Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Dnes 19.4. má sviatok svätý, Lev IX. pápež

23
reakcií
919
prečítaní
Tému 19. apríla 2017, 20:54 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 20:54 avatar
Lev IX., pápež
Svätý
Sviatok: 19. apríl

* 20. jún 1002 Egisheim, dnes Eguisheim, Alsasko, Francúzsko
† 19. apríl 1054 Rím, Taliansko
Pontifikát: 1049 – 1054
Atribúty: zobrazuje sa s kostolom alebo s malomocným človekom
Patrón hudobníkov a organistov

Sv. Lev IX. sa narodil 20. júna 1002 v meste Egisheim pri Kolmare v Alsasku v grófskej rodine. Pri krste mu dali meno Bruno. Keď mal päť rokov, matka ho dala na výchovu biskupovi v Toulu Bertoldovi, ktorý mal školy pre výchovu šľachtické deti. Bruno bol veľmi nadaný. Keď mal osemnásť rokov, stal sa kanonikom v Saint-Étiene. Za diakona bol vysvätený, keď mal dvadsaťdva rokov. V roku 1024 sa stal cisárom Konrád II., blízky príbuzný Brunovej rodine. Ten povolal Bruna na svoj dvor ako svojho kaplána. V roku 1026 zomrel v toulský biskup Herman. Na jeho miesto vyvolili práve Bruna – pre jeho čnostný život, ale aj pre vysoké postavenie. V roku 1027 bol ako dvadsaťpäťročný vysvätený za biskupa. Cisár chcel, aby zostal naďalej na jeho dvore, no Bruno odišiel do Toulu, chcel byť so svojimi ľuďmi. Biskupstvo spravoval vyše dvadsať rokov. O jeho pastoračnej činnosti nemáme veľa správ. Vieme, že založil viaceré kláštory a staral sa, aby v nich vládol dobrý duch.
V roku 1048 zomrel pápež Damaz II. Cisár Henrich III. sa poponáhľal s voľbou a na pápežský stolec určil Bruna. Nebolo to v súlade s cirkevnými predpismi. Bruno sa vzpieral. Necítil sa na to hodný. Dokonca sa verejne pred všetkými vyspovedal, aby videli, aký je hriešny. No ani to nepomohlo. Prinútili ho voľbu prijať. Bruno teda súhlasil, no s podmienkou, že jeho voľbu schváli rímske kňazstvo a ľud, aby sa voľba aspoň ako-tak stala zákonitou. Do Ríma sa vydal len v jednoduchom odeve pútnika v sprievode trevírskeho biskupa Eberharda a kňaza Hildebranda (neskoršieho pápeža Gregora VII.), ktorý vynikal diplomatickou múdrosťou, a s niekoľkými sluhami. Na území Talianska sa k nim pridávali ľudia, a tak pred bránami Ríma to už bol veľký sprievod. Bruno bosý vkročil do baziliky sv. Petra a tam vyhlásil pred všetkými, že cisár ho proti jeho vôli dosadil na túto hodnosť a on ju prijme len vtedy, ak ho podľa cirkevných predpisov zvolia tí, ktorí sú na to oprávnení. Po tomto vyhlásení prebehla voľba a jednohlasne ho všetci zvolili za pápeža. Na Hromnice roku 1049 bol slávnostne intronizovaný ako Lev IX. Mal štyridsaťsedem rokov.


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 20:57 avatar
PS: Mnohí programovo nenávidia a neprečítajú si nič o pápežoch či pápežovi. Ale ako sa ukazuje aj tento človek je skutočne jeden dobrý a svätý človek. Jeho životné postoje a práca je toho dôkazom. Mne sa páči, že sa stal pápežom hoci nechcel a možno aj svätým proti svojej vôli(keď to takto pritiahneme za vlasy). Naozaj za pápežov sú volení najlepší ľudia. Svätý pápež Lev IV. oroduj za nás u Pána Ježiša.


