hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.5.2020 19:34 ardun
posledná zmena 7.5.2020 19:54
1
07.05.2020, 19:34
Európa zvíťazila nad fašizmom 8. mája a v Rusku sa tak stalo 9. mája

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, čo zomreli v čase druhej svetovej vojny.

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov z, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov zo ZSSR, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.

odkaz
none
2

1. ardun 07.05.2020, 19:34

Európa zvíťazila nad fašizmom 8. mája a v Rusku sa tak stalo 9. mája

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, čo zomreli v čase druhej svetovej vojny.

Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov z, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945...

07.05.2020, 19:54
ardun, len pricapím, bez komentára:
Prvýkrát v Remeši
No a kedy sa vlastne druhá svetová vojna skončila? Celé je to trochu komplikovanejšie. Väčšina Európanov vám povie, že to bolo 8. mája.
Rusi však trvajú na 9. máji, keď aj v hlavnom meste zvyknú organizovať pompézne vojenské prehliadky. No a Američania dlhé roky vždy 2. septembra slávili tzv. V-J Day (Victory over Japan Day).
Prvý akt bezpodmienečnej kapitulácie podpísali Nemci 7. mája 1945. Udialo sa tak v hlavnom stane vrchného veliteľa spojeneckých vojsk generála Dwighta Eisenhowera vo francúzskom Remeši.
Za nemeckú stranu dokument podpísali generálplukovník Alfred Jodl, admirál Hans-Georg von Friedeburg a generál letectva Wilhelm Oxenius.

Druhýkrát v Berlíne
Predstavitelia nemeckých ozbrojených síl sa zaviazali, že o 23:01 nasledujúceho dňa, teda 8. mája, ukončia všetky bojové aktivity. Takto jednoducho si to však nepredstavoval Stalin.
Bol to práve Sovietsky zväz, ktorý v boji s nacistami najviac obetoval. Niekoľko miliónov sovietskych vojakov padlo v boji, mnohí zahynuli v zajateckých alebo koncentračných táboroch. Celé dediny boli vypálené, Leningrad so Stalingradom ležali v ruinách.
Stalin zasadil Hitlerovi posledný, smrteľný úder priamo v Berlíne a presne tam si chcel svoje veľkolepé víťazstvo vychutnať.
Sovieti okrem toho namietali, že pri podpise v Remeši nebol prítomný žiadny vysoký predstaviteľ Červenej armády. Požadovali preto, aby bola kapitulácia Nemecka podpísaná ešte raz. A tak sa aj stalo.

Časový posun
V sídle sovietskeho velenia v Berlíne-Karlshorste sa 8. mája v neskorých večerných hodinách opäť stretli zástupcovia spojencov. ZSSR reprezentoval sám Georgij Žukov, maršal Sovietskeho zväzu, žijúca legenda a strojca tých najveľkolepejších víťazstiev nad Nemeckom.
Porazený wehrmacht poslal svojím podpisom do dejín poľný maršal Wilhelm Keitel. Časový posun však spôsobil, že v tom čase už v Moskve bolo po polnoci, a teda 9. mája.
O jedenástej večer 8. mája (stredoeurópskeho času, v ZSSR už bol 9. máj) navyše do platnosti vstúpila kapitulácia podpísaná v Remeši. Sovietsky zväz preto ako Deň víťazstva slávil vždy 9. mája. Spolu s ním aj ďalšie krajiny východného bloku vrátane Československa.
Po roku 1989 sa oslavy konca druhej svetovej vojny na Slovensku opäť presunuli na 8. máj, čo je oveľa logickejšie, pretože podľa nášho času – stredoeurópskeho – Nemci kapitulovali práve v tento deň. Rusi ostali verní svojmu dátumu aj po rozpade ZSSR.

Koniec
Každopádne, v máji sa ešte druhá svetová vojna neskončila. Tuhé boje ešte pokračovali v Tichomorí medzi USA a Japonskom. Do vojny sa však ešte stihol zapojiť aj Sovietsky zväz.
V auguste vypovedala Moskva vojnu Tokiu, Červená armáda obsadil Mandžusko a vstúpila do prístavov Ta-lien a Port Arthur.

Keď napokon Spojené štáty zhodili na Nagasaki a Hirošimu ničivé atómové bomby, bolo rozhodnuté. Japonci definitívne kapitulovali 2. septembra 1945.
Američania tento deň slávili až do 70. rokov ako Deň víťazstva nad Japonskom. Po tom, ako sa ich vzťahy s ostrovným štátom zlepšili, sviatok zrušili. odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 86 459 B vygenerované za : 0.103 s unikátne zobrazenia tém : 49 760 unikátne zobrazenia blogov : 879 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

V kontexte blogu Nadji som si dovolil k problematike zaujať obšírnejší názor. Naozaj musíme poznať takmer všetko, aby sme si z toho mohli vyberať pravdu? Naozaj musím poznať pokiaľ možno všetku pravdu protistrany, aby som mohol povedať, ale aj nepov...

citát dňa :

Neplač ty dievča pre neho, nájdi si chlapca iného.