Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Dokedy budeme ohýbať chrbty?

19
reakcií
1520
prečítaní
Tému 5. februára 2013, 08:37 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   5. 2. 2013, 08:37 avatar
Odstúpenie celej vlády, znárodnenie bánk, všeobecné referendum, odsúdenie a uväznenie ľudí zodpovedných za krízu a nová ústava, to je v stručnosti revolúcia na Islande. Tá revolúcia, o ktorej oficiálne médiá mlčali a mlčia. Nebyť internetu, nevedel by o nej mimo ostrova dodnes nikto. Toto mlčanie je najlepším dôkazom toho, ako sa zaobchádza s informáciami, ktoré sú nebezpečné pre politické a ekonomické elity.

Finančná kríza na Islande v roku 2008 a následný štátny bankrot viedli k zásadným zmenám v politickom usporiadaní tejto ostrovnej krajiny. Demonštranti si vtedy vynútili rezignáciu pravicovej vlády, ktorú vinili z toho, že krajinu priviedla do priepasti. Islanďania odmietli platiť dlhy, ktoré spôsobili politici a bankári, pohnali pred súd premiéra a v predčasných voľbách kompletne zmenili politickú reprezentáciu krajiny. S nastolením priamej demokracie potom sami občania spracovali návrh novej ústavy.

Sporadické protesty začali na Islande už v októbri 2008, ale až v priebehu januára 2009 prerástli v pouličné búrky a výtržnosti. Až dvetisíc ľudí sa stretlo v Reykjavíku pred budovou Althing s políciou, ktorá proti nim použila obušky a slzný plyn, čo sa stalo vôbec prvýkrát od roku 1949, kedy sa demonštrovalo proti vstupu do NATO.

Aj napriek ohláseniu predčasných volieb na koniec apríla 2009 a oznámení premiéra, že zo zdravotných dôvodov odíde z politiky, občania ďalej organizovali tisíchlavé demonštrácie a požadovali jeho okamžitú demisiu. Haarde pod tlakom rezignoval a odovzdal moc opozícii, ktorá doviedla krajinu k voľbám. Premiérkou sa stala niekdajšia ministerka sociálnych vecí Jóhanna Sigur?ardóttirová.

Voľby sa konali 25. apríla 2009 a potvrdili legitimitu dočasnej vlády.

Islanďania si vybojovali zákon o všeobecnom referende a vo dvoch plebiscitoch odmietli záchranu bánk a splatenie zahraničného dlhu. Prinútili vládu, aby vyšetrila, kto bol zodpovedný za zavlečenie ostrova do krízy, ktorá vyústila bankrotom. Veľké banky boli znárodnené a niekoľko vrcholných manažérov a bankárov bolo zatknutých. Expremiér Haarde stál pred zvláštnym tribunálom Landsdómur, zvolaným prvýkrát od svojho založenia v roku 1905. Na jeseň roku 2009 sa začala z ľudového podnetu prostredníctvom občianskych zhromaždení pripravovať nová ústava. Kabinet navrhol vytvorenie národnej ústavodarnej rady, ktorej členovia boli náhodne losovaní. Novú ľudovú ústavu následne schválil parlament.

Island je v súčasnosti najlepším príkladom mierovej a dôstojnej reakcie verejnosti proti moci, ktorá vedie ich krajinu i celý svet do biedy tým, že hromadí majetky v rukách jedného percenta najbohatších. Islandský model ukazuje, že politici musia mať strach z reakcie ľudí, ak nebudú konať v ich prospech.

Umlčanie fakty o Islande:

2008 Bola znárodnená najväčšia banka. Mena sa zrútila, trh sa zastavil a krajina skrachovala.

2009 Obrovské protesty pred parlamentom, ľudia donútili vládu k rezignácii.

Politici volajú po splatení dlhu voči Británii a Holandsku a to vo výške 3.500 miliónov eur, čo je suma, ktorú má krajina zaplatiť v nasledujúcich 15. rokoch s 5,5% úrokom.

2010 Ľudia idú do ulíc a vybojujú si zákon o všeobecnom referende. V januári 2010 ho prezident odmietol ratifikovať a oznámil, že ho bude konzultovať s EÚ. Ľudia idú znovu do ulíc. V marci sa koná referendum, ktorého výsledok je, že 93% ľudí odmietne zaplatiť dlh voči Británii a Holandsku.

Vláda bola donútená k tomu, aby začala vyšetrovanie, ktoré má vyriešiť právnu zodpovednosť štátnych predstaviteľov za krízu. Dôjde k zatknutiu niekoľkých vedúcich bankárov a manažérov. Interpol vydal rozkaz a všetci zúčastnení bankári opúšťajú krajinu.