4.
označiť príspevok

Ludwig muž
   19. 4. 2017, 21:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 20:54 avatar
Od začiatku musel zápasiť s mnohými ťažkosťami. Pápežská pokladnica bola prázdna, v Ríme kradli nielen zlodeji, ale aj šľachta a štátni úradníci. Mnoho kňazov žilo v konkubináte, mali bohaté fary a žili na veľkej nohe. Lakomstvo, pažravosť a zmyselnosť prekvitali. Pápež sa usiloval s tým urobiť poriadok. Jeho najbližší spolupracovníci smeli byť iba bezúhonní ľudia. Pravou rukou mu bol Hildebrand, vďaka ktorému sa zanedlho pápežská pokladnica naplnila. Lev IX. bol pápežom iba šesť rokov. No počas tohto krátkeho pontifikátu zvolal jedenásť synod, na ktorých zaviedol prísne opatrenia napr. proti simonii (kupovaniu cirkevných hodností) a proti kňazom, ktorí žili so ženami. Vydal nariadenia proti dvojitým manželstvám, na ochranu chudobných atď. Veľmi veľa cestoval – viackrát bol v Nemecku a Francúzsku, takisto aj po Taliansku chodil, usporadúval synody, vysviacal kostoly, stretával sa s panovníkmi, uzmieroval ich. Pri usporadúvaní pomerov medzi cisárom Henrichom III. a uhorským kráľom Ondrejom I. sa dostal dokonca na naše územie do Bratislavy. Je to zrejme prvý prípad v dejinách, kedy sa pápež dostal na územie Slovenska. Z Bratislavy odcestoval do Regensburgu, kde vyhlásil za svätého biskupa Wolfganga.
Pápež odsúdil blud francúzskeho kňaza Berengára, ktorý hlásal, že Kristus v Sviatosti Oltárnej je prítomný len symbolicky. Na Východe mu zase robil starosti carihradský patriarcha Michal Celulárius, ktorý chcel byť akoby pápežom pre východnú časť Cirkvi. Lev sa snažil tento spor urovnať, no nepodarilo sa, v júli roku 1054 po Levovej smrti nastal definitívny rozkol. Pápež ešte predtým, začiatkom roka 1054, padol do rúk divým Normanom, ktorí udreli na pápežský štát. Zaobchádzali s ním síce úctivo, no pápež aj tak bol veľmi chorý. Keď ho po pár mesiacoch pustili, prišiel do Ríma na Veľkú noc a o dva týždne, 19. apríla 1054, zomrel. Mal päťdesiatdva rokov. Je zaznamenané, že keď zomieral, zvon na bazilike sv. Petra sa sám od seba ozval a potom nastalo veľké ticho v Ríme, aké ešte predtým nebolo. Pápeža pochovali pod bazilikou sv. Petra. Keďže sa však pri jeho hrobe množili zázraky, v roku 1087 vyzdvihli jeho pozostatky do vnútra bazilik

www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 21:49 avatar


5.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 4. 2017, 21:06 avatar
Zase pijeme, jupíííííííííííííííííííííííííííí, pííííííííííííííííííť............   


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 21:12 avatar
Čím viac najviac zaujal svätý pápež Lev IX.? Trebárs aj niečo negatívne aj niečo pozitívne?


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 4. 2017, 21:28 avatar
Nepoznal som ho osobne, tak nebudem neobjektívny. 


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 21:37 avatar
Málokoho poznáš osobne, človek pozná osobne len niekoľko ľudí a max. desiatok ľudí. Napriek tomu môžeš napísať čo ťa zaujalo.


9.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 4. 2017, 21:40 avatar
Zaujala ma napríklad tvoja reakcia.  


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 4. 2017, 21:41 avatar
Aspoň si úprimný, aj to sa cení.


13.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   19. 4. 2017, 21:54 avatar
Úprimnosť je moje druhé ja.  


