Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Dokedy bude človek hľadať svoje miesto?

10
reakcií
1122
prečítaní
Tému 12. augusta 2010, 23:32 založil Ónya.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Ónya žena
   12. 8. 2010, 23:32 avatar
uff...asi nie som sama čo mám takýto pocit....

Ryba, jedlo žobrákov, ako sa niekedy na bratislavskom trhovisku hovorilo, sa stala lahôdkou. Kuracie zadky, ktoré sa hádzali psovi, sa začali predávať s kúskom chrbta v honosnom balení s hrabákmi a krkami, ako delikatesa. Kvalitnú vodu z vodovodu, sme vymenili za sladké presýtené žbrndy. Rohlíky sa scvrkli o polovicu, kyslé mlieko sa nedá doma vyrobiť, pretože vznikne jedna smradľavá odporne zapáchajúca tekutina, ktorú udržíte v ústach len dovtedy, kým ju rýchlo nevypľujete. a to kdeko ľvek!
Všetko čo bolo kedysi naozaj dobré, čo malo svoju hodnotu-tradíciu, sme vlastne vymenili za šmejdy v drahom obale.

Sú tu aj dobré veci. Len čím ďalej ich je menej a treba ich poriadne hľadať. Hľadať, premýšľať, čítať nečitateľné návody a obsahy, ktoré nemáme šancu vidieť, ak sme si nepribalili lupu.
Ulice sa nám zaplnili Bratislavčanmi z Číny, Thajwanu či Vietnamu. Cez reklamy si nevidíme špičku nosa. Chodníky a prechody sú plné stojacich áut. Exekútor dopisuje adresu a správca domu hádže do schránky vyúčtovanie s tučným nedoplatkom.
Žijeme v pomyselnom blahobyte. Máme dva aj tri telefóny, internet, televíziu, domáce kino, DVD, PC a stále nám niečo chýba. Zákazy, príkazy, nariadenia, poučenia, ktorým už človek prestáva rozumieť a vyznať sa v nich, je priam nemožné. Kamery nás sledujú na každom kroku. Kdekoľvek sa pohneme, sme pod kontrolou. Všetko je evidované, zaznamenané a všetko pre našu "bezpečnosť." Každá správa, každá pošta, každý telefonát, každá platba, každý mail, každý, niekedy veľmi súkromný pohyb, je pod organizovaným dohľadom. Kedykoľvek sa dá vybrať z archívu ako zbraň, ktorá je pripravená na okamžité použitie proti nám. Zaujímavé je, že aj pri takomto špicľovaní dochádza k trestným činom o akých som nemal v minulosti ani potuchy. Drogy, prepady, násilie, výpalníctvo, vraždy. sa stali bežným sprievodným javom tejto slobodnej doby.

Zbavujeme sa vlastnej identity, pretože súhlasíme so všetkým, čo po nás rôzne inštitúcie, ako banky, mobilní operátori a pod., požadujú.
Môžeme vidieť oči bezdomovca, ktorí sa určite na ulici nenarodil. Môžeme vidieť žobrákov, čo im trčia nohy z kontajnera,aby sa natiahli za prázdnou fľašou, či noblesné hotely pre psov aj s vlastnou www Tento odkaz smeruje mimo DF.skstránkou, lekárom a kaderníkom. Môžeme sledovať zložité operácie svojich psích miláčikov priamo na internete. A ak sa nám náhodou nás drahý psík stratí, okamžite sa oňho postarajú v útulku aj s lekárskou starostlivosťou. Ak sa však ocitne na ulici človek, nezakopne oňho ani pes. Stávame sa číslom daňového úradu či sociálnej poisťovne.

Kde sa podeli hodnoty, kde je vlastná podstata človečenstva? Kde je niečo viac, ako len strohé konštatovanie.? Hrôza, čo sa tu udialo za tých dvadsať rokov. Vytratila sa láska, porozumenie, ľudskosť, tolerancia, teplo rúk, sklon pred šedinami.
Nepoznáme suseda, nevieme aký plat má vlastná žena či muž. Nesmieme dať po zadku vlastnému dieťaťu ak nechceme mať problém s úradmi. Sledujeme stupídne, nehodnotné až deštruktívne pôsobiace televízne stanice, kde seriály bez konca nahradzujú kultúrne vyžitie určitej skupine nevedomých a možno aj nevidomých ľudí. Ale čo ta druhá polovica? Nemá šancu fungovať dôstojne, bez toho aby jej boli podsúvané podobné stupídnosti?

