Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

DESATORO-Prikázanie ôsme.

33
reakcií
1020
prečítaní
Tému 26. októbra 2013, 15:05 založil Abdrushin.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
28. 10. 2013
49
 
 


1.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 15:05 avatar
Prikázanie ôsme:
„NEVYDÁŠ KRIVÉHO SVEDECTVA PROTI BLÍŽNEMU SVOJMU!“
Keď počujete o nejakom surovom čine, kedy je iný človek zranený, olúpený, násilne prepadnutý, ste rozhorčení. Ak tým trpia ľudia, ktorí sú vám blízki, ste dokonca vyľakaní a zhození. Málo vám však prekáža, keď tu a tam počujete, ako je neprítomný človek stavaný prešpekulovaným zlorečením iného do zlého svetla.
Ale zapamätajte si: hrubohmotný útok možno napraviť oveľa ľahšie ako útok na dušu, ktorá trpí v dôsledku podrývania povesti.
Vyhýbajte sa preto všetkým číhavým ohováračom rovnako ako hrubohmotným vrahom a násilníkom!Tak ako oni nemajú súcit s dušami, proti ktorým sami štvú, tak ani im nemá byť ponúknutá pomocná ruka na onom svete. Studené a nemilosrdné je nešťastné nutkanie v ich vnútri zhadzovať iných, mnohokrát ľudí, ktorých ani poriadne nepoznajú, chlad a nemilosrdnosť ich duše postupne ich vlastnú dušu zničí ..
Na onom svete ostanú opovrhovanými dokonca viac ako zbojníci a zlodeji, pretože ich zlomyseľná povahová črta sa prelína celým druhom, počnúc obyčajnou klebetnicou až po také skazené stvorenia, ktoré sa neštítia pod nimi samými chcenou prísahou vydať krivé svedectvo proti bližnému, ktorému dokonca mali dôvod byť za mnohé veci vďační!
Keď sa niekedy stretnú dvaja, traja a nemajú si čo povedať,tak ohováranie iných sa stane obľúbeným zlomyseľným zvykom, ktorého úbohosť už nie sú schopní uvedomiť si, lebo chápanie toho sa neustálym praktizovaním úplne vytratilo..
Zlomyseľné reči o druhých, klebety, ohováranie patrí medzi najúbohejšie ľudské prehrešky, pretože je to často skryté a poza chrbát obetí ..
Majme úctu pred inými dušami a nedávajme si právo zlomyseľne súdiť a posudzovať iných a stráňme sa v živote takých ľudí, prinášajú do našich životov len špinu. Svoju špinu, nie špinu iných ...
Súhlasí Kengura


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   26. 10. 2013, 15:30 avatar
Ked ich tak citam, tak ludstvo vo vacsinovej miere zije svoj zivot v priamom protiklade s tymito urcite dobrymi a rozumnymi prikazaniami, nech uz su od boha, ci kohokolvek ineho.
Preto je len logicke, ze sa zivot, nas zivot na tomto svete stal skor utrpenim, ako plnohodnotnym a stastnym, ale nie len pre nas, ale aj pre mnoho ineho zivota.
Uz len take klamstvo, ktore si aj tu na fore prilis mnoho ludi chrani a neustale ho vyzdvihuje ako nieco bezne a normalne, dokonca ho maju radi... vraj radsej pekne klamstvo ako neprijemna pravda. Preto sa netreba vobec nicomu cudovat.
Súhlasí Abdrushin


4.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 15:42 avatar
Všetci porušujeme všetko, je to tak. Presne o to mi ide, aby sme si to uvedomili.Uvedomili si svoju malosť, nedokonalosť v tomto nafúkanom pyšnom povrchnom svete..
Ale ako si si všimol, málokto sa nad tým zamyslí týmto smerom ako ty, každý hľadá chyby, štrbinky, úniky na texte, autorovi, či dokonca Bohu .. A pritom aj akýkoľvek neveriaci Tomáš, ak je úprimný sám k sebe musí uznať, že tieto prikázania sú niečim, čo by sme nemali prehliadať..
Súhlasí RighteousFred


5.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 15:48 avatar
Ale je to prirodzené, ľudské .. Ak nám niekto nastaví zrkadlo a uvidíme niečo, čo sa nám nepáči, zaútočíme na toho, kto zrkadlo podal, či zrkadlo rozbijeme v čistej zlosti a bezmocnosti, či sa snažíme rafinovane upriamiť pozornosť inam, nech zakryjeme vlastné nedokonalosti nedokonalosťami iného ...
Stretol som sa tu so všetkými formami, ktoré spomínam, presne tak ako v realite.