2011 Ústavodarne zhromaždenie zložené z ľudí priamo volených občanmi zahájilo svoju činnosť a predložilo návrh novej ústavy parlamentu, ktorý bol vytvorený po nových voľbách.

Čo sa stalo na Islande bolo pozorované politikmi ako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a ďalší a vyhodnotené ako nebezpečné pre ich skorumpovaný systém. Skúste si zadať do vyhľadávača Google heslo Revolúcia na Islande. Čo nájde? Bojkot informácií o Islande bol z nepochopiteľných dôvodov dodržiavaný všetkými novinármi v rámci všetkého korporátnej tlače, rozhlasu a televízie. Masmédiám vládny vyjednávači údajne ponúkli v niektorých krajinách aj daňové úľavy výmenou za mlčanie. Napriek tomu sa informácie o islandskej revolúcii šírili a ďalej šíri po celom svete. Postavila sa totiž skorumpovanému a neudržateľnému systému a dala svetu lekciu z naozajstnej demokracie. Šíri sa, napriek vládam politických a ekonomických elít, ktoré zapríčinili celosvetovú krízu a uvrhli milióny ľudí do biedy.

Za pokračovateľa Islanďanov možno považovať španielské indignados, americké hnutie Occupy, demonštrujúcich Grékov, Rumunov a ďalších, ktorí už vo svojom snažení zatiaľ tak úspešní neboli. Aj u nás je islandský scenár možný, ak ľudia nebudú naďalej zotrvávať v pasivite a nenechajú sa vykorisťovať a ponižovať skorumpovanými vládami, ktoré im posielajú zloženky na uhradenie štátneho dlhu, zatiaľ čo štedro obdarúvajú desiatkami miliónov cirkvi a nijako nebránia obrovské korupcie v štátnych zákazkách.

Island je dnes z najhoršieho vonku a jeho ekonomika výrazne rastie. Tento rok sa dokonca počíta s vyrovnaným štátnym rozpočtom. Slovensko ide naopak stále ku dnu. Aj tu ale platí, že dlhy, ktoré vytvorili politici, sú problém politikov, nie ľudí, a občan je hlavným politickým protagonistom, nie politík.

Alebo je revolúcia v slovenských pomeroch nerealizovateľný sen?


2.
označiť príspevok

anakin
   5. 2. 2013, 08:43 avatar
A akoze.. Potom uz nebudeme musiet makat? Tak hura do toho :-)


3.
označiť príspevok

Romanov muž
   5. 2. 2013, 08:58 avatar
Kretén a zlodej "nabzlo", ktorého dedo bol v base,a on ako vnuk kriminálnika tiež kradne, nabzlo však aj články a vydáva ich za svoje (nenecháva odkazy na web). I tento článok ukradol z www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.skNabzlo, ty s tvojim intelektom a slovníkom nie so schopný takéto niečo vypotiť.


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 2. 2013, 09:33 avatar
Diskutujúci na tomto fóre môžu mať radosť z toho, ako sa vyvršuje kriminálnik a zlodej Romanov, keď kričí: Chyťte zlodeja!

Lebo netreba sem dávať odkazy na zlodejinu, keď vieme, že to pôvodne preložil Rudolf Černý z www.votoenblanco.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zdroj: www.czechfreepress.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Hold, zlodejom ateistom nacistického typu sa darí.


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 2. 2013, 09:35 avatar
Chváliť sa cudzím perím je jednoduché:

Umlčená fakta o Islandu:

V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil svou činnost. Země zkrachovala.

2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutí k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok.

Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5% úrokem.

Rok 2010. Lidé jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítne ratifikovat, a oznámil, že ho bude konzultovat s EU. Lidé jdou znovu do ulic. V březnu se koná referendum, jehož výsledek je, že 93% lidí odmítne zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku.

Vláda byla donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které má vyřešit právní odpovědnosti státních představitelů za krizi. Dojde k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů. Interpol vydal rozkaz a všichni zúčastnění bankéři opouštějí zemi.

www.czechfreepress.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Romanov muž
   5. 2. 2013, 09:56 avatar
RE:4a5

Aha ho :-))) ozvalo sa duchovné hovno Vlado :-)))))
Duchovne hovno alias VLADO z df


7.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 09:58 avatar
Ja neviem či som taká šikovná, ale mne sa o Islande podarilo na Nete nájsť kopec informácií, takže to utajovanie by som brala s rezervou...

Na Slovensku sa neobjavili oficiálne úvahy, či už mediálne (myslím hlavný informačný prúd), politické alebo ekonomické nad aplikáciou islandskej cesty v našich podmienkach. U susedov v Českej republike dvaja politológovia Jiří Pehe a Lukáš Jelínek i bankový expert Petr Záhradník dumali nad takouto možnosťou. Konštatovali, že Česko sa nemôže uberať islandskou cestou.