Kupujeme cigarety, ktoré nám zakázali fajčiť tam, kde sa fajčiť vždy mohli. Okrádajú nás ako malé deti na piesočku a z každej predanej krabičky nám jednu-dve vytiahnu už pred predajom.
K lekárke chodíme s platobnou kartou, alebo s peňaženkou v ruke. bavíme sa ako roboti, keď jeden rozpráva o živote a druhý hľadí do počítača.
Formulky, nacvičené frázy, ktoré nemajú s našim ozajstným ľudským vnútrom a presvedčením nič spoločného. Letákmi, ktorými sú upchané vchody bytoviek, nás lákajú do obchodov. Dobre nás neprosia aby sme nakúpili práve u nich. Keď sme však zaplatili, "u nich", nestačíme sa diviť ako musíme kmitať a hádzať svoj nákup do tašky. Hneď je jasné kto je tu pánom a kde ich zdvorilosť skončila.
Môžeme povedať svoj názor. Slobodne, demokraticky sa /občas/ vyjadriť. No k čomu to je, keď je to nič platné.

Žijeme v neustálom strese a napätí. Nikto z nás si nie je istý zajtrajškom. Je len pár jedincov ktorím je to jedno a tí žijú aj tak mimo nás a v anonymite.
Nie som sám, ktorému to všetko už začalo vadiť.
Niekde sa stala chyba-veľká chyba, ktorej náprava bude trvať dlho. Ochorel nám svet a mi v snahe uplatniť sa, sme ochoreli s ním! Socializmus nebol dobrý, ale takáto demokracia, nie je o nič lepšia. Možno až nástup duševných chorôb, depresii, samovrážd, naštartuje proces triedenia, ktorý nás položí na kolená, keď to už prestaneme zvládať. Vidíme len Bratislavu, alebo väčšie mestá, ale čo tí, ktorí žijú na dedinách, samotách?
A čo ďalej?

Mám dosť slobody tohto typu, slobody, ktorá so slobodou nemá nič spoločného. Slobody, ktorú si nedokážeme užívať, pretože je viac proti nám ako pre nás. Je tak oklieštená zákonmi a zároveň otvorená neprávosti, zločinu, podvodom, že jej existencia mi pripadá ako aura. Kdesi je, ale nevidím ju. Je mimo mňa.
Nuž a záverom? Nechýba mi už reklama, ktorá ma v tej západnej dedine tak ohúrila. Nechýba mi ani západ o ktorého ideách som toľko sníval. Nechýbajú mi ani kuracie zadky čo som hádzal psovi. chyba mi len jedno: chcem ešte stretnúť človeka-priateľa. Chcem sa ráno prebudiť a celým srdcom sa tešiť novému dňu. Chcem mať okolo seba úprimných ľudí, ako tomu bolo voľakedy. Chcem stretnúť kamaráta, ktorého prvá otázka nebude smerovať k materiálnym veciam, ale bez prípravy ma potľapká po pleci: Ako sa máš? Ako žiješ ? Zájdeme si sadnúť ? Kamaráta ktorého v polovici debaty nevyruší zvonenie mobilu a bude musieť odísť. "Vieš,tento telefonát bol tak dôležitý, že ak by som to nezobral, mohlo by ma to stáť prácu."
Nie! Verím že nie! No ovládol nás strach a v tom strachu žijeme svoje každodenné životy. To je fakt a skutočná realita tohto novodobého, pokazeného sveta.
Nehovorím o novembri, ten prísť musel, ale o tom, čo všetko sem s novembrom vkĺzlo.

www.zdroj Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí nikto, Scarlett


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 8. 2010, 10:30 avatar
Ónya, prečo čítaš toľké hlúposti? Dosť smiešne uvažuje. Najprv, akoby sa tešil z roku 1989, a potom narieka nad tchajvanom, čínou... magor... veď chceli sme slobodu, a sloboda podnikania je v tom, že ak zamestnávateľ môže, tak prepustí, ak môže, tak zníži mzdy, lebo aj jemu ide o zisk, podniká predsa kvôli zisku, a obchodník zasa nakúpi taký tovar, o aký je záujem, a ako rastú chudobní (lebo sa im znížili mzdy, prepustili ich), tak čo majú za to málo, čo majú, kúpiť? Kupujú tchajvan, čínu... (som nazlostený na tých hlupákov, čo sa ani nevedia správne sťažovať)... ten "spisovateľ" stojí za deravý groš... aj za milú kedveš... akurát, čo ma nejaká hlúposť vytočí...


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   13. 8. 2010, 10:37 avatar
nečítam Vladko...( prišlo meilom),.. ono to má trochu inú myšlienku..je to skôr o nejakej bezmocnosti z pociťovanej prázdnoty..potreba "človečenstva"..tak ako boli ľudia presýtení "šedosťou socializmu, dnes začínajú byť presýtený "ružovým kapitalizmom ).


2.
označiť príspevok

Ónya žena
   12. 8. 2010, 23:34 avatar
Realita dneška )))


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   12. 8. 2010, 23:39 avatar
clovek co nespí a preto si nikdy ani neoddychne , vzdy najde zlo, vzdy najde zlo. Načo su? Ty si povies , že realita dneska? Ale co tak zobrat motyku a pretrhavat burgynu na panskom od rana do vecera a mozes si dat aj kravské skysnuté mlieko...coby si napísala a coby sa ti nepacilo, keby si bola rada, že ležís v postely?
Ja vravím, vsetko je dobre, eln ludska pamet je nejaka kratka ked ide o zlo, čo bolo, ale dlhá ked ide o dobro..


