civilu prezlečených vojakov sovietskych posádok požadovali za podpory sovietskych tankov upevnenie priateľských vzťahov so ZSSR.

V dňoch 14. - 15. júla prebehli presne podľa naprogramovaného scénara voľby s jedinou kandidátkou a povinnou účasťou. Voľbám predchádzala vlna zastrašovania, zatýkania a čistiek. Parlament obkľúčili tanky, vnútro obsadili sovietski vojaci. Účasť vo voľbách bola povinná, potvrdzovaná v občianskom preukaze. Napokon kandidáti ľudovej fronty získali v Estónsku 92,9% všetkých hlasov. O týždeň po voľbách nový parlament požiadal o prijatie za Federálnu republiku Sovietskeho zväzu. Prijatie sa uskutočnilo 6. augusta. Podobný scenár sa odohral aj v Litve a Lotyšsku, ktoré sa do zväzku dostali 3. a 5. augusta.


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:26 avatar
Masové vysídlovanie a popravy, Litva v sovietskom područí

Na prelome septembra a októbra 1940 došlo v Litve k poľnohospodárskej reforme a zoštátneniu všetkých škôl. Veľa obyvateľov Litvy ale nesúhlasilo so stratou nezávislosti, takže nový stalinský režim začal s ich prenasledovaním, čo vyústilo v prvú masovú deportáciu v dňoch 14.-17. júna 1941.

Ako uviedol portál reflex.cz, v Litve bolo zatknutých 5664 osôb, vysídlených 10 187, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 15 851 osobám. V Lotyšsku zatkli 5625 osôb, vysídlili 9546, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 15 171 osobám. V Estónsku bolo zatknutých 3178 osôb, vysídlených 5978, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 9156 osobám.

V rokoch 1940-1941 navyše nový režim popravil a zabil dvetisíc osôb v Estónsku a Lotyšsku a 2500 v Litve. Vo väzení a táboroch zomrelo 4000 Estóncov a 3000 Lotyšov a Litovcov. Počas deportácií a vo vyhnanstve zahynulo 2000 Estóncov a Lotyšov a 2500 Litovcov.

Po prvom týždni od začiatku vojny v júni 1941 bola Litva okupovaná nemeckými nacistickými vojskami. V tomto období vznikla tzv. Litovská samospráva a litovské partizánske hnutie začalo aktívne spolupracovať s Moskvou. Po oslobodení Litvy od nemeckých vojsk pokračovali zástancovia obnovenia nezávislosti litovského štátu v ozbrojenom boji, ktorý však bol potlačený. Tak sa v roku 1952 dokončila nútená kolektivizácia a zákony republiky zodpovedali zákonom ZSSR.

Ani parlamentné vyhlásenie nezávislosti v roku 1990 sa nezaobišlo bez incidentov. Podľa Moskvy bolo protiústavné a protiprávne. Obsadila vzniknuté hranice, na ktorých došlo k zastreleniu niekoľkých pohraničníkov. Krvavý stret medzi federálnymi silami a Litovčanmi sa odohral po obsadení televízneho vysielača. Nakoniec bola ale nezávislosť Litvy uznaná.

Oficiálne prestal Sovietsky zväz existovať 31. decembra 1991, keď bola zo stožiaru Kremľa stiahnutá vlajka ZSSR a nahradená vlajkou Ruska.


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:27 avatar
Operácia nezápadná Slävänskä láska

Katynský masaker alebo Katynská masakra je pomenovanie masových vrážd poľských vojakov a civilistov počas druhej svetovej vojny, spáchanej sovietskou tajnou službou (NKVD) a armádou. V Katynskom lese (neďaleko obce Katyň) bolo začiatkom roka 1940 NKVD popravených asi 20 000 - 26 000 zajatých poľských dôstojníkov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie, ktorí boli odvedení do ZSSR počas obsadenia a neskoršej okupácie časti Poľska v roku 1939. Tento vojnový zločin je jednou z najväčších tragédií v novodobých dejinách Poľska a stále zaťažuje poľsko-ruské vzťahy.