Nezavrhujú určitú formu protestu proti nezodpovednému konaniu bánk a vlád či formy nesúhlasu s politikou, ktorá prenáša zodpovednosť na ľudí, ktorí za chyby politikov a korporácií nemôžu. V súvislosti s islandskou cestou uviedli faktory – zemepisnej polohy, počtu obyvateľstva a už vytvorenej prepojenosti s ostatnými krajinami i v rámci európskej štruktúr. Česko, podobne ako Slovensko, vzhľadom na svoju polohu nemá šancu existovať v ostrovnej izolácii, takým ostrovom vzhľadom na ekonomiku nemôže byť. Island má tristotisíc obyvateľov, čo je u nás prípad jedného mesta. Navyše susedné európske štáty sú spolu tak prepojené, že sú do určitej miery bábkami v rukách nadnárodných bánk a silných vlád veľkých krajín. Navyše dodám, že ak by sa ktorákoľvek krajina v Európskej únii vymkla stanoveným pravidlám, čelila by takému bruselskému nátlaku a hlavných protagonistov z EK, Berlína či Paríža, že by si vzdor vyžiadal veľké obete a otázne je, či by to verejnosť vydržala.

Navyše v porovnaní so Slovenskom má Island dlhodobú tradíciu osobnej a komunitnej angažovanosti s najstaršou parlamentnou tradíciou od desiateho storočia, keď si Vikingovia založili politické a zákonodárne zhromaždenie Althing. Pretrváva tu tradícia priamej demokracie a politickej zodpovednosti.

No môžeme si z Islandu zobrať príklad, ktorý vystihuje aj jedna z myšlienok na pozvánke tejto konferencie – svornosť a vytrvalosť. Pravý opak toho, čo, žiaľ je našou národnou chorobou – kde sú dvaja Slováci, vzniknú tri politické strany. Trieštenie síl – to je naše historické prekliatie, ako neustále zdôrazňovanie silného zväzku svätoplukových prútov, ktoré len výnimočne naplníme v praxi.

PhDr. Ľubomír Huďo
Prejav prednesený na 21. konferencii SSI Korene, dňa 15.12.2012

dolezite.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Romanov muž
   5. 2. 2013, 10:11 avatar
RE:7
Veď práve. To nie je o utajovaní, preto treba zobraziť zdroj. Pokiaľ sa neuvedie, tak diskutér navodzuje o sebe kredit, ktorý mu neprináleží, prípadne porušuje zákonné právo autorstva, resp. copyright webu. Ako sa hovorí: "Chváli sa cudzím perím".
Súhlasí Vladko


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 10:16 avatar
Ja nerozumiem, že ak vám s nabzlom vlastne ide o presadzovanie podobných myšlienok, prečo to prekáranie?
Ak Nabzlo zabudol, stačí doplniť a je po probléme, či?
Neustále nejaké hádky, samozrejme, že máš pravdu, ale dá sa to aj riešiť nekonfliktne.


11.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 2. 2013, 10:36 avatar
Cudzím perím sa chvália nacisti ateistického typu ako Romanov. Ukradnúť niečo z CFP a surovo odkazovať na netkosice môže len suterénny kriminálnik.  
Súhlasí nabzlo


19.
označiť príspevok

ruwolf muž
   5. 2. 2013, 16:55 avatar
Islandská ekonomika je veľmi závislá od vývozu. Väčšinu vyváža do EÚ. en.WikiPedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Takže tie pseudo-argumenty neobstoja. Treba zrušiť zachraňovanie súkromných bánk štátnymi peniazmi v celej EÚ


20.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 18:00 avatar
Prosím, prečítaj si celý článok, uvidíš, že protestuješ zbytočne...

"Organizátor islandskej revolúcie, už v úvode spomínaný Hordur Torfason radí – „začnite slovami, prejdite k činom. Nie je to o tom, koľko ľudí žije v štáte, ale o spôsobe myslenia, ako a kde chceme vidieť spoločnosť. Nebojte sa čísel, ide o idey.“

Aj na Islande zo začiatku pochybovali – keď im Torfason hovoril – vláda by mala odstúpiť, rada guvernérov národnej banky a rada pre bankový dozor by mali odstúpiť – ľudia vraveli: „To je šialené, nepodarí sa to.“ Ale pokúsili sa o to. Stáli pred parlamentom každý týždeň, každú sobotu o tretej. Trvalo to päť mesiacov. A dosiahli svoje. Uspeli na sto percent – vláda padla, ľudia nezaplatia za transakcie špekulantov a nová ústava by mala nahradiť starú, napísanú ešte pod diktátom Dánska, ktorá by mala zmeniť systém.