4.
označiť príspevok

Ónya žena
   12. 8. 2010, 23:44 avatar
je to o tom, že sa vytratila ľudskosť, ktorá kedysi aj pri tom vytrhávaní buriny a pití skysnutého mlieka bola.
Súhlasí nikto


10.
označiť príspevok

winry žena
   13. 8. 2010, 15:29 avatar
pretoze nemoralnost sa moralnou stala...uplne akceptovana, skus niekoho napomenut...vsak ti oci vyskriabe.... 
Súhlasí Ónya


5.
označiť príspevok

salbea žena
   13. 8. 2010, 08:14 avatar
hm jasne ze ludskost neexistuje,bo sa uz neoplati byt ludskym, nac ?aj tak by tu pomaly kazdy najradsej vrazil noz do chrbta druhemu a obral ta o vsetko co ma cenu..hm a ked sa zacne vojna kvoli vode a potravinam,to len sa ukaze prava tvar hyeny a potlacovanemu hyenizmu..kazdy clovek ma v sebe spiaceho vraha a dokaze zavrazdit cloveka nielen vo vojne,mame to v genoch,tak nac tolko masky a tliachania sladkych reciciek..smiesne


8.
označiť príspevok

pollio
   13. 8. 2010, 10:38 avatar
...ale veď človek už má svoje miesto, táto -humanistická- spoločnosť mu prisúdila to najvyššie. A to bez ohľadu na to, aká je to sviňa))) stačí, že človek robí a spotrebováva. Akákoľvek (ani bohumilá) činnosť nie je žiadaná, lebo ho oberá o čas na prácu a spotrebu. Akonáhle spotrebúvaš málo, humanisti ťa zrazu zavrhnú... chcú ťa izolovať a nevedieť o tebe. A vtedy začneš mať čas...


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 8. 2010, 15:00 avatar
Táraniny: táto -humanistická- spoločnosť mu prisúdila to najvyššie; Akonáhle spotrebúvaš málo, humanisti ťa zrazu zavrhnú...
Nemôžem strácať čas vyvracaním takýchto táranín.


11.
označiť príspevok

pollio
   13. 8. 2010, 15:42 avatar
... tak tak radšej riadne rob a nedvíhaj hlavu!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:25,  67. čize si vymyšlaš hovadiny, ako vzdy :)
dnes, 13:24,  Štátny tajomník ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák vystihol podstatu temnoty, ktorú...
dnes, 13:24,  6. ja som ta tiez upozornila ze pre TEBA nie som ziadna "Skajuš", a aj tak sa...
dnes, 13:19,  Štefan Harabin na disciplinárnom konaní zaútočil na členku senátu, sudkyňu Dagmar...
dnes, 13:18,  Harabin na sudcovské disciplinárne konania priniesol jazyk politických mítingov a...
dnes, 13:16,  Nerobil som rozbor. Ale to je ten istý princíp, prečo v Británii zomierajú na...
dnes, 13:13,  63. na aké bezné liečitelné choroby ?
dnes, 13:10,  A pozri, aké sú ceny v Nemecku.. Zhrnuté a podčiarknuté, na západe nieje o nič lepšie.....
dnes, 13:06,  Slovenská akadémia vied sa na veľtrhu pýšila aj štvoricou kníh od Ľuboša Blahu, ktorého...
dnes, 13:04,  Jo a prečo jednostaj pri diskusii musíš používať urážky? Túto otazku si si ešte...
dnes, 13:04,  (62) Kntsz, miera streštenosti Tvojej logiky a morálky je skutočne "obdivuhodná" -...
dnes, 13:04,  Eintesin sa asi v polovici svojich teórii mýlil Skajuš.
dnes, 13:02,  Štyri dnešné sondy do slovenského dezinformačného kanála: 1. Hovorca Konferencie biskupov...
dnes, 13:01,  Dôvody pre prevrat neboli ekonomické Skajuš, ale ľudskoprávne. Neprejdeš s klamstvami,...
dnes, 13:00,  A zase len mizerne klameš kntsz. inteligentcia mala vyššie platy. Dnes ľudia zoimierajú na...
dnes, 12:56,  Ku kauze Blaha vs. Etická komisia SAV sa vyjadril aj vysokoškolský pedagóg a filozof,...
dnes, 12:51,  47- to nebolo len vyžieranie Rusmi. To bola otvorená diskriminácia a vykorisťovanie...
dnes, 12:50,  Takto podla fundovaného prognostika mesiace pre pádom zločineckého darebáckeho režimu ČSSR...
dnes, 12:50,  to je einsteinov vyrok. blbečku...
dnes, 12:50,  Robert Fico: Ak budú sudcovia a prokurátori rozhodovať na základe Denníka SME alebo Denníka...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kritika je jednoduchá, umenie zložité.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 988 bytes in 0,527 seconds)