8.
označiť príspevok

RighteousFred
   26. 10. 2013, 16:04 avatar
Nepovedal by som ale, ze je to ludske. Prirodzene.. nuz ano aj nie. Clovek sa nerodi mudry a rozumny. Az skusenosti ho robia uslachtilym, ale aj to len vtedy, ak sa necha tymi skusenostami poucit.
Clovek je len zviera, jeho fiziologia je takmer zhodna s beznymi zvermi. AZ jeho mysel ho dokaze od zvierat oddelit.
Takze zalezi len na nom, ci chce ostat zvieratom, alebo chce vyrast v podobu cloveka, ktory chape priciny a nasledky a na zaklade toho sam sebe, ale ani druhym nerobi zle, voli mierumilovne a udrzatelne riesenia.
A o tom vsetkom v cloveku rozhoduje jeho vola, sila sebaovladania.
Sledujem tuto tematiku uz dlho a musim k tomu tiez povedat, ze nie clovek sam je zodpovedny, ale hlavne bohati jednotlivci, ktori ci sa nam to paci, alebo nie maju moc nad ostatnymi, usmernuju ich spravanie a myslenie najroznejsimi sposobmi a ti su vinni v prvom rade a potom aj bezni ludia preto, ze nechcu nacuvat dobrym radam a nacuvaju tomu zlemu..


9.
označiť príspevok

RighteousFred
   26. 10. 2013, 16:06 avatar
*fyziologia


10.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:11 avatar
Ľudské bolo myslené ako ľudské v tom skazenom zmysle. Človek sa rodí čistý a záleží predovšetkým od rodiny a prostredia ako sa bude formovať, ale neskôr aj do neho samého.
Prikázania sa venujú všetkým hriechom, ktoré ho môžu pošpiniť po jeho životnej ceste stať sa skutočným Ćlovekom, nie zverom, o akom píšeš.
Bohatstvo nie je hriechom samo o sebe, hriešne môžu byť prostriedky jeho nadobudnutia, či lakomstvo z toho plynúce..


11.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:14 avatar
Lipnutie na majetku, zneužívanie moci .. Aj dobrý človek môže byť bohatým, aj dobrý človek môže mať v rukách moc, ale kedže aj jedno aj druhé prinášajú rôzne výhody, pozemské potešenia, ľudia sa často neštítia použiť rôzne prostriedky, ako sa ku otmu dostať ..


12.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:17 avatar
Viera v Boha učí ľudí odpútať sa od týchto pozemských túžob a zamerať sa na duchovný život, ten povzniesť nad všetko materiálne, "hrubohmotné" a zamerať sa na seba, svoje vnútro, jadro.. Premeniť ho a očistiť. A tým sa oslobodiť od pozemnského zotročenia duše..


15.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 16:24 avatar
Abdrushin; Viera môže rovnako dobre, dokonca ešte i lepšie človeka zotročovať, ako bohatstvo ... najmä ak prestane pochybovať, myslieť ... 


16.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:29 avatar
Iste, ak je nesprávne pochopená, ak je zneužívaná, či dokonca vypočítavá, či slepá viera v čokoľvek je tiež zhubná.
Alebo fanatizmus, ten nielen zotročuje, ale ničí.
Súhlasí J.Tull


17.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 16:39 avatar
Abdrushin; ... aj viera, ktorá "učí ľudí odpútať sa od týchto pozemských túžob a zamerať sa na duchovný život, ten povzniesť nad všetko materiálne, "hrubohmotné" a zamerať sa na seba, svoje vnútro, jadro.. Premeniť ho a očistiť. A tým sa oslobodiť od pozemnského zotročenia duše" môže zotročovať, najmä ak prestane pri nej človek vnímať toho druhého, prestane si uvedomovať, že je rovnako nedokonalým omylným tvorom ako ten druhý, keď začne vrtieť skutočnosťou, prispôsobovať si ju na obraz svojej Pravdy, zaznávať Pravdy druhých ... ako som už písal prestane pochybovať, myslieť a hlavne, keď nedokáže spolucítiť, prestane byť empatickým ... 


20.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:50 avatar
Ak prestane vnímať toho druhého previňuje sa proti hlavnému prikázaniu "miluj bližného ako seba samého" , odkloní sa od skutočnej cesty.
Ak si začne namýšľať, že je neomylný a dokonalý vo svojich myšlienkach a živote, stráca pokoru- je pyšný, zase odklonenie od skutočnej cesty.
To nie je vina viery, ani Boha, je to len a len vina dotyčného.
Súhlasí J.Tull


22.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 16:59 avatar
Abdrushin; ... súhlasím, len pár pripomienok "miluj bližného ako seba samého" v desatore nemáš  
"To nie je vina viery, ani Boha ...
... a ani nie celkom dotyčného, nie je to len a len jeho vina ... veci sú komplikovanejšie ...  