V čase, keď sa Poľsko bránilo proti útoku Nemecka, začali Sovieti 17. septembra s obsadzovaním jeho východných území podľa tajných dodatkov k paktu Ribbentrop-Molotov medzi Nemeckom a ZSSR. Počas potláčania posledného poľského odporu sa do ruského zajatia dostalo asi 250 000 Poliakov, ktorí boli deportovaní na územie Sovietskeho zväzu. Väčšina z týchto zajatcov bola neskôr prepustená, ale mnoho prominentných príslušníkov poľskej armády a policajného zboru zostalo uväznených v táboroch v Starobieľsku, Kozeľsku a Ostaškove a ďalšie tisíce poľských civilov bolo väznených v iných táboroch na území ZSSR. Zajatci boli spočiatku vystavení sovietskej propagande, ktorá sa ich mesiace snažila prednáškami, diskusiami a propagačnými akciami prevychovať a nadchnúť pre sovietsky systém.[1] Časť z nich sa však odmietala sovietskej „prevýchove“ podriadiť. Práve tieto osoby, ktoré odmietali spoluprácu so sovietskymi inštitúciami boli považované pre ZSSR za potenciálne nebezpečné.


17.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:32 avatar
Ako obyčajne Osvietený, niesi schopný diskusie.
Ale to neprekvapuje.
Rusi boli v druhej svetovej vojne dva krát obeťami.
Prvý krát, keď ich spojenci odmietli vziať do zazmluvneného spoloěnstva, ktoré bolo len o vzájomnom neútočení na seba a prípadnej pomoci, ak by jednu z krajín niekto napadol. Celkom logická a rozumná dohoda. Západ ju odmietol. Konkrétne Briti a Francúzi, najmocnejšie krajiny vtedajšieho západného sveta.
Na to rusi boli nútení o takúto dohodu požiadať nacistické Nemecko. Hitler súhlasil, ak bude Rusko asistovať pri nemeckom ťažení s tým, že sa s rusmi aj podelí.

Celé to zavinili spojenci odmietnutím Ruska.
Lebo ak by Rusko neodmietli, tak by nemci nezískali silného spojenca a možno by ani druhá svetová nikdy nevznikla, ale skončila by ako jeden z lokálnych konfliktov.

Západniari a ich nadutosť a sebectvo zavinili obe svetové vojny.


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:34 avatar
A ZSSR bolo kde keď rusi boli obeť ?


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 12. 2019, 12:33 avatar
Ešte pre tým ako ZSSR a Nemecko rozpútali utokom na Polsko 2 svetovu

Hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933

Bol súčasťou hladomoru v Sovietskom zväze v rokoch 1932 – 1933, ktorý postihol viaceré poľnohospodárske oblasti krajiny (Severný Kaukaz, Povolžie, Kazachstan, južný Ural a západnú Sibír). Ukrajinský hladomor bol jedným z dôsledkov Stalinskej politiky kolektivizácie poľnohospodárstva, ktorú Stalin inicioval začiatkom 30. rokov 20. storočia s cieľom likvidácie súkromného vlastníctva poľnohospodárskej pôdy na úkor štátom kontrolovaných kolchozov v rámci prvej päťročnice a industrializácie hospodárstva.

Hladomor, ktorý sa počas roku 1932 postupne rozširoval, dosiahol svoj vrchol začiatkom roka 1933, kedy mala päťčlenná roľnícka rodina k dispozícii na konzumáciu 80 kg zrna (1,7 kg/os.), a to do nasledujúcej úrody. V prípadoch, keď obilie nezvýšilo, roľníci jedli mačky, psov, myši, kôru, listy, ba dokonca splašky. Často sa ľudia nevyhli ani kanibalizmu.[pozn 4] Aj napriek tomuto, stranícki aktivisti pokračovali v konfiškovaní chleba bez toho, aby brali ohľad na dôsledky hladomoru v dedinách, v ktorých obyvateľstvo postupne vymieralo.

Stalin a jeho spolupracovníci sa na všetko pozerali úplne inak:
„ Medzi roľníkmi a našou mocou pokračuje tvrdý boj. Je to boj na život a na smrť. Tento rok sa stal skúškou našej sily a ich vytrvalosti. Hladomor im ukázal, kto je tu domáci pán. Hladomor stál milióny životov ľudí, ale systém kolchozov zostane fungovať navždy. My sme vyhrali vojnu!