11.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 4. 2017, 21:44 avatar
1,....napríklad zaujímavé je aj to, že bol milovaný i nenávidený, .....o tom svedčí jeho posledná cesta. V júlovú noc 1881 pri prenášaní jeho pozostatkov z Chrámu sv. Petra, kde bol dočasne pochovaný, do Kostola San Lorenzo fuori le Mura, prekvapili sprievod radikáli. Najprv pokrikovali hanebné slová, neskôr do veriacich hádzali kamene. Na moste cez rieku Tiber sa situácia vyostrila. Antiklerikáli sa snažili rakvu hodiť do vody, veriaci chránili pápeža vlastným telom.........alebo to,že mužským antickým sochám vo Vatikáne podrážal penise,lebo to u neho vzbudzovalo nemravnosť.


14.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 4. 2017, 21:56 avatar
Nie som zrovna na papezov ani na svatych, ale ako presne znehodnocuje to, ze nejaki radikali utocili na pozostatky Leva a hadzali do krestanov kamene?

To ked teroristi niekde daju vybuchnut vlakove nadrazie alebo obchodny dom, znamena to, ze zli boli ti ludia na vlakovom nadrazi alebo v obchodnom dome?

Prosim bavme sa o tomto jednom cloveku, netahaj sem dalsich papezov.. som si vedomy ich prehreskov..

Nemravnost to v nom mozno vzbudzovalo asi tak, ako ked teraz bezia nemravnosti v TV..
Nie je to nieco podobne?


15.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 4. 2017, 22:20 avatar
14,....takmer každý pápež bol rozporuplný pápež,aj keď niektorí boli o niečo slušnejší ako ostatní. Ale od svätosti mali všetci strašne ďaleko. Preto, slovo svätý v spojitosti s pápežstvom je klam. Už aj preto,že je to niečo,čo sa Bohu nepáči a je kultom človeka. Táto cirkev bola veľkým odklonom od čistej pravdy,od kresťanstva a to už aj tým že so svetom uzavrela úzke spojenectvo. A to čo som uviedol je len niečo,čo poukazuje ,že jedny ho mali radi,druhí nie. A Lea sa pýtala na hocičo.
A necitoval som iných pápežov. A ak nechcem pozerať nemravné scény,tak nebudem rozbíjať TV. A to mohol urobiť aj Lev IX. Niekto sa namakal,a on mu zničil časť jeho práce. Niečo podobné robili aj radikáli z islamského štátu. Ničili historické pamiatky.


16.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2017, 03:02 avatar
Ja som chcel len aby si obhajil svoje vlastne argumenty.
Nehovorim o tom, ci bol svaty, alebo nie, skor mi pride, ze si vytiahol argumenty zo zufalosti...
Viem, ze na ostatnych papezov mozno najst kopu bordelu a hnusobstva co spachali..

Ale vlastne argumenty, ktore si dal ty, nic neznamenaju..

Takze vysvetli to, ked radikali utocia na niekoho, tak to hned znamena, ze zly je ten na ktoreho je utocene..
Europa je zla pretoze terroristi na nu utocia, ale akoze terroristi su tym ukazatelom aka je Europa zla?
To je presne ako su radikali ukazatelom, aky zly bol Lev..

Proste ide mi cisto len o logiku tvojich argumentov, nemusime hladat pod tym ziaden iny kontext..
Súhlasí Ludwig