23.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 17:06 avatar
Ved ani nepíšem, že hlavné prikázanie je súčasťou desatora, či vari áno?
Hlavné prikázanie všetkých desať skôr zastrešuje.. Je vždy uvádzané pred desatorom, je to akýsi úvod ku desatoru..
banov.fara.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

RighteousFred
   26. 10. 2013, 16:39 avatar
Ja som s bohatstvom nie zmiereny. Preco Jezis povedal, ze skor prejde tava okom ihly, ako sa bohaty dostane do neba?
Podla mna tento vyrok ma svoj jasny zmysel. Bohatstvo korumpuje cloveka. Nieje je prirodzene dane spravovat majetky, ktore by inak mohli uzivit sta miliony ludi.. To je nieco velmi chore, co si clovek vymyslel a to v priamom protiklade aj s bozou volou. Ako je mozne, ze jeden vlastni tolko, ze by tym zastresil sta miliony ludi a ini, a tu hovorime o celkom 1/3 ludskej populacie na zemi trie absolutnu biedu, zije v hlade a spine? O com to vypoveda?
Ja pokladam bohatsvo za zle, jednoznacne zle. Cloveku nalezi len tolko, kolko naozaj potrebuje, pretoze vsetkym ostatnym uz obera druhych.
Súhlasí J.Tull


19.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:47 avatar
V takomto pohľade na bohatstvo súhlasím. V podstate je to aj hriechom, "obžerstvo" to znamená aj vlastniť viac ako človek sám potrebuje a je to o to horšie, ak je to na úkor iných..
Súhlasí RighteousFred


21.
označiť príspevok

dodo...best muž
   26. 10. 2013, 16:53 avatar
...nasiel s0m paaar prikazani...   
Devätoro satanovo

1) Satan znamená ukájanie chúťok, nie odriekanie si.
2) Satan znamená žijúcu existenciu, nie vymyslené spiritualné kecy.
3) Satan znamená nepoškvrnenú múdrosť, nie pokrytecky sebaklam.
4) Satan znamená láskavosť k tým, ktorý si ju zaslúžia, nie lásku vyplytvanú na nevdačníkov.
5) Satan znamená pomstu, nie nastavenie druhej tváre.
6) Satan znamená zodpovednosť voči zodpovedným, nie starosť o psychických upírov.
7) Satan znamená človek ako obyčajné zviera, niekedy lepšie, ale častejšie však horšie ako tie, ktoré chodia poštyroch. Človeka, ktorý sa vdaka božskému, duchovnému a intelektuálnemu vývoju stal najzákernejším zvieraťom..
8) Satan znamená všetky tzv. hriechy, pretože vedú k fyzickému, mentálnemu nebo emocionálnemu uspokojeniu.
9) Satan je najlepším priateľom, akého key cirkev mala, pretože ju po celé tie roky pomáhal udržovať.


27.
označiť príspevok

Oleandra žena
   26. 10. 2013, 21:13 avatar
obavam sa Abdrushin, ze ludia si toho uvedomuju cim dalej tým menej...


29.
označiť príspevok

Abdrushin
   27. 10. 2013, 07:41 avatar
Nielen ľudia, MY všetci si to uvedomujeme čím ďalej tým menej ...Veď presne o tom píšem v príspevkoch vyššie, vždy len na tých druhých vidíme nedostatky, tie svoje si nimi akoby podvedome ospravedlňujeme, či dokonca uvedomelo prikrývame..
Ak budeš úprimná, skutočne úprimná sama k sebe, oleandra, nájdeš v každom prikázaní, rade, niečo, čo porušuješ aj ty sama..
Každý jeden človek je hriešnik, dokonca aj svätci, kým sa stali svätcami boli hriešne duše..
Nik z nás nežije bez hriechu, prikázaniam ide o to, aby sme si to konečne uvedomili, že nielen vrah a zlodej hreší, ale hreší aj žena, ktorá vyvyšuje svoje krásu nad duchovno a pýši sa ňou, aj muž, ktorý sa ku vlastnému autu správa lepšie ako k manželke a deťom, aj ten, ktorý chodí pravidelne slúžiť modloslužby, ale v chráme modlitby neprecíti, ale všíma si viac povrchné veci, že ako je kto v chráme ustrojený a pod.
A aby sme sa to snažili zmeniť v prvom rade na sebe a nevyžadovali vždy len nejaké zmeny zvonku, pretože ak bude každý vždy niečo očakávať len od druhých, nezmení sa vôbec nič ...Tak ako to aj je a na čo všetci vieme tak horlivo upozorňovať ..
Súhlasí Oleandra


3.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 15:41 avatar
... hoci už ubehlo hodne vody, dodnes si pamätám, s láskou spomínam na svojho triedneho učiteľa ...:
"O neprítomnom nič, ak nie dobre"
... ja dodávam, aj dobre len v nevyhnutnosti, najmä ak o tom nevie ... 