Sovietske archívne materiály o hrozivých výsledkoch hladomoru na Ukrajine zaryto mlčia alebo sú nedostupné

Odhaduje sa však, na základe demografického výpočtu Ukrajincov, že to na Ukrajine mohlo byť až 6 miliónov ľudí. Boli však aj oblasti, ktoré hladomor rokov 1932 – 1933 vôbec nepostihol, najviac však utrpela Ukrajina. Jeden z faktorov prečo tomu bolo tak, pramení v prvej päťročnici, v ktorej sa píše, že „Ukrajina bude slúžiť ako kolosálne laboratórium pokusom nových foriem sociálno-ekonomickej a výrobno-technickej prestavby vidieckej ekonomiky celého Sovietskeho zväzu.“

Hladomor na Ukrajine bol pre Stalina prostriedkom oslabenia ukrajinského nacionalizmu. Je pochopiteľné, že spojenie nacionalizmu s roľníctvom neostalo bez povšimnutia sovietskeho vedenia. Stalin hovorieval, že „roľnícka otázka bola základom jadra národnej otázky... Vo svojej podstate sa národná otázka rovnala otázke roľníckej.“ Preto možno prísť k záveru, že Stalin pokladal v lepšom prípade smrť miliónov ľudí za nevyhnutnú cenu industrializácie a hladom bojoval proti všetkým nepriateľom v tejto obzvlášť neobľúbenej časti Sovietskeho zväzu akou Ukrajina vždy bola.

v Sovietskom zväze exportovalo zrno a odmietala sa zahraničná pomoc, môže na Ukrajine dôjsť k hladomoru. Vtedajšia situácia v Sovietskom zväze tomu však nasvedčovala.


24.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 12:46 avatar
"Stalinove rozhodnutie prikloniť sa na stranu Hitlera (založené na jeho marcovom vyhlásení, že nebude "... za iných vyťahovať horúce gaštany z ohňa" [2]), preto nemožno považovať za ideologické, ale skôr pragmatické.[1]

Sovietski predstavitelia od apríla 1939 paralelne tajne rokovali aj s Nemcami. Aj z tohto dôvodu Stalin v máji 1939 nahradil ministra zahraničných vecí Maxima Litvinova, ktorý bol zástanca takzvanej kolektívnej bezpečnosti a židovského pôvodu svojim najbližším spolupracovníkom Molotovom. 19. augusta 1939 podpísali obidve krajiny zmluvu o hospodárskej spolupráci a 21. augusta Hitler tajne ponúkol Stalinovi zmluvu o neútočení aj s polovicou Poľska. Stalin pozval do Moskvy nemeckého ministra zahraničných vecí na 23. augusta.

Podľa iného zdroja (ruského historika Andreja Zubov) Hitler dal Stalinovi čas na rozmyslenie práve do 23. augusta[3], pretože nemecká invázia do Poľska sa mala pôvodne začať 26. augusta. Hitlerovi podpísanie paktu mimoriadne vyhovovalo, avšak rozkaz na začiatok vojny odvolal (pozri napr. Jablunkovský incident na poľsko-česko-slovenskej hranici) a odložil svoj útok až do 1. septembra. Dôvodom bolo, že 25. augusta bol podpísaný poľsko-britský pakt spoločnej obrany ako príloha k francúzsko-poľskému spojenectvu (1921) a tiež očakával podporu od Mussoliniho."

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


26.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 12. 2019, 14:45 avatar
autor tejto témy je blbec sorryy ale je to tak. sk.m.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skán

en.m.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

a ešte si treba naštudovat kolko miliard dolárov pomoci dostalo nemecko do r. 1934. ale ked je niekto blbec, čo si skombinuje ako sa mu práve hodí.


27.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 16:54 avatar
Opať si sa raz len vygrcala zo svojej osobnej nenávisti a nič si nepovedala.
 