Tú odvahu, odhodlanosť a vytrvalosť ľudí môžeme čerpať od Islanďanov. V prvom rade prekonajme to, o čom hovorila slovenská humoristická dvojica, ktorá nikdy neoplývala národným cítením, ale v jednej scénke vysvetľuje – Slováci v živote viac trpeli, ako žili, preto by sa mali volať trpákmi. No trpák vo výkladovom slovníku znamená aj hlupák, truľo, či trkvas. Nebuďme teda trpákmi a trkvasmi, ale hrdými a aktívnymi strojcami svojej súčasnosti i budúcnosti, aby sme sa v panteóne národov nemuseli hanbiť, že sme sa nechali unášať, kam nás osud zavedie, či skôr pasívne prijímali, čo nám iní nadelia. "


10.
označiť príspevok

Romanov muž
   5. 2. 2013, 10:29 avatar
RE:9
"Ak Nabzlo zabudol" Nezabudol, robí to sústavne a úmyselne.
" samozrejme, že máš pravdu" Ďakujem :-)
Súhlasí Vladko


17.
označiť príspevok

nabzlo muž
   5. 2. 2013, 16:27 avatar
ty si kokot a mienim už na teba reagovať...


18.
označiť príspevok

Ranexill muž
   5. 2. 2013, 16:39 avatar
Preto si robi z teba pi.u, aby ta mohol poj.bat       
Súhlasí Romanov, Vladko


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 10:52 avatar
Ešte raz:
"žiaľ je našou národnou chorobou – kde sú dvaja Slováci, vzniknú tri politické strany. Trieštenie síl – to je naše historické prekliatie, ako neustále zdôrazňovanie silného zväzku svätoplukových prútov, ktoré len výnimočne naplníme v praxi."

Vy traja presne napĺňate tieto slová...  


13.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 2. 2013, 10:53 avatar
Ktorí traja? Romanov, Nadja, a kto je tretí?


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 10:57 avatar
No predsa nabzo, ale dá sa predpokladať, že sa budem označovať ako cudziu osobu?


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 2. 2013, 11:11 avatar
Tu sa dá predpokladať už čokoľvek, zvykol som si.


16.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 2. 2013, 11:21 avatar
To je pravda, ale ak čokoľvek, prečo práve to najnepravdepodobnejšie?  
Súhlasí Vladko
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:53,  A ty kam ideš? Merať, merať? *03*13*17*54
dnes, 08:52,  Ty ideš takto po frajersky? :O *33*18 Vo vašom kraji nesneží. o-----/o brm, brrrrrm,...
dnes, 08:49,  Pre stromček? Myslíš na Suzuki V strom?...
dnes, 08:47,  Viem, ale nepoviem....som meteorolog. :-))))))))))))
dnes, 08:47,  Inflacia v Rusku od rozpadu ZSSR 40 000 nasobna!!! Cize ked v 95 stal chleba 100 rublov tak dnes...
dnes, 08:44,  2/ Takze Polsko ma plyn z USA??? V plynovych bombach????:)))
dnes, 08:44,  A čo mi odtiaľ prinesieš? ;D *38
dnes, 08:42,  Som opačný kút od Nitry. A čo v Nitre? Ideš pre stromček? *03
dnes, 08:40,  Tak aspoň kraj napovedz, aby som sa metelicou nepredieral. *04
dnes, 08:38,  U nás, Petrík, ty môj tatík :) *53*56
dnes, 08:37,  Kdééééééé? Za chvíľu idem do Nitry.
dnes, 08:36,  Kristušát Shagara. neser ma!!!!! Kto si ty, že rozhoduješ o tom, či tvoje dieťa musí...
dnes, 08:35,  * * * * Snežíííííííííííííííííííííííííííííííííííííí! *51...
dnes, 08:24,  3/ Tak tak predaju ho este raz aj ked je uz zaplateny!!!!hahahahah:)))
dnes, 08:20,  Rusi si neurcuju ceny ropy s tou sa obchoduje na svetovych trhoch zisti si cenu za barel!!!!:)))
dnes, 08:10,  https://jehovajekralom.com/moderne-priklady-nevernosti/
dnes, 07:52,  “A všetkým národom sa najprv musí zvestovať dobrá správa…keď však uvidíte...
dnes, 07:44,  Nedokonalé ľudstvo je často v Biblii prirovnané ku stádu oviec alebo dobytka...ich pastier...
dnes, 04:10,  6 - píšeš, citujem: "Ešte ak RKC to lepšie vysvetľuje ako ty, aj ked si tú ženu...
dnes, 03:58,  "V čase konca sa s ním bude drgať kráľ juhu. Kráľ severu naňho zaútočí s...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nehovor hop, ani keď preskočíš. Najprv sa pozri, do čoho si skočil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(93 025 bytes in 0,294 seconds)