6.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 15:51 avatar
O to viac je to potom úprimnejšie, ak o tom nevie a nemá sa ako dozvedieť, čiže nie je to z našej strany zištné a vypočítavé..


7.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 16:02 avatar
Abdrushin; ... tak som to nemyslel ... často aj chvála môže uškodiť ... nie vždy musí byť chválenému ku prospechu, môže byť kontraproduktívna ... čo nemusíme vždy dobre rozpoznať ...
Súhlasí Abdrushin, Oleandra


31.
označiť príspevok

Abdrushin
   27. 10. 2013, 10:54 avatar
Ak haníme, vyvyšujeme sa my, ak chválime, ponižujeme sa a vyvyšujeme niekoho iného, lepšieho..
Ak chválime pričasto, neadekvátne, môže nastať to, čo píšeš, môže vzbudiť pýchu u dotyčného, preto je lepšie aj v tomto poznať mieru a účel.
Ale každopádne chválou iného poukazujeme na svoju vlastnú nedokonalosť a úmysel je čistý..
Súhlasí J.Tull


32.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 10. 2013, 13:12 avatar
Abdrushin; "Ak haníme, vyvyšujeme sa my, ak chválime, ponižujeme sa ..."
... vždy je to individuálne, záleží na okolnostiach, dôvodoch, úprimnosti ... aj pri chválení môže ísť o vlastné vyvyšovanie sa ... ale vždy pritom vynášame súd, súdime ...
... podľa mňa, sme v podstate všetci rovnakí a rozdielni zároveň sme omylnými nedokonalými hriešnikmi, jeden ako druhý - "akoby nás jedna mater mala" ...
 


33.
označiť príspevok

Abdrushin
   27. 10. 2013, 13:16 avatar
Samozrejme, písal som o úprimnej chvále, nezištnej. Uznanie schopností iných. Nezištné a bezúčelové.
So zvyškom úplne súhlasím :-)


13.
označiť príspevok

ra.am muž
   26. 10. 2013, 16:19 avatar
Klamari, nejklamu, lebo to tak je vlastne aj ked klamu. Bozia vola.


14.
označiť príspevok

Abdrushin
   26. 10. 2013, 16:24 avatar
Zlé nie je od Boha, Boh len pripúšťa existenciu zla, nie je jeho zdrojom ..


24.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 19:16 avatar
Abdrushin; k "23" ... písal som, že ide len o pripomienku a písal i:
„Prvé je toto: ,Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet“ ...
... problém vidím v tom, že sa často na to druhé zabúda ... dokonca kvôli tomu prvému koná proti druhému ... Pre lásku k Bohu zabíjame /a to nielen obrazne .../ blížneho svojho ... nevidím problém v tom, ak niekto verí, miluje "svojho Boha", pokiaľ to nie je proti človeku, dokonca ak niekto dokáže "milovať blížneho svojho", len vďaka viere, i to má svoj nemalý význam ... DESATORO-Prikázanie druhé.  


25.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 19:22 avatar
Abdrushin; ... všimni si koľko je tu od veriacich /Teba nevynímajúc ...  / o tom prvom a aj keď sa náhodou sem tam objaví o tom druhom, vždy len v podstate vo význame "konať pre Boha, lebo tak to káže ... prípadne pre spásu duše" a "nikdy" nie pre človeka ...


26.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2013, 20:05 avatar
Abdrushin; ... dám niečo s myšlienok Davida Huma:
"Ak má samostatne mysliaci človek konať správne nepotrebuje žiadne zvláštne náboženské motívy, má rozumové. Ľudia nesamostatne mysliaci akiste potrebujú byť posilovaní k mravnému konaniu náboženstvom, ale títo ľudia bohužiaľ, nie sú schopní chápať „čisto“ náboženské myšlienky a k rozumovým sú „hluchí“. Prakticko-etická stránka náboženstva, by mala byť totožná s rozumovo založenou mravnosťou. Náboženstvo sa však mieša s fanatizmom a poverou, do popredia sa dostáva pachtenie za ničotnými zásluhami, pokrytecká a vonkajšia zbožnosť, prenasledovanie inovercov v mene náboženstva a rôzne iné zvrátenosti /nezabúdaj na dobu, v ktorej to písal / ... Prameň mravnosti je vo zvláštnom mravnom zmysle človeka. V tomto ohľade je dôležitý „pozorovateľ“, „blížny“. Tak ako človek, ktorý je sám, nemôže vedieť, či je krásny, nemôže ani vedieť, či koná dobre. Všetko mravné konanie je v súvislosti k druhému človeku a každá mravná hodnota sa rodí z toho, že sa vmýšľame do druhého – pomocou schopnosti cítiť s druhým ..." Prečo dizajn...   