Súhlasí Kasafran


32.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 12. 2019, 17:47 avatar
27. milerada som ti objasnila


33.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 17:49 avatar
Neobjasnila si holé nič, len si sa opať predviedla ako neschopná sa ovládať.  
Súhlasí Kasafran


28.
označiť príspevok

havran
   14. 12. 2019, 17:04 avatar
Boris - s týmito nenávistnými slniečkármi škoda sa baviť. Fašizmus je zakázaný a mal by byť zakázaný každý pokus spochybňovať víťazov 2. svetovej vojna a to sú americké doláre a ruské milióny životov. Pre zie slniečkárske hovedá majú cenu len doláre.
Súhlasí Kasafran


29.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 17:10 avatar
Nech sa len predvedú havran. Akonáhle začnú chŕliť nenávisť, tak je jasné, že sú mimo. To je klasická reakcia, keď človek nemá prvdu, ale veľmi by ju mať chcel, začne byť agresívny.
Súhlasí Kasafran


30.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 12. 2019, 17:30 avatar
(29) Boris,
veď tí naši "slniečkári" z tohto DF už roky chrlia "oheň a síru" na každého účastníka tohto DF, ktorý sa postaví na stranu obhajoby slovanskej vzájomnosti a mierovej spolupráce medzi všetkými národmi nielen Európy, ale aj celého sveta...
Súhlasí Boris


31.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 17:34 avatar
Kasafran, presne tak a čo svojou nenávisťou dosiahli?
Osvietený sem dotiahol pred 6 rokmi a začal tu riešiť svoje magoriny a súvisle s ním sa na celom Slovensku aj v Európe zaČala šíriť duševná nemoc zvaná liebralizmus. Vtedy ešte Kotleba nebol nemal nič..
Za ich úzasnú éru nenávisti a presviedčania oo jedinej pravde kotleba získla prvé kreslá v parlamente a dnes je otázkou, či nebude vo vláde..
Ale ako im vysvetliť, že čo robia je kontraproduktívne v ich vlastnom záujme, keď niesu schopní počúvať?   
Súhlasí Kasafran


34.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 12. 2019, 18:02 avatar
(32) Boris,
je to dané možno tým, že "progresívna" túžba po neobmedzenom bohatstve a z neho vyplývajúcej moci u postihnutých ľudí, alebo postihnutej rase, priam progresívne utlmuje nielen prirodzenú ľudskosť, ale aj pud sebazáchovy...
Súhlasí Boris


36.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 18:05 avatar
Rozhodne Kasafran, dejiny sú toho plné  
Súhlasí Kasafran


35.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 12. 2019, 18:04 avatar
(34) Boris,
prepáč mi preklep - má byť (31)...
Súhlasí Boris
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:23,  Terminator - Police Station Shootout (HD)
dnes, 12:23,  ninka to bolo v komunistickej totalite ???
dnes, 12:21,  ninka prečo na mňa bonzuješ ?
dnes, 12:20,  Či dá sa prežiť bez nohy? Či bez ruky sa dá žiť? Dá. Veď žijú v svete tak mnohí,...
dnes, 12:15,  syn diabla semafor
dnes, 12:15,  Na NIČ si mi keď nechceš prezradiť NAČO SME TU ;)
dnes, 12:15,  Alee, bonzáčik. :P
dnes, 12:14,  Rozmýšľam trochu nad nepokojmi v duši a že ako v nich obstáť. Ono je to asi tak nejak, ako...
dnes, 12:13,  ninka to nie je bonz iba konštatovanie reality , ktorú vidí i EnaXnaY . Či chce alebo nechce.
dnes, 12:13,  Timur, ty keď nezačneš kresliť, prídeš o výsadu prvej kresby na DF, a budeš sa s ňou...
dnes, 12:12,  Najhoršie je že Lemmy nevie okrem nenávisti a uražok vôbec nič ani žobrať . To nie je...
dnes, 12:10,  Škoda by ťa nebola, aj tak nechceš prezradiť NAČO SME TU ;)
dnes, 12:09,  Kristína - Si pre mňa best prod. Martin Kavulič (Oficiálny videoklip)
dnes, 12:09,  Myslím si že je už poriadne štuchnutý
dnes, 12:09,  Skoro ma zrazil taxiik, ajajaaj. Jeden pán vodič ma pustil cez priechod pre chodcov a druhýý...
dnes, 12:08,  ninka troška si to poplietla Česko-slovenskí letci v Royal Air Force boli príslušníci...
dnes, 12:08,  Štuchni ho, možno sa odblokuje ;)
dnes, 12:06,  vaša svätosť
dnes, 12:06,  Nebonzuj, Eduard! Však si už veľký... Nononoo
dnes, 12:05,  My sme si na dejepise, to sme mali dve hodiny za sebou, púšťali filmy z druhej svetovej vojny,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Chceš realizovať svoje sny? Prebuď sa!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(141 638 bytes in 0,315 seconds)