17.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 4. 2017, 16:07 avatar
16,....ale ani argument Lei. Kresťana má zaujímať Písmo, Ježiš ,jeho Otec a nie nejaký človek, ktorý si osvojil titul "Otec",aj keď to Písmo zakazuje. Druhá vec je tá,že apoštolská postupnosť je podvod a tak celé pápežstvo nemá ani biblický,ani historický podklad. A pokiaľ viem,Lea sa vyjadrila tak,.....citujem ju:"Čím viac najviac zaujal svätý pápež Lev IX.? Trebárs aj niečo negatívne aj niečo pozitívne?"
A napísal som teda v zmysle jej otázky. A nikde som nepísal,že "to musí niečo znamenať" a podobne.
Kult pápežov,kult človeka považujem za "sektárský omyl"/povedané Tyndalom/ a viac k tomu nemám čo dodať.
A opakujem sa.....aj keby bol nejaký pápež čo bol naozaj svätý/čo nebol/,tak pápežstvo ako ustanovizeň človeka je zlá vec sama osebe. Boh tu od 2 storočia nemal svoju cirkev/organizovanú/ a tak tvrdiť,že ten ,onen bol svätý/vlastnými ústami/ je klam. Svetská,mocenská cirkev bola tým,pred čím nás pán Ježiš varoval.
Ak táto inštitúcia je "bydliskom démonov a všetkých ohavností zeme",....tak by som ju nezastával. Moje slová boli viac ako mierne. Je zaujímavé,že keď píšem o Jehovovi,alebo o JS/ktorí sa nikdy neprepožičali tomu,čo iní "kresťania"/,...tak je už tvoja rétorika iná. A vždy je to o "logike".


18.
označiť príspevok

Ludwig muž
   20. 4. 2017, 16:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 4. 2017, 21:25 avatar
18,...súhlasím,ale opakujem,Lea chcela hocičo, /teda aj kritiku a ja som to nepasoval do pozície jeho chváli/ a daní "radikáli.antiklerikáli" vedeli prečo ho nenávidia? A dané slovo nevystihuje ,že to boli neveriaci. Práve naopak,v daných rokoch málokto neveril.
Sú kusé poznatky ,ktoré to viac osvetľujú. V tom čase žil aj sv.Peter Damiáni, ktorý napísal na margo vtedajšieho úpadku kňazstva/kléru/,"knihu o Gomore". To len aby sa vedelo,aké boli vtedy časy.
Ja som už niečo citoval od neho z tejto knihy,....a boli to tvrdé slová. Ak niekedy klérus hádzal nechcené deti do Tiberi ,alebo svoje milenky,....tak prečo by to nemohli tí,z druhej strany robiť tiež tak? Ani jedna strana sa totiž nedržala prísnych,kresťanských noriem.


19.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2017, 18:27 avatar
Zabudni na papezov, nechaj leu leou, na jej svatych a papezov ani nereagujem, pretoze viem, ze je to zbytocne ale islo mi o logiku tvojich argumentov..
Ale robis to, co vzdy, vykrutis sa a zacnes hovorit o niecom inom...


21.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 4. 2017, 21:30 avatar
19,...kto chce niekoho byť ,ten si palicu nájde! Ja pápežstvo,ty mňa. Opakujem sa znovu....Lea chcela aj /kritiku,hocičo/ a tak som napísal ,čo som napísal a za to sa nebudem ospravedlňovať. A logika s daním príspevkom tu nehrá žiadnu rolu, tu nešlo o nejaké "náuky". a polemiku s Bibliou.


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2017, 21:56 avatar
Ked niekto na teba zautoci, tak je to kritika teba?
Alebo by mali byt kritizovani utocnici?
Hlavne ked sam si napisal, ze boli radikali..

Sorry, ale prislo mi to, ako keby si nevedel prist na nic lepsie a chytal sa slamky...

" V júlovú noc 1881 pri prenášaní jeho pozostatkov z Chrámu sv. Petra, kde bol dočasne pochovaný, do Kostola San Lorenzo fuori le Mura, prekvapili sprievod radikáli. Najprv pokrikovali hanebné slová, neskôr do veriacich hádzali kamene. " >> Obvinujes z toho cloveka toho, ze utocili na jeho mrtvolu a ludi ktori ju prenasali?