28.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   27. 10. 2013, 01:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

Abdrushin
   27. 10. 2013, 07:53 avatar
Stará známa pravda :-)
Pozri, ak niečo počuješ, čítaš o inom v prvom rade si pozri ovocie, ktoré produkuje jeho práca, život..Vezmime si konkrétne výklad týchto prikázaní. Je v nich skutočne niečo zlé? Nabádajú ku niečomu nekalému? Ničia niečo? Ubližujú? Či presne naopak, snažia sa pomôcť v dobrom úmysle? A posúd sama..

Ja som tiež napríklad v starých debatách čítal aj zlomyseľné reči, ktoré hrubo hanili tvoju povesť, aké ľahké by bolo, ak by som proste uveril a odsúdil ťa .. A mal by som aj dôvod, ved mi tak trochu "ideš po krku" ;-) Ale nie, v zmysle prikázania aj v zmysle môjho vlastného úsudku sa nepohoršujem nad tebou, ale nad tými zlomyseľnými jazykmi ..bez ohľadu na to, koľko pravdy je na tých rečiach.
Takže, prejdi si životopis Abd-Ru-Shina, jeho diela, jeho myšlienky, posúď jeho význam, či bol negatívny, či pozitívny a urob si vlastný názor. A klebetníkov a zlomyseľné jazyky odsuď, tak ako som ich odsúdil ja a neuveril rečiam o tebe..
Alebo ...uver, ale potom sa nečuduj, že aj ľudia veria tomu, čo zlé jazyky tvrdia o tebe, pretože presne to isté robíš aj ty sama.


34.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   27. 10. 2013, 14:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:26,  zase same grcky ,
dnes, 14:24,  Krista organizácia Interpol 30. novembra 2010 ho umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných...
dnes, 14:17,  Kasafran mne prídu tie tvoje super tajné , zakázané a šokujúce správy rovnako smiešne ako...
dnes, 14:14,  Šokujuce hodnotenie sveta Václava Havla *13*13*13 NETAJNÉ *13*13*13 Seznam ocenění...
dnes, 14:11,  Hlavne správy a užitočný idiot Kremla Marček...
dnes, 14:09,  Keď vyhlasuje Danko , že pre Slovensko je dôležité byť priateľ Ruska . Nevyhlasuje to...
dnes, 14:09,  Ale dal si tu zvuk z filmu.
dnes, 13:58,  Hodnotím podľa účastníkov tu na fóre a podľa preferencií pre parlamentné voľby. Ten...
dnes, 13:11,  REVOLTA? - Evoluce Vědomí / Evolution of Consciousness (Official music video CZ / EN)
dnes, 13:10,  nepozerám filmy
dnes, 13:02,  Nemyslím si. Rátaj, že zhruba 50 percent ľudí nevolí. Z toho dobrá polica preto, že...
dnes, 12:58,  Majú proste iné životné priority. Takých ľudí však nie je možné zo spoločnosti...
dnes, 12:39,  Daj si od 9 munúty *39*39
dnes, 12:39,  Má si dať pilulku *39*39*39 https://www.youtube.com/watch?v=3Wi2junQLBo&t=550s
dnes, 12:37,  14/ Aby s nou v 46 rokoch mavali hormony???:)))
dnes, 12:28,  Nevyplatiť slovákov a dať dopravu zahraničnej firme.. to je také slušnoslovenské.......
dnes, 12:26,  "Luntner a PS/Spolu su ako Dzurindovci. Ta ista bagaz!"
dnes, 12:25,  Aha, Kotleba sa už vyjadril a vraj Lunterovci už mesiace plánujú predať dopravu nejakej...
dnes, 12:22,  Lemmy nemáš pravdu podla najnovšieho sčítania je na slovensku vyše tri miliony fašistov...
dnes, 12:21,  Je však jedno, ako vyzerá, každému pán boh nadelil inak, nech má aj nos ako Gérard...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pokiaľ sú v manželskom vzťahu problémy, tak na vine sú obe strany - ako žena, tak aj svokra.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(133 719 bytes in 0,462 seconds)