23.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 4. 2017, 22:20 avatar
Nie,...ak by bol tak svätý ako píše Lea,tak sotva by sa našli ľudia v silne katolíckom Taliansku ,čo by tak konali?
Paralela na španielskú,občiansku vojnu....vieš prečo tam sa zabíjali kňazi? Boli oni nevinní a tí druhí radikáli?
A prečo mnohí vnímaju Franca ako diktátora,fašistu a prečo ho aj tak Vatikán povýšil vysokým náboženským vyznamenaním?
Pretože on bol ten dobrý a tí druhí zlí?
Poznám pápežstvo dôverne a preto píšem tak ako píšem. Nenaháňam duchov a lacnú kritiku,navyše ak by bola ešte aj nepravdivá
A nikoho som neobviňoval/to som nepísal-to je tvoj dodatok/,len nesúhlasím so svätými pápežmi,lebo nebol ani jeden a neboli ani prijateľní Bohu pravdy a skromnosti.


24.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 4. 2017, 22:30 avatar
Opakujes stale to iste a to iste, v co verim aj ja a robis to casto a s viacerymi ludmi (anpr Ludwiigom, ked mu ides kritizovat trojicu v ktoru on neveri)..

Vieme ze Lea pise, co pise..
Teba som bral ako inteligentnejsieho cloveka (sorry Lea, nic v zlom, iste si zas lepsia v inych oboroch), preto mi prisliel tvoj argument prazdny..

Nabuduce sa vyjadri, ze to boli "radikali"..
Ale inak tiez super skoro bezhriesni krestania, ktori idu zhodit niekoho mrtvolu do rieky a hadzu do ludi kamene..
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:19,  edo SS ved ty vykrikuješ že nás Rusi neoslobodili, ked tu neboli, tak sa zamotávaš do lží...
dnes, 23:18,  Hakovy SS v čom spočíva nenávisť ??? Že rusi rabovali kradli hodinky ktoré ani nepoznali...
dnes, 23:18,  v com fešaku?....ved bol v skupine ludi, ktora hadzala kamene a posobil v tej skupine ako...
dnes, 23:17,  edo SS ty trol ked nás neoslobodzovali Rusi tak jedine v tvojej dutej hlave časy :)
dnes, 23:16,  Naši prarodičia pamätajú čo to bolo za partiu *13*13*13 Presne hovoríš Ondrej
dnes, 23:16,  edo SS ty trol ak Rumuni a Ukrajinci oslobodzovali tak oni znásilňovali :)
dnes, 23:16,  ondrej to tvoje klamárske domýšľanie, fantázie tvoja primitívna chorá nenávisť
dnes, 23:16,  58.Prakokot, takze, ty nie si iba sprosty vidlak, ty si aj klamar.:-)))))))))))) Cely apo....
dnes, 23:15,  Davaj časy dokedy tikali smiali sa tomu ale natiahnuť ich nevedeli ani poznať koľko je hodín...
dnes, 23:15,  edo SS ak Slovensko oslobodzovali Ukrajinci a Rumuni tak oni znásilňovali :)
dnes, 23:13,  Presne tak dokonca i kozy znasilovali . Od tých čias im hovorili kozaci
dnes, 23:13,  tvoje domýšanie je už povestne.....rusi sa len kludne mohli viesť v druhej linii "robiť...
dnes, 23:12,  hokejis veď som písal že okrem Ukrajinskeho frontu a Rumunov a spojencov z dalších krajín...
dnes, 23:09,  klameš "znovuzrodený"
dnes, 23:09,  edo SS ty trol ak Rumuni a Ukrajinci oslobodzovali tak oni znásilňovali :) Co to má s...
dnes, 23:09,  odpovedaj na otazku fesaku
dnes, 23:08,  HakovySS Mazurek kamene hadzal a ja som ho videl
dnes, 23:08,  Mazurek žiadne kamene nehádzal ty klamár vraj "znovuzrodený" sa NEHANBíš ?
dnes, 23:07,  no vidíš ty klamár, mohli znásilňovať len vtedy ak Rusi oslobodzovali Slovensko, ak Rumuni...
dnes, 23:07,  Hakový SS nie len znásilňovali ale kradli hodiny vypili i voňavky a rabovali . 27....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je milšie dostať kamienok z lásky, ako diamant z povinnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 848 bytes in 0,182 seconds)